REGIO Justitie: Terroriserende Voorschotenaar naar jeugdinrichting Digitale bakker trakteert heel Nederland Alphen krijgt allure, maar wordt geen Manhattan aan de Rijn eiderdorpse Meelfabriek is voor mdernemer met de meeste lef R5 )egstgeestenaren wos op Nuon Zoeterwoude-Dorp raakt rooms-katholieke kerk kwijt Wassenaarse jaknikker weg lude beuken ten geveld ienaar - Twee beuken van itens 125 jaar oud zijn in ienaar veroordeeld tot de 'ttingzaag. De monumentale [jmen aan het Laantje van uinauwe, een zijstraatje van Groot Haesebroekseweg, jn ten prooi gevallen aan een nstige schimmelziekte. Ook :n ingeroepen bomendokter edt geen soelaas. Mogelijk jn de bomen het slachtoffer iworden van een aanrijding oor een auto of van graafwerk- lamheden. Maar omdat de ihimmel er wel tien jaar over m doen om naar buiten te ko- ien, is de oorzaak niet meer te [hterhalen. Dinsdag gaan de itieke beuken tegen de vlakte. [ijnland begint iabetesspreekuur iiDERDORP - Het Rijnland Zie- inhuis begint een oogheel- ïndig spreekuur voor diabete- latiënten. Het spreekuur ordt zowel in Leiderdorp als Alphen aan den Rijn gehou- sn. Diabetespatiënten doen er 'rstandig aan hun netvlies elk arte laten controleren op indoeningen. Als gevolg van likerziekte kunnen afwijkin- in ontstaan in de vaatjes die et netvlies voeden. Dit kan lei entot klachten als minder cherp zien of plotselinge indheid. Tijdens het reeningsspreekuur in het ijnland verricht een optome- ist een oogheelkundig onder- Dek en maakt digitale foto's an het netvlies. zaterdag 14 februari 2004 den haag/voorschoten - Eén van de twee 15- jarige jongens die leeftijdgenootjes in Voor schoten zouden hebben geterroriseerd, moet worden opgesloten in een jeugdinrichting. De andere moet worden gestraft met zes maan den cel. Dat eiste de officier van justitie giste ren in Den Haag tijdens de behandeling van de twee zaken. Het openbaar ministerie (OM) baseerde de eis op een groot aantal verklaringen van jon geren uit Voorschoten. Die vertelden de poli tie dat de twee jonge verdachten hen regel matig hadden geïntimideerd, bedreigd en ook zouden hebben verkracht. Advocaat Van der Horst veegde een groot deel van de verklaringen tijdens de eerste, zes uur durende, zitting van tafel. Volgens hem waren de verklaringen veel te zwaar aangezet. „Het meisje dat bijvoorbeeld verkracht zegt te zijn, stemde wel in met het zoenen door mijn cliënt. Alleen omdat hij zijn tong in haar mond stak en zij dit niet wilde, zou hij haar verkracht hebben." Zijn cliënt zou, onder meer voor dit vergrijp, voor onbepaalde tijd naar een jeugdinrichting moeten. De raads man van de andere jongen zei dat de vijf maanden voorarrest van zijn cliënt al genoeg straf is geweest. Hij houdt het erop dat de an dere jongen de meeste vergrijpen pleegde. Advocaat Van der Horst meent dat justitie de zaak ernstig overdrijft en geen rekening houdt met het feit dat alle vergrijpen gepleegd zijn binnen een groep van, veelal minderjarige, jongeren die elkaar kennen van school en van straat. Dat er zoveel aangiften tegen de twee jongens zijn gedaan, heeft volgens hem alles te maken met hun Marokkaanse afkomst. Alle aangevers zijn Nederlands en velen van hen zijn volgens de advocaat uitgesproken racist. „Énigen van hen noemen zichzelf ronduit neonazi. Er heerst in Voorschoten een hyste rie, waaraan alle feiten kennelijk onderge schikt zijn." De advocaat is ervan overtuigd dat het OM de twee jongens nooit zo vervolgd zouden heb ben, als ze in een grotere stad zouden hebben gewoond. Hij vindt het ook ongepast dat de burgemeester van Voorschoten al voor de rechtszaak had plaatsgehad haar oordeel over de zaak uitsprak. Tijdens haar nieuwjaarstoe spraak zei burgemeester Verver dat de ouders van de verdachte jongens tekort waren ge schoten in hun opvoeding. Van der Horst: „Ik vind dat heel vreemd. Deze jongens hebben vast wel het één en ander uitgespookt, maar dit soort reacties kan niet." Dat geldt wat hem betreft ook voor het rap port van de Kinderbescherming, die naar zijn mening klakkeloos de dubieuze verklaringen van de leeftijdgenootjes heeft gebruikt als fei tenmateriaal. „Deze jongens hebben geen strafblad, behoudens één vuurwerkovertre ding. Maar dat lijkt iedereen nu te vergeten." Uitspraak over twee weken. tsaxHGmvvGretcr 2004 gstgeest - Een aantal inwo- nirs van Oegstgeest is ge- hrokken van de nota van de uon die deze week in de bus el. Het energiebedrijf zet in de ita doodleuk uiteen welk be- zij de komende jaren gaat voor reinigings- en riool- Hlhten. En dat terwijl iedere IBgstgeestenaar net van de ge- eente te horen heeft gekregen it Nuon per 1 maart stopt met it heffen van die rechten. maf die datum wordt de hef- l<unflf ig namens de gemeente ver- 1cjOT irgd door twee bureaus. Jn nullig van Nuon", zegt een lordvoerder van de gemeente igstgeest. ihet gemeentehuis zijn al bo- i telefoontjes binnengekomen j n Oegstgeestenaren die geen hebben om twee keer te be- maar de gemeente valt fns de woordvoerder niets ijten. „Dat er een wijzi- plaatsheeft in de oplegging le aanslagen van de reini- rechten en de rioolrechten ïn we goed voorbereid, en uitgelegd aan de inwo- in-woordvoerder Sikking itigt dat een klein deel van Nuon-klanten in Oegstgeest 1 jaarrekening heeft gekregen it daarop een voorschotbe- waarin de reinigings- en rechten zitten. Zorgen hoe zij zich volgens Sikking hter niet te maken. Eind fe- uari zou alles vanzelf goed oeten komen. „Op 28 en 29 iruari 2004 wordt voor de iten in Oegstgeest ons ad- itratiesysteem aangepast, loor vanaf 1 maart de ge rente Oegstgeest niet meer leelift' op onze facturen. Dat tekent ook dat per 1 maart al- Nuon-klanten in Oegstgeest maken krijgen met een auto- :h verlaagd termijnbe- omdat de component ir riool- en reinigingsrecht it wordt gehaald. De klant ft daarvoor niets te doen. toch nog vragen heeft, kan en met de klantenservice Nuon." wen en hebben samen bijna 10.200 parochianen. Daarvan gaat slechts 12 procent naar de kerk. In de zes kerken zijn voor die 1.200 kerkgangers in totaal 2.314 zitplaatsen beschikbaar: twee stoelen voor iedere kerk bezoeker. En de verwachting is dat er in 2010 tegenover iedere kerkganger drie zitplaatsen staan. Desondanks is er volgens pas toor Van der Plas geen aanlei ding om één van de twee ker ken van de St. Jansparochie te sluiten. „De parochie is financi eel gezond", stelt hij. Ook be nadrukt hij dat de prognoses over het aantal kerkgangers in de St. Janskerk en de Christus Dienaarkerk meevallen vergele ken met de kerken in Stomp- wijk en Hazerswoude. De rooms-katholieke kerk be zint zich al jaren op het over schot aan kerken nu de kerk gang terugloopt. Aanleiding daarvoor was de nota 'Tent van God' waarin het bisdom in 2001 aankondigde dat het afstoten van gebouwen geen taboe meer zoeterwoude-dorp - In Zoeter- woude-Dorp moet ofwel de kerk St. Jans Onthoofding aan de Zuidbuurtseweg ofwel de Christus Dienaarkerk aan de Kerklaan sluiten. In Hazers- woude-Rijndijk moet een keus worden gemaakt tussen sluiting van de historische Bernardus- 'kerk of de kerk in multifunctio neel centrum Het Anker. Zo luidt althans het advies van het dekenaat Het Groene Hart aan het bisdom. Het dekenaat baseert zich op prognoses over het aantal kerk gangers in de vier parochies in Zoeterwoude, Hazerswoude en Stompwijk. Eén kerkgebouw in elke woonkern zou voor de toe komst voldoende zijn. Pastoor B. van der Plas, die werkzaam is in beide kerken van Zoeterwoude-Dorp en in de Stompwijkse Laurentius pa rochie, maakt zich geen zorgen. „Het is maar een advies. De discussie over het sluiten van kerken is er eentje die al jaren lang elke keer weer oplaait." De vier parochies in kwestie be schikken over zes kerkgebou- Bert Tijsterman, met verse slagroomtaart, in het 'hoofdkantoor' van taartenland.nl: „Dit kan ik tot mijn zeventigste doen." Foto: Dick Hogwoning Oegstgeestenaar Tijsterman grossiert in internettaarten door Eric de Jager oegstgeest - Als de postbode via e-mail werkt, easyjet alleen maar via het wereldwijde web vliegt en cyberseks gewoon is, waarom dan geen bakker op internet? Bert Tijsterman, van de gelijkna mige bakkerij in de De Kempe- naerstraat in Oegstgeest, ziet al leen maar voordelen. Hij is het brein achtertaartenland.nl, de gebakskoerier die vanaf een Oegstgeestse zolder heel Neder land van slagroom en marsepein voorziet. Tijsterman, al zijn hele leven bakker, is zijn nieuwe onderne ming begonnen zoals dat bij een succesverhaal hoort: op de zolderkamer. Even over de tele foondraad stappen, langs de wasmachine en zie: het hoofd kantoor van taartenland.nl. Sinds de opening van de websi te in september 2002 zijn er zo'n 3.000 taarten besteld. „Dat had ik in mijn winkel nooit kunnen verkopen", zegt Tijster man. Hij is, anderhalf jaar na de start, nog steeds een beetje be duusd van het succes van zijn taartenproject. „Ik kreeg in de winkel wel eens een bestelling om ergens een taart af te leve ren. En toen dacht ik: ik open er een website voor. Dat ging heel amateuristisch, hoor. Een ken nis heeft me geholpen met de site. En internetten heb ik van mijn dochters geleerd. Ik had die website, maar ik kon er niet veel mee, dan stonden die mei den ernaast: nee, pap, dat moet je zo doen. Al pielende heb ik het geleerd." En al pielende is de Oegstgeestse balier inmid dels tot een gewilde intemetpa- tissier uitgegroeid. Met een nieuwe, geupgrade site. Wie minder dan zestien taarten bestelt, krijgt de taart via Tijsterman van de plaatselijke bakker aangeleverd. De groot verbruikers krijgen de taarten uit de Katwijkse bakkerij van Van Maanen, met wie Tijster man al sinds jaar en dag sa menwerkt. De grootste order tot nu toe was er een van 325 stuks. Het zijn vooral bedrijven die klanten of werknemers met de taarten willen verrassen. Taartenland bezorgt overal in Nederland. En dat neemt Tijsterman letterlijk. „Als het moeilijk is of duur om ergens een taart te krijgen, dan doe ik het toch. Ik beloof dat ik altijd en overal bezorg, dus dat maak ik waar, al moet er geld bij." Bijna moest hij een keer de handdoek in de ring gooien, toen hij in Oost-Groningen ie mand met een taart moest ver rassen. In de wijde omgeving van dat gehucht was geen bak ker te vinden. Uiteindelijk heb ik er stomtoevallig één in Leeu warden gevonden, die al jaren brood leverde aan de plaatselij ke winkel." Tijdens zijn smakelijke taartanekdotes rinkelt de tele foon bij Tijsterman. „Hoeveel? Vijf? En een begeleidende brief. Geen probleem, stuurt u hem maar naar de De Kempenaer- straat in Oegstgeest. En een lo go op de taart. Mail maar door, dan komt het allemaal goed." Daarmee komt het totaal van vandaag bestelde taarten op twaalf. De afbeeldingen print hij met eetbare inkt op velletjes ouwel. „Er is een fijnere tech niek, met suiker, maar die teke ningen breken snel. Voor het transport is dit veiliger." Het is de digitale bakker nog maar drie keer gebeurd dat er een be stelling niet goed aankwam. „De taarten zaten onderstebo ven in de doos. Dan is het zaak om meteen een nieuwe te rege len." De Tijstermannen zijn al sinds 1930 bakkers in Oegstgeest. „Mijn vader was bakker in de Dorpsstraat. Hij is in augustus 2002 overleden, ik ben ik sep tember met taartenland.nl be gonnen. Als hij zou dit zou zien. Hij geloofde niet in dat inter net." Toch piekert Bert Tijsterman er nog niet over om zijn winkel in de steek te laten en fulltime in- temetbakker te worden. „Die winkel is mijn aorta. En ik heb er meer contact met mensen dan op internet. Bovendien is de winkel een zekerheid, terwijl de internettaarten pas ander half jaar lopen. Het mooie is wel", zegt hij glunderend ach ter de pc waar weer een bestel ling binnenkomt, „dat ik dit tot mijn zeventigste kan doen." door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Alphen krijgt 'grootstedelijke allure' maar wordt geen 'Manhattan aan de Rijn'. De gemeente groeit ook niet uit tot een 'gla zen stad'. Woorden van steden bouwkundige Wytze Patijn. Pa- tijn, ook intensief betrokken bij het Aalmarktproject in Leiden, treedt op als architect met heli- kopterblik. Hij gaat de vernieu wing van het stationsgebied be waken en coördineren. „Ik voel me daarbij vooral geïnspireerd door het reusachtige gebouw van Wereldhave." Niet te missen is het acht ver diepingen tellende Wereldhave- gebouw, door het Raoul Wal lenberg gescheiden van de an dere blikvanger: het Alphense stadhuis. Bureau Karelse Van Der Meer Architecten ontwierp het bedrijfsverzamelpand op initiatief van beleggingsmaat schappij Wereldhave. Het ge bouw valt op door de donkerro de baksteen. Meters gevel zijn hiermee gevuld. Onherroepelijk trekken je ogen naar de raam- partij over vier verdiepingen. Patijn is er lyrisch over. Voor hem is dit 'architectonisch ju weel', dat op spuugafstand van het station ligt, een mooi uit gangspunt voor de beelden die hij bij het stationsgebied moet bedenken. Markante gebouwen wil hij daar hebben staan. „Alphen kan die kwaliteitssprong ma- K Marieke de Kok derdorp - Een juweeltje, een 'daging, een droom. Elke on- 'rnemer heeft zijn eigen term ?r de oude Meelfabriek van iderdorp. Hij staat te koop en J 'erochtend mochten ge'ïnte- sseerden een kijkje nemen in fabriek. Iedere ondernemer dt een ander plan met het Nd dat in 1916 werd ge- öwd. Een grand café, een - staurant, een pannenkoeken- lerderij of een wokrestaurant. - is mogelijk, als de onder- toer maar lef heeft. ®e vrouwen uit Alphen aan n Rijn die liever anoniem jven, willen van de Meelfa- lek een grand café maken pt gehandicapten werken, 'ij werken nu in de zorg met landelijk gehandicapten. a'we willen is dat de mensen r onder begeleiding kunnen Hen werken. Producten 'oonmaken in de keuken of listeren in de bediening. Zo Jdt het voor hen een werk- en voor de bezoekers lek- eten." twee schrokken wel een "je van de grote smak geld die voor het begin van een ho- recaonderneming vereist is. „Je moet een eigen vermogen heb ben van 150.000 euro. Nu gaan we dus op zoek naar een stich ting die de geldzaken gaat rege len. Wij gaan op de werkvloer staan om de mensen te helpen, in dienst van die stichting. Ik zie het al helemaal voor me; een terrasje aan het water waar mensen een ijsje kunnen ko pen. Binnen een mooie lunch- gelegenheid. We kunnen ook exposities geven van schilderij en die de gehandicapten ge maakt hebben. Dan kan boven het atelier komen." Andere, meer ervaren hore caondernemers, hebben andere plannen. Ellen Blok bijvoor beeld. Zij runt op dit moment een vergaderruimte in Leiden. Al voor de Meelfabriek te koop stond, had ze wilde ideeën voor het pand. „Moet je voorstellen, een verfje op de muren. Twee grote planten voor de deur. Ja, dat wordt mooi. Aan de achter kant kun je prachtig uitbouwen en dan komt aan de zijkant het terras. Dit pand is schitterend, perfect voor horeca. Iedereen in de regio kent het. Ik krijg dit pand. Ik ga er 150 procent voor. Het is zo'n mooie uitdaging." Wat de plannen precies zijn wil Blok niet vertellen. Dat brengt ongeluk. „Ik moet nog gaan sjoemelen bij de bank voor geld. Straks pakt iemand met een koffer vol geld mijn idee af. Maar ik wil wel vertellen dat het geen standaardidee is. Dit pand verdient meer." Ook Martijn van Schaik, van projectontwikkelaar Proper Stok, is aanwezig. Op de motor kap van een auto legt hij een grote kaart neer. Het zijn teke ningen van de wijk die achter de Meelfabriek komt te liggen. Hij wil dat de bestemming van het pand bij de nieuwe villawijk past. Een discotheek is dus geen optie voor de Meelfabriek. „Het pand is zo markant, daar zet je niet zomaar pats boem iets neer. Daarom hebben we dus deze prijsvraag uitgeschre ven. Ondernemers kunnen hun visie bij ons inleveren en wij be kijken of het bij de wijk past. Een luxe grand café of een chic réstaurant is een optie. Er moet een capabele horecaman in. Degene met de meeste lef, wint." Belangstellenden kijken rond in de oude Meelfabriek. De makelaar is op zoek naar een ondernemer met lef. Foto: Hielco Kuipers ken." Nu oogt Alphen nog pro vinciaals, vindt de stedenbouw kundige, directeur van het Rot terdamse bureau KuiperCom- pagnons. „En dat verdient deze gemeente niet." De plek waar dagelijks duizenden mensen zigzaggend het spoor overste ken, noemt hij zelfs 'humme- lig'. Het moet allemaal anders, groter, imposanter en stijlvoller. In de directe omgeving van het station ziet Patijn straks indruk wekkende gebouwen staan. „Dat past ook in de landelijke tendens." Hij droomt van een immens stationplein, een glooi end vlak. Met kunstzinnige, brede traptreden die op je op een warme zomerdag uitnodi gen een uurtje neer te strijken. „Italiaanse sferen." Dat nieuwe stationsplein is aan drie kanten omsloten door nieuwe moder ne architectuur. Alphen heeft ook nog een dyna misch busstation nodig, is zijn mening. Geen rommelige opst- applek voor het NS-station, maar een stilistische halte. Bus sen zie je daar niet, die staan el ders verdekt opgesteld. De bus die aan komt rijden, vertrekt ook meteen nadat iedereen is ingestapt. Zo blijft de allure van het stationsgebied bewaard. Of het mooi wordt, dat sta tionsgebied. „Zeker weten", juicht Wytze Patijn bijna. „Maar hoe het eruit komt te zien, weet ik niet. Maar reken erop dat ik Alphen aan den Rijn een mooi visitekaartje geef." wassenaar - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft de hoop om olie of gas te vinden in Wassenaar dtónitief opgegeven. De laatste oliewin- put in het dorp, bij landgoed De Wittenburg, wordt volgende maand opgeruimd. De NAM had sinds de jaren vijftig diverse oliewinputten in met name Wassenaar-Zuid. Toen uit onderzoek bleek dat rendabele winning er niet meer in zat, werden de activiteiten gestaakt. Dat was in 1989. De putten werden dichtge gooid, maar voor één put maakte de NAM een uitzonde ring: 'put 23' bij landgoed De Wittenburg. De oliemaatschap pij koesterde de hoop dat deze nog aardig wat aardgas zou op leveren. Dat bleek niet het geval te zijn. Onlangs besloot de NAM om de put op te mimen en het van de gemeente ge huurde terrein terug te geven. Het opruimen van de put is een flinke klus, die drie tot vier we ken in beslag gaat nemen. Van af begin volgende maand wor den verschillende onderdelen uit de put verwijderd, waarna er cement in wordt terugge- stopt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17