xamen roor elke nigrant' A IETS fÉ Tientallen doden in Marokko door aardbeving Britten schrikken van dubieus verleden Wassenaarse tandarts Leidsch Dagblad n nister komt met nieuwe regels uebrek aan normen is grootste ergernis Brandhaard Irak blijft onveilig Dubbele hypotheeklasten? Dubbele aftrek! Leidsch Dagblad uxriri Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 24 FEBRUARI 2004 SPRINTERS S verkopen?| 1l 072-51968681 Winterse V buien Dorp Ait Kamara aan de kust totaal vernield aag/gpd - Alle migranten in in de toekomst een in- ringsexamen afleggen, ze al lang in Nederland i. Dat staat in een nog jwelijke notitie van mi- Verdonk van vreemdelin- ;en. Ook Antillianen en len, die een Nederlands irt hebben en voor het laar Nederland komen, in verplicht zo'n examen s nu al zo dat Antillianen tubanen hier of op de An- j een inburgeringscursus Jen volgen alvorens naar pand te kunnen komen. kunnen ze alleen blijven als ze het examen loed gevolg hebben afge- bnk wil verder alle mi- Ben verplichten alsnog een rgeringsdiploma te halen, fcaat dan om mensen die jren hier zijn en die niet aantonen, bijvoor beeld met diploma's, dat zij al goed ingeburgerd zijn. De minister gaat hiermee ver der dan het regeerakkoord. Daarin staat dat alleen 'oudko- mers' die een uitkering heb ben en onvoldoende Neder lands spreken verplicht zou den worden het inburgerings- examen te halen. Verdonk vindt dat gemeenten voorrang mogen geven aan werkloze migranten en vrou wen in een achterstandsposi tie, omdat zij moeite hebben in Nederland te aarden. Wie zich in Nederland wil ves tigen moet in het vervolg eerst in het eigen land Nederlands op basisniveau leren. Dat is een voorwaarde om toegelaten te worden. Hier moeten bui tenlanders dan een verdere in burgeringscursus volgen, die ze zelf moeten betalen. Pas als ze het inburgeringsexamen hebben gehaald kunnen mi granten een definitieve ver blijfsvergunning krijgen. 0< ^erdam/anp - Ruim zeven tien Nederlanders (71 SLE™ïnt) stoort zich dagelijks iet gebrek aan normen en den in de samenleving, mee is het de belangrijk- ron van ergernis, ilijkt uit het onderzoek elijkse irritaties in Neder- van bureau Trendbox, tijdschrift Readers Digest, Ipdrachtgever voor het on- Hoek, maakte de onder- vandaag be- In de top-25 van erger- en is het dringen in de bo te regionen. Het niveau bepaalde reclamespotjes irocent), het hoge prijspeil r de euro (67), zinloos ge- 1 (66) en vandalisme (60) ken bijna evenveel irritatie Et gebrek aan normen en len. iderzoekers noemen het opvallend dat het openbaar vervoer en de files de top-25 van dagelijkse irritaties niet hebben gehaald. Theoloog, marketingdeskundi ge en hoogleraar communica tiewetenschappen Anne van der Meiden wijst de individua lisering in de samenleving, die gepaard gaat met zelfredzaam heid en zelfbeslissingsrecht, aan als een van de belangrijk ste oorzaken voor de hoge irri tatiegraad onder Nederlan ders. Die heeft een negatieve in vloed op de omgangsvormen. „We laten ons minder vertel len hoe we ons dienen te ge dragen", aldus Van der Mei den. Pagina Gesprek van de Dag: Hollander ergert zich groen en geel COMMENTAAR ERGERNIS ^■visie is de spiegel van de sa- Hileving. Wie we zijn en hoe ons gedragen, is via televisie elijks in vele varianten te l Het scherpste beeld geeft televisiereclame, die altijd dig inspeelt op de trends in samenleving en die meestal td uitvergroot. Neem het ge- v d, dat in televi- ggJeclame steeds mjiger vorm krijgt, kent niet de re- ne van verzeke- ~nc Delta Lloyd, die d< dwerg als ME'er >/e een pony woest liet inslaan IjQjjeen groep voetbalsupporters, te de reclame-uiting aan tot Jeld, of confronteerde de re- ne ons met de alledaagse ge- /ellddadigheid in onze samenle- eli lerlanders ergeren zich vaak tig aan televisiereclame, zo rt een vandaag gepubliceerd lerzoek naar de toptien van Q. est voorkomende irritaties. A-. nmercials waarin fysiek ge- 1 d humoristisch wordt uitge- ld, ergeren twee op de drie lerlanders. Opmerkelijk, it in feite ergeren we ons pral aan onszelf. Reclame rabat/anp-afp-rtr-ap - Bij een aardbe ving vanochtend in het noordoosten van Marokko zijn in het dorpje Ait Kamara, nabij de havenstad Al Hoceima, zeker 69 mensen om het leven gekomen. Een lo kale functionaris zei dat de beving mo gelijk aan driehonderd mensen het le ven heeft gekost. Enkele tientallen per sonen raakten gewond. Dat heeft het staatspersbureau MAP gemeld. De beving deed zich voor om ongeveer 02.30 uur en had een kracht van 6,5 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving lag 15 kilometer ten zui den van Al Hoceima. Een regeringsfunc tionaris in Ait Kamara zei dat het dorp „totaal vernield" is en dat er „veel do den" zijn. De verwachting is dat het do dental verder oploopt. De meeste inwo ners lagen nog in bed toen de beving zich voordeed. Ook in andere dorpjes zouden slachtof fers zijn gevallen. Er zijn militaire en ci viele reddingswerkers naar het gebied gestuurd om te zoeken naar eventuele slachtoffers onder ingestorte huizen, maar dezen meldden moeite te hebben om het afgelegen gebied te bereiken. Na de beving werden nog verschillende naschokken gevoeld. De aardschok werd ook in Zuid-Spanje gevoeld, maar er zijn geen berichten over schade. Al-Hoceima is de grootste stad in het door Berbers bewoonde noorden van Marokko. Het is een arm, onderontwik keld gebied dat na een opstand in 1960 aan zijn lot werd overgelaten. De econo mie drijft op visvangst en de teelt van cannabis. De laatste zware aardbeving in dit ge bied, met een kracht van 6, deed zich voor in 1994. In 1960 vielen bij een aard beving in het zuiden van Marokko 15.000 doden in en rond de stad Agadir. kerbala - Irakese politiemensen bewaken een vernielde oliepijpleiding bij Kerbala, ten zuiden van de hoofdstad Bagdad. Voor het eerst zijn nu ook olieleidingen in het sjiieti- sche zuiden van het land doelwit van sabotage-acties. Juist die onveiligheid is voor de Amerikanen een van de redenen om af te zien van directe vrije verkiezingen voor de machtsoverdracht op 30 juni. Daarin wordt Washington gesteund door de Verenigde Naties. De VN menen dat pas op zijn vroegst eind dit jaar, maar waarschijnlijk pas in de loop van 2005 verkiezingen kunnen worden georganiseerd. Foto: Reuters/Faleh Kheiber (advertentie) toont de Nederlander feilloos de dominante gedragingen in de maatschappij, het verval van normen en waarden voorop. Hoe ernstig zijn onze ergernis sen? Asociaal gedrag in het ver keer, hondendrollen op de stoep en irritante reclame zijn stuk voor stuk alledaagse ergernis sen. Het zijn vooral ergernissen over onze omgangsvormen. O. den Beste, de grimmi ge oud-leraar Duits, die mopperend en zwaaiend met zijn boodschappentas medeburgers verwenste, was in dit verband meer dan een geslaagd typetje van televisiesatiricus Wïm de Bie. Tegelijk zijn onze alledaagse er gernissen ook vormen van luxe. In een hoogontwikkeld land waar mensen overwegend in weldaad leven zijn de grote er gernissen in wezen kleine irrita ties. Gelukkig is het land waar burgers zich druk kunnen ma ken om veelal onschuldige vor men van menselijk gedrag. Kees van der Malen Scarborough - De positie van de 60-jarige Wassenaarse tand arts, die een succesvolle prak tijk heeft geopend in het Engel se Scarborough, wankelt. Haar werkgever Medimatch voert crisisoverleg met de plaatselijke Britse zorgorganisaties, nu is gebleken dat de tandarts vorig jaar is veroordeeld omdat ze een knokploeg afstuurde op de tandarts aan wie ze haar Was senaarse praktijk had verkocht. (advertentie) De Rabobank helpt u met het inzichtelijk maken van uw belastingaangifte. In normale mensentaal geven we u interessante informatie en tips. Met maar één doel: dat u geen cent te veel belasting betaalt. Kijk op rabobank.nl. Daar vindt u bijvoorbeeld hoe u slim om kunt gaan met dubbele hypotheeklasten. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank Ze zei toen haar praktijk te moeten verkopen omdat ze door reuma aan haar handen niet meer als tandarts kon wer ken. „Als alles waar is wat in de krant heeft gestaan", zegt de manager van de Engelse prak tijk, André Botha, „dan heeft ze een groot probleem." Gister avond werd besloten tot het spoedberaad, nadat steeds meer partijen in de gezond heidszorg in Scarborough vra gen gingen stellen over het ver leden van de tandarts. Zij werd vorig jaar door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening, omdat ze de opvolger in haar praktijk volgens de rechter had afge perst met behulp van twee zware jongens. Hij zou de over namesom niet hebben vol daan. De Wassenaarse meldde giste ren in het begin van de och tend later op de dag wel te wil len praten. Een paar uur later volgde een afzegging via Botha. „Nee", liet ze via hem weten. „Ik wil niet op mijn huid geze ten worden. Het wordt tijd dat ik aan het werk ga." Later gis termiddag bleek de Wassenaar se vertrokken. En manager Bo tha was inmiddels in paniek. „Ik ga geen commentaar meer geven. Eerst willen wij uitzoe ken wat er precies gebeurd is." De Nederlandse tandarts werd vorige week nog binnenge haald als een verlosser in ex treem hoge nood. Lange rijen stonden voor haar deur. In Scarborough is een enorm te kort aan tandartsen. Sommige mensen, met name de fonds patiënten, hebben al jaren geen tandarts meer gezien. Anderen reizen tot honderd kilometer ver om hun gebit te laten be handelen. Pagina R5: 'Ik vermoed dat ze gezegd hebben: Doe ons maar een tandarts' Vrouwen slaan toe in de lucht schiphol - Honderden vrouwen hebben zich gemeld voor een droomvlucht waarop zij hun vriend ten huwelijk willen vra gen. Basiq Air en radio Noord zee 100.7 FM delen 200 gratis tickets uit voor romantische vliegreisjes op zondag 29 febru ari. Daarmee grijpen zij terug op een traditie waarbij vrouwen alleen op een schrikkeldag mannen ten huwelijk mochten vragen. In maximaal vijftig woorden moeten zij vertellen waarom zij hun vriend in het luchtruim een huwelijksaan zoek willen doen. De leukste re acties worden beloond. Voorwaardelijke celstraf AEL-preses almelo - De rechtbank in Alme lo heeft de voorzitter van de AEL veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee weken voorwaardelijk en een boete van 500 euro. De man werd ver oordeeld voor verzet tijdens zijn aanhouding. De rechtbank achtte heling van een aantal ge stolen computers niet bewezen. Tegen de preses werd anderhal ve week geleden een gevange nisstraf van een maand onvoor waardelijk en twee maanden voorwaardelijk geëist. Die ene maand onvoorwaardelijke cel straf is gelijk aan de tijd die hij in voorarrest zat. Weer vertrouwen in economie den haag - De Nederlandse consument is in de maand ja nuari een stuk optimistischer geworden over de economie. Hij trekt weer gemakkelijker zijn portemonnee om kostbare, duurzame goederen aan te schaffen. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt. Volgens het CBS is de index voor het consu mentenvertrouwen vorige maand sterk opgelopen. Het betreft de grootste stijging sinds het begin van de index in 1986. Mogelijk lol op Franse rijkswegen parijs - In Frankrijk is politieke ophef ontstaan over de mogelij ke invoering van tolheffing op de routes nationales, het veel vuldig door Nederlandse toeris ten bereden netwerk van onge veer 20.000 kilometer rijkswe gen. De mogelijkheid tot tolhef fing, per 2005, is onderdeel van een wetsvoorstel dat het Franse parlement vandaag behandelt. Student overlijdt bij spuugwedstrijd ottawa - In de Canadese hoofdstad Ottawa is een stu dent om het leven gekomen bij een spuugwedstrijd op zijn twintigste verjaardag. Tijdens het feestje werd een wedstrijd verspugen gehouden van een balkon op de elfde verdieping. De Beschonken student die een aanloop had genomen, viel bij een poging zo ver mogelijk te spuwen over de reling. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamdm.qv Straat Postcode Telefoon Plaats (Lvm controle rvabezonjng) ^e\ mei persoonsgegevens, li het cotton van de krant treft u nadere rtonrafte aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau W$ gaan zorgwAJg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'] t'.'Hl :n JJagi tcttt: 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1