Succesvol Radio 2 is 'héél publiek massamedium' MEDIA Online registreren voorkomt ideeënroof 'Liedje kan niet te goed zijn voor songfestival' Parool volledig op half formaat Ballades domineren nationale eindronde Tekstdichter Bruce Smith drukt met twee bijdragen stempel op finale Definitief einde voor De Kast Leeuwarden - De Friese pop groep De Kast houdt er defini tief mee op. Dat heeft zanger Jan Tekstra gisteren bekendge maakt. Na een jaar hard werken zijn de bandleden tot de con clusie gekomen dat de band in deze samenstelling niet veel toekomst heeft. Na het vertrek van zanger Syb van der Ploeg en drummer Nico Outhuijse, twee jaar geleden, maakte De Kast met zanger Jan Tekstra en drummer Fokke de Jong een doorstart. Nu blijkt dat er te weinig belangstelling is voor het nieuwe werk en de op tredens. Wat de huidige band leden in de toekomst gaan doen, is nog niet duidelijk. Ex- bandleden Syb en Nico maken deel uit van de rockband Span ner, die in het voorjaar een tour door Duitsland maakt. (ANP) Filmpje! op SBS6 mag van rechter Amsterdam- SBS6 mag van avond van de voorzieningen- rechter van de rechtbank in Amsterdam Filmpje!, de bio scoopfilm van Paul de Leeuw, gewoon uitzenden. De rechter deed vrijdagmiddag direct uit spraak na het kort geding dat Paul de Leeuw en de VARA hadden aangespannen tegen de televisiezender SBS6 en pro ductiebedrijf Endemol. De Leeuw wil dat zijn film niet wordt uitgezonden door een commerciële omroep en wordt onderbroken door reclames. Dat vond de rechter te weinig steekhoudend om de uitzen ding te verbieden. (ANP) zaterdag 21 februari 2oo4 Het is in tijden waarin de publieke om roep vaak kreunt onder het succes van de commerciëlen opvallend nieuws: Radio 2 haalde in december en januari het hoogste luistertijdaandeel van alle zenders, hoger dan Sky Radio, het com merciële station dat jaren achtereen met die eer ging strijken. En al was de eerste plaats vooral te danken aan het succes van de Top 2000 van 2003, zen dercoördinator Kees Toering is méér dan tevreden. „We doen het over de hele linie erg goed." door Patrick van den Hurk Hilversum - Toen Radio 2 in 1996 in de huidige vorm uit de startblokken ging, waren nogal wat mensen in om roepland sceptisch over kansen van de zender. Het moest een station worden dat een doelgroep van 35 tot 55 jaar moest gaan bedienen met een mix van muziek en informatie. Vlees noch vis, oordeelden sommigen, en dus gedoemd te mislukken. Hoe an ders liep het. Over de afgelopen twee maanden was Radio 2 zomaar de best beluisterde zender van Nederland. „Het gaat niet waanzinnig hard", zegt Toering. „Maar er zit al sinds het be gin een gestage groei in de luistercij fers. Dat komt natuurlijk allereerst door een goede basisprogrammering, maar ook door evenementen als de themaweken. Daardoor blijven men sen hangen. En als je weet dat men sen gemiddeld slechts naar ongeveer anderhalf radiostation luisteren, dan Kees Toering: „We lopen behoorlijk gelijk op met de maatschappij, en we zijn een massamedipm dat de bevolking in al haar geledingen weet te bereiken." Foto: Ton Kastermans weet je ook dat je ze ook bijna niet meer kwijtraakt als je ze één keer aan je zender hebt gebonden. Radio werkt wat betreft zo volslagen anders dan tv. Er wordt vrijwel niet gezapt", aldus de zendercoördinator. Hoe verklaart Toering het feit dat de luisteraar juist bij Radio 2 blijft han gen? „Het station is zó opgezet dat je er lang naar kunt luisteren. Het moet een zender zijn die je 's ochtends aanzet en die je 's avonds nóg aan hebt staan. Zo hebben we de pro grammering opgezet, en dat werkt. In aantallen heeft Sky meer luisteraars, maar die blijven minder lang. Dat willen we zo houden, en dan moeten we op de snelheid van de luisteraar blijven. Niet te snel nét even iets an ders doen of iets nieuws. Makers wil len dat vaak heel snel, maar de luiste raars hebben dat helemaal niet. Ik moet hier vaker op de rem staan dan dat ik gas kan geven." Het is volgens Toering voor een goe de mainstream-zender vooral een kwestie van balanceren op alle fron ten. „In de muziek zoeken we naar toegankelijke platen waar de scherpe randjes af zijn, zonder dat het suf en saai wordt. In onze informatievoor ziening willen we de zaken toch iets duidelijker maken dan elders ge beurt, maar we zijn ook weer geen Radio 1. En onze 'tone of voice', het geluid dat je wilt brengen, moet pret tig in het midden liggen. Niet de za kelijkheid van Radio 1 of de grappen makerij van deejays op 3FM, maar een warm en betrouwbaar geluid. Dat is best moeilijk. We dansen hier continu op een dun koord." Waar het de muziek betreft, is 'har monieus' het sleutelwoord. „Het moet prettige muziek zijn, die ieder een in principe kan meezingen. Mu ziek uit het grote middengebied. Ui tersten als metal of smartlappen ho ren daar niet bij. Maar je moet ook uitkijken niet in slomigheid te verval len. Dus blijven we zoeken aan de randen van het middengebied, en daardoor is een band als U2 de a, lopen jaren een belangrijke factoij onze keuze geworden. Daarbij zoj we er ook voor om mee te groeien met de tijd. Muziek uit de vroege j| ren zestig draaien we al minder, c dat stilstand de dood in de pot b kent. Dan word je ouwelijk." Toering verwacht dat het luistera deel van zijn zender weer naar h J normale niveau terugzakt als hel fect van de Top 2000 en de net al sloten Week van de jaren '60 is u werkt. „Dat is niet erg. Als we opl langere duur maar blijven groeiel Het gaat mij daarbij niet om de ii komsten uit reclame, maar om d motivatie die het succes de makt a geeft. Iedereen vindt het leuk on re een winnend team te horen. DatL geldt ook voor de luisteraars. We 99 gen van de week honderden reat toen we een paar keer hadden gt meld dat we nummer één waren bevestigt mensen dat ze de goed keuze hebben gemaakt." „Veel stations hebben een herke baar, maar eenzijdig profiel. Zenl maken gebruik van een leefstijlei finitie, die acht grote groepen Ne landers onderscheidt. Als je één twee van de groepen bereikt, hel een scherp profiel, zoals bijvoor! 1 Radio 4. De commerciële station mikken op drie of vier groepen, e dat ze daar dan gericht reclame i| kunnen werven. Uit onderzoek tl dat Radio 2 alle acht groepen beif We lopen dus behoorlijk gelijk oj met de maatschappij, en we zijn] massamedium dat de bevolking u haar geledingen weet te bereiken vind ik héél erg publiek. Ivo Niehe. Foto: GPD Niehe richt nieuw tv-bedrijf op Hilversum - Presentator en tv- producent Ivo Niehe richt sa men met zijn zakenpartner Re- né Stokvis een nieuw produc tiebedrijf op dat tv-drama gaat maken. Het bedrijf Stokvis - Niehe Producties heeft daar voor toenadering gezocht tot filmproducent Paul Voorthuy- sen, die een serie wil baseren op de film Feestje! Samen heb ben zij het bedrijf SNV Fiction opgericht dat zich gaat vestigen op het Hilversumse mediapark. door Patrick van den Hurk Hilversum - Programmama kers, schrijvers, software-ont- wikkelaars en wetenschappers kunnen hun formats, manu scripten en onderzoekswerk voortaan in de 'oerfase', die van het idee, online officieel laten registreren. Het wordt daardoor een stuk makkelijker om even tuele diefstal van intellectueel eigendom aan te tonen en aan te vechten. De digitale registra tie is een initiatief van oud-ra- dioproducer Brian Hoolahan, die er het bedrijf File-reg voor opzette. Registratie was altijd al mogelijk door een idee bij een notaris te deponeren. Dat is echter een dure en vrij omslachtige weg, die daarom door veel mensen niet wordt gekozen. Daardoor lopen 'creatieven' het risico dat een idee waarmee ze de boer opgaan in een vroeg stadium door iemand anders wordt op gepikt en te gelde wordt ge maakt, terwijl de oorspronkelij ke bedenker op geen enkele manier met bewijs kan aanto nen de eigenaar van het plan te zijn. Bescherming Die praktijk is in omroepland zeker niet vreemd, zegt Hool ahan. „Denk aan programma- formats. Maar een schrijver met een manuscript is ook een mooi voorbeeld. Hij stuurt het naar verschillende uitgevers, in de hoop het uitgegeven te krij gen. Pas als dat gebeurt, gaat de bescherming van het auteurs recht gelden. De uitgevers be sluiten niet te publiceren, maar hebben intussen wel allemaal het manuscript gelezen, en er is niets dat de schrijver garan deert dat niemand met zijn idee aan de haal gaat." File-reg moet die vorm van diefstal op een goedkope en ef ficiënte manier tegengaan. De kosten voor de registratie van een idee zijn met 12 euro voor vijf jaar een fractie van die van een notaris, en de bedenker kan de registratie van achter zijn ei gen computer doen, in principe vanaf elke plek ter wereld. De bescherming van het idee geldt in de Europese Unie en in de Verenigde Staten, of naar keuze in één van de twee. File-reg krijgt het idee zelf niet in handen, zodat dat veilig is voor bijvoorbeeld hackers. Er wordt bij registratie in enkele minuten met speciale software slechts een officieel gedateerde 'digitale vingerafdruk' van ge maakt, die alleen maar past bij het oorspronkelijke document. „Open het origineel, voeg één spatie toe, sla het weer op en de vingerafdruk komt er al niet meer mee overeen", alcjus Hoolahan. File-reg bewaart vervolgens al leen de zonder het origineel on leesbare vingerafdruk, waarvan ook een back-up wordt ge-1 maakt. Het origineel blijft ge woon op de computer van de bedenker staan. Sinds digitale vingerafdrukken en handteke ningen recent kracht van rechtsgeldigheid in de Europe se Unie kregen, is het idee door deze techniek daadwerkelijk beschermd. In de Verenigde Staten bestond deze mogelijk heid al langer. Hoolahan begon aan File-reg te werken toen in 1999 een idee dat hij had voor een millenni um-project opeens elders op dook. Omdat hij zijn plan ner gens had laten vastleggen, was er niets dat hij kon doen om het te claimen. De radioproducer was op zich al gewend aan de diefstal van gedachtengoed. Als je hier in Hilversum om je heen kijkt, zie je dat er wordt gestolen als de raven", aldus Hoolahan. Behoefte Hij beet zich daarom vast in het project, dat in de ruim vier jaar die sindsdien zijn verstreken uitgroeide tot zijn hoofdwerk zaamheid. Hij stopte met zijn radiowerk toen hij merkte dat er zo'n grote behoefte bestond aan een officiële registratie van ideeën dat hij er zijn nieuwe baan van kon maken. „We draaien nu een paar maanden, en zonder enige publiciteit hebben we al bijna zeventig klanten in binnen- en buiten land." Overigens merkt Hoolahan op dat registratie van een idee niet voldoende is als de bedenker er vervolgens niets meer mee doet. „Na registratie zal het toch moeten worden uitge werkt en moet er gewoon pa tent worden aangevraagd of het auteursrecht zal moeten gaan gelden. Laat je het idee liggen en komt hetzelfde plan uit de koker van iemand anders die het wél uitwerkt, dan heb je voor de rechter aan registratie ook niets." File-reg is te bereiken via de hoofdsite www.file-reg.com en drie websites per deelgebied: www.media-reg.com www.science-reg.com en www.software-reg.com amsterdam/anp - Het Parool verschijnt vanaf 31 maart volle dig op het kleinere tabloidfor maat. Dat vertelde hoofdredac teur E. van Gruijthuijsen giste ren. De krant, die zich voorna melijk richt op Amsterdam, heeft al bijna acht jaar de wens om op tabloidformaat te ver schijnen. Het dagblad, dat zich losweekte uit het concern PCM, heeft in middels lezersonderzoek ver richt en gekeken naar ervarin gen van kranten in het buiten land. De lezers zeiden een krant op een kleiner formaat te waar deren. In Engeland gaven The Independent en The Times le zers de keus tussen beide for maten en dat zorgde voor een forse groei. In België gebeurde iets soortgelijks met de Gazet van Antwerpen en gaat De Standaard volledig over. Met deze gegevens in het ach terhoofd waagt Het Paroo de sprong. De krant heeft dagelijkse bijlage PS op tab formaat, maar nu schakel— hele krant over. De krant wordt dikker komt vooral het Amsterdl| nieuws ten goede. De brieken (bijvoorbeeld m nieuws) blijven ongew Ook na de formaatwij blijft Het Parool een lar r uitgegeven dagblad. Het Parool meldde gister vens dat de krant in het N kwartaal van 2003 een p resultaat van 318.000 euro geboekt. In dezelfde p van 2002 was er nog spral een negatief bedrijfsrei van 1,1 miljoen euro. Het positieve resultaat is 1 te danken aan een in' van de organisatie en kosten voor onder meei vesting, techniek en stratie, en een lage papiei hilversum/gpd - Traagheid was tot nu toe het trefwoord van het Nationaal Songfestival. Langza me nummers scoorden goed en zorgen voor een finale die wordt gedomineerd door balla des. En de aanloop naar de fi nale toe blonk ook al niet uit door snelheid. Vijf voorronden - vier reguliere en een herkansing - waren er voor nodig om het aantal kan didaten van 24 terug te brengen tot tien. Een zorgvuldige selec tie kost tijd, is kennelijk de ge dachte achter deze lange proce dure. Maar nu gaat het vlot. Morgen valt de beslissing en kiezen jury en tv-kijkers uit de tien finalis ten het lied waarmee Neder land weer eens indruk moet gaan maken op het Eurovisie podium. Dat was in elk geval de op dracht die de vakjury zichzelf had meegegeven. Vorig jaar, zo vertelde juryvoorzitter Cornald Maas al bij de eerste voorronde, was wellicht een fout gemaakt met 'One more night'. Het is zo'n typisch songfestivallied, een nummer dat keurig voldoet aan de - ongeschreven - festi- valwetten. Maar de Europese televoter van 2003 bleek in de stemming te zijn voor iets gedurfders. An ders is de eerste plaats van de Turkse disco harem-act van Sertab, de tweede plek voor het Belgische neofolkies Urban Trad en de tegenvallende der tiende plaats van Esther Hart niet de verklaren. Het is dus zaak anno 2004 een inzending te kiezen die opvalt, die zich kwalitatief onderscheidt in per formance, compositie en zang, aldus Maas. Het opmerkelijke tijdens alle voorronden was dat vooral bal lades en mid-tempo nummers in de smaak vielen bij publiek en jury. Zeven van de tien fina listen komen met intieme, ge voelige en vooral vocaal sterke nummers. Alle tien finalisten van morgenavond Adriana Romijn: On a wing and a prayer Anja Wessels: Heart of stone Babette Labeij: Allright Bas en Joël: Celeste Chariy: She'll take your breath away Cherwin: Show me the love Judith Jobse: Love me Reunion: Without you Suzy 'n' The Hi-Rollers: Mississippi Miss Yellow Pearl: For you and me Met name het duo Reunion en zangeres Judith Jobse lijken op grond van de resultaten uit de voorronden, waarin ze bijna de helft van het totaal aantal pu- blieksstemmen wisten binnen te halen, hoge ogen te gaan gooien. Maar een andere, meer verras sende afloop, is evengoed mo gelijk. De balladliefhebbers zul len hun stemmen verdelen over een aantal liedjes, waardoor juist een van de drie up-tempo- nummers wel eens met de winst kan gaan strijken. De linedancers van Suzy 'n' The Hi-Rollers en Charly's moderne hitparadepop zijn dus gevaarlij ke outsiders. Gedurfd zou een keuze voor een van beiden ze ker zijn. Als iemand uitkijkt naar de finale van het Nationaal Songfestival is het Bruce Smith uit Hilversum wel. Hij heeft maarliefst twee van de tien liedjes ge schreven die zondagavond in de finale strijden om een ticket naar Istanbul en dat is behoorlijk uniek. „Het beste lied moet winnen." door Nico Postma Hilversum - Line-dancing vindt hij ei genlijk niet zijn cup of tea. Toch zullen cowboys en -girls moeilijk stil kunnen blijven zitten bij het horen van het liedje Mississippi Miss van de Hilver summer Bruce Smith. En ook in een skihut zou het liedje in de komende krokusvakantie best kunnen scoren. „De tekst lag gewoon op de plank. Ik heb het droog geschreven in een me trum, nog voordat de muziek er was en niet specifiek voor het songfestival. Componist Paul Mayer heeft er daarna een uitstekend deuntje op gemaakt. Het is een vrolijk moppie geworden", vertelt Smith. Sinds het Nederlands niet meer heilig is op het Nationaal Songfestival, stuurt de in Londen opgegroeide tekstdichter liedjes in zijn moedertaal in. Nooit haalden zijn liedjes de eindstreep en nu is hij de koning te rijk met twee van zijn liedjes in de finale. Voor de Hilver sumse Adriana Romijn, met wie hij sinds 1998 samenwerkt, schreef hij sa men met componist Christan Groten- breg de serieuze ballad On a wing and a prayer. Mississipi Miss wordt uitge voerd door Suzy 'n' The Hi-Rollers, een groepje Rotterdamse conservatori umstudenten. Verrassend vindt Smith de overwin ning van Adriana Romijn, die als laat ste werd toegevoegd aan de voorron des na een diskwalificatie van iemand anders. Vorig jaar zat ze met hetzelfde liedje ook al op de reservebank. „Ik had dit nooit verwacht, want het lied is niet typisch songfestival. Volgens mij heeft het de finale toch gehaald, om dat we dit jaar een bijzonder goed ge- informeerde en muzikale jury hebben De twee songfestivalliedjes Mississippi Miss en On a wing and a prayer van de Hilversums tekstdichter Bruce Smith zijn te genpolen van elkaar. Foto: Ton Kastermans die het liedje wist te waarderen." Smith verbaast zich over de reacties van het publiek die op de website van het songfestival schrijven dat het liedje 'te goed' is. „Niets kan te goed zijn. Ik krijg daar een dubbel gevoel van. Het is heus vleiend, maar aan de andere kant ben ik verontwaardigd. Want waarom zou een liedje te goed zijn?" Smith erkent dat beide liedjes muzi kaal gezien twee uitersten van elkaar zijn. On a wing and a prayer is een uit drukking van Spitfire piloten die met een aan flarden geschoten kist terug naar de basis vlogen. Ze vlogen bij wij ze van spreken naar huis op één vleu gel en een schietgebedje. Het 'hoopge vende en beschouwlijke' liedje mij mert over een relatie met ups en downs, maar de liefde overwint op het nippertje. Mississippi Miss daarentegen is een vrolijk relaas over een beroepsgokker die mensen uitschudt op een rader stoomboot op de Mississippi. Maar als hij valt voor de charmes van de Missis sippi Miss, krijgt hij zijn verdiende loon. Zij leest hem de les. „Juist dit liedje zit vol dubbele bodems en is taalkundig complexer", vertelt Smith. Dat jurylid Cor Bakker het een nie mendalletje noemde en niet begreep dat uitgerekend conservatoriumstu denten zich hiervoor lenen, vindt Smith niet terecht. „De studenten zit ten op de theaterafdeling en dit liedje zou heel gemakkelijk in een musical kunnen. Het is juist heel moeilijk om dit uit te voeren en te schrijven! Een voud is soms complex. Het publiek ging er gelukkig wel voor. Zij vangen volgens mij flarden op van het liedje dat vol zit met leuke cadeautjes, seksu ele toespelingen en dubbele bodems. Op internationale songfestivalsites merk ik dat Engelsen die toespelingen wel horen en snappen." Smith vindt dat het beste lied moet winnen. „De jury heeft het niet zo op Mississippi Miss, met Cor Bakker en Daniël Lohues voorop. Alleen Rob Stenders en Cornald Maas zijn meer Mississippi Miss gezind." Smith vervolgt: „Sommige mensen zullen niet gauw toegeven dat z lied leuk vinden. Dat is een von schroom. Ze durven er niet vooifj komen. Net als Frans Bauer, dat bepaalde kringen not done en d heeft nu zelf in de grachtengordlj cultstatus bereikt. Mississippi ïv ook zo'n lied waarvan mensen zj dat ze het afschuwelijk vinden, of het niet cool is het tegenoverges te beweren. Hun hoofd zal echte| moeite hebben hun voeten te d te stoppen met tappen." ,|r n Smith heeft beide nummers op feit, computer staan en als hij ze beltlige weet hij dat het zondag een spas 15 c de avond wordt. „We zijn geen «it zers meer. We hebben al veel bi en ik verwacht dat het succes vi liedjes niet stopt bij de finale.' grootste concurenten vindt Sm dith Jobse uit Amsterdam, Reui '1: Waalre en Yellow Pearl uit ApelEvei „De finale is heel divers, wat v< ken en voorspellen moeilijk ma Naast het songfestival is Bruce druk met grote artiesten, ondei groep Ten Sharp die vorig jaar Smiths lied The Missing Chapti ®CI bracht op hun laatste cd-albun f Q En Rob de Nijs neemt nog dit ja 2- liedje van Smith en Grotenbregergi voor zijn nieuwe Engelstalige jaiepii oriënteerde cd. Voor het laatstforb This Way van Total Touch schr J samen met Trijntje Oosterhuis 'n' Now en I will stay around. broer Tjeerd Oosterhuis schree opdracht van Amnesty Interna het lied Keep the Flame Alive d groep Romeo in 1999 zong op 1 ,jjnc schillende bevrijdingsfestivals dat jaar ook uitbracht op single recent zijn de nummers die Sn schreef voor het laatste abum van Petra Berger: Beyond your en The Goddess 'n' The Slave, drukte ook zijn stempel op het ste lied van Lee Towers: My Po Rotterdam. „Dit is Lee's nieuw aan Rotterdam geworden. Alli arbeiders hebben de cd gekre Nationaal Songfestival, de fina dag 22 februari, Nederland 2, 2

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28