Van der Vaart mist vertrouwen trainer Koeman SPORT Johnny Heitinga: ster in eigen soap Verkerk neemt even rust Mueller wil Bos en Rykkje in Noorse ploeg Kleine kampioen uw tenue derlands elftal ^jdwijk aan zee - Het Ne- nds elftal speelt vandaag ifeninterland tegen de Ver- Ie Staten in een nieuw te- Oranje gaat in de Amster- jj ArenA gehuld in het wit en tr(je, de kleuren waar het in iren zeventig en tachtig ook [was. Het thuistenue be- uit een oranje shirt, wit ge en oranje kousen. Het 1 weegt slechts 155 gram en a est in omstandigheden zo- e komende zomer in Por- worden verwacht, in idis ontslaat J ner Gaumont )v De Franse wielerploeg [?)is heeft de renner Philippe ciïont ontslagen. Gaumont s een van de renners die ^kken zijn bij de meest re- dopingaffaire in het Fran- elrennen. Hij heeft toege- i verboden stimulerende elen te hebben gebruikt, rklaarde bij het politiever- n dat 90 procent van de ren- 31 ;egelmatig verboden sti- ptia neemt. Voor Gau- 1 betekent het ontslag ook ISI en het einde van zijn carri- 31 Mijn nieuwe leven begint 3 lag," aldus de Franse tijd- woensdag 18 februari 2oo4 noordwijk/gpd - Rafael van der Vaart krijgt af en toe een 'sik' van de kritiek die Ajax-trainer Ronald Koeman op hem heeft. „Een jonge spe ler kan ook wel eens in bescherming genomen worden. Elke keer zeggen dat het niet loopt met Sneijder en Van der Vaart samen op het middenveld werkt niet. Aan het vertrouwen van de trainer zou ik meer hebben dan aan die kritiek elke keer", zei de Ajacied gisteren tij dens de persconferentie van het Nederlands elftal in Noordwijk. Van der Vaart zegt zich te realiseren dat hij pas 21 is en gebaat moet zijn met een coach die hem scherp houdt. Maar er is een af spraak uit de winterstop: Van der Vaart zou de vaste nummer 10 zijn, Sneijder de vaste linkshalf. „Zo hebben we nog maar één keer gespeeld, tegen Roda JC." Feitelijk draait de kwestie om de vraag of een middenveld met Wesley Sneijder en Van der Vaart defensief niet te kwetsbaar is. Van der Vaart snapt dat ook wel. „Wij zijn natuurlijk geen spectaculaire balaf- pakkers." Hij stelt daar uiteraard het wel spectaculaire spel bij balbezit van de twee te genover. Pikant is het tijdstip van Van der Vaarts kri tiek, geuit in de kennelijk veilige Oranje-om- geving. Bij het Nederlands elftal weet Van der Vaart zich geaccepteerd en gerespecteerd. Bondscoach Dick Advocaat weet niet of het ook in grote wedstrijden daadwerkelijk tot een middenveld met Van der Vaart en Sneij der kan komen. „Ze zullen continu moeten bewijzen dat het kan." Vanavond tegen de Verenigde Staten in de Amsterdam ArenA zet Advocaat waarschijnlijk beide supertechnici weer samen in de basis. Koeman reageert met een mengeling van ver bazing en lichte irritatie op de woorden van Van der Vaart. De Ajax-trainer vindt voor alles dat de speler de kritiek intern had moeten spuien en al helemaal niet tijdens een trai ningskamp van het Nederlands elftal. „Zoiets zegje niet in de pers." Als Van der Vaart zich morgen weer bij Ajax meldt, nodigt Koeman hem uit in zijn trai nerskamer. „Dit hoort niet en daar zal ik hem over aanspreken." Dat Van der Vaart het vertrouwen van Koe man mist, wist de oefenmeester niet. „Dat soort dingen zijn nooit bij mij aangekomen, dus ik weet op dit moment niet wat ik daar mee moet." De discussie dat het duo Van der Vaart-Sneij- der op één middenveld een elftal kwetsbaar maakt, kent Koeman uiteraard wel. Sterker nog, hij is degene die ooit opmerkte dat het tweetal samen voor problemen kan zorgen. „Rafael zegt altijd dat het wél kan. Dat is pri ma, maar dan moet je het ook laten zien. Toen ik zei dat het moeilijk was, dat is overi gens al weer een hele tijd geleden, werd daar door de pers ook met een heel scherp oog naar gekeken. Dat was logisch en terecht. Daarom is het ook normaal dat de pers kritisch kijkt nu ze sa men spelen." Vermoedelijke opstelling Oranje; Van der San Heitin ga, Stam, Cocu, Bouma; Sneijder, Van der Vaart, Da vids; Van der Meyde, Van Nistelrooij, Robben. Reserves: Waterreus, De Jong, Zenden, Van Bommel, Seedorf, Van Hooijdonk, Makaay, Overmars. Ajacied debuteert in Oranje derwood ciert salaris in rf>w - De spelers van Dun- ne hebben gisteren een iverlaging van 20 tot 30 nt geaccepteerd om de ijdende Schotse club te n redden. Ook trainer Jim- 111 dderwood levert in. „Dit 'P belangrijke stap in strate- J n het bestuur om de ban- J' vreden te houden", zei de f enmeester van onder J™ Willem II en NEC. i1 C*NSF Rombouts -1 let bestuur van oepel NOC'NSF heeft 01 ombouts voorgedragen ei uw bestuurslid voor de BZ èuille breedtesport. De 2. ;e burgemeester van Den is de beoogde opvolger 'P' illega-burgemeester Ruud ,e lan (Zaanstad), die eind aar opstapte na de verlo- ijd met Erica Terpstra om orzitterschap van het j?SF et Grunsven e r tot Peking ac it - Anky van Grunsven 111 er doorgaan tot de 135 lische Spelen van 2008. 1issuurkampioene is dit B1 elverdedigster in Athene. e iaarden van dit moment, 30 ro en Krack, zijn vrij jong. n runsven verwacht dat ze ijk over vier jaar op hun n. Mocht de Brabantse in meedoen, dat worden ar zesde Spelen. i Valencia en arbiter aan ba tgf> - Aandeelhouders en s ters van Valencia heb- n rechtszaak aangespan- dfgen voetbalscheidsrech- b pro Tristante Oliva. De klagers beschuldigt de ar- in grove nalatigheid en verstoring van de are orde zondag in de tegen Real Madrid (1-1). ïhangers van Valencia ei- n Oliva het symbolische ;van 1 euro voor iedere v iter van Valencia, die kan vi( len dat hij morele of ma- iz schade heeft ondervon- or een fel omstreden be- ee [van de scheidsrechter, lij d gaat naar een goed g liva schonk Real Madrid iin de extra tijd een nli iop voor een onschuldi- jartij van Raul. Ploegge- ge igo nam het cadeautje ;ehpar in ontvangst, 1-1. ilitl door Peter van der Hulst noordwijk - Een profvoetballer als soap-ster. Johnny Heitinga denkt niet lang na als hij zijn carrière bij Ajax moet omschrij ven. „Het is net Goede Tijden, Slechte Tijden." In drie seizoe nen is er heel wat gebeurd met de centrale verdediger. Hij vocht zich twee keer in de ba sis, tekende twee keer een con tract, was vijftien maanden zoet met knieblessures en maakt vanavond in de ArenA als rechtsback zijn debuut in de basis van het Nederlands elftal. „Dat ik zo terug zou komen, had ik niet durven dromen." Heitinga in Oranje is één grote ontdekkingsreis. „Iedereen te gelijk", vraagt de voetballer als hij in Huis ter Duin aanschuift voor de persconferentie. De nieuwkomer verkeert duidelijk nog in de veronderstelling dat hij de journalisten één voor één te woord moet staan. Het is een heel andere benadering dan die van Edgar Davids. De midden velder van Barcelona kijkt als een groot-inquisiteur of de ver slaggevers die hem willen spre ken wel op zijn lijstje staan. Heitinga is nog onbevangen. Hij geniet volop van zijn eerste uren in het nationale team. „Ik ontmoet spelers die ik normaal gesproken alleen van de televi sie ken, jongens die ik op EK en WK zag. Dat ik nu bij het Ne derlands elftal zit is een ver dienste, er bij blijven is een vol gende stap." Eergisteren moest Heitinga zich nog aan de meeste internatio nals voorstellen, vanavond mag hij zijn collega's overtuigen van zijn kwaliteiten. „Vooraf kon ik hier slechts op hopen. Ik ben er immers vijftien maanden uit geweest. Vorig jaar rond deze tijd trapte ik weer voor het eerst voorzichtig tegen een bal." Heitinga veroverde in 2001, al snel nadat hij zijn eerste con tract had getekend, een basis plaats in Ajax 1. Vijftien compe titieduels later volgde een lange revalidatie. Eerst verbleef hij wekenlang op het KNVB-sport- centrum in Zeist om te herstel len van een operatie aan zijn rechtermeniscus, om het tafe reel te herhalen toen hij bij zijn rentree de kruisbanden van zijn linkerknie scheurde. „Ik was daar goed ziek van. De mooiste wedstrijden van Ajax was ik er niet bij." Heitinga keek ge dwongen toe hoe de Amster damse ploeg in 2002 de dubbel pakte. De maanden van stilstand bete kenden in het geval van Heitin ga geen achteruitgang. „On danks dat ik geblesseerd was, ontwikkelde ik me als voetbal ler. Ik kon met links al aardig trappen, maar door daar in die periode veel op te oefenen is het beter geworden. Ook zijn mijn startsnelheid en balaanna me verbeterd." En als mens werd de in Alphen aan den Rijn geboren, in Ter Aar opgegroei de en tegenwoordig in Hoofd dorp woonachtige voetballer volwassener. „Ik ben rustiger in mijn spel. Voorheen maakte ik veel vaker een sliding en pakte ik wel eens een rode kaart. Je wil dan je plekje veroveren en ben dan zo gretig dat je wel eens door een muur heen loopt." „Het revalidatieproces heeft ook een realist van mij ge maakt. Ik besef nog meer hoe prachtig het voetbal is. Ik wil uit iedere wedstrijd het maximale halen. Bij Oranje begin ik weer opnieuw", aldus de Ajacied die zich gesteund weet door zijn jonge ploeggenoten Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder en Nigel de Jong. „Het is toch prachtig dat Ajax met spelers van 19,19, 20 en 21 jaar oud perspectief biedt. Speelt hij bij de Amsterdamse club centraal in de verdediging, vanavond debuteert Heitinga op zijn 20ste als rechtsback van Oranje. Toch is die plek hem niet vreemd. In de jeugd was hij gewoon om verschillende posi ties op de rechterflank in te vul len. Heitinga bezet de plek die vacant werd na het geblesseerd afhaken van Michael Reiziger, maar veel meer nog voor hem klasse alweer CNVB-agenda gen/zwolle/gpd - De Dvilbond KNVB heeft op- 1 plannen voor de vor- in een 'topklasse' tussen te divisie van het betaal- bal en de hoofdklasse bij iteurs. In alle stilte wordt ging voorbereid om zo'n van de grond te krijgen. 9 mislukte een poging 'C derhalf jaar geleden nog lat de meerderheid van 3 ifdklassers niet op een se zat te wachten. fVB houdt momenteel ille enquête' onder de de huidige plannen litgegaan van een ama- sse bóven de hoofdklas- pgtbij de strikte scheiding r j betaald voetbal aanwe- 1(j ft. Onduidelijk is of er tl verplichte degradatie q ie eerste divisie sprake j^ur R. Bruijnis van de lamateurs): „We zijn aan isten of het idee goed vve een plan gaan ma- Slissen we in maart." door Gertjan van Geen Rotterdam - Ook in zijn derde optreden bij het ABN AMRO World Tennis Tournament is het Martin Verkerk niet gelukt de eerste ronde te overleven. In een aantrekkelijk duel van ruim twee uur met de Fin Jarkko Nie- minen werd een verkeerde be slissing de niet geheel fitte Al- phenaar fataal: 6-7 (4), 7-6 (4), 4-6. „Dan moet er maar een an dere Nederlander winnen", zei hij berustend. Verkerk liet zich in de derde set tijdens de kantwisselingen steeds behandelen aan zijn kuitbeen. Toch leek er niets aan de hand. Bij 4-4 leidde hij in zijn opslagspel met 40-15. Een simpele backhand cross - het veld lag open - besloot hij rechtdoor te spelen. Nieminen had het door, passeerde Ver kerk en plaatste drie punten la ter de beslissende break. De Nederlander was in de laatste game kansloos. „Ik had wel last, maar ik ben niet geblesseerd", zei Verkerk. „Over andere din gen heb ik zat klachten. Ik kon vandaag niet beter." Er valt nog een hoop te sleute len aan het spel van de man uit Alphen aan den Rijn. Hij kwam gisteravond te vaak met zijn lange benen in de knoei en hij twijfelt nog altijd te veel als hij naar het net moet. „Het zijn dingen waar ik al tweeënhalf jaar aan werk. Het ging steeds beter en misschien juist daar om heb ik er de laatste tijd te weinig op getraind. Daarbij maakte ik te veel fouten met mijn backhand, doordat ik te onrustig was. Ik mis wat zeker heid." Ovef de lijnrechters wilde hij in eerste instantie zijn beklag niet doen, hoewel daar alle reden toe was. Op 4-3 en 15-30 wer den hem twee breakpoints door de neus geboord vanwege een slechte call. „Die bal van hem was echt tien centimeter uit, maar die lijnrechter keek me met een stalen gezicht aan alsof ik gek was. De wedstrijd had Martin Verkerk is het niet eens met ter. Foto: AP/Peter de Jong heel anders kunnen lopen, want het punt daarna maakte ik. Dat gebeurt weer in Neder land." Vooralsnog boekt Verkerk in Nederland op het hoogste ni veau niet zijn beste prestaties. In de Davis Cup tegen Zwitser land verloor hij in februari vorig jaar het beslissende duel. Tegen India (september) en Canada (twee weken geleden) bleef hij wel overeind. Verkerk, die uit handen van Mark Koevermans - voorzitter van de International Club Ne derland - gisteravond de IC Award kreeg uitgereikt vanwege zijn prestaties in 2003, raakt voorlopig geen racket aan. Hij meldde zich af voor het toer nooi van Marseille volgende week. De nummer 18 van de is centraal achter in Frank de Boer een concurrent. De jonge ling mengt zich niet in de dis cussie of De Boer zijn beste tijd heeft gehad. „Ik ben niet de persoon die zich daarover uit moet laten. Frank is altijd een voorbeeld voor mij geweest. Zijn carrière is fantas tisch en het aantal interlands dat hij speelde is fantastisch. Ik kan nog veel van hem en Jaap Stam leren. Als er iets in de trai ning niet duidelijk is, schaam ik me er echt niet voor om aan hen te vragen hoe zij dat zou den oplossen." Zoals bij Ajax de trainers en voormalige verdedigers Ronald Koeman en Ruud Krol een voorbeeld zijn. „Van Koeman leer ik het inschuiven en het spel te verdelen, en hij heeft na tuurlijk een fantastisch trap. Krol leert mij om me zo goed op te stellen dat ik niet in de duels hoef te komen." Heitinga, die onlangs zijn con tract bij Ajax tot 2007 verlengde, zegt het talent van zijn vader te hebben. „Hij was een goede voetballer, totdat hij voor ande re dingen koos. Lekker de stad in gaan. Ik weet dus ook hoe het niet moet." Het doorzet tingsvermogen kreeg hij van zijn moeder mee. Zij zorgde er ook voor dat hij op 7-jarige leef tijd als spelertje van ARC naar Ajax kon. „Mijn grote wens was om een keertje mee te trainen. Mijn moeder heeft dat toen ge regeld. Normaal gaat Ajax er nooit op in, maar na twee trai ningen ben ik er nooit meer weggegaan." Een gebeurtenis die geheel past in de Heitinga-soap. Met zijn debuut zorgt de hoofdpersoon vanavond zelf weer voor een nieuw hoofdstuk. Voorafweet hij al wat hij met zijn eerste oranje shirt doet. „Dat lijst ik in en hang ik boven mijn bed." den haag/gpd - Peter Mueller wil de Noorse kernploeg vol gend seizoen versterken met drie Nederlandse schaatsers: sprinter Jan Bos en de broers Brigt en Bjame Rykkje. De 50- jarige Amerikaanse coach be spreekt de komende weken zijn plannen met de betrokken rij ders. Jan Bos kan snelheid toevoegen aan de trainingen van de Noor se selectie. Na het afscheid van Adne Sondral en Grunde Njos is de sprint een ondergescho ven kindje in Noorwegen. „Peter heeft me in de afgélopen maand een paar keer gepro beerd te bellen", bevestigt Jan Bos, die overigens voor Neder land blijft uitkomen en voor zijn eigen sponsoring moet zor gen. „Ik sluit een overstap naar Noorwegen niet uit." Mueller vindt het vervelend dat zijn voornemen is uitgelekt. De Amerikaanse vrijbuiter werkte eerder drie seizoenen met Jan Bos, tot het bij Spaar Select in maart 2000 tot een breuk kwam. Mueller: „Jan Bos is een interessante schaatser en er zijn in onze sport wel vreemdere dingen gebeurd." Mueller erkent dat hij met Brigt Rykkje reeds heeft gesproken en dat eind februari een ver volggesprek zal plaatshebben tijdens de wereldbekerfinale in Heerenveen. Rykkje (28), zoon van een Noorse vader en Ne derlandse moeder, nam in 1998 voor Noorwegen deel aan de Olympische Spelen. Vervolgens keerde hij terug naar Nederland om zich aan te sluiten bij kern ploeg van Ingrid Paul. Brigt Rykkje, woonachtig in Haarlem, vormt dit seizoen een tweemansformatie met zijn drie jaar jongere broer Bjame. Hij heeft wel oren naar een rentree in de Noorse ploeg, maar alleen als zijn broer meeverhuist. Ryk kje: „Peter Mueller heeft me be gin januari benaderd. Ik vind het een leuke optie." UITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA. Indiana Pacers - New Orleans Hornets 75-89, New York Knicks - Detroit Pistons 92-88, Mia mi Heat - Utah Jazz 97-85, Milwaukee Bucks - Orlando Magic 127-104, Minnesota Timber- wolves - Phoenix Suns 110-95, Memphis Grizzlies - Dallas Mavericks 109-92, Chicago Bulls - Toronto Raptors 75-73, Houston Rockets - Washington Wizards 107-81, Denver Nuggets - Philadelphia 76-ers 106-85, Sacra mento Kings - Boston Celtics 127-111, LA La kers - Portland Trail Blazers 89-86, PRIJSVRAGEN Lucky Day 3331, 17 februari 1, 4. 11. 16, 17. 22, 23. 25, 29. 43. 48. 49, 56, 58. 59. 62,64, 69.71,72. (Onder voorbehoud van typefouten) SCHAKEN Moskou. Aeroflot Open. Eerste ronde: Besjoekov (Rus) - Van Wely (Ned) 0-1. TENNIS een beslissing van een lijnrech- wereld is moe na een goed be gin van het jaar met veel wed strijden en een slecht begin vanwege het geheimzinnige vi ms dat hij in Azië opliep. Ver kerk: „Hier had ik me nog wel over mijn vermoeidheid heen kunnen zetten als ik verder was gekomen. Ik speel hier graag, omdat het in Nederland is en voor Richard Krajicek. Maar ik ga voorlopig maar even niet trainen." Door de nederlaag van Verkerk blijft er nog altijd het respecta bele aantal van drie Nederlan ders over in de vierde ronde. Dennis van Scheppingen kan zich daar vanavond zelfs als vierde bijvoegen, maar daar voor moet hij wel de nummer drie van-de wereld Juan Carlos Ferrero verslaan. Rotterdam. ABN Amro World Tennis Tourna ment. Mannen, 950.000 euro. Eerste ronde: Sluiter (Ned) - Corretja (Spa) 6-4 6-2. Costa (Spa) - Heuberger (Zwi) 6-4 3-0 op gave Heuberger wegens schouderblessure. Da- videnko (Rus) - Srichaphan (Tha/4) 6-4 6-3, Pavel (Roe) - Joesjm (Rus) 4-6 7-6 6-2, Hen man (GBr/5) - Robredo (Spa) 7-5 6-2 Antwerpen. Vrouwen, 460.000 euro. Eerste ronde: Chladkova (Tsj) - Gagliardi (Zwi) 6-0 6-0, Sprem (Kro) - Smashnova (lsr/7) 6-1 7-5, Koukalova (Tsj) - Serna (Spa/10) 6-4 6-2, Parra (Spa) - Elke Clijsters (Bel) 6-3 6-2, Black (Zim) - Ondraskova (Tsj) 6-4 4-6 6-3, Farina Elia (lta/8) - Sanchez Lorenzo (Spa) 6-3 6-0. Dubbel, eerste ronde: Kim en Elke Clijsters (Bel) - Vis/Sfar (Ned/Tun) 6-1 6-0 Hyderabad (Ina). Vrouwen, 110.000 euro. Eerste ronde: Camerin (lta/7) - Rodjonova (Rus) 6-3 5-7 6-2, Tanasugarn (Tha/3) - Koe- likovskaja (Rus) 6-4 6-0, Peer (Isr) - Sun (Chn) 6-4 6-4, Jugic (Bos) - Yan (Chn) 3-6 6-4 6-1, Doetsjevina (Rus) - Grönefeld (Dui) 6-3 6-2, Pratt (Aus/4) - Mirza (Ino) 4-6 6-2 6-2, Widjaja (Ina) - Schwartz (Oos) 7-6 6-2, Poetsjek (WRu) - llie (Roe) 7-6 6-4, Kirilenko (Rus) - Uberoi (VSt) 6-3 7-5, Bartoli (Fra/2) - Bhambri (Ino) 6-16-1. Memphis. Mannen, 545.000 euro. Eerste ronde: Melzer (Oos) - Vahaly (VSt) 6-3 6-7 7-6, Toersoenov (Rus) - Christophe Ro- chus (Bel) 7-6 6-3, Wayne Ferreira (ZAf/7) - Bryan (VSt) 7-6 6-3, Niemeyer (Can) - Burg- smüller (Dui) 6-2 6-4, Kieter (Dui/8) - Taino (VSt) 6-4 3-6 6-1, Gambill (VSt) - Dent (VSt/3) 7-6 6-3. Memphis. Vrouwen, 150.000 euro. Eerste ronde: Brandi (PuR/7) - Gullickson (VSt) 6-0 6-0, Dulko (Arg) - Gajdosova (Slw) 7- 5 6-3, Svensson (Zwe) - Perry (VSt) 7-6 6-1, Salerni (Arg) - Snyder (VSt) 7-5 6-3, Sjarapova (Rus/3) - Martinez Granados (Spa) 6-2 6-2, Voskoboeva (Rus) - Arvidon (Zwe) 7-6 6-7 6-1 Tweede ronde: Zvonareva (Rus/1) - Garbin (Ita) 6-1 7-5, Frazier (VSt/6) - Jidkova (Rus) 6-4 6- Buenos Aires. Mannen, 300.000 euro. Eerste ronde: Gasquet (Fra) - Verdasco (Spa) 2-6 7-5 6-1, Massy (Chl/3) - Montanes (Spa) 6-1 6-3, Volandri (Ita) - Canas (Arg) 6-3 4-6 6- 2. Coria (Arg/1) - Horna (Per) 6-1 6-2, Za- baleta (Arg/6) - Lisnard (Fra) 6-4 6-4, Monaco (Arg) - Nicolas Lapentti (Ecu) 7-6 6-1, Patien ce (Fra) - Portas (Spa) 6-4 6-3, Squillari (Arg) - Lopez (Spa) 6-0 6-1, Calleri (Arg/5) - Blanco (Spa) 6-4 6-2, Hernandez (Spa) - Moyano (Arg) 6-1 4-6 6-4, Saretta (Bra) - Behrend (Dui) 6-4 6-2, Chela (Arg/8) - Giovanni Lapentti (Ecu) 7- 5 6-0, Ramirez (Spa) - David Sanchez (Spa) walkover, Moya (Spa/2) - Levy (Isr) 6-2 6-4, Ferrer (Spa) - Kuerten (Bra/4) 6-3 7-5, San chez (Spa) - Ramirez Hidalgo (Spa) 3-6 6-0 6- 1, Acasuso (Arg) - Gaudio (Arg/7) 6-3 7-6. VOETBAL Eerste divisie Emmen - Heracles Almelo 1-3 (1-2). 15. Derk- sen 1-0, 45. Sluijter 1-1, 45. Leurink 1-2, 68. Sluijter 1-3 Scheidsrechter: Jol. Toeschou wers: 4512. Stand aan kop: 1. Helmond Sport 21-44; 2. Den Bosch 22- 43; 3. Excelsior 22-43; 4. Sparta 22-42; 5. Heracles 22- 42 Hull. Oefenwedstrijd: Jong Engeland - Jong Oranje 3-2 (1-0). 23. Ashton 1-0, 47. Tuyp 1-1, 72. Bentley 2-1, 74. Huntelaar 2-2,87. Bent 3-2 Harderwijk. Oefenwedstrijd onder 19 jaar: Nederland - Engeland 0-2 (0-2). 13. Milner 0- 1,43. Henderson 0-2 Viareggio. Oefenwedstrijd vrouwen: Italië - Nederland 2-1 (1-0). 26. Panico 1-0. 47. Pasqui 2-0,3. Ran 2-1 Barcelona. Oefenwedstrijd futsal: Spanje - Nederland 5-0 (2-0). WIELRENNEN Ruta del Sol. Derde etappe Humilladero - Alto de la Virgen de la Sierra: 1 Dominguez (Spa) 169 km in 4.05.16. 2. Quesada (Spa) 0.15, 3. Sanchez Gonzalez (Spa) 0.19, 4. Gomez Marchante (Spa) 0 28. 5. Osa (Spa) 0.34, 6. Rodriguez Oliver (Spa) 0 44. 7 Landaluce (Spa) 0.51, 8 Dekker (Ned) 0.54, 9. Fernandez Domingo (Spa) 0.55, 10. Perez (Spa) 0.56, 13. Freire (Spa) 0.58; Nederlanders: 46. Scheuneman 3.25, 47. Knaven 3 42, 68. Van Heeswijk 6.57, 78. Den Bakker, 87. Boven 12.11, 88. Van Bon, 89. De Jongh, 93. Kroon. Algemeen klassement: 1 Dominguez 13.17.33, 2. Quesada 0 15. 3. Sanchez Gon zalez 0.19. 4. Gomez Marchante 0.28. 5. Osa 0.34, 6 Rodriguez Oliver 0 44. 7. Landaluce 0.51. 8. Dekker 0.54; 41. Scheuneman 3.25, 51. Knaven 4.19, 62. Van Heeswijk 6.57, 72 Den Bakker 7.52, 89. De Jongh 17.48, 92. Boven 21.33. 93. Kroon. 94. Van Bon 22.23. Laigueglia. 41e Trofeo Laigueglia: 1 Pozzato (Ita) 183 km in 4 35.28, 2. Ber- nucci (Ita), 3. Vainsteins (Let), 4. Gontsjar (Oek), 5. Paolini (Ita), 6. Markus Zberg (Zwi). ZEILEN Rio de Janeiro. WK Finn. Vierde race: 1 Simpson (GBr). 2 Kuzsneire- wicz (Pol), 15 De Vries (Ned), 19 Zielhuis (Ned), 25. Willems(Ned). Stand: 1 Kuzsneirewicz, 2 Ainslie (GBr), 3 Kruet (Kro), 4. Willems. 6. Zielhuis. 11. De Vries. De eerste schok na het overlij den van Marco Pantini is geweest. Het was een hevige klap, bijna overdreven behan deld door de media. Natuurlijk mag (moet) je rouwen om de dood van een mens, zeker als het een jong mens is. Zeker, je mag stilstaan bij prestaties, ere lijsten en herinneringen en ja, het is zeker goed om vraagte kens te zetten, maar ik heb steeds het gevoel dat we hier met zijn allen geweldig doorsloegen. Pantani was een opvallende sportman, vooral zijn kleine en grote ontsporin gen hielpen mee zijn beeld te ver groten. Was hij een groot kampi oen, zoals overal gemeldIk denk het niet. Hij was heel even aan de top van het wiel rennen te ontwa ren, hij had toen een vrij grote aai baarheidsfactor en verdween snel weer. Voor hem geen lange loop baan. Hij was een eigenlijk zielige man die voortdurend met zich zelf in de knoop lag en blijkbaar nergens hulp kon vinden; niet in zijn milieu, niet bij professio nals in de Italiaanse samenle ving, niet bij zijn familie. Niet langgeleden overleed de Spaanse renner Jose-Maria Ji- minez, een in zijn dagen opmer kelijk goede klimmer. Jiminez was uiterst labiel, kon het leven niet meer aan en maakte er zelf een einde aan; even verschrikke lijk als het verhaal van Pantani. De dood van Jiminez kwam bij na nergens in een Journaal uit, er was geen voorzitter van de wielrenunie die ineens ging roe pen dat „we iets moesten gaan doen aan de geestelijke opvang van ex-sporters", er waren geen oud-renners die voor camera's gezet werden, er bleef stilte, want ach, wie was die Jiminez nou helemaal? Een Spaans ren- nertje met een kleine palmares en een, zo bleek, groot probleem. Waarom sloegen we toen, na het overlijden van die Spanjaard, niet op de grote trom? Omdat je dat pas gaat doen als een beken der iemand op deze manier om het leven komt? Omdat, zoals ik stelde, de aaibaarheidsfactor van Pantani groter was dan die van Jiminez. En hoe gingen we ooit om met de dood van Cla- veyrolat, Kuum en onze landge noot Zanoli? Allen hadden dezelfde proble men, kwamen uit dezelfde sport, namen allen spullen om beter te presteren, waren geliefd en zijn nu dood. Bij de andere dode coureurs liet nie mand in het grote publiek een traan, bij Pantani deden we aan een collec tief, bijna hyste risch rouwen dat ons, toekijkers in een staat van ver warring bracht. We riepen maar wat, haalden erjiet be grip doping bij als of we snapten wat dat was. Natuurlijk is het zeer triest voor de familieleden van Pantani dat het gebeurd is zoals het gebeurd is, maar konden die mensen hem de afgelopen jaren niet hel pen? Was hij onbereikbaar voor de wereld? Voor het peloton? Voor zijn ploeggenoten die rus tig doorfietsten? En hoe gebeurde dat bij die an dere renners? Jongens die het Journaal dus niet haalden. Juist: er was geen hulp. Het klinkt hard, maar soms be staan er mensen die zo aan hun einde komen. Dat kunnen boek houders, pianisten, timmerlui, KNO-artsen en wielrenners zijn. Ja, het is duidelijk dat wielren ners hoog op de lijst staan. Korf- balsters en hockeyers kom je niet zo vaak tegen in deze categorie. Op dit verschijnsel mag de we tenschap losgelaten worden. En sneL Mart Smeets Johnny Heitinga (links) met Roy Makaay en Edgar Davids tijdens de training van Oranje. „Ik ontmoet spelers die ik normaal gesproken alleen van de televisie ken." Foto: ANP/Ed Oudenaarden Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19