GESPREK VAN DE DAG Hollander ergert zich groen en gee| 'Komeetsurfer' tien jaar L op reis voor verre mythes? Eindelijk zoon voor Irma Britse koning Hendrik VIII voetbalde Zanger van Mud overleden Met open vizier Rosetta (lancering 26 februari 2004) is de eerste sonde die met een komeet zal meevliegen, er in een baan omheen zal draaien en een lander op de kern zal plaatsen. baan sonde radiostilte van juli 2011 tot jan. 2014 baan komeet Philae gewicht: 100 kg zonne- wind 1. start feb. 2004 2. langs aarde (mrt. 2005) 3. langs Mars (mrt. 2007) 4. langs aarde (nov. 2007) 5. door asteroïdengordel (2009) 6. langs aarde (nov. 2009) s- 7. door asteroïdea- gordel (2011) L 8. landing (nov. 2014) Sonde Rosetta spanwijdte zonnepanelen: 32m afmeting sonde: 2.8x2,1x2 meter totaal gewicht: 3.000 kg stofstaart (lengte tot 100 miljoen km) Komeet 67P/ oemov-Gerasimenko nucleus (kern. oorsn. 4 km) coma (gaswolk, doorsn. tot miljoen km) - Omlooptijd: 6,6 jr. De olifantenkudde in Dier gaarde Blijdorp is zaterdag uitgebreid met Sibu. Het on geveer ïoo kilo zware jong is te zien in Taman Indah, het warme binnenverblijf van de dieren. Sibu is het vijfde jong van moeder Irma, die na vier dochters nu een zoon baarde. Sibu, genoemd naar een stad op Borneo, heeft een beken de grote halfzus. Bernhardine was in 1984 de eerste olifant die in een Nederlandse die rentuin werd geboren. Vader van Sibu is Alexander. De kudde in Rotterdam telt nu tien olifanten. Foto: ANP De Britse koning Hendrik VIII (1491-1547) stond bekend om zijn voorliefde voor vrouwen - hij trouwde zesmaal- en wijn. Hij was goed in tennis, paard rijden en het steekspel. Uit on derzoek is nu gebleken dat hij ook voetbalde, een spel dat in zijn tijd nauwelijks regels ken de en waarin geweld de boven toon voerde. De ontdekking is gedaan door Dr. Maria Hayward, hoofd van de afdeling textiel van de uni versiteit van Southampton. Zij vond een uit 1525 daterende bestelling voor een half jaar van de vorst bij zijn schoenlap per, waaruit bleek dat Hendrik: VIII Imelda Marcos-achtige neigingen had. Hij bestelde in een keer tien paar Engelse le ren laarzen, tien paar Spaanse halfhoge laarzen, een paar flu welen laarzen, 38 paar fluwelen schoenen in de kleuren paars, zwart en donkerrood, drie paar zwart fluwelen sloffen, vijftien paar schoenen en een paar voetbalschoenen. De voetbal schoenen kostten de koning in dertijd vier shilling, in het geld van nu bijna 145 euro. Hij be stelde het sportieve schoeisel speciaal voor een wedstrijd op Vastenavond. De liefde van de koning voor de voetbalsport verdween ove rigens toen hij ouder werd. In 1548 verbood hij het spel, om dat de wedstrijden vaak uitlie pen op rellen. Voetbal was toen een heel ander spel dan nu. De teams bestonden uit honder den personen en het speelveld was zeer omvangrijk: de man nen uit de dorpsteams pro beerden een opgeblazen var kensblaas van het ene dorp naar het andere te schoppen. Doelen en scheidsrechters kwamen er niet aan te pas. Dat iemand van koninklijken bloede eraan zou deelnemen, leek ondenkbaar. De schrijver Sir Thomas Elyot, een tijdge noot van Hendrik, omschreef het spel als „van beestachtige furie en extreem geweld, dus geen spel voor heren", anp dinsdag 24 februari 2001 DAGELIJKS LEVEN AcM wetNee^scW/rr. dat n ie~t -rypiscH OOOPS" DAT HEÊ-FT I MENSELIJK In de Verenigde Staten is veel ophef ontstaan over een nieuw KOOK BOEK: Meals to Die For (maaltijden om een moord voor te doen). In het boek staan recepten voor GALGEN- MALEN. De auteur, Brian Price, zat zelf veertien jaar in een Texaanse gevangenis, waar hij in de keuken werkte en de laatste maaltijd be reidde voor terdoodveroordeelden. De 42 recepten in het boek hebben namen als Rice rigor mortis en Con vict Chili, met pittigheidgradaties van 5.000 tot 20.000 Volt. Critici van het boek vinden dat Price een slaatje probeert te slaan uit iets wat helemaal niet grappig is. Price houdt vol dat hij niemand wil bele digen. Naast de recepten staan in Meals to Die For ervaringen van Pri ce, foto's en handgeschreven ver zoeken van terdoodveroordeelden voor hun laatste diner. Grootste fa voriet ondjsr de galgenmalen is cheeseburgers met friet. Meals to Die For verschijnt in maart op de Amerikaanse markt. Homoseksuele stellen die in San Fran cisco willen trouwen, hebben daarvoor in elk geval tot 29 maart de tijd. Dat is het gevolg van een rechterlijke uit spraak. Een conservatieve groepering, de Campaign for California Families, had de rechter gevraagd de HOMOHU WELIJKEN te VERBIEDEN en de ruim 2.600 recente homohuwelijken ongel dig te verklaren. Dat ging de rechter te ver. Hij oordeelde dat het stadsbe stuur van San Francisco moet stoppen de homohuwelijken te sluiten of an ders op 29 maart bij de rechtbank moet uitleggen waarom het dat niet doet. Burgemeester Gavin Newsom is geenszins van plan de huwelijkscere monies een halt toe te roepen. De Ca- lifornische gouverneur Arnold Schwar zenegger heeft de burgemeester opge roepen de homohuwelijken te stop pen. Hij benadrukte dat de bevolking van Californië met grote meerderheid een wet van de staat heeft goedge keurd, waarin staat dat het huwelijk een aangelegenheid tussen een man en een vrouw is. Zanger Les Gray (tweede van links) van de Britse band Mud. Foto: ANP Zanger Les Gray van de Britse band Mud is overleden aan de gevolgen van keelkanker. Dat heeft zijn vrouw in de Britse media bevestigd. Gray stierf zaterdag op 57-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Portugal waar hij al twaalf jaar woonde. Mud werd opgericht in 1966 en be leefde zijn hoogtepunt in de jaren zeventig. Grote hits van de glamrock- band waren Dynamite, Tiger Feet, Lonely This Christmas en Oh Boy. Mud was vooral populair in Neder land en Duitsland. In Nederland was de groep op 11 oktober 2002 voor het laatst weer bijeengekomen voor een optreden in Stadskanaal. Het succes van Mud kwam nadat de Publilius Syrus Het geneesmiddel voor onrecht is het vergeten groep een nationale talentenjacht had gewonnen in 1968. De hit Tiger Feet was in Groot-Brittannië de best verkochte single van 1974. Lean On Me was in 1976 het laatste nummer waarmee Mud op de hitlijsten stond. In 1977 ging de groep uiteen. De band bestond naast Gray uit drummer Dave Mount, bassist Ray Stiles en gitarist Rob Davis. Die laat ste is een succesvol liedjesschrijver geworden. Hij is onder meer verant woordelijk voor Can't Get You Out Of My Head van Kylie Minogue. Gray zou zaterdag solo meedoen aan een concert in Glasgow, in Schot land, waar ook Alvin Stardust en de bands Marmalade en Middle of the Road optreden. Dat liefdadigheids concert gaat door en wordt een eer betoon aan de overleden zanger. Het was de bedoeling dat Gray op het concert 'Blast from the Past' zijn co meback zou maken. Artsen hadden Gray's strottenhoofd willen verwijde ren om de keelkanker te bestrijden, maar de zanger koos daarvoor in de plaats voor chemotherapie in de hoop zijn stem en carrière te kunnen redden, gpd sr Vervelende reclamespotjes, hoge euro-prij zen, aso's in het verkeer en niet te vergeten: hondenpoep. Ze scoren allemaal hoog in de lijst met dagelijkse irritaties van Nederlan ders, zo blijkt uit een onderzoek van bureau Trendbox in opdracht van Reader's Digest. Zeven op de tien Nederlanders ergeren zich aan het gebrek aan normen in de samenle ving in het algemeen. Maar de top-25 meldt veel concrete ergernissen die net zo goed in deze categorie passen. Troep op straat irriteert de helft van de Nederlan ders, een derde baalt van onbeschaafde omgangsvormen en twee derde ergert zich dagelijks aan zinloos geweld en vandalis me. Vervelende spotjes, bijvoorbeeld over 'goedkoop lenen', wekken dagelijks de er gernis van twee op de drie Nederlanders. Het verval van normen en waarden wordt weerspiegeld in de reclamecultuur. De tv- kijker heeft weinig sympathie voor spotjes die de ethische grenzen opzoeken of over schrijden. Commercials die fysiek geweld als humor brengen of waarin een fabrikant een product van een concurrent afkraakt, wekken ergernis bij twee derde van de Ne derlanders. Hondenpoep bekleedt met een negende plek nog steeds een toppositie op de irrita- tielijst. De irritatie over hondendrollen op straat verslaat nipt de ergernis over de hoge beloningen van topmanagers. Op iets gro tere afstand staat mobiel bellen, vooral als dat luidkeels in het openbaar gebeurt. Hoger staan de nummers die mensen moe ten bellen voor een sprekende computer ('toets één om verder te gaan'). Ruim de helft van de ondervraagden hekelt dit soort 'klantenservice'. De gemiddelde wachttijd van vijf minuten is voor veel mensen veel te lang, zeker als dat gemiddeld 0,26 eurocent per minuut kost. Eén op de twee Nederlanders ergert zich aan zondagsrijders die rechts inhalen, snij den en fout parkeren. Fietsers die door rood of zonder verlichting rijden doen da gelijks één op de drie Nederlanders zuch ten. Aan het inpikken van parkeerplaatsen voor invaliden ergert één op de drie zich. Net zo veel mensen hebben een hekel aan 'muggen', ongevraagde post en e-mail, be moeizucht en vooroordelen van anderen. Een derde stoort zich aan mensen die zich niet aan afspraken houden en aan onbe schaafde omgangsvormen. Voordringen bij de kassa is voor één op de vier een dagelijk- Irritatie Top-io: pm lE. Gebrek aan normen en waarden (7ripro 2. Reclamespotjes (68%) ^v. 3. Hoge euro-prijzen (67%) de 4. Zinloos geweld (66%) teu 5. Vandalisme (60%) ,ab, 6. A-sociaal verkeersgedrag (56%) ,lee 7. Afval en troep op straat (55%) 8. (Telefonische) klantenservice (53%) 9. Hondenpoep op straat (47%) 10. Beloning van top-managers (47%) Ee se bron van ergernis. Opmerkelijk genoi sloj zijn de daders opvallend vaak mensen d 'erï volgens de helft van de ondervraagden t er weinig respect krijgen: ouderen, gpd Ret haj hai Ti^ror^sa/d^/a Jan Gras is de gastvrije directeur van Schouwburg De Meerse in Hoofddorp. Wij kennen elkaar al jaren en dat bevalt prima. Dus als Jan, in een krant, vraagt of iemand hem iets wil uitleggen ben ik de eerste om te reageren. De vraag van Jan was waar om (bijvoorbeeld) theatergroep Alex d' Electrique wel subsidie krijgt en (bijvoorbeeld) cabaretgroep De Bloeiende Maagden het op eigen houtje moet zien te redden. Niet dat Jan de cultuurkrijgers van Alex hun centjes speciaal misgunt, integendeel, maar in caba- retland is de concurrentie inmiddels zó hevig dat de meer uitdagende en eigenzinnige cabaretiers hun speelplekken dreigen te verliezen. Volgens Jan, zelf theaterdirecteur, blijken cabaretiers die de grenzen van het theater opzoeken steeds meer publiek te ver liezen: de domme, op mopjes en typetjes gerichte massa (mijn woorden, niet die van Jan) haakt af. Ook de onderzoekende cabaretier verdient daarom financiële steun van buiten. Tot zover mijn weergave van de noodkreet van Jan Gras. En nu ga ik tegenspreken. Ten eerste, wie in het theater grenzen opzoekt, zoekt niet de grenzen van Het Theater, maar de grenzen van het aldaar aanwezige publiek. Geen enkele (theater-)wet ver biedt iemand om naakt voor een zaal te gaan staan en porno-achtig niet vla te spelen. Dat kun je ver dienstelijk doen, of minder bekwaam, wat je daar mee test blijft simpelweg waarvoor jouw publiek be reid is te betalen, en waarvoor niet. Wie in zaken wil blijven zorgt daarom voor een passend aanbod voor het passende soort publiek. Hoe kwamen bijvoor beeld de Bloeiende Maagden (cabaretgroep, be dreigd wegens grensoverschrijding) aan hun pu bliek? Dat deden ze door zichzelf in te delen, van meet af aan, in het genre 'cabaret'. Dat was, com mercieel gezien, een slimme keus. Cabaret is popu lair, cabaret is leuk, en wie dat niet wist verneemt het alsnog via de televisie. Een betrouwbaar pro duct. Vanuit die zekerheid koopt het cabaretpubliek de kaartjes en abonnementen: voor een genre, tenzij de uitvoerende artiest wel héél beroemd is. Als caba retier vaar je mee op een breder succes dan alleen je eigen. De schaduwzijde van die zekerheid is de on vrijheid. Jouw publiek betaalt voor herkenning en afbakening. Krijg je het daarvan benauwd, wil je opeens op het podium je kleren uit doen en vla in el- kaars monden tongen? Dat kan, maar vast staat dat in -pakweg- De Meerse het volgende jaar de eerste vier rijen leeg blijven. Als je vernieuwend wil zijn, doe dat met open vizier. Schrijf jein vooreen fringe- festival in London en doe daar je vlaporno. Waar schijnlijk zal ook daar de zaal vervolgens leeglopen, maar nu omdat men hetzelfde vorig jaar al bij een ander duo gezien heeft, bovendien afkomstig uit Oezbekistan. Saaaaiii! Nee, als de Bloeiende Maag den op Londons cult-publiek indruk willen ma ken, kunnen ze het beste met een strak smoel lekker tuttig gaan cabaretten. Als ze geluk heb ben ziet arty-farty London hun performance dan als 'camp': een soort ironische uitdaging te genieten van slechte smaak. Maar reken er nooit op dat je geluk hebt. Zeker niet in de vernieuwende kunst. Heel overzichtelijk is de situatie dus niet, dat geef ik toe. Maarenfin, beste Jan Gras, jij wilde weten waarom niet ook sommige cabaretiers subsidie krijgen. Mijn antwoord is: omdat cabaretpubliek treiteren, uitdagen en op de kast krijgen zó makkelijk is, dat het zonder subsidie heus ook wel lukt. De overheid zou wel gek zijn daarvoor apart te gaan betalen. vin Europa lanceert donderdagochtend het eerste ruimteschip dat op een komeet moet landen. De sonde Rosetta zal over tien jaar bij de komeet 67P/Choeijoem- ov-Gerasimenko (CG) aankomen, waar na een lander zich met harpoenen vast- schiet op de kem. Een 'gewaagde missie' die, zo hopen wetenschappers, een aan tal mysteriën die kometen omgeven op heldert en meer informatie oplevert over het ontstaan van het heelal. Rosetta wordt donderdag (08.36 uur Ne derlandse tijd) vanaf de ruimtebasis Kourou in Frans Guyana met een Aria- ne-draagraket de ruimte ingeschoten. De missie had al begin 2003 moeten begin nen, maar werd uitgesteld toen vlak voor de geplande lancering de vlucht van een andere Ariane-raket mislukte. De missie is er een van veel 'eersten'. Zo is Rosetta de eerste sonde die met een komeet zal meevliegen, er in een baan omheen zal draaien en een lander op de kern zal plaatsen. Het is de eerste die van dichtbij gaat onderzoeken hoe de ijs- klont naarmate de zon nadert verandert in een stof en gas afstotend projectiel. De missie is voor de Europese ruimte vaartorganisatie ESA van groot belang en kreeg geheel in stijl dan ook een naam mee die het legendarische karakter moet beklemtonen. Rosetta herinnert aan de astronoom Palmyrin Rosette uit het boek Hektor Servadac van Jules Verne die op een komeet reist en aan de Rosetta-steen die de sleutel bleek tot de ontcijfering van de Egyptische hiërogliefen. Over kometen is maar weinig bekend. De ijslichamen zijn mogelijk gevormd in andere delen van de melkweg en zwer ven tussen sterren. Wetenschappers ne men aan dat ze stammen uit de tijd dat Rosetta-missie het heelal ontstond en dat ze op die m 1 nier meer kunnen vertellen over tijden va.£ die inmiddels vier miljard jaar achter c n u liggen. Er zijn theorieën dat water, es- 'r a' sentieel voor het bestaan van leven, oop^ via kometen op aarde is gebracht. Ooi zou Rosetta door het bestuderen van 1 kern meer duidelijk moeten maken ov< het gevaar die kometen vormen voor d ID aarde. CG is een van de miljarden ijslichamei die in grote elliptische banen om de zol draaien. Rosetta moet de 'vuile sneeuv1 bal' bereiken voordat de kem onder in vloed van de stijgende temperatuur ge heel verborgen gaat in het stof en gas. De missie wordt nog eens verzwaard doordat over de landingsplaats niets b<eeij kend is. Het oppervlak van de sigaarvo or mige komeet is met een lengte van viej kilometer relatief klein. De lander, ter grootte van een wasmachine, kan daar om terechtkomen op een ondergrond - die aan het ene uiterste als beton is, en D aan de andere kant op suikerspin lijkt, aldus de Britse projectmedewerker dr. Ian Wright. Omdat de zwaartekracht ei zo licht is dat de lander anders zou wej zweven, pint hij zichzelf met harpoene vast in de kern. Voordat het zover is, heeft Rosetta echt een lange en eenzame reis voor de boej De sonde zal drie keer langs de aarde ei een keer langs Mars vliegen om vaart ti maken en met grote snelheid dieper he zonnestelsel in te schieten. Met de reis, die vijf miljard kilometer ver voert en n\ tien jaar duurt en een onbekende ijsbalf^' als doel heeft, is succes voor het 1 mil- r s} •jard euro kostende project niet verze- r. kerd, zo erkent Wright. „Het is een ge- Pn waagde missie", anp r ,kjke d?e' itc

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2