LEIDE Rijscholen niet blij met lessen ROC REGIO s Asielzoekers valse hoop geven is onmenselijk' n> i m jemeente zet zinnen op uitbreiding in Leidse Hout Woutertje Pieterse: voor eens en altijd omstreden Leidsch Dagblad R1 'Nodeloze regelgeving aanpakken' Bovag bestudeert initiatief Brugkelders 03 CTQ Kerken moeten openstaan voor asielzoekers. iNiinn Leidsch Dagblad zaterdag 14 FEBRUARI 2004 2 Hoe een illegaal bungalowpark er toch kon komen 3 Haast geboden met nieuwbouw praktijkonderwijs emonstratie aasmaken den - Een demonstratie ismaken wordt zondagmid- l tussen twee en vier uur ge- ren in het leslokaal van kin boerderij Merenwijk (Park- ht 100). Er wordt ook infor- ie gegeven over kaasboer- ijen in de omgeving van Lei- J be^i. De demonstratie houdt band met een schoolproject; le maand februari maken dse leerlingen van 23 klassen kaasjes van ongeveer een op de kinderboerderij. ^gelijks leven zen-klooster Hoe verloopt het dage leven in een zen-klooster? die vraag geven leden van Leidse Suiren-Ji zencen- in aan de Hogewoerd 'J insdag een antwoord. Om 10 uur is er over het Japanse in koku-Ji klooster een dia- Jrt retelling, ondersteund met 'Vel lidsopnamen. Leden van Leidse zencentrum, die lan- tijd in Japan hebben door- jÓh acht, kunnen daarna vra- beantwoorden. De toegang drie euro. leiden - Het CDA in Leiden bindt de strijd aan met node loos ingewikkelde regels en hoofdpijnverwekkende bureau cratie. De partij roept daarom Leidse winkeliers en bedrijven op om problemen met proce dures of regels te melden. Op die manier hoopt het CDA de knelpunten en ergernissen rond regels en procedures in kaart te brengen. Want soms zijn regels tegenstrijdig, is de handhaving onduidelijk of du ren procedures te lang, aldus de christen- democraten. Initiatiefneemster van de actie is CDA-raadslid Linda Lieverse. Zij reageert hiermee op de klachten die ze regelmatig van de Leidse winkeliers hoort. „Zo langzamerhand krijg ik het idee, dat de Leidse winkeliers nauwelijks meer toekomen aan hun vak. De helft van hun werktijd zijn ze bezig met het lezen en invullen van papie ren", schrijft zij op de CDA- website. Eerder nam CDA-staatssecreta- ris Van Gennip van economi sche zaken het initiatief tot een landelijk meldpunt voor 'strijdi ge regels'. Dit experiment her haalt CDA Leiden nu op plaat selijk niveau. Alle klachten over gemeentelijke diensten biedt de partij uiteindelijk aan wethou der Alexander Geertsema (eco nomische zaken) aan. Reacties die betrekking hebben op de landelijke overheid gaan naar de staatssecretaris. k: WÜ a m leiden - De helft van de Grote Havenbrug is weg waardoor de kel ders onder de brug nu voor het publiek te bezichtigen zijn. De ruimte onder de brug is bestemd voor de contragewichten van de rolbascu- lebrug en het mechaniek. Om het wegdek van de brug te kunnen re pareren, was het nodig de bestaande brug in tweeën te zagen. Begin maart wordt het gerestaureerde deel teruggelegd en gaat het ande re deel weg voor groot onderhoud. Als ook dat deel weer opgeknapt is zullen de twee helften weer aan elkaar worden bevestigd. Onder tussen wordt in de kelders gewerkt aan het onderhoud van het me chaniek. De Grote Havenbrug is een rijksmonument uit 1929, ont worpen door G. van der Mark. Hij ontwierp tekende niet alleen de brug, maar ook het transformatorhuisje, de daaronder gelegen uri noirs en het brugwachtershuisje waarin ook een politiepost geves tigd was. Onder dat huisje zijn bij de bouw daarom ook een paar cel len gemaakt. Tegenwoordig doet het voormalige brugwachterhuis je/ politiepostje dienst als douche en wasruimte voor de passanten haven. Wie z'n boot in de haven afmeert en havengeld betaalt, krijgt een sleutel van het huisje mee. Op de begane grond zijn tegenwoor dig douches en toiletten, op de eerste verdieping wastafels. Foto: Henk Bouwman leiden - Broodroof en verkapte en oneerlijke concurrentie. Dat zijn de reacties van Leidse rij-in- structeurs op het plan van het ROC Leiden om met een rij school te beginnen waar de ei gen leerlingen hun rijbewijs kunnen halen. De instructeurs vrezen een groot verlies aan leerlingen, vooral omdat hun klantenbe stand en doelgroep voor een belangrijk deel uit 18-jarigen bestaat die les hebben op het ROC. Zij dringen dan ook aan op een juridisch onderzoek door hun brancheorganisatie Bovag. Het is de bedoeling van het ROC Leiden dat er op het Ver- keerscentrum les wordt gege ven voor alle rijbewijzen. Die lessen moeten worden gegeven door een commerciële rij school uit deze regio die door het ROC inmiddels is bena derd, maar waarvan de naam nog niet bekend is gemaakt. Door het grote aanbod van leerlingen zouden de prijzen voor rijlessen dan omlaag kun nen. En dat laatste steekt de Leidse rij-instructeurs enorm. „Want juist het feit dat er zoveel leer lingen op het ROC zitten, stoot ons het brood uit de mond", aldus één van hen. „Je praat hier duidelijk over een verkapte en oneerlijke vorm van concur rentie. Tussen de leerlingen van het ROC en de school is een vertrouwensband en de link naar eventuele rijlessen is snel gelegd. Het moet maar eens goed worden onderzocht of dit allemaal wel kan. Natuur lijk zou ik als leerling op mijn eigen school gaan lessen als het goedkoper kan. Een rijbewijs is een luxe artikel geworden en de concurrentie is moordend." Een woordvoerder van de Bo vag laat weten dat zijn organi satie de constructie van het ROC eerst nader wil bestude ren. ACHTERGROND 071 071 in - De gemeente Leiden geeft bin- jeen maand duidelijkheid over de eiding van Woutertje Pieterse. Wet- Ber Hessing woont maandag de al- fcne ledenvergadering van de vereni- I Vrienden van de Leidse Hout bij, ia hij naar eigen zeggen voldoende natie heeft om een voorstel te ont- jelen. Geen verhuizing naar het oekerscentrum Nieuweroord, r een uitbreiding van de huidige lo- aan de Houtlaan is daarbij zijn in- >kkenen reageren. lessing, wethouder onderwijs in en: „We hadden de opvatting dat eiding aan de Houtlaan niet moge ras, maar nu denken we dat het on- 'oorwaarden wel kan. Het gaat om ïenmalige oefening. Daarna is Wou tertje Pieterse 'klaar' op die locatie. Bo vendien wordt de aanbouw zo goed mo gelijk ingebed in de omgeving. De plannen voor een locatie op Nieu weroord waren mooi, maar als we het gebied na 2009, en wellicht eerder, gaan herontwikkelen, is de school niet te handhaven. En anders zouden de leer lingen veel last hebben van de werk zaamheden. Dat de gemeente een belof te breekt is niet waar. In de motie van de gemeenteraad uit 1990 staat dat er geen nieuwe bouwplannen ontwikkeld mo gen worden voor niéuwe doeleinden. Dus voor bestaande doeleinden is die ruimte er wel." M. Schipperijn, voorzitter vereniging Vrienden van de Leidse Hout: „Het is een keuze tussen twee kwaden. Je kunt je afvragen of bebouwing van het gras veldje een vreselijke aantasting van de Leidse Hout is. Maar blijft het hierbij? Als het gebeurt, willen we zwart op wit hebben dat er daarna niet meer ge bouwd wordt. Het is ook heel belangrijk wat de leden maandag zeggen. Er zijn mensen die mijn mening delen, maar ik ben ook heel boze leden tegengekomen die het liefst weer rechtszaken willen be ginnen." P. Bosman, directeur Woutertje Pieter se: „Wij waren blij met een school op Nieuweroord, omdat er toen gezegd werd dat uitbreiding aan de Houtlaan niet kon. Nu blijkt dat politiek wel haal baar. De gemeente wil de handen vrij houden bij Nieuweroord, omdat het contract met het asielzoekerscentrum over vijf jaar afloopt. Het is natuurlijk een prachtig te ontwikkelen gebied. Nieuwbouw van de school is weliswaar duurder dan een verbouwing, maar in mijn hart wil ik het liefste op de huidige locatie blijven." J. Reedijk, buurtbewoner, in een open brief aan de wethouder: „De verkeerssi tuatie rondom de school leidt een aantal malen per dag tot grote drukte en le vensgevaarlijke situaties, nog afgezien van overlast voor omwonenden die hun huis niet in/uit kunnen op die tijden. Ik meen dat zo'n verkeersvriendelij- ke situatie inderdaad bij Nieuweroord in hoge mate aanwezig is. De auto's kun nen op het terrein in ruime mate (kort) parkeren en kinderen laten uitstappen, en de uitrit naar de Rijnsburgerweg voor auto's van ouders is gelijkwaardig (qua voorrrang geven) aan die van de Hout laan en de P. Buysstraat." tziet er slecht uit voor met uitzetting bedreigde asielzoekers. Minister 'donk is glansrijk overeind gebleven in het Kamerdebat, en er lijkt een groeiende steun voor een hard uitzetbeleid. Asielzoekers zijn niet automatisch meer 'zielig'. Wat gaat er met de zestig 'schrijnende jevallen' in Leiden gebeuren? Tijd voor PvdA-raadslid Hilde Jansen - tief in de groep Leiden tegen Uitzetting - om de balans op te maken. 'amerdebat over de asielzoekers ter de rug. Wat gaat er in Lei- og voor hen gebeuren? nanifestatie is achter de rug, vondwake, we hebben een fol- ïaakt waarin we geprobeerd in de schrijnende gevallen een it te geven. We moeten vast- ïi dat de acties niet het gewen- iultaat hebben gehad. Vorige UK was ik nog vol vuur voor de maar nu overheerst de teleur- kefyg. Ik had gehoopt dat de oppo- ich sterker had geweerd. Na dag. imerdebat waren we allemaal neergeslagen." „pt nu? Is de grote vraag. De neiging Pt om te denken dat de strijd is jden. Toch zijn er nog zoveel lijkheden. Er zijn hele straten jden die bereid zijn uit te lopen Ti buurtgenoot wordt uitgezet. w ons ervoor inzetten dat een Iele terugkeer op een fatsoen- lanier gebeurt. Ook onderzoe- p of het mogelijk is een ink' te vormen met knappe !n van de Leidse universiteit, oet bekijken of het beleid van Z pk niet in strijd is met het in- ionaal recht. Of uitzoeken of l [ugsturen van mensen die hier (jaar wonen, niet in strijd is mensenrechten. Want het is t dat de asielzoekers wordt t, zegt mijn gevoel." niet een moment waarop je fgen: we hebben ons best ge- naar staken nu het protest? e moet niet tegen de stroom en. Betrokkenen koste wat it hier houden, dat heeft geen n meerderheid van de Kamer achter het beleid van Ver staan. Maar wat ik zeg: nog e mogelijkheden zijn uitge- moeten bijvoorbeeld nog ed kijken naar de dossiers zestig schrijnende gevallen in Is het niet gevaarlijk je als 'buiten staander' voor hen in te zetten Jullie kennen het volledige dossier van de asielzoekers "niet. De rechter wel. Die weet of ze misschien een strafblad hebben, of hun zaak actief hebben gesaboteerd. „Het lijkt me toch sterk dat de helft van die zestig in Leiden of de 26.000 in Nederland een strafblad hebben. Natuurlijk gaan we niet op de stoel van de rechter zitten, maar we kun nen wel kijken wat we moeten doen voor die mensen. We gaan niet rus tig afwachten tot de vreemdelingen- dienst langskomt om ze het land uit te sturen. Ik voel dat de strijd nog niet gestreden is." Ziet u iets in de mogelijkheid asiel zoekers desnoods te laten onderdui ken? „Nee. Die mensen moeten kunnen werken, studeren, een gezin stich ten. Als je onderduikt, schiet dat niet op. We hebben genoeg aanbiedin gen, hoor, dat wel. Leidenaars bellen ons op om te zeggen dat ze nog wel een kamertje over hebben. Maar ik doe daar niet aan mee. Zo ver is het niet. Nog niet. Ik vind het onmense lijk om asielzoekers op die manier weer valse hoop te geven." Zijn het niet juist de hulpverleners geweest zijn die hen aldoor valse hoop hebben gegeven? Door hen aan te sporen telkens weer een nieuwe procedure in gaan? „Ook de IND zelfheeft hen op die mogelijkheid gewezen. Het gaat om mensen die steeds weer nieuwe pro cedures kónden starten. Je kan mis schien achteraf zeggen: dat hadden ze misschien niet moeten doen. Zijn ze aan het lijntje gehouden? Mis schien. Maar ik ben er niet verant woordelijk voor dat die procedures zoveel tijd in beslag hebben geno men. En dat daarom de asielzoekers zolang konden blijven en dat hen geen duidelijkheid is geboden. In derdaad, achteraf is het misschien wel een zoethoudertje geweest dat de gemeente Leiden zei: Wij hebben een zorgplicht voor mensen zonder verblijfsvergunning. Maar ik heb te maken met het hier en nu." Wat vindt u het meest schrijnende geval in Leiden? „Er zijn zoveel vreselijke verhalen. Een jongen die al negen jaar in Lei den woont, geboren in een vluchte lingenkamp in Soedan. Hij is in feite stateloos, want hij kan niet terug. Wat heeft die jongen in negen jaar allemaal niet kunnen doen? Een baan zoeken, studeren, een vriendin krijgen? Schrijnend vind ik ook een gezin met een gehandicapt kind op de Mytylschool. Als die terug gaan naar Kosovo, weten ze zeker dat dat kind geen hulp meer krijgt." Twijfelt u ooit aan de 'zielige' verha len die asielzoekers vertellen? Bent u nooit bang voor hun karretje gespan nen te worden? „Dat gevoel heb ik niet. Verdonk zegt ook steeds dat de actievoerders eenzijdig zijn geïnformeerd over het verleden van een asielzoeker. Maar voor het karretje gespannen? Betrok ken Leidenaars hebben het karretje zelf aangespannen. En die groep groeit nog steeds." Tekst: Silvan Schoonhoven Foto: Hielco Kuipers N leiden - De openbare basis school Woutertje Pieterse heeft dringend extra ruimte nodig voor haar 352 leerlingen. Een ver huizing naar het asielzoekers centrum Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg lijkt van de baan, nu de Leidse wethouder Hessing een uitbreiding van de huidige schoollocatie opnieuw op de agenda heeft gezet. Dit tot grote ontsteltenis van omwo nenden van de Leidse Hout. De geschiedenis herhaalt zich. Het verhaal van Woutertje Pie terse is er een van controverse. De behoefte aan openbaar on derwijs in de nabije omgeving van de Raadsherenbuurt en de Vogelwijk botst al sinds de op richting in 1986 met de belan gen van omwonenden en orga nisaties uit diezelfde omgeving. Veel ouders zagen destijds hun grote wens uitkomen, voor an deren was de komst van de school het begin van jarenlange protesten. Zeker toen Woutertje Pieterse in 1992 een nieuw ge bouw aan de Antonie Duyck- laan in gebruik nam. De argu menten die toen werden aange dragen, komen grotendeels overeen met de geluiden die voor- en tegenstanders van ver dere bebouwing van de Leidse Hout nu laten horen. In het schooljaar 1987-1988 be gint Woutertje Pieterse met zes tig leerlingen in het gebouw van de voormalige Prinses Marijke- school aan de Antonie Duyck- laan, waar op dat moment de kleuters van de Leidse Hout- school zitten. Deze protestantse school maakt zich grote zorgen over de komst van Woutertje Pieterse, omdat beide basis scholen naast elkaar geen be staansrecht zouden hebben. De schoolstrijd bereikt zijn hoogte punt als het bestuur van de Leidse Houtschool beweert dat de 75 benodigde handtekenin gen voor de oprichting deels zijn verkregen door ouders on der druk te zetten. Het verzet groeit als het minis terie van onderwijs in juli 1989 (advertentie) (de stelling! www.leidschdagblad.nl aan Woutertje Pieterse toe stemming geeft om een nieuw schoolgebouw neer te zetten voor de inmiddels ruim hon derd leerlingen. De Amster damse architecte Sabien de Kleijn mag voor 1,6 miljoen gul den een ontwerp maken voor een gebouw op het trainings veld van korfbalvereniging De Algemene. Omwonenden ko men in actie. Ze benadrukken dat de Leidse Hout een uniek stuk natuur is en vrezen voor de verkeersveiligheid als de Hout laan vol staat met geparkeerde auto's. Voorstanders pleiten voor een centrale ligging van de nieuwe school in de wijk. Bovendien vinden ze het alternatief, een school aan de andere kant van de Rijnsburgerweg, levensge vaarlijk, aangezien de meeste leerlingen uit de Raadsheren- buurt komen. In juni 1990 verzamelen tegen standers van nieuwbouw in de Leidse Hout ruim 350 handte keningen. 'Het offeren van groen zou niet bespreekbaar mogen zijn', valt er te lezen. Maar nadat het college van B en W zijn voorkeur voor de plek heeft uitgesproken, gaat ook de gemeenteraad met 24 tegen 15 stemmen akkoord. Het CDA twijfelt hevig, maar geeft uitein delijk toch goedkeuring aan de plannen, net als Groenlinks. D66 en de SP zijn tegen. Dat het onderwerp gemengde gevoe lens oproept, blijkt uit het feit dat de PvdA en de WD ver deeld stemmen. Het college neemt wel een motie van CDA- raadslid Kramp aan dat het park niet verder bebouwd mag worden voor nieuwe doelein den. Omwonenden, het Diacones- senhuis, de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout en De Algemene Korfbalvereni ging laten het er niet bij zitten. Zij dienen 181 bezwaren in. Maar de gemeente, de commis sie voor beroep- en bezwaar schriften en de Raad van State wijzen ze allemaal af, zodat wethouder Koek op 26 juni 1991 de eerste paal voor de nieuwbouw de grond in kan slaan. De locatie biedt plaats aan 240 leerlingen, gebaseerd op de prognose van 220 leerlin gen in 2004. Dit aantal groeit echter veel sneller dan verwacht. Woutertje Pieterse moet van dependances gebruikmaken om alle leerlin gen te kunnen huisvesten. In de afgelopen zeven jaar is er naast het hoofdgebouw lesgegeven in het voormalige Agnescollege, in lokalen van de Leidse Hout- school en op het terrein van scholengemeenschap Visser 't Hooft. Sinds december 2002 zitten 150 van de 352 leerlingen in het gebouw aan de Faljeril- straat, waar voorheen de Drie star zat. Om alle leerlingen on der een dak te hebben, wil Woutertje Pieterse nu niets lie ver dan uitbreiding van het hoofdgebouw aan de Houtlaan. En-opnieuw klinken de protes ten. De geschiedenis herhaalt zich. Kees van Delft (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMD V Straat Postcode Telefoon W3 gaan zorgvtidg or Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Plaats 0 v-tn. controle nabezotging)^^^fi\ persoonsgegevens In hel ooloton van de kram treft u nadere rtormaöe ae Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl .r»TT-rrrTT-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13