s 'Sluit de deur, dan gaat er elders een opeit REGIO 'Grootste boosdoener zijn de schoolboeken' Voormalig Padox-bedrijfsleider Alphons Eversteijn werkt nu bij de concurrent Emoties bij de overgang naar de ochtend Senay eenh ZATERDAG 21 FEBRUARI 2OO4 NAVRAAG Het voorgezet onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs zijn de afgelopen drie jaar fors duurder geworden. Ouders betalen ten op zichte van schooljaar 2000 - 2001 voor het vmbo, havo en vwo gemiddeld 324 euro meer. Het middelbaar be roepsonderwijs is in dezelf de periode zelfs nog duurder geworden, namelijk 410 euro. Grootste boosdoener zijn de schoolboeken, meent rector J. KUURAAAN van het Visser 't Hooft Lyceum. Zijn de kosten bij het Visser 't Hooft Lyceum de afgelopen jaren ook de pan uitgerezen? „Nee, dat is te sterk uitgedrukt, maar bepaalde kostenposten zijn wel degelijk sterk verhoogd. Zo is het lesgeld, een bedrag dat vast gesteld wordt door het ministerie en waarvan de scholen worden betaald, het afgelopen jaar met 3,5 procent gestegen. Dat gebeurt bijna elk jaar. Om de inflatie te corrigeren, zegt het ministerie. Voor volgend jaar kunnen de ou ders dus weer een stijging ver wachten." En het Visser 't Hooft Lyceum, hoeveel geld irraagt dat van de ouders? „Onze ouderbijdrage staat al ja ren vast op 100 euro. Maar dat zegt ook weer niet alles, want wat scholen van deze ouderbijdrage betalen verschilt nogal. Om on duidelijkheid daarover te voorko men geven wij in onze schoolgids precies aan welke kosten de ou derbijdrage wel dekt en welke niet. In de laatste categorie vallen bepaalde excursies en de aanschaf van schoolboeken." En daarin zit 'm de pijn? „Ja. Met name de prijzen van de boeken zijn in de afgelopen tien jaar met tien vijftien procent gestegen. De invoering van de ba sisvorming en het studiehuis heeft tot een complete vernieuwing van de onderwijsmethodes geleid. Dat heeft ouders behoorlijk op kosten gejaagd, want behalve dat het studieboek nieuw moest worden aangeschaft, kwamen de uitgevers voor elk vak ook nog eens met een aantal werkboeken. Wij letten bij het kiezen van de nieuwe onderwijsmethodes zoveel mogelijk op de kosten. Bij ons kan een deel van de boeken in het eerste jaar worden gehuurd en is er voor de oudere leerlingen een korting bedongen van zo'n 30 procent. Toch kost het ouders jaarlijks nog steeds zo'n 340 tot 375 euro en dat is niet mis." Minister Van der Hoeven is onaangenaam verrast door deze kos tenstijgingen stelt een onderzoek in. Kunt u haar op weg helpen? „Ik denk dat de uitgevers van de schoolboeken in het algemeen kapitaal hebben geslagen uit de veranderingen in onderwijs. En wat ook zoiets is, al die boeken worden tegenwoordig in kleur ge drukt. De minister zou meer druk op de educatieve uitgevers kun nen uitoefenen om te zorgen dat de boeken betaalbaar blijven." tekst: Marijn Kramp archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 21 februari ALPHEN AAN DEN RIJN - Vroom en Dreesman ziet definitief af om het warenhuis aan de Van Boetzelaerstraat in Alphen omvangrijk uit te breiden. In plaats van die uitbreiding komt er nu op de plaats van het huidige bedrijf een zogenaamde 'Vendet-vestiging'. De oude winkel wordt hiervoor afgebroken. V en D verwacht in de loop van het volgend jaar met de bouwwerkzaamheden te kunnen beginnen. Het grootwinkelbedrijf is tot deze beslissing gekomen, omdat het een aantal eisen van de gemeente Alphen te extreem hoog vindt. Doorslag gevend om de uitbreiding definitief te laten afketsen was de één mil joen gulden die V en D aan de gemeente zou moeten betalen voor het creëren van extra parkeerplaatsen in het centrum. „Een bijdrage von den we helemaal niet gek", vertelde drs. Vinke van V en D vanmorgen, „maar een miljoen ging ons toch echt wel iets te ver". V en D zal verder de vestiging aan de Raadhuisstraat niet meer als wa renhuis dienst laten doen. Overwogen wordt nog of er een 'dochter' in zal trekken of dat het pand zal worden verkocht. ANNO 1979, woensdag 21 februari LEIDEN - De toegang tot het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken aan de Maresingel. De werksfeer binnen de Leidse centrale is volgens sommige personeelsleden niet erg best. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Roosevèltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.- Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met- 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. UITGELICHT Een krant is pure emotie. Dat geldt voor de journalisten die hem maken. Dat geldt nog sterker voor de abonnees die hem lezen. De redacteuren van uw krant voelen zich sterk verbonden met hun product. Maar u als lezer heeft een verbondenheid met de krant die vaak veel ver der gaat. Een krant is voor abonnees als een huisgenoot: iemand op wie je iedere dag kunt rekenen, iemand met wie je je al lange tijd verbonden weet, maar ook iemand aan wie je je soms flink kunt erge ren. De bekendmaking deze week dat het Leidsch Dagblad over twee maanden - medio april - een ochtendblad wordt, maak te bij veel lezers sterke emoties los. Op het hoofdredactionele spreekuur van maandagavond sprak ik lezers die 'dolgeluljddg' waren met de overgang naar de ochtend. „Eindelijk mijn krant bij de koffie", zei een trouwe abonnee. „Meneer, hier heb ik al heel lang op zit ten wachten, heerlijk mijn re gionale krant die 's ochtends vroeg al op de mat ploft", rea geerde een andere lezer. Maar er waren ook tegenover gestelde emoties. „U bent niet wijs", kreeg ik te horen. „U heeft mij niets gevraagd", foe terde een andere beller. 'Leidsch Dagblad, wat maak je me nou', was bij hen de te neur. Alsof het vertrouwde avondblad echtbreuk pleegde en dat ook nog eens totaal on verwacht. Ik begrijp die emoties heel goed. In de soms best pittige gesprekken met lezers heb ik ook duidelijk gemaakt dat de uitgever, de hoofdredactie en de redacteuren goed inzien dat de wijziging van het verschij ningsmoment voor de lezer een ingrijpende verandering is. Het lezen van een krant is meer dan het consumeren van nieuws. De krant maakt ook deel uit van een leefpatroon: voor de één is dat straks in de ochtend: 'krant met koffie'; voor de ander is dat nu in de namiddag: 'eerst lezen, dan koken' dan wel na het werk 'onderuit op de bank met een borrel en de berichten uit de avondkrant'. Geen lezer of hij heeft een heel eigen leesgedrag en daar moet je liever niet aan komen. Ik heb de lezers die mij belden uitgelegd dat de verandering van het verschijningsmoment niet zomaar gebeurt. Over de stap een ochtendkrant te ma ken, is goed nagedacht en voor die beslissing bestaan ook goe de argumenten. De keuze om een ochtendkrant uit te bren gen, heeft sterk te maken met veranderingen in het j drag van mensen. En de keuze heeft ook nauw te maken met de economische basis van de krant. Eerst het leesgedrag van men sen. De vaste binding met een krant is kleiner geworden: uw kinderen lezen niet automa tisch het Leidsch Dagblad om dat u die krant thuis las. Als zij een krant lezen, is hun keuze sterk individueel bepaald. Daar heeft niet alleen een re gionale krant als het Leidsch Dagblad mee te maken, dat geldt voor alle kranten - van de Telegraaf tot de NRC. De markt van dagbladen is een vechtmarkt geworden en op die vechtmarkt staan regionale avondkranten er slecht voor. Hoe zit dat dan precies?, zult u zich afvragen. Het patroon is betrekkelijk helder: regionale avondkr anten hebben een ta melijk vergrijsd lezersbestand dat al langere tijd gestaag af brokkelt. Ieder jaar wordt het abonneebestand kleiner. Daartegenover staat dat nieu we groepen lezers die zich wil len binden aan een krant, vaak behoefte hebben aan een och tendkrant. Bij hun leefpatroon: drukke banen en druk met kin deren, past aan het einde van de werkdag, wanneer het 'spitsuur' is in huis, geen avondkrant. De keuze het Leidsch Dagblad uit te geven in de ochtend is dus geen exercitie om 'lezers te pesten', zoals een enkeling veronderstelde. Het is een wel overwogen en in zekere zin ook onvermijdelijke keuze: om een krant uit te geven, kan de uitgever niet zonder de inkom sten van voldoende lezers. Als oude lezers wegvallen en nieu we lezers een ochtendkrant verlangen, is de enige weg voor een stabiele toekomst van een regionale krant de keuze voor ochtendverschijning. Andere regionale kranten gingen het Leidsch Dagblad hierin al voor. Met vallen en opstaan, maar in ieder geval met uit breiding van hun marktaan deel. 'Mij is niets gevraagd', zeiden veel lezers. Inderdaad, de krant heeft niet alle lezers naar hun mening gevraagd. Dat zou ook ondoenlijk zijn geweest. De uitgever heeft wel een ge zaghebbend onderzoeksbu reau onder een groep van 2.000 abonnees en 2.000 niet- abonnees uitvoerig onderzoek laten doen. Dit onderzoek wees uit dat menig lezer graag zijn krant in de avond zou be houden, maar dit onderzoek leerde ook dat de kansen voor het Leidsch Dagblad in de ochtend liggen. Daarmee was de keuze, zeker voor de redactie, nog altijd geen gemakkelijke, maar wel een onvermijdelijke. Ik heb de lezers met wie ik sprak en de lezers die mij mailden uitge legd dat de krant op een ander tijdstip gaat verschijnen, maar dat de redactie zich met de zelfde inzet, en met dezelfde betrokkenheid zet aan het ma ken van een goede en aantrek kelijke ochtendkrant. Uw Leidsch Dagblad ligt straks op een ander moment in de bus, maar het blijft onveran derd uw vertrouwde Leidsch Dagblad. Volgende week leg ik u in deze rubriek uit hoe het zit met het nieuws in een ochtendkrant. Kees van der Malen, hoofdredacteur LEIDEN, 15.00 UUR Ma auu .at. eo pot sw< Ze komt binnen met twee vrienden. Senay, een klein Turks meisje met een hoofddoek. Ze is e tadt jaar of vijftien. Haar Hollandse vrienden, een mei! aar en een jongen, zijn vermoedelijk even oud. Haar hoofddoek is zwart en streng. Zit stijf vastge knoopt om haar bleke gezicht. Geen haarlokje te Daaronder een spichtig lichaam, gehuld in wijde broek en bloes. Een nogal vormloos en smaakloos >d d 'naf heel. Haar vrienden zijn een stuk vlotter gekleed. meisje draagt een strakke spijkerbroek en een felf nte kleurd truitje, dat een deel van haar buik bloot la: ties Ze gaan sporten bij De Spartaan. Een uur lang zw go gen aan moderne martelapparatuur. In drie zalen waar de liefde voor het lichaam centraal staat. Sp gels hangen overal en worden veelvuldig gebruikt Bma door liefhebbers van dikke spierbundels, zonnebi en bruine gezichten, piercings en extravagante fitneseen kleding. De metamorfose van Senay is compleet, als ze na minuten de kleedkamer uitkomt. Lange bruine in een paardenstaart op haar rug. Een wit T-shi daaronder een minuscuul zwart broekje. Tussen het zonnebankbruin vallen haar witte benen op. Daarentegen is ze nu één met haar Hollandse mi die net zo bloot en wit als zij op de loopband st« Veel fitnesservaring heeft het drietal niet. Bij elk paraat zijn ze minuten kwijt aan het instellen gramma's, het kiezen van gewichten en het uitzi hoe een oefening werkt. Maar lol hebben ze wel. voelen zich als kleine kinderen in een speeltuin, loopband gaat in de hoogste versnelling en op d< fietscomputer kiezen ze voor het meest lastige cours'. Senay kijkt tevreden in de spiegel. Onbedekt mal onopvallend. Ze trekt haar sportoutfit glad en g< haar haren naar achteren. Ze voelt zich hier best thuis. Na anderhalf uur zit de training erop. Senay doi en kleedt zich aan. Als een kameleon wijzigt ze verschijning. Ze is klaar om naar buiten te gaan. Erna Straatsma Alphons Eversteijn: „In deze krimpende markt doen bedrijven alles om aan meer opdrachten te komen, zeker in de bouw. Het was de grote wens van Alphons Eversteijn om een doorstartte maken met het succesvolle onderdeel van de failliete Warmondse timmerfabriek Padox, waarvan hij jarenlang bedrijfs leider was. Maar de Zoeterwoudenaar viste achter het net. Het Helmondse bedrijf Mevo bracht een hoger bod uit op Metselprofielen BV. Toch beteken de dat niet het einde van Eversteijns carrière in de bouwmaterialenwereld. Hij ging in op het aanbod van Mevo om commercieel medewerker te wor den. °op EN •fruiS* oek metselprofielen, wilde begeleiden. Ze zochten iemand die dat product goed kon vertegenwoordigen: een ambassadeur. Dat leek me wel wat." Een grotere omslag had Eversteijn niet kunnen maken. Hij kwam van een vrouwenwereld in een mannen wereld terecht. „Het was een wezen lijke move, ja. Toch voelde ik me er snel thuis. Padox was net een grote familie, waarin ik direct ben opgeno men. Het werk was leuk. Ik heb me er met hart en ziel voor ingezet. Als ik ergens ja tegen zeg, dan ga ik er helemaal voor." In 1997 werd Padox voor het eerst failliet verklaard. Een 'onnodig' fail lissement, vindt Eversteijn. „Wij werden onterecht verantwoorde lijk gesteld voor een misstap van een grote opdrachtge ver. Daardoor kregen we wekelijks tonnen aan 1 claims." Om een doorstart van Padox moge lijk te maken, stopte Eversteijn een flinke som eigen geld in het bedrijf. De timmer fabriek kroop uit het dal. Een Judy Nihof W« aantal onderdelen draaide zelfs del! ma. Dat Padox sinds een paar m g den niet meer bestaat, is voor de stai Zoeterwoudenaar dan ook onbe n* pelijk. jch' Hij wil er niet al te veel over zeg igin maar hij denkt er het zijne van.tig curator is het allemaal aan het u ens zoeken. Hoe moet ik het netjes der schrijven? Padox bestond uit vei schillende bv's, onder meer in V isc den en in Polen. Wij als bedrijfsl str ders kregen niet te horen wat daIn 1 allemaal gaande was. De inform aus stroom van de directie was al ee b°' tijd niet meer zoals ie was. Nahi,ur£ lijk, in de aannemerij valt de laa Bn> tijd de een na de ander om. Wij ai 1 den ook last van dat domino-efiB S Toch denk ik dat het faillisseme !WC van de fabriek in Warmond niet dig was. De orderportefeuilles v goedgevuld." ,as Hij vindt dat hij zichzelf niets h(i« te verwijten. „Ik heb alles voor I e.ge dox gedaan. Heb er zelfs eigen tisa ingestoken!" en- Geen moment heeft Eversteijn k e wogen om zijn oude beroep vai >Pei kapper weer op te pakken, toen ïgie definitief over was met Padox. Ie rf boek is voor hem gesloten. Troi Daé wens, al héd hij het gewild, danren- het toch niet mogelijk. „Ik heb ver( schaar eind 1995 neergelegd en de daarna nooit meer aangeraakt. u ei is een beetje zoals met pianospi1 d Als je veel knipt heb je een fij- ena 'ne motoriek. Die ben ik volledig kwijtgeraakt." Als commerciële man ben je dus gewoon heel erg nodig." Foto: Henk Boui Zijn nieuwe baan bevalt goed. De te loorgang van Padox lijkt ver weg. „Van het faillissement heb ik veel verdriet gehad. Maar het betekende ook een verlossing. Want het laatste half jaar was het niet zo leuk meer. Je maakte verschrikkelijk veel uren en de spanning liep op. Als ik dan weer eens met rode vlekken in mijn nek thuis kwam, zei mijn vrouw: 'Joh, stop er toch mee'." Alphons Eversteijn (51) heeft zich nooit veel zorgen gemaakt of hij wel weer aan de bak zou komen toen het doek voor Padox viel. „Ik ben heel positief ingesteld. Als er ergens een deur dichtgaat, gaat er elders een deur open. Daarvan ben ik over tuigd. Misschien heeft het er ook wel mee te maken dat ik uit een groot gezin kom. Dan leer je om te knok ken." Bovendien was het een gerust stellende gedachte dat de vraag naar commerciële mensen blijft als het economisch minder gaat. „In de- ze krimpende markt doen be drijven alles om aan meer op drachten te komen, zeker in de bouw. Als commerciële man ben je dus gewoon heel erg nodig." Wel vroeg de Zoeter woudenaar zich af of hij wel weer een léuke baan zou krijgen. Hij kreeg na Padox een aantal aanbiedin gen, waar zijn hart niet sneller van ging kloppen. De baan die Mevo hem aanbood, was hem wel op V het lijf ge schreven. Hij doet er veel din gen die hij bij Pa dox ook al met zier deed. „Ik heb geluk gehad. Ik heb een baan bij een bedrijf dat heel degelijk in elkaar zit, en een inkomen voor mijn gezin." Eversteijn groeide op in Den Haag waar hij leerde voor kapper. Hij deed ervaring op in zaken in Den Haag en schopte het tot chef-kapper in een zaak in Voorschoten, waar hij zijn vrouw leerde kennen. Ze besloten samen elders een zaak te beginnen. „Daarbij hebben we bewust buiten Voorschoten gekeken. Dat vonden we wel zo netjes tegenover onze werkgever. In het weekend gingen we toeren door de regio. In Zoeterwoude viel ons oog op een wat ou bollige kapsalon aan de Kerk- laan. Ik heb toen de stoute schoenen aange trokken en de ei genares gebeld of de zaak misschien te koop was. Bleek dat ze net de vorige avond met haar man had bespro ken dat ze van de zaak af wilde." Omdat Ever steijn zelf geen cent had, klopte hij aan bij zijn familie. Met geld van zijn zus knapte hij de winkel op. „Op de dag dat we begonnen, zat er 1 gulden 30 in de kassa. Dat was alles wat ik nog had." Aan klanten had het echtpaar Eversteijn geen gebrek. De zaak liep zo goed dat ze zich een groter pand aan de Dorpsstraat konden permit teren. Begin jaren negentig begon het een beetje te kriebelen. Eversteijn wilde niet de rest van zijn leven blijven knippen, ook al omdat hij lichame lijke klachten kreeg. Eind 1995 verkocht hij de zaak. Hij besloot voorlopig te gaan genieten van zijn vrijheid. Na tien we ken varen en vissen kreeg hij een tele foontje van de toenmali ge direc teur van de War mondse timmerfa briek Padox, een familielid van Eversteijn. „Of ik een spe ciaal product van Padox,

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14