Krajicek van een andere kant SPORT 'Ik weet dat ik irritant kan zijn' eidse catcher droomt van Guggenheim Voorschoten 97 - Docos Zondag, 14.00 uur fiOLOER SUZANNE llRKQNINGIN k Goede weer "jortvrouw van jeterwoude hdc 982 zaterdag 21 februari 2004 De metamorfose tot toernooidirecteur De wereld van de toernooidirecteur is anders dan die van de toptennisser. Richard Krajicek heeft elke dag een overvolle agenda. Foto: GPD door Gertjan van Geen Rotterdam - In zijn agenda zijn witte vlekken een zeldzaamheid. Richard Krajicek is een druk bezet man tijdens het ABN AMRO World Tennis Tourna ment. Vrijwel alles wat zijn aandacht vraagt, krijgt die ook. Tussendoor let hij op de details en hoe het beter kan. Als uithangbord kan dat ook niet an ders, zo blijkt tijdens een ochtendje meelopen met de toernooidirecteur. „Ik heb over alles een mening." De wekker ging woensdagmorgen weer vroeg en dat na een dag waarin hij op een gegeven moment van vo ren niet meer wist dat hij van achte ren nog leefde, ,,'s Morgens ben ik al tijd fit, maar naarmate de dag vordert niet meer zo." Een dag zo druk als de dinsdag zal deze week niet meer voorkomen, weet de in maatpak gestoken Kraji cek. „Om half acht, nadat de eerste avondpartij op de baan stond, ben ik wat gaan eten. Het eerste halfuur kon ik nog een beetje meelachen, maar ik kakte helemaal in. Later op de avond moest ik nog naar het televisiepro gramma van Mart Smeets. Dan is het toch de bedoeling dat je ook wat zegt. Ik kan daar niet zitten zwijgen." Gesloopt De plichtplegingen voorafgaand aan het belangrijkste tennistoernooi op Nederlandse bodem hadden hem al lichtelijk gesloopt. „Nu weet ik weer waarom ik vroeger zo vaak 'nee' zei tegen een interview. Het vreet ener gie. Dat ga ik volgend jaar slimmer aanpakken en beter spreiden." Er was bijna geen programma waarin Krajicek ontbrak. Natuurlijk liep hij de sportprogramma's af, maar min stens zo belangrijk achtte hij de op tredens in shows als Life Cooking, het interview met Paul Rosenmöller bij de IKON („Dat is er eentje om te bewaren") en Vara Laat. „Als je iets verkoopt, kan je niet vaak genoeg op televisie zijn. De laatste drie, vier we ken heb ik alleen in niet-tennispro- gramma's gezeten om alle doelgroe pen te bereiken. Het is gelukt met alle interviews. Het zit vol in Ahoy'. Ik hoorde van een vrouw dat ze speciaal een kaartje had gekocht, omdat ze mij bij Life Cooking had horen zeg gen, dat Goran Ivanisevic zou ko men." Problemen De dag is niet echt begonnen voordat hij een bezoek aan de fitnessruimte heeft gebracht voor een uurtje fietsen en lopen. De sport die hij het meest liefheeft is door blessures ruw bij hem weggetrokken, maar het lichaam blijft om actie vragen. „Ik moet trai nen, anders word ik gek. Van 's och tends even zweten knap ik op." De eerste officiële daad van de dag is een optreden in het radioprogramma van Gordon op Sky Radio. „Ze mogen me pas na achten bellen." Krajicek stelt een waag, de luisteraars kunnen kaarten winnen voor de volgende dag. De overijverige producer sms't de namen van de winnaars naar hem toe. „Moet ik ook nog allemaal lezen. Ik word ook veel gebeld door men sen, die hun problemen eigenlijk met de afdeling communicatie moeten oplossen. Maar ook dan ben ik bereid te helpen." Gesprekken met sponsors en relaties, handtekeningen uitdelen aan volwas sen mannen, deelnemers regelen voor promotionele activiteiten op Tennis Plaza - het promopark in Ahoy' - alles gebeurt met een glim lach. Een briefje in zijn binnenzak herinnert hem aan de activiteiten van de dag en anders is er altijd nog se cretaresse Annette, die een oogje in het zeil houdt en hem zonodig naar het volgende punt op de agenda sleurt. Dinsdag was het Ladies' Day in Ahoy'. Het verleidde Krajicek tot een wandelingetje over de catwalk - zon der advies van echtgenote en voor malig topmodel Daphne Deckers - tijdens een modeshow. Een dag later stonden de kinderen centraal. Een cameraploeg van Z@ppsport stapt, met presentatrice Barbara Barend om tien uur het sportpaleis binnen. Ze hebben twee speciale gasten, die een prijsvraag hebben gewonnen en, deels in de coulissen, een dagje ten nis mogen meebeleven. Krajicek heeft het duidelijk naar zijn zin, zoals hij zich ook graag leent voor de verdere activiteiten op Kid's Day. Zijn Foundation, opgezet om kinderen in kansarme wijken aan het tennissen te krijgen, floreert. De di recteur leidt de twee kinderen langs alle plekjes in Ahoy', bezoekt de trai- ningsbanen, assisteert als ze de snel heid van hun service meten, drinkt een glas prik met ze en schuift, ook als de opnames klaar zijn, nog even aan. „Kinderen zijn een leuk inter mezzo", verklaart hij de openheid. Hij hoeft er geen engelengeduld voor te betrachten. Als Z@ppsport zijn beelden heeft, zit een verslaggever van Langs de Lijn al te wachten. Tussendoor inspecteert Krajicek links en rechts en speurt naar verbeteringen. De schermen in de hal, waarop toeschouwers het ten nis en de herhalingen uitvergroot kunnen zien, bevallen hem wel. En een van de eerste dingen die hij er door drukte, was het openstellen van de training voor publiek. „Vroeger mocht je niet kijken. Ongelooflijk vind ik dat, want het is juist heel inte ressant. Je moet alleen zorgen voor goede bewaking en als het uit de hand loopt met de toeloop, kun je er altijd nog mee stoppen." Diplomatieker Over de bewaking in Ahoy' hoeft hij zich niet druk te maken. Eerst werd Krajicek de toegang tot het VIP-dorp ontzegd, omdat hij niet de juiste pas kon overleggen en later kreeg hij om dezelfde redenen problemen bij de parkeerwachter toen hij zijn auto dichtbij het sportpaleis neer wilde zetten. „Ik hoop dat ik nu alle goede passen heb", grinnikt hij. Hij wil zich met alles bemoeien, mag dat ook, maar de uiteindelijke zeg genschap die hij heeft, gaat niet ver der dan vetorechten over de deelne mers en het speelschema. „Ik kan mijn mening geven, maar niet zeggen hoe het moet." Eerder al liet hij zich ontvallen niet meteen alles te willen veranderen, omdat dat een verregaande vorm van domme arrogantie zou zijn. Krajicek heeft geleerd diplomatieker te zijn in de benadering van mensen. De we reld van de directeur is anders dan die van de toptennisser. „Toen ik nog tenniste was ik heel direct naar men sen en zij ook naar mij. Als ik slecht had gespeeld, liet mijn coach me dat in niet zo zachte bewoordingen we ten. En de pers schreef het op, zodat honderden miljoenen mensen het konden lezen. Ik was niet anders ge wend. Maar hier kan ik niemand af branden om iets waar hij veel tijd in heeft gestopt. Dat is een goede les ge weest." De middag vordert en zowaar duiken er witte vlekken op in het schema. Tot dan toe heeft Krajicek slechts vijf games tennis gezien - de dubbel van Sluiter/Verkerk tegen Lleyton Hewitt met zijn coach Roger Rasheed. Nu kan hij weer even rustig zitten om Hewitt te zien winnen van Fernando Gonzalez. „Even vrij. Ik steek er graag een dikke sigaar bij op. Maar dat mag weer niet." Het korte rustpunt in het overvolle schema is welkom. Dan vervolgt Kra jicek zijn tour door Ahoy'. De ver moeienissen slaan toe en hij is nog niet eens halverwege de week. Zijn eerste optreden als toernooidirecteur is een vuurdoop geweest, die hem nog wel even zal heugen. Maar hij geeft er niet aan toe. „Slapen kan vol gende week wel." schilders en schilders. De Kinheim-vrij- irs die hun clubhuis onlangs van een likje verf hebben voorzien, worden in de Haarlemse honkbalvereniging op :n gedragen. Niettemin kan hun werk ppen aan de schilderskwaliteiten van otl U Casper Faassen bij de door hem gemaakte honk balschilderijen in de kantine van Kinheim. Op het doek rechts, waar werper Pe dro Martinez en slagman Ted Wil liams zijn ver eeuwigd, is ook gravel van het Kinheim-veld verwerkt. „Zo probeer ik elk schilderij iets unieks te ge ven." Foto: United Photos De Boer/ Poppe de Boer :cher van Kinheim 3. Leidenaar Casper in droomt van de 'Major League of Art', gs eindigde hij tijdens de Nederlandse enaar van het Jaar-verkiezing als twee- ik achter de grote Corneille. „Het is een die uitkomt." leren en honkbal lopen als een rode 3nc door het leven van Casper Faassen hAls 8-jarige schilderde de geboren Lei- r de Nachtwacht van stadgenoot randt na op de muur van zijn kinder- Maar hoewel hij alles tekende wat ;en zagen, was zijn passie voor honk- )ter. vaak heb ik als jochie niet gedroomd in de zevende wedstrijd van de World de beslissende homerun sloeg", elt Faassen weg. „Maar als ik ont- e, stond ik te honkballen op een ach- eldje met voetbaldoelen." pn kon aardig pitchen. Als 16-jarige lie werper van het Leidse Keytown p door het prominente Kinheim-lid louma gevraagd of hij voor de Haar- jeugd wilde ballen. De Leidenaar toe en werd in 1993 met de junioren oen van Nederland. 1 toenmalig ploeggenoot Patrick Bel- het tot succesvol international zou pen, zag Faassen door een kapot ge gooide arm een vroegtijdig einde aan zijn pitching-ambities komen. Sindsdien is hij catcher, een rol die hij nog steeds vervult in het derde van Kinheim. Na de verstoorde honkbaldroom leken ook de kunstenaarsaspiraties van Faassen een zachte dood te sterven. Via een studie com municatiewetenschappen besloot hij als consultant te gaan werken. Een baan waar hij diep in zijn hart ongelukkig van werd. „Als ik een klant aan de telefoon had, zat ik ondertussen te schetsen. Droomde ik weg naar datgene waar ik alleen in de avond uren aan toe kwam: schilderen." Dat Faassen duidelijk op de verkeerde werkplek zat, bleek ook uit de het feit dat zijn werkgever hem niet begreep. Iemand die een passie voor schilderen én honkbal had, daar snapte de baas niks van. „Een banaal iets als sport naast die respectvolle kunstwereld, dat zijn onverenigbare groot heden, vond die man. Wat een onzin. Of je nu een doek van Andy Warhol bekijkt of je ziet een mooie honkbalwedstrijd, het zijn allebei vormen van entertainment." Dat Faassen met zijn schilderijen weet te entertainen, blijkt uit zijn bliksemcarrière. Nauwelijks een jaar nadat hij de consultan cy vaarwel had gezegd, eindigde de 'rookie' afgelopen december als tweede op de Kun stenaar van het Jaar-verkiezing. Een prach tige erkenning, waarbij hij overigens wel wat hulp van zijn ploeggenoten van Kin heim heeft gehad. „Reinier Spruit, een van mijn honkbalmaatjes, had mij opgegeven", legt Faassen uit. „Ik vond dat eigenlijk on zin, want ik had als beginnend kunstenaar bepaald niet de illusie dat ik me met de groten zou kunnen meten." Een te be scheiden mening. Want van de ruim hon derd deelnemers bleef Faassen als een van de acht genomineerden over. Sterker: tij dens het grote kunstgala in Utrecht twee maanden geleden behaalde hij zelfs een podiumplaats. Vlak achter winnaar Cor neille en voor een andere vermaarde Co bra-schilder: Karei Appel. „Het kan hard gaan", zegt de door het lij nenspel van Picasso en de kleuren van Ma tisse geïnspireerde Faassen trots. ,,Als jochie droomde ik ervan om als honkbal prof op Fenway Park te mogen spelen. Nu droom ik als een kleine jongen van exposi ties in Guggenheim of Centre Pompidou, zeg maar de Major League van de kunste naars. Dromen is mijn manier om mezelf doelen te stellen. En mochten die onver hoopt niet haalbaar zijn, dan stel ik ze toch gewoon een beetje bij." Onlangs heeft Faassen twee honkbalschil derijen gemaakt. Ze hangen in de kantine van zijn club. Mystieke sterren als Joe di Maggio en Jackie Robinson komen op de doeken weer tot leven.Faassen is erg be nieuwd naar de mening van de Kinhei- mers. „Mijn ploeggenoten steunen me enorm. Ik denk dat de helft van het team schilderijen van mij aan de muur heeft hangen. Dat is toch een vorm van waarde ring", vindt Faassen, die niet bang is om met zijn hoofd in de wolken te gaan lopen. „Daar zorgen de jongens wel voor. Honk bal is een hard wereldje, waar een beetje bluffen en afzeiken bij hoort. 'Dan kun je wel succes hebben, maar het blijft toch ge woon een tekening', krijg ik dan te horen." Al blijft Faassen een dromer. Die stiekem hoopt op het allerhoogste. „Dat is toch juist heerlijk. Zonder dromen geen doelen en zonder doelen geen prestaties." Mourad Kassi vindt bij Voorschoten '97 het plezier terug door Anton Diedrich leiden - Mourad Kassi leek het prima voor elkaar te hebben. Op 17-jarige leeftijd werd de aanvaller bij Roodenburg ge- scout door ADO Den Haag. Een mooie carrière lag in het ver schiet. Maar het liep anders. Via hoofdklasser FC Lisse en eerste klasser Voorschoten '97 kwam hij terecht bij de zondagtak van de Voorschotenaars, in de der de klasse. Kassi is vast van plan de dalende lijn om te zetten in een stijgende. „Eerst weer met plezier gaan voetballen." Kassi voetbalt al bijna zijn hele leven. Op zijn zevende begon hij ermee, in zijn geboorteland Marokko. Drie jaar later ver huisde het gezin - twee ouders en acht kinderen - van een plaats naast het Atlasgebergte naar Nederland. Kassi kwam te recht bij Roodenburg. Daar doorliep hij de jeugd. Net voor de legendarische leegloop bij de Leidse club belde ADO Den Haag, vertelt hij in zijn ouder lijk huis in de Stevenshof. Inmiddels is Kassi 24 jaar oud. De overstap naar Den Haag ligt ver in het verleden, maar de Leidenaar heeft dat jaar nog scherp voor de geest. „Ze zei den: je hebt wel de potentie om het te redden, maar je bent niet het type speler dat we zoeken. Den Haag was net gefuseerd met de amateurafdeling, er was nog geen enkele structuur in de club. Als jonge jongen had ik juist toen begeleiding nodig. Die was er niet." Kassi stapte over naar FC Lisse, waar hij onder trainer Wim Ei lander als A-junior dicht tegen de selectie aan zat. „Er waren andere clubs die belangstelling hadden, maar ik besloot nog een jaar te blijven. Ik dacht dat ik daar het eerste wel kon ha len." Eilander vertrok, Wim Schaap nam het over en Kassi kwam niet meer in de plannen voor. „De nieuwe trainer zag het totaal niet in me zitten. Een jaar lang speelde ik met valse hoop in het tweede elftal. Ik knokte voor een plekje bij de selectie, maar hoe hard ik ook mijn best deed, die kans kreeg ik bij Schaap niet." Voorschoten '97, toen nog tweedeklasser op zaterdag, wil de hem die kans wel geven. En in zijn eerste jaar in het groen geel werd de aanvaller met zijn team kampioen. Het vervolg was echter minder rooskleurig: geplaagd door blessures hing Kassi het seizoen erop tussen eerste en tweede elftal in. „Toen heb ik besloten om de overstap naar de zondagtak te maken. Het plezier terugvinden door lekker te spelen. En dat lukt aardig", zegt de spits. Hoewel het plezier vorig jaar. in de bekerwedstrijd bij Scheve ningen, ver te zoeken was. De wedstrijd werd een minuut voor het einde gestaakt, boze supporters van de thuisploeg stormden het speelveld op en er ontstond een massale vecht partij. Kassi kreeg rake klappen en moest naar het ziekenhuis. Met een lichte hersenschud ding en een scheurtje in zijn oor kwam hij er nog genadig vanaf. Kassi wil er niet al teveel woorden meer aan vuil maken. „Het begon al bij de tegenstan ders. Puur racisme, noem ik het. Ze scholden me uit voor van alles en nog wat Gelukkig heb ik er geen lichamelijke schade aan overgehouden Nu is de aanvaller zelf ook niet het liefste jongetje van het veld, dat beseft hij best. „Ik kan in Mourad Kassi: „Volgens mij hebben Docos en Voorschoten op papier de sterkste selecties in de derde klasse. Het wordt een kraker." Foto: Henk Bouwman derdaad heel irritant zijn voor de tegenstander. Dat heb ik bij ADO en Lisse geleerd, van heel ervaren mensen die wisten hoe je een verdediger uit zijn spel moet halen." Even aan het shirtje hangen om sneller weg te komen, even een tikkie om ze net een stap voor te zijn. Zelfs af en toe een schwalbe. „Het hoort bij het voetbal. Ik \ind het ook niet zo raar dat ik af en toe een tikkie krijgt, wie kaatst kan de bal verwachten. Wat mij betreft blijft dat op het veld, na afloop in de kantine moet je ie mand nog wel gewoon een hemd kunnen geven." Kassi volgt tegenwoordig een politie-opleiding. Hij moet als operationeel medewerker over een jaar inzetbaar kunnen zijn bij allerlei acties, of in een cel lencomplex. Dat betekent toch dat hij rustig moet leren reage ren. „Dat is wel zo, en dat ben ik mezelf aan het aanleren. Toen ik jonger was. stond ik bij een relletje snel vooraan, en die reputatie heb ik nog steeds. Dat is misschien niet slim. Ik let nu wat meer op wat ik zeg. wat ik doe. Maar ik blijf wel mezelf, op het veld wil ik winnen. Dat wil hij ook morgen tegen Docos, de strijd tussen de num mers een en twee van de rang lijst. Op verliespunten welis waar. want Schipluiden staat met zes punten meer dan Do cos en zeven meer dan Voor schoten '97 nog wel bovenaan. De laatste twee lmjs hebben echter vier .edst^fcn minder gespeeld. „Het wordt een echte derby", verwacht Kassi. ,A1 de spelers kennen elkaar van het veld. maar we komen elkaar ook in de stad nog wel eens te gen. Volgens mij hebben Docos en wij op papier ook de sterkste selecties in de derde klasse. Misschien is het voor hen nog wel belangrijker om te winnen, Docos wil zo snel mogelijk weer terug naar de tweede klasse." Dat het een kraker wordt, staat vast. „Onze kracht ligt in de verdediging, maar de laatste tijd staan ook de aanvallers behoor lijk op scherp." Een van die aanvallers is Mourad Kassi. Vanwege zijn opleiding komt het voetballen in de derde klasse op zondag hem nu goed uit. Maar hij ziet Voorschoten niet als zijn eind station. „Ik wil alles emit halen, ik zou dolgraag terug willen naar de hoofdklasse. Mocht die kans weer eens komen, dan grijp ik hem." m VA* ZOLDt inne de Goede. Foto: ANP je( erwoude - Suzanne de ie is de grote winnares ge- V01 len bij de uitreiking van de tprijzen van het jaar in 'int erwoude. In haar eerste als wielrenster bij de senio- verd de 19-jarige De Goede erk^en Nederlands kampioe- Daarmee prolongeerde zij itel 'sportvrouw van het en sleepte ze de prijs voor beste sportprestatie van in de wacht. ithonschaatser Martijn van :rd uitgeroepen tot 'sport- van het jaar'. Hij was vijfde Ie open Oostenrijkse kam- kischappen op de Weissen- achttiende bij de Alterna- Elfstedentocht op datzelf- teer en zevende in de finale de Essent Cup in Den Tweede werd de jonge itser Wouter Borst, voor loper Dennis van der Hoe- tploeg van het jaar werden idmintonners van Shuttle- ie, de titel voor de sport- ïiging van het jaar ging gymnastiek-, jazz- en vereniging Meerburg en de turnster Marije Lemmer- kreeg de titel 'talent van lar'. dt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23