Liefhebbers allemaal naar ze REGIO 'De kerk én de samenleving moeten asielzoekers te hulp schieter 'Nee, ook 'Rome' hoort netjes te luisteren naar mevrouw Verdoi jj Verbod kitesurfen op binnenwateren op komst NAVRAAG Hij hoorde het als eerste. JOHAN HEITINGA was dolgelukkig toen bondscoach Dick Advocaat zijn kleinzoon John - ex-ARC - selecteerde voor het Nederlands elftal, dat oe fent tegen de Verenigde Staten. Vanavond zit de inwoner van Ter Aar op de tribune van de Arena in Amsterdam. Daar is hij trouwens vaste klant. Ook bij de thuiswedstrijden van Ajax is opa Heitinga (76) er altijd bij. Navraag bij de trouwste supporter van de Oranje-debu tant, die in de basis begint. Opa Heitinga is bloednerveus Zit er vanavond een trotse groot vader op de tribune? „Dat kun je wel zeggen. John heeft er keihard voor gewerkt na zijn blessure. Hij vermoedde het al hoor, dat hij bij de selectie zou zitten. Ik zei tegen 'm: wacht eerst maar af, maar John had het goed gezien." En direct in de basis. „Mooier kan het niet, al had ik lie ver gezien dat hij centraal achterin speelt. Maar rechtsback kan hij ook spelen." Nerveus? „Ik ben altijd nerveus. Als mijn kleindochters een tumwedstrijdje hebben, heb ik het al niet meer. Laatst bij Ajax - PSV ben ik wegge lopen en ben een sigaretje gaan roken. Dan kan ik het van de ze nuwen allemaal niet meer aanzien. Voor vanavond ben ik extra nerveus. Johnny in het grote Oranje, dat is wel even wennen." Hebt u er vertrouwen in? „Natuurlijk. John moet samen met die andere jonge gasten het nieuwe gezicht van Oranje gaan vormen. Hij speelt al vanaf zijn zevende met Nigel de Jong en Wesley Sneijder. Rafaël van der Vaart kwam er later bij. Die gasten ken ik allemaal. Vanaf het mo ment dat John op zijn zevende naar Ajax ging, volg ik de wedstrij den." Na afloop van de interland nog even de wedstrijd met 'm doorne men? „John wil naderhand niet meer over de wedstrijd praten. Dan zegt hij: dat is achter de rug. Dan hebben we het over andere dingen." Van wie heeft hij het talent? „Nou, ik heb alleen in militaire dienst gevoetbald. En dan alleen voor de leut. Zijn vader heeft bij ARC gevoetbald, hij heeft het ta lent van zijn vader." En dan straks naar Portugal? „Laten we eerst maar eens afwachten of hij de selectie haalt. Het zou mooi zijn om dat mee te maken." tekst: Rob Onderwater foto: Hans van Weel UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 17 februari LEIDERDORP - Het is alweer zo'n twintig jaar geleden dat de eerste 'gastarbeiders' naar ons land werden gehaald omdat het Nederlandse bedrijfsleven zat te springen om arbeidskrachten. En hoewel het van beide kanten de bedoeling moet zijn geweest dat de buitenlandse werknemers (zoals ze nu met een deftig woord worden genoemd) na een paar jaar naar hun vaderland zouden terugkeren, zijn de meesten van hen hier langer gebleven. Kücüksen is beheerder van het gloednieuwe Woonoord, een complex ééngezinswoningen voor buitenlandse werknemers in de nieuwbouw van Leiderdorp. In de ogen van zijn landgenoten in Nederland is hij een vooraanstaand man. Hij spreekt de Nederlandse taal behoorlijk, hij weet de weg in het net van regels en wetten. Als hij het over zijn ge boorteland heeft, breekt er een lach door op zijn gezicht. „Mooi land. Je kunt er uren rijden in de natuuur." Niet dat Kücüksen (46) de illu sie heeft dat het allemaal goed is zodra hij een voet over de grens van zijn land zet. "We voelen ons dan net toeristen op vakantie", zegt hij somber. „Je voelt je nergens meer echt thuis. Ook in Turkije niet." ANNO 1979, maandag 19 februari LEIDEN - Het is langzamerhand een traditie geworden dat de Leidse carnavalsvereniging 'De Hutspotten' een carnavalsfeest organiseert, dat speciaal bestemd is voor de bejaarden. Ondanks koude en sneeuw was de Stadsgehoorzaal flink vol. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. WOENSDAG 18 FEBRUARI 2( 1 De stelling 'Kerken moe ten openstaan voor asiel zoekers' wordt door een derde van de bezoekers van de website van deze krant onderschreven. 66 Procent meent min og meer dat minister Ver- donks beleid moet wor den gevolgd: „Kerken zijn er niet om regeringsbeleid te bepalen, laat staan te gen te werken." Een greep uit de reacties. Rob Hogendorp, Leiden: „Er zijn door de overheid voorzieningen getroffen om asielzoekers op te vangen. Ik denk dat ook kerken achter het over heidsbeleid moeten staan, dus zeker geen uit geprocedeerde asielzoe kers moeten opvangen. Ik vind wel dat de beoor deling 'blijven' of 'niet- blijven' sneller moet worden vastgesteld." Frederik Zevenbergen, Leiden: „Op een gegeven moment moeten de ker ken ook de politieke keu- Kerken moeten openstaan voor asielzoekers. UxJJJ ze gaan respecteren." H. de Kooker, Lisse: „Verreweg de meeste zo genaamde asielzoekers zijn goudzoekers. Alleen hier in Holland is nog geen oud ijzer te vinden. Voor de echte asielzoe kers is er geen plaats, dus is er maar een oplossing: retour naar eigen land als de situatie dat toelaat. Medelijden met mensen die tegen beter weten in alle mogelijke procedu res hebben gevolgd om hun uitzetting te voorko men, is niet op zijn plaats." Thea Yetis-de jong, Al phen aan den Rijn: „Voor mijn gezin is het te laat. Mijn man is na zes tien dagen hongersta king, gevolgd door een epilepsieaanval door tien politieagenten naar Tur kije gebracht. Het lijkt hier wel een nazi-land. Mijn gezin is helemaal kapot gemaakt." Robbert Dijkhuis, Lei den: „Zoals de staat zich niet inhoudelijk bemoeit met kerken, zijn kerken er niet om regeringsbe leid te bepalen, laat staan tegen te werken." Cees Prins, Rijnsburg: „In Nederland is niet voor niets een scheiding tussen kerk en staat. Poli tieke besluitvorming dient te worden opge volgd (ook vanuit de bij bel, volgens mij). Nu de politiek haar keuze maakt: geen ongelimi teerde openstelling voor - let op - uitgeprocedeer de asielzoekers, moet de kerk niet opeens een op vangplaats voor asielzoe kers worden. Overigens ben ik wel van mening dat de kerk dient op te komen voor de zwakken in de samenleving." A. Stam, Alphen aan den Rijn: „Ik ben het met de uitzetting van uitgepro cedeerde asielzoekers niet eens. Zeker als het mensen betreft die al meer dan vijf jaar hier wonen en zij al helemaal zijn geïntegreerd in de Nederlandse samenle ving. Toch vind ik dat kerk en staat gescheiden moet zijn. De kerk moet zich niet bemoeien met politieke beslissingen." J.H. Plasmeijer, Oegst- geest: .Asielzoekers die nen de geldende proce dures te volgen. Indien dit niet leidt tot een lega le status, dienen zij uitge zet te worden. Een kerk is geen hotel." W. van Rijn, Katwijk: „Kerk en samenleving moeten te hulp schieten als de regering niet op komt voor deze men sen." W. Veenstra, Leiden: „Niet alleen de kerken, maar heel Nederland. Gewoon, alle asielzoe kers die hier langer dan vijfjaar zitten een ver blijfsvergunning geven. Ben je meteen van die discussie af. Het kabinet wil jaarlijks 22.000 Oost- Europese werkzoeken den toelaten. Zou er dan geen ruimte zijn voor diegenen die hier al lan ger dan vijfjaar op een definitieve verblijfsver gunning wachten?" M.J.C. Bosch, Leider dorp: „Ja, daar ben ik het helemaal mee eens, en de paleizen van alle bis schoppen ook. Ik heb me zwaar geërgerd dat de geestelijken hun mond nauwelijks of helemaal niet opendeden voor die mensen. Neem bisschop Sihionis, die hoorde je helemaal niet. Wat is die toch christelijk en soci aal. Hij vond het bericht uit Rome belangrijker, een tijd geleden, dat meisjes geen misdienaar- tjes mogen zijn in de kerk. 'Ik ben het er van harte mee eens', zei hij. Simonis zal denken: kerk en staat zijn gescheiden. Maar Simonis, mensen in nood moet je altijd helpen. Doe je mond open en vecht ervoor, luiaard. Zouden ze ooit goed begrepen hebben wat er in de bijbel staat: 'Wat je aan de minste der Mijnen hebt gedaan, hebt ge aan Mij gedaan.'? Ik heb de indruk van die geestelijken dat dat nou niet bepaald veel is ge weest. Dat is was Jezus bedoelde." Pim van Iterson, Leiden: „Mijn mening is dat mensen met een christe lijke levensovertuiging, en daartoe reken ik ook e, het CDA, zich bai Bj ger voor deze gro ,jj zoekers moeten c e stellen. Er zijn ge Q uitgeprocedeerd ci vanwege hun gel n overtuiging hebb a ten vluchten uit 11 land. Deze mensi gen weer terugge n te worden. Daarc j ik dat kerken mo openstaan voor groep asielzoekei t« De nieuwe stellin in op een actuele in de politiek, die gevoerd omdat st meer kinderen aa gewicht blijken t( Van een voorstel PvdA, GroenLinks deze week lance< maken we de ste Op kinderen geril me voor snoep en moet worden verl j Reageren? www. dagblad.nl of pos 2300 AB Leiden. Het aantal kitesurfers dat in de Noordzeebranding voor Katwijk, Noordwijk en andere badplaatsen met behulp van board en vlie ger een baantje trekt, neemt dit jaar waarschijnlijk fors toe. Oor zaak is een aanstaande wijziging van het Binnenvaartpolitieregle- ment. Dat verbiedt het kitesurfen op de meeste binnenwateren. Kitesurfen op de Noordzee is niet verboden. Kitesurfen is een betrekkelijk nieuwe sport waarbij een sur fer zich met behulp van een grote bestuurbare vlieger en staande op een surfplank over het water laat sleuren. Daarbij kunnen niet alleen extreem hoge snelheden worden be haald, maar maken kitesurfers ook enomie sprongen. De spectaculaire sport is niet zonder risico's. Geregeld val len er gewonden. Eind vorig jaar kwam een 41-jarige man op het strand bij de Maasvlak te om het leven tijdens het ki tesurfen. Hij verloor de con trole over zijn bestuurbare vlieger en smakte met hoge snelheid tegen een houten paal. De man overleed ter plaatste aan zijn verwondin gen. De stijging van het aantal in cidenten waarbij kitesurfers zijn betrokken, was voor het ministerie van verkeer en wa terstaat aanleiding om het Binnenvaartpolitiereglement (BPR) aan te passen. In het BPR staan verkeersregels die gelden op het water. Het nieuwe reglement verbiedt ki tesurfen op de binnenwate ren. Dat moet de veiligheid van zwemmers, watersporters en het scheepvaartverkeer vergroten. In Nederland doen naar schatting 8.500 mensen aan kitesurfen, wereldwijd zijn dat er ongeveer een half miljoen. Door het verbod wijken naar verwachting veel kitesurfers uit naar de Noordzee. Katwijk en Noordwijk be schikken momenteel over een speciale kitesurfplek. De Ne derlandse Kitesurf Vereniging (NKV) waarschuwt dat de in voering van het kitesurfver- bod op het binnenwater juist leidt tot meer ongelukken met onervaren kiters. „Kitesurfen kun je het beste leren in on diep en stilstaand water", zegt voorzitter Olof Janssen van de NKV. „Als dat niet mag gaan ook beginnelingen de Noord zee op. Door de stroir diepte kun je snel afdi Dat is gevaarlijk." J Ook is de NKV bang vc 'domino-effect'. „Als h druk wordt op zee kun meenten het ook daar den." Janssen pleit vot gelijkstellen van kitesu 1 aan windsurfers. „Vooiji sport moet in Nederla plaats zijn. We zijn voidi lering van kitesurfen", ei Janssen. „Verbieden isjte makkelijk." KLANKBORD Z) Kitesurfers zorgen met hun sprongen vaak voor spectaculaire plaatjes. Foto's: Taco van der Eb/Rick Rycroft Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: „Hoewel ik geneigd ben om de stelling bevestigend te beantwoor den, zeg ik toch nee. Kerken moeten niet openstaan voor asielzoekers. De kerk moet kerk blijven. Wij hebben in de loop van de zestiger en zeven tiger jaren gezien hoe verwoestend de moderne, politiek en maatschap pelijk geëngageerde theologie heeft gewerkt. Miljoenen zijn afgehaakt en afgeknapt op een nietszeggende ver politiekte kerk, die mensen betwete rig ging vertellen wat ze wel en niet mochten doen en denken. Mede daardoor is het geloof gaan kwijnen. Daarom geen asielzoekers in de kerk. Asielzoekers vormen een poli tiek probleem. En dat moet politiek worden opgelost. Houdt kerk en staat gescheiden. In de kerk gaat het om God en de ziel van de mens en als het daar niet om gaat: gooi dan maar dicht. Wee al die dominees en pastoors die de kerk willen verwereldlij ken." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsulent: „Kerkenstaat zijn al heel lang gescheiden. Asielza ken horen primair bij de staat. Mi nister Verdonk levert op dit moment op dit gebied een prima prestatie op dit gebied. Helderheid, daadkrach tigheid, standvastigheid, rechtvaar digheid. Het tijdperk van compro missen hebben we gelukkig achter ons. Een compromis is geen besluit. Gedogen is geen besluit. Ministers dienen hun verantwoordelijkheid te nemen. Meepraten maakt niet altijd vrienden. De 'kerk' met haar omrin gende 'wolk van stichtingen en plat forms' dient zich in deze kwestie af zijdig te houden." Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Natuurlijk, en niet alleen nu, maar altijd. Mensen die in eigen land worden vermoord of gemarteld moeten altijd juist in kerken een open deur kunnen vinden. Niet al leen nu, nu er een probleem van ja renlang falend beleid vanwege van zogenaamde politieke daadkracht onder het tapijt moet worden ge schoffeld. Het is onvoorstelbaar dat de Nederlandse ministerraad ten aanzien van de mensen die al heel lang in Nederland zijn maatregelen voorstelt die in strijd zijn met de rechten van het kind en van de mens. Bovendien is het volstrekt wil lekeurig deze (voor het grootste ge deelte) gemotiveerde groep mensen uit te wijzen met als argument nor men en waarden, terwijl een hele sa menleving er door op zijn kop staat. Wiens normen en m- 1 waarden zijn dat dan wel? De maat schappelijke schade van dit beleid is veel groter dan welke mogelijk op brengst dan ook." Nancy Knijnenburg (35) uit Noord wijk, magazijnmedewerkster: „Een kerk is één van de instituten die open moet/mag staan voor asielzoe kers, maar zeker niet de enige. Meer instellingen in onze samenleving moeten openstaan voor asielzoe kers. Niet alleen voor opvang, maar ook voor andersoortige hulp. Instan ties moeten openstaan voor de be angstigende verhalen die asielzoe kers uit hun vaderland meebrengen. Een luisterend oor doet al heel veel. De kerk kan niet als enige de stroom asielzoekers aan, meerdere instan ties zullen te hulp moeten schieten. Het is wel een fijne en veilige ge dachte dat de kerk openstaat voor asielzoeker, zowel voor de asielzoe ker als voor de autochtonen." s Berend Stolk (49) uit Leide j intensivist: „Ik ben het vriji ei met een bisschop eens, beh ld december. Maar bisschop j heeft in zijn reactie groot ge hij zegt dat de kerk niet in n tegen democratisch genom sluiten. Erbarmen en steun voor een individu en zijn b( i ook van tijdelijke aard. De k in en niet boven de maatscl dient dus niet pseudostruct |i trucjes uit te halen met het jg consequenties van correcte cratische besluitvorming te gaan. Ook 'Rome' hoort nel luisteren naar mevrouw Ve

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14