LEIDE Politiek oordeelt mild over bezuinigingsplan m 'Ik heb het veel te heftig gevonden' a REGIO Een week gratis appartement in de zon bij aanschaf van een nieuwe HR-ketel. En bespaar tot 200,- ip uw jaarlijkse stookkosten, '7 -1 JU 3 3 rD 3 rD r» rD Duinrell r. Leidsch Dagblad R1 lisje mishandeld portemonnee SP: 'Leiden verliest zijn sociale gezicht' Goed geregeld* 9 «K,»MUIJ1Wni— Leiden sleept Casema voor de rechter JDE STELLING I Carnaval in Leiden 3 DO Cl Verkrachtingszaak op TV West ECHTE SNEEUW IN SKI VALLEY fD Leidsch Dagblad ?A'.> zaterdag 21 FEBRUARI 2004 Ex-bedrijfsleider >adox blikt terug ip roerige tijd Een 16-jarig meisje uit is donderdag geschopt agen bij het speelterrein Topaaslaan. Om elf uur ;een nog onbekende man lortemonnee. Toen ze liet op inging, mishandel- jhet meisje. De dader ren- ;ma weg in de richting Opaalstraat en het Dia- ilein. Het meisje liep ver- ngen op aan haar gezicht been. leiden - Het bezuinigingspakket van 9,6 miljoen euro roept wei nig weerstand op bij de Leidse politiek. De meeste partijen vin den het een goed signaal van het college dat er ook wordt be zuinigd op personeel - er ver dwijnen zeventig banen. Het ne- gatiefst zijn de oppositiepartijen SP en LWG/De Groenen. Volgens de SP verliest Leiden in rap tem po zijn sociale gezicht. LWG/De Groenen schrikt vooral van de voorgenomen bezuinigingen op het milieubeleid. De politieke partijen reageren vrij laconiek op het voorstel van het college om de hondenbe lasting af te schaffen en voort aan te verrekenen met de ozb. Dat scheelt 60.000 euro aan in- ningskosten. De PvdA heeft er 'gemengde gevoelens' over. „De maatregel is wel voorstel baar omdat het innen veel geld kost", zegt fractievoorzitter Conny Broeyer erover. Dat is ook de mening van Groen links-fractievoorzitter Gerard van Hees. „Ik kan me voorstel len dat niet-hondenbezitters er vervelend door verrast zijn. We zijn vóór een hondenbelasting, maar er moet wel een verhou ding zijn tussen kosten en op brengsten." Het college stelt voor om het (advertentie) Maak snel een afspraak met onze verkoopadviseur voor een onafhankelijk advies op maat en een vrijblijvende offerte. Bel gratis 0800 20 21 of ga naar www.goedgeregeld.nl. Daar vindt u ook de actievoorwaarden. Leidse minimabeleid te schrap pen. Vooral mensen die werk loos werden kregen uit een pot van 500.000 euro geld om de zogeheten 'armoedeval' te be perken. Alleen de SP maakt daar in een eerste reactie op merkingen over. „In de bezui nigingsvoorstellen krijgen het milieu en sociale zaken forse klappen. Wat mij ook opvalt, is dat tal van kleine projecten worden aangepakt in de bezui nigingen maar dat alle grote projecten, zoals de Oostvliet- polder of de Rijn Gouwe Lijn, buiten schot blijven. Het colle ge heeft naar ons idee een aan tal prioriteiten verkeerd ge- leiden - De gemeente Leiden sleept Casema voor de rechter. De kabelexploitant wil per 1 april de tarieven met maar liefst twintig procent verhogen, maar daarmee is de gemeente het niet eens. Omdat onderhande lingen over een herziening van het contract tussen Leiden en Casema op niets uitliepen, heb ben B en W de stadsadvocaat ingeschakeld. De gemeente verkocht het ka belnet in 1994 aan een dochter bedrijf van Energie- en Water bedrijf Rijnland (EWR). De ge meente besloot destijds met opzet om dat voor een laag be drag te doen, omdat zij dan ook lage tarieven voor haar burgers kon bedingen. Sindsdien is het kabelnet verschillende malen in andere handen overgegaan. De huidige eigenaar is Casema, maar dit bedrijf is zelf opgeslokt door een consortium van drie investeringsmaatschappijen. Op kinderen gerichte reclame voor snoep en snacks moet worden verboden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl legd", zegt fractievoorzitter Paul Day. „Dat we zoveel moe ten bezuinigen is natuurlijk al heel triest en naar mijn idee echt de schuld van dit en het vorige college." Erg geschrokken is fractievoor zitter Jacques de Coo van LWG De Groenen van de besparin gen op het milieu, dat volgens hem 'weer eens het kind van de rekening' dreigt te worden. „Terwijl dat nou net zo belang rijk is voor de toekomst." De grootste oppositiepartij, het CDA, vraagt zich af of het gaat lukken om 3,5 miljoen euro te besparen door efficiënter te gaan werken. Fractievoorzitter Wim Bleijie: „Zo'n bezuiniging ziet er op papier wel mooi uit, maar hoe hard zijn die cijfers in de praktijk? Veranderingen voer je niet in één dag door. Het col lege wil zeventig banen schrap pen. Er zijn in 2004 ook 135 va catures te vervullen. Hoe effici ent zijn zulke bezuinigings maatregelen op de korte ter mijn?" Dat er zeventig banen verdwij nen vindt De Coo 'niet slecht'. „Van bovenaf de trap schoon vegen. Maar dan moeten we er wel voor waken dat niet alleen de onderste trede wordt ge veegd." WD-fractievoorzitter Leendert de Lange spreekt van 'een goed signaal naar de stad'. „We kun nen niet alleen de burgers vra gen om in te leveren als wij niet zelf ook efficiënter met ons geld omgaan. Bovendien ben ik er tevreden over dat er ook geld overblijft voor nieuw beleid, zo als het basisonderhoud aan de Leidse wegen, waar een miljoen euro per jaar extra naar toe gaat." De PvdA kondigt aan zich te verzetten tegen het stopzetten van subsidies voor conciërges op scholen. De collegepartij heeft ook moeite met de bezui nigingen op het jongerenwerk. D66 spreekt van een 'evenwich tig bezuinigingspakket'. De par tij zet vraagtekens bij de plan nen om de Rechtswinkel ('een nuttige en goedkope organisa tie') minder geld te geven en zal zich hard maken voor het die renwelzijn en voor natuur- en milieueducatie. Dat het college wil bezuinigen op sport, stuit fractievoorzitter Daan Sloos van Leefbaar Lei den tegen de borst. „De Leidse sport heeft al zo weinig." Filip van As, het raadslid van de Christenunie, spreekt van een 'degelijk stuk'. Zijn fractie is desondanks naarstig op zoek naar alternatieve bezuinigings voorstellen. leiden - Een paar jaar geleden stelde het personeel van de Leidse katholieke basisschool Sint Joseph zichzelf de vraag of het carnaval nog wel moest worden gevierd. De uitbundige sfeer uit het zuiden waaide immers toch niet naar het noordwesten over. Het antwoord kwam direct van de ouders van de leerlingen en van de ouderraad, die van mening waren dat het carnavalsfeest echt bij een rooms-katholieke basisschool hóórt. En dus kwamen ook gisteren weer verreweg de meeste leerlingen verkleed naar school. De jongens vooral stoer, en een beetje eng; als spook, punker of nette maar gevaarlijke maffia-man. De jonge meisjes vaak op hun mooist, als feetjes en prinsesjes, de oudere meisjes vaak in een wat uitdagender outfit, met netkousen of als punker, 's Middags was er in de school een spelletjescircuit uitgezet in het gebouw aan de Oppenheimstraat. Foto: Henk Bouwman Het was de dood of de gladiolen voor de regionale omroep RTV West deze week. Inmiddels staan de bloemen bij de receptie en in de kamer van directeur Dink Binnendijk. Leidenaar Binnendijk had zich zijn komst van Omroep Flevoland naar het Zuid-Hollandse radio- en tv-station, nu vijfmaanden geleden, heel anders voorgesteld. im en waar ging het mis? tober zou de omroep al gaan. We konden de sa il niet meer betalen. De ie voor 2004 is toen als :hot uitgekeerd. De pro- eiste wel een sanerings- )p mijn eerste officiële ag heb ik de ontslagaan- voor 42 mensen de deur laan." ieuwe gebouw, de fusie dio met tv en het interim- [ement resulteerden erin vermogen helemaal ver- e. Toen Jeroen Soer bin- ram, was het geld op. Wat dan: je gaat op de rem n. Jeroen deed het omge- Niet bewust, niet om drijf naar de filistijnen te - maar om van het be- 1—-w beste omroep van Ne- d te maken. Het was op 3 ment de verkeerde keu- ik hier aan de slag kon, k: Goh, je krijgt acht mil- iro subsidie. Dan kan je !t failliet gaan." et gemeenschapsgeld ge- er is wanbeleid gevoerd tieuwe radioformule totaal. Verdient RTV een kans? het terecht dat we nog krijgen. Ik had het rechtvaardig gevonden heel bedrijf opgeblazen I f rden door mismanage- an een paar personen. .X 'or komen wel 170 men- :aat te staan. En: we 1 het geld niet gekregen, ns geleend." bben de afgelopen en een wereldprestatie d. We hebben het groot- •saontslag uit de regio- nale omroepgeschiedenis op ons geweten. Er is bezuinigd. We hebben de radioprogram mering - weer - op z'n kop ge zet. Die idiote alltalkformule is eruit. We waren de slechtst be luisterde omroep van Neder land. We hebben een program maraad de kaders voor onze formule laten vaststellen. Wat dus niet meer kan is dat er een directeur komt die vindt dat we alleen maar Russische volks muziek moeten gaan draaien, omdat hij denkt dat dat de to verformule is. We hebben een businessplan gepresenteerd. Daarin staat hoe wij de risico's beheersbaar maken." „En dat allemaal met de enor me mentale druk waar de orga nisatie onder stond. Een andere omroep doet daar een paar jaar over. De politiek heeft gelukkig gezien dat we zijn veranderd." Uw voorganger Soer introdu ceerde praatradio. U zou die formule dus niet hebben inge voerd? „Niemand niet, mijn dochter van vijf niet. Er liggen boeken waarin staat dat het niet kan. Daar staat in wie er luisteren. En dat zijn al vijftien jaar de zelfde mensen. Van zeven tot negen, van twaalf tot twee, van vier tot zeven, dat zijn de tijden waarop mensen naar nieuws luisteren. Zo programmeren al le regionale omroepen in Ne derland en daarmee zijn ze al jaren marküeider. Waarom zou het uitgerekend in dit gebied anders moeten?" Als u dit van tevoren allemaal had geweten.. „Was ik nooit gekomen. Tijdens mijn sollicitatie rook ik onraad. Ik heb me door de voorzitter van het omroepbestuur laten overhalen. Ik heb als eis gesteld dat er zeven ton zou worden bezuinigd. Het was in juli rond, in augustus begon de ellende." „Ik kwam in een hel terecht, terwijl ik de omroep verder wil de uitbouwen. Ik heb het veel te heftig gevonden. Ik ben een werkbeest, maar ik heb echt overwógen het bijltje erbij neer te gooien. Ik kreeg ook aanbie dingen tussentijds. Maar ik wil de het bedrijf niet laten vallen." Er is helemaal geen enkele lol aan crisismanagement, maar dat zegt nooit iemand. Ik ben er super voor betaald, maar ik vind er geen ruk aan. Je hebt een pistool op het hoofd. Ze zeggen: een zware job, ik ga de uitdaging aan en ze strijken hun bonus op. Ik zat 's avonds dus wel een potje te huilen. Managers die met droge ogen werknemers kunnen ontslaan, zijn slechte mensen." En nu? „Je weet het nooit. Het plezier zal terug moeten komen, wil ik hier blijven werken. Uiteindelijk geeft het wel veel voldoening, dat we met z'n allen ervoor hebben gezorgd dat de omroep mag blijven bestaan." Maar waarom moet een inwo ner uit Leiden daaraan meebe talen? „Ik vind vrije pers een voor waarde voor de democratie. Dat de overheid omroepen fi nanciert, is nu eenmaal ons pu blieke bestel. Ik sluit mijn ogen niet voor de problemen van re gionale dagbladen, maar nie mand vraagt jullie toch om een krant te maken? De overheid MB mmm 1 *- r+ leiden - De verkrachtingszaak van een 93-jarige vrouw uit Lei den komt woensdag op TV West. Na het nieuws van 18.00 uur toont de politie een recon structie van het misdrijf, waar van de politie getuigen zoekt. In de nacht van zaterdag 31 janua ri op zondag 1 februari werd de bejaarde vrouw overvallen en verkracht in haar woning aan het Jacques Urlusplantsoen. (advertentie) Kom voor een heerlijk dagje wintersport naar Ski Valley op Duinrell. Er ligt namelijk verse sneeuw! Suis naar beneden l tussen de dennenbomen en geniet in de frisse buitenlucht. SKIËN/SNOWBOARDEN v.a. 14.50 (1 uur. ind. materiaal) GEOPEND voorjaarsvakantie (21/02/04 -29/02/04) a van 12.00 tot 18.00 uur WASSENAAR Voor meer informatie en cursussen Duinrell Ski Valley. 2242 JP Wassenaar Tel: (070) 5155 299, www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP UI vindt het belangrijk dat er onaf hankelijke omroepen zijn." Maakt staatssteun dan onaf hankelijk? „Daar zit een discrepantie in. Maar het is afgedekt door de Mediawet. Er mag geen enkele bemoeienis zijn van de subsi dieverstrekker met de program mering." Maar wat heeft iemand uit Lei den of Katwijk daaraan? „De kritiek uit de regio op ons vind ik terecht. Ik vind dat we te veel Den Haag doen; als Leide naar kan ik dat alleen maar be amen. Ik wil vaste verslaggevers op vaste plekken, mensen die er ook wonen. Wat ik ook heel graag wil, is net nieuws van TV West editioneren. Het hele uur begint dan altijd met Leids nieuws. Iedereen heeft een ka belaansluiting, dus ik kan via die kabel naar mensen sturen wat ik wil. Met aparte edities staan we dichter bij de regio." tekst: Robbert Minkhorst foto: Taco van der Eb Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon dmqv n0_. (i.vm controle nabezorgng) ^e\ - V4 gaan zorgvüög om met persoonsgegevens In het coloton van de krant treft u nadere ntorrreöe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn bank-gronummer 712141 400121 V1 Stuur de2e bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13