SERVICE sprinters G I P H TAAL Rundvlees met appels Lichte vorst Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 woensdag l8 FEBRUARI 20 CD VAN DE DAG Genre: klassiek Martha Argerich Live From The Concertgebouw: Mozart, Beethoven, Bach eva. EMI Classics 7243 5629172 „Soms speelt een Steinway beter dan de pianist", luidt een van de vele karakteristieke uitspraken van Martha Argerich, „En als dat gebeurt is er sprake van een wonderbaarlijke surprise." Er is geen concertpianist(e) die zoveel voor- als tegenstanders kent als deze Argentijnse diva. Het VPRO-tvprogramma Vrije Geluiden besteedt momenteel een tweedelige documentaire aan haar leven en werk. Ondanks Argerichs neiging om haai privé-leven af te schotten, is het een onthullende film omdat Martha haar héle persoonlijkheid tot inzet maakt van haar voordracht. Zelden iemand gezien die zich zoveel vrijheden - in tempi en accenten - kan veroorloven en toch Bach (hier bijvoorbeeld de Partita No. 2 in c) of Profofjev's Pianosonate no. 7 in b - tot in de kern weet te treffen. Dit 3cd-box- je bevat alle fameuze live-opnamen die Argerich in 1978 en 1979 maakte met het Concertgebouworkest onder Heinz Wallenberg. Argerichs spel is vaak aangeduid als 'vulkanisch' en 'ongedurig' - al naar gelang je over haar denkt. Haar naturel is hier ronduit over donderend. BOEK VAN DE DAG wim DANIËLS DE WOORD VONDSTEN VAN RONALD GIPHART Onderwerp: Giphart Wim Daniëls Giphtaal uitg. Podium Prijs: €10,00 Over vrijwel geen Nederlandse schrijver zijn de meningen zo ver deeld als over Ronald Giphart. Oudere lezers vinden zijn boek pu beraal en inhoudsloos; jonge lezers (maar ook bijvoorbeeld Hans Warren) prijzen de wijze waarop hij de literatuur met humor en seks heeft ontheiligd. Hoe Giphart dat heeft gedaan, valt precies na te lezen in Giphtaal, waarin taalkundige Wim Daniëls alle woorden en uitdrukkingen die Giphart aan de Nederlandse taal toevoegde, heeft gebundeld. 'Ongeopend retour gaan' staat in het Giphs voor 'doodgaan zonder ooit seks met iemand te hebben gehad', de 'leespolitie' (inmiddels in bredere kring doorgedrongen) betreft 'het Nederlandse literatuuronderwijs of meer in het bijzonder de sectie Nederlands van een middelbare school' (die in het alge meen weinig met het Giphs opheeft). Leuk is ook 'vredespijpen': na een ruzie met elkaar naar bed gaan. Wie om een meer of min der flatteuze omschrijving van zijn of haar geslachtsapparaat verle gen zit, heeft hier ook zeer royale keus. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2-3 personen Dit is een gerecht uit de koele bergachtige streken van Malak- ka. Vroeger brachten Europese planters er hun vrije tijd door. Ook veel Nederlanders die op Su matra woonachtig waren heb ben er menigmaal een frisse neus gehaald. Tegenwoordig leeft deze streek van het toeris me. De hotels en holiday-resorts rijzen er als paddestoelen uit de grond. Het ge recht kan met verschil lende soorten verse vruchten, zoals ananas, worden samengesteld. Ingrediënten 200 - 250 gram (ko gel) biefstuk; 3 ffiszu- re appels, zoals Gran ny Smith; 3 eetl. (zon nebloem) olie; 3 in smalle ringetjes gesne den bosuitjes; 1 teentje fijngehakte knoflook; 1 theel. sambal Oelek; 4 1/2 eetl. ketjap Manis; 1 eetl. gembersiroop; 1 eetl. Chinese rijstwijn, Japanse mirin of droge sherry (fino); zout; 1 in partjes gesneden li- moentje of kleine citroen. Bereiding Leg het vlees een half uurtje in de diepvriezer. Snijd het daarna in plakken en vervolgens in smalle reepjes.Leg de reepjes in een kom en schep er 1 1/2 eet lepel sojasaus door. Laat alles tenminste 10 minuten staan. Schil intussen de appels en snijd ze in smalle reepjes. Ver hit de olie in een wok Voeg het vlees toe en laat het, onder voortdurend roeren en om scheppen, 2 minuten bakken. Neem het vlees met een schuimspaan uit de wok en houd het warm. Voeg aan de resterende olie appels, bosuitjes, knoflook en sambal oelek toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en omschep pen, 2 minuten bak ken. Voeg hierna 3 eet lepels sojasaus, gem bersiroop en rijstwijn, mirin of sherry toe. Laat alles 2 minuten zachtjes koken. Schep er vervolgens het vlees door en houd alles nog 2 minuten tegen de kook aan. Proef de saus en voeg eventu eel wat zout toe. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Schik er limoen- of citroenpartjes rond. Geef er droog gekookte rijst bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemmerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op A9 bij Beverwijk en Al2 bij Waddinxveen. Donderdag: A12 bij Zevenaar en A27 bij Vianen. Vrijdag: A9 bij Heemskerk en A165 bij Hendrik-Ido-Ambacht. Za terdag: A2 bij Ouder-Amstel en A4 bij Leidschendam. Zondag: A28 bij Staphorst en Al 5 bij Tiel. HET WEER door Jan Visser Het zou natuurlijk uitermate wrang zijn dat het goudhaantje der sprokkelmaanden (februari 2003 kwam in De Bilt uit op 158 tegen normaal 79 uren zonneschijn) door de somberste februari ooit zou worden opgevolgd. De zon heeft nog maai- circa 17 uren geschenen: de maand met het kleinste aantal uren zonneschijn is 1926 met 26 uur. Er gloort even wel zonneschijn aan het einde van een lange donke re periode. Een krachtig hogedrukgebied boven de Britse eilanden dijt namelijk naar het oosten uit. Vrijdag bevindt zich boven het noordwesten van Duitsland een hogedrukkem. Dankzij het hogedruk gebied gaat de wind vanaf morgen enkele dagen uit oostelijke richtingen waaien en wordt droge, koude lucht aangevoerd. Tot en met zaterdag zal het dan ook overwegend zonnig zijn. Daarna dringen uitlo pers van een actief lagedrukcomplex boven het zuid westen van Europa en een 'uitzakkende' Noord- kaapdepressie naar het Noordzeegebied op. Vooral van zondag af komt er dan weer bewolking, de kans op neerslag neemt na het weekeinde toe. Een door de Noordkaapdepressie, in combinatie met blokke rende hogedruk op het noordwestelijk deel van de Oceaan, opgewekte noordelijke stroming krijgt me dio volgende week de sleutels voor het Noordzeege bied in handen. Morgen wordt met een oost tot noordoostenwind, aan zee krachtig van sterkte, droge, koude lucht aan gevoerd. Na een nacht met in het oosten lokaal lich te vorst blijft het kwik morgenmiddag rond 5 graden steken. Wel is er geregeld zonneschijn, het Duitse at mosfeermodel is evenwel aanmerkelijk minder opti mistisch. Volgens dit model speelt een hoogtestoring ons parten waardoor er aanvankelijk zowaar nog wat neerslag (sneeuw) kan vallen. Vrijdag en zaterdag blijft de oostenwind doorstaan. Het vriest 's nachts meest licht. Overdag wordt het 4-5 graden, in de loop van het weekeinde stijgt het kwik enkele grac en neemt de schraal aanvoelende oostnoordoosten wind af. Adenau 0 0 Lenggries 90 45 Broeken 145 0 Monschau 0 0 Feuerberg 40 30 Neukirchen 40 20 Freudenstadt 25 5 Oberaudorf 120 40 Garmisch-Part 185 85 Oberstdorf 160 0 Going 240 0 Pfronten 120 15 Kahler Asten 60 20 Ramsau 130 110 MA Spanje Dl Italië WO Duitsland DO Z.-. itserland VR Frankrijl ZA Oostenrijk STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck m-UaJ c-uiè-^r PttoTECTEEfcr TeGesJ pe SUOSAM "BBWE'ZgM &ETROOvOt>A/VPL" 3D pe v/iASRAFiU VAfJ PE CO^cO^RBaJT. H'J \*AE- SRAA6 -BBT oof^.pe&u PE K&CHT&K. HitRjOVER AUSTU&UEFT. BH ...joist... hmUVTSPRAAK ovef*. IH WE "Z.UAJ fte/OiEÜVJp (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 4. Aanstonds wordt een vrucht gemerkt (7); 5. Driekwarts-danspartner? (8); 7. De kanarie heeft naa gemaakt (4); 9. Ordinaire slaapplaats voor een meisje (4); 10. Van die Europeaan heeft een tweetal plezier (8) Verticaal: 1. Hiermee peddelt een mannetjesvogel (6); 2. Dit stellf tje rijkaards heeft een stelletje vliegtuigen (6); 3. Nevenbetrekking van een imker (9); 6. Reclame die f buis belachelijk maakt (2,4); 8. Het was water, dat is hij te zien (4). Oplossing van dinsdag: 1. lier-larie-tralie 2. reis-stier-estrik 3eest-steeg-gewest 4stip-strip-esprit 5. nest-stern-nestor 6peer-peter-streep 7. lont-lento-toneel 8. kolf-kloof-alkoof 9. stel-lente-nestel 10. leda-delta-detail Gevraagd woord: Tegenstand.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10