'Hollandse nieuwe' in overvloed! REGIO met Heus Angels Verder komen ze niet op HiUebrands argumenten om kiosk te laten verdwijnen zijn kletspraat met een rustige ka Een explosieve kerel GERECHT NAVRAAG HANS CATS (48), voorzitter van de motorclub Alkemade, heeft alleen aardige ervaringen met de Hells Angels. „Als je met motorpech langs de kant staat en er passeert Aardige ervaringen een Angel zal hiJ altiJd j j -if 1 stoppen om je te helpen." zijn pad. „Het is een hele aparte groep." En motorliefhebber Cats moet eerlijk bekennen: hij houdt niet van die 'apenhangers', het type motoren waarop Angels rijden. Hoe gaat het eraan toe in Alkemade? „Heel goed. We hebben 55 leden in de leeftijd van 18 tot 68, onder wie 15 vrouwen. Het is een hechte club, van tandarts tot timmer man. Wij racen niet, maar toeren in de omgeving in clubverband of alleen. Verder gaan we regelmatig met elkaar en de motor op stap in het buitenland. Tsjechië, Duitsland, Polen of in de Pyre- neën. Nee, wij veroorzaken geen overlast en ellende. We moorden elkaar niet uit, we crossen niet over dijken en verjagen geen vogels uit natuurgebieden. We zijn een echte vriendenclub, die geniet van het rijden. En voor het Pinksterweekeinde hebben we zelfs huisjes gehuurd om ook de kinderen en andere familieleden bij onze hobby te betrekken." Waar rijdt u op? „Ik heb een BMW toermotor. Rijdt goed. De echte fanaten hebben er wel drie, maar ik ben pas in mijn tweede jeugd met rijden be gonnen. Dan ben je nog niet zo ver. Ik ben wel heel gelukkig als ik op de motor zit. Het geeft een machtig gevoel. Nee, de kleding is niet stoer. Wij zorgen voor veiligheid. Degelijke integraalhelm en een goed leren pak. Sjaaltje mag. Ja, dat staat natuurlijk wel sterk." DONDERDAG ig FEBRUARI 20( Waarom houdt u eigenlijk niet van 'apenhangers'? „Ze zijn niet echt. Al die motoren zijn aangepast. Wij noemen dat 'in delen gehakt'. Zo'n motor heet een chopper, gewoon een ordi nair showmodel. Veel oneigenlijk chroom om te poetsen en een ondeugdelijke zit. Voor mij is de Du- cati de Ferrari on der de motoren. Italiaans design. Spetterend rood met mooie vor men. Wel is die fiets vaak onder werp van spot: 'Ducati - stuk gaat ie'. Zeker als je het metaal vervangt door carbondelen. In onze club wordt op van alles gereden: Yamaha, Suzuki, Honda. Motorrijders zijn enorme individualisten, die allemaal hun eigen merk het beste vinden. Ja, daar kletsen we veel over." tekst: Saskia Stoelinga foto: ANP/Jasper Juinen UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Vrijdag 19 Februari ALFEN - Gisteren had alhier de aangekondigde vergadering in 'Con cordia' plaats, waarin de heer W.C. Uittenbroek, van Rotterdam, zou spreken over: 'De geheelonthouding en de Drankwetactie dezer da gen'. In deze vergadering werd de ellende der drankgewoonte ge schetst, waarbij ook als vanzelf de vraag zich naar voren drong: hoe zou de Heere Jezus indien Hij nu op aarde rondwandelde, staan tegen over de Drankwetactie en de geheelonthouding? Spreker toonde aan, dat men niet kan zeggen, dat de geheelonthouding door den Bijbel ge boden wordt, maar dat met het oog op deze volkszonde, welke een on noemelijke volksellende veroorzaakt, ook de Zone Gods zich zou scha ren onder degenen, die den strijd tegen het alcoholisme aanbonden. Vervolgens stond spreker stil bij de wet, en toonde aan wat daarin goed was, en wat men gaarne zou willen veranderd zien. Hierna werd over gegaan tot het oprichten van een plaatselijk Drankwet-Comité. SASSENHEIM - In het afgeloopen jaar is vanwege de gemeente aan 568 arme doortrekkende personen gratis brood en koffie verstrekt. ANNO 1979, maandag 19 februari VOORSCHOTEN - Bij provinciale turnkampioenschappen plaatsten zich zaterdag zeven dames voor de binnenkort te houden voorwed strijd voor het nationaal kampioenschap wedstrijdturnen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorgmg: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ei Lexicologen openen databank voor neologismen Twee nieuwe woorden die de status van eendagsvlieg waarschijnlijk niet zullen ontstijgen zijn 'borstincident' (de act van Janet Jackson en (stofzuiger). Foto's: Pierre Ducharme en Ton Kastermans Wie denkt dat het Nederlands het aflegt tegen het Engels heeft het flink mis. Jaarlijks ontstaan duizenden nieuwe woorden. Van 'dodehoekspie gel' tot 'zorghotel'. Veel van deze neologismen halen het woordenboek niet, omdat pa pieren naslagwerken nopen tot selectie. Databanken bieden echter ongekende mogelijkhe den tot registratie. Het Insti tuut voor Nederlandse Lexico logie (INL) in Leiden begint daarom een digitaal aanmeld- adres voor 'Hollandse nieu wen': www.nlterm.org. Neoterm, zoals het project heet, wordt een databank die neologismen verzamelt. Belgi sche en Nederlandse lexico grafen werken samen om de databank op te starten. Taal liefhebbers kunnen hier, via internet, opgespoorde nieuwe woorden opgeven. Neologismen zijn woorden die (nog) niet in het woorden boek staan. Je hebt ze in aller lei soorten en maten. Ook nieuwe uitdrukkingen en nieuwe betekenissen van ou de woorden vallen onder het begrip neologisme. Piet van Sterkenburg, direc teur van het INL en hoogle raar lexicologie aan de Leidse universiteit, is een warm voorstander van het Neoterm- initiatief. „Waar fysieke ruim te geen enkele rol meer speelt, dient elk neologisme geregi streerd te worden", aldus de Leidenaar, die 'tot in zijn ve zels gebiologeerd is' door neologismen. Hij was gisteren een van de sprekers tijdens een speciale 'neologismen- dag' van het INL. Slechts een fractie van alle nieuwe woorden doorstaat de tijd. Maar ook eendagsvliegen als 'huilbezem' (stofzuiger) en 'oorworm' (liedje dat je 's ochtends te binnen schiet en de rest van de dag niet meer uit je hoofd gaat) verdie nen ergens een vermelding, meent Sterkenburg. Ze geven in de loop der jaren een aar dig beeld van de evolutie van de Nederlandse taal. De redacteuren van de 'dikke Van Dale' tobben behoorlijk met de voortdurende aanwas van nieuwe woorden. In de loop der tijd is het toonaange vende woordenboek uitge groeid van één naar drie de len. „Ons imago van volledig heid komt steeds meer onder druk te staan", aldus Van Dale-lexicograaf Ton den Boon. De Van Dale werd lange tijd samengesteld volgens een 'stapeltraditie'. Den Boon: „Neologismen werden met duizenden tegelijk in het woordenboek gezet. Mis schien niet voor de eeuwig heid, maar toch minimaal voor de komende vijftig a honderd jaar. In opeenvol gende edities werden de aller nieuwste neologismen gesta peld op de neologismen van een paar jaar terug, waardoor de beschreven woordenschat steeds verder uitbreidde." Dodehoekspiegel is een nieuw woord dat waarschijnlijk een lang 'leven' is beschoren. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer Inmiddels zijn de selectiecri teria wat scherper. Voor een woord in de Van Dale terecht komt moet het een periode van drie jaar overleven. En dan nog lukt het niet om alle nieuwe woorden in de lijst op te nemen. „Neem bijvoor beeld de letter V. Die is in 1985 met 1200 nieuwe woor den uitgebreid. Nu zouden we die letter met een veelvoud kunnen uitbreiden. Maar dat gaat natuurlijk niet, vanwege ruimtegebrek." De redactie van het Algemeen Nederlands Woordenboek (ANW) in wording heeft geen gebrek aan ruimte, maar niet altijd voldoende personeel om de herkomst van neolo gismen te onderzoeken en vast te leggen. Het AWN wordt een elektronisch, we tenschappelijk woordenboek van de Nederlandse stan daardtaal in Nederland en België. Het woordenboek be strijkt de periode 1970-2018 en zal naar verwachting 17 a 18 miljoen woorden tellen. Sinds 2000 verzamelt de re dactie van het AWN op syste matische wijze neologismen. „We begonnen het eerste jaar met 6.240 nieuwe woorden.", zegt medewerker Rob Tempe laars. „In 2002 registreerden we 3.796 neologismen. We zijn strenger geworden. Voor 2004 staat de stand op 379 neologismen. Ik denk dat we uiteindelijk uitkomen op een gemiddelde jaarlijkse aanwas van 3.000 nieuwe woorden. Dan is het verzadigingsj bereikt." - Voorbeelden van verzan 'nieuwvormen': dodeho f spiegel (2000), lichaams tentie (2002, tatoeage m clametekst), virtuele vj en borstincident (2004, derlandse variant van 'i gate'). Van de enorme stroom nieuwe woorden overle zo'n 95 procent de tijd i g Tempelaars: „Van de 3,1 nieuwe woorden die wij jaar selecteren halen er ié 150 een vermelding." Oor te geven hoe snel het m oi nieuwe woorden kan gi gt somt Tempelaars een a it inmiddels volstrekt gan aa begrippen op die geen ee melding kregen in het n Boekje van 1995: intern lts mail en website. „Inmii l allemaal hele gewone vv deh. Net als huilbaby, tis tijnsdag en crimi. Maai se. staan niet in het Groen ff Boekje." ci Taalevolutie is moeilijk ed voorspellen, weten lexi ici fen. De in de jaren tach Si gesproken verwachting ar het woord aids weer sr 'ai verdwijnen, is onwaar Wl ken. Wie weet gaat het 'li met het woord van 200 'ij Maar evengoed is mog dat sars over een paar jL_ onbruik is geraakt. Net huilbezem en doggyne (waaiervormige grijpei hondendrollen mee o{ pakken). Erna' Straatsma a SCHRIJVENDE LEZERS Enige tijd geleden stond er in het Leidsch Dagblad een artikel over het ver wijderen van de kiosk op de Hoogstraat, waar door de familie Fu Chinees eten wordt verkocht. Ik had graag gezien dat wethouder Hillebrand zijn huiswerk be ter had gedaan. De feiten even op een rij: 1. Al in de jaren dertig stond er op deze plaats een kiosk waar ijs werd verkocht. 2. In 1985 zijn door de Rijksdienst Mo numentenzorg de kelders van de Hoog straat gerestaureerd. 3. Ter vervanging van de losse kramen op de Hoogstraat had de gemeente de zogenaamde 'Blau we Tram' bedacht, die volstrekt niet pas te in deze historische omgeving. 4. Pas enkele jaren later kwam de gemeente zelf ook tot dit inzicht, en werden de marktkooplieden vervolgens stuk voor stuk uitgekocht, wat uiteraard enorme kosten met zich meebracht, bovenop de eerdere investering in de Blauwe Tram. 5. Als laatste moet nu de familie Fu ver dwijnen uit de kiosk die door de ge meente zelf voor de familie Fu op deze plek is neergezet. Al enkele jaren geleden werd de familie Fu door de gemeente verzocht om te verkassen. Daarbij wer den locaties voorgesteld die totaal niet gelijkwaardig zijn aan de huidige. Drie gezinnen en hun nakomelingen worden zo van hun broodwinning beroofd. De nu aangedragen argumenten om Fu te laten verhuizen kunnen als kletspraat worden afgedaan: 1. De kiosk zou de doorstroming van het publiek in de weg staan. Echter het speeltoestel van Zee man, de schoenrekken van Peppermint en de al jaren gestalde scooter op de hoek van de Donkersteeg, blokkeren wel de doorstroming en daar horen we de gemeente niet over. 2. Ook zou de kiosk misstaan in de omgeving. De wethouder is kennelijk vergeten dat deze kiosk een creatie is van de gemeente zelf en niet van de familie Fu. Als de gemeente het aanzien alhier zou willen verbeteren zijn er genoeg betere dingen te bedenken: de afschuwelijke re clame van Zeeman, de 'tijdelijke' dek schuiten voor de historische kelders van Annie's Verjaardag, het Waaghoofd waar tientallen tegels aan ontbreken, de boom voor de Waag, die het zicht vanuit de Donkersteeg op dit fraaie monument ontneemt, enzovoort. Het zou de ge meente sieren de familie Fu een andere, in de omgeving passende kiosk aan te bieden. Wat op de Ponte Vecchio van Florence mogelijk is, zou in Leiden ook mogelijk moeten zijn. Verder zou de gemeente de familie Fu een behoorlijke vergoeding moeten ge ven voor alle kosten die zij gemaakt heeft om aan de beroving van haar broodwin ning te ontkomen, en, uiteraard, excuses aan de familie Fu voor het geleden onge mak. Als de gemeente hier niet toe over gaat, zou ik de familie Fu aanraden hun uitkoopprijs tenminste te verdubbelen. De gemeente ontneemt immers niet al leen de familie Fu haar broodwinning, maar ook duizenden Leidenaren moeten hun Chinees missen. Zij gunnen Fu en zijn familie gaarne een flinke vergoeding. George W.M. Gussenhoven, Leiden. waagde hij een tweede poging. Opnieuw tever geefs, dit keer trof een taxichauffeur hem aan. De man werd naar het LUMC gebracht. In het ziekenhuis kreeg de man een psychiater te spreken die hem wil de opnemen. „Des noods verplicht", vertelt de verdachte aan de rechter. „Ik werd vrese lijk kwaad." „En u heeft de psychiater toen met de dood bedreigd", on derbreekt de rechter hem. „U zei: 'Ik kom er altijd achter waar je woont en dan ga je er aan. Al moet ik een maand lang posten bij het LUMC'." De ver dachte haalt zijn schou ders op. Hij kan zich die woorden niet precies herinneren. Wel blijkt hij zich nadien alsnog te hebben gemeld bij de psychiater, die hem ver volgens in een Voor- houts psychiatrisch zie kenhuis heeft laten op nemen. Daar kwam het opnieuw tot een botsing met de medische staf toen bleek dat de man na een paar dagen niet langer kon blijven. „Als ik niet op de gesloten afdeling mag blijven, dan wacht ik jul lie beide op om jullie kop te verbouwen", ver trouwde hij de behande lt >f< lend psychiater e verpleegkundige In de rechtszaal) verdachte dat ver rechtzetten. Hij furieus vanwege ontslag uit de klii 5. legt hij uit. „Ik b( leen maar erg ktt e, worden, omdat ?c chiater tegen mij 0 mijn ex heeft b er Dat mag hij weg< 5 geheimhouding! r* helemaal niet do I De rechter oordf - ders. Hij raadt d( dachte met klem zichzelf in het ve ïzt beheersen. „Uw menten zijn fiks. het voorstelbaar mensen daar ba worden." Toch 1 p man vandaag bi niet gevaarlijk or voorstel van de om een maatreg leggen die de vei g' uit de buurt van p slachtoffers zal 1 vindt de rechter Y dreven. Wel krijf p man uit Purmei flinke voorwaart gevangenisstraf legd van zes mai waarbij hij verpl contact moet h( met de reclassei kan hij alvast zij wen opstropen uur taakstraf. Floor Ligtvoet Justin Timberlake die Amerika op zijn kop zette) en Een verdachte inschat ten op basis van het dossier is haast onmoge lijk. Zelfs zeer ervaren rechters en officieren van justitie worden op de zitting nog dikwijls verrast. Onaangenaam verrast, welteverstaan. In lang niet alle zaken pakt een levensechte verdachte voordeliger uit dan de papieren ver sie. De Purmerendse man die voor de Leidse recht bank moet verschijnen, laat echter zien dat het ook anders kan. Hij wordt bestempeld als 'gevaarlijk' maar al snel blijkt dat de drie politie agenten in de zaal over bodig zijn. Hij gedraagt zich rustig en geeft keu rig antwoord op vragen van de rechter. Zijn strafblad laat een meer explosieve kant van zijn persoonlijkheid zien. De in een keurig pak gestoken man heeft een turbulent verleden. Zo was hij vroeger dak loos en betrokken bij een bomaanslag in een Amsterdams hotel. Maar vandaag staat de man terecht omdat hij twee psychiaters en een ver pleegkundige met de dood heeft bedreigd. Op de zitting doet de verdachte luchtig over de geuite bedreigingen. „Ik heb alleen gezegd: 'Ik kom jullie nog wel te gen'", nuanceert hij. Wel geeft hij toe dat hij op de bewuste dagen niet he lemaal bij zinnen was: „Ik had allerlei pillen in genomen." Gezien zijn moeilijke privé-omstandigheden vallen zijn gedragingen best te verldaren, zo oor deelt hijzelf. Na een moeilijke scheiding zag hij het leven niet meer zittén en probeerde hij er een eind aan te ma ken. De zelfmoordpo ging mislukte echter omdat een buurman hem op tijd naar het zie kenhuis in Leiderdorp bracht. Zodra de man was bijgekomen, nam hij echter weer de benen en in een dichtbijgele gen winkelcentrum

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14