onfrontatie dreigt over |MAO-plan Oud-directeur Rob Mantel van Luba overleden Leidse Zen-tempel onderduikadres asielzoekers ijkl[>nden en kabinet tegenover elkaar iNDERN E 1^3 fj]£j^nrj,r[iif4i BÉÉÉiflii^SHaÉÉÉÉBI Adverteer rond EURO 2004 in uw dagblad en bezoek een wedstrijd van het Nederlands elftal in Portugal! Sloppenwijk in de as gelegd Wietkwekerij ontruimd in Leiderdorp Leidsch Dagblad GINZAf N00RDWUK Tel.: 071 362 30 38 Rumoer rond 'buitenlandse' Oscar-nominatie Spits Walter de Kievit wil met UVS naar de hoofdklasse Olympisch Athene rouwt niet lang om bouwdoden bewolkt iara i haac/gpd - Het kabinet raui igt in aanvaring te komen met afgf rakbonden over de WAO. De :t tanden eisen dat het kabinet de iringscriteria overneemt die aar eren door de SER werden •steld. Ze kondigen aan als- oneisen te gaan stellen als kabinet vasthoudt aan de ei- strengere keuringseisen. Sociaal Economische Raad, irin werkgevers en werkne- isn s samenwerken, heeft een larem waarin maximaal 25.000 enl nsen per jaar in de WAO ko- vordn. Het kabinetsplan zou dat dtj tal beperken tot zo'n 11.000 16.000 mensen. Volgens elenden en werkgevers is het vrijwel onmogelijk nog in :imdVAO te komen, d, le bonden zijn woedend omdat raarfipdracht van het kabinet aan >ER was een advies uit te orp ïgen 'dat perspectief biedt raar de geraamde daling van de le v( room tot 25.000'. Volgens de Sociale Zaken en het UWV fele rberekende cijfers van de bal blijft de instroom vanaf B beperkt tot 23.400 mepsen. boeh zou het kabinet vasthou- ri he aan de eigen plannen, kei iel FNV-voorzitter De Waal tjegizijn CNV-collega Terpstra digde het einde aan van de orto legeconomie als het kabinet ons i niet aan de afspraken houdt'. „Als het kabinet niet luistert, breekt het meer af dan de WAO alleen. Dat betekent het einde van de overlegecono mie zoals wij die de laatste ja ren hebben gekend", aldus De Waal. Ook de werkgevers houden vast aan het SER-advies. Zij hebben zich op dat advies gebaseerd bij hun instemming met het door betalen van het loon in het tweede ziektejaar. „Er is geen enkele reden daar nu vanaf te wijken", aldus een woordvoer der. Minister van sociale zaken De Geus zei na afloop van de mi nisterraad de onvrede van de bonden te begrijpen, maar wees op de eigen verantwoor delijkheid van het kabinet. „We hebben de verplichting te kij ken wat in het algemeen belang is en hoe we het stelsel solider kunnen maken", aldus De Geus. Hij zei nog enkele weken nodig te hebben alvorens een besluit te nemen over de WAO. De WAO geldt als een van de voorbehouden waaronder in november vorig jaar het Na jaarsakkoord werd getekend. In dat akkoord werd door de bon den ingestemd met loonmati ging als er een bevredigende oplossing zou worden gevon den voor WAO, WW en vut- en prepensioen. (advertentie) - fOoGpofj, F'",lrm, n»g|j»d fe MU el voor meer informatie: (072) 519 6382 of kijk op www.hdcmedia.nl COMMENTAAR DE GEUS r De Geus van sociale za- «ft deze week een fraai overlevingstactiek ge- L Om het vege lijf te redden I hij eerst de UWV-top ge- lofferd. Daarna is hij in de 'e Kamer diep door het stof door spijt te betuigen |zijn gemankeerde aanpak [de LTWV-kwestie. De be man kwam er uiteindelijk kleerscheuren vanaf, J helemaal ge- I kan hij niet Kamerdebat feel over het van een die al eer- cen heeft geschoten met als de WAO en de koop- De Geus is geen grote po- strateeg. Hij verstaat on- ide de kunst van het ge- ijgen. De oud-vakbonds- ;ft bovendien weinig ge- ir de rol van de Tweede r, die in ons staatsbestel al- laatste woord heeft, [het in het Kamerdebat te over ging, was de zaak veronderstelde geldsmij- >r UWV-topman Joustra rechterhand Cloo. Uit het t-Meijer blijkt dat het UWV-kantoor duur was, jnlet té duur. Het gebouw was representatief, maar niet overdadig ingericht De vraag dringt zich op of het sop de kool wel waard was en of de wijze waarop Joustra minister De Geus heeft geïnformeerd aanleiding is tot ontslag. De Geus en de op non-actief ge plaatste Joustra hebben één ding gemeen. Het zijn beiden overle- vers die de Haagse mores van binnenuit kennen. Joustra was als secretaris-generaal op het ministerie van landbouw en visserij de langstzittende top ambtenaar ooit. Hij doorstond allerlei af faires, zoals de visfrau- de, varkenspest en gekkekoeienziekte. Voorlopig staat De Geus met 1 - 0 voor. Maar Joustra vecht terug. In zijn arbeidscontract heeft hij zijn vertrekpremie geregeld. Ook heeft hij aangekondigd naar de rechter te stappen als hij geen volledig eerherstel krijgt. De Tweede Kamer kan dan wel eisen dat Joustra geen gouden hand druk krijgt, als werknemer staat hij sterk. Zijn baan is Joustra kwijt, maar het is allerminst uit-, gesloten dat hij De Geus in zijn val meesleept. Hugo Schneider Nairobi - Vertwijfeld kijken bewoners van een sloppen wijk in de Keniaanse hoofdstad Nairobi naar wat er over is van hun onderkomens. De hele sloppenwijk - zes voet balvelden groot - werd in de nacht van donderdag op vrijdag in de as gelegd. Ruim 4500 houten en lemen hut jes gingen in vlammen op. Zo'n 30.000 mensen raakten dakloos geraakt. Er zouden twee doden zijn gevallen. De oorzaak van de brand, die urenlang woedde, is niet be kend. Foto: Reuters (advertenties) leiden - Rob Mantel, oud-di recteur van de Leidse uitzend organisatie Luba, is donder dagavond thuis overleden aan de gevolgen van kanker. Hij werd 59 jaar. Mantel werkte niet meer bij het bedrijf, dat hij in 1968 sa men met zijn toenmalige echt genote oprichtte. Op 1 juli 2002 nam hij afscheid als alge meen directeur om het wat rustiger aan te gaan doen. Hij bleef als commissaris verbon den aan de Luba Groep. Mantel was een vooraanstaan de Leidse zakenman; in 1997 werd hij voorzitter van de LVI, de Leidse Vereniging van Indu striëlen. Ook was hij op andere fronten actief in de stad, onder andere als bestuurslid van de Stichting Leiden Promotie. Voor zijn 'meer dan voortreffe lijke betrokkenheid bij en toe wijding aan de belangen van de stad en haar inwoners' kreeg hij anderhalf jaar gele den op de vooravond van Lei- dens Ontzet de erepenning uit gereikt, nadat hij in 1999 al be noemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Man tel was vader van een zoon en een dochter. Hij wordt donder dag begraven. Pagina R3: Hart voor de zaak en voor de stad CHOONMAA Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 door Nancy Ubert leiderdorp - Nog een week of twee en de zeker 1700 wiet- planten waren oogstrijp ge weest. Maar gistermiddag is de middelgrote hasjplantage in een pand aan de Leiderdorpse Bedrijvenweg ontruimd. Straat waarde van de 'rokertjes': 75.000 euro. Op de afgetimmerde, geïsoleer de eerste etage van het verder leegstaande pand werd maan den achtereen wiet geteeld, zo is het vermoeden van de poli tieman die vrijdagmiddag de ontruiming leidt. „Dit is niet de eerste teelt, hier is duidelijk al heel wat verdiend. We komen er nog wel achter hoe oud de plantage is." Ook de wietboe- ren worden uiteindelijk gevon den, voorspelt hij. De kwekerij oogt redelijk pro fessioneel. Om de stankoverlast van de planten tegen te gaan is een afzuiginstallatie gebouwd en zijn de muren geïsoleerd. De vloer is bedekt met kilo's tuinaarde. De planten krijgen licht dankzij de tientallen lam pen. Die lampen alleen al zijn een slordige 10.000 euro waard. Volgens de medewerker van het elektriciteitsbedrijf Nuon stond de meterkast in het pand Hele voorjaarsvakantie gratis toegang! morgen, zondag: 14 uur gratis rondleiding a.s. maandag open: 10-17 Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Leidse Sleuteltjes gaan weer zingen leiden - De Leidse Sleuteltjes is nog steeds met voorsprong het bekendste kinderkoor van Ne derland. Wie kent er niet de deuntjes en de teksten van 'Beertje Pippeloentje' en vooral 'Dikkertje Dap'? Het koor was 35 jaar oud toen het werd opgehe ven. Nu wil Leidenaar Michiel van Westering het koor opnieuw oprichten. De zoon van Paul Christiaan, die de muziek schreef voor de nummers van de Leidse Sleuteltjes, wil zelf de nummers opnieuw arrangeren. Pagina Kunst Cultuur Andreae uit Raad van Bestuur Ahold zaandam - Jan Andreae geeft zijn zetel in de raad van bestuur van Ahold op. Dat heeft het Zaanse supermarktconcern gis teravond laat bekendgemaakt. Andreae zat sinds 1997 in de raad van bestuur en was ver antwoordelijk voor de Europese activiteiten. Hij was de laatste weken in het nieuws omdat hij de side letter had ondertekend waaruit bleek dat Ahold niet de volledige zeggenschap had over het Scandinavische super marktconcern ICA. Ferrero slaat Sluiter uit Ahoy Rotterdam - Tennisser Rae- mon Sluiter is er net niet in ge slaagd de halve finales te halen van het ABN AMRO-toernooi. Hij verloor van de Spanjaard Juan Carlos Ferrero: 6-1, 4-6, 6- 7. In de zinderende tiebreak van de beslissende set verspeel de Sluiter twee matchpoints. Ferrero sloeg op zijn vijfde wedstrijdpunt toe. r Pagina Sport 'Helft vliegtuigen met gebreken' Stockholm - Meer dan de helft van de internationale verkeers vliegtuigen die de afgelopen vier jaar in Zweden steekproefs gewijs werden gecontroleerd, hadden ernstige veiligheidsge breken. Dat heeft het departe ment voor luchtvaartveiligheid in Stockholm vandaag bekend gemaakt. Bij de 261 verrassings inspecties vielen 161 toestellen door de mand. De problemen waren zo ernstig dat het Zweedse bureau de autoriteiten in het land van herkomst heeft ingelicht. Snel een jeugdige uitstraling! Een ooglidcorrectie is een kleine ingreep die u zó een paar jaar jonger maakt. In combinatie met vulmiddelen en/of Botox heeft u snel uw jeugdige uitstraling terug. Informeer naar de mogelijkheden en de (aantrekkelijke) prijzen. Een medewerker van de politie verzamelt materialen in de Leiderdorpse hennepplantage. Foto: Henk Bouwman op springen. Om illegaal stroom af te tappen is een on deugdelijke leiding aangelegd. Er bestaat reëel gevaar voor kortsluiting. Om brand te voor komen wordt de meterkast in oude staat hersteld. Het ener giebedrijf moet nog berekenen hoeveel stroom er illegaal is verbruikt. Zeker is dat het be drag in de tienduizenden euro's loopt. De eigenaar van het pand heeft verklaard dat hij geen flauwe notie had van wat zich in de ruimte afspeelde. Hij kreeg de huurpenningen keurig op tijd binnen en voor hem was daar mee de kous af. Volgens de po litie is het niet ondenkbaar dat bij het afsluiten van het huur contract een gestolen paspoort is gebruikt. Pagina R5: 'De politie bellen? Waarom zou ik?' door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse monnik Zeshin van der Plas stelt zijn boeddhistische tempel aan de Hogewoerd beschikbaar aan uitgeproce deerde asielzoekers die met uitzetting wor den bedreigd. Van der Plas beroept zich op het 'tempel-asiel' en denkt plaats te kun nen bieden aan een twintigtal uitgeproce- deerden van wie het leven in het land van herkomst gevaar zou lopen. Vluchtelingen zijn in de tempel veilig vdor binnenvallende overheidsdienaren, denkt Van der Plas. „Kerken hebben kerk-asiel, dus ik ga ervan uit dat dat recht ook voor boeddhisten geldt. „Of ik me problemen op de hals haal? Vast wel. Maar het is een kwestie van medemenselijkheid. Elke och tend en avond reciteren wij in onze tempel een sutra: 'hoe ontelbaar alle wezens ook zijn, ik poog ze allen te redden'. Als je boeddhist bent, kan je daar niet omheen. Als mensen hier aankloppen, nemen we hun verzoek serieus in overweging." De monnik verzet zich hevig tegen het vreemdelingenbeleid. In een open brief aan minister Verdonk (WD) nodigt hij haar uit een week als illegaal op straat door te bren gen. ,Als u net zoveel lef heeft als volhar ding in uw beleid dan neemt u deze uitno diging aan", schrijft Van der Plas, en 'we wachten natuurlijk niet op mooi weer'. Weinig kerken, moskeeën of tempels in de regio lijken het voorbeeld van Van der Plas na te volgen. Bisschip Van Luyn van het bisdom Rotterdam noemde het kerkasiel eerder 'geen optie'. Bij De Fabel van de Ille gaal - die zich in Leiden inzet voor uitge- procedeerden - zijn ook geen Leidse ker ken bekend die asielzoekers onderdak bie den. Pagina R3: 'We hebben een keuken, we hebben douches' VOLGENDE WEEK IN >PORT Vier meiden over hun hoofddoekje ABONNEE WORDEN? ZIE BON EERSTE REGIOPAGINA Panel: verbiedt reclame voor snoep DOMOERDAG UIT Cirque du Soleil naar Nederland VRIJDAG WEC EN WIEL Renault: frisse wind door roadster JAPANS RESTAURANT Hoofdstraat 129 t/o Mc Donalds OPGERICHT 1 MAART 1860 zaterdag 21 FEBRUARI 2004 Leidsch Dagblad Memoires van een keizerin: Farah Diba huilt in stilte

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1