Ie juiste trend Nederlanders weg uit Haïti BUITENLAND Lombok als speeltuin voor pedofielen Sampie (18) is de schrik van Paramaribo Bush is heel content met zijn tweede man Cheney VN gispen Suriname voor behandeling minderheden Helikopterfiasco van 8 miljard Schroder steunt Turkije in Europese ambities Polio-vaccinatie in Afrika genève/gpd - Suriname is giste ren door het speciale VN-comi- té tegen racisme op de vingers getikt voor de behandeling van bosnegers en indianen. Het werd aan de tand gevoeld over de naleving van de antiracisme- conventie die Paramaribo in 1985 heeft getekend. In een rapport van 40 pagina's verzekerde Suriname de VN- conventie 'ten volle' te respec teren. Maar de Franse VN-rap- porteur Régis de Gouttes kapit telde de Surinamese delegatie over de behandeling van de bosnegers ('maroons') en india nen ('Amerindians'), 14 procent van de bevolking. „Uw rapport spreekt van een harmonische, multiculturele en multi-etni- sche samenleving, waar ieder een gelijke rechten heeft", al dus de Gouttes. „Dat is de theo rie, maar hoe staat het met de praktijk?" Volgens de VN ko men de bosnegers en indianen niet aan hun trekken op het ge bied van volksgezondheid of onderwijs en hebben ze „nau welijks een stem in het politieke proces van Suriname". Ook wordt de bevolking vaak van huis en haard verdreven door de mijn- en bosbouw. Het co mité maakt zich ook zorgen over berichten over kwikvergif tiging van het milieu in zuide lijk Suriname als gevolg van de goudwinning. De Surinamese delegatie legde de schuld bij de militaire dicta tuur in de jaren tachtig en bij het koloniale verleden. washington/ap - De Amerikaanse landmacht stopt met de ontwikkeling van de gevechtshelikopter Comanche. Er is 21 jaar gewerkt aan wat een voor radar onzichtbaar troestel had moeten worden. Het stopzetten betekent voor het Pentagon een strop van acht miljard dollar. Het Comanche-project werd van meet af aan geplaagd door tegenvallers. Het toestel zou aanvankelijk per stuk 12,1 mil joen dollar gaan kosten, maar in 21 jaar was dat opgelopen tot bijna zestig miljoen. De legerleiding steunt het besluit de Co- manche niet verder te ontwikkelen. De heli zou niet goed pas sen in de toekomstplannen, waarin een steeds grotere rol is weggelegd voor onbemande vliegtuigen. ankara/anp-dpa-rtr - Turkije kan „zich verlaten" op Duitse steun bij zijn streven om lid te worden van de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskan selier Schroder gisteren gezegd tijdens zijn bezoek aan Turkije. Volgens de Duitse regeringslei der zijn er „goede kansen" dat de Europese Commissie aan het eind van het jaar oordeelt dat aan de voorwaarden voor het op gang brengen van toe tredingsonderhandelingen is voldaan. Turkse toetreding zou volgens Schroder een „toename van de veiligheid voor Europa" zijn, die niet hoog genoeg kan wor den gewaardeerd. Op een gezamenlijke perscon ferentie na afloop van zijn ge sprek met de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan prees Schroder Erdogans politieke hervormingen en die op het ge bied van de mensenrechten. Ook noemde hij Turkije met zijn 70 miljoen inwoners een belangrijke markt voor Duitse investeerders. Duitsland is een van de meest uitgesproken voorstanders van toetreding van het land tot de Europese Unie. Andere grote landen, waaronder Groot-Brittannië en Frankrijk, hebben ook positieve signalen daarover afgegeven, maar sommige Scandinavische landen en Nederland blijven kritisch over onder meer de mensenrechtensituatie. beving treft -gebergte dinsdag 24 februari 2oo4 Nederlander (76) kan al meer dan 20 jaar ongestraft zijn gang gaan door onze correspondent Step Vaessen senggigi/den haag - Op de fil- donesische eilanden Bali en Lombok maakt een groep Ne derlanders zich schuldig aan seksueel misbruik van kinde ren. Eén van hen is een 76-jari- ge Nederlander uit Santpoort. Hij misbruikt al twintig jaar In donesische kinderen op Lom bok. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Getuigen, die hem sinds 1982 kennen, schat ten dat hij tientallen kinderen uit vooral arme milieus heeft misbruikt. Uit angst voor repercussies en uit schaamte hebben de kinde ren nooit aangifte gedaan. Het misbruik gaat tot op de dag van vandaag door. De Indonesische politie zegt niets te kunnen doen zolang geen aangifte wordt gedaan. Bij de Neder landse ambassade in Jakarta is de zaak niet bekend. Niet alleen de Noord-Hollander vergrijpt zich aan kinderen op Lombok. Volgens de Nederlan der Luc Hasselman die op het eilafid woont, is een groep pedofielen actief. „Het gebeurt heel openlijk op het strand. Het is een groepje van rijf, zes man nen, enkele Nederlanders en tenminste één Australiër. Ze kussen de kinderen, raken ze aan. De Australiër heeft een vaste kamer in een hotel. Je ziet de kinderen wel de kamer in gaan, maar je kunt natuurlijk niets bewijzen." In samenwerking met de Au stralische politie onderzoekt de 'Moeder heeft het geld nodig' In het vakantiedorp Senggigi op het Indonesische eiland Lom bok vertelt de 13-jarige Faisal dat hij rijf dagen per week na schooltijd bij de 76-jarige Nederlander - een ex-militair - op bezoek gaat. „Hij raakt me aan, kust me en heeft seks met mij", vertelt Faisal. Faisal vindt de Nederlander 'een goede man' omdat hij een huis voor hem heeft gekocht en zijn schoolgeld betaalt Hij vindt de seks 'niet leuk', maar zegt dat zijn moeder het geld hard nodig heeft. De 12-jarige Ridwan kwam met de Nederlander in contact toen hij op het strand souvenirs verkocht. De Nederlander nodigde hem drie maan den geleden uit in zijn huis. Hij gaf hem te drinken en toen de jongen suf werd, vergreep hij zich aan hem. Ook de 14-jarige Adi vertelt dat hij door de Nederlander is verkracht. „Ik werd wakker op het strand en zat helemaal onder het bloed. Ieder een lachte me uit. Ik schaamde me dood. Allemaal zeiden ze 'je weet toch dat die ouwe een homo is'. Tijdens een ontmoe ting op het strand ontkent de Nederlander de beschuldigingen niet. De grote, iets gebogen man zegt alleen dat de kinderen niet zo moeten zeuren. Hij vertelt dat hij goed voor ze zorgt en hun schoolgeld betaalt. Tijdens het gesprek komt een 11-jarig verkopertje er bij staan. „Wat een lekker joch, hè", zegt de 76- jarige man, terwijl hij het jongetje verlekkerd aankijkt. Indonesische politie of een in ternationaal netwerk van pedo fielen actief is in het land. Op Bali is vorige maand een Au stralische oud-diplomaat opge pakt voor seksueel misbruik van kinderen. De Balinese psychiater Luh Ketut Suryani, die slachtoffers van pedofilie behandelt, ergert zich aan de houding van de toeristenindustrie. „Het inte resseert ze niet wie naar Indo nesië komen, als ze er maar aan kunnen verdienen", zegt hij verontwaardigd. Westerse pedofielen komen al langer naar Bali, maar volgens onder zoekers neemt hun aantal de laatste jaren toe. Dat komt door de strengere wetgeving in om ringende landen en de lakse houding van de Indonesische autoriteiten. De pedofielen ontfermen zich over arme kinderen, gaan vaak bij een hulporganisatie werken en winnen zo het vertrouwen van de bevolking. In de arme gemeenschap worden ze gezien als suikeroom. De 76-jarige Ne derlander betaalt de kinderen 2,50 euro per vergrijp. In veel gevallen hebben de ouders geen idee wat er met hun kin deren gebeurt. Als ze het wel weten, knijpen ze vaak een oog je dicht, omdat ze de extra in komsten goed kunnen gebrui ken. De ministeries vamjuitenland- se zaken en justitie in Den Haag kunnen weinig tot niets doen. Het openbaar ministerie kan strafvervolging instellen tegen Nederlanders die zich elders aan kinderen misbruiken. Zo werd in 1996 de 24-jarige L. van E. hier veroordeeld tot twee jaar cel voor seksueel misbruik in de Filipijnen van twee minderjari ge meisjes. Voorwaarde is dat het land waar het misbruik heeft plaatsgevonden, mee werkt. Sommige landen doen dat niet omdat ze bang zijn voor imageschade. In een rapport van Justitie uit 2002 over kindersekstoerisme heet Indonesië een risicoland. Met name Bali is populair bij kindersekstoeristen. Uit cijfers van het Indonesische ministerie van sociale zaken van vijf jaar geleden blijkt dat naar schat ting 70.000 kinderen werkzaam zijn in de seksindustrie. burg - Het Jura-geberg- eren aan het begin van d getroffen door een ing met een kracht van de schaal van Richter, 'centrum lag even ten van Besangon in het Jura-gebergte. In een an 180 kilometer rond centrum werd de beving rikanen vóór uties op tv rk - Drie op de tien nen vinden dat de ele terechtstelling van bin Laden op televisie orden uitgezonden; 21 t wil betalen om de exe- nuit de huiskamer te n volgen. Dat blijkt uit iniepeiling. Achttien pro- -dt dat de eventuele exe- an Saddam Hussein op ~t worden uitgezonden, eer dan de helft van de nen (54 procent) zegt zullen kijken naar het ';en van doodvonnissen op tv komen. Eenderde e ondervraagden is hele- tegen het uitzenden. losie in ese mijn - Zeker 24 mijnwerkers teren om het leven geko- oor een gasexplosie in ijn in de provincie Heil- g in het noordoosten ina. Reddingswerkers zoek naar dertien ande nwerkers die worden ver- Er is weinig hoop voor de "ten. De mijnwerkers wa- p het moment van de ex- ongeveer 300 meter on- grond aan het werk. uners slaags politie lava - Ongeveer vierhon- zigeuners zijn gisteravond wakije lichtgewond ge- bij rellen met de politie, euners protesteerden te- ~n korting op uitkeringen, wakije maken een half i zigeuners 10 procent bevolking uit. Sinds de het communisme gaat cht met ze. De werkloos- is zeer hoog. Dit jaar zijn (nog kortingen op de uitke- £n bijgekomen. Angst zit er diep in na vier moorden en 51 roofovervallen door onze correspondente Daphne Groenendijk Paramaribo - Hij heeft nu vier moorden op zijn naam staan en bij 51 roofovervallen heeft de politie zijn vin gerafdrukken gevonden. Vorige week ontsnapte de meest gezochte misdadiger van Suriname opnieuw aan een politie-actie. Wanneer zal de achttienjarige Arisin Sampie, alias Cash Money, weer toeslaan? Suri name houdt zijn adem in. „Je durft gewoon niet meer naar buiten. En zeker 's avonds niet. Ik kijk nu tien keer of alles wel goed op slot zit", zegt Sherida, die in de wijk Uitvlugt in Paramaribo woont. Ook Tania uit de wijk Balona - drie kinderen en een vierde op komst - maakt zich zorgen. „Je durft je kinderen niet buiten te laten spelen. Bij elk geluid spring je op. Om zes uur vanochtend wilde ik kleren van de waslijn halen. Ik was echt bang dat iemand me in het donker stond op te wachten." In Balona en Uitvlugt heeft Sampie vorige week flink toegeslagen. Samen met twee bendeleden overviel hij een echtpaar. Met handvuurwapens en ge reedschap sloeg hij de man wakker en dreigde diens vrouw te verkrachten en hen te doden als hij niet snel geld en sierraden zou geven. „Ze waren in staat ons neer te knallen", reageerde Lititia Kloof, de vrouw des huizes. Een oplettende buurtbewoner waarschuwde de politie. Het lukte het arrestatieteam na een schietpartij twee van de drie overvallers aan te houden. Sampie ontsnapte. Voor de zoveelste keer, want de politie jaagt al maanden op de staatsgevaarlijke jongeman. In au gustus, toen nog niet bekend was wat hij op zijn kerf stok had, werd hij aangehouden voor roof en diefstal. Een week later ontsnapte hij tijdens het luchten. Niet lang daarna ontdekte de technische recherche dat zijn vingerafdruk en signalement overeen kwamen met tientallen verklaringen en bewijsmateriaal in onopge loste berovingen sinds augustus 2002. Sampie heeft vier roofmoorden op zijn naam. Begin dit jaar kwam de politie hem op het spoor. Hij zou zich bevinden in het dorpje Gujaba in het beboste binnen land van Suriname. Een speciale eenheid probeerde hem te arresteren. „Maar daar kent iedereen elkaar", zegt politiewoordvoerder Ronald Gajadhar. „Waar schijnlijk hebben dorpsbewoners Sampie gewaar schuwd, want toen we in het dorp kwamen, was de vo gel al lang gevlogen." Sampie blijft de politie te slim af. „Misschien hoort hij bij een criminele organisatie, die in de drugs zit. We hebben namelijk geen idee wat zijn motief is. Ondertussen is hij de schrik van Paramaribo aan het worden." Door middel van zo veel mogelijk voorlichting probeert Gajadhar de samenleving te kal meren. Maar dat lukt nog niet echt. „Ik vraag God elke avond om bescherming en dat Sampie dit huis zal overslaan", zegt Tania. En Sherida: „Ik ben pas rustig als ik weet dat hij gepakt is." In zijn speech opende Bush - zonder diens naam te noemen - de aanval op John Kerry, zijn waarschijnlijke tegenstander bij de verkienzigen van novemer. De democraten zijn politieke zwabberaars, vindt Bush. „In het congres zijn ze dan weer voor, dan weer tegen belastingverlaging, het Noord-Amerikaanse vrij handelsverdrag NAFTA en de „bevrijding van Irak. En dan heb ik het nog maar over één senator uit Massachusetts." Bush zelf is een man van stavast: „Als Amerika zwakheid en onzekerheid toont zal de wereld op rampspoed afstevenen. Dat zal niet ge beuren tijdens mijn wacht" door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Gaat hij wel of gaat hij niet? In de Amerikaanse regeringszetel wordt al een tijd je gespeculeerd dat 'veepee' Dick Cheney politiek oppor tuun 'last' zal krijgen van zijn hart, om ruimte te creëren voor een frisse start van de verkie zingscampagne van zijn baas George Bush. De geruchtenvor ming heeft dusdanige vormen aangenomen dat Bush zelf gis teren probeerde er een eind aan te maken. Op een spreek- (advertentie) beurt in Washington voor Re publikeinse gouverneurs grapte de president dat hij Dick Che ney net als in 2000 had ge vraagd een kandidaat vice-pre sident te zoeken, en opnieuw had Cheney uiteindelijk zichzelf aanbevolen als tweede man. Bush is druk aan zijn geschon den imago aan het sleutelen. De getuigenis van zijn eigen wapeninspecteur dat er waar schijnlijk geen massavernieti gingswapens in Irak waren en het gedoe over zijn dienstplicht, hebben het persoonlijke imago van Bush geschaad. Zijn popu- Politieke zwabberaars lariteit is volgens opiniepeilin gen flink gezakt. Als er nu ver kiezingen zouden worden ge houden, zou hij zowel verliezen van de Democratische koploper John Kerry als van diens con current John Edwards. Dat Dick Cheney (63) nu wordt gezien als een blok aan het been van Bush, zegt eveneens veel over de veranderde per cepties onder de Republikei nen. Tot voor kort was Cheney - die al vier kleine hartaanvallen achter de rug heeft - nog het er varen zwaargewicht dat de kan didatuur van Bush sterker maakte. Nu is hij onpopulair in de peilingen en lijkt hij de ne gatieve kanten van Bush' presi dentschap te personifiëren. Cheney overdreef het gevaar van het wapenarsenaal van Saddam Hussein het meest en zijn veelvuldige bezoeken aan de CIA riepen vragen op. Hij is de ex-bestuursvoorzitter van Halliburton, het bedrijf dat schaamteloos profiteerde van de enorme defensiecontracten in Irak en de boel ook nog eens belazerde. lagos - De zes-jarige Mstura Foiuke krijgt het polio-vaccin in de Ni- geriaanse hoofdstad Lagos. Honderduizenden hulpverleners gaan in tien landen in Midden- en West-Afrika huis aan huis medicijnen te gen polio uit de delen om een einde te maken aan de polio-epidemie in Afrika die 63 miljoen kinderen bedreigt. De epidemie begon in Ka- duna, een van de drie islamitische staten in Noord-Nigeria. Daar werd het verbod op vaccinatie opgeheven. De twee andere deelsta ten hebben vaccinatie verboden omdat het een Amerikaans plan zou zijn om alle moslims onvruchtbaar te maken ofte besmetten met aids. Foto: AP laf/QCF Varkenshaasbiefstukjes op Italiaanse wijze gebakken met tijm-aardappeltjes Van 7.50 voor se van 63 It van eerste - Een Indiase vrouw jaar is gisteren voor de keer moeder geworden, ziekenhuis in het zuiden kwam haar gezonde behulp van een kei ter wereld. De vrouw 74-jarige man waren na huwelijk kinderloos. De is door reageerbuisbe- -g zwanger geraakt. 15 miljard rijd tegen aids gton - De Amerikaanse g gaat de komende vijf miljard dollar steken in d tegen aids. Negen mil- llar is voor preventie en ~r seropositieven en tiënten in de veertien getroffen landen. Die - op twee na - allemaal Afrika bezuiden de Saha- miljard gaat naar projec- eer dan honderd lan- et resterende miljard gestort in een fonds voor ldwijde strijd tegen alaria en tuberculose. Caribisch land op rand van totale chaos; Amerikaans ultimatum aan verzet verlengd den haag/port-au-prince/anp- afp-rtr-dpa - Het ministerie van buitenlandse zaken roept Neder landers op Haïti te verlaten. Er wonen ongeveer tachtig Ne derlanders in Haïti. Het is niet duidelijk hoeveel van hen het land al hebben verlaten. Een deel van de Nederlanders is er geestelijke en zal mogelijk wil len blijven. Buitenlandse Zaken raadt reizen naar Haïti sterk af vanwege de „instabiele veilig heidssituatie". „Nederlanders voor wie verblijf op Haïti niet absoluut noodzakelijk is, wordt aangeraden het land te verlaten voorzover dit op een veilige manier mogelijk is", aldus het reisadvies van het ministerie. Buitenlandse Zaken waar schuwt voor brandende barri cades, ontvoeringen, afpersin gen, diefstal en andere vormen van geweld. Het ministerie be schouwt het gehele land als on veilig gebied. Nederlanders moeten extra voorzichtig zijn in de buurt van het internationale vliegveld in de hoofdstad alsook in en rondom banken. Het wordt afgeraden sieraden te dragen en foto's van personen te maken zonder dat zij hier voor toestemming hebben ge geven. De Verenigde Staten hebben met Canada, Frankrijk en lan den uit het Caribisch gebied een vredesplan opgesteld voor Haïti. De omstreden president Aristide heeft het plan al aan vaard, maar de oppositie wil dat Aristide zijn biezen pakt. Het vredesplan voorziet erin dat Aristide zijn ambtstermijn Rebellen op Haïti hebben weinig op met (vermeende) aanhangers van president Aristide, zoals hier in Cap Haïtiën, de noordelijke havenstad die de rebellen dit weekeinde veroverden. Foto: AP tot begin 2006 kan uitzitten. Hij moet wel een premier naast zich dulden die een regering zal samenstellen waarin ook de op positiegroepen deelnemen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell heeft de deadline voor de aanvaarding van het vredesplan verlengd tot vanavond 23 uur Nederlandse tijd. De Haïtiaanse oppositie heeft gisteren een eigen plan gepresenteerd dat voorziet in het aftreden van Aristide op 18 maart. .Aristide is het pro bleem en het obstakel voor de mocratie. Hij moet worden af gezet", aldus oppositieleider Paul Denis. Deze maand zijn al ongeveer zeventig mensen om het leven gekomen door het politieke ge weld in Haïti.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7