.eiden moet roekriem anhalen nspectie pleit voor scherper toezicht op alternatieve genezers ïval NMa bij organisator Mojo Concerts in Delft De Geus m moeiliik parket Elke 2e fles* halve prijs! Leidsch Dagbkd ventig banen geschrapt Uitholling overdwars commentaar Adverteer rond EURO 2004 in uw dagblad en bezoek een wedstrijd van het Nederlands elftal in Portugal! GALLGALL Leidsch Dagblad xr FfYi CC Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag l8 februari 2oo4 ^Dagblad GESPREK Fonkelende Michelin-ster verbleekt SPORT Zeebries laat ruin Olivier DF harder lopen MORGEN Carnaval raakt ook boven de rivieren steeds meer in trek IA 3/4 haag/gpd - Gebedsgenezeres Jomanda strafbare feiten gepleegd door actrice Millecam verkeerde adviezen te geven, constateert de Inspectie voor de Volksge- Iheid in een gisteren verschenen rapport, openbaar ministerie maakte vanochtend :nd de mogelijkheid van een strafrechte- inderzoek te bekijken, icam overleed in augustus 2001 op 45-ja- eeftijd aan de gevolgen van borstkanker, ïspectie vindt het Nederlandse beleid ten chte van kwakzalvers veel te liberaal en pleit voor strengere maatregelen. „Ook alternatieve genezers hebben de taak om verantwoorde zorg te leveren," aldus in specteur generaal Herre Kingma gisteravond. Jomanda is overigens niet de enige die blaam treft in de zaak-Millecam. Tussen september 1999 en augustus 2001 blijkt de actrice maar liefst dertig alternatieve hulpverleners te heb ben geconsulteerd. Ook tegen een aantal van hen heeft de Inspectie aangifte gedaan bij het OM. Het ministerie van volksgezondheid heeft aangekondigd te onderzoeken of de huidige drie wetten die de kwaliteit van de ge zondheidszorg moeten bewaken aangepast moeten worden. Het gaat om de Kwaliteits wet, de Klachtwet en met name de wet BIG (Beroepen in de Individuele Gezondheids zorg). Volgens deze wet, die uit 1997 stamt, mag iedereen zich zonder diploma presente ren als alternatief therapeut of natuurgene zer. ,,We gaan bekijken of deze wetten vol doende adequaat zijn om burgers te bescher men tegen misstanden", aldus de zegsman van het ministerie. Letselschade-advocaat mr. P. Dingemans uit Breda wil dat ongediplomeerden die zich be roepsmatig bezighouden met de uitoefening van geneeskunst worden geregistreerd en ge toetst. Dingemans kaartte in 2001 'de kwestie-Jo- manda' aan en drong aan op een onderzoek. De advocaat vindt dat de alternatieve genees kunst soms mensenlevens in gevaar brengt. „Daarom is het te gek dat alternatieve gene zers niet onder een bepaalde structuur val len." Het gaat Dingemans niet eens zozeer om het geval-Jomanda. „Ik ben niet bij de behande ling van Sylvia Millecam geweest. Maar het probleem is veel breder: patiënten komen in hoogste nood bij behandelaars, die niet zo maar ter verantwoording te roepen zijn. De overheid heeft hen losgelaten door een jaar of acht geleden de Wet op de Uitoefening van de Geneeskunst overboord te gooien." Pagina Binnenland i: Meer over de zaak-Millecam IRobbert Minkhorst Bij de gemeente Leiden Lijnen 70 van de 1400 ar- jplaatsen. Deze maatregel [t 3,5 miljoen euro op, ruim erde van het totaalbedrag Ie gemeente per jaar gaat inigen: 9,6 miljoen euro. Éravond presenteerden B en |voorstellen. leest in het oog springende ïen zijn dat de extra bij- van 500.000 euro voor na verdwijnt, dat er 100 euro minder is voor het ubeleid en dat de gemeen- hondenbelasting schrapt, wordt voortaan verrekend de ozb, wat een besparing iO.OOO euro op inningskos- oplevert. Daardoor gaan ille inwoners betalen voor ondenbezit. personeelsreductie vloeit t uit onderzoek van ge- ptesecretaris Paul van den Igaart. In opdracht van het bekeek hij hoe het amb- enkorps efficiënter kan In combinatie met het |ten, stopzetten of vermin- ivan taken kan Leiden uit- elijk toe met vijf procent lier ambtenaren. De gemeente wil gedwongen ontslagen 'zo veel mogelijk voorkomen', zei wethouder Ro gier van der Sande gisteren tij dens de presentatie van het be zuinigingspakket. De onderne mingsraad verzet zich met hand en tand tegen gedwongen ontslagen, kondigde voorzitter Menno Bekker vanochtend aan. „Dan gaan we er dwars voor liggen." Er komt een sociaal statuut, verzekerde Van der Sande. Voor de afvloeiing van personeel trekt de gemeente ze ven miljoen euro uit. Van der Sande vindt dat het college 'een goed, gedegen en evenwichtig pakket' maakte. „Wel is het nogal zuur, aange zien we net een bezuiniging van dertien miljoen euro aan het verteren waren. We ontko men er niet aan taken stop te zetten." Aanvankelijk rekende de ge meente op een tekort van acht miljoen euro. Door de proble men met de huisvesting van scholen en het onderhoud aan wegen is het bedrag opgelopen naar 9,6 miljoen. Pagina Ri: Hondenbelasting 'niet meer van deze tijd' Stirling - Een wegwerker houdt nauwlettend een voorbijkomende kameel in de ga ten, terwijl hij reparatiewerkzaamheden uitvoert. De paden en wegen in het Blair Drummond safaripark in het Britse Stirling hebben fiks te lijden onder het hoefgetrap pel. Weggebruikers worden dan ook door middel van een verkeersbord voor de onef fenheden gewaarschuwd. De kameel zal zo zijn eigen gedachten hebben over het bord 'uitholling overdwars'. Foto: EPA c7 amsterdam/anp - Als er door raar Arbeidsrecht aan de Uni- haag/anp - Mededin- iautoriteit NMa heeft gis- een inval gedaan in het oor van concertorganisa- >jo Concerts in Delft. De 9. leel; NMa heeft een '„redelijk ver moeden" dat Mojo de concur rentieregels heeft overtreden, zo liet een woordvoerster van de mededingingsautoriteit KWAKZALVERS lezend medium Jomanda t. In opdracht van de heili- r Maria houdt zij een jaar lang haar mond. Uit loening, want 'Nederland odziek'. En dat is koren op ilen van Jomanda, want enezen van zieken en zwak- is haar 'opdracht'. Diep is alleen dat sommigen de indeling van de dsgenezeres niet kunnen naver- 1. De comédien- iylvia Millecam fl'n iemand, ïspectie voor de Bgezondheid vindt dat Jo- da strafbare feiten heeft be- Ze zou bij Sylvia Millecam, aan borstkanker leed, een *rde diagnose hebben ge- Via de andere wereld ont- JJomanda de boodschap dat '•/jcam geen kanker had, een bacteriologische ont- jng als gevolg van borstim- (c)°i aten. Tegen Jomanda en I6.1 andere alternatieve 'hulp- L 26 iners' is aangifte gedaan bij ie. taat allerminst vast dat Syl- lillecam in leven was geble- als zij haar angst voor me- specialisten had kunnen 'winnen. De tv-ster heeft sa men met haar vriend bewust voor het alternatieve circuit ge kozen. Bij haar ligt dan ook de primaire verantwoordelijkheid voor de gevolgen van die keuze. Ze heeft gegokt op de zwarte kunsten van goeroes en verlo ren. Tegelijkertijd is het zaak dat me dische magiërs, onder wie Jo manda, worden aan gepakt Door de libe ralisering van de wet geving hebben alter natieve genezers vrij spel gekregen. Ze kunnen ongecontro leerd hun gang gaan, totdat ze vreselijk in de fout gaan. Pas dan grijpt justitie in, zoals nu in het geval-Millecam gebeurt. De greep op kwakzalverij moet worden versterkt Dat kan door de Inspectie voor de Volksge zondheid voortaan ook alterna tieve genezers te laten registre ren en te toetsen op hun uitoe fening van de geneeskunst. Ge bedsgenezers en andere specia listen in gebakken lucht moeten zich dan verantwoorden voor hun doen en laten, waardoor ex cessen in de toekomst hopelijk worden vermeden. Hugo Schneider vandaag weten. De NMa ondernam actie naar aanleiding van „berichten uit de media en klachten van par tijen uit het veld" dat Mojo zijn monopoliepositie mis bruikt. Tijdens de inval zijn papieren en digitale beschei den in beslag genomen, aldus de woordvoerster. Het onder zoek naar de handel en wan del van de concertpromotor kan enkele maanden gaan du ren. Mojo wilde vandaag alleen be vestigen dat de NMa gisteren is langsgeweest en ook van daag aanwezig was in het kan toor in Delft. Het bedrijf heeft laten weten aan de NMa alle medewerking te verlenen. De persvoorlichter van Mojo wil vooralsnog niet reageren op de aanleiding voor het NMa-be- zoek. Het bedrijf heeft nog een artiesterimanagementkantoor in Amsterdam, maar daar is geen inval gedaan. Mojo Concerts bestaat sinds 1968 en is naar eigen zeggen verantwoordelijk voor 95 pro cent van alle internationale engelstalige popconcerten in Nederland. Op jaarbasis orga niseert Mojo Concerts onge veer tweehonderd concerten. In de afgelopen jaren was het evenementenbedrijf verant woordelijk voor optredens van onder anderen Michael Jack son, de Rolling Stones en Tina Turner. Ook heeft het bedrijf een vinger in de pap bij Pink pop, North Sea Jazz Festival en Parkpop. amsterdam/anp - Als er door de UWV-bestuursleden Joustra en Cloo niet iets héél fouts is gezegd, dan zit minister De Geus (sociale zaken) in een las tig parket. Hij zal dan de beide heren moeten afkopen. Dat betekent dat zij meer zullen krijgen dan een waarschijnlijk onvermijde lijke wachtgeldregeling. De Geus zal de Tweede Kamer in dat geval heel wat uit te leggen hebben. Afkopen van het twee tal is politiek moeilijk te verko pen. Dat zegt Evert Verhulp, hoogle raar Arbeidsrecht aan de Uni versiteit van Amsterdam. Hij denkt dat de mededeling van Joustra en Cloo dat zij tijdelijk, en wel voor vier weken, terug treden in het belang van het UWV, alleen maar is bedoeld om tijd te winnen voor de voor bereidingen en de onderhande lingen over hun vertrek. De minister moet nu bedenken welke reden voor ontslag, die de wet biedt, hij gaat gebruiken. Pagina Economie: Overleg over regeling vertrek UWV-topman Veel doden bij ontploffing Iran teheran - In Iran zijn zeker tweehonderd doden gevallen toen een op hol geslagen goe derentrein explodeerde. Ten minste 350 mensen zijn ge wond geraakt. De 51 wagons, geladen met onder meer benzi ne en zwavel, ontploften bij de stad Neysaphur, in het noord oosten van het land. De zware explosie gebeurde op het mo ment dat brandweerlieden de wagons probeerden te blussen. Berlusconi: Tillen belasting mag rome - Het is moreel aanvaard baar belasting te ontduiken in dien de belastingbetaler heel veel moet betalen. Dit stelde de Italiaanse premier Berlusconi gisteren in Rome. De Italiaanse premier, tevens de rijkste man van het land, kondigde aan de belastingen te zullen gaan ver lagen. Dat wil hij volgend jaar realiseren, een jaar voor de par lementsverkiezingen. Euro naar record: 1,2930 dollar den haag - De euro bereikte vanmorgen een nieuw koersre- cord tegenover de dollar. Voor de Europese munt werd op de Londense valutamarkt 1,2930 dollar genoteerd. Bij de valuta- handel in Amsterdam noteerde de euro rond half elf 1,2894 dol lar, nadat eerder op de ochtend nog een nieuwe hoogtepunt op 1,2925 werd genoteerd. Boze vader slaat onderwijzer Rotterdam - Een 40-jarige Rot terdammer heeft gisteren een onderwijzer mishandeld van de school waar zijn dochter op zit. De man kwam verhaal halen toen zijn dochter hem vertelde dat de leerkracht haar had ge schopt. Volgens de politie sloeg en schopte de dochter een an der meisje. De onderwijzer stak toen zijn been uit om een trap te blokkeren, waarop het meisje thuis vertelde dat ze was ge schopt door de leraar. Kroaat gepakt met kilo cocaïne den haag - Een 29-jarige mede werker van het Kroatische mi nisterie van buitenlandse zaken is zondag in een station in Den Haag gearresteerd omdat hij een kilo cocaïne het land pro beerde binnen te smokkelen. Bij zijn arrestatie toonde hij een vervalste brief waarin stond dat hij als koerier voor de regering werkte. Schikking KPN met fiscus den haag - Telecommunicatie bedrijf KPN heeft met de belas tingdienst een schikking getrof fen over de afhandeling van de schulden van het enkele jaren geleden overgenomen Duitse bedrijf E-Plus. Dit betekent dat KPN een meevaller van ruim één miljard euro kan noteren bij de nettowinst over 2003. (advertentie) (advertentie) f ^"Bataat, "Mfe&sna" Bel voor meer informatie: (072) 519 6382 of kijk op www.hdcmedia.nl Genieten iSt Genieten li drink met mate. Tijdens de Wilde Wijn Dagen vervallen onre andere wijnacties. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDVfl^ Straat Plaats Postcode Telefoon Wij gaan zorgvuklg om i Ik neem een: - maandabonnement automatische betaling O 19,70 Z kwartaalabonnement automatische betaling 56.20 betaling per acceptgiro O 56,70 Handtekening: controle nabezonjng) V0| persoonsgegevens. In het coWon van de krant treft u nadere informatie aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automateche betaling is mjn 8 "712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i'i-fn.m uagDiac

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1