REGIO lijnland Ziekenhuis |ort opnameduur in 'Ik vermoed dat zij hebben gezegd: doe ons maar een tandarts' Het verschil tussen 'een leuk jasje' en er goed uitzien ^jrlies van dertig van de 1.200 banen Virus treft computers gemeenten Antennemast staat eind maart Dat gebeurt niet veel mensen' dinsdag 24 februari 2oo4 ns op bus t verkeken iterwoude - De kansen bushalte in Rijnsater- zijn, in tegenstelling tot in het krantenbericht jelopen donderdag nog niet verkeken. Hoe meerderheid van de acties vorige week ;dag niet wilde ingaan op rstel van SP-statenlid Jo- Gooiker om de bushalte ideling te nemen, is het te woord hierover nog niet ;d. Volgens woordvoerster r komt de bus vermoede- :r sprake in de eerstvolgen- tatencommissie mobiliteit. Bliksembezoek Wassenaarse wekt verbazing in Engeland vervolg van voorpagina Scarborough - In de praktijk aan de New Queen Street in Scarborough waar de Wasse naars e tandarts Van Drie vorige week haar praktijk opende, werden maandag nog volop afspraken gemaakt voor juni. Afspraken met tandarts Van Drie. Het bedrijf Medimatch had zaterdag nog gemeld dat de Nederlandse tandarts niet praktiseerde. Maar om die op merking wordt in Scarborough gelachen. John Renshaw, ook tandarts in Scarborough en tevens voorzitter van de British Dental As sociation, de brancheorganisatie van Britse tandartsen, reageert verbaasd op de geschie denis van de Hollandse collega. „Ik was al stomverbaasd toen ik hoorde dat een vrouw van zestig jaar helemaal uit Holland zou ko men om hier patiënten te helpen. In haar ge gevens zag ik dat ze in 1968 was afgestudeerd! En wat is het geval? Ze neemt 3.000 patiënten aan, terwijl de gemiddelde omvang van een praktijk in het Verenigd Koninkrijk 1.800 is. Daar komt nog iets bij. Veel van die 3.000 mensen hebben jarenlang geen tandarts ge zien. U kunt zich wel voorstellen hoe die ge bitten er aan toe zijn. Natuurlijk heb ik me af gevraagd waarom zo iemand hier naartoe komt". Hoe het precies gegaan is, zegt Renshaw niet met zoveel woorden. Het komt ongeveer op het volgende neer: de Wassenaarse is naar Engeland gekomen via Medimatch op ver zoek van de Scarborough, Whitby en Ryedale Primary Care Trust - een mondvol, maar vrij vertaald zoiets als de organisatie die de ge zondheidszorg in dit gedeelte van het land re gelt. Renshaw: „Ik vermoed dat zij hebben ge zegd: 'Just get us a dentist' (doe ons maar een tandarts) - en het maakt niet uit wie'. Toen zijn ze met deze mevrouw gekomen. De tand arts maakt dan een internationaal bekend ge baar met duim en wijsvinger. Dus daar wordt voor betaald? „Vraag me alleen niet hoeveel. Maar er is hier aardig wat geld vrijgemaakt om iets aan dit probleem te doen". Na dit gesprek gaan de ontwikkelingen snel in Scarborough. Renshaw had al aangekondigd te gaan praten met de manager van de Pri mary Care Trust. De PCT, zoals dat hier heet, komt een paar uur later met een persbericht „We zijn blij aan te kondigen dat er nu twee tandartsen zijn in de praktijk aan New Queen Street. Binnenkort komt de Griekse tandarts Irene Tsanidou helpen om de patiënten te behandelen, onder de supervisie van de Ne derlandse tandarts". Binnenkort blijkt heel snel, want bij een vol gend bezoek aan New Queen Street, weer een paar uur later, blijkt Tsanidou de patiënten van de Nederlandse al te hebben overgeno men. Zij is inmiddels vertrokken. „Ze komt terug", klinkt het eerst, maar dan komt manager Botha zeggen dat dat voorlo pig niet zo zal zijn. „Ik wil graag verder pra ten, maar geef me even de tijd. Ik moet van avond nog een paar dingen uitzoeken, en misschien morgenochtend ook nog. We moe ten dit zo snel mogelijk zien op te lossen". '■na iter] door Eric de Jager leiden/regio - Diverse ge meenten in de regio zijn het slachtoffer geworden van het Netsky.B-virus dat het inter net sinds enkele dagen teis tert. Het virus, dat zich jn hoog tempo doormailt naar alle adressen die in het com putersysteem te vinden zijn, gooit het e-mail verkeer we reldwijd in de war. De Ne derlandse gemeenten, die bijna allemaal gebruik ma ken van de provider Gemnet, krijgen hun e-mail soms met dagen vertraging binnen. Opvallend is dat veel van de ze overheidsinstanties ziéh hebben laten treffen door het virus. Gemnet probeert gemeenten en instellingen er nog maar eens van te over tuigen dat goede beveiliging noodzaak is. „Wij bieden di verse mogelijkheden om vi russcanners af te nemen. Degenen die daarvan ge bruik maken zijn ook niet besmet, maar ze hebben wel last van de vertraging die via andere, besmette gebruikers wordt veroorzaakt", zegt een woordvoerder. Gemnet is aanbieder van elektronische communica tiediensten voor gemeenten, waterschappen, provincie, ministeries en overige orga nisaties uit de publieke see-, tor. Onder andere de ge meenten Alkemade, Alphen, Jacobswoude, Leiden, Lei derdorp, Lisse, Noordwijker- hout, Rijnsburg, Ter Aar, Val kenburg, Voorschoten en het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn erbij aangeslo ten. De woordvoerder kan niet zeggen welke gemeenten be smet zijn of wie de bron van de besmetting is geweest. „Wij zijn zelf niet getroffen door het virus. Een aantal organisaties op ons netwerk wel. Zij sturen mailtjes met het virus naar onze mailser- vers en dat loopt nu in de tienduizenden per minuut. Onze infrastructuur is daar niet op berekend, vandaar dat er enige vertraging ont staat in het mailverkeer. Het is een soort ochtendspits. Tot onze verbazing zette de massale verspreiding zich ook in het weekeinde door. De gemeenten zijn niet de enige die getroffen zijn door Netsky.B. Over de hele we reld heeft het mailvirus zich in computersystemen genes teld. Het toonaangevende beveiligingsbedrijf Symantec uit Leiden geeft het virus een gevarencode 4 op een schaal van 1 tot 5, omdat het zich zo snel verspreidt en veel schade aanricht. katwuk - De zestig meter hoge antennemast voor het commu nicatienetwerk ttOOO wordt eind maart geplaast op het ter rein De Goerie in Katwijk. Het voorbereidende werk is in op dracht van het ministerie van binnenlandse zaken inmiddels verricht. Bezwaren van omwonenden hebben de komst van de mast niet kunnen tegenhouden. Ook al omdat de gemeente geen ei genaar meer is van de grond en er geen vergunning nodig is voor het plaatsen van de mast, die de communicatie tussen politie, brandweer, ambulance en marechaussee mogelijk maakt. De baptistengemeente is niet blij met de mast in de achtertuin, omdat die mogelijke uitbreidingplannen in de weg staat. En omwonenden wezen gezondheidsrisico's door stra ling. Onderzoeken over gezond heidsrisico's spreken elkaar te gen, dus de toekomst zal uitwij zen wat de werkelijke risico's zijn, zegt de gemeente. Erna Straatsma dgijtPORP - Met flink verkorte 23|mes wil het Rijnland Zie- 23tuis zijn inkomsten vergro- 230ndersteunende diensten, 231 het maatschappelijk werk 23(rsoneelszaken, moeten be- 23<gen. De 'nachtzorg' van de 23£nse ziekenhuisvestiging mogelijk dicht. iperatie levert een verlies lertig van de 1.200 banen 'olgens de raad van be lijdt het banenverlies perlts tot enkele ontslagen. slagen er met deze bezui- reisig goed in om de zorg te 65jen", aldus de voorzitter Ie raad van bestuur, E. van I hoeven maar een beperkt «p te doen op het sociaal zegt Van Royen tevre- totaal moeten de bezui- Jgsplannen dit jaar 2 mil- euro opleveren. Dat loopt 17 miljoen euro in 2007. Rijnland Ziekenhuis moet liseren vanwege een :orting. Daarnaast wil het Jnhuis zijn positie verstevi- pm in de toekomst ruimte bben voor investeringen. :otale ombuiging is twee 5 groot als het rijk aan be- 'ng oplegt. Flink verkorte opnames zijn volgens Van Royen haalbaar bij diverse ingrepen. Te denken valt aan het repareren van lies breuken en spataderen,en het plaatsen van kunstheupen. Van Royen: „De ligduur kan op een aantal fronten nog fors omlaag. Bij de plaatsing van een kunstheup zitten we te denken aan een opnameduur van één of twee dagen, in plaats van een week. Daardoor kun je je zorg taak flink uitbreiden en zie je de wachtlijst drastisch afnemen." Het Rijnland Ziekenhuis moet bedrijfsmatiger werken, zegt Van Royen. „Neem de behan deling van mensen met een eva, ofwel een herseninfarct. Tot twee jaar geleden verbleven ze gemiddeld zo'n 28 tot 30 da gen in een ziekenhuis. Terwijl je weet dat je in veertien dagen ei genlijk medisch gezien klaar bent met zo'n patiënt. De rest is revalidatie, maar dat kan ook elders. Bijvoorbeeld in een ver pleeg- of verzorgingshuis, of met hulp van de thuiszorg." Het ziekenhuis gaat intensief samenwerken met de verpleeg huizen Oudshoorn (Alphen) en Leythenrode (Leiderdorp). Het gaat dan om administratieve af delingen, zoals de afdeling per soneelszaken en keukens. Op termijn overweegt de raad van Nancy Ubert en aan den run - „Stel: je een roos. De wortels, de djes, het hele gestel wijst op. Je wilt graag een tulp maar je hebt geen bol. Dan 5 e wel proberen op een tulp ten, maar dat werkt niet. kun je maar beter laten zien ce e een roos bent." Imagocon- che it Riet de Vlieger uit Alphen den Rijn gebruikt die verge- et? g dikwijls. „Mensen houden el vast aan een beeld dat ze zichzelf hebben gecreëerd. Ik ze te worden wie ze al zijn." g jaar kwam een volumi- ijdi te vrouw bij De Vlieger. ;eu dijk van een wijf, zouden net inen kunnen zeggen. Groot, ilijv ig, krachtig, betrouwbaar es leengoed in haar vak. Na- ze haar baan had verloren, i het maar niet om aan de te komen. Haar cv zorgde ior dat ze weliswaar telkens 1 gevraagd voor een oriën- nd gesprek, maar tot een iicil !de ontmoeting kwam het rra(Een loopbaanadviseur mn ht haar naar Riet de Vlie- lijv „Samen kwamen we erach- 1/5 dat ze zich een tikje anders kleden. Op een manier dat res verhoudingen in evenwicht om En ze moest elegantere d olBenen van me kopen." Met c,u" nieuwe imago ging de ey| iw opnieuw solliciteren. eerste keer was meteen vef. L Toen ze me dat liet weten, 2 I ik weer dat mijn werk ver- reikt dan een buitenstaan- in eerste instantie denkt." kelijk werkte De Vlieger gopedist. „Dat ik imago ent ben geworden, heeft maken met mijn eigen cht." Aanvankelijk werk- vanuit huis, maar sinds half jaar heeft ze een stu- de Raadhuisstraat in Al- Sindsdien begint ze te maken met haar een- bedrijf Dress4success. Ze bestuur om de bereiding van maaltijden uit te besteden. Oudshoom en Leythenrode zijn onlangs gefuseerd met het zie kenhuis. Ze werken samen on der de naam Alatus. Van Royen: „We kunnen nu de vruchten van de fusie plukken. We moe ten met minder mensen dezelf de taken uitvoeren." Het openhouden van de 'nachtzorg' in Alphen staat nog ter discussie. Eind maart neemt de raad van bestuur een besluit over sluiting van deze voorzie ning, waarvan gemiddeld vier patiënten per nacht gebruik maken. „Maar je moet wel twee verpleegkundigen hebben die toezicht houden", zegt Van Royen. „Dat is meer toezicht dan je op de afdeling intensive care hebt. We zitten nog na te denken hoe we dat kunnen op lossen." Als Alphen over enige tijd nieuwbouw krijgt, wordt het probleem automatisch ver holpen. „Dan zit het verpleeg huis in het ziekenhuis en kun nen we zaken combineren." Een reeks kleine veranderingen maakt de ombuiging compleet. Eén van de maatregelen is om het aantal stagiairs terug te brengen van 70 naar 65 per jaar. De situatie op de arbeids markt legitimeert deze reductie, stelt de raad van bestuur. oegstgeest - Met een bos bloemen en een dikke zoen feliciteerde loco-burgemeester De Ruijter van Oegstgeest dorpsgenote Amalia Catharina Krul-Estoppey met haar 104de verjaardag. „Dat gebeurt niet veel mensen, 104 worden", zei de jarige met veel gevoel voor understatement. „En ik ben nog goed van geest." Van lijf en leden ook, want in het zorgcentrum Rustenborch, waar Krul woont, zijn haar grote bezigheden gymnas tiek en handwerken. Een andere hobby is brievenschrijven op haar typemachine of per e-mail: „In het Nederlands, Frans, Duits en Engels." De Oegstgeestse werd geboren in Den Haag en kwam via Nederlands-lndië - waar zij tijdens de oorlog een kamp overleef de - in 1955 in haar huidige woonplaats te recht. In 1998 verhuisde ze naar Rusten borch. „Hier heb ik het naar mijn zin. Ik word zo goed verzorgd, ik zou nergens beter te rechtgekomen kunnen zijn." De oud-ver pleegkundige heeft twee kinderen, drie kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. Het verjaardagsbezoek was van harte wel kom, kreeg een zoen, maar werd verzocht niet te lang te blijven plakken. „Ik hoef niet zoveel drukte voor mijn verjaardag. Ik ga straks naar boven, lekker handwerken met mijn vriendinnen." Foto: Hielco Kuipers Alphense imagoconsulent Riet de Vlieger werkt veel met kleuren en kleren ding dragen." Zacht en rond, is dat niet een lieflijke verpakking van het woord mollig? „Ik pro beer mijn taal altijd zo te kiezen dat er geen oordeel in zit', ant woordt De Vlieger. „En als ik met iemand werk probeer ik zo lang mogelijk mijn conclusies uit te stellen om zoveel moge lijk van de persoon te ontdek ken." Voor psycholoog speelt ze niet. „Ik ben er voor de bui tenkant en al is die onlosmake lijk verbonden met het inner lijk, ik geef geen therapie. Na tuurlijk heb ik soms intense ge sprekken, maar ik houd daarbij wel de grenzen in het oog." De stijl waarin iemand zich kleedt, heeft over het algemeen met persoonlijke smaak en li chaamskenmerken te maken. „Ook met de gelegenheid waar voor je je kleedt." Toch weet De Vlieger die persoonlijke smaak nog wel eens bij te sturen. Bij voorbeeld omdat die is geba seerd op een verkeerd zelfbeeld of andere 'valse' gedachten. „Ik zeg nooit tegen iemand: 'je moet dit en mag dat niet meer'. Ik opper suggesties en wel op zo'n manier dat mensen uitein delijk zelf keuzes maken." Het is onzinnig om te denken dat na een bezoek aan Dress- 4success de complete inhoud van de garderobekast naar de kringloopwinkel moet, maakt de imagoadviseur duidelijk. „Ik geef mensen handvatten voor de toekomst mee. Wanneer ze nieuwe kleren gaan kopen, we ten ze in welke richting ze het moeten zoeken." Shoppen met de imagoconsu lent is overigens ook mogelijk. „Vooral mannen vinden dat erg prettig. Kledingkopen is tegen woordig niet zo eenvoudig meer. Meer dan ooit bepaalt de trend wat er in de winkels te koop is. De confectie-industrie vergeet dat kleding voor men sen wordt gemaakt en dat niet iedereen lang en superslank is. Straks voldoet het merendeel van de vrouwen niet aan het plaatje van het supermodel. Daarmee zou de confectie meer rekening moeten houden." De imageconsultant zou best willen samenwerken met de kledingbranche. „Volgens mij is er ook meer uit te halen als het over een andere boeg wordt ge gooid. De buitenkant van de mens is net zo belangrijk als het innerlijk. Of je nu aan het gel dende schoonheidsideaal vol doet of niet. En nog iets. Kom je bij de buitenkant, dan nader je een kwetsbaar stuk. Het kan geen kwaad daarbij stil te staan." Imagoconsulent Riet de Vlieger: „Kom je bij de buitenkant, dan nader je een heel kwetsbaar stuk." Foto: Hielco Kuipers Gratis stijltips voor vrouwen heeft al menig klant aan een herboren uitstraling geholpen. Ze richt zich niet alleen op de particuliere markt. Bedrijven kunnen bij haar terecht voor workshops en seminars over uiteenlopende aspecten van (persoonlijke) presentatie. Vol gens Riet de Vlieger zijn het de mensen die het bedrijf de ware uitstraling geven. Naast een strakke huisstijl met uniek briefpapier en een flitsend be drijfspand moet een bedrijf, wil het iets neerzetten, ook aan de presentatie van de werknemers denken, luidt haar advies. Wie voor een persoonlijk con sult bij De Vlieger komt, ont dekt dat kleur en kledingstijl sa men een verhaal vertellen. En voor wie het gebruikt: make-up doet dat ook. Om te demon streren wat kleur doet, trekt de imagoconsulent haar lichtge kleurde jasje uit. Een donker blauwe blouse komt te voor schijn. „Zie je wat er gebeurt? Ik ben meteen een soort school juffrouw. Ik kleedde me vroeger te mannelijk, te hard. Daardoor kreeg ik iets afstandelijks over me heen. Terwijl ik dat hele maal niet ben. Maar de mensen reageerden wel met een soort aanvallende houding op me. Zo van 'kom maar op'. Ik kreeg last van die hardheid." De Vlieger trekt haar beige jasje weer aan. „Zie je hoeveel zach ter dit me maakt? Kleuren die bij je horen, halen de aandacht naar jou toe. Kleuren zorgen voor het verschil in compli menten. 'Wat heb je een leuk jasje aan' of 'Wat zie jij er goed uit'. De opmerking over dat leu ke jasje kan verdacht zijn. Dat maakt een sterk verschil?" Zoals ieder mens uniek is, heeft ook ieder mens een eigen palet van kleuren die het beste staan. „Sommige mensen weten van nature wat bij hen past. Jonge kinderen hebben dat ook. Als je die vrijlaat, kiezen ze automa tisch de kleuren die bij hen ho ren. Soms is het moeilijk om te ontdekken wat bij iemand past" Naast kleur is ook de keuze voor de soort stoffen belangrijk. „Als je zacht en rond bent, kun je het beste soepel vallende kle- Imagoadviseur Riet de Vlieger verklapt, speciaal voor de vrouwelijke lezers, een aantal stijltips. - Kleding moet de juiste maat hebben. Te klein maakt dikker en te groot heeft als effect dat het lijkt alsof je de kleding van een ander hebt aangetrokken. - Niet alleen zwart, maar ook andere donkere tinten kleden af. - Verstop het lichaam niet, maar maak het mooi. Accen tueer juist de mooiste eigen schappen. - Leid de aandacht naar het gezicht. Draag een blikvanger die daarvoor zorgt. Een ket ting of een sjaal in de juiste kleuren. - Denk eraan: uitstraling speelt de hele dag mee. Wie hieraan niet genoeg heeft kan via de digitale snelweg (www.dress4success.nl) infor matie opvragen over de ver schillende cursussen, work shops en consulten die De Vlieger geeft.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17