Playmobil-wereld: 1,7 miljard poppetjes ECONOMIE Aandelen bestaan, maar soms ook niet Tijdloos product bestaat 30 jaar to Parmalat, heeft jaar- II ,«n Samsung gaf oppositie Zuid-Korea 30 miljoen Stakingsoproep kleine winkeliers Avontuur in de ruimte Instabiel voorjaarsweer 'JJAF verhoogt productie weer atifndhoven - DAF Trucks in jndhoven verhoogt de pro- Z( uctie naar 125 trucks per dag. ,un at is nodig om te kunnen vol- Ck. oen aan de aanhoudend grote aag. Eerder verhoogde de achtwagenfabrikant de dage- kse productie al van 110 voer- e jgen eind vorig jaar naar 120. in^ m de groei te kunnen realise- neemt het bedrijf in Eind- >ven en het Belgische Wester- 115 extra mensen aan, boven h. ide eerder aangekondigde se. tbreiding met 75 werknemers, js.r steren kreeg de landmacht de rste van ruim 100 trekkers et opleggers, Batavia Stad ril uitbreiden zaterdag 14 februari 2004 vstai O* >rd) ril ki|ntraal meldpunt nfraude nodig 3 Zi Batavia Stad in Lely- id wil er 8000 tot 10.000 vier- nte meter winkelgebied bij- 1^, uwen. Projectontwikkelaar |2 ible International wil vooral e modemerken in de nieuwe ikels onderbrengen. Het nersfoortse bedrijf hoopt nog jaar met de bouw te begin- De factory outlet village, jjescentrum waar vooral dingfabrikanten hun voor- ir tste collecties verkopen, ma :nde zijn deuren in 2001. Er td destijds 40 miljoen euro 1^1 a ;eïnvesteerd. Vorig jaar trok centrum ruim 1,7 miljoen oekers. jjfl sterdam - Consumenten jrïy Eten problemen met pin den bij een centraal punt inen melden. Dat moet 24 per dag bereikbaar zijn om ierejtolen passen te blokkeren, is de aanbeveling van het ^schappelijk Overleg Beta- rkei sverkeer, overlegorgaan van keiiers, consumenten en ken, aan minister Zalm (fi- nir ciën). Het MOB onderzoekt logelijkheden voor zo'n n decentrale. Nu heeft elke knog zijn eigen alarmnum- iebi voor verloren of gestolen len. derli tnkermedicijn mal L J (h op de markt )3-< hington - Biotechnologie- ^un ijflmClone Systems heeft i VS alsnog toestemming regen om het medicijn Erbi- P >p de markt te brengen. Het g, lel bestrijdt vergevorderde a van darmkanker. Het e '%ijn speelt een bélangrijke mijl een spraakmakende one tszaak tegen de Ameri- lingase 'interieurkoningin' Mar- pi tewart. De van tv en boe- lekende Amerikaanse miptin opspraak omdat ze elen van het biotechbedrijf irkocht, vlak voordat de ers ïbesloot het op de markt gen van Erbitux te verbie- )at was een grote tegen- oor ImClone en leidde tot r koersdaling. Stewart riend met de oprichter Hopman van het bedrijf. €99|i lanceert otel] er-website hi - De Europese ruimte- prganisatie ESA heeft gis- ee1een website gepresen- ie' waarop belangstellenden teelijs kunnen nemen van de omstandigheden- en ver- buip ngen. Op de satelliet door Jeroen Segenhout rijswijk/strombeek-bever - Playmobil bestaat 30 jaar. Voor vele bedrijven aanleiding voor grote festiviteiten, maar de pro ducent van de plastic figuurtjes met de eeuwige glimlach houdt het liever op 'business as usual'. „Voor kinderen heeft het toch weinig te betekenen", aldus Maes, marketingmanager Bene lux. De moederonderneming van Playmobil, Geobra Brandstatter, leidt een anoniem bestaan in het Zuid-Duitse Zirndorf. Zelfs veel Duitsers weten niet dat het speelgoed uit hun land komt. Daar zal mogelijk iets aan ver anderen na alle aandacht van buitenaf voor het 30-jarige jubi leum. In het Duitse Speyer is sinds november een tentoon stelling aan de geschiedenis ge wijd en binnenkort verschijnt er ook een boek met alle we tenswaardigheden over de ei gen wereld die Playmobil heeft geschapen. Geobra, een samenvoeging van de eerste drie letters van de voornaam en de achternaam van oprichter Georg Brandstat ter, is al lang niet meer de klei ne onderneming die het ooit was. Onlangs meldde de beslo ten vennootschap toch wel met trots een recordomzet van 331,4 miljoen euro in 2003. Daarvan kwam 324 miljoen eu ro voor rekening van Playmobil. Hoeveel de Nederlandse markt opleverde, wil Playmobil Bene lux niet zeggen. Nederland is belangrijk geweest voor de ontwikkeling van het speelgoed. Er was amper be langstelling voor de drie eerste mannetjes die op 2 februari 1974 op de befaamde speel goedbeurs van Neurenberg voor het voetlicht traden. Dat veranderde plotseling aan het eind van de beurs, toen bij het inpakken van de spullen de in vloedrijke Nederlandse groot handel Otto Simon een order plaatste voor 100.000 poppe tjes. De eerste productie kon daarmee beginnen. Het aanbod van Playmobil- spullen is tegenwoordig over weldigend. Kinderen kunnen zelfs met het speelgoed fantase ren over een tocht naar sporen van dinosaurussen. De volwas senen van nu moesten het lan ge tijd doen met ridders, cow boys en indianen. De productie gaat gepaard met de grootste geheimhouding. In het kantoor in Zimdorf is het gedeelte waar nieuwe produc ten worden ontwikkeld alleen bereikbaar voor personeel met speciale pasjes. De Playmobil- productie heeft daarmee iets ongrijpbaars gekregen. De on derneming zelf zegt nu een ge voel van 'cult' rond haar speel goed te proeven. Daar wordt dit jaar op ingespeeld door klassie ke themasets met ridders en western-figuren met oorspron kelijke vormen en kleuren op de markt te brengen. „Voor ons is het jubileumjaar vooral nos talgie", zegt marketingmanager Maes. Wereldwijd is de omzet de afge lopen vier jaar met 50 procent gestegen. Daarmee bewandelt Playmobil een heel andere weg dan aartsrivaal Lego, die door een sterk ingezakte omzet zwaar in de problemen zit. „Le go heeft te veel artikelen op de markt gebracht die niets te ma ken hadden met het kleine steentje", aldus Maes. „Wij zijn ons blijven richten op de kleine poppetjes met een klassiek the ma. Bovendien is de doelgroep van Lego veel breder. Playmobil richt zich op kinderen van 3 tot 8 jaar. In de jaren erna stappen ze over op multimedia. Daar hebben alle speelgoedfabrikan ten mee te maken." Dat de Playmobil-wereld in middels is uitgebreid tot 1,7 miljard poppetjes, had 'uitvin der' Hans Beek waarschijnlijk niet durven dromen. Beek kreeg begin jaren zeventig van Geo bra de opdracht om klein plas tic speelgoed te ontwikkelen. Zijn werkgever haalde tot dan vooral de inkomsten uit de pro ductie van de hoelahoep en kunststoftractoren. Die werden te duur doordat de belangrijk ste grondstof, olie, sterk in prijs steeg door de politieke span ningen in het Midden-Oosten. Kleinere producten uit dezelfde hoeveelheid plastic werden een noodzaak. Het duurde wel drie jaar voor dat de poppetjes van Beek op de goedkeuring van zijn bazen konden rekenen. Geobra wilde eenvoudige figuren. Een neus was uit den boze, evenals be wegende knieën en ellebogen. Het moest vooral gaan om de verbeelding. Een bouwvakker, een indiaan en een ridder te paard waren daarom in eerste instantie voldoende. Pas twee jaar later volgde de eerste vrouw. Nog altijd kunnen kinderen vol op verhalen verzinnen bij de Playmobil-spullen, maar ze krijgen wel steeds meer hulp middelen aangedragen. De speelgoeddozen worden uitge breider en gedetailleerder. Vrouwelijke figuurtjes hebben zelfs borsten gekregen. Ook zijn er meer themasets op de markt gekomen. De dinosaurussen- collectie is daar een voorbeeld van. Toch is volgens Beek de kracht van Playmobil dat het tijdloze producten op de markt zet. Zijn favoriete 'speeltje' is het piratenschip, zo heeft hij in verscheidene interviews laten en zijn wolkenvelden bo- i landkaart van Europa te )e meteorologische infor- wordt voortdurend ver- I en is afkomstig van Eu- jt, de intergouvememen- ganisatie voor de exploi- 1 Europese satellieten. -baas Parmalat 2 Politici geld' j- De gewezen topman het Italiaanse zuivel- AF €.5 tot 2 miljoen euro be- pjan politici. Het geld was ^^el bestemd voor de beta- kantoorbenodigdhe- e Italiaanse krant L'Es- heeft dit gisteren gemeld. )R0gblad wist te putten uit relen van Faust0 T°nna- ex* leel directeur van Parma- uo ina zei al eerder dat Par- ew arenlang steekpennin- taalde aan politici en SDU rs. De naam van ex-mi- urgelVan landbouw Alemanno en h»doken. Hij ontkent. vm!iekf usie nog drestr onderzocht va De Europese Com- it de voorgenomen -)p pen de muziekdivisies jJapanse Sony en het 3S 6 Bertelsmann nauwkeu- 029faier de loep nemen. Een ,ig onderzoek van een vragen opgeroe- eek: TUssel maakt zich zorgen 043 dominante positie op ed van opgenomen De commissie wil ook ;en nagaan voor de tv- in van Bertelsmann en iare muziekspelers Na Universal zou de n 04$ muziekonderneming ld ontstaan. helft van wat de oppositiepartij GNP illegaal wist binnen te ha len. De partij kreeg ook geld van SK, LG en Hyundai Motor. Samsung wilde gisteren niet reageren op de beschuldiging. De verkiezingen leverden een nipte overwinning op voor Roh Moo-hyun. Ook in zijn verkie- zingskas bleek geld te zitten van het bedrijfsleven, maar lang niet zoveel als bij de GNP. Toch zijn al zes mensen uit het presi dentiële kamp aangeklaagd. Ook twee fondsenwervers van de oppositie zitten vast. seoul/afp - Het Zuid-Koreaanse Samsung heeft in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van 2002 de conservatieve op positie 30 miljoen dollar ge schonken. Dat blijkt uit onder zoek naar de illegale financie ring van verkiezingscampagnes. Het onderzoek begon vorig jaar toen bleek dat het Zuid-Kore- aanse conglomeraat SK bij een boekhoudschandaal was be trokken. Diverse bedrijven ble ken toen illegaal de kassen van politieke partijen te spekken. De 30 miljoen is ongeveer de bremen - Spanning en sensatie, belooft het deze week geopende Space Center in het Duitse Bre men. Dit grootste indoor avonturenpark van Euro pa herbergt heel veel ruimtetechnologie. Er kun nen ruimtereizen worden gemaakt in een 500 me ter lange achtbaan en de bezoeker komt er buiten aardse wezens tegen, zoals de Borg van de sf-tele- visieserie Voyager. Foto: EPA/lngo Wagner rotterdam/anp - Kleine winke liers moeten hun stem laten horen tegen de prijzenoorlog. Desnoods sluiten ze uit protest enkele uren de winkel of han gen biljetten voor de ramen. Dat heeft C. van Vuren, mana ger voor de ruim 50 F&S-win- kels in het land, gisteren ge zegd. Deze kleine ondernemers met vaak allochtone achter grond staat het water langza merhand tot de lippen, weet Van Vuren. „Dalende omzet en de lagere opbrengsten zorgen er ook voor dat de bank de duimschroeven aandraait. Kredieten zijn voor Beleggen kan zuur zijn. Heel erg zuur zelfs. Een lezer van deze rubriek in Zand- voort schrijft daarover. Hij werd getroffen door het begrip 'bewaarloon' in een van de vorige afleveringen. Dat zijn kosten die de bank in rekening brengt voor het aan- houden van de effecten van klanten. Meestal wordt het bewaarloon jaarlijks van het banksaldo afgetrokken. De lezer: „Nu las ik in uw stukje: '...be waarloon nog buiten beschouwing gela ten'. En ik werd gelijk weer vals." Dat is niet onbegrijpelijk. De betreffende lezer heeft namelijk vervelende beleggingser varingen. Hij is een van de gedupeerden van de beursgang van World Online, de geldmachine van Nina Brink. Bij de introductie van het aandeel World Online werd hem, naar eigen zeggen, door zijn bank, ABN Amro, geadviseerd om in te schrijven. Tot twee keer toe zelfs. Uiteindelijk werden hem 263 aan delen toebedeeld. „Omdat ik zo'n trouw lid/abonnee van World Online was." En toen begon de ellende. Bij die intro ductie, in maart 2000, was de waarde van het aandeel 43 euro. Die liep snel op naar 50 euro om vervolgens - zoals be kend - in een vrije val te belanden. Het luchtkas teel noteerde uiteindelijk aan het einde van dat jaar rond 10 euro, nog geen kwart van de introductie- koers. Inmiddels is het bedrijf overgenomen door het Italiaanse Tiscali en zijn de aandelen tegen die van dat bedrijf omgeruild. Maar de lezer uit Zand- voort beleeft er nog steeds geen plezier aan. „Ik ben bereid om ze in te ruilen tegen aandelen Russische Staatsspoorwegen uit 1917. Daar staan in elk ge val nog mooie gekleurde plaatjes op." Wat hem vooral steekt, is niet alleen de aanzienlijke waardedaling van de aan delen, maar dat hij ze heeft gekocht na een uiteindelijk slecht gebleken advies van de bank, „die er niettemin tot in lengte van jaren middels het bewaarloon aan verdient. Mijn buurvrouw wil ze ook wel bewaren. Voor niets. Of kan en mag ik dat zelf doen?" Om die vraag maar meteen te beant- EIGEN BEURS Hans Sonders woorden: neen, dat kan niet. In verreweg de mees te gevallen dan. Want be halve uitzonderingen als het aandeel van voetbal club Ajax, bestaan aande len slechts 'virtueel'. Ze zijn niet tastbaar. Je kunt ze dus ook niet mee naar huis nemen en daar bewa ren. Aandelen staan alleen maar geregistreerd. Ze zijn er wel, maar toch ook weer niet. .Hoewel de bank wel het bewaarloon in rekening brengt, beheert zij de aan delen niet. Dat doe het Ne derlands Centraal Instituut Giraal Effectenverkeer (Ne cigef). „En dat is maar goed ook", weet Seger Pijnenburg van de Autoriteit Fi nanciële Markten. Dit instituut houdt de financiële instellingen in de gaten. Want wat kan er gebeuren als de buur vrouw van onze briefschrijver daadwer kelijk de onfortuinlijke World Online aandelen onder haar hoede neemt? Stel, de briefschrijver komt onder de bus. Wie kan de aandelen dan opeisen? Er staat nergens geregistreerd dat ze aan de na- BEURS IN ZICHT allochtone ondernemers toch al moeilijk te krijgen, laat staan in deze situatie." Bovendien ver scherpen grossiers en leveran ciers hun voorwaarden en wei geren ze late betalingen. Het Vakcentrum Levensmidde len, waarbij 2000 van de 5000 supermarkten zijn aangesloten, meldde donderdag dat veel winkeliers personeel ontslaan en vrezen voor het voortbe staan. Van Vuren: „De overheid laat het maar gebeuren. Je zou verwachten dat ook de lokale overheid een poot zou uitste ken. Het gaat vaak om de leef baarheid van oude wijken." bestaanden van de briefschrijver toebe horen en dat de buurvrouw ze heeft. Of als er brand uitbreekt en de effecten in as veranderen, bijna net als met de waarde van de aandelen World Online gebeurde? Dan zijn ze verdwenen. Tegen dit onheil is de aandeelhouder beschermd. Maar, ...niets voor niets. De Necigef brengt hiervoor aan de bank kosten in rekening die deze op haar beurt bij de klant als bewaarloon van het saldo aftrekt. Daarvoor zijn de aandelen bij de Necigef wel in goede handen. „Zelfs de bank kan er niet aankomen", zegt Pijnenburg. „Dat kan alleen maar als ze een aan- of verkoopopdracht van de klant hebben. Ook als de bank failliet gaat, blijven de aandelen gewoon voor de rechthebben de beschikbaar." Het bewaarloon is overigens niet bij alle banken gelijk. De rekening van Necigef wordt meestal niet één-op-één doorbe rekend. Het loont dan ook de moeite om bij verschillende banken te informeren wat zij voor het aanhouden van effecten in rekening brengen. De briefschrijver uit Zandvoort is hier mee niet geholpen. Hem resten slechts twee dingen: of een andere bank in de arm nemen, of de aandelen verkopen. Er zijn een paar opmerkelijke dingen aan de hand in beleg- gingsland. Het lijkt erop dat we aan het begin staan van econo misch herstel, na de zwaarste recessie van de laatste tiental len jaren. Economieën kunnen kennelijk niet ongelimiteerd doorgroeien. Van tijd tot tijd treden er haperingen op, soms zelfs ernstige verstoringen. Je went eraan, je leert ermee om gaan, misschien reken je er zelfs wel een beetje op. Na de oververhitting volgt de afkoe ling. De rente daalt, de broekriem wordt aangehaald, bedrijven reorga niseren, de werk loosheid neemt toe. En na een tijd je wakkert het vuurtje welhaast als vanzelf weer aan. De rente is dan immers laag, prijzen zijn ge daald, onderne mingen en overhe den hervatten hun investeringen, de groothandel legt voorraden aan en de consument koopt de nieuwe snufjes. De cy clus van economische expansie begint opnieuw. Zoals het voorjaar volgt op de winter, zo volgt herstel op te ruggang. Maar deze keer is het niet een gewoon herstel. Hoe is het mogelijk dat de Ame rikaanse economie in het twee de halfjaar van 2003 met maar liefst 6 procent op jaarbasis is gegroeid zonder een noemens waardig herstel van de werkge legenheid? Hoe is het mogelijk dat bij een zo hoog economisch groeitempo de rentestand rond het laagste niveau van de laat ste 40 jaar kan blijven hangen? Hoe is het mogelijk dat de Ame rikaanse economie zo snel groeit en tegelijkertijd de Ame rikaanse dollar in elkaar ploft? Allemaal ontwikkelingen die, zo op het eerste gezicht, niet lo gisch bij elkaar passen. Zoals het voorjaarsweer niet al tijd stabiel is, zo lijkt het econo mische herstel deze keer niet stabiel. De winter werkt nog door. De last van het verleden is nog niet voldoende afgeschud. De late jaren '90 werden geken merkt door economische tro penkolder: hyperactiviteit, overinvesteringen, enorme schuldenopbouw en een onge breideld optimisme. De kou viel plotseling binnen. De klap kwam hard aan. Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Ha'arlem De nieuwe situatie leek in een aantal opzichten ongemakkelijk veel op die van de jaren '30. Da lende prijzen, oplopende werk loosheid, overcapaciteit in de productieketens. En reusachti ge vermogensverliezen bij de kapitaalverschaffers. De Am sterdamse beursindex daalde in minder dan drie jaar tijd met bijna 70 procent. Daar horen twee woorden bij. Ongekend. En boekdelen. Als u begrijpt wat ik bedoel. Nu de extreem lage rente en de belastingverlagingen in Ameri ka en Duitsland tegenwicht bie den, lijkt het tij op nieuw gekeerd. De OESO en het IMF zijn optimistischer geworden, ook de Nederlandse eco nomie groeit weer, en het bedrijfsle ven toont een sterk winstherstel. De vraag is echter of de groei voldoende zal aanslaan. Fis cale stimulansen zijn eindig en de mogelijkheden voor verdere rente dalingen zijn bijna op. De economie zou nu vol doende eigen dynamiek moe ten ontwikkelen om, gelijk Ba ron Von Münchhausen, zichzelf aan de haren uit het moeras omhoog te trekken. Een toenemend aantal econo men heeft er wel vertrouwen in. Maar sommige van hun vak broeders zijn juist uitgesproken pessimistisch. Zij wijzen op de lage bezettingsgraad in de in dustrie: op de sterk opgelopen pensioenlasten: op Japan jaren '90; op de structurele dreiging van terrorisme; op deflatiege- vaar; op de sterke dollardaling; op de uitbesteding van produc tie naar landen als China en In dia; en ga zo maar door. Welke van de twee kampen ge lijk zal krijgen, zullen we maar afwachten. Als de meest geleer de koppen elkaar in de haren vliegen, kan de leek beter een andere kant opkijken. Wel is een ervaringsgegeven uit het verleden interessant, namelijk dat beurzen het vaak het beste doen als de meningen tegenge steld zijn. Als iedereen het weer met elkaar eens is, moet je pas echt oppassen. Maar door al die onzekerheden en nare ervaringen uit het re cente verleden is één advies toch wel op zijn plaats: ga niet zonder jas naar buiten. Het weer kan zo maar weer om slaan. In 1974 was er weinig belangstel ling voor de eerste drie Playmo- bil-poppetjes, totdat dat Neder landse groothandel Otto Simon er 100.000 bestelde. Foto's: ANP/Robert vos weten. Becks tijd bij Playmobil is in middels voorbij. Hij ging in 1999 op 70-jarige leeftijd met pensioen. In Duitsland is hij voor degenen die de geschiede nis van Playmobil kennen een grootheid. Een uiting daarvan was te zien tijdens de wereld tentoonstelling in Hannover in 2000. Daar stond een stand beeld van Beek. Playmobil past in het succesverhaal van 'made in Germany". Dat de productie van de poppetjes zich in Malta concentreert doet daar weinig aan af.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7