De belegering van 't Magische Koninkrijk ECONOMIE Bedrijven nemen China steeds serieuzer Financiële bijsluiter wordt geëvalueerd Wat ziet kabelaar Comcast in Walt Disney? Elimineer de leuterlaag uropa: te weinig ouwen werken issel - Het doel van de Euro- e Unie dat 60 procent van vrouwen betaald werk heeft, ig niet gehaald. Het percen- stijgt te langzaam, vindt de ipese Commissie. Van de ivelijke beroepsbevolking nu 55,6 procent. Dat is 5 int meer dan tien jaar ge in. Uit een gisteren gepubli- [rd rapport blijkt ook dat luwen nog steeds minder be- ild krijgen en vaker werkloos pdan mannen. De Europese leringsleiders bespreken het iport op 25 en 26 maart. «januari minder 3 lizen verkocht 3 idoorn - De eerste maand i 12004 is het aantal verkochte 5 ïingen flink gedaald. Vol- is het Kadaster wisselden 6 }26 huizen van eigenaar in 3 ïari, ruim 12 procent min- dan vorig jaar. Een gemid- 5 le woning kostte 205.000 5 d, 1,5 procent meer dan een q eerder. Ten opzichte van o jmber daalde de doorsnee jsom met 2,8 procent. Toen ,o te de prijs op 211.000 euro, u over heel 2003 kostte een ling gemiddeld ruim 000 euro. andhaaf verzet zen dure kabel' 55 haag - In een open brief 55 pt de Consumentenbond do meenten op te volharden in '5 5 verzet tegen hogere kabel - 50 iven. Bedrijven als UPC, 58 iema en Essent willen tarie- verhogen of hebben dat al lan. Verder moet minister i.0 Jikhorst (economische za- maatregelen nemen die leiden dat het kabeltarief (stijgt, stelde de bond giste- countants eisen de van bouwer terdam - Accountants ten in het uiterste geval de trole van de boeken van vbedrijven staken, als die gedragscode onderteke- Dat heeft de beroepsver ing Nivra gisteren gezegd, ïu toe hebben 76 van de lerdduizenden bouwbe- de gedragscode van de chevereniging AVBB on- ekend. Die verbiedt onder prijsafspraken en de beta- van smeergeld. De code aat sinds begin dit jaar. zaterdag 21 februari 2004 malat leed al e jaren verlies - Het Italiaanse zuivel- ;m Parmalat heeft tussen [en 2001 jaarlijks zeker 350 miljoen euro verlies ge- terwijl de schijn werd ïouden dat het bedrijf ;evend was. Dit blijkt uit igen van de ex-financi- recteur Tónna tegen de ise justitie. De verklarin- :en duidelijk waarom er [jard euro is zoekge- De directie moest om de hen te verhullen knoeien de boeken. Ook verdween in de zakken van topbe- -sders. 1 heeft genoeg n timesharing 10VER - Na drie jaar trekt Juitse reisconcem TUI zich n terug uit timesharing, bij toeristen verblijfsrech- unnen kopen van een va- ehuisje. TUI, in Nederland laar van Arke en Holland national, maakte gisteren jnd dat het deze activiteiten hn Canaria verkoopt aan paanse partner Anfi del rimesharing is een moge- id om een vast vakantie- te hebben zonder er eige- ran te worden. Deze vorm lerisme stondvaak in een e reuk wegens oplichting. AL schrapt «der banen oven - ASML schrapt er banen dan eerder be- ;emaakt. In juli vorig jaar gde de chipmachinefabri- log een reorganisatie aan lij in Nederland 400 ba- loesten verdwijnen. Na g met de ondememings- s het aantal uitgekomen i. Dat was haalbaar door rlijk verloop en herplaat- i. „Ook gaat het econo- iets beter", aldus de voerster. ride sluit riek in Breda De Grada-fabriek, in bekend als 'de oude Lo- sluit deze zomer. Ook itributiecentrum in Oos- it gaat dicht. Dat kost 135 in hun baan. Volgens de e kan de vestiging niet rreren met de andere fa il van het McBride-con- n Europa de grootste :ent van schoonmaak- en ddelen. De productie overgeplaatst naar het :he leper en Estampuis. Voor Disney-topman Michael Eisner (61) moet het vijandige bod van Comcast als een overval zijn aangekomen. Eisner had het al moeilijk door oppositie van voormalige directieleden. Zijn positie was tot de cember vorig jaar bijna onaantastbaar. Onder zijn bijna twintigjarige bewind was het concern uitgegroeid van een uitbater van pretpar ken en producent van (teken)films waar beleggers in de VS niet ge noeg van konden krijgen. In 1984 bedroeg de omzet nog een 'be scheiden' 1,7 miljard dollar, tien jaar later was dat 10 miljard. In 1994 kwam de ommekeer. Toen kreeg hij het alleen voor het zeggen, na dat collega Frank Wells plotseling verongelukte en 'vriend' Jeffrey Katzenberg na een korte machtsstrijd aan de kant was geschoven. Het toonde de ware aard van Eisner: tot het uiterste gaan om zake lijk succesvol te zijn. Met Disney-opties verdiende hij honderden mil joenen dollars. Eisner geldt als een van de rijkste mensen in het Ame rikaanse bedrijfsleven. Inmiddels worden pogingen gedaan om op 3 maart Eisner weg te stemmen bij de aandeelhoudersvergadering van Disney in Philadelphia. Ironisch genoeg ook de hoofdzetel van Com cast. Foto: Reuters/Peter Muhly door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het 'Huis van de Muis', van Mickey Mouse wel te verstaan, kan maar beter onaf hankelijk blijven, zeggen acht op de tien lezers van zakenkrant Wall Street Journal in een snelle peiling. De Amerikaanse kabel maatschappij Comcast wil het 'Magische Koninkrijk' van Walt Disney graag inlijven om een fu sie tot stand te brengen van tv- distributie en inhoud. Maar le vert dat substantiële voordelen op? Analisten op Wall Street rea geerden enthousiast op het vij andelijke overnamebod van Comcast. Maar tot nu toe heb ben aandeelhouders van het kabelbedrijf koeltjes gereageerd - de koers zakte - terwijl de koers van Disney-aandelen om hoog ging, in de verwachting dat Comcast zijn bod nog wel zou verhogen. Dat laatste is nog niet gebeurd na de afwijzing door de commissarissen van Walt Disney. Vanwege de koersbewegingen is de voorge stelde aandelenruil wel miljar den dollars in waarde gedaald. De directie van Comcast zegt echter rustig af te wachten tot de koers van Disney weer te rugvalt. Dat komt wellicht omdat het overnameplan vooral is ingege ven door de relatief zwakke po sitie waarin Disney verkeert. De Walt Disney Company is een van de grootste amusementsfir ma's in de VS en een prachtig bezit, en wie zou het niet willen als je het voor een 'koopje' kunt krijgen? Het idee is - althans bij Com cast en twee kritische en bij zonder luidruchtige ex-com- missarissen van Disney - dat de winst een flink stuk omhoog kan met beter management. Het tv-netwerk ABC presteert ver onder de maat, terwijl ook de amusementsparken een moeilijke tijd achter de rug hebben. De eigen animatiefilms doen het niet geweldig, terwijl het succesvolle Pixar (van hit film Finding Nemo) de samen werking met Disney heeft ver broken, mede dankzij de auto ritair opererende president-di recteur Michael Eisner van Disney. Die wist van de week wel eindelijk 'The Muppets' binnen te halen. Comcast heeft de afgelopen week vooral op zijn voortreffe lijke management gewezen in gesprekken met investeerders. Het is niet uitgesloten dat Com cast zijn bod op Walt Disney alsnog verhoogt - of dat er een andere kaper op de kust op duikt - maar Comcast-topman Roberts lijkt niet al te veel fi nanciële speelruimte te heb ben. De aandeelhoudersverga dering van het Disney-imperi- um op 3 maart kan een opening bieden, maar als de aandeel houders zich van de machtige topman Eisner ontdoen, dan is het maar de vraag of ze iets zien in Comcast-directeur Roberts of een van diens discipelen. Roberts mag bij het aanprijzen van de fusie graag wijzen op de voordelen van een samensmel ting van Comcast en Disney, maar bijzonder veel voordeel lijkt er niet te zijn. De distribu teur kan binnen het gefuseerde bedrijf betere deals sluiten met 'eigen' kabelzenders - zoals het populaire Disney-sportnet ES PN - maar daar is het ook mee gezegd. Consumentenorganisa ties zijn bang dat samensmel ting leidt tot oneerlijke concur rentie, maar bij voorgaande fu sies (Time Warner: film, tv, in ternet, kabel en News Corp: tv en satelliet) is daarvan niets ge bleken. Comcast heeft als grootste kabelbedrijf van de VS - 21 miljoen kabelklanten en 7 miljoen intemetabonnees - nu al een goede onderhandelings positie als het om tarieven gaat. Er is in de VS juist nogal wat twijfel over het nut van 'vertica le' integratie. Groter betekent niet altijd beter, zoals ook bij Time Wamer is gebleken. Cul tuurverschillen kunnen voor problemen zorgen. En slim in kopen van zaken die niet tot de kernactiviteiten behoren is toch veel aantrekkelijker? De vraag is ook waar het naar toe gaat in de wereld van de 'Big Media'. Het internet heeft niet alleen een revolutie teweeg gebracht in de manier waarop mensen met elkaar communi ceren, maar ook in de manier waarop amusement en nieuws het huis binnenkomen. Behalve kabel en satelliet is breedband internet (via kabel, telefoon of draadloze netwerken) als leve rancier van amusement in op komst. Kabelmaatschappijen amsterdam/anp - China, het beloofde land. Dat is althans het beeld dat veel bedrijven van deze communistische staat schetsen. TPG en ING waren deze week de laatste in een rij van beursgenoteerde onderne mingen die soms flinke investe ringen hebben aangekondigd. Heineken, Aegon, Akzo Nobel, Shell, ABN Amro en Philips gin gen hen voor. Zij hebben het afgelopen jaar allemaal geld in China gestoken. Dat ondernemingen het serieus menen, blijkt uit een actie van Philips-topman Gerard Klei- sterlee. Hij stuurde eind vorig jaar zijn volledige raad van be stuur naar China om de leden duidelijk te maken welke kan sen er liggen. Het elektronica concern had al aangekondigd flink uit te breiden en fabrieken uit andere, duurdere landen over te hevelen. Begin februari maakte het concern nog be kend te gaan samenwerken met de Chinese onderneming Neu- soft op het gebied van medi sche beeldapparatuur. Toch levert China niet alleen goedkope arbeidskrachten. Het is steeds meer ook een land van consumenten. De Chinese eco nomie is bezig met een inhaal slag. De economie steeg in 2003 met 9,1 procent, de sterkste groei sinds 1996. Juist die groei, gecombineerd met een enomie bevolking van ongeveer 1,3 mil jard mensen, maakt China zo aantrekkelijk voor buitenlandse investeerders. Die pompten het afgelopen jaar 50 miljard dollar in het land, memoreert voorzit ter Kraaijeveld van de metaal- Twee werelden in China. Moderne computers worden afgeleverd met een handkar. Foto: EPA/Adrian Bradshaw werkgeversorganisatie FME- CWE en nu in China als lid van een handelsmissie. De komende jaren zijn er nog mogelijkheden te over, verze kert Kraaijeveld. „De Chinezen zijn erg happig op investerin gen. Als de landbouw daar effi ciënter gaat werken, worden er in die sector zo tientallen mil joenen arbeidskrachten over bodig." En die moeten elders onderdak vinden. Wellicht komen ze terecht bij de Nederlandse ondernemin gen die al in China actief zijn. Een willekeurige greep: Aegon brengt in China al sinds 2002 levensverzekeringen aan de man - samen met een Chinees bedrijf. Dat Aegon niet zomaar kon beginnen, blijkt wel uit het feit dat het concern uit Den Haag al in 1998 een vertegen woordiging in Peking opende, om de markt te verkennen en contacten aan te knopen. Ook ING is actief in China, vooral in het noorden. De bankverzekeraar kreeg in de cember 2003 definitief toestem ming om samen met de Beijing Capital Group in Noord-China levensverzekeringen aan te bie den. De bedrijven steken 24 miljoen euro in het project. Donderdag liet topman Ewald Kist weten nog voor zijn pensi oen in juli een vergunning voor Peking te halen. Het voorbeeld van Aegon en ING schetst het probleem. Om China binnen te komen moet je een lokale part ner weten te vinden. Zo niet, dan krijg je bijna geen vergun ning. Ben je eenmaal binnen, dan is het goed zakendoen. Zo liet topman Van der Veer van Koninklijke/Shell Groep zich eind vorig jaar nog positief uit over de flexibiliteit van de Chinezen. Shell investeert sa men met zijn partner China National Offshore Oil Corpora tion miljarden in de bouw van een nieuw petrochemisch com plex in het zuiden van China. Binnen enkele maanden waren enkele tienduizenden mensen aan het werk. Zij moeten het complex in 2005 aan het draai en hebben. Hoe belangrijk Shell China vindt, blijkt wel uit de in vesteringen: in vijf jaar wil de oliemaatschappij 5 miljard dol lar in het land investeren. De aankondiging van TPG is bescheidener. In een aantal ja ren wil TPG 200 miljoen euro steken in zijn activiteiten in China. Dat is bijna net zoveel als de omzet van 250 miljoen euro die het bedrijf nu uit het land haalt. TPG-topman Bakker is optimistisch over de kansen. In 2010 zal China 30 procent van de wereldproductie voor zijn rekening nemen. Voor een logistiek bedrijf betekent dat heel veel bezorgen van pakket jes met onderdelen. Ook kun nen de Chinezen nog wat ver wachten als het om reclame gaat. In Europa krijgt iedere in woner per jaar 85 reclamefol ders. In China zijn dat er nog maar zeven. De steeds meer welgestelde Chinezen kunnen hun borst nog natmaken. Heeft u de afgelopen anderhalfjaar een levensverzekering aangeschaft, een be leggingshypotheek of een aandelenlease- product? Dan heeft u een zogeheten 'complex financieel product' gekocht, waarbij u een financiële bijsluiter hebt ge kregen. De Autoriteit Financiële Markten (AFM), die toezicht houdt op de financiële markten in Nederland, wil graag weten wat men van de bijsluiter vindt. En niet alleen van aanbieders en tussenpersonen, juist ook van consumenten. Sinds 1 juli 2002 zijn aanbieders van fi nanciële producten verplicht bij een complex financieel product - dat bestaat uit een combinatie van enerzijds beleg gen en anderzijds verzekeren, sparen of lenen - een bijsluiter te leveren. Een we zenlijk aspect is dat de waarde van het product onzeker is, omdat het rende ment afhangt van diverse ontwikkelin gen in de markt. Een financiële bijsluiter moet de consument dan ook essentiële informatie geven over de werking van het product, de kosten, de risico's en derge lijke. Als je een complex financi eel product wilt aanschaf fen, doe je er goed aan eerst eens bij een aantal aanbie ders offertes op te vragen. Maar het vergelijken daar van is lastig. Ook daar is de financiële bijsluiter voor be doeld. De tekst van de bij sluiters is opgesteld volgens een vast stramien, met standaardkopjes, stan daardzinnen en tabellen, wat het vergelijken eenvou diger moet maken. Als aan vulling op de bijsluiter heeft de AFM nog de 'Financiële KiesWijzer' in het leven geroepen. Met deze kieswijzer - die te vinden is op de website van de AFM - kun de belangrijkste kenmerken van een aantal aanbiedingen nog eens puntsge wijs naast elkaar zetten. Er zijn inmiddels vele duizenden bijslui- EIGEN BEURS Brenda van Dam ters verstrekt. De AFM is nu begonnen met de evaluatie hiervan. Wat is het effect van al die documenten ge weest? Heeft het bijgedra gen tot meer inzicht in pro ducten of zitten consumen ten helemaal niet te wach ten op nog meer informa tie? Is de Bijsluiter goed leesbaar? Het Verbond van Verzeke raars is blij met de evaluatie door de AFM. „De consu ment moet voorop staan", stelt woordvoerder Anky van Leeuwen. „Wat willen consumenten weten? Hoe veel informatie kan iemand aan en hoe kunnen we dat zo goed mo gelijk verwoorden? We willen met z'n al len het doel bereiken dat consumenten weten wat voor soort financieel product ze kopen en welke risico's een product heeft. Op dat punt valt er met de finan ciële bijsluiter nog veel te winnen," al dus Van Leeuwen. De Consumentenbond vindt de bijslui ter nog te technisch. „Het zou beter zijn als alle informatie op één overzichtelijk A4-tje zou staan. En het zou mooi zijn wanneer er een soort risico-indicator bij stond. Dat zou bijvoorbeeld met bal letjes kunnen. Hoe meer gekleurde bal letjes, hoe hoger het financiële risico van het product." Berber Kroon, persvoorlichter van de AFM: „Tot nu toe hebben vooral tussen personen en aanbieders van producten hun reactie gegeven. Maar de ervaringen van consumenten zijn zeker zo interes sant. De ervaringen die we tot nu toe hebben binnen gekregen, waren overi gens zowel positief als negatief." Consu menten die hun ervaringen, tips en aan bevelingen kwijt willen, kunnen dat per e-mail doen aan de AFM. Dat kan tot medio april. De AFM zal de reacties ver werken in een evaluatierapport, dat rond de zomer aan minister Zalm wordt aangeboden. Info op: www.aftn.nl www.definancielebijsluiter.nl Brian L Roberts op de persconferentie waar hij het overnamebod van Comcast op Disney bekendmaakte. Foto: Reuters/Chip East hebben het voordeel dat ze ook breedbandinternet, film-op- verzoek, en telefoondiensten kunnen aanbieden. Een Amerikaans satellietbedrijf als DirectTV werkt samen met telefoonmaatschappijen die breedbandinternet aanbieden. Maar kabel-, telefoon- en satel- lietbedrijven krijgen op hun beurt weer te maken met de opkomst van draadloze com municatie. Nu al kan er video en tv gekeken worden op de mobiele telefoon. Dus is in de VS de vraag gesteld of het niet een tikje behoudend is van Comcast om expansie te zoe ken in 'content' (programma- inhoud) in plaats van nieuwe diensten op het gebied van te lefonie en internet. ECONOMIE WIJZER Personeelsbeleid is de kunst van het verleiden. De kunst om mensen met volle overgave te laten doen wat de organisatie van ze wil. Napoleon was een meester in die verleidingskunst. Hij had een onuitgesproken overeenkomst met zijn man schappen: zij zorgden voor zijn overwinningen, hij garandeerde oorlogsbuit. In een tijd dat officiersrangen vaak werden vervuld door de adel, niet zelden onder druk van de politiek, zorgde Bona parte voor doorstroming en be vordering op basis van verdien ste. In zijn leger kon een volks jongen als soldaat beginnen en eindigen als generaal. Bonapar te zorgde voor goed eten, goede beloning en ruime buit. En hij verbroederde met zijn man nen. Als geen ander wist hij, met een praatje bij de kampvu ren en korte duidelijke toe spraken, zijn le gers te motive ren. „Mannen, wees moedig vandaag. Maak me trots!" Onder de bran dende zon op marcheren door de Egyptische woestijn, gekweld door zand stormen, vliegenplagen en ver zengende dorst en dan een veldslag winnen waarbij de vij and 10.000 manschappen ver liest en het eigen leger 29: hoe weerzinwekkend je het militaire bedrijf ook mag vinden, als staaltje van motiverend perso neelsbeleid is het weergaloos. Met materiële voordelen en een magnetiserende motivatie ver leidde Napoleon zijn man schappen om zijn eigen doel te bereiken: winnen. Sturen en prikkelen op de hoofdzaak, voorkomen dat de inspanningen op de verkeerde taken worden gericht: daar draait het om. Ik heb de indruk dat dit in niet-commerciële or ganisaties niet altijd goed lukt. Zo hoor ik verhalen over de zie kenhuiswereld waarbij ik denk: 'Was er nog maar een Bonapar- ta, zo'n ouwerwetse hoofdzus ter die als een generaal haar af deling overzag en bestierde. Die naar eigen inzicht coördineerde en afwegingen maakte'. Daar zijn nu afzonderlijke func tieniveaus voor gemaakt, en overlegorganen, met veel ruim te voor activiteiten die de aan dacht en inspanning wegzuigen van de kerntaak, de verpleging aan het bed. Vervanging van de opleiding in het ziekenhuis door een hbo-opleiding buiten het ziekenhuis draagt daar ook Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam aan bij. In de oude in-service opleiding kwamen de leerlin gen direct in contact met de pa tiëntenzorg, en werd ook snel duidelijk of ze daar geschikt voor waren. Vier jaar op school zitten leidt tot een andere selec tie en wekt andere verwachtin gen. Ik heb sterk de indruk dat dit patroon zich herhaalt in andere overheidsorganisaties. De poli tie is ook een mooi voorbeeld waar het maar niet schijnt te lukken om de aandacht vol op het primaire proces te richten. Net als het basis- en middel baar onderwijs. Als ik door het leven moest als organisatieadviseur, en mijn benadering moest aanprijzen met een simpele slagzin, dan ging ik de boer op met de leus: 'Elimineer de leu terlaag!' Verzin prikkels waar door de aandacht en inspanning di rect worden ge richt op het pri maire proces, en de prikkels voor afwijkende in spanningen mi nimaal zijn. In mijn eigen omgeving is het aardig gelukt om de leuterlaag op te ruimen. Aan de economiefa culteiten in Nederland is de laatste 10 k 15 jaar een enorme sprong opgetreden in de kwali teit van het onderzoek. Het Ne derlandse onderzoek in de eco nomie behoort tot de top in Eu ropa. Het recept is simpel. Car rières worden nu bevist op ba sis van onderzoekslBWiteit en die wordt afgemeten aan publi caties in top-tijdschriften. De meeste onderzoekers zijn ijdel en zoeken faam en erkenning. Zoals één van mijn (Amerikaan se) collega's verklaarde waarom zijn hobby fotografie er tegen woordig bij inschoot: 'Een ech te topfotograaf word ik toch niet, dus kan ik mijn tijd beter besteden aan een artikel dat over de hele wereld wordt gele zen'. Het veranderen van de criteria voor een carrière heeft het kli maat op de Nederlandse eco nomie faculteiten drastisch ver anderd. Er zitten nu vooral ge dreven mensen die zelf steeds de afweging maken of een acti viteit bijdraagt aan de kwaliteit van him onderzoek of niet. Die hebben geen behoefte aan een leuterlaag van coördinatie- en overlegorganen. Soms is de ver leidingskunst verbluffend sim pel. De decaan hoeft ze niet eens (steekhoudend) toe te spreken. Als de prikkels maar goed gericht zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9