GESPREK VAN DE DAG 'Dame van de sjah' huilt in stilte Idols-kandidaten: groot succes nog moeilijk voor te stellen Nederlandse vertaling Farah Diba's 'Memoires van een keizerin' Down ZATERDAG 21 FEBRUARI 2OO4 .0 pv DAGELIJKS LEVEN u VVIUT iskerz. NIET- MET MIJ DANSEN/. MENSELIJK De Amerikaanse zangeres TINA TURNER gaat een hindoegodin spelen in de film 'The Goddess' van re gisseur Ismail Merchant (rechts op de foto). Met de FILMROL doet Turner na vier jaar weer van zich spre ken. De zangeres speelt de rol van de godin Shakti, dat 'goddelijke energie' bete kent. ,,lk identificeer me zelf met de energie van Shakti", stelt Turner, die zelf boeddhiste is. De zan geres reisde onlangs naar de Indiase deelstaat Kerala en miljoenenstad Bombay. Volgens Indian Express zal Turner in 'The Goddess' nummers in het Latijn en Sanskriet zingen. Foto: AP De Britse internetprovider Telewest Broadband heeft een systeem ontwikkeld waarmee het mogelijk is een E-MAIL MET EEN GEURTJE te versturen. Een kastje dat aan de computer wordt bevestigd, verspreidt de luchtjes. Zodra een e- mail binnenkomt waaraan een bepaalde geur is gekoppeld, gaat de veredelde luchtverfrisser aan. Volgens Telewest is het systeem vooral aantrekkelijk voor winkels. Zo kunnen supermarkten hun klanten per e-mail verleiden met de geur van vers brood en zouden reisbureaus de geur van zeelucht kunnen toevoegen aan hun reclame voor strandvakanties. Consumenten kunnen het kastje onder meer gebruiken om een e-mail met een lekker luchtje naar hun geliefde te stu ren. In het kastje zitten twintig verschillende aroma's die omgevormd kunnen worden tot zestig geuren. In de toekomst denkt het bedrijf een kastje te ontwik kelen dat meer dan 2000 geuren produceert. De internetprovider is nog bezig het kastje te testen en heeft nog niet bekendgemaakt wanneer het geursysteem op de markt komt. De 'WIJZEN UIT HET OOSTEN', die volgens het evangelie Jezus kort na diens geboorte in een stal in Bethlehem met een be zoek vereerden, waren mogelijk VROUWEN. Dat stelt de synode van de Church of England. De synode weigert daarom in een nieuw gebedsboek voor de jeugd het archaïsche woord Magi te vervangen door het mo dernere, maar minder precieze 'wise men' (wijze mannen). - Volgens de staatskerk koos de evangelist Mattheüs bewust voor het destijds al weinig ge bruikelijke woord Magi, om zo de exotische herkomst van de bezoekers aan te geven. Het woord werd alleen gebruikt voor Perzische gerechtsdienaars en kan zowel op vrouwen als op mannen slaan. Nergens in het Nieuwe Testament staat dat het mannen waren, aldus de syno de. Dat de bezoekers wijs wa ren, is trouwens al evenmin ze ker, vindt het kerkbestuur, dat het daarom dus maar op Magi houdt. Ook al weet bijna nie mand wat dat precies betekent. George FOREMAN kan 20 miljoen dollar verdienen bij een TERUGKEER in de boks- ring. Bokspromotor Don King heeft de in middels 55-jarige oud-wereldkampioen in het zwaargewicht uit Houston die gage in het vooruitzicht gesteld. Foreman over weegt nog één keer de handschoenen aan te trekken ter opluistering van de 30ste verjaardag van zijn legendarische WK-ge- vecht tegen Mohammed Ali in Zaïre, dat de geschiedenis inging als 'The Rumble in Jungle'. Foreman stond in 1997 voorde laatste keer in de ring. Toen verloor hij zijn wereldtitel aan Shannon Briggs. Foto: AP Een 30-jarige NOOR die het beu was om steeds CHAUFFEUR te moeten spelen voor zijn vriendin, heeft met opzet zijn RIJBEWIJS laten intrekken. De man zag een politieauto en drukte daarop het gaspedaal in. Hij passeerde de agenten te gen 137 kilometer per uur op een plek waar maar 80 km/uur is toegestaan. Hij slaagde in zijn opzet: de politie hield hem aan en slingerde hem op de bon. Af gelopen week bekende de man tegenover de rechter in de stad Trondheim de overtreding. Hij legde ook aan de rechter uit waarom hij het had gedaan. De rechter loofde zijn eerlijkheid maar zei de beweegreden niette begrijpen. De wens van de man ging in vervulling: de rechtbank trok zijn rijbewijs in voor een jaar, maar deed er ook nog twee weken gevangenisstraf bovenop. Het TEKENFILMDEBUUT van de beroemde Duitse speurder DERRICK heeft gemengde re acties opgeroepen. De acteurs Horst Tappert en Fritz Wepper, die tussen 1973 en 1998 de hoofdrol speelden in de 281 af leveringen van de politieserie, hebben hun stem geleend voor de tekenfilm. S. Johnson Een voorbeeld is altijd doeltreffender dan een voorschrift In de Schiecentrale, een oude elektriciteitsfabriek in het Rotter damse havengebied, is het een drukte van belang. De fabriek vormt al drie weken lang het de cor van de workshop-ronde van Idols en was deze week de locatie waar de pers de zes Idols Wild card-kandidaten eens aan de tand mocht voelen. De winnaar van die wildcardshow van vanavond ver overt de fel begeerde laatste plaats in de Idols-finale, naast de negen reeds geselecteerde finalisten. Voor sommige wannabe-Idols was het gisteren wel even schrik ken, al die media-aandacht. Zij liepen in de studio wat verdwaasd rond tussen de cameramensen, fotografen en andere journalisten. Gewillig lieten zij zich in de ge wenste poses zetten. Bang dat ze iets niet goed zou gaan, hoefden zij niet te zijn, want de televisie zender RTL 4 had naast elke kan didaat een medewerker neergezet die er op lette dat er niets ver keerd gezegd zou worden. Voor aÜe zes de kanidaten geldt dat ze jong zijn, staan te trappelen om de nieuwe Idol van Nederland te worden en er vooral niet bij stil te staan wat succes met zich mee kan brengen. Alice uit Utrecht (18), probeert vooral 'nuchter' te blijven. Ze heeft de afgelopen we ken al een aantal keren haar krab bel mogen uitdelen. „Het is leuk als mensen je van televisie ken nen en je aanspreken voor een handtekening. Nee, het succes is juist ontzettend leuk." Ook Tialda uit Spaarndam (18), die vorig jaar in Idols ook tot de workshops kwam, ziet vanzelf wel wat er op haar afkomt, mocht ze verder komen „Ik bel regelmatig met Jamai en kan hem dus om adviezen vragen. De 16-jarige Sharon uit Houten droomt ervan een groot artiest a la Beyoncé of Jennifer Lopez te worden. „Iemand die zelf danst en goed zingt. Iemand die knalt op het podium." Ze kan het zich nog niet zo goed vorstellen, hoe het succes zal zijn. „Het lijkt me nu nog vooral heel raar, als men sen bijvoorbeeld voor mijn deur zouden wachten totdat ik naar buiten kom." Voorlopig wil ze wél eerst haar havo-opleiding afma ken. Nick (20) uitVolendam: „Ik merk wel dat de negatieve opmerkingen me nu al minder doen. Hoewel, op het forum op mijn fansite staan massa's positieve berichten en twee negatieve. Ik weet de in houd van die positieve niet pre cies meer, maar wel van die ande re twee, stom hè?" Tegen Merel uit Kessel (16) is vroeger door leeftijdsgenoten wel gezegd dat ze niet kon zingen. „Daar had ik het dan wel moeilijk den avoi ins i iwijl lens mee. Als je bekend bent, heeft ie- dereen wel een mening over je. 1]w- ben bang dat ik de negatieve kri-^ tiek dan te zwaar zal opvatten. Maar die komt er zeker, en toch wil ik door." Frank uit Amsterdai (22) in een joggingbroek en een muts op zijn hoofd, slentert een beetje verveeld rond. „Ik zie de humor er wel van in. Ik zou het wel irritant vinden als er iets o ve|5 D me wordt geschreven wat niet (a| waar is en ik daardoor anders mi hete enzi mensen zou omgaan. Esther Koolstra Idols, wildcardshow, vanavond om 21 uur bij RTL 4. UWA ïiste rde tegi met loete tot' uldif het dsco Twintig jaar keizerin, vijfentwintig jaar bal lingschap. Tragiek beheerst het leven van Fa rah Pahlavi, vrouw van de laatste sjah van Iran en beter bekend onder haar meisjes naam Farah Diba. Ze heeft haar verdriet overmand en haar gedachten en observaties op papier gezet. De Nederlandse vertaling van haar boek 'Memoires van een keizerin' ligt vanaf vandaag in de winkel. Op het laatste moment wordt de ontmoe ting verplaatst. Een reden wordt niet gege ven, maar het heeft vast te maken met vei ligheid. Een kwart eeuw nadat Farah Pahla vi met haar man, sjah Mohamed Reza, Iran moest verlaten, wordt haar leven nog steeds bedreigd. Op het hoofd van de in middels 65-jarige sjahbanoe ('dame van de sjah') staat een prijs. Farah ontkomt dus niet aan strenge bewaking en talrijke voor zorgsmaatregelen Het bezoek wordt voor de deur van de rian te villa in een buitenwijk van de Ameri kaanse hoofdstad Washington gecontro leerd. Farah Pahlavi, zoals zelf sinds haar huwelijk met de sjah in december 1959 het liefst wordt genoemd, verdeelt haar tijd tussen Amerika en Parijs. In die laatste stad ontmoette ze als schuchter, 21-jarige archi tectuur studente per toeval de sjah; in de VS wonen haar kinderen en kleinkinderen. In Frankrijk wordt ze op straat nog dage lijks herkend. De Fransen beschouwen haar als 'een van hen', mede omdat haar levensavontuur in Parijs begon. In Amerika is Farah buiten de grote Iraanse gemeen schap vrijwel onbekend. Voor Farah zijn het drukke tijden. Eind vo rig jaar is haar in het Frans geschreven au tobiografie uitgekomen. In Frankrijk zijn er al bijna 300.000 exemplaren van verkocht. Het plotselinge overlijden van haar jongste dochter Leila (31), die in juni 2001 dood werd aangetroffen in een hotel in Londen, was de aanleiding om een boek te schrij ven. Ze greep het aan om haar verdriet te verwerken, om zelf grip te houden op het leven. 'Je komt de dood van een kind niet te boven. Ik huil sindsdien in stilte om mijn kleine Leila. Ik ben er niet in geslaagd mijn eigen kind te helpen,' schrijft ze. Leila heeft de ballingschap en de plotselin ge dood van haar vader nooit goed kunnen verwerken. Ze werd er psychisch ziek van, kwam nooit tot rust, kon niet slapen. Ze ging medicijnen en slaapmiddelen gebrui ken en was tot wanhoop van haar familie sh isb terwijl ze weer een sigaret opsteekt. reRD De soms revolutionaire ideeën van sjah ^ejje Mohamed Reza, die vrouwen stemrecht g ^en en de grootgrondbezitters hun land afnai tot liepen stuk op onwil, onbegrip, corruptie ongeduld en de harde hand van de sjah i j j;. en zijn geheime politie. Eind jaren zevent jjf wist het verzet, van jongeren die het alle- nvjif maal te langzaam ging en conservatieven j >s 0 die het te snel ging, zich te bundelen. Na rzjjn een jaar van geweld, stakingen, botsingei m protesten en wanorde, koos de sjah uiteii jjat( delijk eieren voor zijn geld. Het sjah en zi eV0I keizerlijke gevolg vluchtten op 16 januari ja q 1979 vanuit het opstandige Teheran naai een hun eerste ballingsoord Cairo. Het was het begin van een pijnlijke zwerf tocht die ruim een jaar later na kortstond ge verblijven in Marokko, de Bahamas, '3Ï Mexico, de Verenigde Staten en Panama, weer in Egypte zou eindigen. Daar overle in de zomer van 1980 de sjah, die al een HAA< paar jaar aan kanker leed. Farah en haar ^e. vier kinderen moesten een nieuw leven o te co bouwen. Van de ene op de andere dag was de ge- vierde held van het Westen een paria, dit lca j, nergens meer welkom was. „Dat heeft oi eren veel pijn gedaan," aldus Farah. De hoofc sma( stukken over hun zwerftocht lezen als ee us e thriller. Maar het is een triest relaas. weet Over de jaren die volgden is ze opmerkel en a. stil. „Dat klopt. Dat hebben meer mense 5 Lu' me gezegd. Die 25 jaar zijn ook zo snel gfs doc gaan. Er is veel gebeurd. Dat moet ik nog n(j tc een keer opschrijven, maar het boek is al dik en de uitgever wilde dat ik opschoot. Menselijk gezien was het-ook geen mooi Bn periode in mijn leven. Het tij. begint te keren. In de vergelijking»4" met de Iraanse republiek, brengt het be- ERDil wind van de sjah het er tegenwoordig nil ercja zo slecht vanaf. Er is weer belangstelling j^g r meer waardering voor het keizerlijke regj je gt. me. „De mensen hebben toen van de vii aarcj' heid geproefd. Iran was een gerespectee lebb' land. Iraniërs waren overal welkom. En i Ze worden overal als terroristen gezien. n pj( laatste 25 jaar heeft vooral ellende ge bracht." Ze krijgt dagelijks honderden e *ens "op i Tragiek beheerst het leven van Farah Pahlavi. Foto's: GPD niet aanspreekbaar. De slaapmiddelen de den haar de das om. „Het was geen zelf moord", schrijft Farah, die nog iedere dag aan haar dochter moet denken. 'De dood van Leila wierp mij in een bodemloze, ontroostbare wan hoop', noteert Farah. Ze neemt zich voor meer tijd te beste den aan zichzelf en haar gezin. 'Na veertig jaar van mijn leven aan Iran te hebben gewijd heb ik het recht om me nu bezig te houden met mijn eigen vlees en bloed', schrijft ze. Dat was begin dit jaar met de geboorte van een derde ldeinkind ook alle reden voor. De keizerin vertelt enthousiast over de baby, maar geeft toe dat van haar voornemen om zich intensief met haar kleinkind bezig te houden, weinig terecht komt. „Ik heb al veertig interviews gegeven," bekent Farah, mails uit haar vaderland. Vooral van jon ^Si ren. Die vragen haar om advies, om raa( gewoon om hulp bij een werkstuk. Som: larvo vragen ze of Farah hen wil opbellen, om en fl een praatje te maken of om bij iemand e goed woordje te doen. „De jongeren willen weten hoe het is ge weest, willen verandering en willen lerei J S. van het verleden." Farah put er moed uiu Ze gelooft dat zelf het einde van het bew IAAC van theocraten nog zal meemaken. „Ah tmo( luut." Jett traks Hans Jacobs j^g gdie Farah Diba Pahlawi, memoires van een reerr) zerin. House of Books, 17,50 euro. tje ïats d Farah Diba en de sjah, vlak voor zijn dood. Foto links: de 'dame van de sjah' i 2001 overleden dochter Leila. Ik ben erg down op dit moment. Tien minuten ge leden zag ik Wieteke van Dort in het tv-program- ma B en W. Witteman zat voor. De vervolging van Jomanda was aan de orde i.v.m. de dood van Syl via Millecam. Haye van der Heyden -hij woonde een aantal jaren met Sylvia samen- kreeg als eerste het woord. „Sylvia liep voortdurend op en neer van de reguliere arts naar het alternatieve circuit. Als de artsen sombere mededelingen voor haar hadden, liet zij zich niet behandelen. In plaats daarvan ging ze elders, zoals bij een Jomanda, beter nieuws halen. Dat moest fout lopen op den duur.Haye zei het niet letterlijk zo maar hier kwamen zijn woor den toch op neer. Verstandige taal. „En wat vindt u ervan mevrouw Van Dort", vroeg Witteman. Ik hield mijn hart vast. Vanaf het ogenblik dat ik Wieteke aan de tafel bij Paul zag zitten, had ik al een erg bang voorgevoel. Ik ken Wiet en geloof me: lievere vrouw is moeilijk denkbaar. Maar zo gauw het over de geneeskunst gaat, is een zweefmolen er niets bij. En dan druk ik me vriendelijk uit. Moest ik eigenlijk niet doen want ik ben goed loenig maar laat ik beleefd blijven. Aan de tafel van B en W overtrof Wieteke zichzelf: „Sylvia had geen kanker, hooguit op het eind maar eerder niet" en „Ik hoor stemmen, stemmen van engelen ook" of „Jomanda zei alleen maar dat ze niet doorkreeg dat Sylvia kanker had". „Geen kanker, engelenstemmen en Jomanda stuurt iedereen altijd naar de dokter.Ik overdrijf waarschijnlijk maar hier kwam Van Dorts bijdrage zo'n beetje op neer. Kwam nog bij dat ze, beeldschoon van nature, er voor deze gele genheid uitzag als het kruidenvrouwtje zelf. De rest van de uitzending kwam Wiet gelukkig nauwelijks meer aan het woord. Ik geloof ook nier dat ze erg serieus genomen werd door de andere leden van het panel, naast Haye nog een arts en een juriste. Het was dapper van Wieteke dat ze was gaan zit ten, dat wel. Ze moet geweten hebben dat ze de ri see van de uitzending zou zijn. Maar toch: geen kanker en engelenstemmen, how low can you go. Ik vervloek mezelf dat ik haar vanochtend niet ge beld heb: „Wiet, doe mij een plezier en ga een paar dagen naar je stacaravan. Wees even onbereikbaar voor de Pauwen, de Polakken en de Wittemannen". Het lullige is dat ik nu na de uitzending dus, er tegenop zie om haar te bellen. Stel je dat even voor: Joost Prinsen die Wieteke van Dort niet durft te bellen. Lullig toch. Ik heb Aart ge beld: „B en Wgezien, Aart?" Natuurlijk had ie het gezien. We treurden samen over onze lievelingscollega, over de aperte onzin, over het ergerlijke gelul. Maar wat doe je er aan? Ben ik mijn zusters hoeder? Godsamme, had ik haar nou maar gewaarschuwd vandaag. Ben erg down.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2