LEIDE 'Hondenbelasting niet van deze tijd' REGIO Twee keer zoveel passagiers op gratis bussen Leiden - Den Haag X en Volkshuis staan nog lijnrecht tegenover elkaar iet Bona in 2010? jraag meer Kezen its foutparkeren bij station levert straks een boete op ilitiek schrikt van omstandigheden Praktijkschool R1 Boompje verpotten woensdag l8 februari 2004 Voetbalquiz sbindmiddel oor relaties Eind aan tien lar geschutter iet Poelgeest di door Rody van der Pols leiden - Het aantal reizigers dat gebruik maakt van de buslijnen 95 en 88 tussen Lei den en Den Haag is verdubbeld sinds deze per begin januari gratis zijn. Of daarmee ook het autoverkeer op de A44 en N44 is afgeno men, zoals de bedoeling van dit experiment van Provinciale Staten is, blijft vooralsnog de vraag. Begin vorige maand konden passagiers voor het eerst op de gratis buslijnen tussen Den Haag, Leiden, Oegstgeest, Katwijk en Noord- wijk stappen. Met dit experiment, waarvoor de provincie één miljoen euro heeft uitge trokken, hoopt initiatiefnemer gedeputeerde Marnix Norder (PvdA) mensen te verleiden om voor het openbaar vervoer te kiezen en niet voor de auto. Vanochtend evalueerde hij met betrokken partijen de eerste resultaten, die hij 'bemoedigend' noemde. Vorige maand reisden dagelijks gemiddeld 2.500 reizigers met de gratis bussen, tegen zo'n 1.200 in dezelfde maand het jaar daar voor. Vooral in de avondspits is het een stuk drukker geworden: een verdrievoudiging van het aantal passagiers. Op dit tijdstip keren niet alleen de forenzen, maar ook het winke lend publiek terug naar huis, aldus vervoers bedrijf Connexxion. Maar ook tijdens de dal uren worden meer passagiers vervoerd dan voorheen. Daarnaast wordt het parkeerterrein bij het Transferium op de kruising van de Plesman- laan en de A44 sinds begin januari intensiever gebruikt. Van de ruim honderd gratis par keerplaatsen was voorheen een kwart bezet, afgelopen maand was dat gemiddeld drie kwart. Toch blijft de vraag of daarmee ook de ver keersdrukte op de A44 en N44 is afgenomen. H. Poortman van reizigersorganisatie Rover vraagt zich af of de gratis bussen niet vooral gebmikt worden door mensen die voorheen ook al met het openbaar vervoer reisden. „Mensen die bovendien vaak al een reiskos tenvergoeding krijgen van hun baas. We moe ten oppassen dat we met gratis bussen niet de werkgever aan het subsidiëren zijn." Daarom pleitte hij voor een experiment waar bij het parkeerbewijs als gratis buskaartje ge bruikt kan worden. „Zodat het verband tus sen gratis vervoer en autogebruik heel duide lijk is." T. Timmers, woordvoerder van de Ka mer van Koophandel, tekende daarbij aan dat de aanzuigende werking in dat geval wel eens verdwenen zou kunnen zijn. „Je moet het óf gratis maken, óf helemaal niet doen." Volgens P. Langeweg van de ANWB is de prijs van het vervoer sowieso niet van doorslagge vend belang. „Snelheid, betrouwbaarheid, service en comfort zijn veel belangrijker." Ge deputeerde Norder benadrukte dat er alles wordt gedaan de kwaliteit van het gratis bus vervoer te handhaven. „Zo worden er op mo menten van grote drukte extra 'veegbussen' ingezet, zodat niemand lang bij de halte hoeft te staan wachten." In april volgt de eerste 'officiële' evaluatie van het experiment. Marijn Kramp in - Hoe moet het Bona- urecollege er in 2010 uit Die vraag stond gisteren raai tijdens een bijeen- st van ambtenaren van ninisterie van onderwijs ocenten, leerlingen, ou- en schoolleiding van de se scholengemeenschap. :iërge Kees werd daarbij chtend voorbeeld verhe- Met meer Kezen wordt ionaventuracollege een tiger plek waar leerlingen en !Ct- net ren p lan. përge doet Blijk meer illeen Ambtenaren, ouders, leerlingen, docenten en directie discussiëren over toekomst school jren- n mensen ontvangen. Hij ikt de leerlingen aan op edrag, brengt ze normen ïarden bij en vangt ze op problemen hebben, ngen hebben respect hem en hij heeft respect de leerlingen. Het 'Kees- zoals zijn handelswij- inel werd gedoopt door spreksleider, zou cen- noeten staan in de gehe- ool. ebat met de onderwijs baren op het Bonaven- illege maakt deel uit van :eks van tien bijeenkom- ip scholen in heel Ne- ïd. De debatten lopen it op het nieuwe onder- ileid van minister Van ueven. Zij wil het aantal vanuit het rijk terug- in en de scholen zelf uimte geven voor de in- van het onderwijs. Gis- jen de docenten en aanwezigen de moge- om daar hun mening geven. Want wat moet listerie blijven doen, ïoort tot de verant- ilijkheid van de school mag je van de ouders iten om te zorgen dat len er in 2010 goed voorstaan? Van het grootste belang, stel den de leerkrachten en schoolleiding, is dat er in de toekomst voldoende goed en geïnspireerd onderwijzend personeel is. Want dat is ten slotte de kurk waar het onder wijs op drijft, benadrukte C. Pouw, vestigingsdirecteur in Roelofarendsveen. Uiteraard ontbrak de roep om geld ook niet. Met meer geld kunnen docenten beter worden opge leid, zodat zij problemen bij leerlingen sneller herkennen en kunnen oppakken. Maar of dit ook echt de verant woorde lijkheid van de school is, werd door een deel van de aanwezi gen betwij feld. Een vader vindt van wel. Door eenoudergezinnen en werken de stellen komt de opvoeding van kinderen volgens hem steeds meer op het bordje van het onderwijs te liggen. Hoe betreurenswaardig deze ont wikkeling ook is, de school kan de taak maar beter oppak ken meent de vader. De school wordt immers ook hard geconfronteerd met de problemen die het gevolg zijn van een gebrek aan opvoe ding. Pouw begreep niet waarom de vader ervan uit ging dat deze maatschappelijk ontwikkelin gen niet te keren waren. „Waarom zou je niet kunnen veranderen dat beide ouders om zeven uur 's avonds dood moe van hun werk thuis ko men. Door basisscholen te verplichten om het overblij ven voor leerlingen te regelen heb je het tenslotte ook moge lijk gemaakt." Pouw kreeg bijval van F. Ver geer die in de schoolleiding zit van de vestiging aan de Ma- riënpoelstraat. De bal, zo von den ook andere docenten, moest maar eens wat vaker worden teruggekaatst naar de ouders. ;w vervolg van voorpagina leiden - De hondenbelasting wordt in Leiden afgeschaft en voortaan met de huizenbelas ting (ozb) verrekend. Dat scheelt de hoge inningskosten, een be sparing van 60.000 euro. leder een gaat daardoor betalen voor hondenbezit. Wethouder Rogier van der San- de (WD/financiën) vindt dat hondenbelasting 'niet meer van deze tijd is'. De heffing is ooit bedacht omdat honden een ge vaar voor de volksgezondheid waren. Het bestrijden van dat gevaar kostte geld. Volgens de wethouder wordt de opbrengst van de belasting niet meer daarvoor gebruikt, maar ver dwijnt het geld in de grote pot van de gemeente. Een relatie met de bestrijding van honden poep is er ook niet. „Dan kun je het maar beter op één hoop leggen." De voorstellen om taken te schrappen of anders uit te voe ren zijn uiteenlopend, blijkt uit het gisteravond gepresenteerde bezuinigingsplan van 9,6 mil joen euro. Zo moeten diensten meer kostendekkend worden. De Leidse markten bijvoor beeld, moeten zich voortaan zelf kunnen bedruipen. Daar voor regelen de marktkooplui voortaan het nodige zelf, óf de leges en de kosten van de ver gunningen gaan omhoog. Dat zelfde geldt voor bouw- en wo ningtoezicht: of het werk moet goedkoper, of de bouwvergun ningen worden duurder. Op milieubeleid bezuinigt het college 450.000 euro per jaar. Het wil de natuur- en milieue ducatie op scholen schrappen. Van der Sande: „We hebben de scholen gevraagd: willen jullie het zelf betalen? Dat hadden ze er niet voor over. Moeten wij het dan nog financieren, als de scholen er zelf niet de hoogste prioriteit aan geven?" Tegelijk wil de gemeente ook de Milieu dienst korten met 200.000 euro per jaar. Het college wil een extra bijdra ge van 500.000 euro voor mini mabeleid voorlopig schrappen. Dat bedrag was uitgetrokken om de zogeheten armoedeval tegen te gaan. Burgemeester en wethouders houden een slag om de arm; de gevolgen ven de strengere bijstandswet kunnen ze niet overzien. Het topsportbeleid verdwijnt helemaal, en dat levert 70.000 euro op. De bijdrage voor die renwelzijn en de dierenambu lance (50.000 euro) schrapt het college eveneens. Het eerder aangekondigde extra geld voor wijkwinkelcentra en buurtwin- kels is nu van de baan. De gemeenteraad bespreekt de voorstellen de komende maan den. Het bezuinigingsplan ligt tussen 23 februari en 22 maart ter inzage. De raad neemt naar verwachting op 20 april een be sluit. Leiden rekent op meer tegenvallers Ogenschijnlijk levert de bezuiniginsoperatie de gemeente een overschot op de begroting op, oplopend tot zo'n 4,3 miljoen eu ro in 2008. De werkelijkheid is vermodelijk anders, vreest wet houder Van der Sande. „We willen wat achter de hand hebben. Er komt nogal wat op ons af. En wat zou er mooier zijn dan dat we aan onze opvolgers - en misschien zijn we dat zelf wel - een positief saldo kunnen meegeven?" De gemeente verwacht de komende jaren meer zorgen. Vanaf 2006 ontstaan grote tekorten bij de onderwijshuisvesting. Daar voor is al extra geld beschikbaar, maar waarschijnlijk niet ge noeg. Een forse korting op de rijkssubsidie voor het grote-ste- denbeleid is ook te verwachten. Daarnaast wil Van der Sande dat de minimumreserve tenminste tien miljoen euro is. Dat is nu niet het geval. leiden - Vijf moerascypressen zijn gisteren tegelij kertijd verplant. Met een hoogte van vijftien meter en een aardkluit van vier bij vijf meter is het ver potten van de bomen in het Vijverpark een flinke klus. De vijf 'Taxodiums' verhuizen van de zuid kant naar de noordoostkant. De cypressen moeten plaats maken voor een nieuw kantoor van het in- genieursbedrijf Heerema. In voorbereiding daarop moeten de bouwers een riolering in de bodem leg gen en een duiker weghalen. Vrijdag is al begon nen met het kappen van tientallen andere bomen in het park. Omwonenden hadden de kapvergun- ning tevergeefs aangevochten bij de rechter. Foto: Hielco Kuipers Een boete voor het la- dslingeren van fietsen overlast rond het sta len Centraal verminde- gemeenteraad ging gis- laniem akkoord met het om deze maatregel in nene Plaatselijke Veror- APV) op te nemen, ject 'Fiets fout fiets ert volgens de gemeen- lont in onvoldoende resul taat op. De fietsenstalling voor het Centraal Station heeft 2.000 plaatsen, maar dagelijks wor den er 2.600 fietsen neergezet, waarvan er 200 hinderlijk en ge vaarlijk in de weg staan. Het te gengaan van dit probleem is op dit moment veel te vrijblijvend, zo vindt het college van B en W. Weggehaalde fietsen kunnen gratis worden opgehaald, wat tot gevolg heeft dat mensen hun fietsen gewoon verkeerd blijven neerzetten. Dat moet anders, vonden ook de politieke partijen gisteren. Door de wijziging in de APV kan de gemeente (brom)fietsen die niet in de rekken staan laten weghalen en ze alleen tegen be taling weer teruggeven. Een an dere maatregel is het verwijde ren van fietswrakken. Deze ont sieren volgens de gemeente het straatbeeld, zijn hinderlijk voor voetgangers en nemen stalling plaatsen in beslag. De maatre gel, die overigens voor de hele stad geldt, gaat na een intensie ve voorlichtingscampagne in. In december had de Leidse po litiek nog ernstige bedenkingen bij het voorstel, omdat er bij het station niet genoeg plek zou zijn om alle fietsen te stallen. Ook vonden de partijen de stal lingen in de U-bocht aan de DeÏÏaertweg te ver weg van het station. Dezelfde bezwaren klonken gisteren nog steeds, maar de noodzaak om maatre gelen te nemen overheerste. „Het is belangrijk dat de stad wrakkenvrij wordt", aldus Jan- Jaap de Haan van het CDA. „Maar ik wil wel vragen er in al le redelijkheid mee om te gaan." door Silvan Schoonhoven leiden - Een gesprek tussen de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) en cultureel centrum de X is op niets uitgelopen. De partijen hebben nog geen ak koord kunnen sluiten over het gebruik van het Volkshuis aan de Apothekersdijk. De kantonrechter had de partij en bij elkaar aan tafel gezet in een poging hen er samen uit te laten komen. Nu dat is mislukt, moet de rechter toch zelf uit spraak doen in het slepende conflict. Het Volkshuis is eigendom van de gemeente. De LWO is hoofd huurder van het pand en ligt al lange tijd overhoop met cultu reel centrum de X Die huurt op zijn beurt van de LWO een kan toortje en af en toe een zaal. Die gebruikt het centrum voor het programmeren van 'tradi tionele niet-westerse muziek'. De LWO wil al een tijd van de X af, omdat die weigert een hoge re huur te betalen. De huurver hoging is volgens de welzijnsor ganisatie nodig omdat de ge meente de huur ook drastisch heeft verhoogd. Bovendien zegt de LWO dat ze de ruimte zelf nodig heeft voor het geven van cursussen. Daar komt nog bij dat de leden van de X zich zouden misdra gen. Ze zouden aan Jan en alle man de sleutels uitlenen, ze zouden 's nachts een voordeur van het Volkshuis hebben laten openstaan, gaten hebben ge boord in de muren, een slot hebben veranderd en olie over de vloeren hebben gemorst. Volgens de X zijn de incidenten opgeblazen door de vorige co ordinator van het Volkshuis, Joost van Breukelen. De kantonrechter stelde giste ren vast dat de X in het Volks huis hoe dan ook zijn langste tijd heeft gehad. De LWO eist dat de het cultureel centrum aan het eind van de maand op stapt, maar zolang zaak onder de kantonrechter is, gebeurt dat in elk geval niet. Wel heeft volgens de rechter de welzijnsorganisatie het volste recht de huur op te zeggen. De resterende vraag is daarom op welke termijn het cultureel cen trum zijn spullen moet pakken. De X houdt vol dat er geen al ternatief onderkomen is en dat de medewerkers op straat ko men te staan. De gemeente heeft hen een plaats aangebo den in het muziekhuis Ml23 aan de Middelstegracht. Daar is het echter 'lawaaierig, vies en chaotisch', zei advocaat Spren- ger 'namens de X De ruimte zou eerst moeten worden opge knapt. De kantonrechter doet binnen vier weken uitspraak in deze zaak. >gari y van der Pols :r moet snel een oplos- ïen voor de erbarmelij- isting van het Praktijk- s in Leiden. Dat vindt irderheid van de ffac- gemeenteraad. en zijn geschrokken chrijnende omstandig- aaronder het personeel ia driehonderd leerlin- het speciaal onderwijs werken. De schoolge- aan de Lammen- en de Ter Haarkade gevaarlijk, de muren immeld, de vloeren de daken lekken, derdewereldtoestan- GroënLinks - raadslid lie vast. Zoals de idsleden is zij gealar- >r de noodkreet van igsdirecteur van de Praktijkschool Annelies van der Vlist, zaterdag in deze krant. Dat de omstandigheden bij het Praktijkonderwijs niet optimaal zijn, was bij veel raadsleden be kend. Maar dat het zo ernstig is, dat is voor de meesten nieuw. Niet alleen zijn de schoolge bouwen bedompt, vochtig en brandonveilig, ook ontbreekt het aan de Ter Haarkade bij voorbeeld aan een aula en is er nauwelijks speelruimte voor de leerlingen. Arbo-wetgeving wordt met voeten getreden. Volgens CDA-raadslid Ruud Kieft is het niet verantwoord onder deze omstandigheden les te geven. „Je kunt dan heel ide alistisch zeggen: dat gebouw maakt niet uit, het gaat om hoe er lesgegeven wordt. Maar zo werkt het niet. Het hoeft geen paleis te zijn, maar dit kan echt niet." Ook Jaap Coenraad van D66 is bezorgd over het welzijn van de leerlingen. „Zeker als we het over deze doelgroep hebben: jongeren met leerproblemen." Al sinds 1990 vraagt het Prak tijkonderwijs om nieuwbouw. Het geld is er, maar omdat uit breiding op de huidige locaties niet mogelijk is, zoekt de ge meente al jaren naar ruimte el ders in de stad. Die is voorals nog niet gevonden. En dat vindt directeur Van der Vlist na zo veel jaar niet geloofwaardig meer. In haar optiek is het spe ciaal onderwijs een onderge schoven kindje. Dat de politiek het speciaal on derwijs misschien af en toe uit het oog is verloren, sluit PvdA- raadslid Liesbeth Hesselink niet uit. „Veel mensen, ook politici, praten natuurlijk toch vanuit hun eigen ervaring. Van het speciaal onderwijs maakt maar een relatief kleine groep ge bruik." Sowieso is er in de poli tiek lange tijd veel te weinig aandacht voor het onderwijs geweest, vindt de PvdA'er. „Dat werd niet 'sexy1 genoeg gevon den. Pas de laatste tijd prijkt het weer hoog op de agenda." En dat is hard nodig ook. Het wemelt in Leiden van de scho len die dringend opgeknapt moeten worden of nieuwbouw nodig hebben. Actueel is de discussie over de uitbreiding van Woutertje Pie- terse in de Leidse Hout en de nieuwbouw voor de Lorentz- school in de Burgemeester- en Professorenwijk. Dit maakt het vinden van een snelle oplossing voor de huisvesting van het Praktijkonderwijs wel extra moeilijk, stellen de raadsleden vast. Er is zo' weinig ruimte in Leiden en er zijn zoveel onder wijsinstellingen die daarop aan spraak maken. „Daarom moet er eindelijk eens een goed stap penplan gemaakt worden met oplossingen voor alle scholen", vindt Dewkalie van Groenlinks. Als nieuwbouwlocatie voor het Praktijkonderwijs heeft onder wijswethouder Ruud Hessing (D66) twee plekken op het oog: een terrein aan de Boerhaa- velaan en het oude Agnes- schoolgebouw aan de Eij- merspoelstraat. Maar voordat de school daad werkelijk kan verhuizen, zijn we wel een paar jaar verder, heeft de wethouder al laten weten. En zo lang kan de Praktijk school niet wachten, vinden de meeste raadsleden. „Nood breekt wetten", aldus Kieft (CDA). „Er moet snel iets ge beuren." Bij de vestiging van de Praktijkschool aan de Ter Haarkade nemen dependances een groot deel van het plein in. Foto: Mark Lamers c ffc'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13