GESPREK VAN DE DAG Luxe overnachten op een hoogte van 100 meter 'Knagen op de korst' Langste basketballer Japan ontdekt onze kaas Masterclass DAGELIJKS LEVEN ''/WElp,17rtT IS1 NOÖ NIKS) EP HIER. P»esTE£R-T or* gy H&r ScHfrtKEAJ CÏEBUESStejiC T.E- KA t£-Ey-J MENSELIJK Na vijftien jaar op televisie maken THE SIMPSONS hun debuut op het witte doek. Na jaren van speculatie hebben de makers van de populaire animatieserie aangekondigd dat er een FILMVERSIE in de maak is. Tekenaar Matt Groening, bedenker van The Simpsons, en compagnon James L. Brooks zijn met een team schrijvers begonnen aan het script. Het is nog niet bekend wanneer de film in de bioscopen verschijnt. De makers hebben laten weten dat het nog zeker twee jaar zal duren. De film wordt geproduceerd door 20th Century Fox, de maat schappij die de tekenfilm op tv brengt. De satirische serie volgt het leven van de familie Simpson uit het industriestadje Springfield, dat met de bierdrinkende en werkschuwe Homer aan het hoofd niet bepaald een modelgezin is. De teken film was in 1989 voor het eerst te zien op de Amerikaanse televisie als onder deel van de Tracey Ullman-show. The Simpsons waren vanaf het begin een groot succes en werden al gauw een hype. De serie is inmiddels in zeventig lan den te zien. De Deense regering ziet af van de distri butie van 60.000 CD-ROMS voor ge bruik bi] SEKSUELE VOORLICHTING op scholen. Er bleek informatie op te staan over seks met dieren en plas- en poepseks. „Wat is er de zin van om kin deren daarover te vertellen?", vroeg mi nister van volksgezondheid Lars Loekke Rasmussen zich retorisch af. ,,Het heeft op geen enkele manier te maken met geboortebeperking." De cd is ge maakt door twee organisaties en be taald door de overheid. De meeste les sen op de cd zijn alleszins geschikt voor seksuele voorlichting, maar een paar uitzonderingen hebben tot het verbod geleid. Ten onrechte, vindt Christian Graugaard van de Vereniging voor Ge zinsplanning, een van de makers. „Als 12-jarigen op termen stuiten als seks met dieren, heb ik liever dat ze een cd hebben met nuchtere informatie dan dat ze het internet opgaan en 300.000 dubieuze pornosites vinden." Een CHINESE MAN gaat gedurende drie maanden onder het mes van plastisch chirurgen, nadat hij een LELIJKHEIDSWEDSTRIJD had ge wonnen. De 30-jarige man ervaart zijn uiterlijk als een last. Volgens ei gen zeggen is hij ontslagen wegens zijn lelijkheid, en ook zijn privéleven lijdt eronder. ,,lk heb nog geen en kele ervaring met vrouwen, ondanks mijn leeftijd", zegt de wanhopige Chinees. De chirurgen zullen de man de komende tijd zodanig 'ver bouwen' dat hij gaat lijken op Lu Yi, een Chinees popidool. Lelijkheids wedstrijden zijn de laatste jaren steeds populairder in China. Vaak gaat het om publiciteitsstunts van chirurgische klinieken die de wed strijden sponsoren. Vorig jaar onder ging de 24-jarige vrouw Hao Lulu operaties aan vrijwel al haar li chaamsdelen, nadat ze een 'Miss Ugly-wedstrijd' had gewonnen. De Amerikaanse zangeres WHITNEY HOUSTON zal een deel van haar niet gerin ge inkomsten uit een lopende reeks concerten in Moskou en Sint-Petersburg af staan aan de SLACHTOFFERS en nabestaanden van de jongste aanslag op een metro in de Russische hoofdstad. Dat heeft de organisatie van de optredens in Rusland laten weten. Om welk bedrag het gaat is niet duidelijk. De concerten in Rusland brengen in elk geval zeker een miljoen dollar in het laatje. Voor sommi ge toegangskaartjes moeten Russische fans liefst 2.100 dollar neertellen. Door de aanslag op de metro eind vorige week vielen zeker 39 doden. Vele tientallen mensen liggen nog in het ziekenhuis en de verwachting is dat het dodental nog verder oploopt. De aanslag is volgens Russische autoriteiten het werk van Tsje tsjeense moslimrebellen of hun sympathisanten. Foto: AP Hao Ch'ioe Choean Goedheid dringt heimelijk door het pantser van een neushoorn Het KASTEEL van groothertog Henri van Luxemburg in Colmar-Berg is vanaf 2006 TE BEZICHTIGEN. De familie van de groothertog werkt een plan voor de openstelling van de bij na 100 jaar oude residentie uit. De opening van het kasteel moet meer toeristen naar het groothertogdom lokken. Nu verblijven er jaarlijks on geveer 300.000 buitenlanders in het kleinste land van de Europese Unie. Je bed uitstappen en vervolgens Rotterdam aan je voeten zien liggen. Of een bad nemen met uitzicht tot aan Den Haag. Het kan vanaf eind maart in de Euromast in Rotterdam. De monumentale uitkijktoren ondergaat mo menteel niet alleen een ingrijpende verbou wing, ook worden twee nieuwe suites gecre- eerd. Voor de huwelijksnacht bijvoorbeeld. Of voor wie na een feest in de Euromast nog niet naar huis wil. Dikke lagen stof bedekken de schuine rui ten van het restaurant van de Euromast. Hier wordt hard gewerkt. Stukadoors strij ken de muurtjes van de nieuwe ronde loun- gehoeken glad. Parketleggers voorzien de ruimte van een glanzend bruine vloer. „Prachtig", oordeelt Jan des Bouvrie. De in terieurarchitect maalde in opdracht van de Hotel New York Groep -sinds vorig jaar de nieuwe exploitant van de Euromast- het plan voor de restyling van het enigszins ou bollig geworden interieur van de Euromast. Foeilelijk vond Des Bouvrie de Euromast toen hij die voor het eerst bezocht. Niet het gebouw zelf. Het ontwerp van de Rot terdamse wederopbouwarchitect Hugh Maaskant is na bijna 45 jaar nog steeds een juweel, vindt Des Bouvrie. Het was het interieur waar zijn haren van overeind gin gen staan. Al die rechte hoeken in zó'n mooi rond gebouw. En dan de kleuren van balustrades in het kraai ennest. Blauw. Rood. „Net een kin- derklimrek!" Wat Des Bouvrie met zijn ontwerp vooral beoogt, is de vorm van de ver schillende ruimten weer te benadruk ken. „Overal waar je staat moet je kunnen zien dat het rond loopt. Dat was helemaal weg. Zo zonde." Bovendien mag het interieur niet afleiden van het belangrijkste dat de Euromast te bieden heeft: het uitzicht. Op de bruine parketvloer na, wordt daarom nauwelijks kleur gebruikt. Zwart en wit zullen over heersen. „We hebben eerst een wit plafond geprobeerd, maar dat werkte negatief. Om dat wit reflecteert, raak je je uitzicht kwijt. Vandaar dat we nu voor zwart hebben ge kozen. Alle kleur moet van het decor ko men." Ook de buitenkant van de 185 meter hoge uitkijktoren krijgt een lik verf. Hier zullen eveneens zwart en wit gaan over heersen. Net als bij de oplevering in 1960, toen aan de voet van het bouwwerk de tuinbouwbeurs Floriade werd geopend door prinses Beatrix. De interieurarchitect wil het oorspronkelij ke ontwerp zoveel mogelijk respecteren. „Ik ben een groot bewonderaar van Maaskant. Het is maar weinig architecten gegeven om met eenvoudige vormen iets spannends te maken. De Euromast is een bouwwerk dat ook nu zou kunnen worden neergezet. Wat er tijdens de verbouwing op de vijfde verdieping, pal boven het restaurant, ge beurt, vindt Des Bouvrie vooral 'heel spannend'. „Tijdens de presentatie van de plannen was dat nog niet be kend, maar hier komen twee suites." Multifunctioneel, dat wel. Want als er niemand logeert, dan kan het bed wor den weggereden en doet de ruimte dienst als kleine vergaderzaal voor een gezelschap van maximaal twintig men sen. De Euromast gaat op 20 maart weer open voor publiek. Yvonne Keunen Een vrouw en haar zoontje kijken vol verwondering op als zij de 46-jarige invalk der Sizonenko passeren. De voormalige basketballer, die ooit uitkwam voor het nationale team, is 2,48 meter lang en weegt 200 kilogram. Vanwege zijn kan hij nauwelijks nog lopen, zelfs niet met krukken. In 1982 werd Sizonenko in het Guinness Book of Records als langste basketballer ter wereld. Foto: EPA Op de televisie is een hoop boerenbedrog. Soms is het publiek stilzwijgend met dat bedrog akkoord gegaan. Wij vinden het goed dat nieuwslezers doen of ze hun tekst van buiten kennen terwijl ze die tekst in werkelijkheid van een apparaat aflezen. Ook over playbackende zangers winden we ons niet meer op. Zouden we trouwens wel moeten doen. Maar soms is het boerenbedrog subtieler. Zo'n sub tiele vorm van televisie-oplichterij is de master class. Opvallend is dat masterclasses bestaan bij gratie van de televisie. Ik loop al honderd jaar op toneelscholen rond. Maar van een masterclass daar heb ik zelden gehoord. Soms komt er wel eens een buitenlandse beroemdheid een week gastlessen ge ven. Zo kwam in de jaren zestig de Parijzenaar Etienne Decroux naar de Amsterdamse Toneel school. Decroux was leraar geweest van de befaam de mime-kunstenaar Marcel Marceau. De hele school, we waren met zijn twintigen, kreeg les van hem. Even een herinnering: we moesten op de twee de dag allemaal een bepaalde houding aannemen, die hij voordeed. Daarna liep hij langs de studen ten om hen te corrigeren. Toen hij voor mij stond, keek hij even, sloeg zijn blik ten hemel en liep hoofdschuddend verder. De rest van de week liet hij me aan mijn lot over. Tot zover de enige master class die ik ooit heb mogen ontvangen, je leerlingen leren kennen. Dat is eigenlijk het be langrijkste bij het kunstonderwijs. Bij alle onder wijs misschien. Weten wat leerling A nodig heeft en wat leerling B. Weten hoe je het verkopen moet aan die studenten. Want wat de een grif van je aan neemt, weigert de ander te geloven. Kunstonderwijs is nu eenmaal een erg individuele aangelegenheid. Het duurt naar mijn ervaring een les of vijf voor je een beetje weet hoe en wat met die kinderen. Pas dan kun je hen iets vertellen dat hout snijdt. Iets waar ze ieder voor zich wat aan hebben. En dat is nu precies de achilleshiel van al die masterclasses. Tijd om die studenten te doorgronden is er niet. In een paar dagen moet de maestro zijn ei kwijt want langer duren die tv-opnames zelden of nooit. Dus wat kun je doen als befaamd docent? Je vuurt een serie altijd prijs-aanwijzingen af. „Zie een lied niet als een optelsom van maten en noten maar zie het als een vloeiend geheel", „Denk je in dat je dit prachtige lied alleen voor je geliefde zingt", „Vertel de tekst eens aan ons met je eigen woorden zodat wij weten waar het lied overgaat", „Gebruik die strijkstok helemaal. Voor het laatste stukje van je stok heb je ook be taald", „Durf fouten te maken in je voor dracht". Nu ja, het soort oppervlakkige zaken die voorde kijker misschien wel aardig zijn om te horen. Maar die iedere be hoorlijke docent van een provinciaal con servatorium je ook kan vertellen. Geloof me: masterclasses op de buis zijn de lessen die gemiddelde docenten dagelijks aan gemiddelde leerlingen geven. Alleen hebben ze vanwege de camera een beroemd heid van stal gehaald voor al die clichés. Het was een experiment dat veel, zo niet alles duidelijk maakte over de Japanse kennis van Nederlandse kaas. Freek Vossenaar, land- bouwattaché aan de ambassade in Tokyo, vertelt hoe hij 'zonder uitleg een stuk van anderhalf pond jong belegen bij Japanse vrienden op tafel legde, om te zien hoe ze daarop zouden reageren'. Wat volgde had een enigszins getalenteerde cabarettier tot een aardige sketch kunnen uit bouwen. Vossenaar: „Er werd aan gesnuffeld. Een van de heren peuterde met zijn mes in de kaas, daarna sneed hij een stukje van de zijkant af en begon onderzoekend op de plastic korst te knabbelen. Dat smaakte niet goed, zodat ik hem vertelde hoe hij het wel moest eten". 'In blokjes snijden? Maar hoe groot moest zo'n blokje dan wel zijn? Maakt niet uit, waar je trek in hebt. Dat zal wel. Maar hoe groot horen die blokjes te zijn? Er is geen officieel formaat. Net zo groot of klein als je lekker vindt.' „Omwille van de vriendschap was hij bereid dit van me aan te nemen, maar hij vond het een bi zarre ervaring", zegt Vossenaar. De anekdote il lustreert hoe moeilijk het is de Japanse markt te winnen voor Nederlandse kaas. De Edammer, de Goudse (van jong tot oud), het Pikantje, laat staan exotischer soorten als Maaslander en Rij- penaer zullen het vermoedelijk nooit tot een schappenvullende aanwezigheid in de super markten van Tokio en Osaka schoppen. Japan heeft het afgelopen jaar 193.630 ton kaas ingevoerd. Daarvan nam de EU 53.245 ton voor haar rekening. Van de EU-landen was Dene marken (13.164 ton) de grootste exporteur, ge volgd door, jawel, Duitsland (13.007 ton). Er kende kaaslanden als Frankrijk (7.260 ton) en Nederland (10.015 ton) hadden het nakijken. Die cijfers zijn stukken beter dan die van vijf jaar geleden, maar daaruit kan niet geconclu deerd worden dat Japanners nu massaal bij de kaasboer in de rij staan. „Kaas is hier een life-style product", aldus Vos senaar. „En daarvan profiteert met name Frankrijk, voor Japanners het life-style land bij uitstek. Kaas eet je bij wijn. Dat hoort zo. En dus kopen Japanners camembert, brie, roque fort, etc. De Franse kaas is per kilo veel duurder, 858 yen (rond de 8 euro)dan wat de andere landen exportereri. Nederland (364 yen per lo) zit bijvoorbeeld vooral in het bulksegmei |E? (kaaspoeder, etc). Daarbij moet aangetekenr"J' worden dat dit 'kale' prijzen zijn. Daar komi 'et de zeer hoge invoerrechten en distributieko c nog bovenop." Ic- Dat voelt de consument in zijn portemonne^1' Wie zijn gasten na het diner wil trakteren 0 hei een bescheiden plakje camembert betaalt a?n gauw 1.000 yen voor een minikaasje en wie sü voorbeeld roquefort wil aanbieden, zit gau\z aan de 400 yen per ons. Maar het snob-app 'J1' van deze kazen vergoedt veel. 'Ia De Nederlandse kaas mist deze uitstraling.a je hier te profileren moet je flink veel herriei1116 ken. De Denen zitten net als wij vooral in l#1 buiksegment, maar investeren wel in het D :t nish-logo. Danish-blue is hier dan ook mailP h aanwezig", aldus Vossenaar. „Ik vraag me i De dit voor onze kaas zin heeft. De markt is op u interessant. Maar zo'n campagne kost goutr ik weet niet of de producenten dat er voor hebben." g Peter van Nuijsenburg Var

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2