J Rusland ligt dwars over grotere EU BUITENLAND Politici zijn boeven met drie huizen en een jacht' Stille Ben Bot verlaat Pakistan als diefin de nacht ,w Moskou eist handelsconsessies Zaken doen bij de muur Turkse getuige: Nederlandse vrouwen onschuldig Tsjechië geen paradijs van kinderprostitutie [ostunica nieuwe iremier Servië 3ft< lELGRADO - De gematigde natio- 'zie ialist Voljislav Kostunica wordt zus |e nieuwe premier van Servië, lij kan een regering vormen imdat hij gedoogsteun krijgt fan de Socialistische Partij van Ja lobodan Milosevic. Dat Kos- 9 unica zich afhankelijk heeft ge naakt van Milosevic, die in )en Haag terecht staat voor lorlogsmisdaden, is internatio naal omstreden: zo keurt Ame- ilca het verbond af. 20q erreuralarm n Japan okio - Japan heeft zijn binnen- ands terreuralarm op de hoog te stand gezet. Extra zwaarbe wapende politieagenten wer en ingezet om luchthavens, emcentrales en overheidsge- ere ouwen te beschermen tegen ïogelijke terroristische aansla an. Een medewerker van de indelijke politie wilde niets wijnt over de reden voor de idjerhoogde paraatheid. Op 'redesplan uc oor Haïti ienste gjs. Th. H wan Roj L. T. zaterdag 21 FEBRUARI 2004 Italiaanse premier Berlusconi brengt nu ook zijn vrienden tot razernij door onze correspondent Hans Geleijnse die eerlijk, met passie en vrii van elk eigenbelang hun echter gaarne als de 'antiDolitici rome - Het is weer eens zover. Een los uit de pols pra tende Silvio Berlusconi heeft zijn vijanden maar nu ook zijn vrienden in opperste staten van razernij ge bracht. „Er zijn beroepspolitici die nog nooit een ech te baan hebben gehad. Maar ze hebben wel drie hui zen en een jacht. Dan vraag je je af: waar halen ze het geld vandaan?", fulmineerde de Italiaanse premier. Het antwoord op die retorische vraag gaf hij meteen: het zijn boeven, die het geld uit de zal&en van de burgers stelen. Gisteren bleek dat niet alleen oppositionele vijanden, maar ook talrijke (beroeps)politici uit zijn centrum rechtse coalitie zich aangesproken voelden door Ber lusconi's uitval, donderdagavond na afloop van een bezoek aan Athene. Een regelrechte sneer naar Ber lusconi's boevenimage en belangenconflicten kwam van beroepspoliticus Marco Follini, leider van een kleine christen-democratische regeringspartij. „Ons hiermee opzadelen is wel heel erg maldcelijk. Politici die eerlijk, met passie en vrij van elk eigenbelang hun werk doen, verdienen respect." Carlo Giovonardi, minister voor de relaties met het parlement, raakte zo opgewonden dat hij Berlusconi opbelde met de vraag of hij, dan wel anderen uit het kabinet óók tot de boeven moeten worden gerekend. De premier stelde hem gerust: zijn uitval gold natuur lijk slechts leden van de oppositie. Eén ervan, de vroegere communist en ex-premier D'Alema heeft in derdaad een zeiljacht van overigens bescheiden af metingen. Met Berlusconi bevriende journalisten, zoals Giuliano Ferrara, de rechtse hoofdredacteur van de krant II Fo- glio, raadden de premier aan te stoppen met 'deze charlataneske en demagogische onzin'. „Hij heeft plastische chirurgie nodig voor een politiek meer ge loofwaardig gezicht", schreef Ferrara. Berlusconi, in december een maand geheel uit het zicht verdwenen voor een facelift en het volgen van wat hij recentelijk een 'Afrikaans dieet' noemde, zit al meer dan tien jaar in het vak. Hij presenteert zich echter gaarne als de 'antipoliticus', de geslaagde za kenman die niet houdt van politiek geldets. Een aan tal uitspraken van de afgelopen weken doen eerder een overspannen politicus vermoeden. Zo achtte hij belastingontduiking moreel aanvaard baar omdat de Italiaanse fiscus nog teveel geld weg haalt bij vooral de hoge inkomens. Terwijl alle statis tieken aangeven dat de koopkracht daalt en de ar moede groeit, blufte Berlusconi dat de Italianen on der zijn bewind alleen maar rijker worden. En hij eiste het aftreden van de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Romano Prodi (een 'intolerante burocraat'). Prodi had volgens Berlusconi pas écht een belangenconflict, door het opzetten van een ge meenschappelijke lijst van centrum-links voor de Eu ropese verkiezingen. Berlusconi koos meteen voor een niet eerder vertoonde dubbelfunctie, die van pre mier en Europarlementariër. Hij riep zichzelf name lijk uit tot lijsttrekker van de 'Berlusconi-partij' bij de Europese verkiezingen. Silvio Berlusconi. Foto: AP lashington - De VS, Canada, rankrijk en de samenwerken- i Caribische staten hebben in vredesplan voor Haïti op- isteld. Aristide mag zijn abtstermijn tot 2006 uitdie- m, maar moet veel van zijn lacht afstaan aan een nieuw te irmen „onafhankelijke rege- ng" met een eerste minister, en internationale politiemacht loet in de natie vervolgens de ist bewaren. fissers vinden lablik in vis - Een Noorse familie heeft e week aan de westkust van lorwegen een kabeljauw ge- Ingen die een heel colablikje [zijn maag had. Volgens Stig die de kabeljauw opviste log de vis maar een paar kilo, wijl volwassen kabeljauwen middeld tien kilo wegen. Het kje kwam er op enkele deuk- na, helemaal gaaf uit. uk Parijs wil evangenen terug De Franse regering wil Amerika zeven Fransen vrij- die gevangen zitten op de [taire basis Guantanamo op Cuba. Het verzoek een dag nadat de VS aan- ndigden vijf Britten vrij te la- 1. De 660 gevangenen op Cu- zijn vermeende al-Qaeda- en libanstrijders die zijn gevan- genomen in Afghanistan, zitten al twee jaar zonder 3ces opgesloten. aliaanse agenten iwond door bom iugia - Drie agenten zijn ïdaag gewond geraakt toen bompakket ontplofte in het ofdbureau van politie in de lanse stad Perugia. De iten hadden het postpakje taald bij een vrouw, die 'aan kreeg toen ze er bij het taken draden uit zag ste- Het is niet bekend of er verband is met de bompak- len en -brieven die Italiaan- larchisten de laatste maan- verstuurden. irnaval in Rio der Kamasutra de Janeiro - Justitie in Rio Ijyj laneiro heeft twee wagens de sambagroep Grande Rio /eerd uit de grote camavals- jj ocht van maandag. Grande wilde gipsen poppen mee- ren die standjes uit de Ka- sutra tonen. Ook worden Kemi im en Eva in liefdeshouding jebeeld. Volgens justitie zou problemen veroorzaken de machtige rooms-katho- e kerk. akantifcingo mag ook al niet meer Irazilië. President Luis Ina- - re Lula de Silva heeft het bij nv reet verboden. Aanleiding is itgé >eschuldigingen in de Brazi- nse media dat exploitanten het zeer populaire bingo- -j^lLula's Arbeiderspartij (PT) >ns de verkiezingscampagne )02 voor het president- lp illegaal hebben gefinan- i Bingo is in Brazilië een gebruikte manier om geld :e wassen. uwe Europese oene partij e - Leiders van groene par- uit heel Europa richten daag in Rome een Europese ene Partij op. De Fransman iel Cohn-Bendit, die na- de Franse Groenen in het >pees Parlement zit, is de )gde leider van de nieuwe ij. De Groenen hebben mo- iteel 44 zetels in het 626 le- tellende Europees Parle- it. Alleen in Duitsland zitten toenen in de regering. De jwe partij moet het groen d sterker maken, zodat de ïupartijen ook na toetre- van 10 nieuwe lidstaten tot U op 1 mei nog iets in de te brokkelen hebben. j i i l 1 NoV p lofMWailit V'jjO jj, itop SWa,, Jeruzalem - Een Palestijns jongetje overziet de koopwaar in een winkeltje bij de muur die dwars door Oost-Jeruzalem loopt. Maan dag begint voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag een reeks hoorzittingen over het al dan niet legale karakter van deze 'veiligheidsbarrière', zoals Israël het noemt. De muur moet zelfmoordaanslagen door Palestijnen voorkomen. Maar interna tionaal is Israël veroordeeld voor bouw van de muur tussen Pales tijns en Israëlisch gebied.Foto: EPA door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Ruim twee maanden voor de uitbreiding van de EU heeft Rusland de tien toetreden de landen nog niet erkend als le den van de Unie. De Russische regering weigert om een hand tekening te zetten onder een aangepaste versie van de over eenkomst, die de samenwerking tussen Brussel en Moskou regelt. Die ondertekening zou volgens de EU een formaliteit moeten zijn, maar de Russen grijpen de kans om concessies af te dwin gen en extra voorwaarden te stellen. De aanpassing van de bestaan de 'Partnerschaps- en Samen werkingsovereenkomst' met Moskou is alleen nodig vanwe ge de uitbreiding van de Unie. Volgens een hoge diplomaat is de Europese Unie best bereid om met de Russen te praten over mogelijke negatieve effec ten van de uitbreiding voor de Russische economie. Maar dat mag geen voorwaarde zijn voor ondertekening. „Het is een principiële kwestie. Rusland be paalt niet wie lid zijn en lid worden van de Europese Unie", zegt hij. Als tien landen in Midden - en Zuid-Europa toetreden tot de •Unie, verandert hun handelsre latie met Rusland. Omdat Rus land geen lid is van de Wereld handelsorganisatie (WTO) zijn de regels van die organisatie niet van toepassing. De Russen proberen nu in ruil voor hun handtekening, handelsconces sies af te dwingen. Bovendien willen ze daarover niet praten met het Ierse voorzitterschap en de Europese Commissie, maar met alle huidige en toe komstige 25 EU-landen. „De Russen willen ons graag uit el kaar spelen. Maar wij bepalen zelf wel wie wij naar de onder handelingstafel sturen", aldus een diplomaat. Op de achtergrond van de kwestie speelt een conflict tus sen de EU-landen en de Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, over de vraag wat de beste manier is om met Rus land een goede relatie op te bouwen. Sinds een mislukte top in het najaar tussen presi dent Poetin en de Italiaanse premier Berlusconi, die destijds voorzitter van de Unie was, woedt in Brussel de discussie hoe het tussen Moskou en Brussel verder moet. Maandag staat de kwestie op de agenda van de EU-ministers van bui tenlandse zaken, die in Brussel vergaderen. Het Ierse voorzitterschap dringt er op aan dat de Europese Unie richting Moskou over alle on derwerpen zo veel mogelijk met één stem spreekt, om te voor komen dat de Russen vrij spel hebben. Een jaar geleden gesnapt met 24 kilo heroïne in bagage door onze correspondent Fidan Ekiz izmir - De twee Nederlandse vrouwen die worden verdacht van drugssmokkel, blijven in voorarrest in het Turkse Izmir. De rechter hoopt op 13 april uitspraak te doen in deze zaak. Het wachten is nog op het re sultaat van een gerechtelijk on derzoek naar de onderschepte 24 kilo heroïne. De advocaat van de Nederlandse verdach ten, Münhir Marangoz, heeft al diverse keren gepleit voor vrij spraak op borg. Opmerkelijk was gisteren de vrijwillige getui genis van Murat Yilgin. De Turkse man, die zei de broer te zijn van de gezochte drugsbaas Enver Yilgin, verklaarde dat de vrouwen onschuldig zijn en niets te maken hebben met de heroïnesmokkel. De man was via zijn broer op de hoogte ge bracht van de drugszaak, maar had er zelf naar eigen zeggen niets mee te maken. Volgens Murat was het zijn broer ge weest die de pakjes met heroïne had overhandigd aan Arif, Ok- tay en Yavuz, drie Turkse man- Een jaar geleden werden de Rotterdamse vrouwen opgepakt wegens drugssmokkel. Archieffoto: EPA nen die samen met de Neder landers op 10 juni vorig jaar werd opgepakt in de badplaats Antalya. De drie mannen heb ben hun aandeel inmiddels be kend. De rechter reageerde ver baasd op de onaangekondigde getuigenis van Murat Yilgin en vroeg waarom hij niet eerder was verschenen. De man legde uit dat hij samen met zijn broer had willen komen, maar dat de ze op de vlucht is en vermoede lijk in het buitenland zit. Er is al maanden niets van hem verno men. „Omdat hij mijn broer is wilde ik geen belastende verkla ringen achter zijn rug om afleg gen", aldus Murat. „Maar ik kan niet langer met deze schuldgevoelens leven. Het maakt me kapot. Ik wil dat u weet dat de vrouwen nergens bij betrokken zijn." De familie van de Nederlandse gevange nen Annemaria en Linda, rea geerde verheugd op de getuige nis van Murat. „Ik baal er wel van dat ze nog steeds niet wor den vrijgelaten", zei Avelino, de broer van Linda. „Ze zitten al bijna een jaar vast." Volgens de familie worden de vrouwen goed behandeld in de gevange nis. Avelino: „Ze zeggen geen problemen te hebben. Ze zitten in een cel met andere vrouwen waarmee ze het redelijk kunnen vinden." Tijdens het bezoek aan zijn zusje, viel Avelino nog iets anders op: „Linda en Anne hebben goed Turks leren pra ten. Ik was eerst erg verbaasd, maar moest er daarna erg hard om lachen." Noorse VN'ers schoten voor de lol op honden oslo/ap - In Noorwegen is grote opschudding ontstaan over video-opnamen waarop Noorse elitetroepen van de vredesmacht in Kosovo la chend met scherp op honden schieten. De opnamen waren gemonteerd als een videoclip met muziek op de achter grond, die de titel Hotdog had gekregen. Het filmpje, dat circuleerde onder Noorse Kosovo-veteranen, werd don derdagavond op de Noorse televisie vertoond. De gruwe lijke opnamen tonen hoe een Noorse vredessoldaat van af stand een hond neerschiet, waarna zijn collega naar het kronkelende dier loopt en er van dichtbij zijn machinege weer op leegt. In Noorwegen, dat veel bijdraagt aan inter nationale vredesmachten en zijn soldaten ziet als effectief en humaan, is de video met afgrijzen ontvangen. De op namen zijn gemaakt in maart 2002 door mannen van het Telemark bataljon die al weer terug zijn in Noorwegen. praag/gpd - Kinderprostitutie komt in Tsjechië voor maar niet op grote schaal. Ook niet in de gebieden waar de meeste geval len zijn geconstateerd. Dit blijkt uit een studie van de Tsjechi sche justitie. Men bekeek de periode 2000-2002. De studie is een reactie op een Duits rapport waarin werd ge steld dat het Tsjechische grens gebied met Duitsland een dis- countmarkt voor seks met kin deren vormt en dat dit feno meen daar een ongekende groei doormaakt. De Tsjechi sche autoriteiten werd verwe ten niets tegen deze praktijken te doen. Jaarlijks zouden 50.000 Duitsers voor seks met kinde ren naar Tsjechië gaan. „Het is helemaal geen massaal gebeuren", aldus de woord voerster van het Tsjechische ministerie van justitie, Iva Chaloupkova. Al eerder was het Duitse rapport, uitgebracht in oktober 2003, door een zegs man van het ministerie van binnenlandse zaken als 'een luchtballon' bestempeld. Het Europees parlement gebruikte de Duitse studie echter voor een veroordeling van Tsjechië. De meeste gevallen van kinder prostitutie werden in en rond de stad Plzen geconstateerd: 33. Daarvan kwamen 32 gevallen voor de rechter. Rond Usti nad Labe werden achttien gevallen opgespoord die twaalf rechtsza ken opleverden. Andere plaat sen die opvielen waren Cheb, Sokolov en Teplice. Allen ste den liggen in het westen en noordwesten van Tsjechië, dicht tegen de Duitse grens en langs snelwegen die beide lan den verbinden. Uit het onderzoek kwamen ook gevallen van pornografie naar voren waarbij kinderen werden gefotografeerd of gefilmd. Ge weld tegen kinderen werd in 34 gevallen geconstateerd. Bij mis bruik van kinderen ging het vooral om eigen kinderen of kinderen van familieleden. Kin derhandel werd niet ontdekt. De juristen constateerden dat de wetgeving is Tsjechië om te gen dit soort zaken op te treden voldoende is. Nieuwe regels zijn niet nodig. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Bijna niemand is opgevallen dat minister Bot (buiten landse zaken) en zijn Ierse collega de afgelopen dagen een bezoek brachten aan Pakistan. Ze zijn ook al weer weg. Geruisloos ver trokken als dieven in de nacht. Buitenlandse bezoeken zijn vaak een prima gelegenheid voor poli tici om de Nederlandse bevolking via krant, radio of televisie uit te leggen met welke belangrijke zaken men nu weer bezig is. Maar zoiets doe je alleen als er iets positiefs te melden valt. Wanneer het gaat over de Nederlandse rol bij de verspreiding van kernwapens wordt er gezwegen als het graf. Wat is eraan de hand? A.Q. Khan, de vader van de Pakistaanse kernbom, werkte van 1972 tot 1975 in Nederland. Hij had toegang tot geheime, gevoelige informatie over centrifuges en het verrijken van uranium: essentieel om een kernbom te maken. Het vermoe den bestond al langer, maar Khan heeft toegegeven dat hij zijn kennis heeft verspreid. De door hem gestolen geheimen hebben niet alleen geleid tot een Pakistaapse kernbom maar zijn ook doorverkocht aan Iran, Libië en Noord-Korea. Dat ligt gevoelig. Niet alleen in Pakistan, maar ook in Nederland. Zo weigerde minister Bot een interview te geven in Pakistan. Een briefing door de Nederlandse ambassadeur werd op last van Bot afgelast. Volgens 'Den Haag' kon de minister niets over de zaak- Khan vertellen omdat de delegatie werd aangevoerd door de Ie ren. En die zeggen van niets te weten „omdat Khan in Nederland, en niet in Ierland werkte." Trouwens, zo berichtte 'Den Haag', zo lang de Algemene Inlichtingen- en veiligheidsdienst AIVD (opvol- ANALYSE ger van de BVD, red.) nog bezig is met een onderzoek naar Khan kan niemand - dus ook niet de minister - er iets over zeggen. Nu stamt de zaak-Khan uit 1975. Zou de AIVD na 29 jaar nog niet klaar te zijn met een onderzoek? Het is twijfelachtig al blijven er een aantal cruciale vragen onbeantwoord: - Waarom ondernam de BVD geen actie tegen Khan terwijl men al in 1975, toen de Pakistaan nog In Nederland woonde en werkte in Nederland, door collega's van Khan getipt werd dat hij een spion was? - Waarom probeerde Stork, waar Khan voor werkte, tot 1979 - drie jaar nadat Khan was ontsnapt naar Pakistan - nog zaken te doen met de Pakistaan? - Waarom werd Khan pas in 1983 - acht jaar na zijn vlucht - in Ne derland bij verstek veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf? Een vonnis dat later door een vormfout werd vernietigd? - Waarom bleef Khan Nederland in de jaren tachtig bezoeken en werd hij, toen hij in 1987 in Nederland werd aangehouden, met een de grens overgezet naar België? - Waarom kreeg Khan in 1993 nog officieel toestemming om zijn schoonvader in Bergen op Zoom te bezoeken? Minister Bot houdt zich van de domme. Hij kent de vragen noch de antwoorden. Datzelfde geldt voor zijn collega's in het kabinet. Een houding die men deelt met voorgaande kabinetten. Desinte resse? Knulligheid? Het onvermogen iets te snappen van interna tionale verhoudingen? Men wil er zich niet over uiten. De Neder- Minister Bot in Islamabad, geflankeerd door de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken (links) en zijn Ierse collega. Foto: AP landse politiek heeft steeds gedacht dat het niet zo n vaart zou lo pen meneer Khan. Dat liep dus heel anders. Er zijn voor mindere zaken parlementaire enquêtes georganiseerd. Twaalf voornamen is wel wat tteel karlsruhe/anp-afb - Je kind één ongewone naam geven is tot daaraan toe. Het voor zijn leven belasten met twaalf gaat te ver. Dat heeft het Constitutioneel Ge rechtshof in Duitsland beslo ten. Het hof verwierp een beroep van een moeder die haar zoon Chenekwahow Tecumseh Migiskau Kioma Ernesto Inti Prithibi Pathar Chajara Majim Henriko Ales- sandro wilde noemen. „De staat heeft de plicht de fun- damentale rechten van een kind te beschermen tegen de onverantwoordelijke naam- keuze door ouders", aldus de uitspraak die gisteren openbaar werd gemaakt. De moeder van de jongen was in beroep gegaan, nadat een lagere rechtbank in 1998 had besloten het aantal namen te beperken tot vijf.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5