Stakingen chauffeurs toerbussen ECONOMIE Ahold hield megafraude zes weken voor zich Ak France verwacht meer win Wegvervoer verdeeld na fiasco Duitse tolheffing Sparen voor een slaapzak met frikadellen? Overleg over regeling j vertrek UWV-topmai Oubliehoorn viert eeuwfeest V&D blijft onder de maat Veilligheidsman in elke EU-haven brussel - Alle havens in EU-lid- staten moeten een veiligheids- officier aanstellen. Deze dient onder meer de gaten in het vei ligheidsplan op te sporen en suggesties te doen voor verbe tering. Dat stelt de Europese transportcommissaris De Pala- cio voor. Hij vindt dat havens nu nog te veel kwetsbare plek ken vertonen. Terroristen zou den daardoor te makkelijk hun slag kunnen slaan. Het past in een groter plan voor veiligheid op zee, zoals het verplichten van dubbelwandige tankers. Orange lokt klant met mobiele fiets den haag - Telecombedrijf Orange geeft nieuwe klanten een fiets bij een tweejarig abon nement. Daarmee gaat de strijd om de beller een nieuwe fase in. Het mobieltje kan op het fietsstuur worden geplaatst. De nieuwe klanten krijgen ook een koptelefoontje en door inge bouwde techniek in de fiets is het mogelijk om draadloos te bellen. Daarnaast loopt er een snoertje van de dynamo naar het opzetstukje op het stuur waardoor de telefoon tijdens het fietsen wordt opgeladen. Klanten besteden minder in supers dongen - In de eerste zeven weken van 2004 is de omzet in supermarkten met 0,7 procent gedaald tot 3,35 miljard euro. Deze omzet ligt lager dan de verwachting, aldus GfK Vol gens het marktonderzoeksbu reau gaan consumenten wel va ker naar de supermarkt toe, al leen kopen ze minder. In verge lijking met een jaar eerder werd er 4 procent meer afgerekend maar waren de wagentjes 5 procent minder gevuld. De ge middelde prijs per klant kwam uit op 19,45 euro in vergelijking met 20,43 euro een jaar eerder. Horeca rekent op 'droger' carnaval zoetermeer - Uit gisteren gepu bliceerde cijfers van het bedrijf schap Horeca en Catering blijkt dat cafés en andere drankver strekkers er komend weekeinde op rekenen eenvijfde minder omzet te draaien in vergelijking met carnaval vorig jaar. Carna val wordt door de recessie niet alleen minder uitbundig ge vierd maar is ook weer tot be neden de rivieren gezakt. OPG-apotheken onder één naam Amsterdam - Medicijnhande- laar OPG gaat alle 184 apothe ken in Nederland voorzien van de formulenaam Apotheek Ex tra. Zo wil de onderneming de eventuele concurrentie van drogisterijen die ook medicij nen gaan verkopen, aanpakken. De operatie moet volgend jaar zijn afgerond. Dat zei topman Peek gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Drogisterij ïtos is in Den Bosch bezig met een proef om medicijnen te vérkopen. Ook de drogisterijen Van DA zeggen geneesmiddelen te willen verkopen. 'Opeten van eigen huis voorkomen' woerden - WW'ers die in de bijstand belanden moeten de eerste twee jaar vrijgesteld wor den van het 'opeten van het ei gen huis'. Dat schreef FNV Bouw gisteren in een open brief pan minister De Geus (sociale zaken). Volgens de bond wor den de eerste schadelijke gevol gen zichtbaar van het afschaf fen van de WW-vervolguitke- ting, waartoe De Geus vorig jaar zomer besloot. Vooral jon geren die relatief weinig WW hebben opgebouwd, worden nu geconfronteerd met de ver mogenstoets. IBM-topman cel in voor corruptie Seoul - Een ex-topman van de Zuid-Koreaanse tak van com puterconcern IBM kreeg giste- fen 1,5 jaar cel en een boete van 66.000 euro omdat hij over heidsambtenaren omkocht om IT-contracten binnen te slepen. Het corruptieschandaal bracht JBM eind vorig jaar in verlegen heid, omdat in Zuid-Korea nog hooit op zo'n schaal met de overheid was samengespannen. In december werden 48 men sen gearresteerd na invallen in kantoren van IBM Korea. Economie Japan groeit 7 procent tokyo - De economie van Japan is in het laatste kwartaal van 2003 met 7 procent gegroeid. Daarmee overtrof de op een na grootste economie ter wereld alle verwachtingen van analis ten. Die hadden in doorsnee gerekend op 5 procent. Een sterke exportsector en nieuwe investeringen van het bedrijfs leven waren de drijvende kracht achter de opleving. woensdag 18 februari 2oo4 amsterdam/anp - Supermarktconcern Ahold heeft 's lands grootste boekhoud fraude lang voor zich gehouden. Uit een reconstructie door NRC Handelsblad blijkt dat Ahold zes weken voor de zaak openbaar werd al het advies kreeg de problemen naar buiten te brengen. De problemen werden nu pas op 24 fe bruari openbaar, terwijl huisadvocaat De Brauw Blackstone Westbroek vol gens NRC al op 13 januari het advies gaf om met een persbericht naar buiten te komen. Ahold liet weten tijdig aan haar informatieverplichting te hebben vol daan. Ahold ontkent de beschuldigin gen dus niet", zegt directeur Lakeman van de Stichting onderzoek bedrijfsin formatie. „Want wat is 'tijdig'?" De commissarissen van Ahold gaven in januari geen gevolg aan het advies. Wel keurden de toezichthouders het goed dat de bestuurders alsnog probeerden het contract met de Zweedse dochter ICA aan te passen, dat de boekhouding weer zou kloppen. Dit mislukte na het veto van accountant Deloitte. Uit informatie van de krant blijkt verder dat een Amerikaanse advocaat al op 13 januari adviseerde de Amerikaanse toe zichthouder SEC te informeren en sanc ties te nemen tegen de verantwoordelij ke individuen bij het supermarktbedrijf. Ahold lichtte de toezichthouder pas vijf weken later in. Sobi-directeur Lakeman zegt dat de rol van ex-topman Van der Hoeven steeds duidelijker wordt. „Hij moet van de fraude hebben geweten. Hij speelde er zelfs een centrale rol in." Lakeman spreekt schande van de rol van het openbaar ministerie. Hij noemt het Italiaanse zuivelconcern Parmalat als voorbeeld. „Binnen drie dagen na het ineenklappen van het concern zit het bestuur achter de tralies. Bij Ahold ge beurt niets." Directeur De Vries van de Vereniging Ef fectenbezitters „Volgens de beursregels moeten bedrijven belangrijk nieuws di rect melden, dat heeft Ahold niet ge daan. Ik zie alle reden voor externe on derzoeken.". Zowel de VEB als de Sobi vermoeden dat Ahold de hele zaak in de doofpot wil stoppen en de onderste steen nog lang niet boven is. De problemen begonnen in februari vo rig jaar. Met de boeken bij de Ameri kaanse dochter US Foodservice bleek te zijn geknoeid. Ook mocht het bedrijf omzetcijfers van de Zweedse dochter ICA eigenlijk niet meetellen omdat Ahold niet de volledige zeggenschap had. In totaal is er voor bijna 1 miljard dollar gefraudeerd. parijs/gpd - Air France ver wacht het boekjaar 2003-2004 af te sluiten met een hogere omzet en een netto winst. Dat meldt de Franse fusiepartner van de KLM in een toelichting op de cijfers van het derde kwartaal (oktober-december). De omzet bleef in die periode iets boven de drie miljard euro. Dit bracht het totaal in de laat ste negen maanden van het af gelopen jaar op 9,3 miljard eu ro, een daling van 3,7 procent. Topman Spinetta had daarvoor in november al gewaarschuwd. Het bedrijfsresultaat in het laat ste kwartaal van 2003 bedi 61 miljoen euro (was 2), dei towinst 28 miljoen euro (was Eerder op de dag maakte France bekend de komei drie jaar een miljard euro tel zuinigen in zijn Europese n werk. Nadat op 11 februari; wel de Europese Commissie het Amerikaanse ministerie justitie het groene licht gaf\ de fusie zal Air France me maart een bod doen op de a delen van KLM waarna de d opvolgende aandelenruil april zijn beslag krijgt, aldus France. utrecht/gpd - Vakantiegangers die dit weekeinde met de bus richting sneeuw vertrekken moeten er rekening mee houden dat ze later op hun bestemming aankomen. Chauffeurs van tou ringcars gaan vanaf morgen massaal in staking omdat ze een betere CAO willen. Dat heeft FNV Bondgenoten gisteren be kend gemaakt. Touroperators stellen alles in het werk om eventueel vervangend vervoer te regelen. Juist eind deze week gaan veel mensen met de bus op vakan tie. Voor gebruikers van pen delbussen op Schiphol wordt het lastig om van de parkeer plaatsen naar het vliegveld te komen of hotels te bereiken. Touringcars worden ook vaak ingezet voor het vervoer van scholieren en werknemers van bedrijven. Het streekvervoer raakt vanaf morgen mogelijk eveneens ont regeld. Busbedrijven als Con- nexxion huren chauffeurs in van touringcarbedrijven voor ritten in de spits. „Daar kunnen dus ook lijnen uitvallen", waar schuwt FNV-onderhandelaar Cees Bos. Hij raadt mensen aan om vóór vertrek te bellen met het busbedrijf. „Wij willen niet dat reizigers uren moeten wachten op hun bus. Wij willen alleen een goede CAO." De werkgevers, verenigd in de KNV, noemen de aangekondig de stakingen 'voorbarig en overdreven'. De vakbonden FNV en CNV Bedrijvenbond hadden de werkgevers tot afge lopen nacht de tijd gegeven om al hun eisen in te willigen. De werkgevers hebben vóór het verlopen van het ultimatum wel laten weten weer met de vak bonden te willen praten. Maar dat heeft de stakingsdreiging niet kunnen beëindigen. Bos ziet de brief van de werkge vers als een 'gemene truc' om onrust te zaaien onder het per soneel. „Die gaan twijfelen of ze wel moeten staken als hun werkgever doet alsof hij weer wil praten." De vakbonden zet ten destakingsplannen door, ook als de gesprekken met de werkgevers vandaag worden hervat. „We stoppen pas als er een nieuwe CAO op tafel ligt." De onderhandelingen liepen twee weken geleden vast. Het grootste obstakel was het voor stel van de werkgevers (KVN) om de compensatie van over werk te regelen. De KVN wil overuren die in tijden van druk te worden gemaakt wegstrepen tegen te weinig gewerkte uren in slappere tijden. Deze rege ling bestond vroeger, maar de bonden hebben hem uit de CAO laten halen omdat werkge vers er misbruik van maakten. Op zich willen de vakbonden best meewerken aan het op nieuw in het leven roepen van de regeling. „Maar we willen een goede controle en we wil len er iets voor terug, bijvoor beeld een goede regeling van rustdagen van chauffeurs. Vaak kunnen ze naar een rit alleen even bijslapen en moeten ze meteen weer vertrekken. Daar leidt hun privé-leven onder." Reizigers die vandaag met tou ringcars reizen krijgen te ma ken met ludieke acties. Het is volgens de FNV niet de bedoe ling dat daardoor vertragingen ontstaan. „We informeren reizi gers alleen over de echte ac ties", aldus Bos. vianen - In motel Vianen werd gisteren en vandaag de beurs IJsvak 2004 gehouden. Behalve een ongekend aantal smaakvarianten in consumptie-ijs waren er ook zeker dertig verschillende soorten ijshoorntjes te zien. Voor de oubliehoorn geldt 2004 zelfs als een kroonjaar. Want dit knapperige ijsomhulsel bestaat honderd jaar. Beursbezcx kers konden er de nieuwste ijstrends bewonderen. Foto: ANP/Marcel Antonisse amsterdam/anp - V&D blijft detailhandelsconcern Vendex KBB zorgen baren. De waren huisketen zag in het vierde kwartaal van het gebroken boekjaar 2003/2004 de omzet dalen met 9,3 procent tot 215 miljoen euro. Ook over het hele boekjaar gemeten bleef V&Ó onder de maat, met een omzet verlies van 4,7 procent ten op zichte van het boekjaar 2002/2003. Het concern Vendex KBB zag zijn omzet met 3 pro cent stijgen tot 4,49 miljard eu ro. De omzetten groeiden vooral in de doe-het-zelfwinkels. Die groei kwam voor het grootste deel door de aankoop van de keten LeroyMerlin in België. Praxis en Formido opereerden in een Nederlandse markt, die voor het eerst een daling ver toonde. In België ging het met de Bricowinkels een stuk beter. Daar steeg de omzet met 6 pro cent. Een zwak vierde kwartaal ver oorzaakte een kleine omzetda ling bij de Hema. Over het hele jaar boekten de Hemavestigin- gen wel een lichte omzetstijging door uitbreiding van de formu le in België met negen winkels. Van de elektronicawinkels draaiden Dixons en vooral Dy- nabyte goed en stonden de prestaties van Modern Electro nics en It's onder druk. Vendex- KBB publiceert de definitieve jaarcijfers op 6 april. (advertentie) Walt Disney lijft The Muppets in burbank/anp - Amusements concern Walt Disney maakte gisteravond na sluiting van de beurs in New York de overna me van de populaire poppense rie The Muppets bekend. Een overnamesom is niet bekend gemaakt Disney kan in de toe komst over alle rechten van The Muppets kan beschikken. Dit betekent dat figuren als Kermit de Kikker, Miss Piggy en Fozzie Bear naast Mickey Mouse zul len liggen in de Disney-winkels. Sesamstraat valt buiten de transactie. Jim Henson is de geestelijke vader van The Mup pets. Na zijn overlijden in 1990 besloten zijn nazaten de pop penserie te verkopen, maar dat liep uit op een fiasco. Dochter Lisa zei dat haar vader niets lie ver had gewild dan een thuis voor The Muppets bij Disney. „De transactie is zijn droom." den haag/gpd-anp - De in op spraak geraakte UWV-baas Tjibbe Joustra trekt zich tijdelijk terug. Minister De Geus (sociale zaken) ziet in de afkoelingspe riode een mooie gelegenheid om over een afvloeiingsregeling te praten. De landsadvocaat gaat in opdracht van de rege ring de komende vier weken onderhandelen met de advo caat van Joustra. Joustra ver dient als UWV-topman 161.000 euro bruto per jaar. Dat is meer dan De Geus opstrijkt. De Tweede Kamer heeft laten weten een gouden handdruk af te keuren, maar vindt dat het parlement op dit moment niet aan zet is. „De bal ligt bij de mi nister", legt WD'er Charlie Ap- troot uit. „Dit lijkt me in eerste instantie een geschil tussen werkgever en werknemer. Ie mand die ontslagen wordt heeft natuurlijk bepaalde rechten." Joustra houdt zelf ook rekening met een premie. „Als men on terecht van iemand af wil, zijn er vertrekregelingen", zo liet hij gisteren weten. Volgens Joustra kunnen kamerleden van alles zeggen, maar hebben ze geen enkele invloed op de vraag of hij al dan niet een goul handdruk krijgt. „Er is hieri scheiding der machten. En moeten we ons aan houden,' De weggestuurde topman bl volhouden dat hij niet te heeft Uitgegeven. „Zo staat ook in het rapport. Het kanti is representatief, maar overdadig ingericht. Het duur, maar niet té duur." Volgens een woordvoerder Sociale Zaken heeft Joustra algemene zin recht op een venwettelijke WW-uitkering ontslag, zoals in de CAO vi Rijksambtenaren staat. Als Joustra in aanmerking komen voor een WW-uitkei dan mag hij niet verwijt werkloos zijn. Dat laatste wa onder meer getoetst door UWV. Volgens zijn arbeidsa tract heeft Joustra in het eei jaar recht op 80 procent zijn laatst verdiende salarn de volgfende zes maan wordt dat 75 procent om dl in na af te zakken tot het reguï WW-niveau van 70 procenti geldt wel een plafond 108.250 euro voor een jaarsf^ ris. De Kamer debatteert week over de UWV-affaire. rijtb C den haag-berlijn/gpd Het Ne derlandse wegvervoer reageerde gisteren met gemengde gevoe lens op de voortijdige beëindi ging van een omstreden tolsys- teem in Duitsland. Transporteurs hopen dat er na het echec met het gecompliceerde Toll Collect nu snel een simpeler en goedko pere tolheffing komt op het Duitse wegennet. De Duitse regering trok gister nacht haar plan voor een hoog waardig technologisch tolsys- teem voor vrachtwagens in. Het consortium Toll Collect bleek niet in staat op tijd een functio nerende infrastructuur op te zetten. Verladersorganisatie EVO zou graag zien dat Duitsland terug keert naar het eurovignet dat al door vijf landen, waaronder Nederland, wordt gehanteerd. Werkgeversorganisatie KNV wil een uniforme regeling in Euro pa, zonder dat een woud aan tolkastjes in cabines van vracht auto's ontstaat. Brancheorgani satie TLN heeft een voorkeur voor een kilometerheffing, om dat de transporteur dan precies wordt aangeslagen voor de ma te waarin hij van de weg ge bruik maakt. Zo'n 15.000 Nederlandse vrachtwagens zijn al uitgerust met een On Board Unit, waar mee het weggebruik zou wor den geregistreerd. Voor het in stalleren van deze kastjes is in middels 3 miljoen euro uitgege ven. Onduidelijk is of ze deze kosten op Duitsland kunnen verhalen. Het 'Deutsche Speditions- und Logistikverband' (DSLV) noemt het debacle rond Toll Collect een 'totale mislukking voor de Duitse verkeerspolitiek'. Het re gistreren van auto's per satelliet zou oorspronkelijk per 1 sep tember 2003 worden ingevoerd. De overheid loopt maandelijks 156 miljoen euro aan inkom sten mis. Dat geld zou aan de verbetering van de infrastruc tuur worden besteed. De euro vignetten leveren slechts een fractie op. De rechter zal nu bepalen hoe veel schadevergoeding Toll Col lect, waarvan Deutsche Tele- Wi kom en autofabrikant Daimle Chrysler de belangrijkste part ners zijn en waartoe ook het Franse Cofiroute behoort, mo betalen. Schattingen lopen oj tot 6,5 miljard euro. „De advo caten wrijven al in hun han den", kondigde een strijdlusb Stolpe aan. Volgens weekblad Der Spiegé zijn door het 'drama' Duits- lands leidende leveranciers vi g high-tech 'ontmaskert als stumpers, die niet eens hun e gen fouten willen erkennen'. Ook de regering krijgt er in de media van langs. Zo zou mini ter Stolpe veel te lang hebben geaarzeld alvorens krachtdadi op te treden. De bondsregering wil de op dracht opnieuw aanbesteden Officieel heeft Toll Collect noj twee maanden om een nieuw aanbod te formuleren. Omd? een deel van de infrastructuuJpen al langs snelwegen is opge bouwd, menen sommige w; nemers dat er alsnog een verg lijk komt. Maar volgens Stolpt zal het tolsysteem in elk geval R niet binnen twee jaar worden ingevoerd. k»r ren M tiji

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8