'Langer werk artsen en verplegers' rune BINNENLAND 2 Denksport puzzelweek Een lijklucht in je neus Brinkhorst wil extra bezuinigen voor groei Leerkrachten scholen zich bij in anti-agressie Geslaagde vlucht met vuurtoren Weer veel kritiek op kiesstelsel De Graaf Minister vreest grote problemen door vergrijzing Patiënten weigeren arts omdat hij Mohamed heet 2 halen, 1 betalen luwambtenaar toch blijven !DEN - Buitengewoon ibtenaar Nynke Eringa- irdt mag tot 2015 aan- bij de gemeente Leeu- i, ondanks haar weige- imoparen te trouwen. De inte heeft dat gisteren ge- Eringa-Boomgaardt werd 2001 ontslagen, omdat >ns haar geloofsovertui- •igerde homoparen te i. De rechtbank in Leeu- besloot afgelopen juni niet ontslagen had mo- irden. De gemeente had ontslag procedurefouten iakt. Eringa mag sinds sep- ier weer huwelijken slui- naar ze hoeft geen homo- lelen te trouwen. donderdag 19 FEBRUARI 2004 itwinning oegestaan op n en e-mc den haag/gpd - Artsen en verplegend personeel moeten de komende jaren effi ciënter en langer gaan werken om ook in tijden van vergrijzing de zorg draaiende te houden. Gebeurt dat niet, dan dreigt in de toekomst de hele samenleving 'door de hoeven te gaan'. Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) wil meer 'creativiteit en innovatie'. De 32-urige werkweek in de zorg is voor de bewindsman helemaal niet heilig. Dat zei hij gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Bij ongewijzigd beleid is over twintig jaar 22 procent van de Nederlandse be roepsbevolking nodig in de zorg. Dat is ongeveer het dubbele van nu. Minister Hoogervorst vindt dat aantal niet alleen onhaalbaar, maar ook onwenselijk. Het zorgpersoneel moet daarom meer gaan doen in minder tijd. Om dat te bereiken wil de minister dat voorgeschreven behandelmethoden strakker worden nageleefd. Dit kan bij voorbeeld doorligwonden bij patiënten voorkomen en dat bespaart extra zorgu- ren. Daarnaast moeten ziekenhuizen opera tiekamers beter benutten, zodat het per soneel niet lang hoeft te wachten op de volgende ingreep. Een andere oplossing van de problemen ziet Hoogervorst in langere werkweken in de zorg. „Over twintig jaar is 32 uur werken per week écht te weinig", zei hij stellig. Regeringspartijen CDA, WD en D66 kunnen zich vinden in de plannen van de minister. PvdA en Groenlinks zijn bang voor overbelasting van het verzor gend personeel. Volgens de oppositie partijen is de werkdruk in de zorg toch al erg hoog. sHoogervorst bestrijdt dit. „Het aantal werknemers in de gezondheidszorg is de afgelopen jaren met 23 procent geste gen. Dan mag je toch veronderstellen dat de werkdixik is afgenomen", verde digde hij. „Ik vind trouwens een beetje te veel werkdruk beter dan werkloos zijn." marum - De bezwaren van [roep 'Laat het Zout maar i' tegen de milieuvergun- iroor zoutwinning bij het eTzummarum, zijn giste- jor de Raad van State in laag ongegrond verklaard, linisterie van Economi- Jaken heeft vorig jaar een ïvergunning verleend aan Zout. De actiegroep, be- le uit omwonenden, wil itwinning tegengaan, om- lgens hen de bodem er- rerzakt. aiken naar raten gestopt eider - De marine is gis- Idag gestopt met het zoe- aar de 63 vaten met gif die Ie 11 december op de bo- |an de Noordzee ten noor- de wadden moeten lig- fon deze vaten, die in de er in zware storm van het lische vrachtschip Andi- legen, is niets gevonden, dan verwacht rondden nenjagers de zoektocht 185 kilometer lange tra- Volgens een woordvoer- in de marine is er aan de ijke kant van het traject ekgebied nog enigszins reid, maar ook dat lever- n resultaat op. Jgelo vergoedt roor minima jng v4o - De gemeente Henge- ing is acht de pijn voor men- it een minimuminko- lensen die de anticon- we(( lil niet kunnen betalen of la b n bijdrage voor de thuis- et kunnen opbrengen biad een vergoeding.„Als we ïtrum voor jonge moe- bsidiëren en tegelijker- eten aanzien dat de pil plaa ziekenfonds verdwijnt, iste ns eigen beleid behoor- efor e wielen gereden", zegt >or van de gemeentelij- rach Je Dienst in Hengelo. end neentebestuur heeft be ien aantal bezuinigingen overheid te repareren. S32 i verhindert louding !,n 0 - Een politieman in Ber- ft gisteren een arrestant dve| laten lopen omdat hij zor n gans in zijn been werd ng I. De agent wilde twee anders aanhouden die werkvergunning bezig net een verbouwing, e de de ganzen die rond het ged >en verdedigde het erf echti le agent aan. In de com- irlani ist één van de bouw- te ontsnappen. De an- 27-jarige Oekraïner, is luden en wordt uitge- den haag/gpd - De moord op vmbo-leraar Hans van Wieren in het Haagse Terra College heeft geleid tot een groter aan bod van anti-agressietrainingen voor onderwijspersoneel. Dat signaleert directeur Jan den Boer van het bedrijf Fiac Oplei dingen en Trainingen, gespeci aliseerd in onderwijs. „Ik hoor van scholen dat steeds meer bureautjes zich op deze markt begeven. Dat kan ik me ook wel voorstellen, want er is in het onderwijs veel vraag naar der gelijke trainingen. Ook Johan Hamstra, die na mens het Algemeen Pedago gisch Studiecentrum (APS) op scholen trainingen in het om gaan met agressie verzorgt, ziet het aantal aanbieders toene men. „Er is duidelijk een markt voor en er zijn dan altijd alerte mensen die daarop insprin gen". Docenten leren tijdens een an ti-agressietraining onder meer hoe zij agressief gedrag van leerlingen kunnen voorkomen en hoe ze moeten reageren en handelen als het onverhoopt toch uit de hand dreigt te lo pen. Daarbij wordt vaak ge werkt met acteurs, die realis tisch tegenspel bieden bij het nabootsen van praktijksituaties. Veel trainingen duren twee, drie of vier dagen. Deelname kost vaak vele honderden eu ro's per docent. Volgens woordvoerster Elly van de Bree van de Transfergroep Rotterdam (gelieerd aan de Ho geschool Rotterdam) zit de schrik er bij veel scholen goed in na de schietpartij op het Ter ra College. „We krijgen sinds deze gebeurtenis meer verzoe ken om informatie over trainin gen. Scholen willen onder meer weten hoe ze problemen bij leerlingen vroegtijdig kunnen signaleren." door Hélène van Beek doetinchem/gpd - Patiënten van het Slingelandziekenhuis in Doe- tinchem weigeren een Suri naamse darmarts. Reden: hij heet Mohamed. Het ziekenhuis staat met de rug tegen de muur. „Patiënten hebben vrije artsen keuze." Een kromme neus, scheel kij ken of domweg een andere huidskleur of nationaliteit. Pa tiënten kunnen om elke wille keurige reden behandeling door een arts weigeren. Het Slingelandziekenhuis in Doe- tinchem weet er alles van. Hier willen twaalf patiënten, zonder dat ze hem ooit hebben ont moet, de - perfect Nederlands sprekende - Surinaamse darm arts Fiaq Lall Mohamed niet als behandelaar. Omdat hij 'Moha med' heet. Omdat hij een bui tenlander is. „En wij kunnen daar niets aan doen", licht de woordvoerster van het zieken huis toe. „In dit land geldt vrij heid van artsenkeuze. Dus heb ben we voor deze mensen af spraken bij een van onze ande re darmartsen gemaakt." Nu werkt Mohamed (38), die niet meer wil reageren, in het academisch ziekenhuis in Gro ningen. Volgens zijn zeggen heeft hij eerder nooit last van dergelijke discriminatie gehad. Op 1 maart gaat hij in 'het Slin- geland' aan de slag, als opvol ger van dokter De Boer. Omdat het ziekenhuis wel met de situ atie in zijn maag zit - 'wij en ook Mohamed vinden het heel vervelend' - en wil dat er een einde aan komt, heeft het zie kenhuis een promotiecampag ne georganiseerd. „We willen duidelijk maken dat hij inder daad een dokter uit Suriname, maar wel een goede arts is. Door de positieve kanten te be naderen, hopen we dat de mensen er anders over gaan denken." Dr. L. Wiegersma, di recteur Beleid van de KNMG (Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Geneeskunde) noemt de discri minatie 'afschuwelijk'. „Maar er is niets aan te doen. Volgens de Wet Geneeskundige Behande lingovereenkomst heeft de pa tiënt met inachtneming van wettelijke en organisatorische beperkingen het recht van vrije artsenkeuze. Ik vrees dat pa tiënten zich ook nu, in het geval van Mohamed, op die vrijheid van artsenkeuze kunnen beroe pen." Zelfs als ze een arts nooit hebben gezien, aldus Wiegers ma: Als mensen het gezicht van een dokter niet aanstaat, of als hen de huidskleur niet zint, kunnen ze gebruik maken van deze wet, ook al heeft de wetge ver dat zo niet bedoeld." (advertentie) den haag/gpd - De vuurtoren van Kijkduin heeft een geslaag de vlucht gemaakt naar Hoek van Holland. Gisteren was de spectaculaire verhuizing van het 'klimrek', dat na 28 jaar terug keerde naar waar hij vandaan komt. Kijkduin krijgt voor Pasen een nieuwe. Als de enorme Chinookhelikopter vlak voor half drie boven Kijkduin hangt, waai en de kapsels van de paar hon derd toeschouwers door elkaar. De Koninklijke Luchtmacht doet het voor niks: de overtocht van de bijna 100 jaar oude vuurtoren van Kijkduin, die in 1976 van De Hoek naar Den Haags tweede badplaats werd gehaald om als klimrek dienst te doen. De vuur toren was zo rot, dat sloop dreigde. De stichting Lichtop- door Ingeborg van der Linden Amersfoort - Soms gaat het tijden goed, maar de laatste tijd is het bar en boos. Tijdens het gesprek moet ze vier keer haar trucje toepassen: gapen, met het hoofd naar beneden hangen, in- en uit ademen totdat de neus verstopt raakt. Dan ver dwijnt haar 'stinkneus', zoals Astrid Greven haar aandoening zelf noemt. Morgen wordt ze door een Amerikaanse specialist geopereerd. Officieel lijdt de Amersfoortse aan kakosmie. Dat is een zeldzame stoornis aan de neus, waarbij ie mand een onaangename geur ruikt die er niet is. Greven noemt het zelf een lijkenlucht. „Een kop je koffie kan stinken als een fabriek die koffie brandt, maar dan nog veel erger. Ik ruik dan naast de koffielucht een extreme verrotting die ik associeer met de dood." Greven (43) heeft er al zestien jaar last van. En de impact op haar leven is in die tijd alleen maar groter geworden. „Ik durf niet makkelijk een restaurant in, want bakluchten verergeren de kwaal. Ik stop mijn neus vol met watten, dan hoop ik het te redden. De kakosmie betekent een aanslag op mijn hele gezondheid. Ik ben gaan hyperventileren, omdat op het moment dat ik een stinkneus krijg, mijn reactie is om niet te ademen. Als gevolg van de hyperventilatie heb ik nu veel andere kwalen." „Kakosmie heeft de vrijheid uit mijn leven ge haald", zegt ze. „Het leven gaat wel door, maar het wordt steeds ruw onderbroken. De stinkneus heeft me vaak tot wanhoop gedreven. Tijdens de bevalling van mijn zoon kreeg ik er last van. Dat was een heel traumatische ervaring." „Er zijn veel situaties waarbij ik het niet voel aan komen. Dan word ik overrompeld door een stinkneus. Bij verkoudheid, bak- eafrituurluchten, hard la chen, hard uitademen weet ik dat het meestal fout gaat."Hoe kakosmie ontstaat, is nog onbe- den haag/gpd - Mocht het te kort op de begroting dit jaar te hoog worden dan moet er extra worden bezuinigd, vindt D66- minister Brinkhorst van econo mische zaken. Brinkhorst wil het tekort niet wegwerken door de lasten, belastingen en pre mies, te verhogen. Regerings partij CDA ziet juist weinig in extra bezuinigingen. Brinkhorst is geschrokken van de cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB). Het tekort loopt dit jaar mogelijk op tot 3,3 pro cent. Dat zou betekenen dat het kabinet met een gat zit van 1,5 miljard euro. „Uit de cijfers blijkt dat de structurele groei van de economie ook in 2005 onvoldoende is," aldus Brink horst. „Het kabinetsbeleid is er juist op gericht de structurele groei van de economie te ver sterken. Als het tekort te hoog is moeten we geen maatregelen nemen die de structurele groei aantasten. Dat betekent geen lastenverhogingen. Brinkhorst is er geen voorstan der van het tekort tot boven de drie procent te laten oplopen. „We moeten ons aan de Euro pese regels houden." Hoe de eventuele bezuinigingen moe ten worden ingevuld weet de minister nog niet. „We zijn ech ter niet alleen een bezuini gingskabinet, maar ook een vemieuwingskabinet. Innovatie en de kenniseconomie zijn dus erg belangrijk, dat geldt ook voor het extra geld voor onder wijs." De roep om extra bezuinigin gen ligt erg moeilijk bij het CDA. „De rek is er wat ons be treft wel een beetje uit", aldus financieel specialist van de CDA-fractie, De Nerée. „Op de sociale zekerheid is al veel be zuinigd." Ook CDA-fractievoor- zitter Verhagen liet al weten dat extra bezuinigingen niet voor de hand liggen. De Nerée hoopt dan ook dat het tekort niet zo hoog zal oplo pen als nu wordt gevreesd. „La ten we eerst afwachten hoe de berekeningen van het ministe rie van financiën uitvallen. Pas in juni zal definitief blijken of het tekort boven de drie pro cent uitkomt Dan hoeven we pas over eventuele maatregelen na te denken." den haag/anp - De politieke wens om het kiesstelsel dras tisch te wijzigen, is te vergelij ken met de amputatie van een been vanwege een ingegroeide teennagel. Het voorgestelde districtenstelsel leidt tot minder vrouwen en (etnische) minder heden in de Tweede Kamer. Men zet het liefst 'een man met een betrouwbaar gezicht' op de regionale lijst. Dat zeiden deskundigen giste ren in de Tweede Kamer, waar de fracties zich lieten inlichten over voor- en nadelen van een nieuw stelsel. Al eerder uitten de Kiesraad en de Raad voor het Openbaar Bestuur stevige kritiek op de plannen van mi nister De Graaf van bestuurlijke vernieuwing. Hij wil dat kiezers een stem uitbrengen op een kandidaat uit de regio en een op een landelijke lijst. Op die manier moet de kloof tussen politiek en bevolking kleiner worden en het parle ment sterker. De bestuurskun digen, politicologen, journalis ten en andere deskundigen trokken die effecten in twijfel. Velen staan positief tegenover een wijziging maar het voorstel van de minister gaat hen veel te ver. Dr. J. Oldersma, universitair hoofddocent bestuurskunde aan de Universiteit Leiden, wees erop dat in een districten stelsel vrouwen, homoseksue len en etnische minderheden veel minder aan boa komen dan in een landelijk stelsel. Ol dersma verbaasde zich erover dat De Graaf daar geen woord aan heeft gewijd in zijn hoofd lijnennotitie. Tal van onderzoeken in de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië laten volgens haar zien dat het al mis gaat bij de kandidaat stelling. In Groot-Brittannië doen lokale partijbonzen de se lectie in het district. In de prak tijk vervullen vrouwen in die se lectiecomités allerlei functies en kiezen de mannen de kandi daten. „En mannen kiezen voor een man met een betrouwbaar gezicht", aldus Joldersma. Als er een districtenstelsel komt, pleit ze voor de invoering van quota voor sekse en etniciteit, zoals in Frankrijk en België. Andere problemen waren het spanningsveld tussen het lan delijke belang van de partij en de districtsgekozene. Als het partijbelang prevaleert, zullen de inwoners van een gebied dat de districtsvertegenwoordiger kwalijk nemen. Ook vinden deskundigen een voorkeurs stem op de landelijke lijst be langrijk. En het is problema tisch als kiezers hun stemmen verdelen over twee partijen. Dat brengt het systeem in de war. Want de landelijke stem be paalt de grootte van de partijen in de Tweede Kamer en de re gionale stem bepaalt de samen stelling van de fracties. stand zette zich ervoor in het historische gebouw terug te ha len naar De Hoek. Voor één euro verkocht de gemeente Den Haag de toren aan de stichting. De vlucht met de bungelende vuur toren eronder ging over zee. „Want stel je voor dat 'ie naar beneden kiepert", zei een woordvoerder van de stichting. Foto: ANP/Robert Vos. (advertentie) kend. Het blijkt dat mensen vaak een virus heb ben gehad of een ernstige smak hebben gemaakt. Toen Greven zeven jaar was kreeg ze oorontste king na het knippen van de amandelen en in het zelfde jaar viel ze. „Toen had ik een stinkneus, maar die was na een halfjaar weg. Twintig jaar la ter kreeg ik er weer last van." Een jarenlange tocht langs onder meer neurologen, kno-artsen, psychiaters, homeopaten en diëtisten volgde. „Ik was wanhopig. Niemand wist wat ik had." In 1990 kwam ze via een kno-arts in Nieuw Zeeland -waar ze met haar man naar toe was geëmi greerd- op het spoor van professor Leopold in de Verenigde Staten, die veel onderzoek doet naar bijzondere reukaandoeningen. Toch durfde ze zich niet te laten opereren. Toen Greven in 1999 met haar gezin terugkwam in Nederland, ging ze op het internet op zoek naar lotgenoten. En daar kwam ze naam van Leopold weer tegen door mensen die door hem met succes geopereerd waren. Ze nam contact met hem op. Om geope reerd te kunnen worden moest Greven van haar Zorgverzekeraar Agis naar een Nederlandse arts voor toestemming. In Utrecht kreeg ze in het UMC nul op het rekest. De aandoening was on bekend. In Amsterdam had ze meer geluk, toen ze naar het AMC ging voor een tweede diagnose bij kno-arts Nolst Trénité. „Hij kende kakosmie. Dat was een enorme erkenning en verademing." Het nieuwe hoofd van de afdeling, en nu Grevens behandelend arts, zag het ook zitten. Op haar voorspraak komt Leopold naar Nederland. Voor uitkijken naar de periode na de operatie durft ze nog niet. „Ik ben nog veel te veel op mijn hoede. Diep in mijn hart hoop ik dat alles goed gaat. Dan kan ik misschien gewoon meehelpen met kinderactiviteiten op school, kan ik gaan zingen in een koor, hoef ik niet meer angstig te zijn dat ik 'het' krijg als ik de stad in ga,me tussen andere vreemde mensen begeef of aan het voetbalveld mijn kind aanmoedig." Altijd actueel! Geldig voor alle Denksporttitels. De goedkoopste titel gratis, zolang de voorraad strekt. ESSÜE3 Naam: Adres: Postcode: Looptijd: donderdag 19 februari t/m 25 februari 2004. Woonplaats: uitsluitend geldig tegen volledig ingevulde bon Reversible herenjeans Aan 2 kanten draagbaar Van 34.95 voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5