Vredesplan voor India en Pakistan BUITENLAND Grote Drie willen economie EU hervormen Het bruist en gist in Arafats Fatah-beweging Levend uit de dodencel Treinramp eist 300 levens Qureia wil vredesmacht in Gaza Troost voor Ghasaq en Omar Kwestie Kashmir op lange baan windsor/ap - Een terdoodveroordeelde Amerikaan heeft giste ren - na bijna tien jaar 'death row' - de gevangenis lopend ver laten. De nu 28-jarige Alan Geil werd veroordeeld voor de moord op een gepensioneerde vrachtwagenchauffeur in 1995. De aanklagers baseerden hun zaak op getuigenissen van (naar nu is gebleken) de twee echte daders, twee tienermeisjes onder wie een voormalig vriendinnetje van Geil. De twee meisjes heb ben inmiddels schuld bekend en kregen bijna tien jaar gevange nisstraf opgelegd. De senaat van North Carolina heeft vorig jaar besloten tot het opschorten van executies, maar de wet is nog niet door het Huis van Afgevaardigden behandeld. utroux belooft waarheid ilen - Mare Dutroux zal aan begin van zijn proces op 1 iart een verklaring afleggen er zijn rol in de ontvoering en lord van een aantal meisjes 3elgië. Dat heeft zijn advo- it, R. Baudewyn, gisteren ge- ;d. Dutroux zelf heeft in een ef aan de Vlaamse omroep T geschreven dat hij hoopt het proces de waarheid aan licht zal brengen. Volgens i advocaat bestaat ten on- hte het beeld dat hij alles op i geweten heeft. Dutroux at terecht voor de ontvoering i zes meisjes en de moord op rvan hen. idan blijft oorden in Darfur robi - Volgens Amnesty In- ïational gaan regeringsmili- in Darfur, in het westen van Ji lan, door met het aanvallen ïitmoorden van dorpen, week geleden nog verklaar- >resident Omar el-Bashir het geweld in Darfur voorbij maar sindsdien zijn zeker dorpen aangevallen. Ook den soldaten van het rege- sleger zo'n dertig meisjes ben ontvoerd en zouden ze- elf dorpen zijn gebombar- rd. Het geweld in het ontoe- kelijke Darfur heeft meer 600.000 mensen op de "'tg er veroorzaakt op Duitse weg Een uit een abattoir lapte stier heeft een ver- laos veroorzaakt op een ;e autoweg bij de Duitse iMünster. Het verkeer twee uur lang vast en de van de file liep op tot elf ïeter, zei een politiewoord- De stier rende agres- en neer en sprong een keren over de vangrails middenberm. Uiteindelijk iet dier zo moe dat een •narts het kon verdoven, ie olitie schoot daarop de dood. Hoe het dier uit het oir kon ontsnappen, is niet en nd. eu ■et ken verboden erse pubs lit Een pafje bij een pint n Ierse pub behoort eind nde maand tot de verle- Op 29 maart wordt in een verbod op roken op plek van kracht, en dat it ook dat in eet- en ilegenheden niet meer >rden gerookt. Ierland is ite land in Europa dat :nge antirookwet intro- De horeca verzet zich de ban. De horeca wijst 'j naar New York waar ro- cafés en restaurants ver is. De omzet is daardoor procent gedaald. het gen ziet zich Ve3ontvoeringsite oei iceles - Surfend over het iet ontdekte een 17-jarige ikaanse jongen dat zijn er hem als peuter heeft gpil lerd. Hij vond zijn foto op rebsite voor vermiste kin- 1" i. De politie heeft zijn 'er gearresteerd. De ontvoerde de jongen jaar geleden in Cana- nam de peuter mee naar en later naar Los Ange- echte vader heeft al la- zijn zoon graag weer zijn hoede te willen ne- jongen, van wie de teit niet bekend is ge lift, is in een pleeggezin ge- i* t. (advertentie) Supercommissaris moet leiding geven aan Europese inhaalslag door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De 'Grote Drie' van de Europese Unie (EU), Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië, pleiten voor de instelling van een vice-president van de Europese Commissie. Die moet zich uitsluitend bezighouden met economische hervormingen binnen de EU. Bondskanselier Schroder (SPD), president Chirac en premier Blair maakten dit bekend na afloop van een mini-top in Berlijn. Hun voorstel gaat schriftelijk naar de huidige EU-voor- zitter, Ierland. De nieuwe 'supercommissaris' moet worden belast met de uitvoering van de zogenoemde 'Lissabon-agen- da voor groei in Europa'. Die formuleert maatregelen om de EU in 2010 de sterkste economische macht ter wereld te maken. Hiertoe moet de werkloosheid in Europa fors worden teruggedrongen en de Europese industrie moet wor den gestimuleerd. De EU-economie blijft nu nog ver achter bij die van de Verenigde Staten De nieuw aan te stellen vice-president moet de leiding krijgen over een aantal andere commissarissen, die zich eveneens met economische zaken bezighouden. Bovendien moet hij zeggenschap hebben in alle be sluiten die ertoe bijdragen de economische groei van de EU-landen te bevorderen. In Brussel is eerder koel tjes gereageerd op voorstellen die aan de gelijkwaar digheid van de Europese commissarissen tomden. De drie regeringsleiders benadrukten dat hun landen kampen met dezelfde problemen, waaronder werk loosheid en vergrijzing. Om de dure Europese verzor gingsstaten te kunnen onderhouden, zijn drastische hervormingen nodig. Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië gaan door een herstructureringsproces. Vol gens president Chirac is het 'heel normaal, gezien het economische belang van onze landen' dat hij regelma tig overleg pleegt met Blair en Schroder om maatrege len op elkaar af te stemmen. Tony Blair noemde de top 'immens constructief„De economische kosmos om ons heen verandert snel." De EU-regeringen droeg hij daarom op navenant snel te reageren. Het was de tweede keer binnen een halfjaar dat de lei ders van de drie landen in Berlijn bijeenkwamen. In september vorig jaar stond de kwestie-Irak centraal. Toen moest vooral de breuk tussen Londen enerzijds en Parijs en Berlijn anderzijds worden gelijmd. De minitop heeft plaats op een belangrijk moment. Niet alleen staat de EU-uitbreiding met tien nieuwe landen voor de deur, ook zijn de EU-landen nog altijd verdeeld over de tekst van een nieuwe Europese grondwet. IGeinere EU-landen reageerden voorafgaande aan de bijeenkomst geïrriteerd. De drie leiders probeerden de zorgen in de rest van Europa weg te nemen. De top was slechts bedoeld om 'impulsen' te geven, aldus kanselier Schroder, 'niet meer en niet minder'. Volgens Schroder wil het nieuwe 'Direktorium'- een bijnaam voor de 'grote drie' - 'niemand domineren'. De Grote Drie in Berlijn. Het supertrio zegt niet de ambitie te hebben de EU te overheersen. Foto: AP neyshabur/ap - De ramp met de op hol geslagen goederen trein, gisteren in Iran, heeft ze ker aan 295 mensen het leven gekost. Vierhonderdvijftig men sen raakten gewond, toen een trein vol benzine en chemica liën ontplofte. Vijf dorpen wer den door de explosies verwoest. Waarschijnlijk liggen nog tien tallen mensen onder het puin van hun ingestorte huizen. Het vuur is inmiddels geblust. De brand brak uit nadat de 51 wa gons tellende trein, die bij een station in de buurt van de stad Neyshabur stond, door 'trillin gen' in beweging was gekomen en twintig kilometer verderop was ontspoord. Toen de brand weer na enkele uren dacht het vuur te hebben bedwongen, ontploften de wagons alsnog met een donderende explosie. brussel/ap - De Palestijnse pre mier Ahmed Qureia heeft giste ren in Brussel, tijdens een ont moeting met leiders van de Eu ropese Unie, gepleit voor een internationale vredesmacht om toezicht te houden op de door de Israëlische premier Ariel Sharon toegezegde terugtrek king uit vrijwel de gehele Gaza- strook. Ook voor de Eurpese Unie ziet Qureia daarbij een taak weggelegd. „Deelname van Europa zou helpen het vredesproces te be spoedigen", aldus de Palestijn se premier. Qureia riep de EU op Israëli sche acties tegen Palestijnse burgers net zo hard te veroor delen als terreuraanslagen op Israëlische burgers. „Wij veroordelen alle aanslagen op burgers en willen een sterke respons op misdaden tegen Pa- lestijnen. Hebben wij soms Pepsi-Cola in onze aderen? Ook ons bloed is menselijk bloed." In een onderhoud met de voor zitter van de Europese Com missie, Romano Prodi, drong Qureia aan op meer financiële steun voor zijn regering. De EU neemt op dit moment al 60 procent van de Palestijnse begroting voor haar rekening. Jonge garde morrelt aan versteende leiderschap dat vernieuwing blokkeert hilla - Een troostende hand voor de zes maanden oude Ghasaq Muhammed. Met zijn vijfjaar oude broertje Omar ligt hij gewond in een ziekenhuis, na een zelfmoordaan slag gisteren op een Poolse basis in Hilla, niet ver van de Irakese hoofdstad Bagdad. Bij de aanslag met twee trucks vol explosieven kwamen gisteren de twee daders en zeker acht Irakezen om het leven. Er vielen io6 gewonden, onder wie ook veel militairen van de internationale troepenmacht die in Irak is gelegerd. Sinds begin dit jaar zijn zo'n driehonderd Irakezen omgekomen bij zelfmoordaanslagen. De Amerikaanse legertop publiceerde deze week een lijst van 32 gezochte Irakezen die een leidende rol zouden spelen bij de guerrilla. Bovenaan de lijst staat Mohammad Yunis al-Ahmad, een voor malige topman van de Baath-partij. Op zijn hoofd staat een prijs van een miljoen dol lar. Tips die leiden tot de arrestatie van de 31 anderen worden beloond met 50.000 tot 200.000 dollar. Foto: EPA door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Aartsvijanden Pa kistan en India hebben besloten tot een 'routekaart voor vrede'. De routekaart werd gepresen teerd na afloop van drie dagen van gesprekken in Islamabad tussen delegaties van Pakistan en India. Het was voor het eerst in driejaar dat beide landen weer met elkaar onderhandel den over vrede. De agenda voor de onderhan delingen is de afgelopen dagen door vertegenwoordigers van de twee landen opgesteld in een Pakistaans bergoord in de buurt van Kashmir. De Pakis taanse president Musharraf en de Indiase premier Vajpayee besloten vorige maand een vre- desdialoog aan te gaan. Twee jaar geleden zorgde een aanslag op het Indiase parlement, waarvoor India het buurland verantwoordelijk stelde, nog bijna voor oorlog. De nu afgesproken 'routekaart' houdt voornamelijk in dat bei de landen besloten hebben tot een serie nieuwe onderhande lingen die stapsgewijs in be langrijkheid zullen toenemen. De betwiste zeggenschap over de Indiase deelstaat Kashmir, het belangrijkste struikelblok in de normalisering van de rela ties, zal voorlopig naar de ach tergrond schuiven om de kans op een mislukking van de be sprekingen te minimaliseren. A1 volgende maand gaan twee verschillende delegaties met el kaar overleggen over proble men als vervoer en visa. De grens tussen de landen is zo goed als gesloten. Beide landen willen echter op korte termijn een toename van personen- en goederenverkeer. Ondanks de nu afgesproken 'routekaart' is nog geen antwoord gevonden op de vraag hoe het probleem Kashmir zal worden opgelost. De Pakistaanse president Mus harraf zei in een toespraak voor moslimgeestelijken dat er een vreedzame oplossing moet ko men, en dat die 'niet tegen de wens van de bevolking van Kashmir zelf in zal gaan'. Kashmir is na de onafhankelijk heidsoorlog in 1948 tussen In dia en Pakistan verdeeld en de twee landen hebben sindsdien twee oorlogen gevoerd om het gebied. Een groot aantal islami tische rebellengroepen vecht sinds 1989 voor onafhankelijk heid van het Indiase deel van Kashmir of aansluiting bij Pa kistan. India denkt er niet over om de provincie op te geven. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het gebeurde eerder deze maand in Gaza-stad. Vijf leden van de Palestijnse veilig heidsdienst verschaften zich toegang tot het kantoor van ge neraal Razi Jibali, de plaatselij ke politiecommandant. De pro testen van het personeel en toe gesnelde politieagenten nege rend verkochten ze de generaal een pak rammel en drukten zijn hoofd in een toiletpot. Al schie tend baanden ze zich daarna een weg naar buiten. In de ko gelregen verloor een politieman het leven; tien anderen raakten gewond. Het was het meest gewelddadi ge 'interne incident' dat zich de afgelopen maanden in de Pa lestijnse gebieden heeft voorge daan. De achtergrond is niet altijd duidelijk, maar alles wijst in de zelfde richting: Yasser Arafats Fatah-organisatie wankelt op de grondvesten en het Pales tijnse Bestuur, waarin Fatah de hoofdrol speelt, wankelt mee. Onenigheid in de Palestijnse bevrijdingsbeweging is op zich geen nieuws. Vanaf zijn ont staan is Fatah het toneel van te genstellingen. In de jaren ze ventig en tachtig werden die Yasser Arafat. Foto: Reuters met wapens uitgevochten in de Libanese vluchtelingenkampen. Het later aangetreden Palestijn se Bestuur in 'de autonome ge bieden' heeft gezworen zoiets niet te laten gebeuren op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Pogingen van het versteende leiderschap om te voorkomen dat er vers bloed naar de top stroomt, zorgen voor steeds meer onrust. Begin februari maakten 400 Fa tah-activisten in een brief hun vertrek uit de organisatie be kend. Bekende personen waren het niet. Volgens het Palestijnse leiderschap waren veel namen verzonnen. Maar de inhoud van de brief vormt een redelijke weergave van de klachten die bij het jongere partijkader le ven. 'Fatah begint uiteen te val len. Er zijn nu een stads-Fatah, een plattelands-Fatah, een vluchtelingenkampen-Fatah en een officiële Fatah. Er is een Fa tah binnen Palestina, een Fatah in de diaspora, een Fatah van de Aksa-brigade en de Brigade van de Terugkeer. Sommige Fa- tah-fracties steunen de Verkla ring van Genève, anderen zijn er tegen.' De ondertekenaars beschuldi gen het leiderschap van corrup tie en kwaadsprekerij, waarbij ze ook namen noemen. Hani al-Hassan (een trouwe Arafat loyalist) en 'de Koerd' (Moham med Rashid, Arafats financieel adviseur) bijvoorbeeld. Arafat zelf blijft buiten schot, maar ie dere Palestijn weet dat een aan val op diens medewerkers een manier is om de leider zelf te treffen. Op Arafats hoofdkwartier in Ramallah acht men het geen toeval dat op het moment dat de brief van de 400 openbaar werd, de Franse justitie een on derzoek begon naar de her komst van miljoenen euro's op de bankrekeningen van de in Parijs wonende Suha Arafat. Men verdenkt Mohammed Schietpartij De Palestijnse minister van gezondheidszorg lawad Tibi en een Palestijnse topeconoom zijn gisteren doelwit geweest van een aanslag in een restaurant in Jenin op de Westoever. Beiden ble ven ongedeerd, twee omstanders raakten lichtgewond, fle aan slag is opgeëist door de Al-Aqsa Martelarenbrigades, dèradlitai- re vleugel van Fatah. De minister en de econoom zaten na de opening van een nieuw ziekenhuis in een restaurant te eten toen ze werden beschoten door drie mannen die riepen dat ze niet welkom waren in hun stad. De Al-Aqsa Martelarenbrigades eisen meer politieke erkenning en geld van de Palestijnse Auto riteit, maar tot nu toe vergeefs. Dahlan. Dahlan was hoofd van de veiligheidsdienst in de Gaza strook. Verder was hij veilig heidsfunctionaris van Arafat in Ramallah. Eind 2003 keerde hij boos terug naar de Gazastrook, nadat Arafat hem niet benoem de in de regering Abu-Mazen. Sindsdien is hij volgens zijn te genstanders bezig Arafats lei derschap te ondermijnen met hulp van hem loyale groepen in de veiligheidsdienst. De jonge garde van Fatah keert zich vooral tegen het gebrek aan interne democratie. Sinds 1989 is er binnen de organisatie geen verkiezing meer gehou den. Partijorganen en commis sies worden beheerst door de groep rondom Arafat. Begin februari zou na vele jaren Fatah's Revolutionaire Raad bijeenkomen, maar op het laat ste moment werd de vergade ring 'om veiligheidsredenen' tot nader order uitgesteld. De Raad zou zich uitspreken over hervormingsvoorstellen en een nieuw actieprogramma. De aangevoerde 'veiligheidsrede nen' hebben vooral te maken met angst voor een verdere aanscherping van de interne crisis. Van de andere kant moet Arafat beseffen dat het vooruitschui ven om te voorkomen dat er knopen doorgehakt moeten worden de rust in de Palestijnse gebieden evenmin ten goede komt. Focaccia met een salade )n scharreleieren, gebakken bacon en rucola met een Jkop tomaat-basilicum soep Van

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7