LEIDEN REGIO beschimmelde muren, verrotte vloeren, lekkende daken 'Laksheid gemeente kost belastingbetaler geld' Quick Boys wil op Nieuw Zuid sporthal en kunstgrasveld 'olitiek moet haast maken met nieuwbouw Praktijkonderwijs Twee opties voor Praktijkonderwijs 'Accommodatie ook voor anderen' door Rob Onderwater katwijk - Een sporthal, een kunstgrasveld, 26 nieuwe kleed kamers en renovatie van de hoofdtribune. Quick Boys wil thuishaven Nieuw Zuid grondig opknappen en wil daar ook 'an deren' deelgenoot van maken. De sporthal en het kunstgras veld kunnen volgens voorzitter J. Kuijt ook door scholen en an dere verenigingen gebruikt worden. Kuijt denkt daarbij aan de basketballers van Grasshop pers. Quick Boys hield onlangs een presentatie voor de leden van de commissie Maatschappelijke Organisaties en Samenleving (MOS). Dat deed de club om de Katwijkse politiek van de nood zaak van de renovatie en nieuwbouw te overtuigen en haar te interesseren voor het multifunctionele gebruik van kunstgras en sporthal. ,,Als de tribune op zaterdag vol zit, dan zie je niet dat de banken schots en scheef staan. Vandaar dat ik heb gezegd: kom maar naar ons", verduidelijkt Kuijt. Quick Boys lanceerde de plan nen voor tribune en kleedka mers al eerder. De club voldoet allang niet meer aan de normen van de KNVB. Met 104 elftallen is de bespeelbaarheidsgraad veel te hoog en is de toestand in de kleedkamers ronduit 'onhy giënisch'. Nieuw zijn de plannen om veld vijf om te bouwen tot een kunstgrasveld. Eerder wees het college dat idee wegens de kos ten, een kunstgrasveld kost 450.000 euro, van de hand. Nu probeert Quick Boys het op nieuw, maar wil dat veld op doordeweekse dagen openstel len voor andere verenigingen en vooral scholen. „Dan denk ik ook aan kinderen uit de buurt, die momenteel nergens terechtkunnen. Dan sla je twee vliegen in een klap." Hetzelfde idee is van toepassing op de sporthal, die 'tegen' de zuidtribune gebouwd moet worden. Kuijt: „Ik hoor dat de gemeente bij de Calvijnschool plannen heeft om een nieuwe hal te bouwen. Ik zeg: bundel die plannen en kijk wal er mo gelijk is op Nieuw Zuidvoor de scholen, maar ook voor de bas ketbalvereniging Grasshoppers. De accommodatie delen met anderen, dat is wat wij willen." De bouwplannen kosten 3,3 miljoen euro. De gemeente draait voor een gedeelte, bij voorbeeld de 26 kleedkamers (1,8 miljoen), op. De sporthal komt op 800.000 euro. Kuijt hoopt dat de gemeente behulp zaam is met subsidie en finan ciering. „Want wij kunnen niet voor alles financieel garant staan. Iedereen roept wel dat wij een rijke club zijn, maar dat is niet zo." CDA'er van der Plas, lid van de commissie MOS, is enthousiast over de plannen. Vooral het multifunctionele gebruik van de accommodatie staat hem wel aan. „Maar op de eerste plaats moeten kleedkamers en tribune vernieuwd worden, dat is pure noodzaak. De sporthal vind ik een goed plan, alleen wil ik eerst de behoefte inventarise ren." bleek de afgelopen jaren nooit te kunnen. En dat vindt Van der Vlist ondertus sen ongeloofwaardig worden. „Lei den heeft niet veel grond, dat weet ik, maar dat ze in de afgelopen jaren geen plek voor ons hebben kunnen vinden, is onwaarschijnlijk. Want er is genoeg ontwikkeld in Leiden. Neem het stationsgebied, de ruimte die er nog is in het scholenkwartier, Roomburg en al die kleinere stukjes stad waar de afgelopen jaren iets nieuws voor is getekend of ge bouwd." Molens De plek die de laatste tijd in beeld is bij de school en de gemeente is het stuk grond aan de Boerhaavelaan waar Eurodusnie op bivakkeert. Maar ook hier doemt een aantal pro blemen op. Want behalve dat de grondeigenaar maar geen beslissing neemt, is het perceel aan de krappe kant. Er moet daarom een verdieping op en dat kan problemen opleveren met de windvang van de twee mo lens die langs de Oegstgeesterweg staan. De voormalige eigenaar van een pand aan de Aalmarkt verwijt de gemeente laksheid bij de aankoop van zijn huis waardoor de burgers onnodig op kosten worden gejaagd. „Als de ambtenaren alerter waren geweest, had dat de burgers 8000 euro gescheeld. Achtduizend euro mag dan voor de gemeente misschien geen wereldbedrag zijn, als er meer van die fouten worden [emaakt, kan dat voor de be- astingbetaler toch aardig op lopen." kei Wat is er aan de hand? De ge meente wil in het kader van het Aalmarkt-project in die buurt zoveel mogelijk onroe rend goed hebben. Dus kwa- men Leiden en de (oud-)eige- naar in januari 2003 de ver- koop overeen. Het pand - met beneden een winkeltje en bo- ne ven een huurder - werd ver- •ec kocht voor iets meer dan 190.000 euro en in maart zou de overdracht plaatsvinden. Vervolgens werd het stil, héél stil. De eigenaar hoorde niks meer en dat verbaasde hem want bij de verkoop was heiji door een ambtenaar van het stadsbouwhuis verteld dat het verkoopbedrag beneden een bepaalde grens lag waardoor de verkoop een hamerstuk in de gemeenteraad was. „Maar op een gegeven moment kreeg ik een brief van de gemeente dat die vergadering begin mei zou zijn. Die vergadering werd echter uitgesteld, vervolgens was het zomerreces en in sep tember en november gebeur de er ook niks. Uiteindelijk ge schiedde het transport in no vember, zo'n tien maanden na de verkoop." En dat ging de gemeente geld kosten want de ex-eigenaar wilde wettelijke rente over het bedrag waarvoor het huis was in beslag nemen. Daarna zal deze plek ter beschikking kunnen komen van het Praktijkonderwijs, meent Hessing. Dit zal net als nieuwbouw aan de Boerhaavelaan dus nog een paar jaar op zich laten wachten, beseft de D66- wethouder. Tot die tijd moet het Praktijkonderwijs het doen met de huidige gebouwen en dat kan niet in de huidige staat realiseert Hessing zich. Hij heeft beide locaties onlangs bezocht en is geschrokken van de staat van de gebouwen en de beperkingen die dit het speciaal onderwijs oplegt. „We moeten dus ook kijken wat we de komende periode kunnen doen op de huidige locaties." De aankoop van panden door de gemeente aan de Aalmarkt blijft de gemoederen bezighouden. Foto: Hielco Kuipers verkocht. Dal bleek een be drag van 8000 euro te zijn, dat door Leiden samen met de koopsom naar zijn bankreke ning werd overgemaakt. „Geld dat niet had hoeven te worden betaald als de gemeente haar zaakjes voor elkaar had ge had", aldus de oud-eigenaar. „Door laksheid en gemak zucht van de gemeente is er eigenlijk voor niks 8000 euro aan mij betaald. Als Leiden de zaakjes op orde had gehad, als er snel een beslissing was ge vallen had de belastingbetaler niet voor die 8000 euro hoe ven op te draaien. Misschien zijn er wel andere gevallen waarbij door nalatigheid van de gemeente Leiden uiteinde lijk wettelijke rente moet beta len. Het gaat in mijn geval over 8000 euro maar vele klei ne bedragen maken één groot bedrag." Volgens een woordvoerder van de gemeente bleek dat, nadat er was besloten het pand aan te kopen, het beno digde geld niet beschikbaar was. „En toen moest er om een krediet bij de gemeente raad worden gevraagd en dat kost tijd. Overigens valt het bedrag van de wettelijke rente weg tegen de rente over het aankoopbedrag dus het is al lemaal budgettair neutraal verlopen." Verkeersdrempels Utrechtse Jaagpad Eerder deze week pleitten be woners van het Utrechtse Jaagpad tussen de watertoren en Stierenbrug voor verkeers drempels in hun straat. Voor bij scheurende fietsers zouden met name voor de spelende kinderen daar voor gevaarlijke situaties zorgen. Een woord voerder van de gemeente heeft goed nieuws voor de buurt „Er is inmiddels een te kening van een voorontwerp voer de drempels. Dat moet vanwege trillingen bij de aan leg ervan omdat er onder de huizen daar niet is geheid. Hét ontwerp is naar de politie en brandweer gestuurd want die moeten er ook wat van vin den. Daarna wordt het plan voor inspraak vrijgegeven. Daarover krijgen de omwo nenden binnenkort een brief." Eric-Jan Berendsen ook zeer benieuwd wie er eerder nieuwbouw heeft. Het Stedelijk Gymnasium of het Praktijkonder wijs." Een rondleiding door de twee schoolgebouwen aan de Lammen- schansweg en de Ter Haarkade loopt langs arbo-verboden en brandweer- mannennachtmerries. Als er in het oude noodgebouw op het school plein aan de Lammenschansweg op de grond wordt gestampt, golft niet alleen de vloer vervaarlijk, maar ook de muren en het plafond. De vloer is rot. Boven op zolder, weggestopt achter het magazijn, is een kleine donkere administratiekamer onder de nok gerealiseerd. Het schuine houten dak boven de bureaus is afgedekt met doorschij nend plastic. Dat is om de wind en de regen tegen te houden. Veel mu ren tonen watersporen en schimmel- plekken. Douchecel Op de Ter Haarkade is het ruimtege brek nog schrijnender. Daar dient een oude douchecel als kantoor. De computer van de systeembeheerder staat op een plank die op een over eind gezette douchebak steunt. Het toetsenbord wordt op schoot be diend. In dit gebouw, waar 130 kin deren schoolgaan, is geen aula om tussen de middag de boterhammen op te eten en bestaat geen ruimte om toneelvoorstellingen of feestjes te houden. De personeelskamer biedt ruimte aan ongeveer acht mensen terwijl er zo'n 25 werken. De oude noodgebouwen zijn zeer bedompt en vochtig. Ze nemen bo vendien een groot deel van de speel plaats in beslag. Daardoor kunnen lang niet alle kinderen tijdens de pauzes op het speelplein verblijven. Zij zoeken hun heil in de woonwijk er omheen, wat regelmatig tot over last voor de buurtbewoners leidt. Nieuwbouw op de huidige plekken is geen optie. De plek aan de Ter Haar kade is te klein. En aan de Lammen schansweg wordt het ook te krap. De buren, het verzorgingshuis Lorentz- hof en het internaat De Bruggen wil len ook uitbreiden en voor hen is verhuizen naar een andere plek in de stad om verschillende redenen veel ingewikkelder. Maar nieuwbouw op plekken die werden onderzocht Het 'kantoorVan de systeembeheerder is een aangepaste douchecel. Foto: Mark Lamers Onderwijswethouder Hessing onderzoekt twee plek ken voor het Praktijkonderwijs. De ene is het terrein aan de Boerhaavelaan, de tweede het oude Agnes- schoolgebouw aan de Eijmerspoelstraat. Dat op het eerstegenoemde terrein de windvang van de molens een probleem oplevert, durft Hessing niet te stellen. „Dat moeten we snel eens goed onderzoeken." Ook gaat hij de grondeigenaar, de Hogeschool In Hol land, aansporen een beslissing te nemen over ver koop. Het oude Agnesschoolgebouw staat leeg, maar wordt binnenkort tijdelijk betrokken door leerlingen van het hoofdgebouw van het Bonaventuracollege om dat deze school wordt gerenoveerd. Dat gaat een jaar jorMarijn Kramp iden - Het Praktijkonderwijs is de er- rmelijke omstandigheden waaron- rde leerlingen en leerkrachten in iden moeten werken meer dan zat. politiek moet nu in actie komen en Ve ond voor nieuwbouw ter beschik- ^ng stellen, vindt afdelingsdirecteur neiies van der Vlist, die zo langza merhand ten einde raad is. De twee hoolgebouwen voor voortgezet spe- al onderwijs aan de Lammen- hansweg en de Ter Haarkade zijn 5_ et brandveilig, de muren zijn be- lejhimmeld, de vloeren zijn rot en de ken lekken. ids 1990 is het Praktijkonderwijs o, lar bijna 300 jongeren met leerpro- ;ta men onderwijs volgen, met luwbouw bezig. Het geld is er. iar de gemeente kan maar geen rceel grond vinden voor de Prak- school. Al tal van opties zijn de idffrire gepasseerd maar niets heeft de leid tot realisatie van de plannen. w it speciaal onderwijs heeft, vreest n der Vlist, geen politieke priori- et i Het is altijd een ondergeschoven je ïdje geweest. „Ik ben om die reden Onder redactie van "Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 het praktijkonderwijs is nauwelijks ruimte. Het onderhouden aan fietsen heeft daarom, net als veel andere dingen, op de gang plaats. Foto Mark Lamers De Blauwe Steen, die al 700 jaaf in de 6reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15