KUNST CULTUUR Rumoer rond 'buitenlandse' Oscar Leidse Sleuteltjes in een nieuw jasje 'spor;»': unieke mix Gebouwen en travestieten in fotografische schilderijen J J 7 van fijnzinnige en krachtige dansgebaren ft n Vinkenoog. United Photos tBoer/Babette Stapel ikenoog in race volging Komrij ei sterdam - Simon Vinkenoog dichtersduo Ingmar Heytze- 1 mz Mirck zijn de grote kans- ibers om het werk van de ru BTtijdig afgetreden Dichter ig Vaderlands Gerrit Komrij jaar voort te zetten. Vinken- Op j en Heytze/ Mirck hebben lei meeste stemmen verzameld d' lens tussentijdse verkiezin- via www.epibreren.com/rs. verkiezingen zijn ingesteld lat Komrij eind januari be- Dt zijn functie neer te leggen. 1 de tijdelijke Dichter des lerlands wordt verwacht dat üf zij de Nederlandse taal in 4 verrijkt met een nieuw prd en 'een gevleugelde uit- en gedichten maakt rationale drama's en fees- Vinkenoog heeft al laten en dat hij de functie wil vaarden. lurtmuseum «t Zcala haag - Het Volksbuurtmu- aan de Hobbemastraat in Haag heet voortaan Zcala. liding vindt dat de term ;um geen recht meer doet de grote verscheidenheid activiteiten. De term 'mu- zou ook te stoffig zijn. De naam staat voor het 9j|a aan mogelijkheden. Zcala it zich onder meer ook op Miter. Er is gekozen voor de eerste letter voor het on- limtpcheid met het theater Scala ,tot 1952 gevestigd was aan 1 0 Wagenstraat in Den Haag. namo Open Air ier in Nijmegen iegen - Dynamo Open Air Bt weer naar Nijmegen. Lief- ers van hardrock-muziek ïen 5 juni terecht in het N èrtpark. Dit jaar is Slayer de fdact op het festival. Ver- d over twee podia treden tien bands op. De voorver- begint vandaag. zaterdag 21 FEBRUARI 2004 den haag/gpd - In Hollywood is rumoer ontstaan over de wijze waarop de nomi naties tot stand komen met name in de categorie beste niet-Engels gesproken speelfilm, waarvoor dit jaar onder meer de Nederlandse productie 'De Tweeling' geplaatst werd bij de laatste vijf. Zelfs binnen de gelederen van The Academy Of Motion Pictures Arts Science be staat grote onvrede over de behoudende mentaliteit van de mensen die de voor selectie maken. Het Amerikaanse vakblad meldt dat le den van de Academy de druk opvoeren om eindelijk eens de bezem te halen door het comité dat over de nominaties beslist. Volgens een geciteerde opposant maken 65-plussers zonder gevoel voor nieuwe vormen van cinema de dienst uit. „Ze hebben een voorkeur voor ou derwets en traag vertelde verhalen, het liefst over grootvaders en kleine jongens en voor alles wat te maken heeft met de Tweede Wereldoorlog of de Holocaust." 'De Tweeling' werd overigens niet bij naam genoemd maar past wel enigszins in het signalement. Als schrijnend bewijs van de falende in zichten wordt het feit genoemd dat vorig jaar het Braziliaanse 'Cidade De Deus' niet werd genomineerd. Maar nadat de film werd geïmporteerd en door ieder een bekeken kon worden, werden de kwaliteiten alsnog herkend. Het werk stuk krijgt nu een rehabilitatie in de vorm van maar liefst vier Oscars-nomi naties. „Een slag in het gezicht van the foreign-language committee", conclu deert Variety. Het blad bestempelt het ontbreken op de nominatie-lijst van de Afghaanse film 'Osama'wél winnaar van de Golden Globe, als belangrijkste misser van dit jaar. Verder worden de Duitse film 'Good Bye Lenin' en de Mongoolse in zending 'The Story Of The Weeping Ca mel' genoemd als evidente missers. Ook de Koreaanse film 'Spring, Summer, Fall, Winter and Spring Again' kwam naar voren als een film die een nomina tie zou hebben verdiend. Van de films die wél een nominatie hebben gekregen, schijnt alleen de Canadese inzending 'Les Invasions Barbares' boven ieders kritiek te zijn verheven. Er werden dit jaar 56 films ingezonden voor de catego rie niet-Engels gesproken films. Daar werd naar gekeken door drie groepen vrijwilligers die elk 18 films moesten be oordelen. De comité-leden hoeven maar 14 films gezien te hebben om te mogen stem men. Het schijnt heel moeilijk te zijn om rond kerstmis en nieuwjaar voldoende deskundigen te vinden die zich met die taak willen belasten. Per sessie worden achter elkaar twee films gedraaid, on derbroken door een maaltijd. Volgens insiders worden deze bijeenkomsten door veel gepensioneerden uit het film vak vooral voor de gezelligheid bijge woond en voor die gratis maaltijden. Thekla Reuten (links) als Lotte en Nadja Uhl als Anna in 'De Twee ling': genomineerd door '65-plussers zonder gevoel voor nieuwe vor men van cinema'. Foto: AP/RCV Entertainment Zoon van componist haalt oude liedjes onder het stof vandaan vervolg van voorpagina door Herman Joustra leiden - Annie MG Schmidt? We reldberoemd in Nederland. De Leidse Sleuteltjes? Wie kent ze niet. Dikkertje Dap? Vraag ie mand of hij de beginregels van dat liedje wil zingen en gegaran deerd dat hij ze achteloos uit zijn mouw schudt. Nog steeds, ook al is deze vrolijke deun al vijftig jaar oud. Hoezeer kan muziek toch in iemands geheugen ge grift staan. Maar zo nu en dan kan het toch geen kwaad het geheugen eens op te frissen. Of sterker nog, het verleden nieuw leven in te bla zen. Michiel van Westering doet dat graag. In concreto: hij wil de Leidse Sleuteltjes, het kinderkoor dat in 1983 werd opgeheven wegens gebrek aan belangstelling, heroprichten, het oude repertoire afstoffen en opnieuw vastleggen. „Een van de belangrijkste rede nen is dat de liedjes van toen nu vaak gezongen worden door andere koren. En meestal zó slecht. Ze zijn een belediging voor de oorspronkelijke com posities. Ik zou graag zien dat die liedjes opnieuw worden uit gevoerd op een manier dat recht wordt gedaan aan het ori gineel." Waarom Van Westering dat zo belangrijk vindt? De composi ties van de Leidse Sleuteltjes zijn van de hand van zijn vader, Paul Christiaan. En daarom verdienen ze het om met de no dige egards te worden behan deld. Een tweederangs uitvoe ring in een supermarkt, dat hoort niet. „Soms loop ik door Albert Heijn en dan hoor ik zo'n afschuwelijke uitvoering. Qua ritme is het allemaal zo suffig, zo gedateerd, zoals het nu gezongen en geïnstrumen teerd wordt." Van Westering, die muziekwe tenschappen studeerde, jaren lang opera's produceerde en muziekles geeft (piano en klari net), wil snel een reünie hou den van oud-leden van de Leid se Sleuteltjes. „Ik ken er nog wel wat. Die mensen kennen ook weer oud-leden, enzovoort. Zo moeten we aardig wat oud leden bij elkaar kunnen krijgen. Dat lijkt me een mooi begin. Want die oud-leden hebben weer kinderen en kleinkinde ren. Die kunnen ze vertellen hoe leuk het vroeger was om bij de Sleuteltjes te zingen." Vervolgens worden er audities gehouden die uiteindelijk moe ten leiden tot de oprichting van een nieuw koor. „Die ga ik lei den, samen met dirigent Jan Stuler, een volle neef van mij. Wij zorgen ook voor de nieuwe arrangementen." „De eisen die we stellen zijn simpel. De kinderen moeten tussen de 9 en 13 jaar oud zijn, een zuivere, heldere stem heb ben. En ze moeten pit hebben. Het is niet zo maar voor de lol hoor. Mijn bedoeling is om met het koor weer een cd te maken. Maar dan met de oude muziek in een nieuw jasje." Voor meer inlichtingen: renee.atelier48@wxs.nl of 071-5232283. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Sporen' door dansgroep leine Roebana. Gezien: 20/2 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 21/2 Het heeft iets demonstratiefs, zoals de danseressen in witte jurken golvende bewegingen staan te maken. Hoewel het bekken extreem naar voren en naar achteren geduwd wordt en de golvingen door het hele li chaam gaan, zijn de bewegin gen zachtaardig en bijna water achtig deinend. Het zou een zwoele dans zijn, ware het niet dat de danseressen het publiek objectief aankijken, met een ge zicht of hun lichaam iets doet waar ze zelf geen invloed op hebben. Maar ze komen er tel kens uit los, werpen zich in felle armstrekkingen en bewegen met drukke gebaren over de vloer. Ze gaan er totaal in op. Vaak lijkt het of ze door hun be wegingskracht meegesleept worden. Het is typisch de stijl van Leine Roebana die we hier zien. 'Sporen' is een programma waarin delen uit vroeger werk hernomen worden en in een lange stroom dansscènes na el kaar geplaatst zijn. Ook de mu ziek die in eerdere choreogra fieën zo'n opvallende rol speel de, keert in 'Sporen' terug: het ontroerend zachte, maar toch resolute Viola da gamba-spel van Freek Borstlap en Ivanka Neeleman, de heldere stem van countertenor Joseph Schlesin- ger en de nu eens woelige, dan weer lyrisch melodieuze piano partijen door Reinier van Houdt. In dit compacte overzicht van een oeuvre valt op hoe krachtig en rijk de stijl is die Leine Roebana hebben ontwikkeld. Het danserslichaam wordt fijn zinnig bespeeld. Onverwachte krommingen, buigingen, arm gebaren leiden tot verstilde mo menten. Maar we zien ook hoe er ineens extreem fel neergezet te vormen tevoorschijn schie ten. Een lichaamsdeel waarvan je het niet zou verwachten (het hoofd, de schouder of de arm) komt in beweging en lijkt door iets onzichtbaars meegetrokken te worden. Dat levert fascine rende lichaamshoudingen op. Maar niet minder spannend is het te zien wat eruit volgt. Hier wordt een merkwaardige men geling gecreëerd: aan de ene kant worden ze schijnbaar weerloos meegesleurd in een bewegingsstorm en aan de an dere kant winnen de dansers met buitengewoon krachtige gebaren de macht over hun be wegingen terug, waarbij ze de veelzijdigheid, alsof ze in alle houdingen kunnen 'waaien', behouden. De bijna duik-achti- ge buigingen, de hoog opgesto ken benen en de breed uitha lende of naar voren schietende armen zorgen voor een indruk wekkend en meeslepend schouwspel. De trefzekere, mooi ingeleefde manier waarop de groep deze dansen uitvoert, draagt daar zeker ook toe bij. Welke film zou iedereen ge zien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit ge schreven? Welke muziek weet telkens weer te ont roeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Caro van Lierop, eigenaar van de Leidse galerie Caro, in de zevende hemel? Beste cd? „Ik hou niet van één muziek soort, ik vind heel veel muziek leuk. De muziek die ik draai is afhankelijk van mijn stem ming of van wat ik aan het doen ben. Maar een echte zoeker ben ik niet, ik zoek niet lang naar een bepaalde cd. De cd's die bovenop de stapel lig gen, draai ik vaker. Nu draai ik vaak een live-cd van 'Faith no More'. Ik weet niet precies hoe hij heet, er zit geen hoesje bij. Het is in elk geval vrij har de muziek. Daar ben ik mee opgegroeid. Punk met name. Maar ik was geen strikte pun ker, ik ging net zo gemakkelijk naar de discotheek. Dat zie je nu ook weer aan de cd's die ik draai. Soms zet ik oude soul op, of John Lee Hooker. Dan draai ik weer keiharde mu ziek." Beste boek? „Ik lees de laatste tijd niet zo veel romans. Wel vaklitera tuur. Historische boeken, of biografieën van mensen. Of ik lees gewoon uit nieuwsgierig heid. Karl Marx bijvoorbeeld, omdat ik wil weten waar men sen over praten als ze het over marxisme hebben. Ik ben ie DE ZEVENDE HEMEL mand die het naadje van de kous wil weten. Een boek dat me is bijgebleven is 'Branco'. Heel intrigerend. Het is het vervolg op 'Papilion', waarin de schrijver onthult dat hij niet voor niets op Duivelsei land heeft gezeten. Hij was een valsemunter en had ban ken overvallen. Het is een heel openhartig boek van een ras crimineel." Beste film? „'Lord of the rings', compleet, de trilogie. Niet eens zozeer om het verhaal, maar meer om hoe de film tot stand is ge komen. Dat is de hoogste vorm van kunst, zoveel men sen die aan één kunstwerk hebben gewerkt. Het project heeft ontzettend veel kunste naars beziggehouden: de mensen achter computer die voor de animaties zorgden en alle acteurs. Ook in een ander opzicht is 'Lord of the rings' een kunstwerk. Kunst maakt mensen blij, beroert ze. Dat doet deze trilogie. Waar ter wereld vind je een kunstwerk waar mensen negen uur lang naar kijken? Hoe lang kijken mensen naar De Nachtwacht, een kwartiertje? Ook de com plete Matrix-reeks vind ik om al die redenen prachtig." Beste kunstwerk? „Het beeld van een gehurkte jongen van Ron Mueck. Ik zag het bij de Biënnale in Venetië. Het is een superrealistisch beeld. Maar het verwart je te gelijkertijd. Je loopt er in een lange gang naar toe, je ziet het al van verre. Maar je ziet nog niet dat het zo groot is. Dat komt ook omdat in je hoofd zit dat een jongetje klein is. Maar naarmate je dichterbij komt, raak je steeds meer ver baasd door de grootte van het beeld. Het is een meter of vijf hoog. Dat vind ik mooi, dat verrassende. Mueck maakt vernieuwende beelden, on danks het feit dat de beelden zelf realistisch zijn weergege ven. Maar de grootte maakt ze toch anders. En de setting. Dit jongetje zit gebukt onder een plafond. Wat nog eens extra benadrukt dat het jongetje heel groot is. Of de kamer juist heel klein." tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Schilderijen van Wim Hoogstraten. Prijzen: 1500 toten met 2500 euro. Te zien t/m 29/2, vrij t/m zo 13-17 uur, Sidac Studio, Hogewoerd 77, Leiden. Schilder Wim Hoogstraten is echt een kunstenaar van de ou de stempel. Bij Sidac Studio hangen twaalf van zijn zeer rea listisch geschilderde doeken. In het persbericht over de exposi tie wordt ingegaan op zijn nauwkeurige manier van wer ken. „Hoogstraten kan lang met zichzelf overleggen of die rode muur niet nog roder moet, en of het blauw van de lucht wel precies het goede blauw is." Voortdurend is hij aan het dub ben of hij nog iets toe moet voegen of dat het schilderij af is. In tegenstelling tot veel an dere hedendaagse kunstenaars gaat het hem er niet in de eerste plaats om zijn eigen gevoelens of stemmingen uit te drukken. Integendeel, met zijn op de zichtbare werkelijkheid geba seerde landschappen, gebou wen en travestieten geeft hij slechts weer hoe hij de dingen ziet. Welk gevoel daarbij hoort, maakt de toeschouwer zelf wel uit. Toch is Hoogstratens werk niet ouderwets. Met zijn verfijnde techniek plaatst hij zich welis waar in een traditie die begon bij de Vlaamse schilderkunst van de vijftiende eeuw, maar de onderwerpen die hij afbeeldt en de manier waarop hij dat doet zijn volkomen hedendaags. Een mooi voorbeeld van die eigen tijdsheid is zijn portret van twee travestieten. In hun strakke mouwloze truitjes kijken zij de toeschouwer uitdagend vanon der weelderig met bloemen ver sierde hoeden aan. De voorstel- 'Green Doors II', acryl op doek van Wim Hoogstraten. Publiciteitsfoto ling is duidelijk een moment opname van een festival, feest of homo-optocht. Ook uit de meeste andere schil derijen blijkt dat Hoogstraten een nogal fotografische manier van kijken heeft. Zo schildert hij bijvoorbeeld close-ups van rotsbodems, waarvan de harde grijze stenen begroeid zijn met stug geel mos. Hij beeldt de rot sen van bovenaf gezien af en heeft daarbij oog voor elk de tail. Het gevolg is dat het schil derij daardoor ook op een heel andere manier gezien kan wor den. Doordat Hoogstraten zo dicht op zijn onderwerp zit, kunnen de rotsen, het mos en de donkere schaduwen tussen de afzonderlijke stenen ook de onderdelen zijn van een ab stracte compositie. Bij Hoogstratens schilderijen van gebouwen treedt vaak een zelfde sport verruiming van de voorstelling op. Daar zijn het de afzonderlijke architectonische elementen die een ritmisch pa troon vormen. Natuurlijk gaat het hem in de eerste plaats om het zo realistisch mogelijk weergeven van de panden, maar hij besteedt daarbij zoveel aandacht aan bijvoorbeeld het schilderen van de spijlen van een brandtrap dat ze een eigen leven gaan leiden. Er is één schilderij op de ten toonstelling dat in dit rijtje enigszins uit de toon valt, om dat daarop niet de direct waar neembare werkelijkheid is weergegeven, maar een herin nering. In een uitgestrekt land schap staat een vrouw met een kind op de arm. Zij bevinden zich op de stoep van een huis dat verder niet zichtbaar is. Op de plek waar het huis zou moe ten staan heeft Hoogstraten een grote schilderijlijst geschilderd. Daarachter loopt het landschap gewoon door, hoewel het in vergelijking met de rest van de omgeving sterk verlaagd is weergegeven. Alsof er op die plaats een grote kuil is ont staan. Vrouw en kind blijken geen onbekenden van de schil der. De vrouw is namelijk zijn moeder en de peuter Hoogstra ten zelf. Zeker voor een kunste naar die zich gedreven toelegt op het afbeelden van de reali teit is het bijzonder dat hij in dit schilderij zo'n geloofwaardige manier heeft gevonden om een andere werkelijkheid weer te geven. Michiel van Westering: „Een van de belangrijkste redenen is dat de liedjes van toen nu vaak gezongen worden door andere koren. En meest al zó slecht." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27