KUNST CULTUUR Cornetto van Bruce Dicke1 is helder als bergkristal 'Het gaat om de woorden' Kröller-Müller koopt beeld Pablo Picasso u 'Museum Mata Hari niet haalbaa' Freek de Jonge heeft 'getankty bij militairen in Irak Muzikale protestactie tegen bezuinigingen op orkesten Horizontale populieren Ook literaire editie nieuw* bijbelvertalii woensdag l8 FEBRUARI 200 R Cher. Foto: EPA/Toby Melville Cher laatste keer naar Nederland door Jos Bloemkolk Amsterdam - Freek de Jonge, van beroep komiek met wijsge rige inslag, is maandagavond elf uur veilig geland op vaderland se bodem na een bezoek van zeven dagen aan Irak. Hij trad daar op eigen initiatief vijfmaal op voor een publiek van Neder landse militairen, dat in om vang varieerde van honderd tot zeshonderd personen. Gisteren gaf De Jonge een persconferen tie in De Balie, die werd geleid door de chef voorlichting van Defensie. Het waren zeven welbestede dagen, liet hij weten. En hij was als artiest niet beperkt in zijn vrijheid: „Mij is niet verteld wat ik wel of niet moest zeggen. Ik heb mij niet geremd gevoeld en gedaan wat ik moest doen." De Jonge noemde de ervaring in drukwekkend. „Er zaten schit terende elementen in. Het is een enorme lakmoesproef voor waar ik sta en voor wie ik ben. Vergelijkbaar met Gerard Reve die katholiek wordt of Peter R. de Vries die een politieke partij begint. Een Lutheraans mo ment." De Jonge putte uit zijn meer dan dertig jaar omspannend re pertoire, dat het publiek niet kende omdat het zo jong was. „Ik heb er gaandeweg kleine, nieuwe dingen bijgemaakt. Maar als je improviseert, heb je tijd nodig om na te denken, en dat is pijnlijker voor een klein gehoor dan voor een groot ge hoor. Het is een samenleving die om eigen humor vraagt. Dat is in de loop van de optredens aardig gelukt. Alleen de woord speling werkte niet. Die is voor bij, dus die techniek heb ik maar overgeslagen." De Jonge heeft aan het slot van zijn optredens dezelfde tekst uitgesproken als tijdens de de monstratie tegen de oorlog in Irak op het Museumplein. „Ik zou deze oorlog nog steeds niet zinvol willen noemen, maar het lacherige over het leger dat ik had, is gelogenstraft. Zij doen buitengewoon toegewijd hun werk onder moeilijke omstan digheden. Ik blijf geloven in een links programma, maar ik zie ook de noodzaak van discipli ne, defensie. Ik heb kritiek ge kregen, dat wist ik van te voren. Het heeft me niet geraakt, maar wel uit mijn concentratie ge haald." Volgens De Jonge kun je je in derdaad afvragen of zijn reis 'wel kan'.Als ik aan de leiband van het leger ga lopen, treft mij hetzelfde verwijt als Bob Hope, die te horen kreeg dat hij 'on kritisch het militaire establish ment steunde'. Ik ben niet zoals Adam Cuny, die Defensie ge bruikt om zijn radiozender te profileren. Ik zal mijn ervaring ook gebruiken, voor een liedje of een conference of misschien een roman. Ik heb getankt in Irak." Rotterdam - Zangeres Cher komt met haar afscheidstoer- nee naar Nederland. Haar 'Fa rewell Tour' is in Amerika al drie jaar lang een succes en daarom komt de 57-jarige ar tieste nu ook naar Europa. Op 29 juni staat ze in Rotterdam Ahoy'. Cher trad slechts één keer eerder op in Nederland. Dat was in 1999, eveneens in Ahoy'. De reacties op haar al ja ren durende afscheidstoemee zijn positief. Afwisselend zingt ze discosongs en rockballads en ze kleedt zich voortdurend om in extravagante kostuums. Naast haar 'eigen' hits komen ook liedjes uit de periode van Sonny en Cher aan bod. De voorverkoop voor het concert begint zaterdag. EMI verbiedt Beatles-remix londen - De Britse platenfirma EMI heeft stappen onderno men tegen de verkoop van een remix van het legendarische 'White Album' van de Beatles met 'The Black Album' van rap per Jaz-Z. De cd is inmiddels uit de schappen gehaald, maar via internet nog altijd volop ver krijgbaar. Het idee van het Beatles/Jay-Z project is afkom stig van dj Danger Mouse. De plaat kreeg goede kritieken in The New Yorker. DJ Danger Mouse legt zich neer bij het verkoopverbod, maar roept fans op om zijn 'Grey Album' zoveel mogelijk te kopiëren en via internet te verspreiden. Colleges van Gerard Mortier leiden - Gerard Mortier houdt binnenkort een reeks colleges en lezingen aan de Universiteit Leiden. De directeur/ intendant van de Ruhr Triënnale 2002- 2004 geldt als een van de be langrijkste cultuurpausen van deze tijd. De lezingen en colle ges hebben plaats op acht maandagen (15 en 22 maart, 3, 10, 17 en 24 mei, 7 en 14 juni). Ze zijn ook voor niet-studenten toegankelijk. Meer informatie: tel. 071-5271804. OTTERio - Het Kröller-Müller Museum in Otterlo heeft het beeld Petite chouette (kleine uil) van Pablo Picasso gekocht uit de collectie van Marina Pi casso. Zij is kleindochter van de kunstenaar, erfgename van ongeveer duizend kunstwer ken, zakenvrouw en schrijfster van het boek 'Picasso, mijn grootvader'. Het beeld is van gips, aarde werk en metaal en stamt uit de periode 1951-1953. Acquavella Galleries in New York verkocht het kunstwerk aan het muse um voor 2,2 miljoen dollar. De Sponsor Loterij (50 pro cent), de Mondriaan Stichting (40 procent), de Vereniging Rembrandt en het Prins Bern- hard Cultuurfonds (10 pro cent) brachten het geld bijeen. „Het Kröller-Müller Museum wilde al lange tijd een beeld van Picasso verwerven, om zijn betekenis als beeldhouwer en als ijkpunt voor vele beeldhou wers binnen de context van de collectie van het museum te benadrukken en om het open baar kunstbezit te verrijken", aldus het museum. Picasso stortte zich ook in zijn kunst op de uil nadat hij zich in 1946 over een gewonde uil had ontfermd, licht de kunst tempel op de Hoge Veluwe toe. Twee van de andere sculptu ren van Picasso in Nederlands bezit zijn ook verbeeldingen van uilen: de aardewerken uil in vaasvorm uit 1950 (Stedelijk Museum, Amsterdam) en de grijs beschilderde aardewerken uil uit 1953 (Museum Boij- mans Van Beuningen, Rotter dam). „De drie bij elkaar laten geheel uiteenlopende facetten van de sculpturale arbeid van Picasso zien aan de hand van hetzelfde thema en dat geeft een meerwaarde mee aan dit trio." De nieuwe uil is nu in het mu seum in Otterlo te zien in een speciaal ingericht Picasso-ka- binet, waarin alle tekeningen en schilderijen van Picasso uit de eigen collectie zijn opge steld. Daarnaast is een keuze gemaakt uit uilen uit de collec tie. Deze speciale opstelling is te zien tot en met 18 april. hilversum/anp - Ruim 250 mu zikanten en omroepmedewer kers hebben op het Mediapark in Hilversum steun betuigd aan het Radio Kamer Orkest. Dat liet een muzikaal protest horen tegen de bezuinigingen op de omroepbegroting. De omroep orkesten worden hierdoor in hun voortbestaan bedreigd. Daarna boden actieleiders een petitie aan de raad van bestuur van de Publieke Omroep aan om af te zien van de geplande bezuinigingen. Volgende week dinsdag beslist de raad welke maatregelen ze zal nemen om de door staatsse cretaris Van der Laan gevraagde bezuinigingen van 5,5 tot 7,5 miljoen euro in te vullen. In het geval van het Radio Kamer Or kest betekent dat een fikse kor ting op de salarissen of in het ergste geval het opheffen van het orkest. Met spandoeken als Van der Laan: 'Geen argumenten, wel botte bijl voor omroepmusici' en Van der Laan doodt levende muziek op Radio 4' gaven de muzikanten hun mening. De protestactie werd georgani seerd door de FNV Kiem en de Nederlandse Toonkunstenaars- bond (Ntb). Berlijn - Een vrouw inspecteert hangende populieren in de tentoon stellingsruimte van de Berlijnse galerie Gate P. De bomen zijn onder deel van een installatie van de Nederlandse kunstenaar Sjoerd Buis man. Hij houdt zich in zijn artistieke werk bezig met bomen en plan ten en de manier waarop ze groeien. De expositie is met ingang van vandaag te bewonderen. Foto: EPA/Wolfgang Kumm Üo] heerenveen - De nieuwe, cfcer menische bijbelvertaling d oktober verschijnt, komt o s een literaire editie op de n ie Bijbeluitgever Jongbloed ;ei Heerenveen geeft die met verij Querido uit. De ui^vo ziet er uit als een gewoon en mikt op een publiek d^g bijbel vooral uit culturele i tei teraire interesse leest. Dat hebben de uitgevers aialt kondigd. De nieuwe bijbejis taling, waaraan het Nederi jd Bijbelgenootschap, de Katl eei ke Bijbelstichting en het VI >er Bijbelgenootschap tien ntc hebben gewerkt, moet de daardvertaling in het N gel lands taalgebied worden z< eendelige literaire editie 2500 pagina's verschijnt ra F andere versies op 27 okt De oplage: 75.000 exempla „We hebben er hoge vei tingen van", zegt uitge\ van der Kamp van Jongl „Een literaire editie past bij het huidige tijdsgewi m Veel buitenkerkelijke lezei len de bijbel volgens hem als een literaire tekst. Hij )0| drukte dat het literaire gi van de bijbeltekst tijden ,s vertaalproces grote n L heeft gekregen. Bij de vei p van elk bijbelboek werktei ere ners van de grondtalen j breeuws en Grieks) en neop dici samen. j re In de literaire editie is de ,j-( in één kolom afgedruk versnummering en opscl boven de perikopen (ond delingen in de tekst) zijn,^ der prominent weerge dan in bijbels voor kerkel bruik. „Daardoor blijft d raire eenheid bewaard", Van der Kamp. De uitga vat ook inleidingen op aaj belboeken. Jongbloed geeft ook edities voor kerkelijk g uit, variërend van een kanselbijbel tot een vei pocketformaat. leeuwarden/anp - Mata Hari krijgt geen eigen museum in Leeuwarden. Wel zou de we reldberoemde danseres en spi onne een verdieping kunnen krijgen in een breder opgezet museum dat in het teken staat van de Friese geschiedenis en folklore. Dat blijkt uit een haal baarheidsonderzoek dat in op dracht van het Fries Museum is uitgevoerd. Het Fries museum heeft nu een kleine, permanente expositie aan de in Leeuwarden geboren danseres gewijd. Plannen voor een museum in het woonhuis van Mata Hari zijn niet haal baar, omdat het pand te klein is en niet praktisch ingedeeld. Het onderzoek richtte zich daarom op een breder concept. Volgens de projectleider van het onderzoek, L. Kater, zijn er vergevorderde plannen voor het zogenaamde Frieslancl Avontuur waarin aandacht aan Mata Hari kan worden besteed. In deze attractie zou een Elfste dentochtsimulator moeten ko men en is aandacht voor be langrijke Friezen als Peter Stuy- vesant en Jopie Huisman. Voor het museum wordt een onafhankelijke stichting opge richt. Het museum moet zich- bei tb zelf kunnen bedruipen, oir land Avontuur zou 60.0 ke zoekers per jaar kunneil i ken en kost zes miljoerf w Een al jaren leegstaand 0ca; mentaal pand in de binnj het zogenaamde Paterstj gekozen als locatie. Eertf ren er al soortgelijke pi voor dit pand. Mata Hari werd geb< 1876 als Margaretha Zei Eerste Wereldoorlog voor spionage in Frai—.. oordeeld en gefusilleerd. Het haalbaarheidsonder over enkele maanden ht afgerond. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Bruce Dickey, cornetto en Liuwe Tamminga, orgel. Gehoord: 17/2, Nieuwe Kerk, Den Haag. Herhaling: 18/2, de Waag, Leiden. 'Quel lascivissimo cornetto' wat zo veel betekent als 'wat een superwulpse cornetto!' is de uitroep van beeldhouwer Ben- venuto Cellini tijdens het cor- nettospel van zijn zoon. Bruce Dickey kiest deze kreet als mot to voor zijn concertprogramma. Samen met Liuwe Tamminga, vaste organist in de Basilica San Petroni in Bologna, neemt hij ons mee naar Italië rond de zestiende en zeventiende eeuw, de tijd dat de cornetto hoogtij viert. Dit oude blaasinstrument benadert de menselijke stem en wordt in de liturgie ingezet om de zangstem, die toen verreweg het belangrijkste was, extra kleur en klank te geven. Dat dit blaasinstrument ook heel na tuurlijk bij een 'organum' klinkt, in dit geval een mooi kis- torgeltje, is goed voorstelbaar; het orgel heeft immers ook een comet als register. Bruce Dickey, welbekend als leider van het Palatino Consort, vertelt in zijn toelichting dat be gin zeventiende eeuw ook wel gesproken werd van 'een cor netto die niet naast maar in het orgel speelt'. Fysiek is dat voor mij een probleempje, grapt Dickey. Maar in de 'Canzoni septima toni a 4' van Christian Erbach blaast Dickey zo karak teristiek op zijn 'zink' (zoals de Duitsers zeggen) dat je het ge voel krijgt dat Liuwe Tamminga er een uitzonderlijk mooi orgel pijpje bij krijgt als hij Dickey's sublieme tonen in zijn orgelspel opneemt. In de zeventiende eeuw eman cipeert de instrumentale mu ziek zich van een begeleidend medium tot een zelfstandige kunstvorm. Zo worden b nu kerkelijke, maar ook )e liederen naar hartelust v fe De lange noot in de mei t rii wordt vervangen, verrij mv snelle, grappige omspi V1 door trillers, of door sn i ei petities van die ene no< >rei lusten die oude jongt iet pap van. Ook Bruce Di rate Liuwe Tamminga wetten wel raad mee. Zij reproi d 0 deze zogeheten Divisiodei derverdelingen) als geei t w tintelend fris en heel ;rd Bovendien is het de t iete imiteren van stemmen, urt nons, echo's en con at i Stralend, vol liefde zet ef de lijn uit in 'Tota puljaa (helemaal mooi ben je), ieij draad uit het Hooglieger Tamminga veel meer ge da van klank imiterend opn b Alle details van haar heid worden omgezet we vrolijke versieringskui fee helder als bergkristal acl cornet verbeeld. op Freek de Jonge. Foto: ANP/Marcel Antonisse In Leiden en regio bestaat een grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, dichten, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag de Leidse dichter Adriaan Bos (62). Gemis is datgene waarvan de meesten onder ons niet weten wat het is Op de vraag of achter de dich ter ook nog een filosoof schuil gaat, kijkt Adriaan Bos pein zend voor zich uit. „Mmmm", zegt hij en knikt bedachtzaam. Je kijkt natuurlijk over de rand van je eigen leven. Dan wil je nog wel eens beschouwen. Maar het gaat om de formule ring. Om de woorden. Het gaat om het gedicht." Hij is een laatbloeier, deze in 1942 in Den Haag geboren, maar inmiddels al weer heel wat jaartjes in Leiden woon achtige dichter. „Een dichter uit nood geboren", geeft hij eerlijk toe. „Want ik dacht het aanvankelijk in de beeldende kunst gevonden te hebben. Ik was van beroep tekenaar bij wat ik noem het soepbenen- museum in de Raamsteeg. Dat heet tegenwoordig Naturalis. Toen ik werd afgekeurd, wilde ik graag wat in de kunst doen. Maar ik paste niet zo in die we reld", zegt hij, zonder daar die per op in te willen gaan. „Ik was altijd wel goed met woorden. Dat heb ik vermoe delijk geërfd van mijn oma die mij ook opvoedde. Dat mens had van die mooie spreuken en van die toepasselijke gezegden. Terwijl ze beslist niet zweverig was, hoor. Het kwam wat laat, maar er school kennelijk toch al heel lang een dichter in me." Een cursus bij het LAK over tuigde hem er van om op de ingeslagen weg door te gaan. „De cursus werd gegeven door Ilja Pffeifer en Elly de Waart. Zij kwam aan het eind van de cur sus tot de slotsom dat de aan wezige mensen in aanleg dich ters waren. Of ze het ook daad werkelijk zouden worden is punt twee, voegde ze daar nog wel aan toe. Ik ben in elk geval verder gegaan. Er schuilt dan toch kennelijk een dichter in mij." Filosoof, dichter - en ook een beetje een humorist. Getuige de volgende regels: De dichter had talent hij was een gemoedelijke vent en voor privégebruik had hij een praatpaal vóór zijn tent Adriaan Bos: „Ik hou van schone en van banale dingen" Foto: Dick Hogewoning Bos moet lachen om zichzelf. „Een vrij zot gedicht inder daad. Het is eigenlijk het te genovergestelde van wat dich ten is. Van die uithalen die niet zo van belang zijn. Wél leuk, toch?" Zijn inspiratie haalt Adriaan Bos - die in eigen beheer twee bundeltjes met een oplage van 25 stuks publiceerde - uit de dingen van alledag. Zoals een dagje naar Den Haag, een baby op een arm, observaties op het strand, de afwas die later kan. „Dat klopt. Het gaat bij mij over gewone zaken. Dikwijls grappig, met een glimlach. Soms met een ernstige onder toon. Kleine observaties. Dat zet de boel achterstevoren. Of op zijn kop. Rond is de wereld? Welnee, hij is plat! Kijk maar naar buiten. De schijn bedriegt toch vaak?" Gaat het dichten hem gemak kelijk af? Of is het een proces van zwoegen en zuchten? „Soms denk je: kom op, wer ken. Maar als het dan niet gaat, laat ik het over aan het grote gebeuren. Afdwingen heeft geen zin, dan ga je de dingen verzinnen. Soms daarentegen vloeit het vanzelf uit je pen. Dat hoeft dan nog niet noodza kelijkerwijs een gedicht te zijn. Maar het zijn wel de woorden die een gedicht kunnen wor den." Voorbeelden of favoriete dich ters heeft hij niet.Ach, ik kan namen als Lucebert noemen, Campert of Kouwenaar. Komrij van mijn part. Maar uiteinde lijk gaat het niet om namen. Het gaat om wat je schrijft Leeftijd speelt hierin geen rol, nee. Soms voel ik me 15. Of 25. Over 'namen' heb ik trouwens een gedichtje gemaakt. Het be gint zo: Deze beroemde dichter valt als een steen op mijn kop Adriaan Bos treedt samen met andere dichters en muzikan ten op tijdens het Volslagen Open Podium, op donderdag 19 februari in de X, Apother- kersdijk 33 in Leiden. Aan vang 20.30 uur. Ad van Kaam

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16