L Toenadering in kwestie Cyprus BUITENLAND Bardot en Le Pen vervolgd wegens rassenhaat Rybkin-soap neemt groteske vormen aan" Aartsvijanden praten over hereniging van hun eiland Winterweer Zuid-Europa eist hoge tol in Bosporus Steun voor 'Wacko Jacko' Siciliaans gehucht brandt door Tijger bezwijkt aan vogelgriep Vrouw rijdt neushoorn dood VN-gezant waarschuwt Irak voor burgeroorlog 'Kerry is rokkenjager en deed het met stagiaire' Russische presidentskandiaat: 'Ik werd gedrogeerd en ontvoerd' feel olievogels ■an Duitse kust zaterdag 14 FEBRUARI 2004 iel- Op de Duitse Noordzee landen zijn de afgelopen we en ruim 1600 met olie be- meurde vogels gevonden. Ze er 350 dieren zijn overleden, oor de Noord-Duitse kust be vindt zich een grote olievlek, ie waarschijnlijk afkomstig is it Rusland of een van de Balti- ;he staten. Verscheidene landen aan de Duitse Noord- jkust zijn de afgelopen we- i ten met olie besmeurd. pponen in race oor post Prodi UBUN - De voormalige sociaal- jmocratische premier van nland, Paavo Lipponen, is in race voor de functie van orzitter van de Europese immissie. Dat heeft de Ierse L p emier Ahern gisteren gezegd, rland is momenteel EU-voor ter. Volgens Ahern zouden de staten moeite hebben met de -feige andere bekende kandi- voor de prestigieuze baan, eurocommissaris Hij zou een iets te ^Kkse koers willen varen, sug- jjBeerde Ahern. Prodi treedt in ^Tvember af. oman Herzog ernstig ziek mburg - De voormalige litse president Roman Her- (69) is ernstig ziek opgeno- n in een ziekenhuis in Ham- rg. Herzog werd donderdag- Dnd met acute buikklachten ;enomen en is enkele uren r geopereerd. Volgens het tenhuis is de toestand van voormalige staatshoofd in- Idels bevredigend. Herzog t onder meer aan een hart aai. Waaraan hij is geope- rd is niet bekendgemaakt, rzog was president van 1994 1999. idan: hulp mag tar Darfur rtoum - De regering van an heeft beloofd humani- corridors te openen naar irovincie Darfur, waar meer 600.000 mensen op de :ht zijn voor geweld. Sinds ember waren grote delen de provincie verboden ge- voor hulpverleners. In ür is een opstand gaande le regering probeert neer te Vluchtelingen uit het ge zeggen dat de regering het er evenzeer op burgers t gemunt. De regering zou uit zijn de niet-Arabische liking te verdrijven. De re- ïg verdedigde de afsluiting Darfur door te wijzen op de iilige situatie. aanse politie 15 ton coke iid - De Spaanse Guardia 'heeft op een visserboot in intische Oceaan donder- totaal 5 ton cocaïne ge in. De zeven opvarenden schip, allen Colombia- irden gearresteerd, aldus tnse autoriteiten giste- Jog eens vijf Spanjaarden n inwoner van de Domini- ;e Republiek werden giste- pgepakt op verdenking etrokkenheid bij de drugs- el. De straatwaarde van de ivende middelen, die in tcht van de linkse Colom- ise rebellengroep FARC ijn vervoerd, is niet be- ;emaakt. 40 wil aanpak lamsterfte vt - De Wereldgezond- fcrganisatie WHO wil dat tngen in ontwikkelingslan- Ji hulporganisaties meer Icht gaan besteden aan ysterfte. Jaarlijks overlijdt ®lf miljoen vrouwen in het jibed. In Afrika heeft een I een kans van 1 op 16 dat Izwangerschap niet over- i het Westen is die kans 1 0. De WHO wil de zorg oeders integreren in nma's die grote aan rijgen, zoals die tegen malaria. er Tsjetsjenië I bom gedood IDe voormalige Tsje- e president Jandarbij ev ren in Qatar met een idood. Zijn 13-jarige lakte gewond. De twee i juist het vrijdaggebed joond. Volgens de VN had jbijev banden met het ter- jtwerk al-Qaeda. Hij zou Sin zijn geweest achter de ig van bezoekers van een 1 in Moskou. Bij de be- g van het theater kwa- f9 gegijzelden, onder wie jderlandse vrouw, en ^Tsjetsjeense terroristen I leven. Jandarbijevwas I korte tijd president als ger van de vermoorde ense leider Doedajev. 'luchtte in 1999 zijn 6n de Russen de opstan- ^lrepubliek binnenvie- to de tweede Tsjetsjeen- t)g ontketenden. parijs/ap - Zij gaat te keer tegen de „islamisering van Frankrijk". Hij werpt een beeld op van een Frankrijk waarin 25 miljoen moslims het voor het zeggen heb ben. Zij fulmineert over vluchtelingen die „onze ker ken bestormen om ze in zwijnenstallen te veranderen en achter het altaar te schijten." Hij raadt de Fransen in een interview met Le Monde aan met de blik omlaag gericht over straat te gaan, omdat wie een moslim in de ogen kijkt, een pak slaag kan verwachten. Zij is Brigitte Bardot (69), ooit filmster en de belicha ming van een vrije en moderne tijd, nu een mensen hatende dierenbeschermster. Hij is Jean-Marie Le Pen (75), de leider van het extreem-rechtse Nationaal Front. Beiden hadden zich vrijdag voor dezelfde rech ter in Parijs moeten verantwoorden voor aanstichting tot rassenhaat. De zaak tegen Bardot werd op het laat ste moment uitgesteld tot begin mei. Le Pen kwam ook niet opdagen. Hij stuurde zijn advocaat. De Franse Beweging tegen Racisme en voor Vriend schap tussen de Volkeren (MRAP) heeft aangifte ge daan tegen Bardot wegens haar boek Een schreeuw in de Stilte. Le Pen moet voorkomen dankzij de Liga voor de Rechten van de Mens, vanwege het interview met Le Monde. Het openbaar ministerie eiste gisteren twee maanden cel en achtduizend euro boete tegen Le Pen. Ook wil het OM dat hij een jaar lang geen kandidaat mag zijn voor een publieke functie. Van het boek van Bardot, een schotschrift tegen uit eenlopende verschijnselen als moderne kunst en ar chitectuur, milieuvervuiling, snelheidsbeperkingen op de autowegen en de Franse liefde voor afkortingen, zijn 275.000 exemplaren verkocht. BB kankert er op los, maar legt ook een vage nostalgie aan de dag naar een tijd „van menselijke maat, eenvoudig, betoverend, zonder geweld en pornografie en zonder consumptie tegen elke prijs". Behalve op moslims heeft Bardot het ook gemunt op homoseksuelen en gehandicapten. Haar boek hoort thuis in de propagandatraditie van het Derde Rijk, zegt de MRAP..Alleen dieren lijken verschoond te blijven van deze lawine van vuiligheid en haat." Bardot is in het verleden al driemaal veroor deeld wegens racistische uitlatingen, onder andere bij haar kruistocht tegen ritueel slachten. In de ogen van Bardot zijn er maar twee Franse politici die deugen: de een is de trotskiste Arlette Laguiller, de ander is Le Pen. Le Pen blijft „ondanks alle weerstand trouw aan zijn opvattingen". Net als Bardot is Le Pen meermalen met de rechtbank in aanraking geweest, in zijn geval wegens uitspraken tegen joden en buitenlan ders. Voor Le Pen behoort provoceren tot het politieke handwerk. Volgende maand hoopt hij bij de lokale ver kiezingen net zo'n aardbeving teweeg te brengen als twee jaar geleden bij de presidentsverkiezingen, toen hij de laatste ronde haalde. new york/ap-anp - De leiders van de Griekse en Turkse delen van Cyprus hebben gisteren be sloten de onderhandelingen over de hereniging van hun eiland te hervatten. Eind maart moet er een volledig akkoord zijn. De VN mikken op een een fede rale staat met een Grieks- en een Turks-Cypriotische deel staat die een grote mate van au tonomie houden. Secretaris-generaal Kofi Annan lanceerde zelf dit vredesplan in november 2002, en na drie da gen moeizaam onderhandelen onder zijn leiding op het VN- hoofdkantoor in New York heb ben de beide partijen de draad weer opgepakt waar die vorig jaar april knapte. Kofi Annan heeft haast: op 1 mei mei treedt Cyprus toe tot de Europese Unie. Als het eiland dan nog verdeeld is, komt alleen het Griekse zuiden in aanmerking voor EU-lidmaatschap, met alle voordelen van dien. Als de leiders van de beide de len van Cyprus, de Grieks-Cy priotische president Tassos Pa padopoulos en de Turks-Cy priotische leider Rauf Denkta- sh, het voor 22 maart niet eens zijn, dan gaan Turkije en Grie kenland zich ermee bemoeien. Als dat ook niets oplevert, legt VN-secretaris-generaal Kofi An nan zijn plan voor aan de be volking van beide eilanddelen. Annan is volgens zijn woord voerder blij met „de construc tieve geest en de politieke wil" van zowel Papadopoulos als Denktash. Turkije houdt het noorden van Cyprus sinds 1974 bezet. De in vasie was een reactie op een bloedige poging tot staatsgreep van voorstanders van aanslui ting bij Griekenland. Turks Noord-Cyprus ziet zichzelf als een zelfstandige staat, maar wordt alleen door Turkije er kend. Sinds die tijd bewaken VN-troepen de bestandslijn tussen de beide delen van het eiland. In 1983 werd de Turks- Cypriotische republiek uitge roepen, die alleen door Turkije wordt erkend. Oplossing van het conflict is niet alleen van belang voor de toetreding van Cyprus tot de EU op 1 mei, maar ook voor de mogelijke la tere toetreding van Turkije. Grote problemen zijn niet al leen de herverdeling van de be zittingen van Grieks- en Turks- Cyprioten. In het Turkse deel van het ei land zijn ook vele duizenden Turkse immigranten komen wonen, veelal uit het straatar me oosten van Turkije. istanbul/anp-afp-rtr-dpa - in het slechte winterweer van de afgelopen dagen in zuid-oost Europa is gisteren in de mon ding van de Bosporus een vrachtschip met man en muis vergaan. 21 Mensen, onder wie negentien Bulgaren, kwamen om. Turkije, Griekenland en Bulgarije worden geplaagd door stormen en zware sneeuwval die de scheep- en luchtvaart lamleggen. Ook het wegverkeer heeft veel overlast van de sneeuw en is op veel plaatsen onmogelijk geworden. Duizen den mensen zijn van de buiten wereld afgesloten door het win terse weer. Door het slechte weer liepen gisteren twee ande re vrachtschepen ten noorden van de Bosporus aan de grond. De Bosporus en de zuidelijker gelegen Dardanellen, de zee straten die de Zwarte Zee met de Egeïsche Zee verbinden, zijn voorlopig gesloten voor al het scheepsverkeer. Circa veertig olietankers liggen aan weerszij den voor anker. santa maria - Michael Jackson heeft nog altijd duizenden fans die heilig geloven in zijn onschuld. Gisteren, op de tweede dag van de hoorzittingen tegen de popster, heeft de rechter het proces uitge steld tot 2 april. De advocaten van Jackson hebben meer tijd nodig om het 500 pagina's tellende dossier te bestuderen. 'Wacko Jacko' wordt ervan verdacht dat hij een destijds 12-jarige jongen op zijn landgoed Neverland meerdere keren seksueel heeft misbruikt. Op een borgtocht van 3 miljoen dollar kwam hij vrij. Foto: EPA De Grieks-Cypriotische president Tassos Papadopoulos (links) en de Turks-Cypriotische leider Rauf Denk tash spraken drie dagen op het hoofdkwartier van de VN in New York. Voor het begin van de lente moe ten ze een akkoord hebben bereikt over de hereniging van hun eiland. Foto: EPA rome/gpd - De Siciliaanse autoriteiten hebben nog geen idee wat de oorzaak is van geheimzinnige branden in het gehucht Canneto di Caronia. De 39 inwoners van het door mysterieuze branden getroffen Siciliaanse plaatsje mochten gisteren weer naar hun huizen terug, nadat ze maandag na alweer een ge heimzinnige brand de opdracht tot evacuatie kregen. Sinds half januari werd het gehucht geteisterd door 'spontane bran den'; aanvankelijk alleen in tVs en huishoudelijke apparaten, later sloeg de vlam ook in tapijten, meubels en elektriciteitska bels. Justitie heeft een fiks aantal experts op het fenomeen af gestuurd. Eerder hadden zowel de spoorwegen (er loopt een spoorlijn vlak langs de huizen), de elektriciteitsmaatschappij en de universiteit van Messina de branden diepgaand onder zocht. Hun speurwerk had gisteren nog geen enkel resultaat opgeleverd. De bewoners begonnen aan satanische opzet te denken en huurden zelfs een duivelsuitdrijver in. Een priester riep de bescherming van de Heer in door de huizen te zege nen. Kennelijk heeft dat geholpen, want sinds maandag is er geen brand meer geweest. Of zou dat komen door de aanwe zigheid van vele binnen- en buitenlandse journalisten? chonburianp-rtr - Een tijger in een dierentuin in Thailand is aan de gevolgen van vogelgriep bezweken. Dat heeft de Thaise minister van Milieu Panyachat- raksa bekendgemaakt. Het is niet duidelijk of het roofdier was besmet met het H5N1-vi rus waardoor in Azië tot nu toe negentien mensen om het le ven zijn gekomen. Een andere besmette tijger is herstellende van de ziekte. Volgens de mi nister is de tijger op 27 januari overleden. Deskundigen zijn niet verbaasd over: zij wijzen erop dat het virus ook mensen kan infecteren. In Thailand heeft de vogelgriep tot nu toe vijf mensenlevens geëist en in Vietnam veertien. beaufort/ap - Een 28-jarige Amerikaanse heeft op een platte- landsweg in de staat South Carolina met haar auto een dwerg neushoorn doodgereden. Het dier bleek te zijn ontsnapt uit de privédierentuin van Joel Silver, de producent van de Matrix- films. Dwergneushoorns, van nature alleen te vinden in West- Afrika, zijn ongeveer een meter hoog en wegen een slordige tweehonderd kilo. De vrouw bleef desondanks ongedeerd. Haar auto liep lichte schade op. Hoe het dier heeft weten te ontsnappen is nog onduidelijk bagdad/ap - De speciale gezant van de Verenigde Naties voor Irak, Lakhdar Brahimi, heeft de Irakezen gisteren gewaar schuwd voor een burgeroorlog als zij proberen zonder onder ling overleg een formule te vin den voor de vestiging van een nieuwe soevereine regering. Brahimi zei op een persconfe rentie „erg optimistisch" te zijn over de bestuurlijke hervor ming en verzelfstandiging van Irak, maar ook dat er een reëel gevaar is voor een burgeroor log. „Ik heb een beroep gedaan op leden van de bestuursraad en op Irakezen in alle delen van het land om zich ervan bewust te zijn dat burgeroorlogen niet ontstaan doordat iemand be sluit 'vandaag begin ik een bur geroorlog'." Burgeroorlogen beginnen „omdat mensen roe keloos en zelfzuchtig zijn en meer aan zichzelf denken dan aan hun land", zei de Algerijnse diplomaat. Volgens Brahimi zijn er forse aanpassingen nodig van het Amerikaanse plan dat moet lei den tot de vestiging van een nieuwe, onafhankelijke Iraakse regering. De VN-gezant zegt dat het Amerikaanse voorstel om Asiel zwager Saddam Groot-Brittannië heeft een asielverzoek van een zwager van Saddam Hussein afge wezen. Ook het beroep is af gewezen. Dat heeft de Britse overheid gisteren bekendge maakt. De man, Emad Nou- res, is getrouwd met de zus van Samira Shahbandar, de tweede vrouw van Saddam. het nieuwe bestuur te laten kie zen door lokale raden op teveel verzet stuit bij de Irakezen om zonder verder overleg te wor den doorgevoerd. Brahimi zegt achter de eis van onder meer de sjiitische geestelijk leider Ali al- Husseini al-Sistani te staan om algemene verkiezingen te hou den, maar stelt dat het Ameri kaanse bezwaar dat daar te wei nig tijd voor is, ook hout snijdt. De Amerikanen willen zo snel mogelijk beginnen bevoegdhe den overdragen aan een nieuwe Iraakse regering en het leger ver voor de presidentsverkiezingen van november gedeeltelijk te rugtrekken. washington/anp-dpa - De strijd om het Witte Huis ver hardt zich in een rap tempo. Nu duidelijk lijkt dat John Kerry namens de Democraten in no vember zal aantreden tegen president Bush, poogt zowel de serieuze als de boulevardpers alle mogelijke 'dirt' over het le ven van Kerry boven tafel te krijgen. Sensatieblad National Enquire en het intemet-schandaalma- gazine Drudge Report (dat het Monica Lewinsky-verhaal openbaarde) hebben zich op Kerry gestort. Zij omschrijven hem als een vrouwenversierder, die zijn eerste echtgenote tot wanhoop dreef door onder meer een verhouding met een stagiaire. Ook het vermeende marihuanagebruik van de jonge Kerry is onderwerp van debat en spot. Volgens hoge partijfunctiona rissen bij de Republikeinen zijn leden van Democratische cam pagneteams volop in de weer om Bush een oor aan te naaien. Ze laten op internet berichten verspreiden over de weinig heldhaftige diensttijd van Bush en over het feit dat hij ooit zou hebben betaald voor een abor tus bij een ex-vriendin. Deze week verscheen er op in ternet een dertig jaar oude foto van de gedecoreerde Vietnam- held en later anti-oorlogsacti- vist Kerry tijdens een demon stratie in Washington. Op de fo to is ook Jane Fonda te zien, de actrice die in bepaalde conser vatieve kringen nog altijd geldt als een landverraadster door haar acties tegen de oorlog in Vietnam. De foto zou bedoeld zijn om Bush nog eens extra aan te prij zen als een president die zijn vaderland altijd heeft be schermd en nimmer heeft ver loochend. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het verhaal rond de vorige week kortstondig vermis te Russische presidentskandi daat Ivan Rybkin neemt steeds groteskere vormen aan. Op een persconferentie in Londen heeft hij een nieuwe verklaring voor zijn mysterieuze verdwij ning en terugkeer bekendge maakt. Rybkin vertelde dat hij in Kiev dagenlang werd gedro geerd door onbekende ontvoer ders. Eerder gaf hij twee andere verklaringen voor zijn verdwij ning. Volgens Rybkin werd hij vorige week benaderd door een verte genwoordiger van het Tsje tsjeense verzet. De man nodig de hem uit om in Kiev gesprek ken te voeren met de Tsje tsjeense rebellenleider Asian Maschadov over mogelijkheden om de oorlog in Tsjetsjenië te beëindigen. In Kiev bleek de uitnodiging een valstrik, aldus Rybkin. Na het eten van enkele boterhammen en het drinken van wat thee verloor de politi cus het bewustzijn. Vier dagen later kwam hij bij in een ander appartement. Rybkin moest vervolgens een video band bekijken met hemzelf in een compromitterende hoofd rol. De politicus zei niet wat er op de band te zien is, maar hij zou gemaakt zijn door 'perverse lieden'. Op die manier wilden de ontvoerders verhinderen dat Rybkin openheid van zaken zou geven. De presidentskandidaat weet niet wie achter het voorval schuil gaat. „Maar ik weet wel Ivan Rybkin. Foto: AP wie er van geprofiteerd heeft", aldus Rybkin. Daarmee doelde hij op de entourage rond presi dent Poetin. Rybldn wordt door alle verwikkelingen nauwelijks nog serieus genomen. Hij is de afgelopen dagen volledig bela chelijk gemaakt in de Russische media. Eén van zijn bijnamen luidt: Ivan de Onvindbare. Het is de vraag of de nieuwe verklaring veel mensen in Rus land zal overtuigen. Rybkin deed zijn verhaal in Londen in het bijzijn van zijn compagnon Boris Berezovksi, de naar Enge land gevluchte, schatrijke aarts vijand van president Poetin. Berezovski geldt in Rusland als een grootmeester van de poli tieke intrige. Hij wordt door het merendeel van de Russen ge wantrouwd. Rybkin wil vanuit Londen cam pagne blijven voeren voor het presidentschap. Voor de verkie zingen van 14 maart zal hij ze ker niet terugkeren naar Rus land. „Helaas is het in Rusland onmogelijk om de waarheid te zeggen", gaf Rybkin als verkla ring. De verdwijning van Rybkin was dagenlang voorpaginanieuws in Rusland. Toen de politicus dinsdag plotseling weer op dook verklaarde hij naar Kiev te zijn gegaan om samen met vrienden uit te rusten van de beslommeringen rond zijn campagne. Bij terugkeer in Moskou sugge reerde hij weer dat de geheime dienst FSB deels verantwoorde lijk was voor zijn verdwijning. In een warrig radiointerview verklaarde Ivan Rybkin toen dat hij vreesde voor zijn leven en dat hij daarom in Kiev was on dergedoken. Brigitte Bardot. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5