Singles op jacht De risico's van een stageplek ver weg 'Ze willen de room en niet de melk' HDC235 Alleenstaanden hebben het imago van zielige mensen afgeworpen. Singles gaan als stijliconen door het leven. Zelfverzekerde, koopkrachtige mensen die een 'maatje' zoeken dat precies bij hen past. „Het is goed voor een single om kritisch te zijn. Want hoe je het ook wendt of keert: een alleenstaande is nu eenmaal gelukkiger dan iemand met een slechte relatie." door Wilma de Cort van datingsites op internet een op doffer gekregen. Maar volgens Pijn- aker zitten ze weer in de lift. „Als reactie op de vrijheid, openheid en losse omgang op internet. Daar hebben veel mensen genoeg van", zegt ze. „Op internet zie je tal van avonturiers die eigenlijk helemaal niet serieus naar een partner zoeken. Dat kun je niet zeggen van degenen die zich inschrijven bij een relatiebe middelingsbureau. Daarvoor kost het teveel." De functie van wat eerst een huwe lijks- en later contactadvertentie heette, is overgenomen door dating sites op internet. Niks geen anonie me papieren advertenties, maar complete persoonlijkheidsprofielen met foto erbij en alle wetenswaar digheden over hobby's, werk en sek suele wensen. Kranten hebben het aantal contactannonces fors zien slinken. De grootste datingsite, Onehello, heeft meer dan vierhonderdduizend ingeschrevenen. Chat-fanaten bren gen avond na avond op dergelijke internetpagina's door. Ook het niet- virtuele uitgaansleven van de single is ingrijpend veranderd. Ze zijn er nog steeds, de dansavonden voor al leenstaanden in ietwat afgelegen pa rochie- of cafézalen. Meer eigentijds zijn 'swingavonden met muziek uit de jaren zeventig en tachtig'. Het woord 'alleenstaanden' valt ner gens, maar in de praktijk wemelt het er van. Er zijn tal van kookclubs voor alleenstaanden, wandelclubs, eet- clubs, maandelijkse borrelavonden, weekendtrips in de Ardennen, geor ganiseerde zondagse ontmoetingen. Populair is het speeddaten waarbij in een etablissement in hoog tempo (drie minuten per persoon) een reeks kandidaten kan worden ge keurd. Versiert rucs Datingcoach Wiersma duikt desge wenst zelf met haar cliënten het café in. Om te oefenen in versiertrucs. „Flirten zit in gebaren. Een korte blik is belangstelling, een langere blik sensueel. Een langere blik terwijl je met je hand door je haar strijkt, kan meteen effect hebben." Het is een communicatiespel, zegt ze, waar ze in zuidelijke landen 'smeuïger' mee omgaan dan hier. „Een sprankelend gesprek, beetje uitdagen. Flirten is bewustwording: wat straal je uit, wat straalt die ander uit en hoe beïn vloed je dat." Wie er handigheid in krijgt, voelt zich steeds losser. Wiersma: „Dik wijls gaat het eerst als volgt. We zit ten aan de bar en dan vraag ik: zie je iemand die je leuk vindt? 'Nee'. Oké, dan gaan we naar de volgende tent. En? Zie je een leuk iemand? 'Nee'. Dan kom ik in het verweer: 'Dat lijkt me sterk. Hier zitten in ieder geval leeftijdgenoten. Kies dan de leukste.' Want als coach moet ik natuurlijk wel stimuleren. Het smoezenboek is dik. Anders denkt zo'n cliënt: ik ga lekker met die coach achter een biertje keuvelen." Tot enkele decennia geleden stond de alleenstaande te boek als contact gestoord of in ieder geval zielig. Of het nu ging om een toegewijde ver pleegkundige of devote missionaris, Als ze een single in het nieuw wil steken, gaat ze eerst in haar eentje 'voorwinkelen'. Dan struint ze winkels af op zoek naar een nieuwe garderobe voor haar cliënt. „Veel alleenstaanden willen zich eigenlijk wel eens anders kleden. Eleganter, bijvoorbeeld, maar ze durven niet. Ik probeer ze uit hun vierkant je te krijgen." Datingcoach Mi rjam Wiersma heeft van singles haar inkomsten bron gemaakt. Ze geeft alleen staanden kle dingadvies en tips om een partner aan de haak te slaan. Daar heeft de koopkrachtige single best wat voor over. Afhanke lijk van zijn budget, winkelt ze bij C &A of Bijenkorf. Wiersma heeft ver legen klanten, maar ook mensen die helemaal niet op hun mondje zijn gevallen. Ze kunnen alleen niet flir ten. Neem het outgoing type, zoals ze het noemt. Hij gaat er op uit, maakt veel grappen, makkelijke prater, lijkt in alles in het leven geslaagd, maar een vrouw versieren, ho maar. Na de eerste afspraak houden gegadigden het voor gezien. Wiersma: „Zo'n man is op zich leuk. Hij moet alleen beseffen dat hij niet uit de verf komt als hij de hele avond, uit onzeker heid, opschept over zijn wapenfei ten. Zo moeten vrouwen boven de 35 ook beslist niet gelijk over hun kinderen beginnen. Schrikt af." Haalden alleenstaanden vroeger tips uit een tijdschrift, nu huren ze een persoonlijk consulent in, zegt secre taris I. Pijnaker van GRC, de belan genvereniging voor relatiebemidde ling. „Eerst waren de adviezen vrij blijvend, nu wordt er geld aan ver diend." Het GRC is een koepel voor relatiebemiddelingsbureaus. Die hebben door de enorme opkomst ZATERDAG 14 FEBRUARI 2004 Foto: GPD/Cees Mooij niemand die er een aandoenlijke le vensstijl a la Bridget Jones of het vrij gevochten zoekwerk van Sex and the City in zag. Een alleenstaande heette toen vrijgezel of oude vrijster. Dat werd alleenstaande, vervolgens al- leengaande en nu heten ze singles. Van overblijvertjes transformeerden ze naar zelfverzekerde 'wannabe's'. Toch zijn singles door de bank geno men nog altijd ongelukkiger dan ge huwden, stelt socioloog R. Veenho- ven die er onderzoek naar heeft ge daan. „Mensen zijn paardieren. Het zit in de natuur van het beestje om in koppels te leven." Een partner heeft gunstige bijwerkingen. „Paren letten op elkaar, of de ander bijvoor beeld zijn tanden wel goed poetst en of hij goed eet. Ook op eikaars psy chische hygiëne wordt gelet. Als één van de twee doordraaft, krijgt hij ru zie met de ander. Ze hebben een corrigerend effect op elkaar." Volgens M. Janssen, organisator van een driedaagse singlebeurs in Utrecht, hebben veel singles diverse verhoudingen achter elkaar. „Het is een hype om van de ene naar de an dere relatie te gaan en tussendoor alleen te zijn." Singles willen de room en niet de melk, stelt Janssen. „De wereld ligt binnen handbereik. Daardoor hebben we steeds meer keuze en dat maakt de single kri tisch." L. Uiterwijk is organisator van Va kantie Anders. Op een camping in het Belgische St. Vith kunnen singles 's ochtends meedoen aan een cur sus, zoals schilderen, masseren of yoga, en 's middags zijn er work shops. Als zijn gasten aankomen, uitpakken en zich installeren, is het even wennen. De eerste avond al, stelt Uiterwijk, breekt het ijs. „Er ontstaat hier veel", zegt hij. „Of het ook duurzame relaties zijn, weet ik niet." Mensen zijn tegenwoordig angstiger om zich te binden, meent Uiterwijk. „Vroeger, als je een partner had, moest je het er gewoon mee doen. In deze tijd van verzelfstandiging, vrij heid en individualisering is daarvan geen sprake meer. Ik sluit niet uit dat we van lieverlee weer de andere kant op gaan; dat mensen bereid zijn tot compromissen, ook al is de ander niet perfect." Alle leeftijdscategorieën vullen het groeiende legioen alleenstaanden aan. Door de vergrijzing zijn er meer alleenstaande ouderen, vooral vrou wen. Zij kiezen steeds vaker voor een lat-relatie. „In de categorie middel bare leeftijd vind je de gescheiden mensen", zegt socioloog A. de Graaf van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, „maar ook degenen die heb ben samengewoond. Samenwonen den gaan eerder uit elkaar dan ge trouwde stellen." Scharrelen Jongeren doen eveneens een duit in het zakje. Gezinsvorming? Daar den ken ze pas aan als ze eind twintig, begin dertig zijn. „Er wordt langer gestudeerd en langer gescharreld", zegt socioloog Veenhoven. Veel jon geren doen er langer over een ge schikte partner te vinden, consta teert hij. „Dat komt doordat ze een partner moeten selecteren op psy chologische kwaliteiten. Het is niet eenvoudig te zien of iemand behalve aardig ook redelijk is." Toch is dat een voorwaarde. Want er moet tegenwoordig in een relatie veel worden besproken en onder handeld. Veenhoven: „Vroeger koos een boerenzoon een boerenvrouw omdat ze goed kon werken en een leuke erfenis had, maar niet voor een diep gesprek op de bank. Als het een slecht huwelijk was, bleven man en vrouw toch bij elkaar om het be drijf overeind te houden. Ze waren eikaars sociale verzekering." Voor een 'maatjesrelatie in een een gezinswoning' gaat die vlieger niet op. De relatie moet goed zijn. Is de liefde gedoofd? Dan is er ook geen reden meer om bij elkaar te blijven. Veenhoven: „Daarom is het ook wel goed voor een single om kritisch te zijn. Want hoe je het ook wendt of Illustratie: GPD/Sandra de Haan keert: een alleenstaande is nu een maal gelukkiger dan iemand met een slechte relatie." Dat bij de zoektocht ook naarstig op internet wordt geflirt, ligt volgens de socioloog voor de hand. „Internet is een grote vijver om in te vissen. Je krijgt er een goede voorselectie en het is een levendige markt. De drem pel is laag en informatie wordt heel direct uitgewisseld." Martine (46) uit Nieuwegein surft geregeld langs diverse datingsites. Ze is er de Ware Jacob nog niet tegen gekomen. „Dan leek een man gewel dig, ook aan de telefoon, maar als ik hem in levende lijve zag, kwam de kater. Als je iemand voor je hebt, krijg je informatie via al je zintuigen. Hoe hij praat, kijkt, zich kleedt, mikt, gebaart. Uren mailen, chatten en bellen geven geen betrouwbaar beeld. Pas als hij tegenover je zit, Ik ben Gea (36), weet je wat voor vlees je in de kuip hebt." Ondanks haar twijfels, struint ze voortdurend internet af op zoek naar nieuwe datingsites of andere initia tieven voor singles. Jansen van de singlebeurs: „Het is eigenlijk te gek voor woorden dat er met zoveel sin gles nog steeds geen bond voor sin gles is die een overzicht heeft van wat er speelt. Alleenstaanden moe ten nu alles zelf uitzoeken." Dat steeds meer zakenlieden brood zien in alleenstaanden, ziet hij als een zegen. „Toch merk ik met het opzetten van de singlebeurs dat ze enige schroom moeten overwinnen. Veel ondernemers kunnen zich niet identificeren met singles, want de meeste zijn zelf getrouwd. Eigenlijk staan ze liever op de huishoudbeurs of tuinbeurs. Dat snappen ze toch wel beter." ka ook was, de studenten laten zich er niet door afschrikken. „Ik heb er één telefoontje van een student over gehad. De rest gaat on verdroten verder. Het zijn meer hun ouders die ervan overtuigd moeten worden dat het veilig genoeg is om af te reizen. Die bellen je als er SARS uitbreekt. Ze vinden het onver antwoord. Wij proberen ze duidelijk te ma ken dat we niet zomaar iemand laten gaan en dat we de veiligheidssituatie permanent in de gaten houden", zegt Maathuis. Bij de christelijke hulpverleningsorganisatie Livingstone melden zich jaarlijks 600 jonge ren voor een werkvakantie naar Latijns- Amerika, Afrika of Azië. Daarnaast worden ruim veertig vrijwilligers voor een langere periode uitgezonden. „Een verdubbeling vergeleken met vier tot vijf jaar geleden", zegt woordvoerder Irma Roest. Volgens haar beseffen velen vaak niet waar ze terecht komen. „Ze kijken erg makkelijk aan tegen veiligheid. Veel jongeren denken dat ze al het nodige weten, omdat op inter net een enorme hoeveelheid informatie over een land is te vinden. Ze hebben onvoldoen de in de gaten hoe groot de culturele kloof is tussen hier en daar. Daarom is de verplichte training heel hard nodig, hoewel ze dat zelf niet vinden." Ondanks een gedegen voorbereiding ziet Roest dat het op werkvakantie nogal eens bijna mis gaat. „Onze leiding ter plekke heeft veel moeite om alle deelnemers zich aan de regels te laten houden. Die zien een zielig jongetje uit een sloppenwijk aan de poort staan en denken dat ze wel in htm eentje naar buiten kunnen. Maar dat kan dus niet. Laatst hadden we een paar deelnemers die middenin de sloppenwijken van Belo Hori- zonte 's nachts buiten wilden slapen. Dat is echt onverantwoord! Onze leiding moest be hoorlijk oorlog maken om ze daarvan te overtuigen. Nee. er is nog nooit iets ernstigs gebeurd. Wel hebben we eens jongeren eer der op het vliegtuig moeten zetten naar huis. In hun eigen belang." Werken in de sloppenwijken van Brazilië. Stagelopen in de jungle op de Filippijnen. Onder jongeren is het populairder dan ooit. Hoe exotischer de bestemming, hoe mooier. Maar zijn ze zich voldoende bewust van de risico's? En heeft de moord op studente Marleen Konings in Zuid-Afrika daar iets aan veranderd? door Marco Krijnsen Niet alleen reizen. Geen vreemde mensen meenemen. Niet zomaar gaan liften. Het zijn waarschuwingen die elke student meekrijgt voor uitzending naar Zuid-Afrika. Ook Patri cia van der Beek (22), vijfdejaars bij de oplei ding Toegepaste Communicatiewetenschap pen van de Universiteit Twente. Ze verbleef van juni tot december in het land. Maar een maal ter plekke verloor ze de gevaren nogal eens uit het oog. „Ik had waarschijnlijk het zelfde gedaan als Marleen." Marleen Konings (24), studente van de Saxion Hogeschool Enschede, ging na haar stage in Zuid-Afrika alleen op vakantie in het land. Ze pikte in haar gehuurde auto een lif ter op. Een aardige en op het eerste gezicht betrouwbare man. Ze vergiste zich. De pas sagier bleek een moordenaar. Marleen werd doodgeschoten en pas na een lange zoek tocht van familie en politie gevonden. Patricia van der Beek was geschokt toen ze over het lot van Marleen hoorde. Want had zij niet in dezelfde omstandigheden gezeten? „Ik kan me haar situatie heel goed voorstel len. Je zit daar in een andere sfeer. Op reis Leden van het forensisch team van de Zuid-Afrikaanse politie inspecteren de plek waar het li chaam van Marleen Konings werd gevonden. Foto: AP/Obed Silwa ben je spontaner dan normaal. Als ik alleen was en ik zou iemand vertrouwen, dan had ik hem meegenomen. Ondanks alle waar schuwingen vooraf. Het is altijd leuker om met z'n tweeën te reizen dan in je eentje. Patricia verbleef vaak in de sloppenwijken van Zuid-Afrika. Namens de Belgische orga nisatie Bom in Africa bezocht ze kinderen die via een' soort Foster Parentsplan geadop teerd kunnen worden. Gevaarlijk werk? „Ik dacht eerst: shit! Best wel eng. Maar je raakt er aan gewend. Er ging bovendien telkens een vrouw van de organisatie mee. Ze had in de sloppenwijken veel aanzien, omdat ze helpt hun situatie te verbeteren." Toch was ze niet voorzichtig genoeg, vindt de Twentse studente nu zelf. „Op een gege ven moment heb ik samen met een andere Nederlandse staan liften. Vooraf weet je dat dat eigenlijk zo niet verstandig is. Maar ja, hoe gaat dat? Je mist de taxi en je zit daar opeens zonder vervoer. Zou ik het weer doen? Nee. Nu ik weet hoe het kan aflopen, bedenk ik me wel drie keer." Steeds meer jongeren kiezen voor een stage plek ver weg. De Universiteit Twente bege leidt jaarlijks zo'n 120 studenten in den vreemde. Tien jaar geleden was dat slechts een handjevol. Een enorme stijging dus. En dat terwijl de financiële ondersteuning voor buitenlandse stages juist fors is verminderd. „Studenten zien het als een geweldige le venservaring", weet docent en stagebegelei der Stephan Maathuis. Het reisadvies van Buitenlandse Zaken is maatgevend. Daarna volgt een verplichte voorbereidingscursus. „We proberen stu denten op die manier bewust te maken van de omstandigheden waarin ze komen te ver keren. Hoe zit de maatschappij daar in el kaar? Wat zijn de consequenties van het wo nen in een ander land?" Desondanks blijkt achteraf dat het ook wel eens verkeerd had kunnen aflopen. Zo raak te een student eens onverwacht verzeild in een Zuid-Afrikaanse sloppenwijk. Een ander maakte angstige momenten mee in een Ka- meroense achterbuurt. Pas geleden hoorde Maathuis dat twee studenten in Indonesië hun auto total loss hadden gereden. „Wij raden altijd af om daar zelf te gaan rij den. Het verkeer is er een grote chaos. Als er wat gebeurt, dan ben jij als blanke wester ling de pisang. Toch zijn die jongens in een overmoedige bui achter het stuur gekropen. Het werd een bijna frontale botsing met een vrachtwagen. Gelukkig zijn ze er zonder kleerscheuren van afgekomen, maar het had veel slechter kunnen aflopen." De incidenten met eigen studenten en de moord op Marleen Konings hebben de uni versiteit aan het denken gezet. Maathuis: „We stellen in de voorbereiding nog niet de expliciete vraag of ze zich bewust zijn van de veiligheidsrisico's. Nu overwegen we dat wel te gaan doen. Het is toch verstandig om een lijstje met do's en don'ts mee te geven. Om duidelijk te maken welke plekken je op wel ke tijden beter kunt mijden." Hoe dramatisch de gebeurtenis in Zuid-Afri-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7