'Recht, geen plicht' REGIO Leidse meiden over hun hoofddoekje Optocht DINSDAG 24 FEBRUARI 2OO4 NAVRAAG De Leidse Sport Federatie (LSF) is bang dat de gemeente in haar be zuinigingsdrift de topsport in de stad om zeep helpt. Woordvoerder Chiel Jongbloed voelt 'Topsport in Leiden zich een ,oepende in de rr 1 j woestijn met zijn plei- TTlClg wel WClt kosten dooi voor topsport. Van de gemeenteraad ver wacht hij weinig steun, want die is volgens hem niet sportminded. Navraag bij SP-raadslid PAUL DAY, tevens hardloper. Wat vindt u van het plan om in Leiden 70.000 euro te bezuinigen op topsport? „Dat is buitengewoon jammer. Als naast de landelijke tendens on der Balkenende om de sport te kelen ook nog eens een plaatselijke bezuiniging komt, zou dat de doodssteek van de topsport in Lei den kunnen betekenen. En vergis je niet, ook de breedtesport lijdt daaronder. Want prestaties van sportidolen kunnen recreanten, zeker op jonge leeftijd, stimuleren om aan sport te gaan doen. Ik vind niet dat we de topsport binnen de eigen stad moeten aftoppen." Wat heeft u met topsport? „Als sporter ben ik geïnteres seerd in topsporters. In Lei den had je destijds Han Kul- ker en later toch ook die 1.500-meterschaatser, inder daad, Jeroen Straathof. De stad heeft olympische roeiers voortgebracht, al moet je voor de namen maar even de ver enigingen raadplegen. Niet zo lang geleden acteerde UVS nog op het hoogste amateur-, niveau. Ik geef toe dat alles bij elkaar topsport in Leiden ma gertjes is. Dat moet verande ren." Lukt dat dan met een ge meenteraad die volgens de LSF niet sportminded is? „Die bewering klopt maar een beetje. Van mijn collega's doen er inderdaad niet zoveel actief aan sport. Maar zelf ben ik een fervent hardloper. Ik doe weer mee aan de cursus 'Hollen Met Han' als voorbereiding op de halve marathon. Ook heb ik op landelijk niveau getafeltennist, in de tweede klasse. Dus met mij moet de LSF zeker contact opne men. Ik vind dat topsport, ook in economisch mindere tijden, wat mag kosten. Dan moet een groot gebouw in de stad maar een jaar tje langer wachten. Sport is niet alleen goed voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van met name de jeugd, maar sport is ook een bindingsmiddel.'' Tot slot: u holt met Ham Heeft u onder uw medelopers al een toe komstige topsporter ontdekt? „Er doet bij ons een jonge deelnemer mee, van een jaar of dertien. Hij loopt zo hard dat hij al een groepje is opgeschoven. Toen ik die jongen tijdens de eerste training bezig zag dacht ik meteen: dat wordt wel wat." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 24 Februari KATWIJK - Nu de winter is geweken, worden in Katwijk aan Zee aan stalten gemaakt nieuwe badgasten aan te trekken. De heropbouw aan de Boulevard is zo ongeveer voltooid: deze ziet er elk jaar meer 'aangekleed' uit; de enkele hotels, die in aanbouw zijn, o.a. 'Het Zwaantje' en hotel 'Kroon', zijn in een zodanig stadium, dat met recht mag worden verwacht, dat zij vóór het seizoen klaar zijn, zo dat de hotelruimte, waarnaar veel gevraagd werd, in belangrijke mate is toegenomen. Nu er dus steeds meer gasten kunnen worden gehuis vest, is het noodzakelijk dat Katwijk te voorschijn komt met ontspan ningsmogelijkheden. Hoewel terdege wordt be seft, dat Katwijk haar karak ter als familiebadplaats niet mag verliezen, dienen vooral bij slecht weer voor de gas ten recreatiemogelijkheden aanwezig te zijn. De aan koop van het Pan bos door de gemeente is hierbij een stap in de goede richting: hopelijk wordt dit zo spoe dig mogelijk opengesteld voor het publiek, de plan nen voor een openluchtthe ater in de Zuidduinen, als mede de aanleg van het nieuwe sportterrein aldaar maken steeds vooruitgang. ANNO 1979, zaterdag 24 februari LEIDEN - Bokser Chris Lan- trok is titelpretendent voor de Zuidhollandse bokstitel in het zwaarwelter ge wicht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM. Essen berg E-mail: directiehdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie. Id€>hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@>hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Ine p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. In Frankrijk nam het parlement onlangs een nieuwe sluierwet aan die het dragen van religieuze uitdrukkingen zoals hoofddoekjes, keppeltjes en opzichtige kruizen in het onderwijs verbiedt. De nieuwe wet - en de daarmee gepaard gaande massale demonstraties in Frankrijk - deed ook stof opwaaien in Nederland. Zondag werd er in Amsterdam tegen de Franse maatregel gedemonstreerd. De LPF ziet de wet ook graag aangenomen in Nederland. Dina, Jassemin, Zynab en Nadia hopen dat Nederland hier nooit toe over gaat. De vier Leidse studentes vertellen wat het hoofddoekje voor hen betekent. tekst: Marijn Kramp foto's: Hielco Kuipers Jassemin Bokasba 18 jaar Afkomstig uit Marokko Studeert voor doktersassistente Wanneer ben jij begonnen met het dragen van een hoofddoekje? „Een halfjaar geleden. Daarvoor droeg ik hem ook wel eens, maar niet altijd. Sinds het begin van dit schooljaar draag ik hem perma nent. Wanneer en óf je dat besluit neemt is persoonlijk. Ik heb vorig jaar besloten dat ik het hoofddoek je voor altijd wil dragen. Er zijn meisjes die dat op veel jongere leeftijd al besluiten, soms op de ba sisschool al. Dat kan. Mensen den ken vaak dat het dan moet van de ouders maar dat is niet zo. Natuur lijk speelt daarbij in het begin mee dat ze oudere meisjes willen kopië ren. Dat ze net als mamma ook een hoofddoek willen. Maar vaak raken ze ook al op jonge leeftijd echt overtuigd en blijven ze hem voor de rest van hun leven dragen." Waarom koos jij voor het dragen van een hoofddoek? „Omdat het onderdeel is van mijn geloof en ik dat voorschrift wil na leven." u Dina Jassien 19 jaar Studeert voor tandartsassistente Is geboren in Palestina, getogen in Koeweit. Ze gaat altijd in Liba non op vakantie en woont nu al weer een tijd in Nederland. Sinds wanneer draag jij een hoofd doek? „Sinds anderhalfjaar. Er zijn mei den die er veel jonger mee begin nen. Dat is persoonlijk. Je kiest er voor op het moment dat je je er voldoende in verdiept hebt en je een antwoord heb gevonden op je vragen. Dat was bij mij anderhalf jaar geleden het geval." Waarom draag je een hoofddoek? „Omdat de vrouw een mens is en er niet alleen is voor het plezier van mannen. Vrouwen hebben meer schoonheid dan mannen. Om ge lijk aan mannen te zijn moeten zij een deel van hun schoonheid be dekken. Vrouwen die zich uitda gend kleden, maken zich inferieur aan mannen." Dus als jij een meisje ziet dat zich uitdagend kleedt, denk jij: die is er alleen voor het plezier van man nen? „Nee, ik respecteer ieders kleding. Ook naveltruitjes en piercings. Ik wil ook dat mensen het dragen van hoofddoekjes respecteren. Dat ik dit argument sterk naar voren breng, is omdat ik altijd te horen krijg dat wij ons door hoofddoekjes te dragen, laten onderdrukken door mannen. Dan verweer ik mij door te zeggen dat je je juist inferieur maakt aan mannen door je uitdagend te kleden. En dat hoofddoekjes dragen juist een recht is!" Hoeveel hoofddoekjes heb je? „Ik heb er wel honderd denk ik. Ik koop de meeste in Libanon als we op vakantie zijn. Daar heb je veel meer keus dan hier en zijn ze vaak ook mooier. Hier lopen ze vaak een beetje achter. Maar ik moet zeggen, ik ben nog nooit in Beverwijk geweest dus daarover kan ik niet oordelen. Wat de mode in sluiers is, zie je op buitenlandse tv-zenders. Sommige vrouwen, nieuwslezeres sen bijvoorbeeld, dragen zulke mooie sluiers. Op internet ga ik dan op zoek naar plaatjes van die hoofddoekjes." Met een hoofddoekje heb je er 's ochtends voor de spiegel dus een extra zorg bij? „Nee, geen extra zorg. Een andere zorg. Want het vervangt al dat gedoe met je kapsel. Ik sta geen uren voor de spiegel om mijn haar in model te krijgen. Ik twijfel over welk hoofddoekje ik van daag zal omdoen." Krijg je weieens vervelende reacties omdat je een hoofddoekje draagt? „Ja. Best wel vaak. Soms ga ik er op in en leg ik uit waarom ik een hoofddoek draag en soms is dat niet mogelijk." Nadia Mohamed 19 jaar Afkomstig uit Eritrea Studeert voor commercieel mede werker marketing en communica tie Sinds wanneer draag jij een hoofd doek? „Sinds groep 7, toen was ik elf jaar oud. Daarvoor droeg ik ook wei eens een hoofdoekje maar dat was toen nog niet voor vast. In groep 7 wist ik dat ik hem voor altijd wilde dragen." Waarom wil je dat? „Omdat het bij mij hoort, bij mijn ziel. Ik zag het natuurlijk veel om mij heen en dan ga je er over na denken. Op mijn elfde was ik er over uit. Mijn moeder probeerde me nog af te remmen. Zij vroeg zich af of ik daar niet nog even mee moest wachten, want, zei ze: het is een besluit voor de rest van je le ven. Je kan niet over een paar jaar als je in de pubertijd komt de hoofddoek ineens weer af doen. Maar ik wist het zeker. Ik wil volge ling zijn van mijn geloof en dit is een van de voorschriften van mijn geloof." Hoeveel hoofddoeken heb je? „Pfff, wel meer dan tien. Maar niet heel veel hoor. Ik doe niet aan hoofddoekenmode of zo. Sta ook geen uren voor de spiegel om te kijken welke het beste staat. Voor mij is een hoofddoek vooral functioneel. Natuurlijk moet hij wel passen bij de rest van mijn kleding. Ik koop mijn hoofddoeken bij de Bijenkorf of de V&D, het zijn tenslotte gewone sjaals. Althans, degene die ik draag. Soms neemt iemand er eentje voor mij mee uit het buitenland als souvenir. Dat zijn leuke cadeautjes." Draag je 'm altijd op dezelfde manier? „Ja. Ik zorg altijd dat mijn hals bedekt is. Dat hoort. In mijn nek vastknopen is geen optie voor mij. De manier waarop ik 'm draag is vrij traditioneel. Volgens mij is dit de Saoëdische stijl. Zo dragen veel vrouwen hun hoofddoek daar." Krijg je wel eens rare reacties omdat je een hoofddoek draagt? „Ik krijg wel vaak reacties, maar ik vind ze niet naar of raar. Ik leg graag uit waarom ik een hoofd doek draag en dat probeer ik altijd te doen als mensen vreemd reageren. Helaas willen ze daar dan vaak niet naar luisteren. Dan lopen ze halverwege mijn uitleg weg." Hoeveel hoofddoekjes heb je? „Ik denk wel vijftig. Ik koop ze over het algemeen in Nederland bij isla- j mitische winkels of op de markt. Maar in Leiden heb je niet zoveel keus. De grote steden zijn \L- dat betreft beter." i-J p Volg jij de hoofddoekjesmode? „Ik heb ze wel in allerlei soorten en maten en draag ze op verschillende manier. In mijn nek ge knoopt met zo'n knot, zoals vandaag, of om mijn hals geslagen. Ik zoek er uiteraard ook eentje^ uit die goed bij mijn kleding past. En als ik nieuwe kleren koop, ga ik na of ik een hoofddoek hPg' die er bij past of dat ik een nieuwe moet kopen. Want ik vind het leuk als het een beetje bij elk|t Past" ete Krijg je weieens vervelende reacties omdat je een hoofddoek draagt? |gt „Nee, daar heb ik nog nooit last van gehad. Andere mensen hoor ik daar wel over, maar ik beijce nooit over lastiggevallen. Ook word ik niet anders behandeld dan anderen." eke )n< Zynab Abbas 'f 17 jaar Afkomstig uit Irak Studeert voor doktersassistente Sinds wanneer draag jij een hoofd doek? „Sinds vier jaar." Waarom? „Je ziet het om je heen. Je moeder, je tantes, je zussen, iedereen draagt een hoofddoek. Je wilt weten waar om ze dat doen en als je je er dan in verdiept, maak je een keuze. Ik besloot dat ik ook tot de groep wil de behoren die op die manier met zijn geloof omgaat." Waar koop je je hoofddoek? „In Den Haag of op de markt in Be verwijk. Daar heb je echt heel veel keuze. In Leiden heb je niet zoveel goede winkels voor hoofddoeken. Daar moet je echt voor in de grote steden zijn. Ik heb er best veel en let ook wel op de mode. Dat zit hem niet alleen in de stof en het dessin maar ook in de manier waarop je hem draagt. Zoals Dina hem draagt, met twee laagjes en een kant los laten hangen, is mo menteel heel populair. Zo'n hoofd doek bestaat uit twee delen. Het ene deel zit strak en begint op het voorhoofd. Het tweede deel, vaak een dunnere sjaal, doe je daar ge deeltelijk overheen en laatje los om het hoofd hangen." Draag jij hem ook wel eens zo? J-h „Nee, ik heb wel hoofddoeken in allerlei kleuren en stoffen, maar ik draag hem altijd op dezety0( manier. Ik sla hem altijd om mijn hoofd en zet hem met een speld vast op mijn schouder. Het|ie( een vrij normale manier van dragen. Je ziet het vooral veel in Libanon geloof ik." e Krijg je weieens rare reacties omdat je een hoofddoek draagt1 „Reacties vallen mij eigenlijk niet op. Misschien ook omdat ik hem al zo lang draag." De wind is schraal, maar de stoepen van de Regenvlietweg staan vol. De optocht van De Duinknijnen is namelijk in aantocht en daar loopt heel De Zilk voor uit. En uit de aanpalende dorpen, waar ze van carna val vieren niet zoveel kaas hebben gegeten, zijn er ook veel in de buurtschap neerge streken. Het is zondagmiddag, je hebt toch weinig om handen en het is altijd wel la chen, daar in De Zilk. Blaaskapel De Schuimkragen zorgt voor een vrolijke deun. Een stuk of twintig in beige bodywarmer gestoken mannen en vrouwen toeteren 'Daar in dat kleine café aan de haven' door de straat. Alleen een man met blauw geverfd haar die de grote trom slaat, heeft geen bodywarmer aan. Hij staat in zijn overhemdje in de vrieskou, maar zweet niettemin als een pakkendra ger. 'Daar zijn de mensen gelijk en tevree' zingt de wachtende menigte met de blazers mee. Van een beetje meedeinen en -huppelen blijf je nog enigszins warm. Bij de kinderen zorgen zorrocapejes, plastic ridderharnas- sen en prinsessenjurken voor de welkome extra lagen. Daar is de optocht. Mabel, Spongebob Squarepants, draaideurcriminelen, Nemo, de pil uit het ziekenfonds - de thema's zijn legio. Maar de meeste aandacht is er voor Dfl dé Zilker affaire: de plaatselijke benzine pomphouder die verhuist van het midden naar de rand van het dorp en met de ge meente daarover een bepaald niet ongun stig ogende deal heeft gesloten. Zo ongevei ip, het halve dorp heeft bezwaar aangetekend tegen de plek van de nieuwe pomp. Veel a{ plaus dus voor de deelnemers in de optoci die met de kwestie de draak steken. „Ik tank niet meer bij hem", vertelt een va ei de toeschouwers op de stoep aan haar buurvrouw. Maar die vindt dat maar onzir „Daar kan hij toch niks aan doen dat de wethouder hem dit aanbiedt. Zou jij nee zeggen dan?" Ehh, zo had de eerste het noj niet bekeken. De volgende wagen vraagt de aandacht. 'W wouwe eerst geen trekker' staat er voorop een werkelijk monsterlijk grote tractor die een van de laatste wagens in de stoet voort trekt. De Regenvlietweg buldert van het la chen. En dan is de optocht alweer voorbij. Het bi gint vlagerig te sneeuwen. De Zilkers haas ten zich naar eigen haard of café en de toe schouwers uit de omgeving zoeken rillend hun auto's op. Zelfs de trommelaar van D< Schuimkragen heeft inmiddels een body warmer aangetrokken. Paul de Vlieger

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14