sprinters SERVICE Bulghur met pinda's Bewolkt 16 I I I I Dé oplossing voor uw zoektocht! Kruiswoordraadsel ZATERDAG 14 FEBRUARI 2OO4 CD VAN DE DAG Genre: reggae Bob Marley Feel Alright JAO/Universal 0602498134276 Bijna 23 jaar na zijn voortijdig overlijden is de betekenis van Bob Marley nog onverminderd groot, ook al hoor je momenteel meer dancehall in de ether dan bijvoorbeeld Marley's prachtige, eerste wereldwijd door het Island-label uitgegeven album Catch A Fire uit 1975. De muziek die Marley met zijn companen Bunny Wailer en Peter Tosh voordien op Jamaica vervaardigde voor JAD Records is goeddeels onbekend, tenzij je beschikt over de vinyluitgaven uit de import. Universal heeft met JAD Records een exclusief contract ge sloten, dat in maart de 3cd box Grooving Kingston 12 zal opleve ren. Die worp wordt voorafgegaan door Feel Alright met opnamen tussen 1967 en 1971. De curiositeitswaarde is groot, maar ook lief hebbers van het productiewerk van Lee Perry of Leslie Kong zullen moeite hebben met de gedateerde sounds (reverb, echo, strenge kanaalscheiding) en karige instrumentatie die dit album laat ho ren. Toch heeft de plaat zijn momenten: Caution (1969 met een aanstekelijk staccatogitaarloopje en Small Axe (1970) toont het be gin van Marleys engagement. BOEK VAN DE DAG Genre: roman Mark Verver Alle vrouwen van de wereld Uitg. De Geus Prijs: 17,90 In zijn pas verschenen debuutroman Alle vrouwen van de wereld beschrijft Mark Verver het denken en doen van een man die lijdt aan extreme seksverslaving. Met het boek heeft Verver een polder model van een American Psycho geschapen, zij het dat deze 'Dutch Psycho' behept is met een geweten. Volgens Verver staat de ik-figuur model voor de moderne mens die steeds vaker zijn ver slavingen niet kan onderdrukken - of het nu om seks, alcohol of iets anders gaat. Een oplossing voor dit steeds grotere probleem ligt volgens hem in het hervinden van wilskracht. „Het is eigenlijk net zo simpel als stoppen met roken", stelt hij in een interview: „Je steekt gewoon nooit meer een sigaret op, dat is alles. Je moet hard voor jezelf zijn." KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2-3 personen Oorspronkelijk vegetarisch ge recht met grutjes. Sinds de naam van tarwegrutjes bij ons in het vergeetboek is geraakt en die van bulghur er voor in de plaats is gekomen is de belangstelling er voor aanmerkelijk toegeno men. Bulghur wordt veel in het Midden-Oosten ge geten. Het recept van vandaag betreft een 'Indische' va riant. Bulghur moet altijd in koud water wor den gespoeld. Zie daarvoor ook de aanwijzingen op de verpakking. Ingrediënten 125-150 gram on gezouten pinda's; 4-6 bosuitjes, met veel fris groen; 11/2 theel. sambal oelek; 1 knoflookteentje, rag fijn gehakt; 250 gram bulghur, enkele malen gespoeld in ruim koud water; 2 1/2 eetl. (zon- nebloem)olie; zout; 2 theel. Indonesische soja saus (ketjap manis); 2 eie ren, hard gekookt, in partjes ge sneden; 2 tomaten, ontveld, in partjes gesneden; enkele toefjes verse koriander. Bereiding Verhit een droge koekenpan en laat de pinda's er, onder voort durend omschudden, heel licht in roosteren. Laat de pinda's na het roosteren, uitgespreid op een groot koud bord, afkoelen. Maak de bosuitjes schoon en snijd ze in uiterst smalle ringe tjes. Verhit een wok en laat de olie er even in rond walsen. Schep bosuitjes, sambal oelek en knoflook door de hete olie. Voeg onmiddellijk daarna de uitgelekte bulghur toe en schep alles enkele malen zo luchtig mogelijk om. Schenk er 41/2 dl ko kend water bij. Roer alles door en laat al les, met een deksel op de wok, 10-12 mi nuten (zie ook de aan wijzingen op de ver pakking) zachtjes koken. Schep alles van tijd tot tijd even om en voeg, indien nodig, nog enkele eet lepels kokend water toe. Breng het gerecht op smaak met wat zout en sojasaus. Presentatie Schep de bulghur in het midden op voor verwarmde borden. Strooi de geroosterde pinda's er over en schik de in partjes ge sneden eieren en toma- -w ten er rondom. Leg er hier en daar een toefje verse kori ander bij. Tip Vervang de geroosterde pinda's door kant-en-klaar gekochte se roendeng (geroosterde pinda's met kokos) uit de toko. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie Controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemmerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al bij Apeldoorn en Al bij Barneveld. Zondag: A2 bij Utrecht en A27 bij Utrecht. HET WEER door Jan Visser Het is dezer dagen een kwart eeuw geleden, 13-14 februari 1979, dat met name het noorden van het land geteisterd werd door een gigantische sneeuw storm. Tientallen plaatsen raakten volkomen geïso leerd, wegen, ja zelfs snelwegen moesten worden af gesloten en door een combinatie van ijzel, een oost- noordoosterstorm en sneeuw begaven hoogspan ningsmasten het. Voortgejaagd door een ijzige noordooster (-5 tot -8 graden) over bevroren alckers en velden werd de sneeuw in de buurt van obstakels opgestuwd in me tershoge duinen. Veel mensen wisten 's ochtends bij het wakker worden niet wat ze zagen. Door de enor me sneeuwduinen kon men de deur niet meer uit: onder meer in Uithuizermeeden waren soms alleen de schoorstenen nog te zien. De zware sneeuwstorm bereikt 14 februari aan het einde van de dag zijn hoogtepunt. Om 19 uur meldde Leeuwarden gemid deld windkracht 10 (zware storm) en dat uit het oostnoordoosten. In deze regio was de situatie minder ernstig want niet zoveel sneeuw en minder wind. Het duurde trouwens even voor het KNMI er zich van liet over tuigen dat het noordoosten van het land te maken had met een sneeuwstorm. Pas nadat de weerman nen Jan Pelleboer en Hans de Jong wereldkundig hadden gemaakt dat het noordoosten compleet was ingesneeuwd sloeg de stemming in de weerkamer om. Sneeuwstormen staan ons momenteel niet te wach ten maar er zijn aanwijzingen dat het kwik rond 20 februari in een winterse stemming raakt. Een nieuw hogedrukgebied, dat medio volgende week boven de Britse eilanden wordt opgetuigd, slaat een brug naar een hogedrukgebied ter hoogte van Nova Zembla. Voor ons betekent dat een noordoostenwind en in de nacht en ochtend enkele graden vorst. Dit week einde is het nog bewolkt weer met lokaal wat motre gen en weinig wind. De temperatuur bedraagt maxi maal 7-8 graden. Na het weekeinde neemt de kans op enkele buien toe. (3 <3 (3 <3 <3 E>- x3- 001} zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Oostenrijk Verwachting voor morgen A dal berg V A berg dal V Brixen im Thale 115 55 Saalbach-Hintergl. 130 100 Fugen/Hochfugen 170 130 St. Anton 450 100 Galtur 195 125 St. Johann 120 80 Grossari 200 80 Tux 190 50 Kaprun 367 232 Weissensee 75 15 Kitzbuhel 127 55 Westendorf 130 55 Lech 280 150 1 MA Spanje Dl Italië WO Duitsland DO Zwitserland VR Frankrijk ZA Oostenrijk STRIPS DE RECHTER HCT VOOEK5R.tePVlR.OS OP AliEP5V door Mr Jesse van Muylwijck BC no& kw j£zo ome-rm? wn? I kJi a i L_! 1 7 2 9 - 5 6 13 14 15 K 20 22 23 24 25 30 26 28 31 29 (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax:072-519 68 69 Horizontaal: 1. Evenzo; 4. puntoog; 7. dwarsmast; 8. onbepaald vnw.; 10. voorzetsel; 13. ijshockeyterm; 16. bazige vrouw; 17. regeringsreglement; 18. kegelvo mig; 19. domoor; 20. symbool platina; 22. Amerikaan persagentschap; 23. keukengerei; 25. geliefde van Zen 27. onheilsgodin; 29. thans; 30. Noorse godheid; 31. kwelder. Verticaal: 1. Bezinksel; 2. dierengeluid; 3. voorzetsel 4. voorvoegsel; 5. Frans voegwoord; 6. grappig; 9. ex< sief (afk.); 11. accu-oplader; 12. met betrekking tot; 14. girafachtig dier; 15. gekroesd weefsel; 21. grote b 23. uitgang; 24. gigant; 26. uitdrukking van spijt; 27. soort slee; 28. landbouwwerktuig; 29. nummer. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Fortuin; 5. kooivogel; 8. hok; 9. hart; 10. voluit. Verticaal: 1. Aftocht; 2. bruinkool; 3. ding; 6. onheus; 7. eerste. «iee

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32