Medische fouten kosten 1,4 miljard expert BINNENLAND 1 INTERNATIONALE s- PRIJSSTUNT! 'De tijd van arm en oud is teruggekeerd' t Veel plastisch chirurgen sjoemelen met tarieven 'Het is nog drukker dan bij Toon 5Drang moet leerlingen binnenboord houden Tienduizenden slachtoffer slechte overdracht Verdachte verkrachter al acht keer in de fout Ook grote bedrijven slachtoffer bouwfraude Veel klachten over Woonzorg navalsprins l troon terug Prins Roger Ramakers Heerlen heeft een kort aangespannen tegen >fcvalsclub 2000. De vereni- Ijheeft Ramakers afgezet it hij zich agressief zou ge- »n en zich niet zou houden radities en reglementen. ittroonde prins wil zijn ti- ver( via de rechter terugeisen. ns de carnavalsvereniging tesi P™18 onder meer in erioze z^n scePter door- en gebroken. Als het aan m( eniging ligt, gaat ze prins- na, atnavalin. niet stajm 100 bonnen uo lontrole A12 n - Het Korps Landelijke idiensten (KLPD) heeft de ipen nacht 109 bekeurin- itgedeeld tijdens een grote pin\ ïrscontrole op de A12. Op m larkeerplaatsen bij Dui- ^as erden 590 auto's en 43 wagens gecontroleerd, eeste bekeuringen (56) uitgedeeld omdat be- hun papieren niet bij adden. Een automobilist n h 150.000 euro aan bankbil- m zi)n binnenzak te heb- ,ljj )e politie gaat de her- hiervan na. Na de con- :rd in de berm een vuur- gevonden, dat waar- lijk door een bang gewor- Bggebruiker uit het raam nan 8°°id- «hiatrisch erzoek Murat donderdag 19 februari 2oo4 kon nm niut] and 'ers wel adio de zeo\ ls de 1, bi eer. iel Betuwelijn guinness Book Buck gisteren in An- raar de voltooiing van meter lange tunnel vierd. Aannemerscom- Comol groef bij tijd en nda< sendsnel. De maximale die boormachine Méxi- 'de, bedroeg op één dag PD! meter. De tweesporige :on drie maanden eer- gepland worden opge- dsel wil Ic-D selgebrek wild zwijn =10] De wilde zwijnen in hebben ernstig te lij- het geringe voedsel- Ondanks de afschot 3 procent van de po- rond 5000 stuks, ide resterende zwijnen ;steeds moeilijk en ster- ig dieren van de hon- meldt de Vereniging :er Veluwe. Volgens de van de vereniging is ilgebrek veroorzaakt :eme droogte van Daardoor verdorden [en de jonge eikels en ik de beuk geen vrucht, ie van het afgelopen in schril contrast met [tte jaren daarvoor. den haag/gpd - Veel plastisch chirurgen rekenen bij privé-klinieken hogere prij zen voor cosmetische operaties dan toe gestaan. Dat kan ertoe leiden dat men sen met een dikke portemonnee 'voor- dringen', zodat er langere wachtlijsten ontstaan voor medisch noodzakelijke ingrepen. Een deel van de plastisch chirurgen werkt zowel voor een ziekenhuis als voor een privé-kliniek. Voor het werk van chirurgen gelden verplichte tarie ven, vastgesteld door het College Tarie ven Gezondheidszorg (CTG). Volgens het CTG gelden deze tarieven voor al het werk van de artsen. Die denken daar zelf anders over, blijkt uit de uitzending van actualiteitenrubriek Zembla vanavond. De tarieven van klinieken voor bijvoor beeld borstvergrotingen en ooglidcor recties lopen flink uiteen. De artsen die aan hogere tarieven meewerken maken zich volgens het CTG schuldig aan een economisch delict. Het bijklussen van de artsen kan op deze manier bovendien leiden tot langere wachtlijsten voor pa tiënten die medische hulp nodig heb ben, doordat mensen die meer kunnen betalen eerder worden geholpen. Een voorbeeld is het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Een vrouw wacht daar al tweeënhalf jaar op een borstverkleining, terwijl de borsten van een vrouw die meer betaalt na twee weken worden ver groot door dezelfde arts, die de operatie kamer van het ziekenhuis huurt voor zijn bijverdiensten. Een andere arts doet ook ingrepen in een tattoo-shop. Plastisch chirurgen geven zichzelf bo vendien graag mooi klinkende, maar misleidende, titels. De van tv bekende plastisch chirurg Robert Schoemacher uit Scheveningen noemt zich graag 'cos metisch chirurg'. Anderen verzinnen aanduidingen als 'cosmetisch dermato loog' of 'esthetisch chirurg'. De Inspec tie voor de Gezondheidszorg pleit voor een verbod van misleidende termen. ede/anp - Minister Van der Hoeven wil 'dwang en drang' hanteren om leerlingen op te vangen die op school niet te handhaven zijn. Extra perso neel is nodig om het gedrag van ontsporende scholieren te be ïnvloeden. De onderwijsminister zei dat gisteren in Ede. Van der Hoe ven wil met extra begeleiding leerlingen zo veel mogelijk bin nen de school houden. Voor ontspoorde leerlingen moet de weg terug naar school mogelijk zijn, vindt de bewindsvrouw. Van der Hoeven is bereid daar voor meer in te spelen op de leerstijl van jongeren door meer praktijkvakken aan te bieden. 0f aag - Murat D., de 16-ja- iten lachte van de moord op (0p, erdirecteur van het gjj Terra College, wordt vorpen aan een psychia inderzoek. De raadka- gens n de rechtbank heeft de js je rlopige hechtenis van de ,nC(j gisteren met dertig da- kou rlengd. Het is nog ondui- en j, vanneer het proces tegen D- Eind april of ;e <j nei moet er een eerste ld ht k°men> waarschijnlijk s dat 1 opi ime mei orhi idjesNDe boortunnel voor ,n he 'weroute onder het Pan- zasse iCh Kanaal wordt opge- ggj^ in het Guinness Book of hrijv 1. Dat meldde projectlei- me E mpi 'H va k'] Rum en whiskey ging rond bij de begrafenis van twee Hells Angels. De publieke belangstelling voor de teraardebestelling was enorm. Foto: AP/Ernindo Armino. Toeschouwers rijen dik langs de kant bij begrafenis Hells Angels door Stefan Dölcken sittard/gpd - Rijen dik stond het publiek gisteren in Sittard langs de route die de rouwstoet van de eind vorige week ver moorde Hells Angels moest af leggen. De een kwam voor een beetje sensatie, de ander uit respect voor drie vermoorde mensen. „Als mijn uitvaart net zo mooi wordt, heb ik het zo slecht niet gedaan." „Wanneer komen ze nou", vraagt de kleine Tim (6) klagerig aan zijn moeder. Al sinds kwart voor twee staat het duo te wachten. „Effe geduld, ze ko men zo", reageert de moeder. „Ik wil de motoren zien", dramt Timmetje door. Mok kend kijkt hij in de richting waar de rouwstoet vandaan moet komen. Hij moet nog ruim drie kwartier op de ron kende motoren wachten. De Sittardse wijk Vrangendael, waaraan begraafplaats Lahrhof grenst, is deze middag één gro te parkeerplaats. Belangstellen den doen verwoede pogingen om ergens nog een plekje te vinden voor hun auto. Buiten spiegels sneuvelen en bloem perkjes worden vertrapt. Helemaal bont maakt het een in motorkleding gestoken Belg, die zijn dikke Mercedes par does voor twee garagedeuren stilzet. Hij stapt uit, werpt een afkeurende blik op de drukte in de straat en doet onbeschaamd een plas achter een bestelbus. Een bewoner van de straat kijkt ernaar en schudt zijn hoofd. „Het moet niet gekker worden hier." Even na half drie verraadt een donderend geraas de komst van de rouwstoet. De grond trilt van de zware motoren. De kleine Tim, net nog stoer, stopt van schrik zijn vingers in zijn oren. Een beetje schichtig kijkt hij naar de tientallen Harley's. Zijn moeder legt beschermend een arm om zijn schouders. Zelf houdt ze haar neus dicht. De stank is misschien wel het vervelendste voor de kijkers, want grimmig is de sfeer ner gens, ondanks de aanwezigheid van tientallen nors kijkende Hells Angels. Integendeel. Jon geren, bejaarden, jonge kinde ren en hun ouders hebben het ogenschijnlijk prima naar hun zin. De motoren, de dure au to's, de in leer geklede mannen en de vrouwen in rok of zwarte legging: het valt prima in de smaak bij het publiek. Iedereen is relaxt. „Hier kun je je kind best mee naartoe nemen", vindt een jon ge moeder. „Dit hoort ook bij het leven." Op de hoek van de straat Vran gendael kijkt een groep man nen vol bewondering naar de volgauto's. Zes hagelwitte stretchlimousines, zwartglim mende Mercedessen en grote terreinwagens. Vier vrienden, allemaal uit Sittard, besloten op het laatste moment om te gaan kijken naar het spektakel. Ze worden niet teleurgesteld. „Wow, die motoren zijn echt gaaf', vindt de oudste van het stel. „Kijk nou maar liever wat er achterop zit, da's nog veel mooier om te zien. Lekkere wij ven!" klinkt het lacherig. Niet iedereen komt voor de 'show'. Er zijn ook mensen die oprecht te doen hebben met de vermoorde mannen. „Kijk, het zijn misschien geen lieverdjes geweest, maar er zijn wel drie mensen dood. Vrienden ook nog. Dat is toch vreselijk", zegt een vrouw tegen haar zoon. Die had zich kort daarvoor luid keels beklaagd over de kosten van deze 'optocht'. Een andere kijker lacht de kritiek weg. „Als mijn uitvaart net zo mooi wordt, heb ik het zo slecht niet gedaan in het leven." De mensen in Vrangendael zijn wel wat gewend. Al een keer eerder was hun begraafplaats het toneel voor de laatste reis van een Hells Angel, de in Zuid- Afrika vermoorde Charles. En druk was het ook tijdens de uit vaart van Toon Hermans. „Maar nu is het nog veel druk ker dan bij Toon. Toch wel een beetje vreemd als je er goed over nadenkt," zegt een man die vanaf de oprit van zijn huis precies uitkijkt over de ingang van het kerkhof. Hij heeft geen last van de drukte. „Och, we hebben weer wat te ldjken." Na afloop van de plechtigheid op het kerkhof praat een groep jongeren nog wat na op straat. Ze zitten op hun brommers en scooters en kletsen luidkeels over wat ze hebben gezien. Niet alleen de motoren, ook de bij de uitvaart gedraaide muziek vonden ze 'kicken'. (advertentie) utrecht/anp - De Nederlandse Woonbond constateert steeds meer klachten over Woonzorg Nederland, de grootste ver huurder van woningen voor ouderen van Nederland. Woordvoerder H. Roseboom stelde gisteren dat bij de bond de laatste tijd vijftig klachten binnenkwamen over zaken als achterstallig onderhoud, ondui delijke servicekosten, slechte bereikbaarheid en niet nageko men toezeggingen. den haag/gpd - Meer dan drie kwart miljoen Nederlanders van 18 jaar en ouder hebben ooit te maken gehad met medische fou ten als gevolg van gebrekkige overdracht van patiëntengege vens tussen zorgverleners. On derzoekers schatten de jaarlijkse kosten op 1,4 miljard euro. De mensen die slachtoffer wer den van gebrekkige communi catie in de zorg kregen verkeer de medicijnen of een foute be handeling of operatie, of kon den niet worden geholpen om dat medische informatie ont brak. Zo'n 125.000 mensen kampen met blijvende lichame lijke gevolgen hiervan. Naar schatting 50.000 van hen zijn als gevolg van zulke fouten in de WAO terecht gekomen. Dit is gebleken uit een groot onder zoek van TNS-NIPO. De onderzoekers maken mel ding van schrijnende gevallen, zoals twee gynaecologen die over de rug van een patiënt een ruzie uitvochten, waarbij de een de ander opzettelijk geen informatie gaf. Een ander geval betreft een psychiatrisch pa tiënt met zelfmoordneigingen. Begeleiders van een uitstapje kregen daar niets over te horen. De patiënt pleegde zelfmoord. De meeste overdrachtsfouten betreffen foutieve medicijnen (44 procent). Daarna volgen het niet behandeld kunnen worden wegens het ontbreken van in formatie (25 procent) en een verkeerde operatie of behande ling (24 procent). Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van het Nationaal ICT-Instituut in de Zorg (NIC- TIZ) en de Nederlandse Patiën ten Consumenten Federatie (NPCF). Volgens het NICTIZ, waarin vrijwel alle belangrijke koepelorganisaties in de zorg zijn vertegenwoordigd, kan lan delijke invoering van een elek tronisch patiëntendossier veel ellende voorkomen. Hier en daar wordt daar al mee geëxpe rimenteerd. „De huidige situa tie is niet acceptabel", zegt NICTIZ-directeur Ger-Jan van Boven. Voor het onderzoek is aan 74.000 mensen gevraagd of ze ooit te maken hebben gehad met medische overdrachtsfou ten. Vervolgens zijn ruim zes honderd mensen gedetailleerd ondervraagd. heenvliet/gpd - De 42-jarige man uit Hellevoetsluis die dins dag is aangehouden in de zaak rond de mishandeling en ver krachting van de 11-jarige Jef frey heeft in het najaar van vo rig jaar meerdere zedendelicten gepleegd. In een periode van maanden viel hij zeker acht keer in en rond Hellevoetsluis kinderen lastig, meldt het openbaar ministerie. Het signa lement dat de slachtoffertjes van de man gaven kwam over een met de beschrijving die Jef frey gaf. De man, die thuis is opgepakt, wordt ervan verdacht de 11-ja rige Jeffrey seksueel te hebben misbruikt en mishandeld. Het jongetje werd voor dood ach tergelaten. Hij lag geruime tijd in coma en herstelde daarna langzaam. Pas onlangs kon de politie van Jeffrey de gegevens krijgen voor een signalement. De ouders van Jeffrey zijn opge lucht over de arrestatie, hoewel vader Ruud nog steeds spreekt van een 'mogelijke verdachte'. Dat er iemand is aangehouden, zo kort na de uitzending van Opsporing Verzocht van afgelo pen maandag waarin aandacht aan de zaak werd besteed, heeft hem niet verbaasd. Volgens hem heeft de bekendmaking van het seksueel misbruik tip gevers in beweging gebracht. „Dat is een extra dimensie ge weest", meent hij. „En hopelijk is het de dader." den haag/anp - Ook bedrijven hebben, net als de overheid, te veel betaald voor bouwop drachten. In de lijst die vorige week opdook uit de boekhou ding van VolkerWesselsdochter Boele Van Eesteren, komen grote bedrijven voor als Philips, Shell, ING, ABN Amro, Astra Zeneca, Fortis en Ikea als slachtoffer naar buiten. Dat meldt De Telegraaf. De krant zegt over de verreke- ningslijsten te beschikken. Zo zou Boele aan de bouwers BAM en TBI 300.000 gulden hebben moeten overmaken in verband met een opdracht voor de reno vatie van panden van Shell in Rijswijk. Een jaar eerder betaal de Boele al 50.000 gulden aan HBM (tegenwoordig BAM) we gens werkzaamheden bij Shell in Rotterdam. Voor ABN Amro zouden kanto ren in Den Haag, 's Gravenzan- de en Ouddorp onnodig duur der zijn geworden. De krant meldt verder dat het Brits- Zweedse farmaconcern Astra Zeneca waarschijnlijk is bena deeld bij de bouw van een nieuw kantoor in Zoetermeer. Ikea is ook benadeeld. Rond de bouw van een distributiecen trum in Oosterhout zou Volker- Wessels 600.000 gulden hebben geïncasseerd van bouwer Heij- mans. Ikea, Shell en Astra Zene ca hebben duidelijk gemaakt dat ze dit niet over hun kant la ten gaan. (advertentie) De vijftig klachten zijn volgens Roseboom het topje van de ijs berg. „Ouderen klagen niet snel, dit duidt er echt op dat er veel mis is." Woonzorg Neder land verhuurt 27.000 zelfstandi ge ouderenwoningen en 17.000 wooneenheden in 193 ver- pleeg- en verzorgingshuizen. Volgens Woonzorg zijn er maar weinig klachten en zou uit ei gen onderzoek gebleken zijn dat 85 procent van de huurders tevreden is. 2 nuUOEM pixels IKON superkleine digitale fotocamera INCl. CADEAUBON T.W.V. C 29,90 Bel 020 - 35 55 355 voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 e Hometrainer Paso 1-10 weerstandsniveau polsslagmeting/handsensoren trainingscomputer met display voor 5 waarnemingen Van 349.- voor den haag/gpd - De aangemeten hoortoestellen liet hij achter in de winkel. J. Kuipers (73) kon de eigen bijdrage niet opbren gen. De verzekeraar weigerde een aanvullende verzekering vanwege zijn leeftijd. Twaalf jaar geleden kocht hij voor het laatst een kostuum. Wat hij nu draagt komt uit de kringloop winkel. De koelkast is dringend aan vervanging toe. „Maar ik weet niet waar ik dat van moet betalen. Bij de invoering van de AOW in 1956 werd gesteld dat arm en oud voorbij zouden zijn, maar die tijd is weer terug gekeerd." Kuijpers was een van de. tien getuigen-deskundigen die gis teren verschenen voor de eerste 'buitenparlementaire enquête commissie' over de koopkracht van ouderen. Deze commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de ouderenbonden, is op zoek naar de waarheid. Houdt het kabinet zich aan de belofte dat niemand er in koop kracht op achteruit gaat? En net als bij een echte parlementaire enquête speelden de verhoren zich af op een steenworp af stand van de Tweede Kamer. Het echtpaar Kuijpers is een van de 90.000 huishoudens die moeten rondkomen van uitslui tend AOW. Net iets beter heb ben de 118.000 huishoudens het getroffen die daarbij ook nog een klein aanvullend pensi oentje hebben. Maar ook dan is het geen vetpot. Als het echt paar Kuijpers alle vaste lasten heeft betaald blijft er om pre cies te zijn 63,36 euro over voor eten en wat ontspanning. „Dat is beduidend minder sinds de invoering van de euro. En dankzij ons kabinet wordt het alleen maar slechter." Ouderen hebben te maken met een oerwoud aan regels, zo bleek ook uit de verhoren. Compensatie voor gestegen ziektekosten, bijzondere bij stand, eigen bijdragen voor de thuiszorg, de AWBZ en nog een reeks andere regelingen. Het in stituut voor budgetonderzoek (Nibud) stelde een onderzoek in. „Onze eigen onderzoekers kwamen er bijna niet uit. Bo vendien blijken allerlei instan ties naar elkaar te verwijzen", vertelt directeur Wilmink. Ge- tuige-deskundige Rouvoet van de ChristenUnie schat dat zo'n vijftien instanties zich met de zorg en de inkomens van oude ren bezighouden. „Ze doen vaak dingen die dicht bij elkaar liggen." En dan zijn er nog de gemeen ten die allemaal hun eigen be leid voeren bij het verstrekken van bijzondere bijstand. Wat in de ene gemeente wél wordt ver goed, daar ziet de andere het nut niet van in. 'Kolonel' Bos- shardt (91), eveneens getuige- deskundige, verzucht: „Eén toestel waar ouderen terecht kunnen zou mooi zijn. Maar ja, dan wordt dat ook weer zo'n kolossaal apparaat!" Om zich heen hoort de grande dame van het Leger des Heils merkwaar dige zaken: „Laatst kreeg ie mand een onbegrijpelijke brief. Ze was opgewaardeerd door de thuiszorg. In plaats van drie uur kreeg ze nu drie uur en vijf mi nuten voor stofzuigen en ra men lappen." Veel ouderen hebben zo hun trots en weigeren gebruik te maken van speciale regelingen. Kuijpers: „Ik kan niet bedelen. Dan moet je je hele hebben en houwen op tafel leggen. Dat verdom ik. Dan maar geen ge- hoortoestel." Op 1 maart verschijnt het eind rapport van de enquêtecom missie van de ouderenbonden. Nu al is volgens de bonden dui delijk dat regelingen duidelijker moeten en beter op elkaar kun nen worden afgestemd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3