Vierde Hells Angel vermist BINNENLAND 2 Koffie, koud water en pak kaakjes tegen de slaap [Stadsvilla DUBLIN [akbond marineofficieren: tonner moet ingrijpen bij OM w F >pr I BEL WIN! Liftschacht neergehaald Kustwacht Antillen: Bijna 6000 kilo drugs gepakt 'Voorkom kostenexplosie bij megaproject' Negen jaar cel en tbs voor doodslag in Tilburg Wrak opgeblazen bus Israël naar Vredespaleis Trein botst op betonblok OD onderzoekt ie txendbureau id n haag - De Sociale Inlich ten- en opsporingsdienst In !0D) doet onderzoek naar i uitzendbureau in Noord- nburg dat ervan verdacht irdt winsten uit drugshandel t te wassen, illegale vreemde- 1,1 gen aan te stellen, medewer- rs zwart uit te betalen en met !chi 5e identiteitsbewijzen te be! irken. Er zou voor minstens j kwart miljoen euro aanbe et tingen en premies zijn ont- i« offelijke resten geborgen auto st3 idoostbeenister - Bij een loonmaakactie van het lordhollands Kanaal is maan- 104 ginZuidoostbeemster aan Zuiddijk een auto met daar- de stoffelijke resten van een nt" tsoon gevonden. Dat heeft de litie gisteren bekendgemaakt, lgens de politie gaat het mo- ijk om een man uit de regio is anstreek-Waterland, die al jaar als vermist te boek jt. 'iei ietal ronselt egale Polen uk - De politie in Gelder- id-Zuid heeft gisteren een 32- vrouw uit Deest en twee mannen van 26 en 32 aangehouden op verden- gvan het ronselen van Pool- werknemers in Polen. De vervalsten volgens de poli- ook paspoorten en bezorg de geronselde Polen ille- werk in Nederland. ba icuusbrief over i£ rugbetalen huur haag - Achtduizend ont- igers van huursubsidie sloeg schrik om het hart toen ze d vorige week een brief van ministerie van volkshuis- ebelpng ontvingen dat zij over amli 10/2001 ontvangen subsidie ude esten terugbetalen. Ze kun- opgelucht ademhalen. Ze koJgcn een dezer dagen een puusbrief van het ministerie er een foutje is gemaakt. m 1 xeci (advertentie) i n Amsterdam-Zuid Buitenhuis op het I taliaanse platteland City Special (mét reisaanbieding) nterieurstoffen en behang Wonen en werken in Maastricht Wij geven voor 5940 an exclusieve parfums weg! WOENSDAG l8 februari 2004 rijswijk/anp - De drie vermoor de Hells Angels die vorige week in Echt werden gevonden, zijn op de laatste avond dat ze le vend werden gezien, vergezeld door een vierde man. Dat heb ben getuigen tegen de politie verklaard. Het onderzoek naar de moorden leverde gisteren geen extra sporen op. De drie mannen zijn vandaag begraven. De drie Hells Angels zijn woensdagavond bij het clubge bouw Angels Place in Oirsbeek van de Nomads in een auto ge stapt, waarin ook nog een vier de man gezeten zou hebben. Die is echter niet gevonden tij dens de zoekactie rond de Ge- leenbeek in Echt, waar de stof felijke overschotten van de drie vermoorde Angels zijn gevon den. Sinds hun vertrek uit Oirs beek zijn de drie vermoorde mannen niet meer gezien. Maar hetzelfde geldt voor de vierde, nog onbekende man. De politie onderzoekt de verklaringen van de getuigen. In totaal zijn er tussen de vijftien en twintig tips bij de politie binnengekomen over de moorden. Uitgebreid sporenonderzoek in Echt leverde gisteren geen nieuwe bewijsstukken op. De recherche liet de duiker van de Geleenbeek, waarin de licha men werden aangetroffen, nog eens open zetten om te onder zoeken wat er mogelijk nog aan sporen in het water lag. Daarbij is echter niets gevonden. Daar mee is het sporenonderzoek van de recherche afgelopen, liet een woordvoerster weten. „Wat nu volgt, is tactisch onderzoek. Dat kan een tijd duren." Ongeveer vijfhonderd Hells An gels woonden vandaag de be grafenis van hun drie vermoor de kameraden bij. De uitvaartstoet vertrok rond 14.00 uur vanaf clubgebouw Angels Place van de Nomads in Oirsbeek naar de algemene be graafplaats in Sittard, waar ze rond 14.45 uur aankwam. Na afloop van deze ceremonie vertrok de stoet naar het club huis in Oirsbeek. De Angels hadden geen eigen ordedienst, aldus de woordvoerder van de politie. „Die hadden ze niet no dig, want de Angels kennen een strakke hiërarchische organisa tie. Wat de baas zegt, wordt keurig nagevolgd. Niemand wijkt van de stoet of de route af." Leeuwarden - De oude lift schacht bij de Antillenflat in Leeuwarden is gisteren neerge haald. De oude schacht had geen uitgang op de woongalerij, waardoor bewoners altijd nog een trap op moesten. De nieuw te bouwen schacht maakt een einde aan dat onge mak. Foto: GPD/Siep van Lingen willemstad-oranjestad/anp - De kust wacht van de Nederlandse Antillen en Aru ba heeft vorig jaar in totaal 5869 kilo drugs onderschept. Hiervan was 4825 kilo cocaï ne. De rest was heroïne en marihuana. Ver der werden er zestien wapens in beslag ge nomen, zo liet een woordvoerder gisteren weten. De kustwacht had in 2003 te maken met een toename van illegalen die via de kleine baaien aan land probeerden te ko men. In het afgelopen jaar werden 28 keer transporten van illegalen onderschept. In totaal werden op Curasao en Sint Maarten 123 illegalen gearresteerd. In 2002 waren dat er nog 66. De meeste illegalen die op Sint Maarten worden gepakt, zijn afkomstig uit de Cari bische eilanden Dominica, de Domini caanse Republiek en Haïti. De transporten bestemd voor Curasao, zijn voornamelijk afkomstig uit Colombia. Ook Aruba kampt met een toevloed aan il legalen. In 2002 werden acht personen op- in 2003 was dit aantal gestegen naar 70. De meesten zijn afkomstig uit Co lombia en Venezuela. De illegalen worden wellicht aangetrokken door de relatieve welvaart van Aruba en de mogelijkheden op de arbeidsmarkt, aldus de woordvoer der. De kustwacht moest in 2003 in totaal 152 keer in actie komen voor reddingen op zee. Hierbij werden 296 personen gered. Er worden nog twee personen vermist: een duiker die alleen in het donker was gaan duiken, alsmede een kanovaarder. Onderzoek tijdelijke commissie Duivesteijn den haag/gpd - Bij toekomsti ge megaprojecten als Zuider- zeelijn of IJzeren Rijn mogen geen grote kostenoverschrij- dingen meer optreden. Met tal van middelen moeten zul ke tegenvallers worden voor komen. Dat vindt de Com missie Infrastructuurprojec ten onder leiding van PvdA- Kamerlid Duivesteijn. De Tweede Kamer heeft deze tijdelijke commissie ingesteld vanwege de exorbitante kos tenstijgingen bij de infrastïuc- turele projecten als de Betu welijn en de HSL-zuid (hoge snelheidslijn van Amsterdam richting Brussel en Parijs). De aanleg van beide spoorlijnen gaat mogelijk anderhalf mil jard euro meer kosten dan te voren was geraamd. De Ka mer wil het keer op keer duurder worden van dergelij ke megaprojecten een halt toeroepen. Om dit te bereiken worden de megaprojecten Be tuweroute en HSL-zuid volle dig doorgelicht. Daarbij moet in beeld komen hoe kostenex- plosies ontstaan en of de Ka mer daar steeds goed over is geïnformeerd. De commissie-Duivesteijn hoort hiervoor een groot aan tal betrokkenen en experts. Als die weigeren informatie te verstrekken, zal de commissie het enquêtemiddel niet schu wen. Daarmee kan de Kamer informanten verplichten naar waarheid te spreken. En- in het openbaar, als dat het on derzoek dient. Andere toekomstige projecten waarbij onverwachte kosten stijgingen volgens de com missie niet meer mogen op treden zijn de Zeepoort IJmond en de ontwikkeling van het Rotterdamse haven gebied. Het 745.000 euro kos tende onderzoek moet in no vember afgerond zijn. Dan moet er een zogenoemd toet singskader liggen, waarmee de Kamer in de toekomst meer grip krijgt op megapro jecten. breda/anp - De rechtbank in Breda heeft gisteren een 20-ja- rige man veroordeeld tot negen jaar cel en tbs met dwangver pleging. Hij stak op 18 juli Bart Raaijmakers in Tilburg dood na een uit de hand gelopen straat roof. Tegen hem was vijftien jaar cel en tbs geëist. De rechtbank legde drie mede verdachten langdurige celstraf fen op: twaalf jaar eenl9-jarige, acht jaar voor een 18-jarige en zeven jaar voor een eveneens 18-jarige. De ernst van de feiten rechtvaardigen deze straffen, aldus de rechtbank. De vier mannen zijn veroor deeld wegens gekwalificeerde doodslag (doodslag met straf verzwarende omstandigheden, in dit geval roof). De eis tegen hoofdverdachte van 20 jaar gold moord, maar dat achtte de rechtbank niet bewezen. De rechtbank beperkte zijn celstraf om de tbs-behandeling sneller te laten beginnen. Bart Raaijmakers fietste op de avond van 18 juli met zijn broer en een vriend door Tilburg. De vier verdachten hielden hen staande en eisten geld. Een vechtpartij ontstond, waarbij de broer en de vriend wisten te ontkomen. Raaijmakers werd uiteindelijk viermaal in zijn rug gestoken. Volgens de officier van justitie was het voorval een „exces van zinloos geweld". De voorzitter van de rechtbank, H. Alferink, sprak van een hechte, intensieve, planmatige en nauwe samenwerking waar door de drie jongens als mede plegers kunnen worden be schouwd van de dood van Bart Raaijmakers. Volgens de recht bank was de man die Bart de dodelijke messteken toebracht, zich bewust van de mogelijke gevolgen van zijn handelen en had hij de dood van het slacht offer kunnen voorzien. De rechtbank nam het de vier zeer kwalijk dat ze uit verveling en geldgebrek hadden besloten om iemand te gaan beroven. Daarbij waren de verdachten onder invloed van alcohol en softdrugs. „Bart Raaijmakers, zijn broer en vriend hebben geen enkele aanleiding gegeven voor deze gewelddadige over val. Het was puur toeval dat juist zij door de vier verdachten als volstrekt willekeurige slacht offers werden gekozen", aldus het vonnis. Volgens de rechtbank kon de hoofdverdachte het niet heb ben dat Bart sterker was dan hij en het gevecht dreigde te verlie zen. Hij zou vervolgens in een „opwelling het mes hebben ge pakt en het slachtoffer viermaal diep in de rug hebben gesto ken". Alferink sprak in dit geval van excessief geweld. De recht bank begreep niet dat de ande re verdachten zich daarvan niet hebben gedistantieerd. Raaijmakers' dood veroorzaak te veel commotie in Tilburg. Twee van de vier veroordeelden zijn van Antilliaanse afkomst. De inmiddels overleden burge meester Stekelenburg kondigde naar aanleiding van de dood slag en andere incidenten har de maatregelen aan tegen cri minele Antilliaanse jongeren. den bosch/anp - Het treinver keer tussen Den Bosch en Gel- dermalsen is gisteravond korte tijd stilgelegd nadat een trein op een blok beton was gebotst. Railbeheerder Prorail denkt dat het obstakel door vandalen op het spoor is gelegd. De intercity van Utrecht naar Eindhoven botste rond 19.45 uur op het blok. De trein werd stilgezet na dat de machinist een harde klap voelde. Volgens Prorail valt de schade aan de trein waar schijnlijk mee. Om 20.00 uur werd het treinverkeer hervat. De afgelopen weken werd het verkeer op het spoor regelmatig stilgelegd omdat de doorgang werd versperd door objecten die door vandalen waren ach tergelaten. Enige weken gele den reed een trein op station Duivendrecht in Amsterdam te gen een rolstoelbrug. Het appa raat, waarmee rolstoelgebrui kers in de trein worden gezet, werd vermoedelijk met opzet van het perron geduwd. In de weken daarvoor strandde op het traject tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe tot twee keer toe een trein omdat er een aantal voorwerpen op de rails waren gelegd en een machinist licht gewond raakte, nadat er een voorwerp door de voorruit vloog. den haag/anp - Het wrak van de lijnbus, die eind januari door een Palestijnse zelfmoord aanslag in Jeruzalem uiteen werd gereten, wordt op maan dag 23 februari getoond bij de demonstraties voor het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. Dat heeft Ronny Nafta- niel, directeur van het CIDI, gis teren laten weten. Door die aanslag kwamen tien mensen om het leven en werden vijftig gewond. Maandag begint het Internatio naal Gerechtshof, gevestigd in het Vredespaleis in Den Haag, de hoorzittingen over de muur, die Israël bouwt om zich te be schermen tegen zelfmoordaan slagen vanuit Palestijnse gebie den. Het hof onderzoekt op verzoek van secretaris-generaal Kofi Annan en van de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties de juridische kanten van de muur. Het proces voor het Internatio naal Gerechtshof schenkt vol gens het CIDI veel te weinig aandacht aan de reden waarom Israël die muur bouwt, name lijk het terrorisme door Palestij- nen. Israël zelf zal de zittingen van het Internationaal Ge rechtshof boycotten. De Joodse Staat bestrijdt de bevoegdheid van het hof om hoorzittingen over de bouw van de muur te houden. Israël heeft op 30 janu ari in een memorandum aan het hof zijn strandpunt uiteen gezet. De demonstratie wordt georga niseerd door onder meer CIDI, de Israëlische organisaties ZAKA, die na aanslagen de lij ken verzamelt, alsmede Ma- geen David Adorn, die de ge wonden van straat haalt. Twee leden van het Amerikaanse Congres zullen de demonstratie bijwonen. De Nederlandse stichting Christenen voor Israël houdt die dag een stille tocht naar het Vredespaleis. Het wrak van de bus dat volgende week naar Den Haag komt. Foto: Reuters/Gil Cohen :itie worstelt met militaire strafzaken haag/anp - Minister Don- (justitie) moet ingrijpen bij openbaar ministerie (OM) rnhem voorzover dat belast iet militaire strafzaken. Dat de vakbond van marineof- ren KVMO in een open aan Donner. irief is een reactie op de eis het OM in de zaak van de ende mariniers. Het OM i maandag vijf maanden lorwaardelijke militaire de- Je omdat de twee mariniers ^^Baap waren gevallen tijdens wacht vorig jaar augustus jak. De eis is zo hoog omdat de mariniers volgens het OM opzettelijk in slaap waren ge vallen en omdat er sprake was van 'tijden van oorlog'. AFMP-voorzitter Van den Burg stelde dat het OM overduidelijk worstelt met militaire strafza ken omdat er onvoldoende re gelgeving is. Er moet daarom een eenduidige defensiewet ko men. Nu mogen Amerikaanse of Poolse militairen bij een op stootje in Irak anders handelen dan de Nederlandse mariniers. Bovendien snapt het OM vol gens Van den Burg nog steeds niet dat de situatie van een ma rinier in Irak niet te vergelijken is met een politieagent in Am sterdam. Zijn ACOM-collega noemde het optreden van het OM in de zaak van de slapende mariniers "hoogst merkwaardig'. „Een land is pas in oorlog ais de mi- nister-president dat publieke lijk heeft verkondigd. Bij het OM in Arnhem weten ze vol strekt niet waar ze over praten. Ze slaan nu voor de tweede keer met mariniers de plank volledig mis, ze moeten maar eens stage komen lopen in Irak." den haag/gpd - Op wacht in slaap vallen: het moet de nachtmerrie van de marinier zijn. Hoe zwaar de omstandigheden ook, hij is erop getraind wakker te blijven. „Ik heb het één keer meegemaakt in de oplei ding", zegt woordvoerder P. de Vin van het Korps Mariniers. „De volgende dag was mijn mitrailleur verdwenen. Ik kreeg ongelooflijk op m'n donder. Je moet op wacht blijven, dat is je taak. Als ze jouw wapen kunnen afpakken, komt de veilig heid van de mannen achter je in gevaar." Twee mariniers uit Cuijk en Rotterdam krijgen op 1 maart te horen of ze door de militaire rechtbank veroordeeld wor den, omdat het nachtmerriescenario hen overkwam on duty in Irak. Op die zaak wil De Vin niet ingaan. „Ik kan me heel goed voorstellen dat iemand strijd tegen de slaap voert." Het slaaptekort loopt volgens De Vin als een rode draad door de fysiek en mentaal zware oplei ding van de marinier. „En er zit een mo dule 'wachtpost te velde' in." Iedereen komt dus aan de beurt. „Maar hoe en hoe lang, dat hangt elke keer weer af van de omstandigheden." En wat doet de wacht in de regel, om wakker te blijven? „Een warme thermos met koffie zegt de praktijkervaren woordvoerder. „Koud water meenemen. Een pak met kaakjes." En dat je meestal niet alleen wacht loopt, heeft als voor deel dat je nog kunt kletsen om elkaar wakker te houden. Volgens ethiekdeskundige Th. van Baar- da van het Instituut Defensie Leergan gen in Den Haag zou wachtlopen vol gens een schema van twee uur op en twee uur af - zoals in Irak het geval was - normaal gesproken geen probleem moeten zijn.Als je dat consequent doet, past het menselijk bioritme zich snel aan. Ik heb zelf gevaren en moest de hondenwacht doen: van twaalf tot vier 's nachts in je eentje op het dek lo pen. Niet erg prettig, echt op het hondse af, maar 't is te doen." Van Baarda geeft toe dat het niet makke lijker wordt als factoren als hoge tempe raturen en verveling hun invloed uitoe fenen. „Misschien is dat juist reden voor de commandant om te kiezen voor het systeem van twee uur op, twee uur af. Dat zou de jongens scherp moeten hou den." Maar volgens prof. dr. G. Kerkhof van de Universiteit van Amsterdam zijn alle anti-slaaptactieken eindig. „Waak is niet maakbaar", zegt de man die vanwe ge zijn wetenschappelijke kennis van Dromenland als slaapprofessor door het leven gaat. Het dwingende karakter van de slaap zie je volgens Kerkhof bijvoor beeld terug bij bergbeklimmers. „Die moéten zich soms hangend aan een touwtje tegen een steile wand aan de slaap overgeven. Overdag moeten ze óók weer verder. En één uitglijder is ge noeg." Rest de vTaag of de overgave aan de slaap de mariniers zwaarder is aan te rekenen, omdat de Nederlandse missie in Irak er één is in oorlogstijd, zoals de officier van justitie wil doen geloven. Ethiekdeskundige Van Baarda: „We zit-'K ten nog in de nasleep van de oorlog die er heeft gewoed en hebben ons in wezen aan de kant van de VS en Engeland ge schaard door troepen te sturen. In die zin zijn we wel in oorlog, ook al is het doel van onze missie steun bieden bij de wederopbouw. Maar los van deze juridische fijnslijpe rij' gaat het volgens Van Baarda natuur lijk maar om één ding: lopen onze troe pen in Irak gevaar als wachtposten in slaap vallen? .Als je kijkt naar de span ningen en de herhaaldelijke zware aan slagen, moet je wel concluderen dat die situatie per definitie riskant is. Wachtlo pen is dan van groot belang, er is een puur militaire noodzaak toe. Anders loopt iedereen gewoon gevaar.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5