SI e linkspoot heeft «zijn 'eigen manier' TT enk Braat en ik staan op de ii plek waar het vroeger ver zamelen geblazen was. Op de hoek van de Hoofdstraat en de Eikenlaan, bij de dorpskerk. Daar dromden wij samen, aspi ranten van RCL die een uitived- strijd tegemoet gingen. Op de fiets naar Rouwkoop aan de voor ons verkeerde kant van Voorschoten. Heen tegen de wind in en terug, verdomd als het niet waar is, wéér wind te gen. Henk Braat wijst naar wat de lampenzaak van De Lange is geweest, naast de herenmode zaak van Van Swieten en de drogisterij van Schouten. Als het regende hing bij De Lange een vel papier aan het raam waarop de afgelastingen stonden. Henk zegt dat er maar een paar spet ters hoefde te vallen of je ging met lood in je schoenen naar De Lange. Als de dood dat het niet doorging. Ik knik. Vechten te gen de tranen als jouw wed strijd op dat papier stond. Want dan was je zaterdag naar de knoppen en duurde het nog een eindeloze week voordat zich een nieuwe zaterdag.aandiende. Henk Braat was een ferme ver dediger van RCL 1 in de tijd dat de club uit het dal naar de top van het zaterdagvoetbal klom. In de achterhoede van het eerste had je Henk en Ab Braat, ook wel bekend als Spijker de post bode. Op het middenveld had je nog een Braat, Hans, die we Bliek noemden en op doel stond Bram Brandt, die was getrouwd met Elly, de zus van al die Braatjes. Als het eerste thuis speelde, was er een hoop volk op de been. Tussen al dat publiek, en daar kon je vergif op inne men, stonden altijd vader en moeder Braat. Te hopen dat hun drie zonen en schoonzoon heel bleven. Henk Braat woont al jaren niet meer in Leiderdorp, maar van daag is hij er voor de tweede keer in drie dagen. Maandag heeft hij zijn vader begraven en nu, woensdag, komt hij voor het afscheid van Herman Roest, overleden 6 februari 2004, gebo ren 12 februari 1909. Henk was in zijn jonge jaren bevriend met Willem, de op één na jongste van Hermans negen kinderen. Ik was bevriend met Kees, de In alle vroegte werd een boerenknecht naar Leiderdorp gestuurd om dokter De Bruijne te verwittigen van de nakende geboorte jongste. Om de tijd tussen de za terdagen te doden, voetbalden Henk en Willem op her grasperk bij de dorpskerk. Tot razernij soms van de koster. Kees en ik, wij verrichtten onze heldenda den op het Samsonveld aan het Essenlaantje dat momenteel rijp voor bebouwing wordt gemaakt. Want aan al het goede komt een einde. Dat is ook zo n beetje de teneur van de dankdienst voor het le ven van pa Roest. Een eik van een man. Dochter Coby schetst zijn leven, dat aanving op een bitterkoude winterdag te Acht- hoven. In alle vroegte werd een boerenknecht naar Leiderdorp gestuurd om dokter De Bruijne te verwittigen van de nakende geboorte. De dorpsdokter liet het paard voor de koets spannen en repte zich naar de hoeve van de familie Roest. 1909, het is nau welijks voor te stellen. Het zou nog vijf jaar duren voordat Eu ropa zich in de Eerste Wereld oorlog stortte. 1909, het jaar waarin het tiveede elftal van Quick Den Haag de Nederland se voetbalbeker won. Door in de eindstrijd met 2-1 te winnen van het Rotterdamse VOC waar voetbal eigenlijk bijzaak was en cricket de voornaamste bezig heid. Met Kees ben ik daar vroeger wel eens geweest, bij VOC. Wij hadden iets met cricket. Het voert te ver om hier uit te lt hoe dat kwam, maar op het Samsonveld werden wij ook wel eens aangetroffen met cricketbal en bat. Het was Kees die op een lome zondagmiddag met een machtige uithaal het slaghout finaal aan splinters sloeg. Kees heeft namelijk wat alle Roesten hebben, een onvoorstelbare kracht in zijn knuisten. Als kind keek ik altijd met ontzag naar de reusachtige handen van zijn vader. Blij dat de kolenschop pen van mijn pa net iets be scheidener waren. Vroeger was het namelijk heel gewoon dat je een pak voor je broek kreeg als je te ver was gegaan met het uit halen van kattenkwaad Ik zit in de dorpskerk en denk aan de handen van Herman Roest die bijna een eeuw lang één bonk vitaliteit is geweest. Het stemt me vrolijk. Ik heb er gere begrafenissen meegemaakt. Deze is bijna een vrolijke boel. Op de rouwkaart stond dan ook dat meneer Roest is heengegaan na een rijk en voltooid leven. Mooie tekst. Ik kijk naar Henk Braat en bedenk dat het ver scheiden van zijn vader mij in het geheel is ontgaan. Ik zal toch de overlijdensadvertenties wat beter in de gaten moeten gaan houden. Anders mis ik te veel. Ik ben op een leeftijd geko men dat er vaker afscheid moet worden genomen. En die ge dachte doet mij dan weer een beetje somberen. Maar kop op. Straks ga ik nog even lekker wat herinneringen ophalen op de hoek van de Hoofdstraat en de Eikenlaan. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl SPORT ZATERDAG 14 FEBRUARI 2004 |r Frank Buschmann en Mark Caldenhoven IN - Linksbenige voetballers zijn schaarser dan Isbenige spelers. Ze zijn ook creatiever, genia- je moet dat soort type spelers niet te veel wil- «jopleggen. Dat kan ten koste gaan van hun in- J ngen." Een meesterscout, neuropsycholoog, Ibalgoeroe en kinderfysiotherapeute over spoten en hun eigenaardigheden. ik me kan herinneren, was mijn linker- het best ontwikkeld. Het rechterbeen was al om op te staan. Toen ik als jochie van een of vijftien bij trainingen van Velox stond te >n, schoot ik de ballen die over het doel wer- geschoten altijd in één keer vanaf het par- rrein met links terug. Mijnheer Van Beek, cle Sr van Velox, vroeg toen: Wie is toch dat joch de ballen zo zuiver terugschiet?' Zo is mijn ière begonnen. n van Hanegem) mensen hebben een voorkeur voor rechts. Ben je rechtsbenig, dan komt er relatief meer informatie vanuit de linkerhelft van het brein. Die kant is vooral talig. Ben je links, dan komt er relatief meer informatie vanuit de rechterkant. In die helft van de hersenen zitten meer de ruimtelijke en emotionele functies. Je kunt je voorstellen dat verschillende informatie tot verschillend gedrag kan leiden." Tonny Bruins Slot ondervindt dat al jaren. „De 'linksen' hebben een bepaalde explosiviteit en zijn over het algemeen genialer, iets creatiever in het bedenken van oplossingen." Het maakt deze groep in zijn ogen tegelijkertijd onvoorspelbaar. „Zeker linksbuitens, die willen het echt op hun manier doen. Het zijn geen sterren in het terug schakelen, veelal voetballen ze pas als ze de bal hebben. Hristo Stoitchkov deed vroeger bij Bar celona niet anders. Ik heb hem geleerd loopac ties te maken zonder de bal. Maar nogmaals, je moet dat soort spelers niet te veel willen opleg gen. Dat kan ten koste gaan van hun ingevin gen." |j jes met favorieten zijn altijd subjectief, dus utabel. Henk Spaan heeft zich in zijn boekje Top 100' heerlijk uitgeleefd in het samenstel- van klassementen. Zo draagt de journalist en mnist onder meer zijn persoonlijke toptien 'Beste linkspoten van Nederland' voor. Op staat Wim van Hanegem. Cromme als beste linksbenige voetballer van and ooit; voor de een is het een zekerheidje, 7[ens sommigen horen Piet Keizer (in de top- Jvan Spaan vierde) en Coen Moulijn (op zes) Van Hanegem te staan. Van uitzonderlijke se waren ze in elk geval alledrie. „Iseigenlijk iedere linkspoot goud is voor een ih. „Een elftal is gezegend als het één of twee dat soort spelers heeft," luidt de overtuiging >4 Tonny Bruins Slot. „Linksbenige voetballers ïen de binnen- én buitenkant bespelen, be- >0 lan rechtsbenigen. Het gekke is dat maar |,fi ig rechtsbenige voetballers zó compleet zijn hun rechterbeen als linksbeners met hun virbeen." ns Slot, 'meesterknecht' van Johan Cruijff bij elona en vandaag de dag assistent van Ajax- er Ronald Koeman, werkte in het verleden g meerdere linkspoten. Volgens Bruins Slot 5 en ze het best tot hun recht als ze de 'vrij- krijgen. „Dat soort jongens moet je niet te willen aansturen vanaf de bank. Laat ze op eigen manier voetballen." nkspoot. Wat maakt hem zo bijzonder en :o gewild? Het meest voor de hand liggende a oord ligt verscholen in kille cijfers. Slechts in tot twintig procent van de bevolking is eoriënteerd. Dat percentage mag je door- in naar het voetbal, stelt dr. Erik Matser, als isycholoog verbonden aan het St. Anna- ïuis in Geldrop. :eft echter nog een verklaring, eentje die gaat dan simpele getallen. „Bij mensen voorkeur voor links hebben zijn de her eigenlijk anders georganiseerd. De meeste „...toen scoorde Roy ook nog, en wel met zijn lin ker. Ik denk dat hij zelf het meest verbaasd was van allemaal." (Sir Alex Ferguson, manager van Manchester United, nadat Roy Keane vanaf tivintig meter een doelpunt maakte met zijn zwakke been). Het linkerbeen als zwakke punt. Topvoetballers die er zelf van staan te kijken wanneer ze eens succes hebben met hun mindere kant. Wiel Coerver - samensteller van talloze boeken en vi deobanden met oefenstof voor trainers - vindt die verwondering te gek voor woorden. „Aan de andere kant snap ik het ook wel. Nergens ter we reld wordt getraind op het ontwikkelen van het slechte been. Zelfs niet bij Manchester United. Ferguson begint nu pas in te zien dat het anders moet." In al zijn boeken en videotapes (ook de banden die hij momenteel in de Verenigde Arabische Emiraten aan het afronden is) hamert de Lim burger op tweebenigheid. „In het voetbal gaat het om handhaven aan de bal. En om combina ties. Het spel is zo snel dat je niet meer de tijd hebt om de bal eerst voor de goede voet te leg gen. Doe je dat, dan verlies je een paar fracties van een seconde en dat kun je je in het topvoet bal niet permitteren." Dus moet er getraind worden aan de mindere kant van de rechtsbenige voetballers. Hoe jonger dat gebeurt, hoe beter. „De voorkeur voor links of rechts ligt vast bij de geboorte, maar de domi nantie wordt in de loop der jaren alleen maar duidelijker. De ontwikkeling van een kind is niet meer dan de rijping van het zenuwstelsel," do ceert kinderfysiotherapeute Wyke Tamminga uit Utrecht. Natuurlijk kan de op rechts gerichte meerder heid van de voetballers leren met links een bal te trappen en met links te passeren. „Maar," aldus Tamminga, „de souplesse en kwaliteit zal nooit zo zijn als die van het dominante been. Wil je Robin van Persie (links) en Arjen Robben. Twee van de grootste talenten in het Nederlands voetbal die beiden links zijn. „Laat ze op hun eigen manier voetballen", vindt Tonny Bruins Slot. Foto's: ANP graag dat iemand tweebenig wordt, begin dan jong. Het liefst bij de pupillen. Dan is het zenuw stelsel nog niet zover uitgerijpt." „De gevoelstrap, de bal bij iemand op de stropdas leggen, valt niet aan te leren. De basistrap wel. (Tonny Bruins Slot) Volgens de assistent-coach van Ajax kan tweebe nigheid wel degelijk ook op latere leeftijd worden ontplooid. Ruud Krol bewees het op het wereld kampioenschap van 1974. De rechtsbenige spe ler werd door Rinus Michels als linksback gepos teerd, bij gebrek aan een verdediger met een gouden linkerbeen. Bruins Slot: „Ruud had an derhalf jaar lang extra staan trainen om met links een goede voorzet te kunnen geven. Na de trai ning gaven ze hem alleen maar ballen in de diep te. Rushes maken, achterlijn halen en voorzetten die bal. In de halve WK-finale tegen Brazilië leid de het tot de voorzet waaruit Cruijff scoorde." Voetbalgoeroe Wiel Coerver denkt dat een veran dering van trainingsmethodieken zou bijdragen aan het meer multifunctioneel maken van voet ballers. „Is het zo'n gekke gedachte een fullprof die alles met rechts doet op de dag van de wed strijd honderd keer een bal met links tegen een muurtje te laten trappen? Tennissers werken toch ook uren per dag aan hun forehand en backhand..." Coerver komt maar weinig collega's tegen die frequent oefenen op passeren of op traptech- niek. „Ik zie ze bij de profs alleen maar stretchen, sprintjes trekken, rondjes rennen en met het goede been afwerken op doel. Maar ik heb nog nooit gezien dat iemand verplicht wordt met zijn mindere been te schieten. Niet bij de profs, niet bij de jeugd." De oorzaak kan Coerver zo aanwijzen. In zijn ogen zit het grote knelpunt in de trainerscursus. „Daar gaat het fout. Die cursussen worden gege ven door mensen van universiteiten. Ze weten alles van de anatomie van het menselijk lichaam, maar zelf hebben ze nog nooit een mannetje ge passeerd. Hoe kunnen trainers dan op hun spe lers overbrengen hoe ze een tegenstander moe ten passeren?" Niet alleen Nederland kampt met dit probleem. „Je ziet het in alle landen. Duitsland heeft na Wolfgang Overath ook geen goede linkspoot meer gehad," vindt Coerver. De linkspoot als artiest van de voetballerij, als De Schepper van mooie momenten op de velden. .Alleen dubbelbenigheid is zeldzamer. Uniek zelfs," besluit neuropsycholoog Erik Matser. „Wesley Sneijder van Ajax is uniek. Bij hem zie je absoluut geen kwaliteitsverschil tussen links en rechts." Hij noemt Sneijder in één adem met bokser Mo hammed Ali en basketballer Michael Jordan. „Bij Ali maakte het niet uit of hij met zijn linkerbeen voor stond of met zijn rechterbeen, het leidde niet tot kwaliteitsverlies. Ook Jordan kon met beide handen even goed overweg. Sneijder heeft dat met zijn benen. Dan behoor je tot de aller grootsten." V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL Staand v.l.n.r: Anneke van Zanten, Joan Kuipers, Mary van der Heiligenberg, Wilma Filippo, Aad de Jong (trainer), Ciska van Egmond, Anita van der Meer, Joke van Klink, Willeke van Ruiten, Cor Verheugd (verzorger). Gehurkt v.l.n.r: Thea van Borstelen, Joke Lubbe, Annie Keur, Conny Beekhuis, Coby van Tricht, Stefanie Kalkeren Ria Desannois. Foto: archief Ciska van Egmond. Alkmania werd in het voorjaar van 1979 Nederland kampioen. Het vrou wenvoetbal stond nog in de kinderschoenen, een landelijke hoofdklasse be stond nog niet. De districtskampioenen streden op een locatie om de titel. Cisca van Egmond (49) uit Oude Wetering maakte deel uit van het kampi oensteam dat pas 22 jaar later in Ter Leede een regionale opvolger kreeg. „Ik kom uit Leiderdorp en begon te voetballen bij Randstad Sport. Mijn man werkte bij de politie en toen hij naar Roelofarendsveen werd overgeplaatst, had ik geen zin om telkens op en neer naar Voor schoten te rijden. Ik wist dat Wete- ringse Girls, de voorloper van Alk mania, ook een leuke meidengroep had. Er werd daar al heel serieus getraind en we hadden een betaal de coach wat in die tijd uitzonder lijk was. We werden een paar keer kampioen van Leiden en omstre ken en ook van het district. De landstitel haalden we in Delft door AFC '34 met 4-0 te verslaan. Alk mania uit Oude Wetering, nie mand wist waar dat lag. Ik heb nog plakboeken vol met berichten uit die tijd. Het jaar na de titel stonden we opnieuw in de finale, in de buurt van Deventer, maar die ging verloren." „Als beloning voor het kampioen schap mochten we een voorwed strijd spelen op-het Amsterdam 704 toernooi in het Olympisch Sta dion tegen het Nederlands vrou wenteam. Later zijn drie speelsters van het Alkmania-team ook inter national geworden: Stefanie Kal- ker, Mary van der Meer en Ria De sannois. Toen Ria stopte, ze voet balde toen bij KFC, hebben we een afscheidswedstrijd voor haar geor ganiseerd. Een reünie houden is niet echt nodig. De qieeste vrou wen zijn in Oude Wetering of Roe lofarendsveen blijven wonen, ik zie ze nog geregeld op de tennisbaan." „Ik ben altijd fanatiek gebleven, van de vrouwen op de foto was ik de enige met twee kinderen. Op mijn 36ste begon ik opnieuw te voetballen en kwam ik al snel weer in het eerste elftal dat uit een com pleet nieuwe generatie bestond. Enkele meiden hadden m'n doch ter kunnen zijn. We werden nog een keer kampioen in een lagere klasse en op mijn 40ste ben ik defi nitief gestopt. Samen met mijn va der, die al supporters is sinds ik begon, bezoek ik nog regelmatig wedstrijden van Alkmania. Het is nu een leuk ploegje, maar voor de hoofdklasse nog te licht."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21