De Kievit geeft niet snel op I1 SI Spits wil met UVS naar hoofdklasse V.L.N.R. 9\ i) Houdt die debilisering van het sportpubliek dan nooit meer op? SPORT zaterdag 21 FEBRUARI 2004 or Peter van der Hulst ien - „Waar heb jij het over dan!" Iter de Kievit was begin april 2001 (stomheid geslagen. Dat hij zijn isbanden op de eerste van die and afscheurde, was al geen grap dan zei de arts ook nog eens dat een mooi moment was om zijn itbalcarrière af te sluiten. De spits igerde te luisteren. n twee seizoenen verbeet De Kie- zich langs de lijn, want best ging niet met zijn club. Sinds zijn te keer, deze competitie, is UVS uit- roeid tot de titelkandidaat van de ste klasse, al ontkent De Kievit elk saai verband. „Maar ik heb het nooit meegemaakt dat UVS zes op rij won. Volgens mij is dat clubrecord." ter de Kievit liep als speler nooit leur bij de medici plat. „Ik had n last van echt grote blessures, niet aan mijn knieën." Dat ver- de op slag in de wedstrijd te- SO Soest. Bij een aanvallende draaide de spits zijn lichaam links, maar weigerde zijn rech- ie medewerking te verlenen, it dacht ik dat het niet zo erg Mijn knie werd ingepakt en vlak :t duel bewoog ik mij nog soe- jes. De daaropvolgende nacht d een hel. In het ziekenhuis »k dat mijn kruisbanden waren ischeurd en mijn meniscus ge- :en. Ik heb de operatie aan mijn op een monitor gevolgd. Ik zag en rafels, maar het was wel mooi te zien. Ze haalden een stukje uit lees onder de knie en namen ook stukjes bot mee om die nieuwe d mee vast te zetten. En dat zie je eijmaal op televisie." evalidatie verliep aanvankelijk spoedig, maar vier maanden na iperatie raakte de pees onder de geïrriteerd. De Kievit was er Q maanden mee zoet. „Die eerste ^inden was ik nog bezig, daarna 1st ik rust nemen. Het feit dat je geen uitzicht hebt op een vol le stap in het proces vond ik het ergste. Ik ben echt een liefhebber, voetbal zelfs veel op vakantie en dan wil je gewoon zo snel mogelijk terug komen. Natuurlijk had ik mijn dip jes, maar ik ben positief ingesteld. In de anderhalf jaar tijd dat ik niet mocht spelen heb ik als toeschou wer maar één potje van UVS gemist. Ik baalde er alleen van dat ik zelf niets kon doen." Tegen UDWS leek het grootste leed geleden. De Kievit maakte eind okto ber 2002 in het bekerduel zijn ren tree, scoorde, maar viel uit met een ogenschijnlijk onschuldige enkel blessure. „Ik kreeg onder aan mijn scheenbeen een tik, waardoor een stukje bot afbrak. Dat kostte me weer vier maanden en in februari volgde een kuitblessure, een gevolg van lang inactief zijn. Op een gege ven moment word je dan echt gek. Je steltje in op een herstelperiode van zeven of acht maanden en tel kens word je gedwongen om je doe len bij te stellen." Ondertussen verbeet De Kievit zich op de tribune. „In het eerste seizoen dat ik er niet bij was ging het voor de winterstop als een trein; 29 punten uit elf duels. De tweede helft was een drama. En vorig jaar was ook slecht. Dan vraag je jezelf af of je wat toe zou kunnen voegen." Het antwoord geeft de spits dit seizoen op het veld. „Het gaat niet verkeerd", klinkt het eufemistisch. „Zev Davidson speelt nu op de linkerkant en Michel Jung- schlager en ik pikken onze goaltjes mee." Opmerkelijk, want ook Jung- schlager zat maandenlang in de lap penmand. Maar de voorhoede zorgt in de ogen van De Kievit niet voor het belang rijkste verschil. Eindelijk lijkt UVS eens meer oog te hebben voor de defensieve taken. „Traditioneel moet tijdens trainingen op de omschake ling van aanval naar verdediging worden gehamerd. Is UVS in balbe zit dan is het tikke-takkie, maar zo dra een duel wordt verloren, vinden spelers het minder leuk om achter de bal aan te hollen. Wonnen we voorheen twee duels, dan gingen al snel de neuzen omhoog. Dit jaar is dat anders. Ik heb het nog niet bij UVS meegemaakt dat we zes duels op nj wonnen. WSB wenste niet mee te werken aan de verbetering van die reeks. Nadat de Leid- se ploeg uit met 5-0 verloor bij de club uit Noordwijkerhout be gon de euforie. Vorige week kwam daar in de thuiswedstrijd te gen WSB een einde aan. In de 96ste mi nuut liet UVS de zege alsnog uit de handen glippen. „De uitwed strijd tegen WSB was het enige competitie duel waaraan ik niet heb meegedaan. We begonnen goed, maar na twee rotgoals te gen liet iedereen de kop hangen. Na die wedstrijd hadden we intern een gesprek. Het leek weer ver dacht veel op vorig jaar. Na een tegenslag gingen de koppies weer omlaag." De sessie had effect. Tot afgelopen weekeinde opnieuw WSB roet in het eten gooide. „Achteraf baal je. Als je zo lang met 2-1 voor staat dan moetje ook de winst pakken. Maar als je het objectief bekijkt, was de uitslag wel terecht. De duels met WSB zijn wedstrijden op zich. Niets weerhoudt ons ervan om een goed vervolg aan de serie te geven." De Kievit is ervan overtuigd dat UVS met de huidige selectie in de hoofd klasse geen modderfiguur slaat. „Maar dan hoop ik wel dat Michael de Roode snel terugkomt. In de kor te tijd dat hij voor zijn blessure voor de ploeg speelde, zag je dat hij een toegevoegde waarde is. Hij heeft in het voetbal al het een en ander mee gemaakt. Weten we nog zo'n speler als hij aan te trekken dan zie ik het zeker zitten. De jeugd van UVS is goed en met Teun Parrel en Joeri Onderwater staat achterin een goed centrum. We zullen niet gelijk bo Walter de Kievit: „Ik heb het nog nooit meegemaakt dat UVS zes keer op rij won. Volgens mij is dat een clubrecord." Archieffoto: Hielco Kuipers venin meedraaien, maar onlangs lie ten we tegen hoofdklasser Argon wel zien het niveau aan te kunnen. We moeten alleen afwachten of het team bij elkaar blijft. Als een of twee jongens zeggen dat ze het in de za terdaghoofdklasse willen proberen, dan wordt het lastiger. De zaterdag blijft toch trekken." De 33-jarige spits uit Zoetermeer kan er over meepraten. Hij maakte zelf voor een seizoen de overstap naar sportpark Nieuw-Zuid. De Kievit speelde alle competitieduels maar kon toch niet aan de hooggespan nen verwachtingen van Quick Boys voldoen. „Ik scoorde wel uit en thuis tegen Katwijk en daar draait het bij de club toch om." Hij keerde terug naar de Kikkerpolder. Omdat De Kievit wist wat hij bij zijn oude club had. Een rustige voetbalvereniging waar heel wat moet gebeuren alvo rens paniek uitbreekt. „UVS heeft zijn voor- en nadelen. Als het slecht gaat blijft iedereen vrij rustig, maar nu we bovenin meedraaien is het ook weer niet zo dat iedereen roept: 'Hosanna, we komen eraan'. We hebben ook het imago van die 'voet ballende' ploeg die fysiek het onder spit delft als je een keer gas tegen ze geeft. Het is moeilijk om dat te ver anderen. Dit jaar staan we wel dege lijk ons mannetje. Tegen HBS kwa men we zwaar onder druk, maar ga ven we weinig weg. „Misschien is dat wel de winst van dit jaar. We zijn bereid om de mouwtjes op te stropen en willen voor elkaar werken." Zo vanzelfspre kend is dat volgens De Kievit niet. „In het zaterdagvoetbal geeft ieder een honderd procent en is dat niet het geval dan komt er een andere speler in. Daar ontbrak het bij ons nog wel eens aan. Je had zomaar de kans dat de inzet even wat minder was. Bij een hoop jongens zit dat er niet van nature in. Vorig jaar kon ik me langs de kant daar nog wel eens aan ergeren. Daarom is het goed dat we een jongen als Michael de Roode erbij hebben. Hij houdt de boel scherp en kan een team op sleep touw nemen." De Kievit, die al verschillende jaren in de hoofdklasse speelde, wil nog zeker een seizoen doorgaan. Daarna bekijkt hij per seizoen of hij het al tijd vindt om te stoppen. „De hoofd klasse op zondag is aantrekkelijk, omdat er een aantal ploegen in speelt waartegen wij op dat niveau nog niet uitkwamen, zoals Westlan- dia, Kranenburg en Türkyemspor. Als voetballer wil je immers zo hoog mogelijk spelen en bovendien heb je vier potjes meer dan in de eerste klasse." Aan het niveau zal De Kievit zich snel aanpassen. De spits heeft, dat bleek ook vlak na zijn blessure, niet veel wedstrijden nodig om te wen nen. „Ik ben een voetballer die het moet hebben van de duels en fysieke kracht. Ik ben niet iemand die twee of drie man passeert. Zo'n speler heeft meer wedstrijden nodig om in zijn ritme te komen. De eerste vier duels scoorde ik nog niet voor UVS, maar daarna schoot ik zeven keer raak in zeven duels. Ik ben ook niet echt verbaasd over de prestatie van ons team. Deze groep is al een tijdje bij elkaar en ik weet dat we de moge lijkheden hebben. Alleen moet het er een keertje uitkomen." i Staand v.l.n.r: Helma van der Geest, Lydia van der Poel, Riet Gies-Broesterhuizen, Margret Brugman, Loes de Haas, Corrie Strijk en Gonnie Heemskerk. Zittend v.l.n.r: Gerrie Hoogenboom, Maria van der Geest, Jeannet Goes, Nel Vink en Wil van der Geest (coach). Liggend: Monique van der Meer. ol ik©,r de fusie ontstond een enteerd eerste team dat jaar na het samengaan de y le divisie bereikte. Op dat u was handballen best pit- rie keer in de week trainen, ebeurde toen nog in de e Groenoordhal, waar ook re handbalclubs zoals Sa- 1 is, Northa en MMO speel- le kon ze op zondag alle- tegelijk aan het werk zien. lodii le bloemenveiling werd vel eens gebruikt. Later r in de diverse gemeenten hallen gebouwd. De sprong in Roelofarends- onze thuisbasis gewor- Het vrouwenteam van handbalclub OASE promoveerde in 1980 naar de tweede divisie, toen het derde niveau. Dat was een opmerkelijke prestatie voor een kleine vereniging die twee jaar eerder werd gevormd door een fusie van Jong Ade uit Oud Ade en NIO uit Rijpwetering. Riet Gies-Broesterhuizen uit Roelofarendsveen maakte deeluit van de succesvolle generatie. „De speelsters van het team op de foto konden het enorm goed met elkaar vinden en dat kwam ook tot uiting in de prestaties. Met het kleine OASE speelden we onder meer een bekerwed strijd tegen Hellas uit Den Haag, toen de landskampioen. Helma van der Geest was het grootste talent. Ze werd gese lecteerd voor de Haagse selectie en andere clubs benaderden haar, maar ze is nog steeds bij OASE actief. Ik handbal met twee voormalige speelsters uit het kampioensteam in het hui dige dames 3 en toevallig heb ben we hoop op de titel." „Dat we zo goed met elkaar konden opschieten, had ook een keerzijde. Er werd jarenlang onvoldoende aandacht aan de jeugd besteed en toen wij er mee stopten, stonden er geen vervangers klaar. Daardoor is de club in de loop der jaren ver weggezakt. Daar hebben we van geleerd. We hebben nu en beleidsplan waarin de opbouw binnen de vereniging is vastge legd. Het huidige eerste team, met de oudste van mijn drie handballende dochters als keepster, heeft een grote kans om kampioen te worden. De keuze voor kinderen was een stuk makkelijker in mijn tijd. Je had voetbal voor jongens en handbal voor meisjes. Tegen woordig kunnen meisjes naar hockey, tennis, aerobics, noem maar op. Het is lastig om aan was te krijgen en mede daar door werken we in de jeugd sa men met MMO." .Afgelopen voorjaar hebben we het 25-jarig bestaan gevierd. Jong en oud speelde een hele dag met elkaar. Het kampioen schap van 1980 is ongetwijfeld het hoogtepunt uit mijn carri ère én ook voor de club." Richard Krajicek heeft acht pakken, zo is mij de voorbije week diverse keren te verstaan gegeven. Volgens mij heb ik ze ook allemaal gezien, die acht op maat gestieden kostuums. De tijdelijke directeur van Ahoy' draagt ze ook op een ma nier van 'kijk mij eens even een pak aan hebbenHet is net een knaapje dat door de week zijn zondagse goed aan mag omdat hem iets gewichtigs staat te ge beuren. Zelfs op het toppunt van zijn tennisloopbaan is die Kraai niet zo vaak op ti> ge weest als dezer dagen. Hij is niet van de buis weg te bran den. Er was in Rotterdam nog geen rally geslagen of ik kampte al meteen ernstige Krajicek-ver moeidheid. Nou is het in Ahoy' nooit alleen om het tennis ge gaan, want ondernemend Ne derland stond er al onder de slagen wisselingen te netwerken toen die term nog moest wor den uitgevonden, maar sinds Krajicek een pak draagt, lijkt de sport helemddl bijzaak ge worden. Niet de tennissers, maar de toernooidirecteur wordt op de voet gevolgd. Door de NOS nota bene, de enige omroep waar ze nog een beetje aan journalistiek doen. Bij aflevering zoveel van de Krajicek realityshow vroeg Mart Smeets zich met zo'n qua si verbaasd Smeets-hoofd af wat een toernooidirecteur nou eigenlijk doet de hele dag. Nou, antwoordde ik nogal geïrri teerd vanuit mijn tv-stoel, wat al die andere directeuren van tennistoernooien, pingpong- toernooien, schaaktoernooien, golftoernooien, voetbaltoer nooien, squashtoernooien, ju dotoernooien en dartstoernooi- en, altijd doen: bellen, bellen, bellen, handjes schudden, jour nalisten te woord staan, deel nemers vertroetelen en wed strijden bekijken. Maar wat zegt Mart, terwijl hij op Smeetsachtige wijze de schou ders omhoog trekt? Dat hij er eigenlijk geen idee van heeft. Doe niet zo achterlijk man. Ge loof je het zelf? Filmpje. Krajicek telefoneert, telefoneert en telefoneert nog eens. Hij begroet gasten van al lerlei pluimage, hij doet een persconferentie, hij aait wat oud-collega's over de bol en hij kijkt hoe het er in de hal aan toe gaat. 't Is me wat Mart. Wat directeuren van andere toernooien niet zo snel zullen doen, is een balletje met Ro nald Koeman slaan. Krajicek deed dat van de week wel, in één van die acht pakken, ter wijl de oefenmeester van Ajax gewoon zijn trainingsplunje aan had. Geen geziclit, maar Smeets deed alsof hij het een tafereeltje van ontroerende schoonheid vond. Komediant. Wat me ook stoort aan dat ten nistoernooi van die bank is dat het publiek in Ahoy' oranje be gint te kleuren. Nee hè, ook daar al. Houdt die debilisering van het sportpubliek dan nooit meer op? Nog even en we ten nissen met een dweilorkest. Wat gaven die Teletubbitoeters 'm van de week weer van Jetje zeg. Zo erg is die deerniswek kende tyfusherrie nog nooit de huiskamers ingetoeterd. Alsof ze metz'n allen in de commen taarcabine van die SBS 6- droogkloot waren gepropt. Ik had er op slag spijt van dat ik thuis was gebleven. In de Arena had ik misschien nog een goed heenkomen kunnen zoeken. Ik heb een tijdje met het geluid uit naar Holland - Amerika zitten kijken, maar dan val je bij zo'n zaadpartij echt in een mum van tijd in slaap. Het opvallendst aan deze vol strekt overbodige voetbalwed strijd was dat Ronald Koeman weer eens gelijk kreeg. Van der Vaart en Sneijder samen op het middenveld gaat niet. Tenmin ste, niet als je met drie spitsen speelt. Zet je tivee man voorin, Van der Vaart daar vlak achter en Sneijder met twee sjouwers op het middenveld dan kan het heel goed. Als ik Koeman was, zou ik Van der Vaart vanwege zijn gejank in het openbaar de aanvoerdersband afnemen en vervolgens elke week opstellen. En Sneijder ook, op een mid denveld met Maxwell en aan voerder Galasek. Voorin een midvoor plus een spits die een voorzet van rechts kan geven. Van links zou ik de ballen door Maxwell laten voorgeven. Suc ces verzekerd. En wat vinden we van de nieu we Oranje-creatie van Nike? De rugnummers zijn oké, maar voor de rest is het wat mij be treft weer huilen met de lamp aan. Van fluorescerend naar vaal oranje. Volgens mij doen ze het er om bij Nike. Dat zit alleen maar in het voetbal om dat het de grootste handel is. Met voetbal hebben Amerika nen immers niks. Vinden ze een wijvensport. Ik verdenk Ni ke er van dat ze het Nederlands elftal met opzet niet in het mooiste Oranje, dat van het WK 1974, kleuren. Beetje zie ken. Er is toch niemand die ze iets kan maken. Antivoetbal, dat is Nike. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21