Met schokjes verlost van grommen en schuttingtaa EXTRA 1 Leningrad doorstond 900 gruwelijke dagen nazi-terreur Nederlandse jeugd haalt de neus op voor het Duits Elektrische hersenprikkels helpen mensen met het Gilles de la Tourette syndroom donderdag 19 FEBRUARI 200 Er zijn nauwelijks nog jongeren die Duitse taal en cultuur gaan studeren. Foto: GPD door Jan Salden leiden - Het gaat beroerd met de vreemde talen in Nederland, in het bijzonder met het Duits. Vorig jaar kelderde het aantal studenten dat zich aan de universiteit voor de studie Duits inschreef naar een drama tisch dieptepunt. Zelfs in steden aan de Duitse grens is er nauwelijks of geen be langstelling meer voor. 'Duits vindt de jeugd niet cool.' Maar ook het onderwijs moet de hand in eigen boezem steken. Voor wie het nog niet is opgevallen: het gaat beroerd met de vreemde talen in Ne derland. Vooral met het Duits. Op middel bare scholen is de taal in de Tweede Fase inmiddels een deelvak geworden. Het aan tal leerlingen dat Duits als eindexamenvak kiest, kelderde de afgelopen drie jaar met 18.000 naar ruim 48.000 scholieren. Op de Nederlandse universiteiten doet zich een soortgelijke ontwikkeling voor. Duits is wel iswaar al jarenlang een van de minst popu laire studies, maar zo dramatisch laag als het aantal inschrijvingen vorig jaar was, was het nog nooit. Nog maar iets meer dan twintig studenten begonnen in september aan een opleiding Duitse taal en cultuur. Verspreid over zes Nederlandse universitei ten. Dus daar zit je dan, met zijn drieën in de collegezaal. Zelfs de universiteit van Limmerick in Ierland telt meer studenten Duits dan het complete wetenschappelijk onderwijs in Nederland bij elkaar. Ook in het brein van niet-academici is het Duits steeds harder op weg een grote blin de vlek te worden. Dat was ooit wel anders. Hele generaties werden in het grensgebied tweetalig opgevoed. In menig huishouden werd net zo gemakkelijk op Duitse tv-zen- ders afgestemd als op de Nederlandse om roepen, alleen al om de simpele reden dat de Duitse kanalen veel beter te ontvangen waren.Laurens Reumkens en Tiny Habets, leraren Duits aan het Bernardinuscollege in Heerlen, beamen het: de Nederlandse jon gere de Duitse televisie links liggen en dat is een groot probleem. „Hun ouders kijken ook niet meer", zegt Reumkens. „Daar heb ik het wel eens met ze over op een ouder avond. Maar het is de maatschappij. Die veramerikaniseert. We staan met onze rug naar Duitsland toe. Het moet allemaal jong, wild en flitsend zijn tegenwoordig en je moet er vooral niet bij na hoeven te den ken." Toch vinden Reumkens en Habets dat je niet alleen de jeugd de schuld kan geven van de teloorgang van het Duits. Het on derwijs moet ook de hand in eigen boezem steken. Want met de Tweede Fase heeft Den Haag er op een aantal punten een zootje van gemaakt. Zo werd voor sommige klassen het lesprogramma beperkt tot één a twee uurtjes leesvaardigheid per week. „Schrijven, praten, luisteren: dat bleef alle maal buiten beschouwing", zegt Habets. „Ik heb het meegemaakt dat zodra ik leer lingen vroeg in het Duits te praten, ze tegen me zeiden: 'Maar mevrouw, dat hoeven we toch helemaal niet te kunnen.' Directeur Bob Lieshout van het Centrum voor Duitsland-studie herkent de proble men waar het voortgezet onderwijs als ge volg van de Tweede Fase mee zit. „Het taal onderwijs is volkomen gemarginaliseerd. Voor literatuur is nog amper aandacht. En luister, ik ben geen germanist, maar in mijn tijd was het juist de literatuur die een taal interessant maakte. Maar het taalonderwijs is de afgelopen jaren zó veranderd. Litera tuurstudie is er echt niet meer bij." Studiecoördinator Frans van Baardewijk van de Leidse universiteit vindt Lieshout te negatief. Hij ziet geen direct verband tus sen de afbrokkeling van het taalonderwijs op de middelbare school en de tanende in teresse van aankomende studenten. „Kwa liteit en belangstelling zijn twee verschil lende dingen." Hij erkent dat er aan zijn universiteit eerstejaars binnenstromen die amper een Duits boek hebben gelezen. Van Baardewijk denkt dat studenten zich meer dan voorheen laten leiden door de situatie op de arbeidsmarkt. „Ze willen een duide lijk beroepsperspectief. Studenten eisen de garantie op een goede baan. Aan Duits en Frans kleeft toch eenmaal het beeld dat je niet veel anders kunt dan leraar worden." Overigens kan Van Baardewijk zich ergens wel voorstellen dat jongeren vraagtekens stellen bij de noodzaak van het studeren van een vreemde taal in een tijd dat Engels steeds meer de voertaal wordt. „Wat wil je als zelfs Duitse onderzoekers die hier op werkbezoek komen spontaan Engels tegen je beginnen te praten." Of het ooit nog goed komt met het Duits? Bob Lieshout is stellig. „Nee. We moeten ons neerleggen bij een devaluatie van het taalonderwijs. Je moet het zo zien: Duits komt straks op het niveau van Keltisch, Re- toromaans of Russisch. Er zullen letteren studies gaan verdwijnen. Tot dat moment moeten we er maar het beste van proberen te maken." Wetenschappelijk directeur Ton Nijhuis van het Duitsland-instituut in Amsterdam, is strijdvaardiger. Volgens hem moeten Ne derlanders zich zorgen maken over hun te ruglopende talenkennis. „We zijn tot de achterhoede gaan behoren. Ook als het om Engels gaat. Op internationale topconfe renties vallen je soms de schoenen uit. De Duitsers, waarvan wij altijd zeiden dat ze geen Engels konden spreken, beheersen de taal nu beter dan wij." Directeur Wolfgang Herrlitz - Duitser van geboorte - van het Utrechtse Expertisecen trum Duits spreekt van een breuk met het verleden. „Ooit stonden de Nederlanders er om bekend op zijn minst drietalig te zijn. Nu hoeft dat voor mij ook niet, vloeiend drie talen spreken. Maar de situatie zoals zij nu is, is tamelijk dramatisch. Jullie zijn naar de andere kant doorgeslagen." Volgens Herrlitz heeft Nederland belang bij hoogstaand taalonderwijs. Hij hekelt een eenzijdige oriëntatie op de Engelse taal. „Dat isi gevaarlijk. We lopen het risico dat relaties gaan verslechteren. De band tussen Duitsland en Nederland wordt dezelfde als tussen Duitsland en Engeland of Duitsland en Noorwegen. Dat is niet goed te keuren." moede. „Parkinsonpatiënten zijn vaak niet in staat om ge plande bewegingen ook daad werkelijk uit te voeren. Ze kun nen daar veel last van onder vinden. Meer nog dan van bij voorbeeld trillende handen. De elektrische stimulatie van de zogenoemde subthalamische kem bleek voor deze bewe gingsarmoede ook op de lange termijn, minstens vier jaar na de ingreep, effectief." Maar de methode kent ook ern stige bijwerkingen. „Vier van de 20 door ons behandelde patiën ten kregen na stimulatie een milde tot ernstige manie: het gevoel de wereld aan te kun nen, vaak gepaard gaande met roekeloos gedrag en het vlot uitgeven van heel veel geld." Deze bijwerkingen zijn welis waar omkeerbaar door geen prikkels meer toe te dienen, maar het betekent wel dat de behandelingsmethode minder aantrekkelijk wordt. In haar proefschrift doet de promovenda ook verslag van drie patiënten met het syn droom van Gilles de la Tourette bij wie bepaalde kernen in de thalamus met elektrische prik kels werden gestimuleerd. Haar eerste patiënt, de eerste ter we reld die op deze manier werd behandeld, deed ze in 1997. De resultaten van de behandeling bij de drie patiënten noemt ze veelbelovend. 'Bij deze patiën ten nam de ernst van hun symptomen spectaculair af.' Eén van hen werd onder haar toeziend oog in Gent geope reerd. Nadelen van de ingreep vorm den voor de patiënten lichte seksuele stoornissen en hun af genomen energie. „Maar dat laatste is maar betrekkelijk. Veel Tourette-patiënten zijn van na ture zeer druk, willen van alles en nog wat doen. En dié ener gie hadden ze bij stimulatie niet meer." Maastricht is vooralsnog het enige centrum in ons land dat deze ingreep bij Tourette-pa- Naast patiënten met de ziekte van Parkinson blijken ook andere pa tiënten met een hersenziekte baat te hebben bij het elektrisch stimu leren van bepaalde gebieden in de hersenen. Neurochirurge Veerle Visser-Vandewalle was de eerste in de wereld die dat ook bij patiën ten met het syndroom van Gilles de la Tourette heeft gedaan. Zij pro moveerde onlangs aan de Universiteit Maastricht op haar onderzoek bij Parkinson- en Tourette-patiënten. Tsarenstad overleefde ten koste van half miljoen doden, kou en kannibalisr sint petersburg/ap - Negen honderd lange dagen duurde het beleg van Leningrad in de Tweede Wereldoorlog. Maar toen de inwoners van de stad op 27 januari 1944 hongerig en half neurotisch van de jarenlan ge beschietingen te voorschijn kwamen, wachtte hun nog meer ellende. Vera Ljoedino was een van de genen die in de tijd na het beleg aan den lijve de onmenselijk heid van Stalins regime onder vonden. Omdat zij een dagboek had bijgehouden waarin zij niet alleen verslag deed van het he roïsche verzet, maar ook van de gruwelen van het beleg, werd zij naar een werkkamp ge stuurd waar haar een nieuwe hel wachtte. „In dat dagboek schreef ik alles wat ik zag: beangstigende hon ger, het aantal bombardemen ten, de bevroren lichamen van dode mensen die tegen gebou wen waren geplaatst om de in druk te wekken dat de stad werd verdedigd, vrachtwagens vol lijken die door de stad re den", zegt Ljoedino. De stad, die inmiddels is her doopt in Sint Petersburg, her denkt deze week het einde van het beleg. Ongetwijfeld doen opnieuw verhalen de ronde over heroïsche verzetsdaden en opofferingen. Maar geleidelijk komt er ook ruimte voor verha len als die van Ljoedino, over ontberingen en onmenselijk heid. Ljoedino was 17 toen de Duitse legers de stad in september 1941 omsingelden. Leningrad werd afgesneden van de rest van het land. Het grootste voedselpakhuis, Badajevski, werd gebombardeerd. De hon gersnood die volgde zou onge veer een half miljoen mensen het leven kosten. Het dagelijkse rantsoen bedroeg 125 tot 250 gram brood, een zwart mengsel van bloem en zaagsel. De be volking verzon van alles om in leven te blijven. Er werd soep gekookt van lijm, leren riemen en aardappelschillen. Thee werd getrokken van dennen naalden, in de hoop enige vita minen binnen te krijgen. De grond onder het pakhuis Bada jevski werd opgegraven, omdat er suikerresten in de modder zaten. Ondertussen deden de militaire censors hun werk. Er mochten geen foto's van meer door Henk Hellema Onwillekeurig een grimas trek ken, de neus optrekken, met het hoofd schudden. Ongecon troleerd grommen, klakken met de tong, vloeken en uitslaan van schuttingtaai. Maar ook: het uitvoeren van dwanghande lingen als het onder de voetzo len kijken of zichzelf in de buik slaan. Allemaal symptomen die kunnen voorkomen bij patiën ten met het syndroom van Gil les de la Tourette. Zo genoemd naar de Franse psychiater die het ziektebeeld voor het eerst beschreef. „De symptomen kunnen voor patiënten heel vervelend zijn. Ze kunnen tot gevolg hebben, dat patiënten zich schamen en zich meer en meer uit het sociale leven te rugtrekken." Milde vormen van het syn droom kunnen met gedragsthe rapie en met medicijnen onder controle worden gehouden. Tourette-patiënten met ernsti ge complexe tics zijn daar niet of nauwelijks mee geholpen. Bij hen werden in de vorige eeuw in verschillende gebieden van de hersenen wel operaties uit gevoerd. Soms met ernstige bij werkingen als verlammingen in armen en benen. Volgens de promovenda lijkt de behande ling van ernstige Tourette-pa tiënten via het toedienen van elektrische prikkels in bepaalde hersenkernen echter veelbelo vend. De methode om patiënten met een hersenziekte in bepaalde hersengebieden elektrische Georges Gilles de la Tourette. Foto: GPD prikkels toe te dienen is niet nieuw. Deze wordt al langer toegepast bij patiënten met de ziekte van Parkinson, bij wie bewegingsstoomissen en tre- moren niet langer met medicij nen kunnen worden onder drukt. Bij hen wordt een elek trode uiterst nauwkeurig diep in de hersenen gebracht. Dat gebeurt onder plaatselijke ver doving. Overigens zijn de her senen zelf gevoelloos. Via een apparaatje, een pulsgenerator, onder de huid is de patiënt ver volgens in staat zichzelf elektri sche prikkels toe te dienen. De Maastrichtse neurochirurge heeft ook onderzoek bij Parkin- sonpatiënten gedaan. Vooral bij patiënten met een anders niet te behandelen bewegingsar Kinderen in een weeshuis in Leningrad, in 1943. Als ze de bombardementen al overleefden, liepen 1 grote risico's om van honger te sterven. Foto: AP dan drie doden worden geno men om de Russen buiten Le ningrad niet te ontmoedigen. Ljoedino was geboren met ver groeide ledematen. Door voor oorlogse operaties aan haar be nen zaten die in het gips. Dus kon ze weinig anders doen dan uit het raam kijken en opschrij ven wat ze zag. Een van haar buren, een zanger, placht zijn hele rantsoen van 200 gram in één keer op te eten uit angst dat het anders gestolen zou wor den. Een buurvrouw droeg een zakje op haar borst waarin zij haar rantsoen verborg, uit vrees dat haar dochter of kleinkinde ren het zouden stelen. „Die vrouw stierf met het zakje nog op haar borst", aldus Ljoedino. Er deden zich plunderingen en kannibalisme voor. Van een groot gezin in haar flatgebouw verdwenen een voor een de kinderen. Hun kleren en been deren werden later gevonden in het appartement van een viool spelende buurman. Ook het 5- jarige zoontje van de violist ver dween. Het gezin van Ljoedino over leefde deels op soep van gelati ne, die werd getrokken van le ren riemen. Als je het had gegeten, stond je maag in vuur en vlam en kreeg je grote dorst", aldus Ljoedino. „Maar de truc was niets te drin ken om het gevoel van bevredi ging zo lang mogelijk te laten duren." Vanwege haar handicap en het gips kon Ljoedino bij lucht alarm niet naar de schuilkelder. Haar vader bleef bij haar en ze verdreven de tijd met schaken. Haar vader stierf in 1942 door voedselgebrek. In februari 1944, een maand na het einde van het beleg, werd zij gearresteerd. Het eerste wat erlo haar ondervragers vroege S1 v „Waar is het dagboek?" 1 no is ervan overtuigd dat dagboek, dat enkele dage daarvoor was verdwenen i||*| reden is van haar arrestat werd veroordeeld wegen sovjetpropaganda. Zij zoi se pamfletten hebben op Hitiers Mein Kampf heb! nce' lezen en hebben gezegd 1 F niet op een kolchoz, een raiV tieve boerderij, wilde wei Zij bekende dat zij wellic 'oer had gezegd dat zij niet ojlarn boerderij wilde werken 0 zij dat door haar handica kon. Zij kreeg zes jaar we kamp in Kazachstan. Ljoedino noemt de geval en werkkampervaringen der dan het beleg.Als je hoe de geheime politie ie doodschopt, is dat toch i ders dan het zien sterven mensen door honger. Een electrode in de hersenen, waarmee de paitënt zich prikkels kan toedienen. Het helpt mensen die lijden aan Tourette. Foto: GPD tiënten uitvoert. „We hanteren zeer strenge criteria om de in greep uit te voeren. We doen de ingreep bijvoorbeeld niet bij patiënten onder de 25 jaar. Tot die leeftijd kunnen de sympto men nog spontaan verdwij nen." Die strenge criteria vor men de belangrijkste reden, dat tot nu toe nog slechts drie Tourette-patiënten voor de be handeling in aanmerking kwa men. Het ligt in de bedoeling, aldus Visser-Vandewalle, om binnen enkele jaren ook patiën ten met een ernstige dwang- neurose als smetvrees of pcre'1 dwang via hersenstimulatii P.h behandelen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10