Plan voor appartementen bij Willem de Zwijgerschool J I 'Wij zijn wel eens een beetje bang dat het te succesvol wordt' Fusie Corbuloschool kwestie van lange adem [Ouderenadviseur aan de slag in Oegstgeest R5 (eurmerk voor inderopvang oorschoten zaterdag 21 februari 2004 Uitbreiding Leiderdorps basisonderwijs noodzakelijk door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeente Leiderdorp onderzoekt op welke manieren de Willem de Zwijgerschool aan de Bernhardstraat uitgebreid kan worden. Wethouder Roest overweegt op het terrein een aantal seniorenap- jartementen te bouwen om de uitbreiding betaalbaar e maken. De uitbreiding van de basisschool moet in de twee de helft van volgend jaar gestalte krijgen. Voor de Koningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg zijn er concretere plannen in de maak. Montessorischool j Elckerlyc wacht nog op duidelijkheid. Het uitbreiden van de Willem de Zwijgerschool en 31 Wij willen de spin in het web zijn' de Koningin Julianaschool is een gevolg van het In tegraal Huisvestingsplan. Dit plan moet voorkomen dat er elk jaar weer scholen zijn die plotseling een noodlokaal nodig hebben. Scholen en gemeente proberen de leerlingenprognoses zo goed mogelijk in te schatten. De Willem de Zwijgerschool is gebouwd naast het oude, hoge pand aan de Bernardstraat. In de nieuw bouw zitten zeven klassen waar plek is voor zes. In het oude pand, dat eigenlijk is afschreven, zitten drie groepen en SKL heeft er kinderopvang in. De kinder opvang verlaat dit pand eind 2005, als de Brede School aan de Ericalaan klaar is. Er komt dan wat lucht aan de Bernardstraat. Een architect is daarom alle mogelijkheden aan het uitwerken. Wethouder Roest somt de mogelijkheden op die er volgens hem zijn. ,,Eén van de mogelijkheden is dat we het gymnastiekgebouw afbreken en op die plek nieuwe lokalen bouwen. Ook kunnen we, zodra de Brede School klaar is en de SKL is vertrokken, de hoogbouw afbreken en er nieuwbouw voor in de plaats zetten. Of we kunnen eventueel het basketbal veldje bebouwen.'" Om de bouwkosten voor de school te beperken en tegelijkertijd de oudere bewoners van het oude dorp tegemoet te komen, overweegt Roest op hetzelfde terrein een aantal appartementen voor senioren te bouwen. „Dan verdienen we nog wat geld. Het wordt een vrijstaand gebouw, maar wel in dezelfde architectuur ails de uitbreiding van de school." De uitbreiding van de Koningin Julianaschool is al een stuk concreter. De gemeenteraad neemt bin nenkort een voorbereidingsbesluit om de bouw van vier lokalen mogelijk te maken. Het bouwplan is klaar en de buurt is er enthousiast over. Het gebouw wordt volledig geïntegreerd in de groene omgeving en het dak wordt bedekt met een laag vetplanten. Niet bij alle scholen verloopt de uitbreiding zo voor spoedig. Bij de Elckerlyc-montessorischool aan de Klimopzoom is sprake van een ware groeistuip, die moeilijk te voorspellen was. De school groeide in an derhalf jaar tijd van 276 naar 323 kinderen, inclusief de internationale afdeling. „De ouders blijven maar aanmelden. Het is voor de gemeente misschien ook niet helemaal bij te houden dat ik zo snel mijn leer lingen bijschrijf', zegt directeur Henk Muskee. „Op het ogenblik hebben we het weer opgelost doordat we een internationale klas naar de dependance aan de Touwbaan hebben verplaatst, maar in augustus hebben we weer een lokaal nodig." Volgens wethouder Roest is het probleem van Elc kerlyc tijdelijk. Als het sociaal-cultureel centrum en de Brede School klaar zijn, wil hij Elckerlyc in ge bouw Doesmeer aan de Hoogmadeseweg onder brengen in plaats van op de Touwbaan. „Dan zitten de twee locaties dichter bij elkaar." In Doesmeer zit ten nu nog tal van instellingen die in 2007 naar het sociaal-cultureel centrum verhuizen. De dependance van de Kastanjelaanschool verhuist eind 2005 vanuit Doesmeer naar de Brede School. CORBULO basisschool 29, i' 'Eigenlijk is er geen vraag die je niet kimt stellen aan de ouderenadviseur' loor Eric de Jager [j egstgeest - Met de toenemen- e vergrijzing is er meer aan- acht voor het welzijn van ou- eren. Reisbureau's storten ich op de ouderenreizen, er ijn ouderenverzekeringen, ou- erenspaarplannen. Oegstgeest 10 loet daar aan mee met de ou- chi lerenadviseur. Die helpt sinds ivee maanden de Oegstgeestse uderen de weg te vinden in de ims onoverzichtelijke brij van oorzieningen. „Wij willen de (»pin in het web zijn", zegt Gijs- *iert Groenveld, jroenveld deelt het ouderenad- iseurschap met Carla van oon. De vee zitten het ge- MMMM ïeentecen- iam aan de ijtweg klaar ouderen et vragen proble- bij te aan. De eur staat overigens ook open jonge dorpsgenoten die agen hebben over hulp voor ma of moeder. 5' genlijk is er geen vraag die je >n - iet aan de ouderenadviseur unt stellen, legt Van Loon uit. .lfVe zullen misschien niet met- ■n het antwoord weten, we '4 jn tenslotte niet van alle kten thuis, maar wij weten el de weg te vinden. De drem- il om bij de ouderenadviseur nnen te stappen is laag en we :bben in de korte tijd dat we izig zijn al de meest uiteenlo- snde onderwerpen behan- ild. Indicaties voor het verzor- ia: ngstehuis die niet naar tevre- ie inheid zijn, mantelzorg, maal- dverstrekking, alarmering, andelen. Ik ben er ook achter komen dat er toch nog veel ideren zijn die achter de gera- ums blijven zitten. Die wijzen op alle activiteiten in Oegst- zo'n gesprek met de oude- ïadviseur komen vaak andere iblemen aan de orde dan de jenlijke aanleiding voor het izoek. Eenzaamheid, bijvoor- :eld. „Dat zijn dingen die zijn i te lossen, maar de oudere is cof n tijdje uit het zicht geweest, n kndat de jeugd veel lawaai aakt", zegt Groenveld. „En de igdzorg heeft ook een advi- dus waarom de ouderen et?" Net als de jongerenadvi- ur, is de ouderenadviseur een 55 wegwijzer. „Ouderen kunnen veel zelf oplossen, zonder dat het de overheid en dus de ge meenschap veel geld kost, maar dan moeten ze wel de weg we ten." Dat iedereen het in Oegstgeest wel goed heeft en dat er daar om geen hulp nodig is, is een misverstand, legt Groenveld uit. „Dit dorp staat bekend als een elitair, luxe dorp, maar een dik ke portemonnee of niet: alle ouderen maken zich zorgen over hun toekomst." Van Loon merkt dat aan de be zoekers op haar spreekuur die nog geen problemen hebben, maar zich nu al willen voorbe reiden op 35 merken de adviseurs. Veel ou deren in Oegstgeest maken niet optimaal gebruik van alle voor zieningen. „Ze zijn bang voor gezichtsverlies, ze denken terug aan de 'steun' uit de dertiger ja ren. Er is gêne om met de hele financiële geschiedenis bloot te moeten. Ouderenadviseurs wil len daarom helpen de financië le hulp toegankelijker te ma ken", zegt het duo. Een eerdere poging om de ou derenadviseur in Oegstgeest te laten aarden, mislukte. Volgens Groenveld en Van Loon mede omdat de Stichting Welzijn Ou deren Oegstgeest te afwachtend was. Daarom zijn de twee vast besloten erop uit te gaan. „Net werken is een belangrijk onder deel van dit werk", legt Van Loon uit. „Je moet iedereen kennen, zodat je snel hulp kan vinden. Wij moeten de spin in het web zijn, fysio's, huisartsen en de gemeentelijke diensten moeten ons kennen, onze fol der meegeven." Een van de voorbeelden van het 'nieuwe ouderenadviseur schap' is het welzijnsbezoek voor 75-plussers. Vrijwilligers gaan per wijk op bezoek bij ou deren met een grote vragenlijst die de ouderenadviseurs moet leren waar behoefte aan is. In andere dorpen gebeurt dat al, in Oegstgeest is de wijk Buiten- lust dit jaar als eerste aan de beurt. ÜSHHHbi SSSSSSItSSÊiiSSSkmmsm Hoewel de Corbuloschool weer groeit, is schaalvergroting nodig om te overleven. De gemeente wil een fusie op i augustus rond hebben. Foto: Mark Lamers Bestuurscommissie Openbaar Onderwijs Corbulo haakt na drieënhalf jaar af door Judy Nihof zoeter woude - Het wil maar niet vlotten met de fusie van de Zoeterwoudse Corbuloschool. Drieënhalf jaar lang heeft de Bestuurscommissie Openbaar Onderwijs Corbulo (BOOC) zich ervoor ingezet, maar on langs traden de vijf leden van de BOOC teleurgesteld af. De gemeente zou zaken op zijn be loop hebben gelaten, waardoor de Corbuloschool op 1 januari de boot miste bij de fusie met scholen in de Alphense regio. Inmiddels heeft de gemeente de taken van de BOOC overge nomen. Samen met een extern adviseur gaat zij proberen om alsnog een fusie van de grond te krijgen. De nieuwe streefda tum is 1 augustus. „Het kan zijn dat het een uiteindelijk een an dere partij wordt, maai' een fu sie met de scholen in de regio Alphen is nog steeds de eerste optie", aldus ambtenaar M. van Dijk. Ex-BOOC-voorzitter J. Hogen- doorn betreurt het dat de Cor buloschool op 1 januari niet bij de fusie in de Alphense regio kon aanhaken. „Het is belang rijk om vanaf het begin mee te draaien. Vanaf 1 januari zijn er discussies en gesprekken, waar je mooi in had kunnen meepra ten. Kom je er later bij, dan loop je de kans voor voldongen feiten te staan." Volgens Hogendoorn waren er diverse redenen om te stoppen als BOOC. De gemeente zou niet hebben meegewerkt om op tijd alle financiële gegevens over de Corbuloschool op tafel te krijgen. Die gegevens zijn no dig om te beoordelen wat de fu sie kost en welke 'bruidsschat' de gemeente zou moeten mee geven. „De gemeente heeft het zwaar laten liggen", zegt Ho gendoorn, die naar eigen zeg gen geen wrok koestert. „Hord feelings? Nee hoor. Processen lopen soms zo. De gemeente had een iets minder hoog tem po." Een andere reden om de activi teiten van de BOOC te staken, was de houding van de mede zeggenschapsraad (MR) van de school, die vraagtekens plaatste bij de fusie. „De MR zond nega tieve signalen uit naar het ge meentebestuur, in plaats van met ons contact op te nemen. In zo'n sfeer heeft het geen zin om door te gaan", aldus Ho gendoorn. Volgens ambtenaar Van Dijk is de fusie per 1 januari door een samenspel van factoren niet ge lukt. Zij noemt onder meer de weerstand tegen de fusie bij de MR. Van Dijk wil de komende tijd samen met een extern advi seur het fusieproces weer 'vlot trekken' en proberen vertrou wen te krijgen van de leden van de MR. „Zij hebben een hoop wagen die nooit zijn beant woord." Wat het aantal leerlingen be treft gaat het de laatste tijd goed met de school aan de West- eindseweg. De school zit in middels ver af van de ophef fingsnorm die ligt bij 103 leer lingen. Op 1 oktober 2003 wa ren er 117 leerlingen. Eind maart moeten dat er 134 zijn. Hoewel de Corbuloschool weer in de lift zit, is schaalvergroting onontbeerlijk om te kunnen overleven. Daarvan zijn zowel ex-BOOC voorzitter Hogen doorn als de gemeente nog al tijd overtuigd. „De Corbulo school is een uitstekende school, maar er hoeft maar iets te gebeuren of je hebt een pro bleem", zegt Hogendoorn. Wordt bijvoorbeeld een direc teur ziek, dan kun je dat met je fusiepartners opvangen. Ook wordt het steeds lastiger om fi nanciële zaken te regelen voor scholen die er alleen voor staan. „Schoolbesturen krijgen vanaf augustus 2006 van het rijk een zak geld waarmee ze zelf kunnen bepalen wat ze gaan doen", aldus ambtenaar Van Dijk. Het is lastig als je die brij zelf moet ontwarren. Zit je met meerdere scholen bij elkaar dan kun je een gezamenlijk be leid ontwikkelen." De politie bellen? Waarom zou ik? vervolg van voorpagina leiderdorp - De onderne mingen aan de Bedrijven- weg in Leiderdorp, een in- dustrieterreintje even voor Koudekerk, hebben de afge lopen tijd bloot gestaan aan brandgevaar. In de wiet- kwekerij op nummer 10D werd illegaal stroom afge tapt. Dat gaf grote kans op kortsluiting. Gistermiddag werd de hasjplantage ont ruimd. Buurman Jaap van Nieuwkoop wist in decem ber al dat er naast hem hen nep werd verbouwd. Jaap van Nieuwkoop, eige naar van het schoonmaak bedrijf dat is te vinden naast het pand van de kwe kerij, rook twee maanden geleden een afschuwelijke lucht. „Waanzinnig, wat een geur." Hij belde naar de ei genaar van het naastgele gen pand om zijn beklag te doen. „Ik had eigenlijk met een door dat er naast me hasj werd geteeld. Eerlijk gezegd kon me dat niet schelen. Maakt mij het uit hoe iemand zijn geld ver dient; als ik er maar geen last van heb. Maar van de geur had ik dus last." Terwijl het bij hem binnen altijd zo lekker naar schoonmaakmiddelen ruikt. Want hij heeft ook e,en groothandel in schoon maakmiddelen. „Dje .planten gaven dus een ondraaglijke stank", ver- volgt Van" Nieuwkoop zijn verhaal. „Ik bel de eigenaar van het pand op en zeg: "Vandaag die meur weg, of ik bel de politie'. Ik zweer je: binnen een dag rook ik niks meer." Hoewel hij dondersgoed in de gaten had dat naast hem wiet werd verbouwd, belde Van Nieuwkoop niet de po litie. „Waarom zou ik? We leven in een krom land. In de koffieshop mag een blowtje worden verkocht. Om te verkopen moet je toch ook produceren! Dus ik vond dat ik die jongens lekker moest laten telen. Zolang ik niet wordt belem merd, vind ik alles best." Nu hij heeft gehoord dat hij en de andere ondernemers in de buurt al die tijd zijn blootgesteld aan een ge vaarlijke situatie, krabt hij zich achter de oren. „Nooit zo bij nagedacht, natuur lijk. Wist ik veel dat ze door dal illegale stroom aftappen ons in levensgevaar brach ten. Ja, daar ben ik eigenlijk wel van geschrokken." 1.1 opschoten - De Centrale iting Kinderopvang Voor- ïoten (CSKV) voldoet sinds t officieel aan de wettelijke liteitseisen voor de kinder- 4^gverblijven. Voor de kinder- (verblijven Hummelhof, Bi- ebos, Bibelebon, De Buren de Sterrenboom ontving de KV het keurmerkcertificaat de stichting Harmonisatie 'aliteitsbeoordeling in de gsector (HKZ). 'armee zit de CDKV in de ir irhoede van de Nederlandse deropvang. Op dit moment >ben nog slechts 93 van de 1,0 ;eveer 1200 kinderopvangor- ïisaties de kwaliteitstoets on- gaan. Het is de bedoeling de HKZ eind 2005 alle orga- ities heeft doorgelicht. De kijkt ondermeer naar de anisatiestructuur en naar opleidingsniveau van het soneel. teitsfunctionaris Peschier de CSKV is verheugd. „We hier een jaar lang intensief bezig geweest. Kinderop- is meer dan vertrouwen Het officiële certificaat we hebben gekregen wordt rom met zorg ingelijst." Sociëteit Oud Leiderdorp neemt plek van Wiks Partycentrum in Roel van der Heide (links), Péter van de Ven (midden) en Tino Dooper in Sociëteit Oud Leiderdorp. De ko mende week wordt de laatste hand gelegd aan de verbouwing. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Nee, het is geen elitaire vereniging, zeggen Peter van de Ven, Tino Dooper en Roel van der Heide stellig. De Sociëteit Oud Leiderdorp staat open voor wie maai' lid wil wor den. Er is geen sprake van een club waarbij je je alleen mag aansluiten als je bent voorge dragen. Het bewijs: het in schrijfformulier staat gewoon op internet. Er wordt druk geklust in het pand aan de Hoofdstraat 12 in Leiderdorp. Alleen de L-vormi- ge ruimte, de plek van de bar en het terras aan het water herin neren nog aan de tijd dat Wik van den Wijngaard hier de scepter zwaaide. De Leiderdor per deed zijn partycentrum eind vorig jaar dicht omdat hij het werkende leven voor gezien hield. Ver voordat hij zijn af scheidsfeest gaf, stonden de drie initiatiefnemers van Socië teit Oud Leiderdorp al bij hem op de stoep met de vraag of hij de ruimte wilde verhuren. Van de Ven, Dooper en Van der Heide zijn lid van de service club Lions Rijnland, die al een tijd op zoek was naar een ande re ruimte voor de bijeenkom sten. „We willen een ruimte waar je goed kunt vergaderen en goed kunt eten. Die combi natie kan vaak niet", zegt Doo per. Zo werd het idee geboren om een sociëteit op te richten die als thuisbasis dient voor de serviceclubs Lions Rijnland, Lions Lugdunum Dualis en Rotary Leiderdorp. Samen be zetten zij alle dinsdag- en woensdagavonden. De basis was er. maar het was niet genoeg. „We wilden het ei genlijk in een ruimer kader plaatsen. Leiderdorp is toch al slecht voorzien van ruimte waar je bij elkaar kunt komen", vindt Van de Ven. Ze bedachten een plan voor een sociëteit waar de leden elke donderdagavond terechtkun nen voor een borrel. Om de week is er op deze sociëteits avond een programma, zoals een lezing over het dorpsgevoel in de oude kem, een muzikant of iemand die poëzie voor draagt. „Niet te lang. De nadruk ligt op de gezelligheid", zegt Dooper. In de weekeinden kun nen leden of bedrijven de ruim te huren voor borrels, recepties, buffetten of dineetjes. Cuisinier Wim van der Ziel zorgt ervoor dat de tongen gestreeld wor den. Dat voorrecht is alleen voorbe houden aan de leden, maar daar is niets geheimzinnigs of beslotens aan, benadrukken de drie. Het is meer een formule om het behapbaar en betaal baar te houden. Iedereen die 'vriend van de sociëteit' wordt, betaald 50 euro per jaar. Daar- voor-zijn deze persoon en zijn of haar partner altijd welkom op Hoofdstraat 12. Leden van de drie serviceclubs zijn auto matisch lid. De animo om lid te worden en de sociëteitsavonden te bezoe ken is groot. In twee weken tijd meldden zich zestig mensen die een aandeel kochten om het financieel mogelijk te maken. En sinds er twee weken geleden promotiebrieven de deur uit gingen, schreven bijna vijftig mensen zich in als lid. „Er ont staat zo langzamerhand een club mensen in Leiderdorp die zich betrokken voelt bij de So ciëteit Oud Leiderdorp", con cludeert Van de Ven. Het verbaast zeÉfcts. Van de Ven: „We weten dat er behoeft is aan een plek in Leiderdorp waar je met een aantal gelijkge stemden gezellig aan de bar een biertje kunt drinken, en waar het ook nog ergens over gaat." Van der Heide: „We zijn wel eens een beetje bang dat het te succesvol wordt. We mogen maar tachtig mensen toelaten. Als je te veel leden hebt, krijg je een probleem. Je kunt mensen niet weigeren." Sociëteit Oud Leiderdorp wordt op zaterdag 28 februari officieel geopend door oud-ge meenteraadslid en columnist Hein van der Zande, tijdens een receptie voor genodigden. Beeldend kunstenaar Ton Wil- lemsen opent de eerste exposi tie en geeft uitleg over zijn schilderijen en beeldhouw werken. Op zondag 29 februari is er van 14.00 tot 17.00 uur een open middag voor ieder een die een kijkje wil nemen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17