REGIO 74 Fonkelnieuwe, illegale stulpje* Rijngeest ziet niets brenst patiënten m con- Itl seksbemidaeling Maaskringgroep biedt faci liteiten voor het ontvan gen van bezoek in de instelling. Op deze manier wil de Maaskring groep een einde maken aan 'schrijnende gedoogsituaties', zoals ge niepige seks in de struiken rondom de instelling. De Rijngeest Groep zet vraagtekens bij het nut van een dergelijk initiatief, blijkt uit de re actie van manager algemene zaken PETER VADER. Hoe een groot bungalowpark in het Groene Hart tegen de regels in werd gebouwd Rijksweg 11-West onnodig en achterhaald Betaald parkeren in Katwijk, hoezo geen melkkoe? Weggooiers ZATERDAG 14 FEBRUARI 2OO4 NAVRAAG De Rotterdamse Maaskringgroep zet een bemiddelingsbureau op voor seksuele diensten, bedoeld voor psychiatrische patiënten. Het bemiddelingsbureau •y Y 7 j i t y *ac*me* Prostituees; de Behoort de Rijngeest Groep tot de instellingen die geen beleid hebben over het onderwerp 'gewenste seksualiteit „Ja. We hebben wel beleid over 'ongewenste seksuele contacten'. Dat proberen we met alle mogelijke middelen te voorkomen. Al kom je al snel in een grijs gebied als je je verdiept in de vraag wat 'ongewenst' en wat 'gewenst' is. Iemand die bijvoorbeeld seks aan biedt in ruil voor een pakje sigaretten, is dat ongewenste seks? Als zo iemand de consequenties van die daad niet overziet, zou je zeg gen van wel. Je hebt altijd dilemma's." Waarom helpen jullie pa tiënten niet bij het aan gaan van seksuele contac ten, zoals de Maaskring groep? „Tegenwoordig is het zo dat cliënten behoorlijk ver- maatschappelijkt zijn. Men vindt wel wegen om elkaar te ontmoeten. Ze kunnen een hotelkamer boeken of elkaar ergens in de stad treffen. Ik ga er ook vanuit dat de behoefte aan seksuele contacten niet zo groot is. Met een escortservice voorkom je bovendien ook niet dat sommige vormen van ongewenst seksueel contact verdwijnen. Zo'n aanbie der van 'ruilseks' zal zich blijven aanbieden." Die 'schrijnende gedoogsituaties' in de struiken komen bij de Rijngeest Groep niet voor? „Ik ga er wel vanuit dat dat bij ons ook gebeurt. Maar op zich is het best mogelijk dat cliënten faciliteiten krijgen voor het ontvangen van bezoek. Maar ik vind niet dat het aan ons is om daarin actief te gaan bemiddelen. Een cliënt zou daar zelf om moeten vragen." Vragen cliënten wel eens om een aparte kamer voor een vrijpar tij? „Ik heb het nooit meegemaakt, maar dat zegt natuurlijk niet alles." Het bevorderen van seksuele contacten is dus eigenlijk geen issue binnen de Rijngeest Groep? „Nee. Wij hebben veel meer een defensief beleid. We hebben wel overal condoomautomaten hangen en als er individuele vragen zijn, kunnen we wat regelen." tekst: Erna Straatsma foto: ANP/Gerrit de Heus UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 14 februari HILVERSUM - Bij de jaarlijkse verkiezingen tot Sportstad van het Jaar is Leiden zeer hoog geëindigd: tweede achter Zoetermeer. Het overgro te deel van de punten had Zoetermeer te danken aan de turntitels van Monique Bolleboom, het trampolinekampioenschap van Frans Ver- straeten en de clubtitel van Pro Patria. De Sleutelstad verkreeg zijn punten vooral door de landstitels van Parker en LKV De Spartaan en het nationale kampioenschap van schaker John van der Wiel en door atletiekvereniging De Bataven. LISSE - Een historische gebeurtenis. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van de Rooms Katholieke Technische School 'St. Paulus' in Hillegom begaf een meisje zich binnen de muren van het gebouw om de lessen te gaan volgen. Dat meisje was de 15 jarige Els van Rijn uit Lisse, die graag automonteur wil worden. Aan het eind van haar eerste schooldag zei Els: „Het is wel meegevallen. De directeur had al gezegd, je zal wel getreiterd of ontzettend verwend worden. Nou, ik werd niet getreiterd hoor. En iedereen op school kent me geloof ik al: Ik hoor de hele dag niets anders dan Els... Els. ANNO 1979, woensdag 14 februari LEIDEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad lijkt al uit te gaan van woningbouw in de Stevenshofjespolder. De foto laat de nu nog on gebouwde Stevenshofjespolder zien. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mall: directiehdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t- Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterleur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De 74 vakantiehuizen aan de Aderweg in Roelofarendsveen staan er illegaal, oordeelde de Raad van State deze week. Toch is het onwaarschijnlijk dat ze worden afgebroken. Foto: Mark Lamers SCHRIJVENDE LEZERS Opnieuw wordt het onderwerp Rijksweg 11-West op de agenda ge plaatst door het Leidse college van burgemeester en wethouders. Dit reeds jaren onvoltooide plan moet voor de heer Lenferink de uitgelezen kans lijken om zichzelf op de kaart te zetten als een burgemeester die iets bereikt gedurende zijn ambtsperio de. Maar wellicht is het verstandig als B en W zich verdiepen in de huidige situatie en de reeds gemaakte plan nen. In plaats van het opnieuw op pakken van achterhaalde voorstel len. Er is namelijk sinds de eerste plan nen voor een oost-west-verbinding veel veranderd. Zo is het regionale verkeer prima in staat van oost naar west te rijden middels de voltooide N207 tussen de A4 en de N208, van uit Amsterdam middels de A44, van uit Utrecht en Rotterdam via de A-12 en Utrechtse Baan en inmiddels vanuit Zoetermeer via de pas aange legde landscheidingsweg N440. Deze schitterend ondertunnelde weg heeft al geleid tot een afname van het verkeer in Leiden Zuid-West. Wellicht een goed idee om een ge lijksoortige constructie te kiezen voor de Churchillaan. Heren, ga eens kijken in Leidschendam en be kijk de Utrechtse baan ook gelijk even (tunnelbak). Er staat toch al het nodige gepland op de voormalige voetbalvelden langs deze weg en met de plannen met de Oostvlietpolder kan de en tree naar Leiden via de Europaweg perfect worden opgewaardeerd. De Dr. Lelylaan is eenvoudig te verbre den en voilé, je bent op de A44 be land. Kortom, met een betere sprei ding van het verkeer over de ge noemde bestaande verbindingen is de last in Leiden snel beperkt. Het vracht- en forensenverkeer van uit de Bollenstreek zit niet te wach ten op een extra weg. Katwijk is reeds prima ontsloten en Wassenaar ligt direct aan de A44. De bloemen- sector in Rijnsburg maakt voor 95 procent buiten de spitsuren gebruik van het wegennet. De constipatie op de Leidse wegen komt dus hoofdzakelijk voort uit planologische blunders van de Leid se politiek. De drukte wordt namelijk Ik als ex-comité lid van het - in middels opgeheven - comité 'Stop uitbreiding betaald parke ren Katwijk' wil even reageren op het artikel 'Het gaat Katwijk alleen om het geld' dat op 9 februari in het Leidsch Dagblad stond. Wij krijgen dus toch gelijk, hoewel de politiek het steeds heeft ont kend. Het gaat alleen maar om het geld. Wat de Katwijkers, Rijns burgers of Valkenburgers willen, is niet van belang. Laat ze maar betalen. Hoezo geen melkkoe? Jan van Beien, Katwijk. HILLEGOM, 17.45 UUR veroorzaakt door de inwoners van Leiden die op weg gaan van en naar hun werk. Nu er nieuwe woningen gepland worden bij zwembad De Vliet, Roomburg en in de Stevenshof en er wellicht gebouwd gaat worden op het vliegkamp en de Meerburgpol der, hoopt men met een rondweg door de buurgemeenten nog meer grondgebied af te snijden voor toe komstig 'landjepik' en bebouwing. De argumenten die men hiervoor gebruikt, zijn echter niet erg sterk en kostbare onteigeningsprocedures en de aanleg van vele bruggen en tun nels om de weg aan te leggen, moe ten nog maar eens goed worden na gerekend. Deze plannen kunnen nogal eens erg kostbaar blijken te zijn en te duur met als enig doel het oppoetsen van het blazoen van deze ongeduldige nieuwe bestuurders. Een oplossing op eigen grondgebied ligt veel meer voor de hand, maar zal de gemeente Leiden waarschijnlijk niet bevallen omdat zij dan zelf voor een groot deel van de kosten moet opdraaien. Voor wat betreft een gewenste ring weg om Leiden is het wellicht han dig om de toegezegde ontsluitings- brug aan de Zuidzijde van industrie terrein De Waard maar eens aan te leggen, zodat er geen verkeer onno dig de stad ingeloodst hoeft te wor den. Het kan echter ook in de plan ning liggen om dit industriegebied te verplaatsen en nog wat extra wonin gen te bouwen, want inwoners bete kent geld. J.L. van der Salm, Voorschoten. met het. buu ren< mer naai kooi Het is koud, maar toch staat de automatische schuifdeur naar de C1000 bijna voortdurend open. Veel mannen en nog meer vrou wen snellen de supermarkt in of uit. De meesten in gedachten verzon ken: wat moet ik vandaag nou weer eens eten? Dat soort vraagstukke Wal Twee jongens van een jaar of 18 staan buiten bij de deur. De een met een fiets tussen zijn benen die hij steeds verveeld een stukje voor- en achteruit laat rollen. Zolang als de afstand tussen stuur en zadel het toelaat. De ander staat met zijn handen in de zakken. Ze praten wat. hangen, zoals dat tegenwoordig heet. Daar gaat de schuifdeur weer open. Een dame op leeftijd met aan ééi arm een kruk komt de winkel uit. In haar kar staat een tas gevuld me boodschappen. Ze stopt bij haar auto, opent de achterklep en probee koel even of ze de volle tas vanuit het wagentje in de kofferbak kan zetten Nee. Te zwaar. Ze kijkt even om zich heen en loopt dan, onderwijl steunend op haar kruk, naar de twee die daar nog altijd zich staan te vervelen. „Jongen ik heb mannenkracht nodig", klinkt het vriendelijk. „Zouden jullie voor mij even die tas in de auto willen zetten?" Hangfiguur 1 kijkt op „Nee, daar moesten we maar niet aan beginnen", zegt hij triomfante lijk. Hangfiguur 2 knikt en grinnikt. Twee onvervalste weggooiers bij elkaar dus. Een passerende vrouw van een jaar of 35 kan een kreet van ontzei niet onderdrukken. „O, wat erg", zegt ze blozend van plaatsvervi de schaamte. „Mevrouw, ik help u." De twee vrouwen lopen naar de auto en tillen samen de tas erin. „De dertiger kan er niet over uit. „1 is het mogelijk? Hoe is het in de wereld mogelijk?" De twee bij de zien het lichtelijk geamuseerd aan. Dan loopt de oudere vrouw nog een keer naar de jongens. Ze wijst mend met haar kruk. „Weet jij dat je dit nooit van je leven meer zultl vergeten? Nooit! Ook als je zelf oud bent, zul je er aan denken. Dit voor altijd door jullie koppen spoken." Dan draait ze zich om. De weggooiers kijken elkaar aan. Een glimlad mislukt. Ze moeten er gewoon een beetje zenuwachtig van slikken. Paul de Vlieger Ze zijn fonkelnieuw, klaar voor ge bruik, maar hadden nooit gebouwd mogen worden. De 74 vakantiehuizen aan de Aderweg in Roelofarendsveen staan er illegaal, oordeelde de Raad van State deze week in hoger beroep. Het ministerie van vrom protesteerde van meet af aan tegen dit plan en krijgt nu gelijk. Hoe kon het deson danks gebeuren dat zo'n grootschalig bungalowpark kon verrijzen in een polder in het Groene Hart? Het is 1987 en op het platteland in de gemeente Alkemade verrijzen her en der vakantiehuisjes. Een romme lig gezicht, vindt de gemeente. In het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied komt daarom te staan dat er vanaf het moment dat dit plan ter inzage wordt gelegd, geen vakan tiewoningen meer bij gebouwd mo gen worden. Halverwege de jaren negentig veran dert de gemeente dit bestemmings plan. De familie Van Rijn, eigenaar van een agrarisch bedrijf aan de Aderweg in Roelofarendsveen, heeft een camping met stacaravans en wil die graag uitbreiden. Vijf procent van het terrein mag bebouwd wor den. De familie wil dit graag uitbrei den naar 21 procent, maar krijgt in het veranderde bestemmingsplan toestemming voor 15 procent. Ook mag Van Rijn zomerwoningen bou wen op de plek waar dan nog caravans staan. De gemeente denkt dit te kunnen re gelen door een voorschrift in de plankaart op te nemen, en ziet over het hoofd dat dit in tegenspraak is met het planvoorschrift dat er geen recreatiehuizen bij mogen komen. Burgemeester en wethouders infor meren de gemeenteraad niet actief over deze veranderingen. Leden van de oppositie verklaren later dat hen deze wijziging van het bestem mingsplan nooit is opgevallen. Daarna is het een tijd stil. Architect Van Rijn tekent aan de ontwerpen voor twee typen recreatiewoningen, model Polder en model Wijde Aa. In 2000 zet hij een bord langs de Ader weg waarin hij de huizen te koop aanbiedt. De gemeenteraad reageert geprikkeld. Vakantiehuizen op die plek, in de ecologische hoofdstruc tuur en het open veenweidegebied, dat kan helemaal niet, luidt de reac tie. Van Rijn moet het bord wegha len. Modelwoningen Een jaar later krijgt hij van het ge meentebestuur voor twee modelwo ningen een bouwvergunning, wat verder niemand opvalt. Kort daarna geeft het gemeentebestuur Van Rijn een bouwvergunning voor de overi ge 74 vakantiehuizen. Later blijkt dat drie betrokken ambtenaren hier af stand van hebben genomen. De raadsleden voelen zich gepasseerd omdat over dit dan al omstreden bouwplan geen overleg met hen is geweest. Ook inwoners van de dorpen roeren zich. Een week later meldt het ge meentebestuur dat de toestemming vanwege de commotie wordt uitge steld. Eerst is overleg nodig met de raad en de bouwer. De druk loopt op. Bewoners richten de protestvereniging Veenderpolder en Wijde Aa op. De provincie laat weten dat het bouwplan van Van Rijn absoluut in strijd is met alle re gels. Op het gemeentehuis wordt koortsachtig vergaderd. Burgemees ter en wethouders krabbelen uitein delijk terug en melden dat er geen bouwvergunning aan Van Rijn is af gegeven en dat dat voorlopig niet ge beurt ook. Ze hebben ontdekt dat de plankaart en het planvoorschrift in het bestemmingsplan tegenstrijdig zijn, en willen het zekere voor het onzekere nemen. Het bestemmings plan moet worden gewijzigd, op zo'n manier dat de huizen gebouwd mogen worden. Jan van Rijn pikt dit niet. Volgens hem voldoen zijn vakantiehuizen aan het bestemmingsplan en heeft hij recht op een bouwvergunning. Hij wil bouwen en bestelt een hei installatie, maar nog voordat de eer ste paal de grond in gaat dreigt de gemeente met een dwangsom. Van Rijn stapt naar de bestuursrechter en krijgt gelijk. Volgens de rechter is de bouw vergunning inmiddels van rechtswege ver strekt. Alkemade draait om als een blad aan een boom en werkt vanaf dat mo ment met Van Rijn mee. De wil van de rechter is wet. De bouw van de in totaal 76 huizen langs de Aderweg begint. De tegenstanders beginnen zich ver der te roeren. De Vereniging Veen derpolder en Wijde Aa en de Inspec teur Ruimtelijke Ordening van het ministerie van vrom stappen naar de rechtbank omdat ze willen dat er een bouwstop wordt opgelegd, maar dat lukt ze niet. Als na de gemeenteraadsverkiezin gen in 2002 de politieke verhoudin gen in Alkemade totaal veranderen, üjkt de zaak even pikant te worden. Oppositiepartij PvdA was altijd fel tegen het recreatiepark, maar levert nu een wethouder in het college die er geen punt meer van maakt. De nieuwe partij Mooi Alkemade spreekt zich tijdens de campagne uit tegen de oprukkende bebouwing en komt met een meerderheid in de raad. Daarna draait de partij al gauw bij, omdat de leden inzien dat het park langs de Wijde Aa niet kan wor den tegengehouden. staan. Een overwinning voor de Vec eniging Veenderpolder en Wijde Ain en voor de vrom-inspectie. De ge- 11 meente verbindt er geen conclusie6 aan en gedoogt de huizen. Als ook de Raad van State in hoger beroep oordeelt dat de bouw van de huize 11 in strijd is met het bestemmings- j plan, blijft de gemeente achter del milie Van Rijn staan. k Afbreken Huizen die ergens illegaal staan 01 dat de bouwvergunning niet bestaei Voor de leek bestaat er maar één 0 lossing; afbreken. Maar er is een 31 tweede mogelijkheid, en daarvoor ri kiest Alkemade. In plaats van de werkelijkheid aan te passen aan den voorschriften, wil de gemeente de 'e voorschriften aanpassen aan de w 11 kelijkheid. Alkemade gaat een niei n bestemmingsplan maken dat het L bungalowpark toestaat, kondigde wethouder Uit den Boogaard deze week aan. Hoe raar het voor de buitenstaand ook lijkt, het lijkt erop dat de ge meente daarmee wegkomt. De vrom-inspectie neemt op dit mo ment een afwachtende houding a Het ministerie wil dat de illegale s tuatie legaal wordt gemaakt, maar hoe, dat is aan de gemeente. Pasi er een nieuw bestemmingsplan li^ geeft vrom zijn mening. Dat geeft te denken. Als het minis rie van ruimtelijke ordening mort cus tegen legalisering zou zijn, zoi de inspectie bij de rechter om af braak vragen. Tel daarbij op dat n nister Dekker meer bebouwing in het Groene Hart toestaat dan oud minister Pronk, dan is er één com sie: de familie Van Rijn en de huis genaars hebben vooral veel geduli nodig. Zij hebben vertrouwen ine voor hen goede afloop, en de kam groot dat die er komt. Openbaar Het debat wordt vanaf dat moment iets opener, maar de neuzen blijven dezelfde kant op staan. De gemeente maakt het dossier Wijde Aa open baar en probeert door middel van een mediator tevergeefs te bemidde len. Omdat de onrust onder inwo ners en nieuwe raadsleden blijft aanhouden, houdt de gemeenteraad uiteindelijk een onderzoek. Geen achterkamertjespolitiek, wel naïvi teit, onderschatting en een gebrek aan communicatie bij raads- en col legeleden, concludeert de onder zoekscommissie. Intussen heeft de bestuursrechter in de bodemprocedure vastgesteld dat de huizen er nooit hadden mogen Janneke Dijke

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14