-personeel mort tegen sluiting loket LEIDEN REGIO De parkeerloterij in de Tuinstadwijk tïids reisbureau niet bang voor boekingen via internet 'We hebben een keuken, we hebben douches R3 IN MEMORIAM ensen missen toch service en persoonlijk contact' Hart voor de zaak en voor de stad Zen-monnik klaar voor tempelasiel HDC 972 vrijdag 20 FEBRUARI 2004 Silvan Schoonhoven in - Leids NS-personeel it de gemeenteraad op om te esteren tegen de dreigende ting van het loket Internatio- den is een van de tien sta in Nederland waar de rei- internationale treinkaart jes kan kopen. De NS wil bezui nigen en heeft het voornemen om de afdeling Internationaal te halveren. Vanaf medio 2005 zijn treinkaartjes naar het bui tenland dan alleen nog via in ternet te regelen. Het aanbod wordt dan 'fllinterdun', schrijft NS-medewerkster Wendy van der Werff-Barendse aan de Leidse fracties. Ze hoopt dat de gemeenteraad protest aante kent bij de NS. „Staken is ons middel niet, daar zijn we het type niet voor. Maar er gaan wel hier en daar acties komen", voorspelt een Leidse NS-medewerkster die haar naam niet in de krant wil. Tot nu toe heeft de Leidse afdeling het bij een handtekeningenac tie gehouden. „Ik geloof dat er al driehonderd verzameld zijn in een paar weken. Daarmee willen we laten zien dat de klant deze maatregel helemaal niet wil." Bedoeling is om de handtekeningen aan de ge meente aan te bieden. De NS is 'niet gelukkig' met de handtekeningenactie, zegt woordvoerder Michel Huber. „Dan betrek je klanten bij een conflict tussen directie en per soneel." De maatregelen zijn onvermijdelijk omdat NS Inter nationaal fors verlies lijdt, zegt hij. „Onze concurrenten verko pen bijna uitsluitend via inter net. Wij willen ook die kant op. Ik begrijp de ongerustheid, we kunnen met minder mensen toe. Het personeel hoeft zich echter geen zorgen te maken, de NS heeft een goed sociaal plan en mobiliteitscentrum." Leiden kent al een alternatief voor het boeken van treinrei zen: de Treinreiswinkel in de Breestraat. „Die boekt ook een groot deel van zijn reizen bij ons", zegt de medewerkster. „Het blijft een NS-product, en dat kun je het best bij de offici ële dealer halen." rKees van Delft - De toename van vakan- oekingen via internet zet mreaus onder druk, zo k vorige week uit een on- ik van NFO Trendbox. In is dat volgens Henk Me- niet anders. De directeur World of TUI Reisbureau lfs, delhoek aan de Koornbrug- m g ziet vooral jonge mensen de stappen, maar hij verwacht nieuwe kansen voor de iche. ,,Als grote organisaties eg gingen sluiten, is dat weer itigvoor anderen." i ens het onderzoek boekt ;S( derde van de Nederlanders vei reizen op internet. Het ge- n is dat grote reisorganisaties strategie steeds meer ver- da m naar dit medium. Reis- aus worden omgebouwd ee boekingskantoren tot ad- mreaus of moeten zelfs laa en, zo is de verwachting. Vij al de kleinere vestigingen ,efl e grote steden zouden de meworden. bet al denkt dat de internet- v ikkelingen in de branche las echt op gang komen. hi 1 lang is geprobeerd om te houden, omdat de g lisaties zich in de vingers en. De meeste hebben na- jn(jk eigen reisbureaus." Nu vai iperator Thomas Cook zijn )en igie verlegt naar internet, X-1 e rest volgens Metaal vol- Daardoor gaat er veel ver- lan ren. „Boekingen via inter- verden altijd afgehandeld en de reisbureaus. Als klan- kt, u een vakantie aanklikken, )Spf de reisorganisaties hen j. enaderen." c tussen de neergang van :eaus en de opkomst van itboekingen is volgens moeilijk te leggen. „Ik ook dat mensen een va- op internet tegenkomen, bij ons willen boeken, hebben mensen proble- let hun computer en met iparaat mis je toch de en het persoonlijke con- een reisbureau. Wel is dat jonge mensen steeds ilf een vlucht boeken." Henk Metaal bekijkt in zijn reisbureau aan de Koornbrugsteeg de internetsites van grote touroperators. „Ik merk dat mensen op internet een vakantie tegenkomen, die ze bij ons willen boeken." Foto: Dick Hogewoning Een van hen is K. Aziz. Deze studente is net bij het reisbu reau geweest voor een drie daagse reis naar Zweden. „Maar normaal gesproken boek ik altijd via internet, hoor", zegt ze bijna verontschuldigend. „Dat is heel goed te doen. Je ziet een lange lijst met hotels, een omschrijving van de activi teiten, de ligging, enzovoorts. Als je iemand op het laatste moment aan de reis wilt toe voegen, dan kan dat." De voor delen die een reisbureau biedt, zijn niet aan haar besteed. „Ik zit nu lekker achter mijn com puter, krijg een acceptgiro thuisgestuurd en loop niet het risico dat er een ontzettende rij staat. Waarom zou ik naar een reisbureau gaan?" A. van den Berg weet daar wel een antwoord op. Ze bekijkt het aanbiedingenbord van het reis bureau, maar boekt nog geen vakantie. „Dat doe ik altijd pas drie of vier weken van tevoren." Bij een reisbureau. „Ik ga altijd naar hetzelfde meisje, zij weet wat ik wil. Dan heb ik iets in mijn hoofd en weet zij de op lossing. Perfect. Bovendien hoor ik op deze manier ervarin gen van deskundige mensen. Dan maakt het mij niet uit dat het een paar centen meer kost. Ik ga voor meer service en dat krijg je bij een reisbureau." Metaal is dan ook niet bezorgd Mallander, bewoner van is e adhouderslaan, is het ge nei: aan parkeerplaatsen in luurt, Tuinstadwijk, meer .Zat. Bovendien baalt hij ®e de controles door Parkeer- te 2 er, dat kwistig bonnen uit- de in de wijk die wordt ge- oos >d door parkeerders van naf. Daarnaast ergert hij .aan de actie die de ge- feli ite samen met andere in- t las ies voert om het parkee- zw go van Leiden te verbete posters en promotie- s wordt bezoekers duide- Jikt emaakt waar ze in Leiden iebi en parkeren. Zing een aria ne! een gratis parkeerkaart of op Valentijnsdag kans op rijkaart. Maar in Tuin- rijk wordt alleen maar be keurd", foetert Mallander. „Waarschijnlijk heeft de plaat selijke overheid ook een actie bedacht: Maak kans op een prent, al kost het een cent. Zo wil de sector Stadstoezicht, in camavalstijd ook wel het ge meentelijk Prentenkabinet ge noemd, een positieve bijdrage leveren aan het slechte parkee- rimago van deze wijk. Helaas zijn de spelregels van deze unieke loterij nooit op schrift gesteld door het gemeentelijk Prentenkabinet. En die wil ik nu juist zo graag weten, want ik was een van de winnaars." Mallander kreeg in oktober vo rig jaar een bon van 40 euro in de Drie Octoberstraat omdat zijn auto op minder dan vijf meter van een kruispunt ge parkeerd stond. En hij was niet De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 de enige. Mallander vindt de bekeuring een beetje flauw, maar in deze tijd van 'normen en waarden' moetje niet zeu ren. Hij zou de boete zonder morren hebben betaald, ware het niet dat er volgens Mallan der een parkeerprobleem is in Tuinstadwijk. De oorzaak daar van is dat in de aanpalende Vreewijk betaald parkeren is ingevoerd, waardoor veel Vree- wijkers hun auto gratis in Tuin stadwijk neerzetten. Het gevolg is een te groot aanbod van au to's. En dat uit zich weer in het structureel parkeren op de stoep en dichtbij kruisingen. Elke vierkante meter wordt be nut om te parkeren. Zo ging dat een jaar lang zonder dat er iets door de gemeente werd ondernomen. Ze is op de hoogte van het probleem en gedoogt het foutparkeren. Maar soms even niet, en dan worden er bekeuringen uitge deeld. Een telefoontje naar Parkeer beheer leerde Mallander dat er niet wordt gedoogd. En op een brief naar de gemeente met daarin dezelfde waag kreeg hij drie maanden later antwoord: nee, de gemeente gedoogt niet. „Alleen in de Staalwijkstraat mogen auto's vanwege de eng te van de weg een klein stukje op het trottoir staan, zo liet de gemeente weten. „Daar wordt dus wel gedoogd", vindt Mal lander. „Overigens werd het protest tegen mijn parkeerbon afgewezen. Een rapport van de parkeerwachter die mij bekeur de was bijgevoegd. Daarin stond dat er vanaf september 2003 dagelijks in de wijk wordt gecontroleerd. Voorts zouden Geparkeerde auto's staan 's avonds bumper aan bumper in een overvolle Staalwijkstraat. Foto: Taco van der Eb er de eerste twee weken van het nieuwe beleid waarschu wingsbriefjes op foutgepar- keerde auto's zijn aangebracht. En de gemeente maar beweren dat er niet wordt gedoogd." „Ondertussen is er niets veran derd in de wijk", meent Mal lander. „Op stoepen wordt nog steeds pontificaal geparkeerd. Af en toe verdwaalt er een par keerwachter in de wijk en tus sen zeven uur 's avonds en ne gen uur 's ochtends wanneer de overlast het grootst is, hoeft er al helemaal niet op actie van enige betekenis te worden ge rekend. Daarom heb ik een eye-opener voor de afdeling Parkeerbeleid; het parkeerpro bleem zit niet tussen de oren van de Leidenaars maar tussen de ogen van de gemeente. U bent kennelijk blind voor de onduidelijkheden die u bij be woners oproept Of u gedoogt, of doet dat niet Of u hoort bij de rekkelijken of bij de precie- zen. In het laatste geval be hoort u uw bewoners op de hoogte te brengen van wat nu wel of niet kan. Vooralsnog heeft u met uw beleid een par keerloterij in het leven geroe pen waarvoor sommige par keerders een hoge prijs moeten betalen." Volgens een woordvoerster van de gemeente wordt er in de he le Tuinstadwijk overal even streng gehandhaafd, met uit zondering van de Staalwijk straat. „Dat is nog een straat uit de tijd waarin er nog geen auto's reden. Met twee wielen op de stoep mag, mits voetgan gers en noodverkeer er langs kunnen. Met vier wielen op de stoep mag niet en wie zijn of haar auto binnen vijf meter van een kruising zet, wordt ook be keurd." Eric-Jan Berendsen over het voortbestaan van zijn reisbureau. „Als grote organisa ties vestigingen sluiten vanwege de personeelskosten of de huur van een pand, is dat gunstig voor anderen. En als de inter- netboekingen op een misluk king uitdraaien, komen de mensen vanzelf weer naar ons toe." Robertus Gerardus Mantel was een man die wist wat hij wilde, die duidelijk zijn doelen stelde en er alles aan deed om die te bereiken. Als hem werd ge vraagd waar die tomeloze am bitie vandaan kwam, dan ver telde hij het verhaal van de hoofdmeester van de Terwee- school, die zijn plannen om naar de HBS te gaan dwars boomde. De jonge Rob was meer gebaat bij vrijheid, dacht de onderwijzer, en dus ging hij naar de Mulo. „Nou, toen de zaken er zo voor bleken te staan, heb ik die vrij heid op de Mulo dan ook maar genomen", ver telde hij in een interview. Dat dat niet zo ver standig was, rea liseerde Rob Mantel zich toen hij bijna voor de tweede keer bleef zitten. Het roer ging om; hij haalde zijn exa men en rondde uiteindelijk de studie werktuig bouwkunde af aan het Hoger Technisch Insti tuut Amsterdam. Bij de Grofsmederij op het Waardeiland was hij assistent bedrijfsleider toen zijn toenma lige echtgenote een uitzendbu- reautje had aan de Lage Rijn dijk. Toen het echtpaar de hy potheek voor een woonhuis niet rond leek te krijgen, pro beerde Rob Mantel de bankme dewerker te overtuigen met een gloedvol betoog over de gewel dige toekomst van uitzendbu reaus. De man vroeg waarom hij er dan zelf niet in stapte. „Die opmerking opende mijn ogen." Luba, genoemd naai' Lugdu- num Batavorum, de oude Ro meinse naam van Leiden, maakte een stormachtige groei door. In 1973, een jaar nadat Rob Mantel algemeen directeur was geworden, werd de eerst,e nevenvestiging geopend, in Al phen aan den Rijn. In 1979 wa ren er elf kantoren. Bij zijn af scheid als algemeen directeur in 2002 telde Luba 53 filialen, waar 300 mensen werkten. Zijn ambitie en enthousiasme werkten aanstekelijk. Rob Man tel kon op het werk wel eens overkomen als een bullebak, of norsig doen, maar zijn mede werkers konden hem dat niet kwalijk nemen. „Hij begreep zelf ook niet altijd goed dat ie dereen zo voor hem vloog", vertelt Kaj Jalving, die bij de Lu ba Groep met hem samenwerk te. „Het was een indrukwek kend mens, met ontzettend veel charisma, die iedereen en thousiast wist te maken." Man tel was de samenbindende fac tor van het bedrijf en hij vond het dan ook moeilijk dat Luba zo groot werd, dat hij niet meer alle personeelsleden persoon lijk kende, vertelt Ad Feitsma, Rob Mantel 1944-2004 die onder andere directeur marketing was bij Luba. De jaren tachtig waren moeilijk, door de recessie maar ook door de houding van de overheid, die het aantal uitzendkrachten wilde beperken. Het dreigde even helemaal mis te gaan met Luba, dat op dat moment nog veertig werknemers had, maar een bank bood hulp. „Het was een enorm spannende tijd. Een tijd van reorganiseren, van dag en nacht werken, van nieuwe plan nen smeden", vertelde Mantel in een interview. In die periode veranderde hij zelf ook. „Ik denk nog altijd sociaal, hoor. Maar sindsdien ben ik wel zake lijker, ja zeker ook wel wat har der geworden." Mede door de in spanningen van de Algemene Bond Uit zendonderne mingen ging de overheid zich an ders opstellen te genover het uit- zendwerk. Man tel was vanaf 1973 bestuurslid van de brancheorganisatie en van 1997 tot 1999 voorzitter. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. „Eigenlijk was dat de bekroning. Het altijd zo gewenste diploma. Het was voor mij het teken dat ik wat had bereikt en dat ik maat schappelijk voldoende relevant was bezig geweest", zei hij daar later over. Mantel had hart voor de zaak, maai" ook hart voor de stad. Voor zijn activiteiten, onder an dere als voorzitter van de Leid se Vereniging voor Industriëlen en de Stichting Leiden Promo tie kreeg hij in 2002 de erepen ning van de gemeente. Hij was iemand die zich graag in het Leidse sociale leven stortte, die genoot van de Leidse Jazzweek, die hij ook jarenlang sponsor de. Zeilen was zijn grote passie. Mantel was dan ook vast van plan om na zijn afscheid als al gemeen directeur vaker en ver der te gaan zeilen. „Mijn li chaam vraagt ook om een wat rustiger leven, ik heb een paar jaar geleden een zware operatie gehad met bestraling en zo. En ik merk aan mijn lichaam dat het protesteert als ik er een tijd aan trek", zei hij in zijn af- scheidsinterview. De ziekte kwam terug, en zette een streep door al zijn plannen. Met de ambitie die zo kenmer kend voor hem was, probeerde hij er tegen te vechten. Enkele weken geleden bleek dat er niets meer tegen te doen was. Donderdagavond overleed Rob Mantel, komende donderdag wordt hij begraven. Janet van Dijk vervolg van voorpagina leiden - De Leidse zen-monnik Zeshin van der Plas ziet de op vangmogelijkheden van zijn tempel zonnig in. Hij denkt dat een flink aantal uitgeprocedeer de asielzoekers onderdak kan vinden aan de Hogewoerd. „Als echt de nood aan de man komt? Kom maar langs, dan kun je zien hoeveel mensen hier naar binnen gaan. Ik denk dat er wel zestig in kunnen. We hebben wel lezingen gehouden met tachtig mensen. Als we de meditatieruimte als slaapzaal voor de mannen inrichten, kan daar toch wel een man of vijf tien terecht. Met het huis en het schuurtje kunnen we twintig mensen herbergen. Het zou tij delijk zijn, natuurlijk. Er spelen meer dingen mee. Hebben we genoeg geld om al die mensen te eten te geven? We hebben een goede keuken, dus zijn er best op ingericht. Maar dat voedsel moeten we ook inko pen. Er moet gewassen worden; we hebben twee douches." Denkt u dat het echt zover komt? „Ik hoop het niet. Maar inder daad, de Kamer is akkoord met het beleid. Ik heb zelf contact met een Iraans meisje dat uit gezet dreigt te worden. Ze heeft rechten gestudeerd en spreekt inmiddels Nederlands met een bijna Leids accent. Straks mag ze achter een gordijntje gaan lopen. Zo iemand kun je niet meer uitzetten. Het mat me niet om de mensen Se wel te- rugkunnen naar het land van herkomst. Die moet je gewoon terugsturen, maar wel met goed fatsoen. Maar een gezin dat in Somalië in een onmenselijke si tuatie terecht dreigt te komen, dat kan niet. We kijken natuur lijk wel of het geen economi sche vluchtelingen zijn." Dreigt zo niet het gevaar dat de Zen-tempel een soort prii>é- asielbeleidje gaat voeren? „De wet schrijft ook voor dat je iemand die in de sloot ligt, eruit moet halen. Als ik denk dat ie mand in een levensbedreigende situatie terechtkomt, is het een religieuze plicht als boeddhist om hem te helpen. We hebben een heel goed toetsingsbeleid. Er zitten mensen in onze tem pel die van de hoed en de rand weten. Een eigen toelatingsbe leid? Ik zou daar nog eens over na moeten denken. We hebben nog tijd, pas over een paar maanden beginnen ze met uit zetten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15