Universiteitsraad kraakt onderwijs af LEIDEN REGIO :idenaar krijgt zes jaar cel voor doodslag vriendin Disgenoten in Franse restaurantgids Eerstejaars rechten (rijgennauwelijks goed onderwijs' 'A Rotzooi rond nieuw parkeerterreintje ergert omwonenden 'Nieuwe naam Sociale Wetenschappen is kostenverslindend en verwarrend' dinsdag 24 februari 2oo4 BeP tegen strengere eisen filfred Simons - De geboren en getogen studente rechtsfilosofie e Breedveld is sinds het ran dit studiejaar lid van versiteitsraad. De raads- van haar partij Bewust en isief (BeP) keerde zich gis- dag fel tegen voorstellen College van Bestuur om ere eisen aan eerstejaars ten te stellen. De derde- udente, die in het studie- 02-'o3 lid was van de fa- sraad Rechten, kent het onderwijs aan haarfacul- eerste hand. ebben jullie tegen de 'en van het College van Be- niets. Wij delen hun gische visie. Wij willen in excellente universiteit l, ede studenten aantrekt goede alumni aflevert. >e iden alleen dat het Colle- itji Bestuur aan de verkeer e it beginL Als je het onder eter maakt, verbetert de eit van de studenten van- let college wil dat Leiden 3 tcellente research-univer- is. Oké, maar goede on- ekers krijg je alleen als je i>nderwijs levert." '.cht zo erg gesteld met het hitaire onderwijs in Lei- Eerstejaars bij rechten Ji eigenlijk nauwelijks inden-vijs. Er zijn me- colleges voor 700 eerste- udenten. Colleges met Ldenten komen ook voor. lolleges worden gegeven ertig, veertig man. Dat is onplezierig, zowel voor docent als student. Er is geen zinvolle discussie mogelijk. De docent kan alleen maar zijn riedeltje afdraaien. Het is niet universi teitbreed overal even slecht, bij de kleinere opleidingen is het zichtbaar minder ernstig. Ik ben me er pas ten volle van be wust geworden nu ik het ook van de andere kant heb meege maakt, in een leesclubje bij een hoogleraar thuis, letterlijk voor de open haard. Daar steekje zoveel meer van op." Hoe kan het volgens jullie beter? „Wij vinden dat alle opleidin gen hun capaciteit moeten in schatten. Ze moeten van tevo ren opgeven hoeveel eerstejaars zij, op een verantwoorde wijze, aankunnen. Als dat aantal bij aanvang van het studiejaar is overschreden, moeten ze de mogelijkheid krijgen om de beste studenten te selecteren. Dat hoeft, niet overal te gebeu ren, maar wel bij opleidingen die tegen him grenzen aanlo pen. Dan krijg je nooit meer studenten dan je aankunt." Jullie willen vast ook wat aan de kwaliteit van de docenten doen. „Zeker. Geef ze cursussen di dactische vaardigheden, geef ze cursussen Engels. Die zijn er, maar er zijn lange wachtlijsten voor en docenten moeten ze zelf betalen. Wij vinden dat het College van Bestuur dat moet doen. De docenten moeten met ingang van 2006 college geven in het Engels, maar ze zijn er niet op voorbereid. Ze beseffen volgens ons de gevolgen van het besluit niet. Het College van Bestuur zegt dat cursussen pas gaan leven als docenten ermee geconfronteerd worden, maar wij zeggen: wees voorbereid." Geen steun voor plannen College van Bestuur door Wilfred Simons leiden - De Universiteitsraad van de Universiteit Leiden verzet zich fel tegen voorstellen van het College van Bestuur om hogere eisen te stellen aan studenten. Eerst moet het onderwijs verbe teren, vooral bij de faculteit der Rechten en bij de faculteit der Sociale Wetenschappen. College voorzitter Awé Kist toonde zich geërgerd over het gebrek aan draagvlak, maar is niettemin 'vastbesloten om op het ingesla gen pad verder te gaan'. Het College van Bestuur wil dat eerstejaars studenten in twee jaar hun propedeuse halen (nu drie jaar). Ook moeten zij in het eerste studiejaar veertig studie punten halen, tegen dertig nu. De maatregel moet komend studiejaar ingaan. Verzwaring van de studielast past volgens het college in het streven van de universiteit om 'excellent' te zijn, goede studenten aan te trekken en goede alumni af te leveren. De maatregelen passen ook in de strategie van voorzit ter Kist om van de Leidse uni versiteit de beste van Neder land te maken. De vier fracties van de Universi teitsraad stemden gistermiddag echter unaniem tegen de plan nen van Kist. Volgens hen ont loopt het college zijn verplich ting om beter onderwijs aan te bieden. Zo staat het immers in het 'bindend studieadvies', het contract dat de universiteit met de studenten aangaat. De uni versiteit mag eisen stellen, maar daar belooft zij goed onderwijs tegenover te stellen. De studie last verzwaren zonder tegelijk het onderwijs te verbeteren, geeft volgens de raad geen pas. Kist raadde de U-raadfracties aan om 'de beentjes op de grond te houden'. „Zo slecht is het onderwijs niet", zei hij, waarna hij de raadsleden uit daagde om met voorbeelden te komen. Dat lieten zij zich geen twee keer zeggen. Volgens Studen tengroepering Leiden (SGL) is de studie bij de twee gewraakte faculteiten te schools en is er wekelijks 'huiswerkcontrole'. Er is amper scriptiebegeleiding, te veel colleges worden gegeven door student-assistenten en vaak zitten er studenten 'in het gangpad in plaats van op stoe len'. Het College van Bestuur kan zijn strategische plannen ook uitvoeren zonder instemming van de Universiteitsraad, die volgens de wet alleen advies mag geven. Kist zei dat hij dat zal doen en dat de raad haar vertrouwen 'achteraf zeker zal geven. Maar zonder instem ming van de raad, en dan voor al van de AbvaKabo die het (wetenschappelijk) personeel vertegenwoordigt, rust het be sluit van het college op een smal draagvlak. Nog tijdens het debat waarschuwde Kist hier voor. „Als u niet instemt, ont staat een toestand waarin ie dereen verliest. Dan worden in de buitenwereld onze ambities niet begrepen en ontstaat het beeld dat ons onderwijs niet deugt." Martine Breedveld bij het Academiegebouw. Bij de kleinere opleidingen is het onderwijs volgens haar be ter dan bij de grote faculteiten. Foto: Henk Bouwman leiden - De Universiteitsraad heeft gistermiddag een voorstel afgewezen om de naam 'facul teit der Sociale Wetenschap pen' te wijzigen in 'faculteit der Maatschappij- en Gedragswe tenschappen'. Het College van Bestuur vindt dat de nieuwe naam de 'wetenschappelijke oriëntatie' van de faculteit beter weerspiegelt en bovendien be ter aansluit bij de terminologie die de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) gebruikt. De raad vindt de naamswijzi ging echter onnodig. Zij ziet de ze als kostenverslindend en ver warrend. Bovendien ergeren de universiteitsraadsleden zich er aan dat het bestuur van de fa culteit niet naar een negatief advies van de faculteitsraad uit 2002 wilde luisteren, maar in plaats daarvan de naamswijzi ging vorig jaar opnieuw agen deerde met precies dezelfde ar gumenten. Woordvoerder M. van Noort van Studenten Groepering Lei den vindt dat universiteitsbe stuurders hun raden niet mo gen misbruiken als 'barometers om te kijken hoe de wirid waait'. „U moet echt wat mét onze adviezen doen, anders krijgt u ons hard tegen lil" Woordvoerder R. van Laar van Bewust en Progressief verweet collegevoorzitter Kist dat hij de patstelling aan zichzelf te wijten heeft 'doordat hij niet in wil gaan op onze argumenten'. Kist noemde de opstelling van de raad 'buitengewoon jammer'. OMt* htbank laat verzachtende omstandigheden meewegen in straf inneke Dijke aag/leiderdorp - De 40-jarige laar die in augustus zijn 39-jari- :ndin doodstak in hun apparte- lan de Touwbaan in Leiderdorp, ^ftordeeld tot zes jaar cel. De zes iften die hij in voorarrest heeft ge- worden daarvan afgetrokken. Beier van justitie had zeven jaar ëist. De kans is klein dat de ver- elde in hoger beroep gaat chtbank veroordeelde de Leide- zetyoor doodslag, niet voor moord. ~*etnee volgt de rechter het advies e officier van justitie. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden achtte hij moord niet bewe zen. De Leidenaar had van tevoren wel een keer tegen een buurvrouw gezegd dat het weinig had gescheeld of hij had zijn vriendin gewurgd. Ook vertelde hij de politie dat zijn vriendin alleen 'tus sen zes plankjes' naar buiten zou ko men. De officier vindt dat geen bewijs voor moord met voorbedachten rade. „In een ruzie zeg je wel eens wat, erger dan je bedoelt" Zijn pleidooi vond ge hoor bij de rechtbank. Terecht, vindt advocaat Van Kregten die de Leidenaar bijstond. „Van moord was geen sprake. Hij heeft nota bene zelf de politie gebeld." De man riep op de avond van de moord diver se keren de hulp van de politie in, om dat hij de wanhoop nabij was. Ook belde hij 112, nadat hij zijn vriendin had toegetakeld. Hij stak haar elf keer met een sierdolk. Sinds de jeugdvrienden rond Pasen vorig jaar een relatie met elkaar kre gen, was het bonje. Beiden waren ver slaafd aan alcohol en temperden el kaar niet. De man hield zich overdag op zijn werk goed, maar zijn vriendin, die bij hem was ingetrokken, zette on dertussen thuis de boel op stelten. Zo kwam het dat ze hun huis aan de Leid se Sumatrastraat moesten verlaten en op een camping belandden. Uiteinde lijk konden ze terecht in een apparte ment aan de Touwbaan, op bedrijven terrein De Baanderij in Leiderdorp. De werkgever van de Leidenaar, die het beste met hem voorheeft, stelde dat pand beschikbaar. Daar liep de relatie volslagen uit de hand. De twee waren voortdurend dronken. De vrouw had daarnaast psy chische problemen, maar kreeg daar voor geen hulp. De drank maakte haar aandoening erger. Ze haalde haar vriend het bloed onder de nagels van daan door hem te commanderen, te treiteren en te bedreigen. Dat laatste maakte indruk op de Leidenaar, om dat haar ex-vriend hem al eens het zie kenhuis in had geslagen. Nadat de vrouw een foto van zijn kind had ver scheurd, sloeg hij toe. De politie had eerder die avond het idee dat de ruzie gesust was. Advocaat Van Kregten is 'op zich wel te spreken over de straf. De rechtbank liet de verzachtende omstandigheden meewegen bij de strafbepaling. „Ik zal mijn cliënt adviseren niet in hoger be roep te gaan." Als de man vrijkomt, wil hij een behandeling om van zijn alco holverslaving af te komen. gids heet GaultMillau Be- :lux en vermeldt 1700 gere- immeerde restaurants en titels, waarvan een kleine 400 t Nederland. Een van de eet- legenheden in het boek met ilinaire adressen is restau- nt Disgenoten aan de Leidse 've^pengracht. Eigenaar en ief-kok Michel Verhaar ziet de gids de naam van zijn jak tussen gerenommeerde staurants als Parkheuvel in itterdam, De Librije in Zwol- va en De Bokkendooms in nd if '«tó Overveen. „Niet slecht", aldus Verhaar. „Vermelding in zo'n gids levert altijd klanten op, want de fijnproevers hebben het boek op zak." Verhaar en zijn vrouw Ciska - die in het bedrijf als gast vrouw fungeert - zijn ruim twee jaar aan de slag aan de Papengracht, samen met souschef Paul Hermes en leer ling-kok Paul Turenhout. ver haar heeft geen idee wie van de restaurantgids bij hem op bezoek is geweest „Maar het De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestniat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarscnburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 is waarschijnlijk een maand of twee geleden geweest" GaultMillau deelt de restau rants in diverse klassen in. Eetgelegenheden met 10 tot 12 punten zoals Disgenoten worden gekwalificeerd als eet gelegenheden van een eerlijk tot interessant niveau. Het puntenaantal kan oplopen tot 19, maar dat is slechts wegge legd voor de onbetwistbare toppers Oud Sluis te Sluis en ParkheuveL De GaultMillau-gids wil graag de concurrentie aan met de Michelin-gids en is in Frank rijk inmiddels een begrip. Ie dereen herinnert zich nog wel de zelfmoord van een Franse chef-kok wiens bedrijf een slechte vermelding kreeg in de gids. En opvallend is ook dat De Librije in Zwolle onlangs van Michelin een derde ster kreeg terwijl het restaurant in GaultMillau 'slechts' 18 pun ten scoort. Verhaar is blij met de vermel ding in de gids en de motiva tie van de onbekende proever. Zo rept GaultMillau over uit stekend gebakken coquilles, een goed tussengerecht van gebakken ganzenlever en voortreffelijk klaargemaakte tonijn. Een punt van kritiek heeft de gids ook: over de wijnkaart is de keurmeester Michel Verhaar (midden) met enkele van zijn personeelsleden in Disgenoten. Foto: Mark Lamers niet erg te spreken. „Maar die kaart is inmiddels aangepast", aldus Verhaar. Naast Disgenoten hebben in Leiden ook De longe Koekop aan de Lange Mare, de Engel- berthahoeve aan de Hoge Morsweg en In den Doofpot aan de Turfmarkt een vermel ding in GaultMillau. Reünie 'Bona' Op het Galgewater gezeten? Of op het Agnes of op de Noor- derwiek, het Don Bosco of op de Paulus Mavo? Of op De Leidse of het Gilde? Of op het Bonaventuracollege Boerhaa- velaan? Het maakt niet uit. Op zaterdag 3 apiil is er een reü nie voor alle oud-leerlingen van deze scholen. Opgeven kan via www.reuniecommis- sie.nl of tel 0900-7386437. Eric-Jan Berendsen leiderdorp - Het parkeerter reintje aan de Merelstraat in Leiderdorp is al twee maanden geleden opgeleverd. Het ligt er keurig bij, vindt buurtbewoner Con van der Niet Maar rond om de parkeerplaatsen is het een grote rotzooi. Hij heeft di verse keren bij de gemeente aan de bel getrokken, maar dat heeft tot nu toe niet geholpen. „Het is natuurlijk maar een klein terreintje", zegt hij. „Toch maak ik me er zorgen om. Als het met dit kleine deel van het centrumplan al zo gaat, hoe moet het dan verder?" Het par keerterreintje ligt op een steen worp afstand van de Laan van Ouderzorg, waar de komende jaren vier woontorens verrijzen. De binnenhoven bij de be staande flats worden nadien opnieuw ingericht, als onder deel van het Leiderdorpse cen trumplan. Aan de Merelstraat heeft de aannemer een stuk of tien sta len rijplaten laten liggen. Ze lig gen her en der in de bosschages en op de grasveldjes rondom het parkeerterrein. Ook zijn er diepe voren getrokken in fatët grasveld, die niet gerepareerd zijn. Tegen een stel struiken aan ligt nog steeds een hoop grond. Er steken een paar pvc- buizen uit Even verderop, langs de nieuwe parallelweg, is een waterafsluiter neergezet in een grasveldje. De aannemer heeft er een hoop grond naast geplempt, dat niet is gladge streken. Ook is er niet opnieuw gras ingezaaid. v) „Een ambtenaar die ik belde wilde het laten opruimen door het gemeentepersoneel: Dat is< toch raar? Laat de aannemer gewoon zijn werk afmaken", zegt Van der Niet. „Het is extra vervelend omdat rotzooi rot zooi aantrekt. Iemand heeft er al een kerstboom bij gegooid." De gemeente kon vanochtend niet reageren. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-3356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Morgen begint er om 14.00 uur bij bezoekerscentrum 'De Wintertuin' van de Hortus botanicus aan het Rapenburg 73 in Leiden een speciale rond leiding voor kinderen. Ze gaan op zoek naar planten die eten en gegeten worden zoals de be- kerplant die kakkerlakken eet en de Cycaspalm waar vroeger dino's aan stonden te knabbe len. De wandeling is het leukst voor kinderen vanaf 8 jaar en kost 1,25 euro plus de normale entree voor volwassenen. De wandeling duurt ongeveer een uur. Het COC Leiden, die begrip en acceptatie van homo- en bisek sualiteit nastreeft, zoekt vrijwil ligers. Het COC verzorgt in de regio voorlichting op middelba re scholen, gespreksgroepen, telefonische spreekuren en is een project begonnen, waarin de dialoog wordt aangegaan met allochtonenorganisaties. Geïnteresseerden kunnen mai len naar vrijwilligers!® cocleiden.nl of tel. 5225042. In de kantine van FC Boshui zen aan de Boshuizerkade is vrijdag vanaf 20.00 uur bingo. De Leidse vrije zender Koe- koeroe Reedia verzorgt zaterdag een debat met vertegenwoordi gers van een aantal anarchisti sche radiopiraten over de pro blemen van vrije radiozenders. Het debat is gratis toegankelijk en begint om 20.30 uur in Euro- dusnie aan de Boerhaavelaan 345 in Leiden. In het clubgebouw van Wijk- vereniging Aktief aan de Berla- gestraat 2 in Leiden begint vrij dag om 20.00 uur een algemene kaart- en sjoelavond. Bij de Voorjaarsduincursus, verzorgd door het IVN Leiden, zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus begint in april en bestaat uit vier lezingen en practica over rode bosmieren, vogel zang, zoogdieren en planten. De cursus is op woensdag avond in het Wellant College, Lange Voort 70 in Oegstgeest, gevolgd door excursies op za terdagochtend. Nadere infor matie bij Marleen Lips, tel. 5324404.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15