LEIDE ID College moet snijden in personeelsbestand Gezin zit al zes weken in de kou vervaagt Grens tussen verzorgings- en verpleeghuizen Overname na faillissement Ico-Athibu Stel tilt voor 120.000 euro sociale dienst Werkloosheid stijgt in Leiden en omgeving ÜMC: geld voor suikerziekte-onderzoek Haagwijk richt gesloten afdeling in REGIO dinsdag 24 FEBRUARI 2004 School geeft acht procent meer uit dan landelijk gemiddelde bij ROC's Adviezen van <4en Atphense magoconsulente Disgenoten coort in Franse door Marijn Kramp leiden - Het ID College gaat de komen de twee jaar tien procent bezuinigen op zijn personeelskosten. Of er ge dwongen ontslagen vallen bij de mid delbare beroepsopleiding is in april duidelijk. Het ID College heeft drie ves tigingen in Leiden en andere in de Leidse en Alphense regio en in de Duin- en Bollenstreek. Het ID College geeft al lange tijd acht procent meer uit aan personeelskos ten dan landelijk gemiddeld is bij de Regionale Opleidings Centra (ROC's). De onderwijsinstelling waar 13.000 leerlingen schoolgaan en 1.150 men sen werken kan zich dat niet langer meer permitteren, meldt A Wooldrik, voorzitter van het college van be stuur. Dit is onder andere het gevolg van Haagse bezuinigingen en het te ruglopend aantal cursisten voor de taalschool en het volwassjnenonder- wijs. Den Haag schrapt fors in de zoge noemde projectgelden. Dit is geld dat gedurende het schooljaar beschik baar komt voor speciale projecten die de politiek belangrijk vindt, zoals ICT in het onderwijs, internationalisering en acties tegen voortijdig schoolver laten. Het teruglopend aantal cursisten voor de taalschool en het volwasse nenonderwijs is eveneens het gevolg van Haags ingrijpen. Doordat de toe latingscriteria voor asielzoekers zijn aangescherpt, lopen de inburgerings- cursussen en de taalcursussen die de ROC's aan deze groepen geven, snel leeg. Ook is doorstroming naar het volwassenenonderwijs de afgelopen jaren lastiger geworden voor leerlin gen uit het voortgezet onderwijs. Sommige gemeenten vinden een vm- bo-diploma voldoende en geven geen subsidie meer voor het behalen van het havo- of vwo-diploma in deelcer tificaten. Deze gemeenten sturen ha visten of vwo'ers die uitvallen in het reguliere onderwijs door naar het mbo in plaats van naar het volwasse nenonderwijs. Wooldrik: „Omdat wij altijd al aan de hoge kant zitten met onze perso neelskosten kunnen wij deze tegen slagen niet opvangen. Onze perso neelskosten beslaan 80 procent van onze begroting van 60 miljoen, terwijl het landelijk gemiddelde aan perso neelskosten 72 bedraagt. Wij zitten hoog omdat wij dachten dat het beste onderwijs met zoveel mogelijk do centen in zo klein mogelijke klassen werd gegeven. Maar dat kunnen we nu dus niet meer volhouden. We moeten bezuinigen. Hoe die bezuinigingen eruit gaan zien wordt momenteel onderzocht. Alle afdeling bekijken of er opleidin gen kunnen worden samengevoegd, of mogelijk moeten worden ge schrapt. Ook wordt op een rijtje gezet hoeveel personeel nodig is voor de verschil lende taken. De uitkomsten hiervan verwacht Wooldrik eind volgende maand. In april hoopt zij dan de gevolgen voor de 1.150 medewerkers, die sa men 890 banen vervullen, duidelijk te hebben. leiden - Het Leidse bedrijf Ico- Athibu aan de Rooseveltstraat is failliet Zeven werknemers zijn ontslagen, de andere 26 zijn in dienst getreden van Plieger bv uit Zaltbommel, die de groot handel in sanitaire artikelen heeft overgenomen. Volgens curator H. Bouma ging het al jaren slecht met het be drijf. „Waar dat precies aan ligt, is moeilijk te zeggen. Een on derzoek moet dat nog uitwij zen. Maar blijkbaar is de markt voor sanitaire artikelen niet zo best meer." Eerder kreeg Ico- Athibu al met reorganisaties te maken. Zo moest het bedrijf in 1993 al vijftien werknemers de laan uitsturen. Directeur G.C. Sies, zoon van de oprichter van het Leidse be drijf, had in eerste instantie ver zocht om uitstel van betaling van de schulden. Dit is door de rechtbank omgezet in een fail lissement. Op het bedrijf rust volgens de curator een stevige schuldenlast „Dan hebben we het over honderdduizenden, zo niet miljoenen euro's." Ico-Athibu was sinds 1989 ge vestigd aan de Rooseveltstraat. Daarvoor zat het bedrijf in de inmiddels afgebroken fabriek van Parmentier aan de Lam mermarkt en in het voormalig militair tehuis op de Hoge Rijn dijk. Naast het Leidse hoofd kantoor had het bedrijf vesti gingen in Rotterdam en Den Haag. Plieger bv is een landelijke groothandel in sanitair, verwar ming, elektra en installatiema teriaal. Naast het hoofdkantoor in Zaltbommel heeft het bedrijf 28 vestigingen door het hele land met in totaal ruim 850 me dewerkers. Het bedrijf levert een assortiment van 80.000 arti kelen aan onder andere instal lateurs, loodgietersbedrijven, detaillisten en doe-het-zelf- markten. leiden - De sociale recherche heeft vorige week in een wo ning in Leiden een 38-jarige vrouw uit Leiden en haar Haag se vriend (39) aangehouden. De twee worden ervan verdacht de sociale dienst te hebben opge licht voor een bedrag van ruim 120.000 euro. Het stel ontving ten onrechte uitkeringen. De Leidse en de Hagenaar wor den ervan verdacht gedurende zes jaar op het adres van de vrouw te hebben samenge woond, zonder dat de vrouw dit meldde aan de sociale dienst van Leiden. Ondertussen ont ving de man van 1998 tot de zo mer van 1999 ten onrechte een bijstandsuitkering voor een al leenstaande van de gemeente Den Haag. a Bovendien had ae man werk met vaste inkomsten. Ook die inkomsten verzweeg de vrouw, net als het geld dat ze zelf ver diende door zwart te werken. De vrouw ontving sinds 1998 een bijstandsuitkering voor een alleenstaande ouder van de ge meente Leiden. Uit onderzoek van de sociale recherche en uit verhoor van de man en vrouw is komen vast te staan dat zij al door samenwoonden. Na ver hoor zijn de man en vrouw vrij gelaten. Als gevolg van de ten onrechte door de vrouw ontvangen bij standsuitkeringen zijn de ge meenten Leiden en Den Haag benadeeld voor minimaal 120.000 euro. Tegen de ver dachten is proces verbaal opge maakt en het ten onrechte be taalde geld wordt teruggevor derd. Erna Straatsma De grens tussen verzorgings- erpleeghuizen vervaagt. Doorstro- van het ene naar het andere huis t nauwelijks meer voor. Qua ge en scoren de bewoners van het jrgingshuis vaak even hoog als in ferpleeghuis. Het Leidse Haagwijk van de weinige verzorgingshui- in Nederland met een gesloten af- ig voor dementerende bewoners. irandweer is meer dan eens langs *st om een vuurtje in een keu- blussen. Verwarde bewoners in en uit, met alle gevaren van- s Zomers gingen ze het balkon rwijl dat helemaal niet verstan as. Of ze gingen op eigen houtje ::.'v ad in en raakten verdwaald. Het een paar voorbeelden van onvei- j iituaties waarmee Haagwijk de si lopen jaren kampte. aantal dementerende bewoners nt fors toe in verzorgingshuizen, iger kwamen ze zonder uitzonde- in verpleeghuizen terecht. Het lardenhuis' was veel meer een Dziening voor zelfstandige 65- sers. Nu is de gemiddelde Haag- bewoner een 85-plusser, met of meerdere gebreken. Een aan- lijk deel is boven de 90 en twee -NS wen zijn inmiddels de 100 gepas- d: de een is 103, de ander 108. S de 106 Haagwijkers rijn er 60 die ';V ïebben van lichte of zwaardere j,"' entie. Het was tot voor kort een Q Lilatie die exact dezelfde moge- c eden had als de rest van de be ers. Dementerenden konden en staan waar ze wilden en hten zelf koken. Het personeel Haagwijk had geen enkele moge- eid om deze bewoners tegen .elf te beschermen of te voorko- dat ze een gevaar voor anderen taden. jnsen die geen benul meer had van wat ze deden, konden ge- .|n melk op een kookplaatje aan- en", zegt hoofd bewonerszorg Lu- Baboelal. „Ook al is dat gevaarlijk, 9lint dat niet zomaar weghalen, asen die hier komen, hebben »t op een aantal voorzieningen, bij hun appartement horen. Daar lij voorbeeld een kookplaatje bij." 'ging dus wel eens mis. En zo wa- er ook bewoners die 's nachts 1 onrustig waren, of overdag de tijd hard gilden.Als je dat niet 1 medicamenten kon beïnvloeden, je geen andere mogelijkheden. Je 'veel beperkingen in de hulpver- ig. Je kon bijvoorbeeld geen bed- n om iemands bed plaatsen, mand tegen rijn wil op een vas- ;k te houden. Je kon iemands balkon ook niet afsluiten om te voor komen dat iemand op de vijfde etage naar buiten ging. De wet verbiedt je dat soort dingen te doen, ook al is het om onveilige situaties te voorko men." Na een reeks kleine incidenten be sloot de directie om bij het ministerie voor volksgezondheid een BOPZ-ver klaring aan te vragen. De Wet Bijzon dere Opneming Psychiatrische Zie kenhuizen regelt gedwongen opname en geldt ook voor verpleeghuizen en instellingen voor verstandelijk gehan dicapten. Verzorgingshuizen kunnen sinds 1999 een beroep op de wet doen. In oktober 2003 kreeg Haagwijk een BOPZ-verklaring. Het Leidse woonzorgcentrum is een van de wei nige verzorgingshuizen in Nederland die van de regeling gebruik maakt. De wet BOPZ maakt het mogelijk dat Haagwijk nu twee volledig afgesloten verdiepingen heeft waar demente be woners een appartement hebben. De kookplaatjes rijn verwijderd, de bal kondeuren afgesloten. Deuren rijn al leen te openen met bepaalde codes, liften gaan alleen open als gebruikers op twee knoppen tegelijk kunnen drukken (voor psychogeriatrische pa tiënten is dat een probleem). Zijn de bewoners van deze etage onrustig of geagiteerd dan rijn vrijheidsbeper kende maatregelen, zoals het plaat sen van bedhekken, mogelijk. De directie van Haagwijk beperkt zich tot op heden tot de 'zachtere vrijheidsbeperkende middelen'. Lo catiemanager Jan Kling: „We separe ren niet en we gebruiken geen Zweedse banden om mensen in bed te fixeren. We proberen die zaken buiten de deur te hc uden." Maar omdat de doorstroming van verzor gingshuizen naar verpleeghuizen te genwoordig vrijwel nihil is, houdt Kling er rekening mee dat Haagwijk rijn beleid zal moeten bijstellen. „Ge middeld verhuizen twee tot drie mensen per jaar naar een verpleeg huis." Dat veel verzorgingshuizen er niet voor kiezen om een BOPZ-verklaring aan te vragen, begrijpt Baboelal wel. „De wet geeft je heel veel werk. Je moet aan heel veel criteria voldoen, zoals uitgebreide zorgdossiers bij houden, protocollen opstellen en voor elke vrijheidsbeperkende maat regel toestemming van familieleden vragen. De bewoners moeten 'hande lingsonbekwaam' verklaard worden en bouwtechnisch rijn er ook nogal wat veranderingen om de veiligheid te waarborgen. En daar staat geen ex tra budget tegenover." Haagwijk was ruim een half jaar bezig met de voor bereidingen voor het nieuwe regime op de twee verdiepingen. Echt opgesloten ritten de bewoners van de twee aparte afdelingen niet. Wie met anderen in de gemeen schappelijke ruimte wil eten, mag dat doen, rij het onder begeleiding. „Ze worden gehaald en gebracht", zegt Kling. „Er zijn nu altijd mensen bij als ze ergens naartoe gaan." Voor de toe komst houdt Kling rekening met een uitbreiding van het aantal afgesloten verdiepingen:Als de trend van meer psychogeriatrische bewoners door zet, sluit ik niet uit dat we naar een derde afgesloten etage gaan." Verwarde bewoners liepen tot voor kort in en uit het verzorgingshuis, met alle gevaren vandien. Foto's: Mark Lamers - Het aantal werkzoeken- J in de Leidse regio is in ja- Tri sterker gestegen dan ge- jdeld. Dat blijkt uit de ndcijfers van het Centrum Werk en Inkomen (CWI) in istrict Middenwest. jeiden en de Leidse randge- nten steeg de werkloosheid i 4,2 procent. In Alphen aan Rijn was dat 3,4 procent Duin- en Bollenstreek rit Ier het gemiddelde in het district met een stijging van 2,6 procent. Het district Midden- west (Flevoland, het Gooi, Utrecht en Zuid-Holland min de Rijnmond) doet in het ge heel weer beter dan de rest van Nederland: landelijk klopten 3,9 procent meer werkzoekenden aan bij het CWI. Vooral in de bouwsector vielen klappen. Door stagnatie in de kantoren- en woningenmarkt steeg de werkloosheid onder bouwers met tien procent. Ook in de beveiliging - de afgelopen jaren juist een groeimarkt - is minder werk. Verkoop- en ver- zorgjngspersoneel kwam ook vaker op straat te staan. De cijfers voor januari rijn elk jaar wat vertekend. Dat komt omdat er die maand traditio neel een grotere toestroom naar de arbeidsbureaus omdat dan veel tijdelijke contracten aflopen. en - Het Leids Universitair iisch Centrum (LUMC) is Ig met een nieuwe methode een doorbraak zou kunnen ikenen voor mensen die al ngere leeftijd suikerziekte ietes-I) hebben gekregen. iethode behelst een verbe- ig van de transplantatie van idjes van Langerhans. Ne- dse en Amerikaanse or- ;aties hebben voor verder er' Jerzoek 900.000 euro be- spa(ij 5. (r)j schikbaar gesteld. Als de transplantatie van ei landjes van Langerhans succes vol is, kan een patiënt met dia- betes-I mogelijk definitief gene zen. Wereldwijd rijn er vele miljoenen mensen met type 1 diabetes, in Nederland alleen al zeker 60.000. Bij deze mensen produceert de alvleesklier geen insuline meer, omdat de eilandjes van Langer hans per ongeluk door het ei gen afweersysteem rijn vernie tigd. Door deze auto-immuun- riekte rijn mensen met type-I diabetes dagelijks en levenslang afhankelijk van insuline-injec- ties. Deze injecties rijn nooit zo precies als de afgifte van insuli ne bij mensen met een gezonde alvleesklier. Hierdoor ontwikke len veel diabetespatiënten op den duur complicaties in de kleine bloedvaten van ogen, handen, voeten, hart en nieren. door Eric-Jan Berendsen leiden - Dinsdag 13 januari 2004 is een dag die de Leidse J. Eradus (44) en haar twee dochters (13 en 20) nooit meer zullen vergeten. Weliswaar waren rij niet thuis toen de politie de voordeur van hun huisje aan de Atjehstraat met een stootijzer in beukte op zoek naar een hennepkwekerij, maar de gevolgen rijn nog steeds voel baar. Gelijk met de politie verschenen na melijk ook medewerkers van Nuon die de elektriciteitsmeter meenamen. Sinds die datum rit het gezin in de kou. Eradus weet wel waarom de politie bij haar op zoek was naar hasj. „Ik ben name lijk getuige in een rechtszaak en de partij tegen wie ik getuig, rit mij dwars. Ik ver moed dat de politie door hem vals is ge tipt. De agenten vonden echter niks en toen de medewerkers van Nuon de meter meenamen, werd er nog gezegd: die heeft u binnen een week weer terug." Maar de meter kwam niet terug. Sterker, Eradus kreeg een rekening van de energie leverancier met daarop een bedrag van 3.098 euro en 98 cent wegens geconsta teerde fraude. „Nuon gaat er waarschijn lijk van uit dat ik de meter heb stilgezet", aldus Eradus. „Maar dat is echt niet zo. Ik heb niets met die meter gedaan. Sterker nog, ik heb altijd keurig mijn maand- en jaarrekening betaald." Stapels brieven en faxen en talloze tele foontjes hebben voorlopig tot niets geleid. Nuon reageert niet. En ook een brief naar burgemeester H. Lenferink bleef tot dus ver zonder resultaat: de burgervader houdt zich muisstil. Hulpverleners Inmiddels rijn Eradus en haar dochters een zenuwinzinking nabij. Zij slapen bij de moeder van Eradus die in de buurt woont en lopen de deur plat bij hulpverle ners. De oudste dochter heeft zich bij haar werk ziek gemeld en de jongste hoopt maar dat rij onlangs de Cito-toest goed heeft ge maakt. Eradus zelf riet het met enige re gelmaat niet meer ritten. „Dan neem ik maar wat slaappillen en vlucht in een soort coma. Iedereen mag hier het huis doorzoeken. Er is nooit hasj geweest en er is nooit met de meter gefraudeerd. Het is onmenselijk om een vrouw met twee kin deren zes weken in de kou te laten ritten." De politie laat weten nooit zomaar een in val te doen. „Daar gaat altijd het nodige onderzoek aan vooraf', aldus een woord voerster. Nuon zegt bijna altijd met de politie mee te gaan als er sprake is van een inval in een woning. „En de meter is wel degelijk gemanipuleerd. Daarom is die meter mee genomen en moet de klant een voorlopig schadebedrag betalen. Dat bedrag is geba seerd op mogelijke diefstal, schade aan de meter, vervanging van de meter en het on derzoek dat we doen. Als de klant het schadebedrag betaalt, wordt hij of rij weer aangesloten. Overigens is er bij ons een brief binnengekomen waarin de aangeslo tene erkent dat er met de meter is gemani puleerd." En dat laatste ontkent Eradus niet. „Maar dat is heel lang geleden gebeurt en buiten mij om gegaan. Ik ben toen degene ge weest die heeft gezegd: stoppen met dit al les en heb dat inderdaad aan Nuon ge schreven. Daarop heb ik echter nooit meer wat gehoord en dacht dat alles daar mee voorbij was."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13