SERVICE sprinters BunKer hill Bogracs gulyas met csipetke Minder wind Dé oplossing voor uw zoektocht! zaterdag 21 februari 2oo4 CD VAN DE DAG Genre: jazz The Music of Eric von Essen, vol. i Ala Pasqua, Peter Erskine eva. Cryptogramophone/Culture Toen Eric von Essen in augustus 1997 overleed, 43 jaar oud, ver loor de Amerikaanse jazzwereld een bassist die bij leven vergele ken werd met Charles Mingus en Scott La Faro. Alleen, buiten Los Angeles en Zweden kende vrijwel niemand deze componist, band leider, arrangeur en multi-instrumentalist van duizelingwekkend hoog niveau. Vrienden, collegae en beminden hebben zich tot het uiterste ingespannen om Von Essens naam postuum aan de verge telheid te ontrukken. Musici van niveau, zoals drummer Peter Esr- kine, pianist Alan Pasqua, gitarist Nels Cline, violist Jeff Gauthier en anderen hebben Von Essens belangrijkste stukken opnieuw op genomen en zo een drietal overzichtsalbums vervaardigd. Ze mo gen in de platenkast van geen enkele jazzprogrammeur ontbreken. Von Essen opereert namelijk met fiducie en slagvaardigheid in een genre dat bij anderen snel lusteloos of clichématig klinkt. Dat doet hij niet door thema's te stapelen of virtuositeit te etaleren, maar door harmonisch fraai te 'shiften' - Von Essen kleurt zijn arrange menten afwisselend fel en pastel. BOEK VAN DE DAG Genre: literair tijdschrift Bunker Hill Du vin, du pain, du chagrin uitg. Thomas Rap Prijs: 4,50 Bunker Hill is door het CPNB gekozen tot hét literaire tijdschrift van de Boekenweek 2004. De boekenpromotors zullen daar bij het zien van dit speciale boekenweeknummer geen spijt van krijgen. Onder de noemer Du vin, du pain, du chagrin heeft de redactie al lerhande oude en nieuwe teksten opgeduikeld die het literaire kli maat in Frankrijk duiden. Pieter van den Blink schetst een beeld van de moderne Franse literatuur tijdens een bezoek aan de Parij- se nachtclub Castel. Henk Pröpper doet in een dagboek kond van zijn ervaringen als directeur van het in Parijs gevestigde Institut Néerlandais en verwondert zich over het feit dat Hermans wel en Reve niet in het Frans is vertaald. Het hart van het nummer wordt gevormd door een uitgebreid interview met successchrijver Michel Houellebecq van de hand van zijn vertaler Martin de Haan. Verder oude, maar nog zeer levende Parijse observaties van John Fante en Colette en een onaardige beschrijving van Rimbaud ('Onbetrouw baar, hypocriet, gevaarlijk en door en door slecht. Maar tegelijk volstrekt onweerstaanbaar.') door Guus Luijters. Lekker leesvoer. KOKKERELLEN Traditionele Hongaarse goulashsoep met deegknoedeltjes De bogracs gulyas is een echt Hongaars gerecht. Het is een dikke soep (gulyas) die de koei endrijvers op de poesta's in hun ijzeren potten (bogracs) samen stelden. In Hongarije is de gulyas met csipetke (deegknoedeltjes) een van de populairste nationale gerechten. Hongarije, dat in mei toetreedt tot de Europese Unie, is een van de weinige Oost-Euro- pese landen met een interes sante culinaire geschiede nis, mede dankzij invloe den van de Turkse keu ken en de Balkan. Voor het gerecht van van daag haalden de Habs- burgers overigens des tijds hun neus op. Ze moesten niets hebben van dikke soepen die urenlang in ijzeren potten hadden geprutteld. Ingrediënten 100 gram doorregen spek blokjes; 3 grote grof gesnip perde uien; 2 teentjes fijnge hakte knoflook; 500-600 gram in blokjes gesneden doorregen runderlappen; 1 theel. karwij- zaad; 2 theel. milde paprika poeder; 3 theel. scherpe papri kapoeder; 4 grote ontvelde en in blokjes gesneden tomaten; 1 flinke in blokjes gesneden rode paprika; 500 gram in blokjes ge sneden aardappelen (geen af kokers); zout; zwarte peper uit de molen; 1 eetl. ragfijn gehakte bladselderij. Voor de csipetke: 75 gram gezeefde bloem; 1 theel. ijskoud water; 1 losge roerd ei. ken tot ze goudbruin zien en knapperig zijn. Neem ze uit de pan en laat ze op keukenpapier uitlekken en afkoelen. Fruit de uien 3 minuten in het in de pan achtergebleven spekvet. Schep de knoflook erdoor en doe er na 1 minuut het vlees bij. Laat alles zolang bakken tot het vlees de oorspronkelijke kleur heeft ver loren. Voeg karwijzaad, een beetje zout en beide paprika poeders toe. Schep alles enkele malen om. Schenk er 1 3/4 liter kokend water bij. Houd al les gedurende 2 1/2-3 uur tegen de kook aan. Voeg daarna tomaten-, papri ka- en aardappelblokjes toe. Schep alles enkele malen om en laat alles dan nog 25-30 minuten zacht jes koken. Proef de soep en voeg naar eigen smaak en inzicht zout en peper toe. Maakmet de vingers, snel een glad en soepel deegje van bloem, water, losgeroerd ei en wat zout. Vorm van het deeg bal- rmr letjes zo groot als hazelno- ry ten. Laat ze gedurende 12- 15 minuten in de soep zachtjes meekoken. Presentatie Dien de soep op in een voor verwarmde terrine. Roer de uit gebakken spekjes erdoor en strooi bladselderij over de soep. Geef er sneden beboterd of (nog liever) met spekvet of reu zel bestreken volkorenbrood bij. Voeg, bij gebruik van de altijd wat flauwe Nederlandse toma ten, 1-1 1/2 eetlepel tomaten puree uit blikje of tube toe. Bereiding Laat de spekblokjes in een hete (stoof)pan zolang zachtjes bak- Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemmerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A9 bij Heemskerk en A165 bij Hendrik-Ido-Ambacht. Zaterdag: A2 bij Ouder-Amstel en A4 bij Leidschendam. Zondag: A28 bij Staphorst en A15 bij Tiel. HET WEER door Jan Visser Vakantiegangers op de Canarische eilanden hebben de afgelopen dagen te maken gehad met slecht weer. Op het eilandje Hierro viel tussen donderdagoch tend en gisterochtend maar liefst 87 mm, in Santa Cruz de Tenerife werd 59 en in Las Palmas 56 mm afgetapt. De regens werden veroorzaakt door een ac tieve depressie in dat gebied. De druk in de kem liep gisterochtend terug naar 987 hPa. Het lagedrukge bied is ontstaan omdat het subtropenhoog bij de Azoren naar het noorden is verhuisd. De afgelopen dagen bevond het hogedrukgebied zich namelijk bo ven de Britse eilanden. Daardoor kon koude lucht uit het noordoosten van Europa helemaal tot voor de Marokkaanse kust uitstromen. Is het mis in het zuidwesten van Europa dan is het vaak goed weer bij ons. Gisteren eindelijk een echte stralende winterdag. Het is jammer dat er dan altijd meteen wordt gesproken over 'snijdende kou'. Dat is veel te zwaar aangezet (om 13 uur 3 graden), beter is om de term schraal te gebruiken. Doordat de lang gerekte hogedrukzone vooral boven de Noordzee in betekenis afneemt zijn de drukverschillen vandaag wat minder groot en dat betekent minder wind. De oostnoordoostenwind is over land matig, aan zee meest vrij krachtig. De middagtemperatuur komt uit op een graad of 5 en verder is het opnieuw tamelijk zonnig. Februari heeft dit jaar meer uren zon nodig om de grens van normaal te bereiken dan in een an dere jaren, want het is een schrikkeljaar. In een nor male februari (28 dagen) schijnt de zon 79, in een schrikkelmaand 82 uur. Het ziet er niet naar uit dat we daar dit jaar aan toekomen (februari was voor het laatst in 1997 aan de sombere kant) want vanaf mor gen zal het vaker bewolkt dan zonnig zijn. We krij gen vooral na het weekeinde te maken met een noordwestelijke stroming die onstabiele lucht naar het Noordzeegebied transporteert. Dat komt - met name dinsdag - ook tot uiting in winterse neerslag. <3 <3 r}- oo£ zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Bel de weerman voor het meest actuele weerbericht in de regi (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 1. Straat (Fr.); 5. kleding; 7. pop van taai-taai; 10. bolgewal 12. ampère; 14. aldus; 15. informatie; 17. brandstof; 19. bil woord; 20. symbool tantalium; 21. ongegist druivensap; 23. heldendicht; 25. spil; 26. rivier in Frankrijk; 28. symbd beryllium; 31. dienst belast met toezicht op orde en veiliglj 33. hint; 34. ten gunste van. Verticaal: 2. Grondtoon; 3. water (Fr.); 4. dun vliesje; 5. roeipen; 6. zetsel; 8. man die voor 't gezin en 't huishouden zorgt; 9. 11. voorzetsel; 12. lichaamsslagader; 13. planten; 14. zijn; inziens; 16. verlaagde toon; 18. doek; 22. rund; 24. rivier Siberië; 27. Egyptische godin; 29. hoogste punt; 30. in pril conditie; 31. onmeetbaar getal; 32. landbouwwerktuig, Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Uniform; 5. piepklein; 8. Eva; 9. kiwi; 10. gesnor. Verticaal: 1. Lucifer; 2. uitpraten; 3. orde; 6. lakens; 7. inworp. i die leien

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32