WSB zou meer thuis zijn in de hoofdklasse 'R SPORT e zin van zinloze voetbalfeiten Paarsgele stoet S2 UVS - WSB Zondag, 14.00 rgoeroe Hekkema geeft op elke voetbalvraag antwoord Voorschoten '97 en pachter uit elkaar HDC 982 zaterdag 14 februari 2004 aul van der Zwaan was zes jaar 7-6 lang trainer van WSB, later twee 6zoenen bij UVS en is nu werkzaam Meerburg: gen in voorspelling waag ik me niet aan. SB is het seizoen 64 rker begonnen, aar UVS haalt de tste weken betere 6uitaten. Ik heb *Jj unaast allebei de 5j allen nog nauwe- s in actie gezien, sEij dat ik op zondag Meerburg zit. us>i ar ik kan wel zeg- ,6^i dat UVS nu lisvoordeel heeft. nt uit spelen in ordwijkerhout is m> moeilijkste dat er Me En WSB mist nno Ooyendijk, van is een hele ader- ng in de verdedi gd Ik ben be- hoe ze dat n opvangen. jdie ik bij WSB als trainer heb 'd|ri ad, zes jaar lang, was geweldig. Ik k dat ik best heb bijgedragen aan adu cultuuromslag die daar is gemaakt, irdoor de weg omhoog is ingesla- >u| En positief is dat WSB stukje bij je steeds hoger komt, dat ze het van de ene op de andere dag wil- bewerkstelligen. lub is me na aan het hart komen te het is een geweldige gemeen- 27-jarige Leidenaar Menno Ooyendijk speelt dit seizoen bij B en hij voetbalde in het verleden rUVS. wordt een hele moeilijke wed- voor mij. Door knieblessure ik vanaf de toezien. Dan ik me zó mach- is. Ik heb al een aan kijken je eigen team at wordt nu nog Mijn binnen- len zijn afge- urd en eind de- ïaand volgt een peratie om te of mijn kruis- len zijn bescha- Ik vrees dat het en voorbij is, al in stiekem op nacompetitie. heeft me de af- len weken ver- 1. Ik dacht dat ren nodig zou- ïebben om bij te komen van de 5- lerlaag die wij ze toebrachten. In daarvan wonnen ze sindsdien hoewel ik in krantenberichten las e daar af en toe het nodige geluk schap om bij te horen. Als trainer ben je, daar maak ik me geen illusies over, een passant. Je werkt bij een club op zakelijke basis. Daarom heb ik bij an dere clubs ook niet echt een gevoel. Feit is, dat ik bij WSB wél een gevoel heb. Als ik ergens van moet zeggen: dat is mijn duppie, dan is het WSB. Volgens mij zou WSB ook meer thuis zijn in de hoofdklasse dan UVS. Dat zeg ik om- p dat het een dorpsclub is, met een gemeen schap als Noordwij- kerhout die er achter gaat staan. Een club uit de stad, zoals UVS, heeft zo'n sterke ach terban niet. Ook al heeft UVS wel een grote traditie en een hoofdklasseverleden. Je ziet de trend dat in de hoofdklasse steeds meer clubs uit kleinere dorpen terecht komen. Die staan sterker, vanwege dat gemeen schapsgevoel. Dat gevoel heb ik zelf ook ervaren. Het afgelopen jaar heb ik privé heel veel ellende meegemaakt. Ik ben al bijna acht jaar weg bij WSB, maar als je ziet wat voor steunbetuigin gen ik uit die hoek nog heb gekregen, dan doet dat wat met me. Dat doet me goed. Daarom: ik misgun UVS niks, maar mijn hart is een beetje paars." bij hadden. Het geluk van een kampi oen, zo lijkt het. Bij WSB is het omge keerde aan de gang. Wij krijgen juist steeds meer met blessures en andere strubbelingen te maken. Jozic en Boe- kestijn zijn geschorst en ik ben geblesseerd, terwijl UVS Walter de Kievit er weer bijheeft en keeper Dave de Heiden in grote vorm steekt. UVS heeft kort om de beste papieren. Het wordt echt niet opnieuw 5-0. Toch is het besef bij WSB aanwezig dat het eer ste elftal bij verlies te rugvalt naar de mid denmoot. Dat zal de strijdlust alleen maar aanwakkeren. Ik ver schuil me zondag achter de dug-out, om toch een beetje bij mijn teamgenoten te zijn. Het mooiste is als WSB én UVS promo veren waardoor de derby in stand blijft, maar dan in de hoofdklasse. Maar voor hetzelfde geld pakken Blauw Wit en Feyenoord de prijzen, we gaan een spannend eind van het seizoen tegemoet." Blauw-wit tegen paars-geel. Zondag om half drie begint de kraker in de eerste klasse B. UVS-WSB is deze keer niet alleen een derby, in de Kikkerpolder staat meer op het spel. Beide ploegen staan met 26 punten een punt achter koploper Feyenoord, maar UVS heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Voor WSB wordt het erop of eronder, terwijl UVS de 5-0 nederlaag die de Leidenaars eerder dit seizoen in Noordwijkerhout leden wil rechtzetten. Vier mensen die een band hebben met beide clubs laten hun licht schijnen over de 'Wedstrijd van het Jaar'. door Loman Leefmans en Anton Diedrich Archieffoto's van Henk Bouwman, Taco van der Eb, Dick Hogewoning en Cees van Hoogdalem. Jan van Gijlswijk is mede-organisa tor van de paarsgele stoet die mor gen om een uur richting Leiden ver trekt. „Met de oprichting van supporters vereniging Bavo Zuid, inmiddels vier honderd leden, en de verkoop van sjaals en petjes wordt het steeds ge zelliger. Dan gaat het hoofdzakelijk om de thuiswedstrijden. Dat willen we ook bij uitwedstrijden voor elkaar krijgen, met vlaggen en spandoeken, toeters en bellen. Bij eerste poging, de wedstrijd bij Feyenoord, viel de ani mo voor de busreis wat tegen. Daar om hebben we het nu iets anders aangepakt. Er zijn veel jongeren die zonder vervoer zitten en toch graag naar UVS meegaan. Daarom hebben we in het clubblad en op de -site ie dereen opgeroepen die toch van plan is met de auto te gaan om op de Brink De 33-jarige Katwijker Tom van der Niet is keeper bij RKAW in de zelfde klasse als UVS en WSB: „Op basis van de wedstrijden die ik dit seizoen tegen die twee clubs speelde, is UVS licht favoriet. Daar bij mist WSB Ooy endijk en hij is héél belangrijk voor dat elftal. UVS voetbalt goed, draait lekker en heeft in Dave de Heiden - en daar let ik uiteraard op - een fantastische keeper. Wat ook meespeelt, is dat UVS de eerdere 5-0 nederlaag wil rechtzetten. Daar staat tegenover dat in onze klasse de ver schillen miniem zijn. Er komen veel te verzamelen. Dan kunnen anderen meerijden én we vormen samen een paarsgele colonne. Ik durf geen voor spelling te doen hoe groot die stoet wordt, maar bij de club weet iedereen dat het om een soort finale gaat tus sen de twee beste zondagclubs uit de regio. Voor een dorp met 15.000 in woners doen we het toch niet slecht. Ik hoop op zoveel mogelijk deelne mers. Laat het een extra stimulans voor de jongens zijn." EERSTE KLASSE B Feyenoord 14-27 UVS 12-26 WSB 14-26 Blauw Wit 14-24 RKAW 14-22 Sparta 13-21 Leidenaar Wout Holverda (45) was assistent-trainer bij WSB en speelde na zijn profcarrière drie sei zoenen in het blauw wit van UVS: „Het moet haast wel een aantrekkelijke wedstrijd worden tus sen die twee. WSB heeft het fysieke over wicht, maar UVS vind ik technisch wat ster ker. Ze zijn aan elkaar gewaagd, misschien geeft het 'mannen- voetbal' van WSB wel de doorslag. Reken maar dat ze ook be hoorlijk wat publiek meenemen uit Noordwijkerhout. Ik kom nog regelma- p. tig bij allebei de clubs, als scout van Sparta. En ik heb het in het verleden ook bij allebei be hoorlijk naar mijn zin gehad. Ik was in 1995 assistent van Paul van der Zwaan bij WSB, toen nog in de tweede klasse. verrassende uitslagen dus ik sta ook niet gek te kijken als WSB opnieuw wint. Voor beide elftallen geldt dat ze in de huidige samen stelling nog niet het ni veau hebben van een hoofdklasser. Als een van de twee het haalt, dan krijgt die club te maken met concurren tie van de zeven zater daghoofdklassers in de regio. Het is op de za ken vooruit lopen. Ze zullen het zwaar ge noeg krijgen om pro motie te bewerkstelli gen. RKAW kan daarin zondag ook nog een rol van betekenis spelen want wij moeten tegen Feyenoord, de directe concurrent van UVS en WSB. Ik ga natuurlijk mijn best voor ze doen." Je kunt zeggen dat wij de basis hebben gelegd voor de opmars, die een jaar la ter onder Ruud de Groot begon. Bij UVS heb ik gespeeld nadat ik in 1990 stopte bij Haarlem, om af te trainen. Maar als je nou vraagt bij welke van de twee clubs mijn hart ligt, dan zeg ik: dat ligt bij Sparta. Eens een Spartaan, altijd een Spartaan. Ik heb daar zes jaar mogen voetballen, het eerste dat ik in het weekeinde doe is kijken wat Sparta heeft gedaan. En daarna ga ik langs de uitslagen van de clubs in de regio waar ik bij heb gewerkt. Dus dat UVS en WSB het allebei zo uitstekend doen, doet me goed. Ik ga zondag ze ker even kijken. Dit zijn toch de wed strijden waar je naar uitkijkt." ric Mondeel idam/gpd - Als elders in 9. i idion een doelpunt wordt la^ld, houdt Peter Hekkema neb >ofd koel. Hij kijkt ogen- tarkJljk op de stadionklok. 3.recieze tijdstip wordt tot seconde nauwkeurig op- 'L 7 5n. Misschien is er wel eng-euw record gevestigd. a een doelpunt staat de aklok op 40.18 minuten. önstateert Hekkema ver- s vergramd dat veel Qjerslaggevers dan de veer- minuut noteren. Fout. de 41ste minuut. Hekke- iudt van nauwgezetheid. fy nentatoren reppen er '"J leds over dat de bal het ïrk raakt. Maar de doelen ^eI ruim dertig jaar van alu- 5en lekkema is zo'n man die 1 sen stadsplattegrond bij e(*seeft. „Aan iemand met izicht vragen mensen de egt hij eenvoudig. Hij is ereid anderen te gidsen. ran irziet hij voetbalverslag- en van talloze wetenswaar- sn. Hij dringt zich niet in it. Peter Hekkema is een ^wplant. Hij zoekt tijdro- >as' dingen uit en souffleert 1 imalisten. Hij werkte bij o onder meer voor het ioogramma van de NCRV Langs de Lijn, tegen- Br 11 [vult hij de rubriek 'Zin- ^n,etbalfeiten' in het voet- Johan. we balstatisticus ziet het als ^'e' ping om belangwekken- ^el te boekstaven voor ko mende generaties. Sinds een gedenkwaardige 24ste mei 1995 (Kluivert wordt die avond de jongste speler die ooit scoorde in de finale van de Europa Cup 1) wijdt Hekkema zich aan zijn monnikenwerk. Tal van records weet hij voor het zwarte gat te bewaren dankzij zijn arbeidszin en engelengeduld. „Soms speel ik een videofragment van een doelpunt dertig keer af om te kijken of de bal nog door ie mand anders getoucheerd is." Een voorbeeld van zijn werk wijze: „Nederland speelt op 18 augustus een oefeninterland te gen Zweden. De laatste keer dat we tegen Zweden speelden, was in april 1983 in Utrecht: 0-3. Ronald en Erwin Koeman maakten hun debuut. Punt. Wat doe ik dan? Ik maak van die punt een puntkomma. Ik vraag me meteen af of het ooit eerder is voorgekomen dat twee broers tegelijk debuteerden voor het nationale elftal; in Ne derland of elders in de wereld. Ik ben gaan graven, maar kwam nergens zoiets tegen. Ik heb Ro nald laatst nog gezegd dat Er- win en hij een wereldrecord hebben gevestigd." We zitten in een café bij het Leidseplein in Amsterdam. Een historische locatie in de voet balgeschiedenis. Hier plachten de spelers van het grote Ajax zich altijd te verzamelen voor een avondje stappen. Peter Hekkema schudt deze en ande re bijzonderheden achteloos uit zijn mouw. De 'voetbalvraagvaak' springt voortdurend van de hak op de tak en dreigt zelfs geregeld te verdwijnen in het struikgewas van feiten. Zijn brede kennis voert ons zelfs langs Sonja Ba rend. Deze maand viert zij haar zestiende verjaardag. „Zij is na melijk geboren op 29 februari 1940 en is dus maar eens in de vier jaar jarig. Waarom weet ik dat? Ik weet het niet. Ik wil het niet eens weten, laat staan ont houden, want ik kan er hele maal niks mee. Maar het gaat er gewoon niet uit." Misschien is Hekkema een zeldzaam licht in de inktzwarte duisternis. Zijn rubriek in het voetbalblad Johan is Zinloze Voetbalfeiten gedoopt, maar misschien is zijn noeste arbeid wel heel zinvól. „Wij lijden in Nederland aan het Calimero-gevoel. In Enge land heb je een manshoge sta pel aan papier vol voetbalre cords. En in Nederland? Ik heb er een meetlat langs gelegd en kwam niet verder dan 32 centi meter. Daar maak ik me kwaad om. Elk Engels record heeft een Nederlands equivalent." Geld interesseert de voetbalsta tisticus niet, maar geef hem tijd, veel tijd. Tijd om te spitten in voetbalannalen, tijd om de biografie van belangwekkende spelers op te tekenen voordat zij de geest geven. Want voor dat je het weet ben je oud en zijn de dingen voorbijgegaan. „Bij het eeuwfeest van Ajax in 2000 waren alle huidige en vroegere spelers voor een reü nie in de Arena. Ik dacht bij mezelf: al die mensen gaan een keer dood. Kijk, van Danny Blind weten we alles. Zelfs welk merk toiletpapier hij thuis, ge bruikt. Maar hoe zit het met Klaas Bakker? Van Bakker we ten we helemaal niks. Een grote schande. Met Marco van Bas ten en Johan Cruijff behoort Bakker namelijk tot de drie Aja- cieden die zes keer hebben ge scoord in één wedstrijd. Het bijzondere van Klaas is dat hij in die wedstrijd (Ajax-DOS 6-3) alle doelpunten voor Ajax maakte." „Ik heb alle spelers op een rij gezet die sinds de invoering van het betaalde voetbal in het eer ste hebben gespeeld. Dat zijn er 362 vanaf Ajax-VW (2-3) op 28 november 1954. Ik ben al die mensen gaan benaderen. Ik heb genoteerd waar ze hun loopbaan begonnen, wanneer en hoe ze bij Ajax terecht zijn gekomen, wanneer en hoe ze bij Ajax zijn weggegaan, waar ze verder hebben gespeeld, waar ze trainer zijn geweest. Van sommigen moest ik helaas no teren waar ze begraven liggen. Die informatie kreeg ik van hun weduwe." Sommige spelers waren ver baasd dat Hekkema ze bena derde. „Rob Dukker bijvoor beeld. 'Jij hebt mij langer aan de lijn gehad dan ik ooit voor Ajax heb gespeeld,' zei hij. Dat klopte, want hij heeft slechts vijftien minuten in het eerste gespeeld." Ajax is zijn club, maar Hekkema erkent dat hij als voetbalsup porter geen monogaam leven leidt. Alles in de voetbalsport is per slot van rekening wetens waardig, hoe zinloos het ook moge lijken. voorschoten - Voetbal- en atle- tiekclub Voorschoten '97 heeft het contract met de pachter van de kantine ontbonden. De Voorschotense vereniging was één van de weinige verenigin gen in Nederland die de kanti ne verpachtte. Volgens het be stuur van Voorschoten'97 hield de pachter zich niet aan alle punten in het contract. Zo ver hoogde hij - zonder overleg - de prijzen in de kantine. Die zijn intussen met 10 procent omlaag gegaan. Peter Hekkema: „Wij lijden in Nederland aan het Calimero-gevoel. In Engeland heb je een manshoge sta pel aan papier vol voetbalrecords. En in Nederland? Ik heb er een meetlat langs gelegd en kwam niet ver der dan 32 centimeter." Foto: GPD Secretaris Jelle Raap zegt dat het verpachten van het club huis de afgelopen Éfaerhalf jaar een kwaliteitsverbetering heeft opgeleverd. „Er stond een beperkt aantal mensen achter de bar die van de hoed en de rand wisten. Dat betekent dat de service een stuk vooruitging. Bovendien hadden wij als be stuur minder zorgen, we hoef den niet meer voor de vrijwilli gers in de kantine te zorgen. Volgens de pachter Henk Seis waren partijen op elkaar uitge keken. „Er waren verder geen problemen, we hebben in goed overleg besloten om uit elkaar te gaan. In de praktijk verandert er wei nig in Voorschoten. „We heb ben als bestuur de bestaande organisatie overgenomen. Dat betekent dat de bedrijfsleider in dienst bij de club is gekomen. Naast trainers hebben we nu dus ook iemand in de kantine in dienst. Ik noem hem daarom wel eens 'de trainer van de kan tine'. Net als de hoofdtrainer is hij verantwoording schuldig aan het bestuur."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23