Kijkwijzer: Liever kogelgat dan gutsend bloed it MEDIA TROS neemt ons land de maat Valentijnsdag wèl populair op tl Pubers for president I Journalist CNN kan alles zelf 9 'Mythe roil internet foi)'12 Boekenclub ECI op televisie Hilversum - Boekenclub ECI gaat samen met RTL 4 een we kelijks mediaprogramma ma ken. De eerste van de negen uitzendingen is zondag 4 april. Sylvana Simons gaat het pro gramma presenteren, dat niet alleen door boeken zal blade ren, maar ook over films en muziek zal gaan. Simons ont vangt in het programma onder meer auteurs en praat ook met het studiopubliek over boeken. Het programma wordt uitge zonden na 'Life Cooking' en richt zich op dezelfde doel groep: vrouwen tussen de 25 en 40 jaar. De boekenclub hoopt via het televisieprogramma op nieuwe aanwas. Ed Nijpels aan 't werk bij RTL 5 Hilversum - Ed Nijpels, Com missaris van de Koningin in Friesland, presenteert vanaf morgen bij RTL 5 het televisie programma 'Back To Business'. Hij vervangt Roel Pieper, die aanvankelijk de presentatie op zich zou nemen. Nijpels (53) werkte als burgemeester van Breda eerder mee aan 'TROS Aktua in bedrijf. In het pro gramma bij RTL 5 ontvangt Nij pels dertien weken lang gasten uit het bedrijfsleven en van de overheid en voelt hen aan de tand over de sterke en zwakke punten van de Nederlandse economie. Het programma wordt gesponsord, maar de re dactie is onafhankelijk. .Anders zou Nijpels als openbaar be stuurder niet aan het program ma kunnen meewerken", zegt een woordvoerder van RTL 5. Paul de Leeuw ook op zaterdag Hilversum - Paul de Leeuw is vanaf 20 maart niet alleen door deweeks, maar ook op zater dagavond te zien. Voor dit nieuwe programma kruipt hij twaalf afleveringen lang in de huid van SMSmee, die sinds 6 oktober het dagelijkse pro gramma Papaul afsluit met een belspel. Vorige week konden de kijkers van Papaul al vijf dagen kennismaken met het schok kende leven van SMSmee, haar dochter Gsemma, haar huis vriend Sanchez en haar moe der, gespeeld door Nelly Frijda. ac 14 FEBRUARI 2OO4 door Bernice Breure Hilversum -Keurig mooi kogelgaatje", oor deelt Ariane Posthumus terwijl rechercheurs van Ernstige Delicten zich op de televisie in haar werkkamer buigen over een lijk. „Geen spatje bloed te zien." Hoewel de anonieme hoerenloper op onfortuinlijke wijze sterft, zijn er geen doorgesneden kelen, afgerukte lede maten of uitspattend bloed te zien. Vandaar dat ze de vraag of er 'beelden van ernstige verwondingen ten gevolge van zichtbare ge- weldsacties te zien zijn' ontkennend invult. De Kijkwijzer ligt onder vuur. De keuring van films en televisieprogramma's moet strenger opdat kinderen minder seks en geweld voor geschoteld krijgen, klinkt het. Binnenkort wordt dit systeem, waarbij film-, en videodis tributeurs en omroepen hun eigen producties keuren, door de politiek geëvalueerd. Voor- en tegenstanders hebben zich ingegraven. Het Nicam, koepel van brancheverenigingen die de Kijkwijzer vier jaar geleden instelde, hamert op de voorbeeldfunctie in Europa en het slechte werk van voorganger de Neder landse Filmkeuring. Aan de andere kant staat de fanatieke ouderorganisatie Ouders&Coo dat, gesteund door het CDA, continue wijst op foute (lees lage) coderingen. Ariane Posthumus (35) is codeur bij de VARA. Zij keurt aan de hand van een vragenlijst ei gen programma's en aangekochte speelfilms. Ditmaal bestudeert ze de aflevering Déja Vu van de misdaadserie Ernstige Delicten, dat zaterdagavond om acht uur wordt uitgezon den. „Het heftigste komt altijd in het begin", weet ze uit ervaring. En inderdaad wordt al tijdens de eerste minuut een man in onder broek op een schimmige hotelkamer neerge schoten. Op Posthumus' kladblok wordt snel gekrabbeld: 'pistoolschot, geen heftige bloe dingen'. Ook wanneer het lijk bij de patho- Acteur Hans Ligtvoet als hoofdinspecteur Mark Verlaat in Ernstige Delicten. Foto: Leendert Jansen loog-anatoom wordt onderzocht, is alleen één rond gaatje in de schedel te zien. „Ik ga je afmaken", zegt TBS'er Christiane in haar cel tegen een politieman. Dreigende taal, noteert Posthumus. Ook de achtergrondmuziek, onheilspellende composities van Henny Vrienten, wordt be oordeeld. Muziek mag de spanning niet nog veel verder opzwepen, legt Posthumus uit. Hoewel het geen relaxt deuntje is, kan het er in dit geval mee door. Drugs- en alcoholmis bruik komen in deze aflevering niet voor. Ook seks is helemaal 'geen item' bij Ernstige De licten. In deze aflevering houdt zelfs de pros tituee haar bh van zwarte lak aan. „Er is geen stukje borst te zien", wijst de codeur. „Je ziet niets meer dan bij een bikini." Nadat de moord tot volle tevredenheid is op gelost, wordt ingelogd op de Kijkwijzer-site. Om het uiteindelijke leeftijdsadvies (Alle leef tijden, 6 jaar, 12 jaar, 16 jaar) te bepalen moet Posthumus een zestigtal vragen beantwoor den. Het merendeel spreekt voor zich. Zo ko men er geen fysieke martelingen, dierenmis handeling, discriminatie, zelfmoord of bui tenaardse wezens voor. Andere onderdelen vergen meer bedenktijd. Uiteraard is een ko gelgat een ernstige verwonding. Maar voor een kind ziet dat er minder angstaanjagend uit dan een gutsende wond, aldus de Kijkwij zer. Vandaar dat Déja Vu officieel geen beel den bevat van ernstige verwondingen. De de finitie van 'indringend geweld' behoeft ook toelichting. De zwaardgevechten in Ivanhoe vallen daar niet onder, de schietacties in Mia mi Vice weer wel. 'Rotpoten' Bevat Ernstige Delicten beelden van zeer ang stige mensen? Posthumus kiest voor 'nee'. „Bij zeer angstig moetje denken aan echte doodsangst. De politiemensen beleefden angstige momenten, maar raakten niet in to tale paniek. Je zag geen angstzweet of uitpui lende ogen." Dan het hoofdstuk 'grof taalge bruik'. Altijd lastig, vindt Posthumus. „In 49 minuten heb ik genoteerd: 'Blijf met je gore rotpoten van me af, 'verdomme', 'eikel', 'klootzak' en tweemaal 'Jezus'." Het kan er ger, vindt ze, verwijzend naar de lijst die als voorbeelden 'fuck' en 'bitch' aangeeft. Toch vult ze ja in. Eén laatste druk op de knop en het scherm geeft aan: Twaalf jaar en ouder, met pictogrammen voor geweld en grof taal gebruik. Als moeder van twee jonge kinderen kan ze zich daarin vinden. Posthumus neemt niet altijd de coderingslijst klakkeloos over. „Onlangs hebben we nog bij de speelfilm Traffic eigenhandig het picto gram voor drugsmisbruik toegevoegd. We hebben het Nicam gebeld, en zij hebben de distributeur van de film op onze kritiek gewe zen." Ze neemt het graag op voor de Kijkwij zer. „Het systeem is relatief nieuw, en woi nog steeds aangepast. Zo konden we in hf begin bij de vragen iets als een massagraf kwijt. Perfect is het nog niet, maar het is v en veel beter geregeld dan de Filmkeuring Er wordt veel geroepen uit onwetendheid genstanders verwarren schadelijkheid me Dl geschiktheid. Jammer, aldus Posthumus. „Geschiktheid is zoiets persoonlijks, iedi ouder denkt daar weer anders over. Het ii voor ons niet te doen om dat te bepalen, geven slechts aan welke films en progri ma's schadelijk kunnen zijn, en welke ii diënten het bevat. Het is aan de ouders bepalen wat ze daarmee doen." Een ander kritiekpunt is dat 'de slager gen vlees keurt'. De VARA-codeur ziet h< juist als groot voordeel dat ze korte lijnen heeft met de programmamakers. „Ik krijgenl scenario's van te voren te lezen. Als een i1 meraploeg in de rosse buurt gaat filmen, tel ik ze goed op te letten in een winkel. AJr,T daar een televisie met pomo aan staat, ka het programma niet in de vroege avond ef den uitgezonden. Al is het toestel in nog, een klein hoekje te zien." De VARA-codeur heeft ook Paul de Leem aanvang van zijn programma Papaul, dag lijks om zeven uur, gewaarschuwd. „Dan ik'Als je uit bad stapt, sla dan even een handdoek om'. En ik herinner hem eraai hij niet teveel en te openlijk over seks karpj: praten. Daar staat hij best voor open." „4. WUA t q.ur q DEM hiivwsum-Valentijnsdag is heuvel. Onder hen 3T, de iP Omroep met Wibo van de Linde en Harmen Roeland terug op REM-eiland Hilversum - De TROS laat vanaf 29 februari 'de stem des volks' horen in het programma REM. Oud-TROS-coryfee Wibo van de Linde en Harmen Roeland, ex-Journaal, nemen wekelijks met gasten 'de maatschappij de maat'. „TROS-voorzitter Van Doodewaerd verwacht verstan dige taal", aldus Wibo van de Linde. Het programma wordt momen teel opgenomen op het REM- eiland in de Noordzee voor de kust van Noordwijk, de plek waar de TROS veertig jaar gele den is ontstaan. Het jubileum van de omroep is een mooie aanleiding om de identiteit van de TROS weer eens wat scher per aan te zetten, aldus Van Doodewaerd. „Als je naar de drie publieke netten kijkt, zie je drie Volkskranten. Nou is er niks mis met de Volkskrant, maar het is juist de taak van de publieke omroep om kijkers met verschillende dilemma's te confronteren." De samenwerking tussen de omroepen binnen de actualitei tenrubrieken heeft politiek cor rect gedrag in de hand gewerkt, constateert Van Doodewaerd. „Aan de 'volkse' TROS de taak de stem van het volk te laten horen. De thema's die Pim For- tuyn aansneed komen bij de publieke omroep onvoldoende aan bod. Wibo van de Linde heeft voldoende gezag om din gen bij de naam te noemen. Het is essentieel om als omroep een eigen geluid te laten ho ren." De behoefte aan de maatschap pelijke onvrede een stem te ge ven, komt volgens Van Doode waerd niet voort uit onenigheid over de manier waarop de TROS met de EO samenwerkt in Twee Vandaag. De samen werking met de AVRO, die 1 september de plaats van de EO inneemt op Nederland 2, ziet de TROS-voorzitter met ver trouwen tegemoet: „Hoewel we onder één vlag uitzenden, is de smaak van de TROS toch een hele andere dan die van de AVRO." In de eerste zeven afleveringen van REM zullen Antoinette Hertsenberg, Jack van Gelder, Jaap Jongbloed, Peter R. de Vries, Caspar Beckx en Gerrit van der Kooy hun visie geven op maatschappelijke thema's. Tegenlicht over de grenzen van het individualisme Amsterdam - „Ik heb gewoon liever dat ik het weet dan dat ze het stiekem doen", zegt een moeder, gezeten aan een grote tafel met haar twee puberkinderen en hun vrienden. Zoonlief heeft net een kleine wa terpijp aangeschaft en er een krakend verse joint ingezet. Hippiedochter Anneke van vijftien probeert hem vast uit. „Wel naar buiten ermee jongens", zegt moeder nog. „Tja, ze zeggen dat ze de joints met elkaar delen, dus dan is het bij elkaar niet zoveel, toch?" Vriendin Sophie heeft het thuis minder makkelijk. Haar moeder is véél te streng, zeker sinds ze een paar keer heeft gelogen over uitgaan. „Ik leef nu twee levens", klaagt Sophie. „Ik doe alles stiekem. Als ik vertel dat ik uitga, spijbel, drink en blow dan flippen ze", zegt ze boven de walmen de waterpijp. Jaap van zeventien heeft weer andere be- slommeringen.aan zijn hoofd. Zijn ouders proberen op last van een docent omzichtig een 'streng' gesprek aan te knopen over zijn slechte cijfers, maar voelen zich duide lijk niet op hun gemak in deze opgedron gen autoritaire positie. „Je kunt wel heel streng gaan dicteren wat zo'n kind wel en niet mag, maar dan loop je de kans dat ze helemaal niet meer met je willen commu niceren." De intussen over alles onderhandelende pubers zijn te zien in het eerste deel van het drieluik In het Gareel, die VPRO's Te genlicht de komende weken op het scherm brengt. De documentairerubriek onder zoekt de grenzen van de geïndividualiseer de samenleving. In deel 1 aan de hand van gesprekken met ouders die in de jaren zes tig opgroeiden, en hun tienerkinderen. De tieners die, als we de berichtgeving moeten geloven, opgroeien voor galg en rad, losge slagen in een wereld zonder normen, ge meenschapszin of structuur. In het tweede deel komt Arjen Jonker, directeur van de succesvolle rijksinrichting voor jeugddelin quenten Den Engh, gespecialiseerd in het 'heropvoeden', aan het woord. Als een wa- VPRO's Tegenlicht brengt de komende weken het driekluik 'In het gareel'. Foto: VPRO re goeroe trekt hij door het land met zijn inzichten over de noodzaak van het herstel van orde en gezag. In deel 3 mag Ad Ver- brugge, hoofddocent sociaal-culturele wijs begeerte aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, zijn mening geven over de indivi dualisme ontwortelde samenleving. De pubers, die in de film aan het woord ko men, zal het een zorg zijn of de maatschap pij al dan niet uit zijn voegen kraakt door hun toedoen. Uitgaan, seks, vrijheid, expe rimenteren met genotsmiddelen: het zijn de universele zaken die vrijwel alle pubers, dus ook Sophie, Henriette, Anneke, Jaap en Josh, boven alles interesseren. De ouders van de kinderen lijken de strijd om de macht in huis intussen allang verloren te hebben. Vere (16), mocht op haar dertiende al uit gaan wanneer ze maar wilde. Zelf stelde ze voor dat ze dan om twee uur thuis moest zijn aan haar werkende ouders. „Je stelt dan zelf maar regels, het is ook weer niet leuk als ze helemaal niet vragen waar je naar toe gaat." Sophie mag niet uit, maar gaat toch. „Dan zeg ik dat ik naar het Zwa- nenmeer ga of zo." Anneke, vijftien jaar oud, wil gaan kraken. Afgelopen week is ze al 'naar een pandje gaan kijken'. Haar va der, die niet meer met haar moeder samen leeft, haalt zijn schouders op. „Goed initia tief. Een beetje zelfstandigheid kan geen kwaad." Wat de leerkrachten betreft, hebben juist de ouders schuld aan de hedendaagse maatschappelijke problemen, die terug te leiden zijn tot het teveel gebezigde motto: ikke, ikke en de rest kan stikken'. „Het komt ouders heel goed uit dat hun kinde ren zo vroeg volwassen zijn. Maar het hoort niet." Monique Brandt Tegenlicht, In het Gareel, zondag 20.58 uur via Nederland 3 Hilversum - Valentijnsdag is volgens onderzoek niet popu lair. Zeventien procent van de Nederlanders doet vandaag wat aan de 'dag der romantiek'. Desondanks grijpt een flink aantal tv-zenders Valentijnsdag aan voor een speciaal program ma of een romantische film. Nu geldt Valentijnsdag vooral als een commercieel feestje. En dat is precies wat veel Neder landers er van weerhoudt er al te enthousiast over te worden. Zo niet de publieke omroep KRO. Die pakt vanavond groots uit met meer dan vijf uur lang eigen valpntijn-programmering. In de KRO Valentijnspecial (Ned. 1,18.15 uur) wordt de kij ker door de stem van Anita Wit- zier langs verschillende roman tische momenten uit het KRO- archief geleid. Er komen frag menten voorbij uit verschillen de programma's over de liefde, die de omroep de afgelopen dertig jaar uitzond. Daaronder Ik hou van jou, Memories en Toen was geluk heel gewoon. Ook doen passanten, verrast door de camera, spontane ont boezemingen en liefdesverkla ringen. In Valentijnsdag: Het Huwelijk (om 18.55 uur) geven Petra Wind en Eric Edens elkaar het jawoord. De voorbereidingen voor hun huwelijk waren de af gelopen weken al te zien en ook nu volgen de camera's het kop pel, familie en vrienden ook weer de hele dag. In Memories Valentijnspecial (21.00 uur) gaat de KRO na of mensen hun grote liefde her kennen als ze hem of haar, tientallen jaren later onver wacht tegenkomen op straat En er is een kleine test te zien. Aan welke films denken beken de Nederlanders onder wie Boudewijn de Groot, Martin Si- mec en Harry Mulisch als zij de mooiste liefdesscène aller tij den moeten beschrijven? In het Gevoel van de Liefde: De Antje Monteiro en Bastiaan Ragas zingen 'They Don't Play Our Lovesong Anymore' in het KRO-programma Het gevoel van de liefde. Foto: GPD beste love-songs uit Het Gevoel Van... (om 21.55 uur) een com pilatie van de mooiste love- songs uit de afgelopen seizoe nen van het programma. Te zien zijn Kermit de Kikker en Marjolein Keuning met 'Close To You' van de Carpenters, maar ook Antje Monteiro en Bastiaan Ragas met 'They Don't Play Our Lovesong Anymore'. De KRO sluit zijn valentijns- avond af met de film Chocolat, waarin Juliette Binoche in haar rol als Vianne een Frans stadje in rep en roer brengt door cho colade te maken die een magi sche uitwerking op de inwoners lijkt te hebben. Op RTL 4 in Valentijnsdag 2004 (om 20.00 uur) ontvangt Irene van de Laar verschillende bin nen- en buitenlandse gasten in het Efteling-theater in Kaats- jes van Michael Jackson, J< Jackson, Bonnie Tyler en Borsato. Ronan Keating zntr samen met Trijntje Oostei irgi het duet 'We Got Tonight', keu cfer worden de twee meest geerde vrijgezellen, inmidi 'er> gekozen door het Nederlai publiek, door ManuelaKe .j verrast met een valentijnst Liefhebbers van romantist1,101 films komen bij Net 5 aan trekken. De zender heeft v avond maar liefst vier miei te rolprenten op het progr ma staan. Ook Veronica ze een film uit, namelijk Shall speares Romeo en Juliet n Leonardo DiCaprio en Cla Danes (00.45 uur)Bij dez uit 1996 is een bloemlezii de originele teksten gebni Yorin zendt vanavond de 3 There's Something About J uit'. Bij TMF is de hele dag de Matchmaker in beeld. Kijlr kunnen hun naam en diet hun geliefde naar de Mate) ker sms'en en die rekent iJ of zij een goede match mzL De uitslagen zijn de hele» onderin beeld te zien. MTV heeft het thema vai lentijn iets opgerekt en er Lust Love-weekend van maakt. In de studio geven der anderen Eddy Terstal i gisseur van Hufters en Hd I mes en Rent-A-Friend), a j Rifka Lodeizen en Heieen j Royen hun eigen draai aa thema. Kriebels Zelfs Nickelodeon heeft dacht voor Valentijnsdag Valentijns MarathoNick h Zack, Lisa, Sabrina en Sp Bob allemaal last van krie in hun buik. Verder geeft kinderzender allerlei rom sche prijzen weg. Esther Koolstra Hilversum - Het internationale nieuwsstation CNN heeft deze week een nieuwe techniek in gebruik genomen waarmee journalisten zelf kunnen filmen, monteren en uitzenden vanaf elke locatie. Het zogenoemde Digital Newsgathering (DNG) systeem maakt een meerper- soons tv-ploeg overbodig. Eén CNN-medewerker is voldoende voor een reportage. Op de 28 internationale CNN- bureaus buiten de Verenigde Staten zijn de DNG-sets be schikbaar. Als een verslaggever naar een nieuwsgebeurtenis wordt gestuurd, kan hij zo'n set meenemen. Die bestaat uit een lichtgewicht camera en een speciale laptop met internet- en satelliettechnologie. Als een verslaggever beelden heeft geschoten, dan kan hij op de laptop zijn reportage gaan monteren. Als hij daarvoor ar chiefbeelden nodig heeft, kan hij inloggen op de server in Londen en dergelijk materiaal binnenhalen. Via dezelfde com puter kan hij de reportage doorstralen naar de studio. Ook rechtstreekse verslaglegging is mogelijk met het DNG-systeem. Door dit systeem wordt 25 kilo aan apparatuur samengebracht in een enkele camera en laptop. Het maakt de verslaggever dus mobieler en hij valt ook minder op bij een gebeurtenis. Dat kan een voordeel zijn, omdat ver slaggevers ook regelmatig als doelwit van aanslagen worden gezien. Het systeem is door CNN zelf ontwikkeld. dusseldorf - De mythej'm{ internet de wereld verkfmei tot een digitaal dorp of sociale ongelijkheid vei gert, zijn niet waar. Dat stelt het Europees I ook tuut voor de Media (ED Internet versterkt volge studie sociale contactei app; temetters blijken meer aan hun vriendenkring steden dan anderen, fil sen vaker en lezen meetel, ken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28