23 Miljoen voor aanpak cholesterol BINNENLAND 2 Door de modder langs de hogesnelheidslijn Natuurmonumenten wil dat bouwgrond schaars blijft 'Mening Hirsi Ali niet de maatstaf WD' Cel voor Rotterdamse 'loverboys' Auto predikant onklaar vanwege grote kerkfusie Paard sterft tijdens 'metworstrennen' dinsdag 24 februari 2004 den haag/anp - Schaarste aan bouwgrond zal ervoor zorgen dat mensen ook in de toekomst kunnen genieten van land schap, natuur en een mooie leefomgeving. De Vereniging Natuurmonumenten pleit voor uitlopend op de nieuwe Nota Ruimte, die dit voorjaar zal worden gepresenteerd, 'tijdelijk een harde grens' te trekken waar de huidige en geplande bebouwing ophoudt. Helemaal op slot hoeft het bui tengebied in de visie van Na tuurmonumenten overigens niet. Bouwen in het landelijk gebied (met uitzondering van natuurgebieden) kan mondjes maat, wanneer voldaan wordt aan strenge kwaliteitseisen en in de plannen ook verbeterin gen voor natuur en landschap zijn opgenomen. Om dat te be reiken is het nodig dat gemeen ten, maatschappelijke organisa ties, ondernemers en bewoners samen plannen maken voor woningbouw, wegenstelsels, natuur, landschap en recreatie gebieden. Het idee hierachter is dat de zo genoemde rode functies als wo ningbouw en bedrijventerrei nen de aanleg en onderhoud van natuur en landschap finan cieren. De winst, die geboekt wordt wanneer op landbouw grond mag worden gebouwd, moet volgens Natuurmonu menten dan ook ten goede ko men aan investeringen in na tuur, landschap of recreatie dichtbij het bouwproject. Nu is het vaak de grondeige naar, die deze winst in zijn zak steekt. Op deze manier kan het kabinet volgens de Vereniging een eind maken aan grondspe- culatie en stimuleert zij nieuw bouw en ontwikkeling binnen de bestaande steden, de zoge noemde inbreiding. Wat de overheid volgens Na tuurmonumenten moet doen om dit samenspel voor een mooie leefomgeving van de grond te krijgen, is het vastleg gen van procesvoorwaarden voor die bouwplannen in het buitengebied. Gemeenten kun nen binnen die richtlijnen met de anderen aan de slag terwijl de provincie moet controleren of de gemeenten zich aan de gestelde voorwaarden houden. Wanneer gemeenten meer on derling samenwerken kan op ook versnippering van het land schap worden tegengegaan. In het voorschot op de Nota Ruimte pleitte Natuurmonu menten ook voor 'zorgvuldig waterbeleid'. „Dit betekent meer ruimte voor water, zorgen dat water beter wordt vastge houden, een natuurlijker water peil en beekherstel (rechtge trokken beken weer laten kron kelen)." arnemuiden/gpd - De aUtO van predikant Goedvree van de hervormde gemeente Ar- nemuiden in Zeeland is ver moedelijk door sabotage on klaar gemaakt. De politie spreekt van een ernstig incident, dat tot een zwaar ongeval had kunnen leiden. Kerkleden reageren ge schokt en spreken met de po litie het vermoeden uit dat met de auto geknoeid is, van wege spanningen rondom de fusie van protestantse kerken. Toen de predikant in zijn auto stapte, merkte hij tijdens het rijden dat er iets mis was. In een garagebedrijf werd duide lijk dat drie wielmoeren van één wiel waren losgedraaid. De dominee, die nog maar vier maanden in Amemuiden op de kansel staat, deed aan gifte bij de politie. Goedvree is op vakantie en niet bereikbaar voor commentaar. Volgens ouderling Theune was de predikant weliswaar ontdaan van het incident, maar is hij het dorp niet ont vlucht. „Zijn vakantie was al gepland. Maar het incident heeft hem en zijn vrouw wel aangegrepen. We hopen en bidden dat hij zijn plaats weer snel inneemt.'' Theune zegt dat de predikant zeer geliefd is. „Afgelopen zondag zat de kerk tot de laat ste stoel vol. Dat betekent dat er 600 mensen waren. Als au tochtone Amemuidenaren schamen wij ons diep over het voorval." De dominee zou, te gen de zin van enkele leden, een voorstander zijn van de kerkfusie. Commissie-Duivesteijn onderzoekt gigantische kostenstijgingen megaprojecten Adri Duivesteijn, voorzitter van de onderzoekscommissie, baggerde gisteren langs de hoge snelheidslijn. Foto: GPD/Ingrid Bertens door Frouke Houtman den haag - Adri Duivesteijn leidt het parlementair onderzoek naar de gigantische kostenoverschrij- dingen bij de aanleg van grote infrastructurele projecten. Giste ren stond het PvdA-kamerlid met zijn goeie schoenen in de mod der bij de hogesnelheidslijn-zuid. „Ik wil op de plek zelf zijn om te weten hoe het eruit ziet." De vijfkoppige tijdelijke kamer commissie infrastructuurpro jecten bestaat naast PvdA'er Duivesteijn uit de kamerleden Ger Koopmans (CDA), Charlie Aptroot (WD), Max Hermans (LPF) en Arie Slob (Christen- Unie). Duivesteijn: „Het lijkt misschien primitief, maar we willen ter plekke zelf ervaren waar we het over hebben. Daar om zijn we door de tunnel door het Groene Hart gelopen en hebben we in Barendrecht in het station gestaan." Eerder reed de commissie al de route van de Betuwelijn. „Het zijn he le fascinerende projecten." De commissie-Duivesteijn on derzoekt de gigantische kosten stijgingen van megaprojecten als de Betuwelijn en hsl-zuid. Die gaan mogelijk anderhalf miljard euro meer kosten dan tevoren was geraamd. Duivesteijns onderzoek ver schilt van andere parlementaire onderzoeken omdat hij niet in hoofdzaak op zoek is naar in het verleden gemaakte fouten. „Ons belangrijkste doel is om ervoor te zorgen dat die onver wachte kostenstijgingen in de toekomst niet meer voorko men. We willen de Tweede Ka mer een instrument geven dat de kosten en risico's vooraf in kaart brengt." Volgens de PvdA 'er zei de Kamer in het verleden soms 'ja' tegen de komst van een groot project zonder te we ten wat ze zich daarmee op de hals haalde. Toch zal de commissie-Duives teijn zeker niet met oogkleppen op voorbijgaan aan gemaakte fouten. Ze hoort na de zomer een groot aantal experts en be trokkenen. Die moeten onder meer inzichtelijk maken of de Kamer onjuist is geïnformeerd en of dat met opzet gebeurde. De definitieve lijst van namen heeft hij nog niet, maar de be windslieden die destijds de knopen doorhakten over hsl- zuid en Betuwelijn staan er ze ker op. „Voor ons is de vraag: hoe is de betrokken minister destijds in een project gestapt? Waren de risico's op dat mo ment goed geanalyseerd? De tails kunnen leidefftot grote vertragingen en hoge kosten." Duivesteijn wil leren van de praktijk, proberen die te door gronden. De commissie wil daarnaast weten welke rol kamerleden en lobbyisten bij de besluitvor ming speelden. De kamercom missie roept de hulp van des kundigen in, onder wie in elk geval de Deense infrastructuur- expert prof. Flyvbjerg. Duivesteijn heeft speciale aan dacht voor wat hij het hef boomeffect noemt. „Vaak heeft een besluit niet alleen betrek king op die spoorlijn, maar hangt er van alles mee samen." Zo vestigen zich veel bedrijven langs het spoor. „Als ik die zie, denk ik: zo, daar is een flinke slag geslagen. De successen wil ik ook in beeld brengen." Als getuigen weigeren te praten, schroomt Duivesteijn niet van het enquêterecht gebruik te maken, dat mensen verplicht de waarheid te spreken. „ij of belofte >r ambtenaren aag - Alle nieuwe ambte- roeten in de toekomst n r :d of belofte afleggen. Sa- net een gedragscode en iteitsbeleid moet dat lei- )t 'goed ambtenaarschap', ter Remkes van binnen- zaken heeft een wets- tel hiertoe de Tweede Ka- estuurd. De overheids- evers zijn verplicht een gscode te maken, waarin en en waarden staan voor ambtelijk handelen. Rem- >opt dat de code een ac- 1 levend instrument wordt ERi open en integere organi- ultuur. nsoring race !n verspilling aag - Rokende mannen ind de veertig jaar uit de sociaal-economische izijn moeilijk te bereiken igs ampagnes over het gevaar )ken. Daarom vindt mi- Hoogervorst (volksge- ïeid) het goed dat Stivoro, ti-rookorganisatie, met diegeld een Nederlands 'ij earn in de Dakar Rally gesponsord. De WD had >heldering gevraagd om- vond dat sprake is van erspilling. Hoogervorst dat autosport de juiste ïg' heeft om een anti- >oodschap aan deze doel- over te dragen. Stivoro zendtijd gekocht bij SBS6, e rally uitzond, en een gesponsord. tis bus langs naar Zwolle ingen - Noord-Nederland gisteren kennisgemaakt jratis openbaar vervoer, litiatief van vervoersmaat- >pij Arriva en de provincie jssel rijdt er tot eind de ter van dit jaar een pendel- ussen Lichtmis en Zwolle, :n parallelweg van de A28. e autoweg zelf begint over weken de aanleg van zo- 24 emde plusstroken. De files aarvan vermoedelijk het g zijn, zijn de reden voor busvervoer. In de spits 1 h,ii er vier tot zes bussen. Voorzitter commissie Blok blij met notitie Verdachte bekogelt officier met stoel den haag/gpd - De WD heeft in de nieuwe, omstreden inte gratienotitie diverse aanbeve lingen van de parlementaire onderzoekscommissie integra tiebeleid overgenomen. Dat zegt commissievoorzitter en WD-Kamerlid Blok in een reac tie. En hij voegt eraan toe: „De mening van Hirsi Ali is dus blijkbaar niet maatgevend voor de WD-fractie." Zij leverde in januari nog vernietigende kri tiek op het eindrapport van zijn commissie. „De commissie slaat de plank mis", zei zij toen. In de nieuwe WD-notitie 'inte gratie niet-westerse migranten' staan straffe maatregelen opge somd om de inburgeringseisen verder aan te scherpen, de asielstroom in te dammen en import- en schijnhuwelijken te bemoeilijken. Hirsi Ali steunt de notitie. „De reactie van Hirsi Ali in ja nuari was dus overtrokken, denk ik dan maar. Ik stel vast dat de WD bijvoorbeeld op het gebied van onderwijs ons eind rapport volgt", reageert Blok. „Ook onze commissie wil af van zwarte en witte scholen en wil financiële prikkels om ge mengde scholen te realiseren. Ook wij willen dat reeds op consultatiebureaus taalachter standen worden vastgesteld." Net als de commissie-Blok wil ook de WD de bouw van meer gevarieerde woonwijken bevor deren, met huurwoningen en (dure) koophuizen. Blok heeft de WD-notitie 'met instemming' gelezen. Hij schreef er niet aan mee, om een vermenging van functies te voorkomen. Het eindrapport van de commissie-Blok wordt eind maart, begin april door de Kamer behandeld. De WD gaat hier en daar een flinke stap verder dan de com missie-Blok. Dat is niet zo gek, want in de onderzoekscommis sie moest een politiek compro mis worden gevonden tussen de linkse en rechtse partijen die bij het onderzoek waren be trokken. „Dit neemt niet weg dat de WD straks nog hard op zoek zal moeten naar politieke meerderheden voor haar stand punten", aldus Blok. Fractievoorzitter Van Aartsen wil dat de voorstellen in de WD-notitie in de komend drie jaar worden gerealiseerd. rotterdam/gpd - Twee 'lover- boys' zijn gisteren door de Rot terdamse rechtbank veroor deeld tot celstraffen tot 2,5 jaar. De Rotterdammers hebben twee meisjes van 16 en 17 jaar tot prostitutie aangezet en hen ook zelf verkracht dan wel laten verkrachten. De twee zochten klanten, hiel pen bij het opstellen van een contactadvertentie, speelden chauffeur en namen de meisjes mee naar onbekende adressen. Een van de mannen had ook zelf, tot twee maal toe, betaalde seks met het tweetal. De ander kreeg echter de hoog ste straf: 2,5 jaar. Hij zou samen met een vriend uit Utrecht een van de meisjes hebben ver kracht na een avondje stappen. De Utrechtenaar kreeg voor het medeplegen van verkrachting 1,5 jaar cel. Om zijn ongenoe gen over deze uitspraak te ui ten, gooide hij een stoel naar de officier van justitie. De rechtbank meent dat de drie zich hebben laten leiden door hun eigen driften, zonder reke ning te houden met hun slacht offers. Een van de meisjes ver blijft nog altijd in een psychia trisch ziekenhuis. Politie en jus titie kwamen in actie na verha len dat 'loverboys' in Rotter dam zeer actief waren. Uitein delijk deden twee meisjes van 16 en 17 jaar aangifte. „Er zijn wel geruchten dat het meer zou voorkomen, maar daar hebben we onvoldoende aanwijzingen voor," aldus persofficier B. dén Hartigh. Tot nu toe is in Rotterdam nog niet bekend hoeveel meisjes het slachtoffer zijn geworden van deze mannen, die hen met mooie praatjes inpalmen en daarna tot prostitutie dwingen. (advertentie) aag - Over enkele maan- orden ook de ongeveer uizend vrijwillige politie- :n uitgerust met pepper- Minister Remkes van nlandse zaken schrijft dat ivoord op kamervragen, irechaussee wordt even- ïitgerust met de bijtende tof. De raad van hoofd- dssarissen heeft inge- met het advies de vrijwil- ari pepperspray te geven. Pas 'idz zij een opleiding voor het 'eni ik van de spray hebben nd, mogen vrijwillige :n het middel inzetten. boxmeer - Bij de Metworstrennen in Box meer is gisteren een paard verongelukt. Het dier zakte na de finish in elkaar, viel op een dranghek en brak zijn nek. De be rijder en het publiek kwamen met de schrik vrij. De wedstrijddierenarts heeft het paard afgemaakt. Kort na het incident vermoedden betrokkenen dat het dier een hartstilstand had gehad, maar later meldde de politie dat het waarschijnlijk om een longbloeding gaat. Op verzoek van de eigenaar van het paard en de wed strijdorganisatie verricht de Universiteit Utrecht autopsie. Ook de Dierenbescher ming stelt een onderzoek in. De Met worstrace is een eeuwenoud gebruik, waarbij vrijgezelle mannen strijden om de titel 'koning van de Metworst', een halve varkenskop en een vat bier. Foto: ANP/Marcel Antonisse diemen/anp - Huisartsen, car diologen, maar ook andere hulp verleners zoals diëtisten moeten helpen om mensen met de erfe lijke cholesterolaandoening fa miliair hypercholesterolemie (FH) op te sporen. Het College van Zorgverzekeringen (CVZ) maakte gisteren het plan bekend om deze aandoening landelijk aan te pakken. Mensen met de aandoening kunnen al op jonge leeftijd een verhoogd cholesterolgehalte hebben en bijvoorbeeld een hartinfarct krijgen. Als op tijd bekend is dat ze FH hebben, kan dat met een gezonde le vensstijl, vetarme voeding en cholesterolverlagende medicij nen voorkomen worden. Familiair hypercholesterolemie is goed op te sporen met een DNA-test. Naar verwachting hebben 40.000 mensen in Ne derland FH. Op dit moment lo pen er echter tienduizenden mensen in Nederland rond die niet weten dat zij de aandoe ning hebben. Het is de bedoe ling dat in 2010 alle mensen met FH in Nederland bekend zijn. Het CVZ biedt minister Hooger vorst (volksgezondheid) deze week het plan van aanpak voor dit grote landelijke project aan. De stichting Opsporing Erfelijke Hypercholesterolemie (StOEH) voert het uit en ontvangt daar in totaal 23 miljoen euro subsi die voor. StOEH heeft zogeheten geneti sche veldwerkers in dienst. Meestal zijn dit verpleegkundi gen die op bezoek gaan bij fa milieleden van mensen met FH die al bekend zijn. Zij vragen die mensen mee te werken aan de DNA-test en verwijzen hen door als blijkt dat ze FH heb ben. Daarnaast moeten huisartsen, cardiologen en andere zorgver leners die met mogelijke FH- patiënten in aanraking komen, deze mensen sneller en vlotter herkennen. Zij krijgen daar voorlichting en trainingen voor. beboet voor ""welging officier De politierechter in heeft gisteren een 39-ja- an uit Joure veroordeeld van 1000 euro en "**ïen voorwaardelijke cel man bedreigde op 22 •"•«u» een Zwolse officier roq stitie met de dood. Hij •ru met 112 en sprak een m t in met de dreigemen- e bedreigde aanklaagster een voogdijzaak van de letrokken. Door hoogop- j m emoties en veel bier de Fries met 112. t pepperspray ^Iwillige politie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5