|JJDO-boegbeeld gaat lekker golfen SPORT Voorzitter Kees van der Star legt na dertig jaar de hamer neer Dennis den Turk weg bij Quick Boys BALLETJE MET De glorieuze rentree van Bert Kort Johan Boer ook? door Anton Diedrich oegstgeest - Sociaal en ordelijk, is de uitkomst van een schrifte lijke test die hij onlangs heeft gedaan. „Voor wat het waard is", zegt Kees van der Star vrien delijk lachend. Zijn kantoor in het Bureau van de Universiteit aan het Rapenburg in Leiden ligt er opgeruimd bij. Sociaal en or delijk, precies de kwaliteiten die een sportvereniging bij een voorzitter nodig heeft. UDO, de voetbal-, golf- en tennisvereni ging in Oegstgeest, heeft er der tig jaar van mogen profiteren. In juni zwaait de dan 62-jarige Van der Star af. „Dertig jaar voorzit ter, dat is aan de lange kant. Maar er zijn nooit tegenkandida ten geweest, dus kennelijk heb ik het wel aardig gedaan." Toen Van der Star in 1972 voor zitter werd van UDO, was het een voetbalclub in de tweede klasse van de Leidse Voetbal bond. Ongeveer honderd leden, iedereen kende iedereen en vel den en clubhuis moesten wor den gedeeld met 'grote buur' w Oegstgeest. Van der Star vraagt zich nog wel eens af hoe zijn voorganger hem ooit heeft kun nen kiezen als opvolger. „Ik vond het in het begin behoor lijk moeilijk. Ik stotterde in die tijd, spreken in het openbaar was een ramp. Dat vind ik ove rigens nog steeds niet prettig." Maar het broekie van 32 groei de in de volgende jaren uit tot een boegbeeld van de club. Het betekende wel dat Van der Star niet meer zelf op het veld kon staan. ,,Ik merkte het in de kleedkamer. Ik had nog wel zin om te voetballen, maar als je ploeggenoten na een wedstrijd niet meer even lekker op het bestuur kunnen zitten schel den, dan wordt het tijd dat je eruit stapt." Nadat een elle boogblessure in de jeugd een einde had gemaakt aan zijn keepersaspiraties, haalde hij het eerste elftal als aanvaller. „Ik kon hard lopen en hard schie ten, daar- had je het wel mee ge had. Maar in die tijd was dat genoeg. Dat was de tijd van nog maar drie seniorenelftallen." Als voorzitter heeft Van der Star de wereld, het voetbal en de club zien veranderen. Om te beginnen werd in 1976 het 'rk' uit de naam gehaald en mocht iedereen lid worden. „Tot die tijd mochten we op zondag tot vijf voor twaalf niet eens een bal pakken, warming-up was op en neer springen in de kleedkamer." Daarna kwam de verhuizing, weg uit het gedeel de complex. „Dat is één van de dingen die me altijd bijblijven. De plannen voor het nieuwe clubhuis veroorzaakten nogal wat commotie. De supporters vereniging had de oude tribune van Holland Sport geregeld, en die moesten we bij de verhui zing laten staan. Hij staat er nu nog. Maar wat overheerst is dat we plotseling een complex he lemaal voor onszelf hadden, we konden er zelf over beschikken, we hoefden ons op zaterdag - als w Oegstgeest speelde - niet in een verwarmingshok terug te trekken. Daar moesten we aan wennen." Van der Star werkte indertijd als tekenaar bij een ar chitectenbureau. „Ik heb mijn hele ziel en zaligheid in die plannen gelegd." Het complex is in de tijd uitge breid met tennisbanen, een dri ving range en negen golfholes. Een uitbreiding die uit nood werd geboren. Het ledenbe stand liep begin jaren '80 dras tisch terug. Van elf seniorenelf tallen kromp de club naar nog maar zes. „Toen zijn we gaan nadenken over dagsporten. Met jeu de boules is het nooit wat geworden, maar tennis en golf werden een succes. We hebben nu ongeveer 250 tennissende voetballeden. En in 1985 be gonnen we met een driving- range, er ligt nu over het hele complex een golfbaan. Een idee van onder anderen Leen de Goeij (ex-profvoetballer en trai ner van verschillende clubs in de regio), die daarmee bij ons aanklopte. Het is een groot suc ces geworden." De daling van het ledental is ge stopt, en warempel, UDO sloeg weer aan het groeien. Ondanks het feit dat in de relatief kleine gemeente Oegstgeest drie voet balclubs zitten. „Dat nadeel de len we met ASC en w Oegst geest. We jagen niet op eikaars spelers, maar je moet altijd maar afwachten waar de jeugd lid wordt." UDO heeft zeven F- teams, met een beetje een ja loerse blik kijkt Van der Star naar plaatsgenoot ASC. „Die hebben er dertien! Dat zou ik ook wel willen." Met ASC is er al jaren een gezonde rivaliteit, zegt Van der Star. „Vroeger niet, toen waren wij het 'arbeiders- duppie' uit de Dorpsstraat en ASC was de club van stand, die ook veel hoger speelde. Maar de laatste jaren komen we el kaar vaak tegen, en zeker op het veld is er rivaliteit." Sterker nog, het veel jongere UDO - 65 jaar oud - is 'good gold' ASC (111 jaar) in sportief opzicht aan het voorbijstreven. „Ik laat zeker geen zinkend schip achter", zegt de schei dend voorzitter tevreden. „De club is gegroeid, ons doel is een stabiele derdeklasser worden en er ligt een beleidsplan - op gesteld door twee van de drie legendarische UDO-broers Wït- teman - dat er prima uitziet." UDO is een club geworden van 480 leden. „Met nog steeds de iedereen-kent-iedereensfeer. Van der Star neemt de beslis sing om op te stappen dan ook zonder hartzeer. „Ik heb dertig prachtige jaren gehad. Natuur lijk zijn er rotmomenten ge weest, maar de leuke herinne ringen overheersen. Als ik op zaterdag rondloop en al die vel den bezet zie, vol met F'jes, dan geniet ik. Het was bij tijd en wij le hard werken, maar wat ik er altijd uit heb gehaald is de vol doening van het dingen voor el kaar krijgen." Daarmee is hij nu klaar. „Je gaat ook een keer aan jezelf denken. Ik was op een ge geven moment vijf avonden per week weg. Dat kun je na een tijdje niet meer verkopen." Tegelijk met het voorzitter schap van UDO stopt Van der Star met werken. Hij verlaat dan het Bureau van de Univer siteit, waar hij werkt bij de on- derhoudsafdeling. „Ik wil een jaar kijken hoe het is om hele maal niets te doen. Bij de club ga ik me nog wel bezighouden met het onderhoud, en ik zal me best met dingen willen be moeien", logenstraft hij meteen zijn eerdere uitspraak, „maar ik ga vooral genieten van het spel letje golf. Drie keer per week, minimaal. En ik heb boeken lig gen over de Verenigde Oostin- dische Compagnie, die ik wil bestuderen, de geschiedenis van Oegstgeest - dat zich vroe ger uitstrekte van de Leidse sin gels tot aan Katwijk - echt, er is nog genoeg te doen." Begin juni wil hij officieel af scheid nemen. Daarna loopt Van der Star natuurlijk nog steeds rond bij UDO. Niet meer als voorzitter Kees, bij wie leden konden aankloppen met de mededeling: 'Kees, zullen we daar-en-daar eens effe wat aan doen?' Maar als Kees van der Star, voormalig voorzitter. Golf- tas in zijn hand. katwijk - Dennis den Turk vertrekt aan het ein de van het seizoen bij Quick Boys. Den Turk wordt jeugdtrainer bij AZ. Hij krijgt in Alkmaar de C-junioren onder zijn hoede. Den Turk debu teerde in 1988 als speler bij AZ, hij speelde 294 competitieduels voor die club. In 1999 vervolgde hij zijn loopbaan bij De Graafschap. Vervolgens stond de geboren Amsterdammer nog twee sei zoenen bij ADO Den Haag onder contract Den Turk is bezig aan zijn eerste seizoen bij de Kat- wijkse hoofdldasser. John Manschot is volgend seizoen trainer van w Alphen. De oefenmeester van de A-junioren van Bemardus volgt Lofti Gharred op. Manschot tekende een contract van één jaar bij de zondag vijfdeklasser. Scheidend UDO-voorzitter Kees van der Star: „Ik laat zeker geen zinkend schip achter." Föto: Hielco Kuipers SPORT SPEL BILJARTEN Twee Bollenstreekteams doen weer vol op mee in de top van de nationale ka dercompetitie. De Engel/Van der Aart uit Lisse won met 4-2 van het Langer- aarse De Plas. Ook het Sassenheimse Sportrust/Van Diemen kwam door een 6-0 overwinning op Honky Tonk (Briel- lé) terug in de strijd. Alle regioteams staan hierdoor op de gedeelde vierde positie. Op maandag 1 maart wordt in De Engel te Lisse de derby tegen Spor- trust gespeeld. Iti de eerste divisie driebanden verloor Jumbo met 6-2 van koploper BV Broe ders uit St. Willibrord. Vooraf werden de kansen van Jumbo laag geschat. De Warmonders Henk Kuyt en Peter Vlaar sleepten een gelijkspel uit het vuur. Jiimbo blijft middenmoter. BOWLING Bij de Bowling Vereniging Leiden Zuid- West (BVLZW) zijn Angelique Petit en Hans Snelting de clubkampioenen van het seizoen 2003/4. In het klassement vbor de bowler en bowlster van het jaar gaat Jan Cornet bij mannen 1 aan de lei' - ding en Hans de Graaf bij de mannen 2. Bij de vrouwen 1 gaat Angelique Petit voor Paula van Hemert aan kop en Da nielle Kluivers bij de vrouwen 2. BRIDGE Het bridgepaar Onno Eskes-Gerard Sprinkhuizen van de Leidse meester- klasser Crash speelde voor het Neder lands bridgeteam een oefeninterland te gen Frankrijk Het paar eindigde in het individuele klassement (12 wedstrijden per paar; 2x3 en 3x2) teleurstellend op de negende positie met een score van 159 (min 95 imps). Het nationale team verloor de wedstrijd over vijf ronden van tien spellen met miniem verschil (453- 447). In de hoofdklasse van het district Leiden (afdeling Leiderdorp) eindigden de vrouwenparen Bakker-Timmer (250 meesterpunten), Angevare-Groote (215) en Heemskerk-Jansen met 180 meester punten op de eerste drie plaatsen. Zij spelen vervolgwedstrijden voor promo tie naar de bondsklasse. Vanuit de eerste klasse promoveren de paren Buitendijk- Van Rhijn (200 meesterpunten) en La- ros-Van Vliet (165 meesterpunten) naar de hoofdklasse. Uit de afdeling Sassen- heim promoveren de paren Omtzigt- Baggen (200), Wagner-Tijssen (165) en Van Rooijen-Van Rooijen met 130 mees terpunten. DARTS HJ United uit Leiden heeft in de natio nale superleague de positie van hekken sluiter niet kunnen verbeteren. Het in- haalduel tegen de nummer drie op de ranglijst, DTV uit Venlo, eindigde wel verrassend in 5-5. In de overgangsklasse wonnen The Rippers uit Leiden met 8-2 van Darts Spirit uit Boxmeer. The Rip pers staat zesde. SCHAKEN De Leidse jeugdschaakclub Op Eigen Wieken gaf zijn visitekaartje af op de jeugdkampioenschappen van de Leidse Schaakbond. In de jongste categorie (tot twaalf jaar) ging de titel naar Jelle Zijlstra voor Harry van Vliet en David Klein. Bij de meisjes won Eva Gorter voor Tessa Bulthuis. Zij gaan allen naar het NK te Rijswijk. In de categorie veertienjarigen ging de titel naar Thijs Roorda voor Giel van Rijn (Leiderdorp). Bij de meisjes won Talitha Munnik In de categorie tot zestien jaar werd Yme Gorter (Philidor) kampioen voor Joost Vermeend (Leider dorp). De veertien- en zestienjarigen gaan naar het NK te Schagen. SNOOKER Een goed en sterk bezet Dutch Snooker Ranking-evenement (DSR) met 140 deelnemers werd afgelopen weekeinde gehouden in Warmond. De gehele na tionale top was aanwezig, maar ook een aantal Engelse spelers, die op de Chal lenge Tour furore maakten. Zo was Tam Mustafa op uitnodiging van Jumbo naar Nederland was afgereisd. De lokale fa vorieten Rogier van der Kamp en Xander van Rossem, beiden uitkomend voor Jumbo Warmond, werden in bij de laat ste 32 uitgeschakeld. Winnaar was Ma rio Wehrmann uit Den Haag. Hij maakte op de slotdag maar liefst vijftien cen turies, waaronder een 140 total clearan ce. In de finale versloeg Wehrmann Ste fan Mazrocis met 4-2. Van der Kamp is, als enige regiospeler, rechtstreeks ge plaatst voor het NK. donderdag 19 februari 2oo4 (BIJ)ZAKEN IN DE SPORT Klassement: 7. KRV 7,4 TAW 7,0 8. Valken '68 7,2 Voorschoten '97 7,0 1. Lugdunum 7,7 9. GHC 7,1 17. Alphia 6,8 2. Hazerswoudse Boys 7,6 w Oegstgeest 7,1 18. w Alphen 6,7 3. Bemardus ,b Meerburg 7,1 w Leiden 6,7 Foreholte /,b 12 RCL 7,0 FC Rijnland 6,7 SJZ 7,5 ASC 7,0 21. Docos 6,4 w Woubrugge 7,5 Warmunda 7,0 22. GOL Sport 5,9 E LANGS DE VELDEN Bert Kort maakte afgelopen weekeinde op 49-jarige leeftijd zijn rentree in het eer ste elftal van UVS. De man die twintig jaar geleden afscheid nam bij het vlaggenschip van de Leidse club haalde zijn schoenen uit het vet om als laatste man de zaterdagtak aan de eerste zege van het seizoen te helpen. Het elftal, waarin zoon Dennis Kort speelt, kampt met structurele onder bezetting. Is in de ervaren Kort daarvoor een structurele op lossing gevonden? ,,Nee, dat is niet de bedoeling. Als je het moet hebben van ie mand van bijna vijftig dan is er iets mis. Dit was eenmalig. Kort stond zaterdag bij de A2 van zijn oude club te Irijken. Het eerste zaterdagteam stond op het punt om met negen man af te reizen naar Den Haag, voor de wedstrijd tegen Marine. „Ik zei: Als je maatje 43 hebt, dan kan ik op zijn minst nog een paar keer in de weg lopen. Het pakte goed uit, want de vaste kern van het elf tal heeft er keihard voor ge werkt." De nieuwe trainer had Kort een duidelijke opdracht mee gegeven: je hoeft niet veel te doen, als je ze achterin maar op hun plek zet. Kort, trainer van zondagvierdeklasser SJZ uit Zoeterwoude-Dorp, deed dat naar behoren. Dat mag je ook van me verwachten, vind ik.Kort is vol lof over de nieu we trainer, Achterhoeker Björn van Hummel. Hij is een en thousiaste kerel, die van sfeer houdt en het plezier kan terug brengen in het elftal. Ze hebben zo weinig succesjes gehad, de laatste maanden. Ik ben blij dat ik mocht meedoen bij die eerste ovenvinning, dia's ook voor hem een mooi debuut. Hoewel hij naai' de aanwijzin gen vanaf de bank verder niet heeft geluisterd, bekent de ve teraan. „Als ik eenmaal op het veld sta, dan kan die trainer roepen wat hij wil, maar dan hoor ik 'm niet. We doen het zelf wel, denk ik dan. Moesten zijn mannen van SJZ eens proberen. RONDJ Foto: Henk Bouwman De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandig heden langs het speelterrein. Sportparken worden op tien onderdelen getest. Vandaag de resultaten van een bezoek aan Hazerswoudse Boys. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 8 Keurige blauwe bordjes wijzen de weg. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 7 Parkeerplaats is beetje ver van de ingang. 3. Reclameborden: 7 Niets op aan te merken. 4. Velden: 8 Opvallend groen voor de tijd van het jaar, mogen zelfs ge maaid worden. 5. Strafschopstip en doelen: 4 Stip is onvindbaar, doel voor de kantine is slechts 2,34 hoog. 6. Vuilnisbakken: 8 Ruim voldoende en strate gisch geplaatst. 7. Scorebord en klok: 9 Zo geavanceerd dat gevreesd moet worden voor computer virus. 8. Dug-outs: 9 Een voorbeeld. 9. Clubgebouw binnen: 8 Zeer functioneel. 10. Clubgebouw buiten: 8 Goed onderhouden met fraai terras. Totaal: 7,6 De topdrie van: Trainer Cees de Roode (51) van UVS Al. Volgend seizoen heeft hij FC Rijn land onder zijn hoede. In het verleden was hij actief bij LFC, SVLV, GOL Sport, UVS en De Sleutels. Voor De Roode is bereikbaar heid en parkeergelegen heid belangrijk. De beste: 1. Quick Boys („Daar is al les goed geregeld. 2. Ter Leede („Ook een pri ma ontvangst. 3. UVS (Kan beter, maar parkeerterrein is groot ge noeg.") De slechtste: 3. Abbenes („De bereik baarheid is niet dende rend. ASC scoort ook niet best wat dat betreft. 2. GOL Sport („Stelt hele maal weinig voor. 1. LSW '70 („Gewoon de allerslechtste. Wie loopt daar tijdens de training van Rijnsburgse Boys vol overgave mee te doen? Dat is toch niet... Dat zal toch niet... Ja, hij is het wel! Johan Boer, 39 jaar oud, ex- speler van het eerste elftal. Denkt hij in navolging van Bert Kort ook aan een rentree? „Ab-so-luut niet, daar hoefje niet bang voor te zijn. Maar je traint wel mee met de selectie? Dat doe ik al sinds ik gestopt ben met voetballen, één keer per week mag ik meetrainen. Dat vind ik wel lekker. Ik ben ook nog een calamiteitenspe ler, als er veel blessures zijn dan kan ik invallen bij het tweede. Dat gebeurt drie of vier keer per seizoen." Maar dus niet meer in Rijns burgse Boys 1? „Zeker niet. Daar zijn nog tientallen blessures meer voor nodig. Zoals het nu gaat in Rijnsburg, weet je maar nooit. Bert Kort. Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20