ieuw plan eelfabriek LEIDEN REGIO 'Het Hof van Holland is wel vaker failliet gegaan' 'Wat in je hoofd zit, kan niemand je afnemen' ;TV West moet unenwerken Huurwoning eerst naar eigen inwoner door Sjaak Smakman bollenstreek - Gemeenten die in de knel komen als de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek één regionale woning markt worden, mogen in prin cipe tijdelijk alle vrijkomende huurwoningen toewijzen aan hun eigen inwoners. De zestien gemeenten in de nieuwe regio gaan daarvoor criteria opstel len. Maar ook als een gemeente daaraan voldoet, zal nog het groene licht van de collega's nodig zijn, zo hebben de wet houders van de zestien ge meenten gisteren besloten. Want niet in alle gevallen zou zo'n vrijstelling terecht zijn. In de Bollenstreek zijn met na me Noordwijkerhout en Noord- wijk bang voor een invasie uit de Leidse regio als de twee re gio's samensmelten en woning zoekenden in alle zestien ge meenten kunnen inschrijven. Zij willen dat er rekening wordt gehouden met het feit dat hün woningzoekenden nu al veel langer moeten wachten op een woning in hun eigen dorp dan elders. Het adviesbureau Rigo rekende de hele woningtoewijzing in al le gemeenten van de afgelopen drie jaar door. Daaruit kwam naar voren dat, naast Noordwij kerhout en Noordwijk, ook Voorhout, Leiderdorp en Oegst- geest lange wachttijden ken nen. „Maar Noordwijkerhout zit wel erg klem", concludeerde gisteren de Leidse wethouder Hillebrand, voorzitter van het wethoudersoverleg, op basis van de Rigo-cijfers. Het Rigo stelt voor om twee cri teria te hanteren voor de vraag of een gemeente tijdelijk een muurtje mag optrekken: de slaagkans voor woningzoeken den moet tenminste 20 procent onder het regionaal gemiddelde liggen én die slaagkans zakt met minstens 10 procent ten op zichte van de voorgaande jaren in het nieuwe systeem. Maar ook dén moet het nog geen automatisme zijn, waar schuwde Rigo-onderzoeker V. Thunissen. Hij gaf het voor beeld van een kleine gemeente die een flink complex gaat slo pen. Dan zullen er al snel een jaar lang nauwelijks woningen te verdelen zijn, omdat er veel wisselwoningen nodig i zijn. „Zo'n gemeente davert dan meteen door alle bodems heen", aldus Thunnissen, maar dat kan dan geen reden zijn om de woningmarkt af te scher men. Immers, na een jaar is het probleem opgelost als de nieuwbouw is opgeleverd. Zo zijn er meer realistische situ aties te bedenken. Als een ge meente relatief heel weinig so ciale huurwoningen heeft (ge bouwd), zien de cijfers er daar al snel dramatisch uit. „Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat die gemeenten straks alle huurwoningen mogen toewij zen aan hun eigen inwoners als ze die eindelijk gaan bouwen, terwijl hun buurgemeenten hun inwoners al jaren hebben opgevangen", zei Hillebrand. Over een maand praten de ge meenten verder, deze keer bij na een hele dag met de woning bouwcorporaties erbij. Dan gaat het over het toewijzings systeem zelf. Half april komt er een informatiebijeenkomst voor alle gemeenteraden. ii om ijd g van voorpagina e 3. wi aag/anp - Nu de provin- i er id-Holland de twee regio- 0 omroepen RTV West en op de been houdt, n gj gt het provinciebestuur a it de twee zenders inten- ganaan samenwerken. West >en Een extra lening van 3,75 iet (n euro, bovenop al eer- tem irstrekte bijdrages en le- l werken houdt in dat de programma's moeten laai aelen en samen program oen moeten maken. Zowel ciale Staten, dat gisteren eddingsplan voor RTV lexi iccordeerde, als Gedepu- tac! Staten (GS) hechten daar itinj am ;r si iat ook echt om nauwe aar werking, aldus verant- het elijk gedeputeerde Eric 200 lijningen. „Als ze denken nog aar dat ze wegkomen met een lich te samenwerkingsvorm, dan hebben ze het mis. Dan grijp ik in." Zuid-Holland stuurt de komen de dagen een bekostigingsver- klaring naar het Commissariaat voor de Media. Dat is de pro vincie verplicht. Het Commis sariaat bepaalt vervolgens of aan alle voorwaarden wordt voldaan. Op grond daarvan be slist het of de zendmachtiging voor RTV West blijft behouden. West is ook de rampenzender voor deze regio. West en Rijnmond staan in elk geval dit jaar onder toezicht. Maandelijks moeten zij hun vorderingen melden aan het provinciebestuur. Van Heijnin- gen behoudt zich het recht voor de geldkraan alsnog dicht te draaien als de omroepen zich volgens hem niet aan de afspra ken houden. ntwerp financieel onaantrekkelijk kTimoteus Waarsenburg n - Het duurt tot zeker eind |tvoordat er een nieuw ont- Jpvoor de Meelfabriek aan de |jngel is. Het aanvankelijke tyerp van de Zwitserse archi- JZumthor kan de goedkeu- jvan burgemeester en wet- niet wegdragen en is dien financieel onaantrek- voor de opdrachtgevers, nu een nieuw ontwerp maken. Dat zegt van B en W in ant- schriftelijke vragen die jaar door de D66-frac- gesteld. eind 2002 hebben Zum- afdeling Monumenten- de gemeente Leiden, en verte- van de Advies- Ruimtelijke Kwali- regelmatig rond de om de de uitwer- van Zumthors ideeën te eken. In maart van vorig toonde Zumthor zijn ont- waarin hij tegen de af- en in twee bestaande ge ren had vervangen door nieuwe, hoge gebouwen, •ns de gemeente waren de- 'ee panden zo fors, dat er iirect goedkeuring aan het con worden verleend, 'emeente heeft Zumthor daarop gevraagd een onderzoek te laten uitvoeren naar de in vloed van deze twee torens op de omgeving. Aan dat verzoek heeft de Zwitser echter nooit gehoor gegeven, waarop de af deling Stedenbouw van de ge meente deze studie uiteindelijk zelf maar heeft uitgevoerd. Vol gens het college zou het ont werp van Zumthor 'op onac ceptabele wijze afbreuk doen aan het kleinschalige karakter van de wijk en de historische binnenstad'. Voordat de gemeente Zumthor terug kon sturen naar zijn te kentafel, bleek dat het omstre den ontwerp ook nog eens fi nancieel onaantrekkelijk is voor de eigenaren van het pand, VOF Meelhattan en SLS Wonen. Dat argument is uiteindelijk doorslaggevend geweest om het eigenlijke ontwerp van Zum thor niet te accepteren. Op 21 januari heeft de gemeen te Leiden weer gesproken met Zumthor. Toen heeft de Zwit serse bouwkundige aangeven eind april met een nieuw ont werp te zullen komen. Onder tussen wil de gemeente zorgen dat het voorontwerp van het nieuwe bestemmingsplan voor de Meelfabriek in april gereed is, om vertragingen in de feite lijke bouw tot een minimum te beperken. door Jan Preenen noordwijk - Herman Schelvis kijkt er helemaal niet van op dat hotel-restaurant Het Hof van Holland in Noordwijk failliet is gegaan. „O, dat is wel vaker ge beurd. En toch is het nooit ver dwenen. Er kwam gewoon een andere eigenaar in. Geen punt." De 73-jarige, in Noordwijk gebo ren en getogen en sinds dertig jaar in Noordwijkerhout wonen de amateur-historicus gaat er dan ook zonder meer vanuit dat het 'Hof ook deze tegenslag overleeft. „Ach, dit blijft wel. Het is het oudste etablissement in Noordwijk." Hij praat over het oud-Holland se pand in de Voorstraat alsof het zijn kind is en alsof hij alle ups en downs persoonlijk heeft meegemaakt. In zekere zin is dat ook zo. Voor het boek Van karrenspoor tot klinkerweg, vier eeuwen Voorstraat en linden- plein', waarvoor hij samen met Floor 't Hooft de gegevens heeft opgediept, is hij zover in de ge schiedenis van Noordwijk te ruggegaan dat hij touwslagers, chirurgijnen, zadelmakers, schouten en baljuws als goede vrienden is gaan beschouwen. Hij kent ze door en door. Net als Voorstraat 79, waar het 'Hof al eeuwenlang staat. „Het is een van de interessantste gebou wen in Noordwijk." Door ver terug te gaan in de tijd kwam Schelvis er achter dat 't Hof aanvankelijk op nummer 69 zat. Van 1667 tot 1694. Met eigenaar/uitbater Leendert van Teijlingen. Nadat die was over leden, werd het faillissement uitgesproken. Leendert Come- lisz. Brelófsberg, getrouwd met een dochter van Van Teijlingen, zette de zaak op een andere plaats voort. Hij nam de naam 'Hoff van Hollandt' in 1699 mee naar nummer 79, waar eerder herberg De Swan en 'Moelen- hoff waren gevestigd. Dat pand is veel ouder dan '69'. Volgens Jan Kloos, schrijver van het boek 'Noordwijk in de loop der eeuwen', dateert het uit de eerste helft van de veertiende eeuw. „Dat is een aanname van hem geweest", is de reactie van Schelvis. „In die tijd was de his torie van Noordwijk-Binnen nog niet beschreven." Voor de in 1938 overleden Jan Kloos was dat kennelijk geen punt. Hij schreef in het Jaar boekje voor Leiden en Rijnland in 1910 over de tijd, van 1300 tot 1500, dat er recht werd ge sproken. „Reeds in de veertien de eeuw gebouwd tegenover het marctvelt door een der Noortwijksche edellieden was het Hof in de vijftiende en zes tiende eeuw bekend als het huis waar de vierscare (recht bank tot de Franse Tijd, red.) gespannen werd der ambochts- Het Hof van Holland, zoals het eruit zag rond 1900. Foto: Gemeentearchief Noordwijk heerlicheijt van noortich, terwijl het, althans in de zestiende eeuw, tot woning diende voor de baljuw. Een vaste vergader plaats der gezworenen was dit zoogenaamde rechthuis des tijds echter niet." Het was de periode waarin de baljuws ook herbergier waren. Aan het eind van de zestiende eeuw woonde hier de baljuw van Noortwijck, jonkheer Jacob van der Moeien, die in 1594 is overleden en volgens Kloos is begraven in het koor der paro chiekerk. „Zijn wapen op den grafsteen, in cirkel gehouwen, is in 1796 onder de leus van vrijheid gelijkheid broeder schap afgehakt, terwijl het Mo- elenwapen in en aan het hof gespaard is gebleven." In 1609 liet jonkheer Pieter van der Moeien het oude baljuw huis grondig verbouwen. Het wapen met dat jaartal is nog al tijd te vinden in het Hof van Holland. Schelvis: „De indruk wordt gewekt dat in dat jaar het huidige Hof van Holland is ont staan, maar dat was beslist niet het geval. De start was in 1699." Bij het kiezen van die naam is volgens Kloos 'waarschijnlijk gezinspeeld op de voormalige vierschaar en in navolging van eenige voorname tavernen in enkele Hollandsche steden, waar ook het Hof van Holland in deze eeuw werd uitgehan gen'. De overgang van nummer 69 naar 79 was voor het 'nieu we' Hof van Holland geen ga rantie voor succes. Achtereen volgens gingen de weduwe Bre lófsberg (1713) en Leendert van der Valk (1744) failliet. Kloos: „Adriaan Hoogop jr., baljuw en schout, verkocht als curator den boedel aan Jan Holtinus voor 2130 guldens. Holtinus, af komstig uit Utrecht, is het beter gegaan. Hij hield hoornbeesten en paarden en huurde daarvoor van de ambachtsvrouwe douai rière Steven van der Does de Schieweyde aan de Dinsdaag- sche watering gelegen en de Vijverwey aan de Woonsdaagse watering, tusschen de plantage en de Spoelsloot." Zowel voor Van der Valk als voor Holtinus en zijn huis vrouw stond Comelis van Ko nijnenburg uit Oegstgeest borg. In 1775 kocht Dominicus van Konijnenburg volgens Schelvis 'huis en erve, stalfinge en kolf baan' van Holtinus. Daarna werden achtereenvolgens Nan- ning van Konijnenburg en An- thonie van Raai van Konijnen burg eigenaar. Schelvis: „In de negentiende eeuw werd er opnieuw tijdelijk rechtgesproken in het Hof van Holland. Van Raai van Konij nenburg kon wel wat extra geld gesproken. Dat was in de tijd dat het huis van bewaring werd omgebouwd tot kantonge recht." Om het 'ouderwetsch logement voor den tegenwoordigen tijd bruikbaar te maken tot hotel café-restaurant' (Kloos) lieten de nieuwe bezitters H. Lieferink en Th. Oostveen het pand in 1908 opnieuw grondig restaure ren. Na de opknapbeurt droe gen zij de uitspanning over aan Franciscus C. Zewmrowski. „Maar helaas. Op zondag 29 augustus 1909, des avonds ten halftien ure, terwijl de kermis vreugde naar oude traditie haar toppunt bereikte, sloegen eens klaps de vlammen uit de bo venste verdieping van het hotel. Met moeite gelukte het een handigen koetsier drie kinderen van logeergasten te redden. Een der artiesten van het op de ker mis aanwezig Indisch theater betoonde zijn dienst door snel een ouden heer, den vader van den hotelhouder, te wekken, naar beneden te dragen en net als de kinderen bij de buren in te brengen." Twee verdiepingen werden ver nield. Schelvis: „Gelukkig kon de zaak nog worden herbouwd. En de wapenborden van onder anderen de Van der Moelens konden weer worden terugge plaatst." De laatste verandering had plaats in 1993. Joke en Joop van den Anker, die het 'Hof in 1980 hadden overgenomen, betrok ken de ernaast gelegen bakkerij Wanninkhof erbij. Die grote in vestering zou samen met de re cessie hebben bijgedragen tot het faillissement dat twee we ken geleden door de rechtbank in Den Haag werd uitgespro ken. Volgens curator J. Kok zijn er gegadigden om het historische pand over te nemen. Schelvis: „Ik heb daar alle vertrouwen in. Noordwijk zonder het Hof is ondenkbaar." Rita Serphos te midden van haar leerlingen. „Teentjes? Nee, tandjes! Als ze het eenmaal door heb ben, dan komt de klas niet meer bij van het lachen." Foto: Mark Lamers kloof tussen ouders en kinde ren. Het eerste dat in die ge brekkige communicatie sneu velt, is humor. Ik zeg elke dag tegen ouders: hup, naar 't Spoortje, naar de bibliotheek! Lezen en voorlezen." Kennis is voor haar een levensvoor waarde. „Ze kunnen je alles afpakken, je huis, je bezit, je werk. Maar wat er in je hoofd zit, kan niemand je afnemen." Serphos weet dat integratie van twee kanten moet komen. Migrantenkinderen kunnen nóg zo hun best doen, de 'au tochtone' bevolking moet hen willen opnemen. Daar lag im mers de oorzaak van het Duit se antisemitisme, in joden die zichzelf als Duitsers zagen en in Duitsers die dat héél anders wensten te zien. Tja, dan blijkt dat Serphos een schooljuffrouw is. Haar ant woord is een verhaaltje. „Mijn vader was textielfabrikant in Enschede. Toen hij na de Tweede Wereldoorlog terug keerde, waren het woonhuis en de fabriek gestript. Alles was weg, zelfs de lichtknopjes waren meegenomen. Twee dagen zat mijn vader in die le ge fabriek, hij liet het hoofd hangen. Toen kwam er een vent op een fiets, die zei: Setp- hos, je moet bij de hoge heren komen! Dat waren de Twentse textielbaronnen. De ene zei: 'ik heb nog wat stof over', de tweede: 'ik heb naaisters die ik niet gebruik', de derde zei: 'ik heb drie orders die ik niet kan vervullen'. Zo hielpen ze hem er bovenop. Dat was nooit ge beurd als joden en niet-joden vóór de oorlog niet samen iets hadden opgebouwd. Nieuw komers en autochtonen moe ten ook nu samen iets opbou wen." Wilfred Simons ben joods', is mijn antwoord. Dan kijken ze je verrast aan. Dat je er zo gewoon uitziet! Ik heb een tijdje meegemaakt dat een meisje met een hoofd doekje - zij zat niet in mijn klas - elke ochtend even aan mijn deur kwam staan om naar me te staren." Die per soonlijke benadering werpt vruchten af. Toen ze vorig jaar in de voorjaarsvakantie haar schoonzus in Israël bezocht, gaven de bezorgde ouders haar welgemeende raad. „Doe je voorzichtig daar, met al die zelfmoordterroristen?" Serphos doet haar best om de vier- en vijfjarige migranten en vluchtelingenkinderen een goede start in Nederland te geven. Hoe klein ze ook zijn, de kinderen voelen goed dat onderwijs hun paspoort is voor succes. „Het zijn net sponsjes." Leren - vooral taal verwerving - moet met humor gebeuren, vindt ze. „Ik zing liedjes. Zoals 'dit zijn mijn oogjes en dit is mijn kin, dit is mijn mondje met teentjes er in'. De meeste kinderen staren je dan nièt-begrijpend aan, maar er is er altijd één die be gint te lachen. Teentjes? Nee, tandjes! Als ze het een keer door hebben, dan komt de klas niet meer bij van het la chen. Dat kun je honderd keer doen." Goed onderwijs is het belang rijkste dat Nederland deze mensen te bieden heeft, is Serphos' overtuiging. „De meeste migranten leiden kari ge levens. Ze leven geïsoleerd. Ze lezen geen kranten en geen boeken, kijken niet naar Ne derlandse tv. Dat leidt tot on wetendheid. Er is een taai vervolgingen en ontberingen toch hebben gered." Rita Serphos gaat vandaag met pensioen. Zij heeft maar anderhalf jaar les gegeven op de 'zwarte' Viersprong, maar haar aanwezigheid heeft een onuitwisbare indruk gemaakt. Islamitische ouders en hun kinderen zijn vaak openlijk antisemitisch, vooral natuur lijk door hun visie op het Isra- elisch-Palestijnse conflict. Achter het etiket 'joods' ver wachten zij bloeddorstige sol daten en zij raken in de war als daar in werkelijkheid een klein, ietwat mollig, vrouwtje met een knotje staat. „Ze ken nen geen joden", zegt ze. „Als ik tegen de leerlingen zeg dat ik geen varkensvlees eet, zijn ze verrast. 'Ben jij ook isla miet?', vragen ze dan. 'Nee, ik a Serphos (64) is een looljuffrouw, die haar jood- identiteit niet verzwijgt. Ze :ft les aan de kinderen uit 1 van de openbare ba- iiool De Viersprong in den-Noord. Haar klas telt ifdzakelijk islamitische kin- e en. Dat lijkt een perfect e nario voor onbegrip en ïflict, maar dat is niet zo. t vei voelt zich - juist vanuit rr;; v Ir joodse achtergrond - erg Je thun levens begaan. „Ik klii,r vei"halen van vluchtelin- j3£ [kinderen, over dreiging, Ie familieleden en beklem- |at nde tochten over bergen 1 mii 'oor b°ssen- Ze rooien het t kei L hier in Nederland. Dan wee< parallellen met mijn ei- ILnes ^even en met de geschie dt do k van de joden na de oor- mensen die het ondanks me; ifaart straf ma eth( assei stzi pen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15