Verarmd uranium in 'Nederlands' Irak BUITENLAND Proces Dutroivc kost zeker 4,6 miljoen euro Edwards nadert John Kerry in Wisconsin Zuid-Afrika jaagt alsnog op kopstukken apartheid Pakistan weigert alle nucleaire inspecties 2 Tonga rouwt om dode prins Harde kritiek Iraanse politici op Khamenei b 5 O O 1 1 1 5 7 D 5 3 D 3 D D 2 I 3 4 5 3 3 5 1 3 t 3 1 1 3 3 7 I 3 4 3 3 1 6 2 6 3 8 2 5 7 3 3 1' 9 5. S 7 71 i! 1! 1{ 21 2( 2; 3; 2c 15 41 2t 23 IS 14 9 13 115 58 20 26 30 22 20 losieve groei ■besmettingen - Rusland, Oekraïne en A behoren tot de groep i waar het aantal HIV-be ngen het snelst groeit, is de VN is naar schatting ent van de volwassenen landen besmet. Nu zijn g vooral verslaafden, ge ien en hoeren die besmet laar volgens de VN kan cte zich snel tot een epi- ontwikkelen. De VN lat afgelopen jaar in de ialige Sovjet-Unie en •uropa zo'n 280.000 men- V hebben opgelopen; in zouden er zo'n 1,8 mil- sropositieven zijn. go Priesters 'S in de fout' noton - Ruim 4.000 Ame- se priesters hebben zich ifgelopen vijftig jaar aan iel misbruik van kinderen lig gemaakt, meer dan tot werd aangenomen. Dat de nieuwszender CNN lis van een nog niet gepu- rd onderzoek in opdracht Amerikaanse bisschop- nferentie. De studie in totaal meer dan 11.000 ;n van seksueel misbruik iriesters in de onderzoch- ode. Onthullingen over iel misbruik stortten de kaanse rk-Kerk enkele ja- leden in een diepe crisis. cering mislukt r ogen Poetin >u - Tijdens een oefening i Russische marine in de tszzee is gisteren de lan- van twee intercontinen- illistische raketten mis- resident Poetin volgde de onderzeeër Archan- le oefening. Volgens de che persbureaus Interfax -Tass blokkeerde een mi- satelliet het lancerings- 1. Een zegsman van de elijke Vloot ontkende het nt. „Tijdens de oefening zich geen onvoorziene es voor", aldus de woord- :r tegen Interfax. woensdag l8 FEBRUARI 2004 aarlen/gpd - De rechtszaak tegen Mare Dutroux en kompanen kost de Belgische schatkist zeker 4,67 mil joen euro. Dat heeft minister Laurette Onkelinx van justitie gisteren bekend gemaakt. Over de duur van het proces, dat op 1 maart van start gaat. valt volgens haar geen zinnig woord te zeggen. „Deze schatting gaat uit van ongeveer twee maanden. Naarmate het langer duurt, lopen de kosten vanzelf op." Onkelinx lichtte gisteren in het Zuid-Belgische Aarlen - waar Dutroux meer dan zeven jaar na zijn arrestatie in augustus 1996 terecht staat voor ontvoering en kinder moord - de gang van zaken toe rond wat nu al het 'pro ces van de eeuw" wordt genoemd. Behalve Dutroux moet ook zijn echtgenote Michelle Martin zich voor de rechter verantwoorden. Zij wordt gedurende het pro ces overgebracht naar de gevangenis van Aarlen, waar een hele vleugel voor haar wordt vrijgemaakt. In de ge vangenis van Aarlen, waar tijdens het proces ook Dutroux zelf en de twee andere mannelijke verdachten Michel Lelièvre en Michel Nihoul zitten opgesloten, is ze de enige vrouw. De impact van de rechtszaak en het mediacircus eromheen op het dagelijks leven in Aarlen is groot. In totaal hebben zich uit de hele wereld 1340 journalisten gemeld die de rechtszaak willen bijwonen. De kans dat zij het proces vanaf de eerste dag kunnen bijwonen is klein. Op 1 maart wordt eerst de jury be noemd. Daarvoor zijn 180 kandidaten opgeroepen. En daarmee zit de assisenzaal van het nieuwe Aarlense ge rechtsgebouw (dat, zo onderstreepte Onkelinx, niet speciaal voor deze zaak is gebouwd) vol. Ook de ande re dagen wordt het persen. In totaal zijn er maar zes tien zitjes in de assisenzaal gereserveerd voor de me dia. In de luisterzalen, waar de aanwezigen het proces via grote videoschermen kunnen volgen, zijn maar tweehonderd plaatsen. En ook het publiek komt er be kaaid vanaf; mag alleen binnen als er stoelen vrij zijn. Onkelinx: „Ik besef dat dit proces zijn gelijke niet kent. Toch wil ik dat alles zo normaal mogelijk verloopt. Dit is een rechtszaak, geen showproces voor de media." Rond het gerechtsgebouw zijn zware veiligheidsmaat regelen van kracht. In totaal staan 330 politiemensen paraat die speciaal voor de zaak-Dutroux zijn opgeleid. Er zijn meer dan 560 getuigen opgeroepen. Er wordt rekening mee gehouden dat het proces wel eens tot de zomervakantie kan gaan duren. Mare Dutroux. Foto: ANP Minister Kamp: Amerikaanse munitie vormt geen gevaar voor mariniers dachte moord rl opgepakt ui - De Pakistaanse poli- ift een militante moslim steerd die betrokken zou weest bij de moord op de kaanse journalist Daniel Ook een collega werd louden. De twee man- ajid Jabbar en Moham- htar, werden in de nacht aandag op dinsdag opge- Karachi. Zij zouden lid n de verboden organisa- hkar-e-Jhangvi, een van s meest gevreesde mili- proepen. Daniel Pearl, ve- ver van de Wall Street d, werd in 2002 in Pakis- tvoerd en vermoord. ibodja eet rat laats van kip 4 penh - Uit angst voor de riep eten steeds meer in in Cambodja rat in van kip. De krant Rasmei Lichea Daily citeerde gis- ;en rattenverkoper uit nbang die vertelde dat hij :htend in twee uur tijd tot zestig kilo gevilde rat >pt. De knaagdieren, die n gevangen in rijstvelden, in het Zuidoost-Aziati- ind normaal gesproken 3 het menu. In Cambodja januari de ook voor :n dodelijke vogelgriep or zover bekend zijn er len mensen geïnfecteerd. tiechef werkt r Vlaams Blok ii - De Antwerpse politie- issaris De Bie treedt in van het e3ctreemrechtse s Blok. De Bie was al /orig jaar geschorst na en over mishandeling van oep Turken die aangifte doen van een misdrijf, it voor de partij werken istent van de parlements- die zich bezighouden met en binnenlandse zaken, gestapte commissaris at veel Antwerpse agen- medewerkers van het van Justitie lid zijn van Dk. F in kerk «t gestraft on - Voor een dief die in irtugese kerk collectegeld stelen, kwam de straf ijn euveldaad onmiddel- 3 31-jarige man kreeg een hartaanval toen hij bezig ;t offerblok in een Maria- in de dorpskerk van Ran- de Noord-Portugese stad liras open te breken. Een mger ging hulp halen en ervoor dat zijn broeder kwaad naar het zieken- rerd overgebracht. Om- ïden spraken van een e wonder in de Mariaka- hebben het Mariabeeld gs zien huilen, hoewel ci beweren dat de tranen kelijkheid druppels vloei- eworden verf waren. den haag/anp - In de 'Neder landse' provincie Al Muthanna in het zuiden van Irak is door de Amerikanen vorig voorjaar toch munitie met verarmd uranium gebruikt. Dat hebben de Ameri kanen minister Kamp van Defen sie in december laten weten, heeft Kamp gisteren geschreven aan de Tweede Kamer. Kamp had de Kamer vorig jaar zomer - op basis van gegevens van de Verenigde Staten - ge meld dat er in Al Muthanna geen verarmd uranium was ge bruikt. Nu moet Kamp toege ven dat „op een paar plekken rond de hoofdplaats As Sama- wah met munitie met verarmd uranium is gewerkt". De vakbonden voor defensie personeel noemen het optre den van Kamp slordig en ver wijtbaar. Kamp zegt in zijn brief aan de Kamer dat Nederlandse specia listen in Irak geregeld metingen hebben uitgevoerd „die geen aanleiding geven tot zorg". Alle plekken waar verarmd uranium is gebruikt, zijn bekend bij de commandant en gemarkeerd. Personeel dat er in de buurt moet zijn, houdt zich aan de veiligheidsinstructies. Volgens urine-onderzoek zijn de militairen nauwelijks extra blootgesteld aan radioactieve straling. Onderzoek van het RIVM naar het neussnot van de getroffen militairen is nog niet afgerond, aldus Kamp. Uranium is twee maal zo zwaar als lood en munitie met ver armd uranium in de kop. Het menselijk lichaam staat da gelijks bloot aan uranium, dat onder meer ook in eten of drinkwater zit. Gemiddeld zit in het lichaam 90 microgram ura nium, aldus de wereldgezond heidsorganisatie WHO. In Bagdad heeft de door de Amerikanen aangestelde tijde lijke regeringsraad zich afge keerd van president Bush. De raadsleden willen in tegenstel ling tot de Amerikaanse rege ring dat zij de formele macht krijgen zolang er in het geha vende land geen vrije verkiezin gen gehouden kunnen worden. De VS willen op 30 juni de macht in Irak overdragen aan een tijdelijke Nationale Assem blee, die moet worden samen gesteld uit leden die zijn aange wezen door stamoudsten en andere notabelen in de achttien provincies van het land. Vrije verkiezingen zijn volgens de Amerikanen niet mogelijk. De tijd, de kiesregisters en stabili teit zouden daarvoor ontbre ken. De belangrijkste religieuze lei der van de sjiietische meerder heid in het land, grootayatollah Ali al-Sistani, eist dat het volk de leden van de assemblee kiest. Veel leden van de rege ringsraad, onder wie nu ook soennieten en Koerden, menen daarom dat het beter is af te zien van het Amerikaanse plan. Ze vinden het logischer dat de raad zelf voorlopig de macht overneemt. Volgens de VN zijn verkiezin gen voor 30 juni niet mogelijk, maar waarschijnlijk wel een halfjaar later. Een soennitisch lid van de regeringsraad, Ghazi Yawar, zei gisteren dat het 'on zinnig' is om voor een half jaar een interim-parlement te be noemen. suva/abp-afp - Het konink rijk Tonga in de Stille Zuid zee is in een diepe rouw ge dompeld. Gisteren overleed de tweede zoon van koning Taufa'ahau Tupou IV aan een hartaanval. Prins Fata- fehi Alaivahamama'o Tuku'aho werd 48 jaar. De nationale rouw duurt een jaar. De koning ontnam zijn zoon in 1980 in woede zijn prinselijke status toen die Tonga ontvuehtte om op Hawaii te trouwen met een steenrijk burgermeisje. Na haar dood in 1985 keer de de ex-prins terug naar Tonga. Hij werd parlemen- stlid en heette voortaan Noble Maatu. 'VS negeerden wapeninspecteurs' De Amerikaanse regering heeft in de maanden voorafgaand aan de Irak-oorlog informatie van de VN-wapeninspecteurs dat er twijfels waren over de aanwezigheid van massavernietigingswa pens in Irak terzijde geschoven en vastgehouden aan de onbe trouwbare informatie van Iraakse overlopers. Dat heeft het voormalige hoofd van de VN-wapeninspecties Irak, Hans Blix, gisteren gezegd. Volgens Blix was Washington in het geheel niet geïnteresseerd in informatie die afweek van de verhalen dat er in Irak massavernietigingswapens werden gefabriceerd. „Er was een groot gebrek aan kritisch denkvermogen", aldus Blix op een door de Zweedse ambassade in Berlijn gesponsord forum over het VN-onderzoek in Irak. Ondanks schandaal rond Khan In een Japanse marinehaven werd vanmorgen gedemonstreerd tegen de inzet van Japanse troepen in Irak. In As Samawah, waar behalve de Nederlandse mariniers honderd Japanse soldaten zijn gelegerd, zijn gisteren twee lichte explosies gehoord. Vorige week werd daar een mor tier gelanceerd. De Japanners helpen met de wederopbouw van openbare faciliteiten, zoals de watervoorziening. Foto: Reuters teheran/ap - Meer dan hon derd hervormingsgezinde Iraanse parlementariërs heb ben geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei in een brief be schuldigd van „het vertrappen van vrijheden en mensenrech ten". Aanleiding is de diskwali ficatie van 2400 kandidaten voor de parlementsverkiezin gen van vrijdag. Dergelijke openlijke kritiek op de geestelijk leider van Iran was enkele weken geleden nog on denkbaar. „Instituten die onder uw toezicht staan", schrijven de parlementariërs, doelend op de Raad van Hoeders, „hebben het volk nu van het meest ele mentaire recht beroofd, het recht om te kiezen en gekozen te worden". De schrijvers van de brief verwijten Khamenei de islamitische revolutie van 1979 te hebben gecorrumpeerd. De brief is het eerste signaal dat de hervormers, die de verkie zingen boycotten, als gevolg van de massale diskwalificaties een nieuwe, agressievere tactiek hebben gekozen. De afgelopen jaren was het parlement het voornaamste toneel van de strijd tussen de hervormers en de conservatieve geestelijkheid. Door de boycot wordt het vol gende parlement vrijwel zeker door conservatieven gedomi neerd, waardoor de kans groot is dat de strijd zich naar de straat verplaatst. londen/anp - Pakistan zal on der geen beding buitenlandse inspecteurs het land binnenla ten om het civiele en militaire nucleaire programma van Is lamabad te onderzoeken. Dat zegt de Pakistaanse machtheb ber generaal Pervez Musharraf in een vraaggesprek met de Britse zakenkrant The Financial Times. „Dit is een zeer gevoelige kwes tie", aldus de man die in 1999 de macht greep in Pakistan en drie jaar later door middel van een referendum benoemd werd tot president. „Zouden andere nucleaire machten toestem ming verlenen voor inspecties van hun geheime installaties? Waarom zou van Pakistan ver wacht moeten worden dat het iemand toestemming geeft voor inspecties?", zo vroeg Mushar raf zich af. De uitspraken komen niet lang nadat de vader van het Pakis taanse atoomprogramma Ab dul Qadeer Khan had toegege ven geheime nucleaire infor matie te hebben doorgespeeld aan landen als Noord-Korea, Iran en Libië. Khan zou ook materialen en apparatuur heb ben geleverd voor het verrijken van uranium. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De race om de Democratische presidentskan didatuur is gisteren in de staat Wisconsin spannender geëin digd dan tevoren gedacht. John Kerry won, alweer, maar deze keer met de hete adem van concurrent John Edwards in de nek. Late beslissers blijken massaal op de senator uit North Carolina te hebben ge stemd, die dankzij die onver wachte eindspurt met 34 pro cent van de stemmen op kleine afstand eindigde van Kerry (40 procent). „De boodschap is; objecten in je spiegel kunnen dichterbij zijn dan ze lijken", waarschuwde Edwards. Koplo per Kerry zit desondanks stevig in het zadel met winst in vijftien van de zeventien voorverkiezin- gen tot nu toe. Het lijkt erop dat Edwards door zijn sterke tweede plaats krijgt wat hij wil: een tweestrijd met Kerry en een heel kleine kans om nog iets uit te richten tegen zijn al bijna op het schild ver heven collega uit Massachu setts. Edwards heeft tot dusver re alleen de staat South Caroli na op zijn naam geschreven maar ziet zichzelf toch als hét alternatief voor de koploper. Volgende week zijn er nog drie voorverkiezingen in kleine sta ten, maar alle ogen zijn nu ge richt op 2 maart, Super Tues day. Dan wordt in tien staten gestemd, inclusief twee grote met veel Democraten, New York en Californië. Edwards hoopt dat in twee weken tijd heel nog wat kan gebeuren. Binnen de Democratische partij gaan stemmen op om de rijen snel te sluiten achter Kerry, zo dat die zich kan concentreren op het verslaan van president George Bush. Maar er zijn ook Democraten die denken dat het beter voor de partij en voor Kerry is als de voorverkiezingen nog wat langer van belang en dus nieuwswaardig blijven. Nu Wisconsin gesproken heeft, blijft de strijd in ieder geval nog twee weken enigszins span nend. Voor Howard Dean is de voor verkiezing van Wisconsin op een teleurstelling uitgelopen. De regio staat bekend als nogal tegendraads. Dean hoopte daarvan te kunnen profiteren. De kiezers kozen echter voor underdog Edwards. Deze 'zoon van een teictielarbeider' vond in Wisconsin - waar de afgelopen drie jaar bijna 100.000 banen in de industrie verloren gingen - een willig oor voor zijn bezwa ren tegen het Noord-Ameri- kaanse vrijhandelsverdrag Naf ta. Uit peilingen bij stemlokalen bleek dat Edwards beter scoor de dan Kerry bij onafhankelijke en Republikeinse kiezers en bij stemmers die bezorgd zijn over de economie en banen. Voor Dean, vooraf de gedood verfde favoriet, rest nog slechts een bijrol. Zijn grote avontuur is nu definitief voorbij. Moslims steunen Bush Rijke Amerikanen van Arabi sche afkomst spekken de verkiezingskas van president Bush dit jaar meer dan ze dat deden bij de vorige race om het Witte Huis, in 2000. Weliswaar zijn er minder do noren uit deze groep, maar de bedragen die ze storten zijn groter. Volgens The New York Times komen die voor al van rijke zakenlieden die hopen een voet tussen de deur te krijgen in het Witte Huis. Nog maar 38 procent van de Arabische^nerika- nen steunt Bush. IDor '9-11' was dat 83 procent. De Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki. Foto: AP door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Apartheid is voor velen in Zuid-Afrika niet meer dan een herinnering. Net als de door Desmond Tutu geleide Waarheids- en Verzoeningscommissie (TRC), die diende om de misdadigers van het racisti sche systeem de kans te geven boete te doen in ruil voor amnestie. Velen deden dat, maar velen ook niet. Die laatste groep dacht rustig te kunnen slapen, maar wordt alsnog aangepakt. Met hulp van de voormalige beul van het apartheidsregime, Eugene de Koek. Er heerst onrust in menig Afrikaner gezin na de arres tatie van Gideon Nieuwoudt. De voormalige kolonel van de gevreesde geheime politie, wordt alsnog schul dig geacht voor de brute moord op drie zwarte activis ten in de Oost-Kaap in 1985. Nieuwoudt getuigde voor de waarheidscommissie, maar kreeg geen amnestie omdat hij niét alle informatie had gegeven waarover hij beschikte. Justitie verwacht nog meer arrestaties dank zij de medewerking van Eugene de Koek, de beruchte leider van de doodseskaders van het apartheidsregime. Hij was commandant van het moord- en martelcen trum Vlakplaas en kreeg na de val van het regime le venslang. Maar hij voelt zich in de steek gelaten door zijn oude bazen en klapt nu uit de school. Met als eer ste vangst kolonel Nieuwoudt. Hij voorspelde na diens arrestatie 'nog bergen rotzooi'. De uitlatingen van De Koek veroorzaken veel opwin ding, vooral in kringen van rechtse Afrikaners. De lei der van de ultra-rechtse politieke partij Vrijheidsfront, Pieter Mulder, voorziet 'het einde van het verzoenings proces en een gevaarlijke ontwrichting van de maat schappij'. Volgens Mulder moet justitie consequent zijn en ook de politieke top van toen berechten. Bij voorbeeld oud-president P.W. Botha, die de TRC des tijds hooghartig negeerde en aan de kust van zijn oude dag geniet. Maar Mulder vindt ook dat ook regerings partij ANC, inclusief president Thabo Mbeki, aange pakt moet worden. Mbeki en 36 kopstukken van het ANC kregen in 1997 amnestie van de TRC, die een jaar later weer werd ingetrokken omdat niet alle feiten wa ren opgebiecht. Het gerucht gaat nu dat er ter ere van het tienjarig bestaan van de democratie, een algeheel pardon in de maak is. Daarvan zouden zowel de gene raals, als het ANC en andere partijen profiteren. De re gering ontkent dit pertinent. De regel blijft dat wie geen amnestie heeft aangevraagd of ontvangen, nog altijd berecht kan worden als er nieuwe bewijslast opduikt. De Koek zal tevreden zijn en ook Desmond Tutu, die 'enkele slapeloze nachten' voorspelde voor degenen die destijds niet wilden getuigden voor zijn commissie. „Ze hadden de kans, en kunnen daar alsnog spijt van krijgen." to'mSM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7