Michelin-ster verbleekt GESPREK VAN DE DAG Vrienden Bernhard eisen stop lastercampagne Ontslagen inspecteur culinaire gids klapt uit de school Olifantenleer woensdag l8 FEBRUARI 2c DAGELIJKS LEVEN A/OU -Z-ECÏ TOcM 2E4<E| IMT MOET IK. _zèUR WETEA/ MENSELIJK Het Israëlische telefoniebedrijf Bezeq biedt zijn klanten de mo gelijkheid E-MAILS NAAR GOD te sturen. Medewerkers brengen de uitgeprinte elektronische brieven tweemaal per week naar de Klaagmuur in Jeruzalem. Daar steken gelovige joden tradi tiegetrouw geschreven gebeden tussen de stenen. Bezeq heeft het adres kotelnemail.bezeq- .com voor berichten aan God opengesteld. Het bedrijf brengt al jaren faxen aan God naar de Klaagmuur. Wekelijks komen on geveer tweehonderd faxen bin nen, vooral uit de Verenigde Sta ten, Europa en Israël zelf. De Is raëlische PTT bezorgt brieven aan God bij de Klaagmuur. Friends-ster MATT LEBLANC is voor de eerste keer vader geworden. Zijn echtgenote Melissa schonk op 8 fe bruari het levenslicht aan een meis je dat de naam Marina heeft gekre gen. Het paar is sinds mei getrouwd. Melissa heeft al twee kinderen uit een eerder huwelijk. De 36-jarige LeBlanc speelt in Friends de rol van Joey Tribbiani. Van de populaire co medyserie is onlangs na tien jaar de allerlaatste aflevering opgenomen. LeBlanc gaat nu de hoofdrol spelen in de 'spin-off Joey, waarin zijn per sonage naar Los Angeles verhuist om er te slagen als acteur. Foto: AP Rockgroep The Darkness, ZANGE RES DIDO en poppunkgroep Busted waren gisteren de grote winnaars bij de uitreiking van de Brit Awards, de belangrijkste Britse muziekprijzen. The Darkness kreeg drie prijzen, Di do en Busted twee. Dido werd gel auwerd als de beste Britse zangeres en The Darkness als de beste Britse groep. Daniel Bedingfield werd uit verkoren tot beste Britse zanger. Busted was de beste nieuwkomer en de beste Britse pop act. In de cate gorie Internationaal gingen Justin Timberlake en Beyoncé Knowles met respectievelijk een en twee prij zen weg. De beste Britse single was White Flag van Dido. Foto: EPA De Amerikaanse zangeres en actrice COURTNEY LOVE heeft zich giste ren gemeld bij de rechtbank in Be verly Hills en is daarmee ontsnapt aan arrestatie. Ze had zich afgelo pen woensdag moeten melden, maar Love kwam niet opdagen. De rechtbank gaf haar vervolgens uit stel tot gisteren. Love moet voorko men voor DRUGSBEZIT en ongeoor loofd bezit van pijnstillers. Beide za ken houden verband met haar aan houding in oktober vorig jaar, toen ze volgens de politie midden in de nac^t de ruiten van het huis van haarvriend had ingegooid. Na enke le uren werd ze op borgtocht vrijge laten. Ze kwam in een ziekenhuis terecht, waar ze voor een overdosis werd behandeld. Foto: AP In Groot-Brittannië is een onderzoek begonnen naar een plan om onder het pre historische STONEHENGE een tunnel aan te leggen. De regering hoopt dat door de 2,1 kilometer lange tunnel verkeersopstoppingen tot het verleden gaan beho ren. Het stenen monument uit de bronstijd, 2400-2200 voor Christus, trekt jaarlijks meer dan 800.000 toeristen. Het 268,8 miljoen euro kostende plan geniet brede steun, maar de Campagne voor de Bescherming van het Engelse Platteland (CPRE) vindt de tunnel te kort. Bovendien zou het landschap visueel te ernstig worden aangetast. Vojislav Seselj heeft de ongemakken van de Nederlandse gezondheids zorg ontdekt. Tijdens een voorberei dende hoorzitting van het Joegosla- vië-Tribunaal klaagde hij gisteren dat hij in de VN-gevangenis in Sche- veningen drie maanden heeft moe ten wachten op een chirurgische in greep. „Dit bestaat in geen ander land van de wereld", aldus Seselj, het ENFANT TERRIBLE van de Ser vische politiek, tegen de Maltese VN-rechter Agius. Over de aard van de operatie is niets meegedeeld. Juliette Gréco Er zijn geen mannen meer, alleen nog maar personen van het mannelijk geslacht Prins Bernhard mag dan niet naar de rech ter stappen om de vermeende leugens over zijn leven recht te zetten, Joop Dekker doet dat wel. De man achter Vrienden van de Prins is vastbesloten een kort geding aan te spannen tegen de vijf auteurs en historici cfie de prins-gemaal het leven zuur zouden maken: J. Kikkert, Tomas Ross, Gerard Aal- ders, Philip Dröge en Ton Biesmaat. Begin deze maand luchtte de prins in een open brief in de Volkskrant zijn hart over de volgens hem 'gemene fantasieën' over buitenechtelijke zonen, het losbandige le ven van zijn moeder, de aantijging dat hij de slag om Arnhem zou hebben verraden en de aanhoudende geruchten over de brief waarin hij in 1942 zichzelf aan Himm- ler of Hitier aanbiedt als stadhouder van Nederland. Prins Bernhard wil niet naar de rechter om rectificaties af te dwingen. Hij is bang dat hij gezien zijn hoge leeftijd de uit spraak in zo'n zaak niet meer meemaakt. Joop Dekker doet dat nu in zijn plaats. Hij zegt het koninklijk huis een warm hart toe te dragen. „Ik ben in 1946 geboren. Ik dank mijn vrijheid aan deze mensen." Maar, be nadrukt hij, ook als het een ander persoon betrof zou hij in actie zijn gekomen. De sa menleving staat op het spel.Als dit getole reerd wordt, kun je elkaar op den duur voor van alles en nog wat gaan uitmaken zonder dat de verwijten gestaafd zijn. Kom eerst met bewijzen als je iets hebt." Dekker hoopt dat de rechter de vijf auteurs en historici sommeert te stoppen met him ongefundeerde lastercampagne, zoals hij het noemt. Ook wil hij de publicatie van het boek De Soltikow Affaire van Biesmaat over de 'stadhoudersbrief tegenhouden. Dat komt in april op de markt. Advocaat Willem Buiterman staat Dekker bij in zijn juridisch gevecht en schat de kansen op succes 'aardig hoog' in. Historicus J.G. Kikkert maakt zich zo 'op het eerste gehoor' weinig zorgen over de rechtszaak. „Maar ik moet er nog even aan wennen, ik weet het net. Ik wacht wel af." Dekker, voormalige kroegeigenaar en baas van een bouwbedrijf, ontkent met klem het kort geding een publiciteitsstunt iso zijn pas opgerichte Partij van Amsterdai onder de aandacht te brengen. „Als je kwaad wil, zou je dat kunnen denken. H het gaat ons om de maatschappij." Del ten van de rechtszaak betaalt hij wel uit partijkas. Ook luitenant-kolonel buiten dienst Ti- vadar Spier is een steuncampagne bego nen voor de prins. De inmiddels hoogbi jaarde kolonel roept mensen op een ste betuiging naar het ministerie van defen te sturen. Als er genoeg animo is, wil hij termijn een manifestatie in Den Haag a niseren. gpd Het personeel van De Librije dat onlangs een derde ster kreeg. Foto: ANP/Toussaint Kluiters De keuken van Parkheuvel, het eerste restaurant in Nederland met drie sterren. Foto: ANP/Olaf Kraak Ook de entourage in het restaurant is van groot belang. Foto: ANP/Olaf Kraak Het is gedaan m?t de onaantast baarheid van de 'Guide Rouge' van Michelin, de vuistdikke gids voor lekkerbekken, die liever de mening van professionele inspecteurs vol gen dan zelf op culinair avontuur gaan. De waas van geheimzinnig heid die al zo'n honderd jaar rond de Michelin-gids hangt, is plotse ling weggetrokken door oud-in specteur Pascal Rémy. Zestien jaar trok hij door weer en wind langs restaurants om te con troleren of maaltijd en entourage wel zo puik waren als de eigena ren beweerden. Zijn vrienden en kennissen waren jaloers, elke dag eten in toprestaurants, en de bon kon bij de baas worden gedecla reerd. Maar niemand wist dat hij betaald werd als een doorsnee onderwijzer. Het leven van een Michelin-inspecteur was heus niet zo rooskleurig als men wel dacht Al die jaren hield Pascal Rémy dagboeken bij die hij wilde publi ceren. Vanwege de verkoopbaar heid van zijn boek kon hij ze des gewenst ook nog illustreren met anekdotes. De Michelin-inspec teur had ze ruim in voorraad. De directie zag er echter niets in. Ie dere medewerker had bij zijn in diensttreding van Michelin een verklaring moeten tekenen waarin hij plechtig beloofde nooit iets over zijn activiteiten voor de 'Gui de Rouge' naar buiten te brengen. Als Rémy zou afzien van publica tie zou hij daarentegen promotie tegemoet kunnen zien. De in specteur weigerde en werd vervolgens op staande voet ontslagen. Dat heeft de Michelin- directie geweten. Eerst voor de radio en vervolgens in een interview met Figaro-Magazine liet de ont slagen inspecteur geen spaan heel van de reputatie van zijn voorma lige werkgever: Het aantal inspec teurs was op twee handen te tel len, de meeste bezoeken vonden niet plaats op eigen initiatief maar war en het gevolg van brieven van lezers. En niemand die onder zocht of die brieven het resultaat van een campagne waren om de eigen zaak de hoogte in te steken of om een concurrent af te bran den. Sterker, er waren hoog ge1 klas- seerde res- hun sterren bij lange na niet ver dienden, maar waar je als simpele inspecteur niet aan mocht ko men. Onaantastbaar waren de he ren koks. Het was niet mis wat de ex-in- specteur Michelin voor de voeten gooide. De directie reageerde dan ook furieus. Meneer Rémy is we gens 'zeer ernstige fouten' ontsla gen en meer wil men er niet over kwijt. Woordvoerster Fabienne de Brebisson spreekt tegen dat de sterrenrestaurants er makkelijk vanaf komen. Een driesterren res taurant wordt jaarlijks zeker tien keer bezocht, zegt ze. Vorig jaar werd de culinaire we reld in Frankrijk opgeschrikt door de zelfmoord van topkok Bernard Loiseau. Volgens zijn echtgenote kon hij het niet verkroppen dat de Michelin-gids hem een ster had afgenomen. De invloed van de 'Guide Rouge' is zeer is onmiddellijk van invloed op klantenbezoek en dus op de 01 zet. Drie jaar geleden kwam ei voor het eerst een niet-Fransn aan het hoofd van de uitgever maar zijn verblijf zal niet langj ren. Derek Brown, een Brit,1 in juli opgevolgd door de Frj man Jean-Luc Naret. De vraag is wie van de twee de sleep van de affaire-Rémy nan de gids gaat meemaken. De ei specteur gaat zijn ontslag nan lijk bij de rechtbank aanvecht! En naar verluidt verdringen zii v' inmiddels enkele uitgevers om j jj dagboeken van Rémy te publii lt ren. De 'anekdotes' zowel als dagboeken zelf, zouden een bi 1(j santé inhoud hebben. Zelfs al maar tien procent ervan waar zijn, dan nog heeft Michelin e groot probleem. henk glimmervee Hét symbool van die affaire met de heer Tjibbe Joustra en diens uitkeringstrog UWV was en is de wc. Hoe vaak is die pot de afgelopen dagen niet te zien ge weest? Om nou te zeggen een extreem luxe pot, nee. Hij zag er ziekenhuisachtig uit met dat aluminium. Desondanks is dat wat blijft hangen: minister De Geus heeft als hoogste baas meneer Joustra van diens plee Het is niet voor het eerst dat Nederland zoiets erg op windt. Er was eens een vakbondsman die minister van sociale zaken werd en de eerste beleidsdaad van zijne excellentie Suurhoff was om een privé privaat te laten timmeren. Schande, riep Den Haag. Van Willem Drees was men anders gewend. Die deed twee keer met toi letpapier. Maar Suurhoff bleef lekker zitten, Joustra niet. Vanwaar die obsessie met het kleinste kamertje? Moei lijk te zeggen. Johannes Calvijn, de kerkhervormer, aan wie Drees' verre opvolger Jan Peter Balkenende normen en waarden ontleent, schreef zijn belangrijk ste boek op het toilet. Nu kwam dat doordat de man hardlijvig was en de uren in gespannen afwachting nuttig wilde besteden. Van het comfort van een sekreet met ton zonder deksel uit die dagen heb ik geen over dreven voorstelling. Het is Calvijns ongemak en daar tegenover dan Joustra' gemdk. Driewerf schande en want daar komt al dat marmer nog eens bij, kristallijnen gesteente uit lichtzinnig Italië, gelegd over de ruggen van de klanten van de UWV, uitke ringstrekkers, gepeupel tevreden met laminaat uit de klussenwinkel. Een mevrouw van de ondernemingsraad van UWV sprak desgevraagd van 'keurig maar niet exorbitant', die vertrekken van haar baas. Een ander geluid en ik begrijp het, want als er één tak van sport is waar het aankomt op status en uiterlijk vertoon dan is het de (semi-)overheid. Daarbij lepelen politici, bestuurders en ambtenaren uit één pot nat. Dat spaart potten uit en zo mag dit zuinige kabinet het zien. Ik was zelf lang rijksambtenaar en zag veel meubilair ministerskamers in en uit dragen. Er waren zitbanken van olifantenleer bij en vergaderzitjes met een ronde tafel zodat je door het plexiglas je schoenen zag. Ik stond oog in oog met een onduidelijke constructie op een schrijftafel, waarvan een uitstulpend peertje ver wees naar bureaulamp. Om goede smaak is nooit een minister ingehuurd. Met Jan des Bouvrie als zithoek za t je goed. Met Ans Markus aan de wand kon je je als bewiiidspersoon vertonen. Kamers van de macht zijn groot, met mahonie betimmerd met marmer belegd. Laten we het na de politici en bestuurders over hun klerken hebben. Ook ambtenaren is weinig menselijks vreemd. Hun werkplek heeft losse wanden. Die leve ren grote of kleine vertrekken op. De klerken spre- ken van 'traveeën'. Een travee is voor hen wat balk en ster zijn op de kraag van de generaal. Hoe meer 1 traveeën, hoe meer aanzien. Behalve de omvang is er de aankleding. Wie vaste vloerbedekking ÊT heeft liggen, heeft het ambtelijk ver geschopt. jsw Wie een eigen secretaresse heeft, met wie hij ook direct via een tussendeur is gelieerd, nog verder. In die sfeer sloeg Joustra aan het breken en t bouwen. Hij zocht een extra prachtig tapijt uit% voor op het nieuwe marmer en vast ook de 3, duurste voorgeprogrammeerde mengkraan voor op de mooiste plee. Dat zijn emolumenten, secundaire arbeids- voorwaarden zoals bijvoorbeeld het fietsvolk een overdekte stalling is vergund en een extra voordelige kroket in de kantine. Maar we blijven een klein volk met kleine ideeën en een paleis is hier meestal een smulpaleis. Sinds dinsdag is Tjibbe's schuilplaats van het haakje en de bril die staat omhoog. 'ola ll 14

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2